Nieuwe Leidse werkplaats geestelijk gehandicapten voor -'■iiiiir-ïi Aan de Gabriël Metzustraat: li ir li r i MODERN EN DOELMATIC, ZEER ROYAAL VAN OPZET Ook de meisjes gaan verhuizen Filmer Andrei hekelt de Siciliaanse zeden RIDDER M.O.W. GOUDEN BRUIDEGOM Res. majoor Mulder heroverde 1940 brug Haagse Schouw ui Prof. dr. P. Vinke aanvaardde leerstoel belastingweteiischap l STROOM VAN f GESCHENKEN Een sterk staaltje MODERNE FILET 1.50 Meisjes zetten hun beste beentje voor LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 MEI 1965 TWEEDE BLAD Gesprek over het „Beschuldigd van aanranding" Je,,i ïdwerk In één jaar tijd is op een terrein aan de Ga briël Metzustraat de nieuwe Leidse werkplaats voor geestelijk gehandicapten verrezen. Nadat op 21 mei 1964 de eerste paal de grond inging, werd het modern en doelmatig ingerichte gebouw gistermiddag door de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, officieel ge opend. i» ln het grote, zonnige gebouw, dat behalve vijf werklokalen een magazijn, een kantine, een kamer voor de administrateur bevat, kunnen ongeveer honderdenvijf tig mannelijke "pupillen te werk worden gesteld. De gemeente architect, ir. T. K. J. Koch, is er in geslaagd in het nieuwe gébouio een sfeer van openheid te schep pen, die de prestaties van de pu pillen in gunstige zin zal bein- vloeden. De werkplaats, die cen traal wordt verwarmd, is royaal van opzet en representatief voor deze stad. Met de ingebruikne ming van het gebouw zijn de ruimten, die elders in de stad voor de werkende pupillen be schikbaar waren, overbodig ge worden. Er kan nu dus einde lijk gemeenschappelijk door de „jongens" worden gearbeid. Feest Niet alleen voor deze pupillen, maar ook voor de Stichting Leidse Werkplaatsen, die zich veel moeite heeft willen getroosten om tot ver wezenlijking van de (nieuwbouw) plannen te komen, was het gisteren belangrijke dag. Trouwens, de voorzitter van deze stichting, de heer S. Menken, sprak zelf van „het feest de opening". Het stemde hem tot grote vreugde, dat zovelen, ook ambtenaren, aan de tot stand ko ming van de werkplaats hebben mee gewerkt. De bouwvergunning bij voorbeeld is destijds in versneld tem po afgekomen en geheel in overeen stemming hiermee is de bouw van de werkplaats op geen enkele wijze vertraagd. delijk huisvesting van de pupillen geschikt te maken. Een „duur" plan tot verbouwing van dit oude gebouw werd niet meer verantwoord geacht, een „goedkoop" plan kon niet de instemming van de stichting ver werven. In 1958 trachtte de Stich- Niet alleen voor de geestelijk i gehandicapte „jongens" is de tijd van verhuizen aangebroken, l ook de geestelijk gehandicapte j „meisjes" gaan in een andere i1 omgeving werken. De meisjes- werkplaats, die op het ogenblik aan het Rapenburg is gevestigd, f wordt namelijk eind juli van dit jaar gevestigd in een (ver- l nieuwd) pand in de Vestestraat. Het gaat hier om ongeveer ze- I ventig geestelijk gehandicapte „meisjes". Een exterieurfoto van de nieu we werkplaats voor geestelijk gehandicapten, die gistermiddag door burgemeester mr. G. C. van der Willigen is geopend. (Foto L.D./Holvast) ting Nazorgwerkplaatsen de plannen om te buigen in die zin, dat de we werkplaats een regionaal ka rakter zou krijgen. De kosten, raamd op f 1.200.000,-, deden wel ook deze plannen stranden. Daarna werd gepoogd noodbarakken te verkrijgen, maar in verband de eis van Rijksgoedkeuring n ook hiervan worden afgezien. „Thans echter", zo vervolgde de burgemees ter zijn openingstoespraak, „ziet U een modern, doelmatig gebouw, dat aan de eisen van de tijd voldoet". Dank zij de medewerking van de gemeenteraad werd voor de bouw een bedrag beschikbaar gesteld van rond f 860.000,-. Het gebouw zal door de gemeente aan de Stichting Leidse Werkplaatsen in huur worden gege ven, zo deelde de burgemeester nog mee. Hij wenste behalve het stichtingsbestuur ook de directeur, de heer W. P. Tierolf, veel geluk met de nieuwe werkplaats. Vorming Caljè, op verzoek, ziin gedachten gaan over het probleem van de in valide mens. Hij hoopte, dat de nieu we werkplaats zal bijdragen tot