LEIDSCH DAGBLAD classic Amerikaanse rendez-vons poging tot in ruimte Bogaers: „Huren zullen kosten moeten dekken" EXPERIMENT VAN HET HOOGSTE BELANG VOOR PLAN MENS OP MAAN TE ZETTEN Grote verrassing ZEVEN METER Mijnramp in India: 274 doden De Gaulle saboteert herdenking van slag bij Waterloo Streven naar meei pleisterplaatsen Linkse partijen achter Defferre L.D.-haringprij svraag Egmond van Lening-plafond wordt hoger ÉW ^)Ut Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 MEI 1965 No. 31577 Directeur: E. A. E. vac Dlsnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no 57055 De Amerikaanse ruimtevaarders James McDivitt en Edward White zullen tijdens hun „Gemini- vlucht", waarvan het begin ondanks „technische moeilijkheden" nog steeds is vastgesteld op don derdag, een „rendez-vous" proberen te bewerk stelligen met de tweede trap van de „Titan-4-ra- ket" die hen in een baan om de aarde zal brengen, aldus heeft het Amerikaanse Bureau voor Lucht en Ruimtevaart (NASA) gisteren op Kaap Kennedy meegedeeld. Bekend was tot nu toe dat van de beide astronauten gezeten in één ruimteschip) White tijdens de tweede omwenteling om de aarde door een patrijspoort" in de ruimte zou stappen. Een koord van ruim zeven me ter lengte houdt hem met de ruimtecabine verbonden. Hij zal zich echter in elke gewenste richting kunnen bewegen door middel van een kleine raketmo tor, die op zijn rug is bevestigd. Hij zal ongeveer twaalf minuten buiten boord blijven. Volgens de laatste berichten zijn bi) de mijnramp in de Indiase staat Bihar tweehonderdvierenzeventig mijnwerkers gedood. Tot nog toe zijn slechts acht lichamen geborgen. Oog getuigen verklaarden dat zich drie explosies voordeden, gevolgd door ge weldige vuurzuilen. De ontploffingen waren van dergelijke kracht, dat een man op twee kilometer afstand door een stuk steen dodelijk werd getrof fen. Giftig gas en het in de mijn woedende vuur vormen een grote te genslag bij de reddingsoperaties, hoe- men niet gelooft dat onder de grond nog overlevenden zijn. Na „uitstapje' Als het rendez-vous inderdaad zou plaatshebben, zal dit waarschijnlijk gebeuren nadat White zijn uitstapje in de ruimte heeft gemaakt. Hun ruimtevoertuig zullen zij dan ln de buurt hebben gemanoeuvreerd de op ongeveer honderdtwintig meter afstand volgende uitgebrande tweede trap van de „Titan-4 raket", die hen in de ruimte stuwde. „In de buurt" betekent een afstand in een meter of vier. WEERBERICHT Flinke zonnige perioden zullen het weer in het weekeinde een zomers aanzien geven. De temperaturen blij ven echter aan de lage kant. Langs de oostelijke flank van een zich ten zuiden van IJsland bevindend hoge drukgebied voeren vrij krachtige win den tussen noordoost en noord tame lijk koude lucht aan. In het Wadden gebied zullen de maximum tempera turen waarschijnlijk de twaalf gra den niet overtreffen. In het zuiden van het land zijn maxima vun 18 tot graden mogelijk. De aangevoerde lucht is tamelijk droog en de kans op buien gering. Vanuit het noorden kunnen af en toe wolkenvelden het land binnendringen. 30 MEI Zon op: 4.28 uur; onder: 20.48 uur. Maan op 4.17 uur; onder: 20.32 uur. (nieuwe maan 22.13 uur) Hoogwater in Katwijk te 2.54 en 15 uur; laagwater te 10.41 en 23.05 uur. 31 mei: hoogwater te 3.16 en 15.41 uur; laagwater 11.27 en 23.49 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel Om dit te bereiken zullen de ruim tevaarders hun remraketten laten werken. Eenmaal „uitgestapt" mag White het raketgedeelte tot op en kele meters naderen. Hij zal er film opnamen van maken en wordt op zijn beurt weer gefilmd door zijn collega, McDivitt, die zich nog aan boord be- Knipperlichten „rendez-vous" tot stand te brengen. De ruimtevaarders blijven dan echter in hun ruimtevoertuig. Om het terug vinden van het raketgedeelte te ver gemakkelijken zal dit krachtige knip perlichten voeren. Nadat deze op dracht is volbracht zullen zij het voorwerp laten voor wat het is en verder, gedurende vier dagen, hun banen rond de aarde beschrijven, waarbij zij uiteraard verschillende taken zullen moeten uitvoeren. Essentieel Amerikaanse deskundigen merkten op dat het de eerste maal zou zijn dat een dergelijke manoeuvre in de ruimte wordt uitgevoerd. Zij beschou wen haar als van essentieel belang