de vorming van deze mens. Namens het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid sprak de heer J. Polman enkele woorden van waar dering tot het stichtingsbestuur. Het grote gezelschap genodigden, onder wie de wethouders C. J. Pie- na en ir. J. J. G. van Hoek, maakte hierna nog een rondgang door deze Leidse werkplaats. Voor andere be langstellenden was er 's-avonds alle gelegenheid om het domein van de geestelijk gehandicapte te bezichti gen. EINDEXAMENS GYMNASIUM Aan het Stedelijk Gymnasium slaagden voor het eindexamen A van groep 2 de dames: M. A. S. C. Vos- maer en P. P. Witkam. Van groep 1 slaagden alsnog de dames: M. de Ko ning en M. J. J. Versteeg (Leider dorp). Met één kandidaat wordt het examen voortgezet. Afgewezen één kandidaat. Voor eindexamen B slaagden van groep 1: mej. A. E. Klerks en de he ren A. C. Bakhuizen van den Brink, B. Blankwaardit en A. Delfos. Met twee kandidaten wordt het examen voortgezet. Afgewezen één kandidaat. Waar geen plaatsnaam vermeld wordt, is deze Leiden. In gebouw „In de Moriaan" aan de Hooglandse Kerkgracht wordt dinsdag een gespreksavond gehou den over het jeugdwerk. De Leidse hervormde jeugdpredikant ds. A. J. Lamping, en de jeugdpredikant in Algemene dienst ds. A. J. Jorissen (te Utrecht), zullen aan de hand van stellingen enkele centrale ge dachten ontwikkelen over het we zen, de aard en de vormen van het kerkelyke jeugdwerk in deze tijd. De avond wordt belegd door de af deling Leiden van de Gereformeer de Bond in de Ned. Herv. Kerk. Eerste vrouw doctor in theologie Bij de theologische faculteit van de R.K. Universiteit in Nijmegen is voor de eerste maal een vrouw ge promoveerd tot doctor in de theo logie. Mej. drs. O. J. R. Schwarz verdedigde hiervoor een proefschrift dat als titel droeg: „Der erste Teil der Damaskusschrift und das Alte Testament". Mej Schwarz zal waar schijnlijk theologie gaan doceren in Duitsland. woonten en zeden, die nog heersen op het eiland Sicilië, hebben al diverse Italiaanse filmers geïnspireerd. Ook Marcello Andrei heeft de middel eeuws aandoende principes waarbü het aanzien van de familie zoveel zwaarder telt dan de eer van het in dividu en elke deuk in het familie blazoen schreeuwt om wraak aan de schandpaal willen nagelen. Hij doet dat op een dan weer ironi sche, dan weer bitter sarcastische toon. Zijn uitgangspunt is uiterst serieus. Twee jongemannen zoeken op weg naar huis na een opwindende variétévoorstelling beschutting te gen een zware regenbui in een ver vallen schuur. Zij zien, dat een knap pe dorpsgenote, die daar ook schuilt, zich van haar natte kleding wil ont doen. De altijd streng beteugelde knapen kunnen hun plotseling op laaiende hartstochten niet meer baas. Deze ernstige aanloop had Andrei nodig om tot zijn verder wat kluch tig verlopend verhaal te komen. De V. BELEG IN BELEG beleg in Interlinie stuk voor stuk karikaturen. De twee advocaten, die de jongelui ln hun rechtzaak moeten bijstaan, (Vittorio Gassman en Gino Cervi), maken van hun pleidooien een farce. Alles trekt Andrei verder in het lachwekkende, dat toch eigenlijk niet in verhouding staat met het ernstige misdrijf, waar voor de knapen zich moeten verant woorden: aanranding. Men moet deze dissonant kunnen vergeten om verder plezier te beleven aan de toch wel grappige wijze, waarop Andrei de Siciliaanse toestanden op de hak neemt. Hij is niet vrij te pleiten van overdrijving en de oplossing, die hij tenslotte geeft, is nogal simpel. Het doet wat afbreuk aan de ironie en het sarcasme, waarmede Andrei ten aanval trekt. Maar er blijft een ster ke sfeertekening over, waarin hij ruimte genoeg vond om de onmense lijke verhoudingen op het eiland te hekelen. Dat hij daarbij alle filmische middelen, die hem ten dienste ston den, heeft gebruikt, valt niet te ont kennen. Men wil er de zwakke punten wel voor vergeten. ^AfATïONAAL BELEG N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunic", Postbus 617, Den Haag In de voor Nederland zo donkere meimaand van 1940 was er Een sprong voor de reserve-majoor H. Mulder niet zo veel gelegenheid om aan 80,101 deed