voor het plan een mens op de maan te zetten. Men wil proberen in okto ber van dit jaar tot een werkelijke entering tussen een ruimteschip en een ander voorwerp te komen, later gevolgd door een contact van twee ruimteschepen. Uit officiële bron is vernomen dat men het in oktober tot een werkelijk rendez-vous wil laten komen. De ruimtevaarders die dan in een cabine om de aarde suizen zullen vast pro beren te maken aan een speciaal daarvoor uitgeruste „Agena-raket". die apart van Kaap Kennedy zal worden gelanceerd. Achttien juni is het 150 jaar geleden dat de slag bij Waterloo werd gestreden. DuitsersNeder landers en vooral de Engelsen hebben toen, zoals bekend, onder aanvoering van de hertog van Wellington, het Franse leger on der Napoleon voor het laatst en voorgoed verslagen. Er bestonden plannen tot een grootscheepse herdenking vati deze voor Europa zo belangrijke slag. Naar thatis blijkt is deze op allerlei wijzen door Frankrijk gesaboteerd. Bovendien heeft generaal De Gaulle, via zijn ambassadeur in Brussel, er bij de deelnemende lan den op aangedrongen dat de fees telijkheden van beperkte omvang zullen blijven. Met name minister Spaak schijnt zich de spreekbuis van Franrijk te hebben betoond, door zo wel de Engelsen, als de Nederlandse ambassadeur in Brussel duidelijk te laten weten dat hij een dergelijke herdenking van een overweldigende nederlaag van het Franse imperia lisme niet opportuun acht, nu het zijn mening beter is binnen de E.E.G. gemeenschap geen oude koeien uit de sloot te halen. Men legt in Brussel, zowel in krin- in van het ministerie van Buiten landse Zaken als in die van de drie betrokken ambassades, de grootste terughoudendheid aan de dag over de kwestie. Naar het schijnt had Engeland oorsprongelijk iet een mi litair vertoon, dat bijna 10.000 man hebben omvat, naar de „trieste vlakte" (het woord is van Victor Hu- ho) willen komen, muziek en autori teiten voorop. De andere landen met name België en Nederland zouden daarom ook nog wel hebben willen uitpakken met eenheden van hun strijdkrachten. Men heeft ook nog overwogen een afvaardiging van de Bundeswehr uit te nodigen, doch daarover bestond nog geen eenstem migheid. Franrijk heeft laten we ten dat het in geen geval militaire eenheden zou sturen en na het „overleg" tussen Spaak en de beide genoemde ambassadeurs in Brussel hebben nu de regering van België en die van de andere bondgenoten van weleer besloten tot een uiterst eenvoudige plechtigheid. Gecostumeerfl bal Wel zal een groot gecostumeerd bal, dat de Engelse ambassadeur aan de vooravond van de herdenking op 18 juni zal geven, doorgang vinden, ondanks het meer of minder onder grondse protest dat de Franse am bassadeur daartegen heeft aangete kend. Bovendien zal in Londen op 12 juni een grote herdenkingsbijeen komst worden gehouden waaraan Koningin Elizabeth en de Engelse koninklijke familie, evenals de nog levende afstammelingen van de her tog van Wellington zullen deelne men. Dat heeft generaal De Gaulle, wiens land binnen de laatste halve eeuw twee keer een oorlog, na een aanvankelijke nederlaag, slechts heeft kunnen winnen dankzij Engel hulp, niet kunnen beletten. Nog even en de Hollandse I deze opname over neemt de Nieuwe is binnen Op de bemanning van een haringloggev Noordzee via Scheveningen reeds een voorproefje. Radio seinde onze fotograaf I Het bericht over een rendez-vous in de ruimte komt voor diegenen die de Amerikaanse ruimte-experimenten van nabij volgen als een volkomen verrassing. „Ruimte-nachtegaal" Russische astronomen, die H onlangs meenden tekens van g verstandelijke wezens in de g buitenatmosfeer opgevangen m te hebben, luisteren volgens m Tass, op het ogenblik naar geluiden welke aan vogels op de zon doen denken. Volgens Tass had een geo- fysisch station in de provin- l cie Archangel twee uur lang I trillers uit de ruimte opge- vangen welke ,verbazingwek- H 1 kend veel leken op het zin- a gen van een nachtegaal"a Maar, zo voegt Tass er aan u toe, de geluiden zijn elektro- g I magnetische trillingen die in g l de magnetosfeer van de aar- sa l de worden opgewekt door ge- n l laden deeltjes van de zon. H Voor beroepschauffeurs Minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) voelt niets voor melkautomaten bij