zijn zilveren bruiloft te denken. Hij was en terecht nog geheel vervuld van de laffe overval, welke ons land in die dagen trof. Zelf was hij daar in gevechten bij de Haagse Schouw nauw bij betrok ken. VOOR ZILVEREN BRUILOFT GEEN TIJD Vijf-en-twintig jaar zijn sedert dien verstreken en het is thans kolonel b.d. Mulder, die vandaag het feit herdenkt, dat hij voor een halve eeuw in 't huwelijk trad met Geduld Nadat de gemeente-architect op deze feestelijke middag een techni sche uiteenzetting over de bouw en de inrichting van de nieuwe werk plaats de doelmatigheid van het gebouw is geen moment uit het oog verloren had gegeven, kreeg de burgemeester gelegenheid om zijn waardering voor het werk van de stichting tot uiting te brengen. Hij merkte onder meer op, dat er veel geduld en volharding nodig is geweest voordat de werkplaats ein delijk in gebruik kon worden geno men. Reeds in 1956 waren er plannen om met name de geestelijk gehan dicapte „jongens" van het gebouw het Pieterskerkplein te helpen een betere behuizing. Bovendien kon aan het toenemend aantal aan vragen om tewerkstelling niet meer worden voldaan. De toen genaamde vereniging „Zwakzinnigenzorg" dacht een nieuw gebouw, waarvan de kosten die door de gemeente zou den moeten worden gedragen wer den geraamd op f 170.000,- De beste dingsbeperking stak echter een spaak in het wiel. Om uit de moei lijkheden te komen heeft de gemeen- in 1957 aan de vereniging het voorstel gedaan om het pand Nieu- Mare 15a. dat voorheen in ge bruik was bij de Gemeentelijke Dienst van Sociale Zaken, voor tij- Zoekt moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer. Desiree Juwelier v. d. WATER beeft ze Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Met oratie over inkomstenbelasting Prof. dr. P. Vinke aanvaardde gistermiddag het ambt van ge woon Leids hoogleraar in de be lastingwetenschap, in het bijzon der de heffing der directe belas tingen van het bedrijfsleven en de fiscale sociologie, met een oratie in het Groot-Auditorium over ..De inkomstenbelasting in geding". In de litteratuur als ook in de pers en jaarverslagen van verschil lende naamloze vennootschappen wordt menigmaal de inkomstenbelas ting vennootschapsbelasting in geding gebracht, aldus prof. Vinke. Velerlei ernstige bezwaren worden gemaakt en men hoort stemmen, die de inkomstenbelasting drastisch wil len inperken, ja. haar zelfs geheel willen afschaffen. De bezwaren zijn voor een goed deel niet nieuw. Reeds bij haar totstandkoming werd de in komstenbelasting, zowel in ons land als in andere landen, met reserve een zekere weerstand aanvaard ook bij de behandeling van de verschillende naoorlogse wetsontwer pen tot wijziging van de inkomsten belasting zijn vele vroeger geuite klachten opnieuw gehoord; nieuwe bezwaren werden eraan toegevoegd. De bezwarei) zijn echter slechts t< n dele getoetst aan feiten en zijn an derdeels niet waargemaakt door de maatschappelijke ontwikkeling. Voor een terugdringen van de in komsten/ vennootschapsbelasting ten gunste van de indirecte belastingen wordt ook wel een beroep gedaan op de noodzaak hiertoe terwille van een harmonisatie van de belastingheffing binnen het kader van de E.E.G. Men verliest daarbij echter wel eens uit het oog, dat een belastingsysteem, waarin aan de indirecte belastingen een overwegende plaats wordt toege kend, stellig in de betrokken landen niet de algemene instemming heeft. Bij de kritiek op de inkomstenbe lasting is men veelal geneigd voor al te letten op de druk van de be lastingen en de tegenkant daarvan, het noodzakelijk geachte peil der overheidsuitgaven uit het oog te ver liezen. Aangezien in een modern geïndus trialiseerde samenleving de verlan gens van de burger op allerlei ge bied hoge overheidsuitgaven oproe pen, dient men zich bij een beoor deling van een belastingstelsel en de plaats, welke een progressieve inkom stenbelasting daarin behoort in te nemen, de betekenis van het uitga- veaspect van het overheidsbudget te realiseren. By een hoog uitgaven niveau van de overheid past een zeer belangrijke plaats van de inkomsten/ vennootschapsbelasting. Hiermede is niet gezegd, dat de in komsten/vennootschapsbelasting ln haar huidige vorm feilloos is. Over weging verdient de maatstaf ter be paling van de capaciteit tot belas ting betalen te herijken. Hierbij zal mede aandacht moeten worden be steed aan de tariefopbouw en het op tisch effect in de tarieven. Deelresultaten van een In gang zijn onderzoek naar de sociale discor- d an ties in het belastingrecht, welke onderzoek mogelijk is gemaakt door de financiële steun van de Neder landse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek, duiden niet op een algemene weerstand te gen de belastingheffing zoals wij die thans kennen. Na de oratie, die met de gebrui kelijke toespraken werd besloten, re cipieerde prof. Vinke in de ont vangstzaal van de Academie. derde Duitser sneu velen. „Nicht schiessen", riepen de overgebleven parachutistenmet de handen in de hoogte kwamen zty zich overgeven. De brug, het vitale verkeerspunt, was in de vroege och tend van de tiende mei weer in handen van de Nederlanders. Behalve van de M.W.O. is de heer Mulder, die in zijn jonge jaren een onderwijsbaan koos hij is oud- directeur van de Agatha Snellen- school in Utrecht o.a. in het be zit van het Officierskruis, behorende by de Orde van Oranje Nassau, de bronzen Leeuw, het oorlogsherinne- ringskruis met de gespen, het Mobili- satiekruis 1914-1918 en de (Franse) gouden ere-medaille, hem toegekend voor zijn aandeel in internationale militaire sportwedstrijden. Handtekening van Montgomery Ziet de gouden bruidegom, die ook ln het bezit ls van een door veld maarschalk Montgomery ondertekend certificaat voor illegaal werk, terug dam—(Den Haag. de rijksweg bij de I op zijn militaire- en onderwfjsloop- j Haagse Schouw afsnijden en vervol- baan de heer Mulder geeft nog gens enkele honderden meters verder steeds les in het Duits mej. W. Dissel. Nu al weer negen jaar woont het gouden bruids paar in de Leidse Scholtenstraat 20. Vandaag ivordt dit gouden feest met kinderen en familie in rest. Van der Heijden gevierd. De bruidegom, met tal van hoge onderscheidingen, waaronder de Militaire Willems Orde, in zijn bezit, heeft thans op zijn gouden trouiodag meer tijd om achter om te zien, dan op de dag van zijn zilveren feest. Doet hij dit en voor de heer Mulder betekent dit geen zelfver- hefing dan herinnert hij zach als de dag van gisteren de vroege oahtend van 10 mei 1940. Op en om het vliegveld Valkenburg werden toen ruim duizend Duitse parachutisten afgeworpen. Hun algemene opdracht luidde: het vliegveld bezet houden, oprukken naar de rijksweg Amster- Ter gelegenheid van de ope- j ning van de werkplaats v geestelijk gehandicapten stroom- j den de afgelopen dagen vele ge- schenken het nieuwe gebouw binnen. De ouders van de pupillen ga- 1 ven een grote projector cadeau, terwijl de personeelsvereniging i j van de H.C.W. en de N.E.M. voor de bijbehorende geluidsinstalla- tie zorgde. Deze personeelsver- i eniging bood bovendien een aquarium aan, die door leden j van de „Leidse Aquariumvrlen- ft den" zal worden onderhouden. Het stichtingsbestuur toonde zich dat spreekt vanzelf ft met alle geschenken ten zeerste ca verrast. <9cm<&o3cJh9og&<9c>S^^ Advertentie de spoorwegverbinding Amsterdam Den Haag verbreken. De Residentie, zo was in het Duitse krijgsplan op genomen. was daarmee aan de noord zijde geheel geïsoleerd. M.W.O. voor moedig gedrag Opdrachten, welke voor een groot deel die morgen om zes uur reeds waren uitgevoerd. Dat de onderne ming volkomen mislukte was mede het werk van de reserve-majoor H. Mulder, commandant van het te Lei den gelegerde 22ste Depotbaitaljon. Een optreden, waarvoor hij in later jaren de Militaire Willems Orde ont ving. De motivering, waarop de thans gouden bruidegom en na het on langs overlijden van de heer Er kelens in Leiden de enige drager van de M.W.O. deze onderscheiding ont ving luidt als volgt: „Op 10 mei door zijn commandant bevolen, met een deel van zijn Depotbataljon de door vijandelijke (Duitse) parachutisten bezette Haagse Schouw en de naaste omtrek daarvan te hernemen, is hij, zonder aarzelen en onvervaard met een kleine groep vooruit gegaan en heeft hij eigenhandig, vergezeld van slechts enkele mannen, de vijande lijke bezetting van de brug neerge schoten of gevangen genomen. Dit wapenfeit heeft in belangrijke mate bijgedragen tot het welslagen verdere actie vai eerste oorlogsdag en volgende dagen. den- De grote verkeersweg Den Haag- Amsterdam is daardoor op een be heersend punt vrijgemaakt en intact gehouden." Nicht schiessen h.b.s. in Woerden dan kan hy niet anders dan tot de uitspraak komen: ,4k heb een ryk, doch veelal ook ge vaarlijk leven achter de rug". Zjjn hobby's: het verzamelen van onge bruikte Nederlandse postzegels en het bewerken van leer, hout en edele me talen, waarvoor hij de vaardigheids diploma's (handenarbeid) bezit. Zijn enkele Jaren oudere echtgenote kan dit beamen, en voegt daaraan toe, dat de gouden bruidstijd wel iets rus tiger is dan de zilveren. HAARLEMMERSTRAAT 179 Hoek Hooglandse Kerksteeg. Uitvoering balletschool Hendrichs Vertelt de heer Mulder nog even door er was enige drang voor nodig! dan horen wij, dat het in het begin niet erg vlotte. Het was zeer moeilijk om positie te kiezen. Onder dekking van een huizenrij, werden voorzichtig voorwaarts trek kende recrutenafdelingen gewaar, dat enige Duitsers achter een paar zware mitrailleurs, de belangrijke brug be zet hielden. Majoor Mulder naderde tot op cir ca tachtig meter. Rustig bracht hU het geweer in de aanslag. Een schot viel, een Duitser viel. Even later: weer een schot en weer een Duitser. Leerlingen van de balletschool Hendrichs gaven gisteravond een uit voering in de grote zaal van „Den Burcht". Zowel de kleine als de gro te meisjes lieten op deze leerlingen uitvoering met enthousiasme zien hoe ver zy op 't gebied van de danskunst al gevorderd waren. Het programma was zorgvuldig voorbereid en ditmaal niet overladen. Alleen de kleuterles en de oefening aan de barre vergden voor een avond als deze beslist te I veeI ^d' hoe vertederend het „optre- i deze kleine meisjes ook was. De allerjongsten deden eerst enke le gymnastische oefeningetjes en maakten daarna eenvoudige danspas jes. Dat alle begin moeilijk is, bleek af en toe wel! De kleuterles werd gevolgd door een geslaagde oefening aan ae barre, die ongetwijfeld veel van het uithoudingsvermogen van c'e ongeveer tien k twaalfjarige meis jes zal hebben gevergd.. Beginnelin gen en gevorderden deden hier ge zamenlijk hun best. De kleintjes van de kleuterles verschenen later, toen ztf zich hadden verkleed, nogmaals op het podium als poppen en harlekij nen vrolyk ronddansend. Verder bood het gedeelte voor de pauze nog een leuk gedanste landler en een fanta sietje over de wereld van de droom. In deze droomwereld dansten de meisjes hetzij een solo hetzij een pas de deux, achtereenvolgens als kan terugzien. Pierrot en Pierrette, een Rus, een Weense dame en heer, een boer en boerin, een danseres en een oude dame en heer. Ze oogstten met dit kleurrijk onderdeel veel succes, voor- ai bij de talrijk aanwezige ouders. Strak van lijn was de oefening au milieu op muziek van Bach, waarmee het tweede gedeelte van de uitvoe ring begon. Het bleken losse oefe ningen te zijn, afgeleid van oefenin gen aan de barre. Oudere meisjes ook, dansten gedurende dit laatste gadeeite een romantische Humores ke van Dvorak. Wat aarzelend in hun tule maar heel charmant! Wer velend waren de Israëlische dansen en zwierig de bewegingen in drie kwartsmaat op walsmuziek van Tchaikowsky. Als „paradepaardjes" van de school van mevr. H. v. Dijk- Hendrichs trad tijdens de uitvoering de jeugdige Christine Voskuil op. ZU danste een gedeelte uit het Ballet Egyptien van Luigini overtuigend en ook in een Slavische dans waren haar bewegingen, hoewel soms wat al te nadiukkelyk. soepel en haar spron gen zeker. Haar dansen getuigde van veel ambitie! Christine Voskuil werd aan het eind van de avond, evenals mevrouw Van Dijk en haar assisten te Ineke Winkelman met bloemen verrast. Het was een uitvoering, waar op het drietal zonder enige schaamte

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3