benzinestations, maar hoopt dat het aantal „pleisterplaatsen" voor beroepschauffeurs op de autosnelwegen snel zal kunnen toenemen. Deze zijn of worden geprojecteerd op onderlinge afstanden van 60 a 70 kilometer langs de grote door gaande routes en zij zijn bestemd voor beroepschauffeurs, die met hun dikwijls grote vrachtwagencombina ties de autosnelweg minder gemakke lijk kunnen verlaten om de weg res taurants langs de autowegen te be reiken. De minister antwoordt dit op schrif telijke vragen van het tweede-kamer lid Vredeling (PvdA) over de verkoop van melk bij benzine-stations. De minister deelt hierover onder meer De Franse christendemocratische MRP heeft nagenoeg unaniem in stemming betuigd met het voorstel van Gaston Defferre, burgemeester van Marseille en socialistisch kandi daat voor de presidentsverkiezingen tot een anti-gaullistische politieke federatie te komen. Hierin zullen alle linkse- centrumpartijen, de commu nisten uitgezonderd, samenwerken. Het besluit werd genomen op een gisteravond in Vichy gehouden par tijcongres van de MRP. De voorge stelde federatie zal bij de algemene verkiezingen in 1967 met een geza menlijke kandidaat in elk kiesdistrict uitkomen. In de partij van Defferre zelf heerst grote onenigheid over diens plan. Bij de MRP wordt de op positie tegen een verbond met de so cialisten geleid door oud-premier Pflimlin. mede. dat hij het verzoek van het Nederlands Zuivelbureau om het plaatsen van melkautomaten moge lijk te maken niet kan inwilligen. Het verkeer naar deze benzinestations zou vrij aanzienlijk kunnen toene men. doordat automobilisten, die geen behoefte hebben aan benzine, alleen willen stoppen om melk (en andere eet- en drinkwaren) te kopen, elke vermeerdering van het uitrij den en vooral van het weer invoe gen betekent een mogelijk gevaar en er bestaan daarom overwegende be zwaren, aldus minister Suurhoff. Jxoniny kenland helpt zijn gemalin Ko ningin Anne Marie aan boord van het schip ..Polemistis" van de Griekse marine. De jonge Ko ningin, is, zoals bekend, met het schip naar het eiland Korfoe ge varen waar zij, vergezeld door de paleis-arts de geboorte van haar eerste kind zal afwachten. i E Wij herineren eraan, dat inzendingen voor onze jaarlijkse haring- |f prijsvraag uiterlijk a.s. maandagmorgen eerste postbestelling in ons 1 bezit moeten zijn. 1 De vraag luidt: Wat is de prijs waarvoor het eerste kantje nieuwe 1 haring op maandag 31 mei aan de Katwijkse afslag wordt ver- kocht? Voor de winnaars zijn beschikbaar: lste prijs f 50,— 2de prijs f 25,— 3de prijs f 20,— 5 prijzen van f 10,— 10 prijzen van f 5,— 1 De inzendingen moeten, voorzien van het opschrift „Haringprijs- 1 vraag" en van de naam en het adres van de afzender, per briefkaart H aan ons bureau worden bezorgd. g Voor de prijzen komen uitsluitend abonnees van het Leidsch Dag- |j M blad (één inzending per gezin) in aanmerking, alsmede zü die thans g H een proefabonnement ontvangen. Over de uitslag kan geen corres- g H pondentie worden gevoerd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS BREESTRAAT 173 - LEIDEN (Advertentie) Telefoon 01720—2491 Advertentie C.N.V.-voorsitter tegen 10 pet. huurverhoging „Indien we op den duur niet een evenwichtig huurpatroon be reiken, missen we het kompas voor een juiste keuze tussen de ene en de andere woning. Dan komt er van doorstroming niets terecht. Dan wordt de nood van diegenen, die uitzien naar een andere woning onnodig verlengd. Ook zullen dan de voor de zwakke- onderling niet aangepast zijn van de groepen nodige goedkope wonin- verschillende huurniveaus de be- vr(j komen. Het zou dan wel langrijkste oorzaak van het voortbe- kunnen zijn, dat na enige staan van de woningnood zou wor de bouwcapaciteit, maar het den. In een tijd van stijgende wel vaart en mede gezien de verheugende stijging van de capaciteit, zou dat nooit goed te praten zijn".; Dit heeft de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers vandaag gezegd op het congres van het katho liek instituut voor volkshuisvesting in Utrecht. De bewindsman legde er de nadruk op, dat op den duur huren kostendekkend zullen moeten zijn. „Zonder de vaste wil om dit als uit gangspunt te aanvaarden blijft een fundamentele verbetering van de kwaliteit van ons woningbestand een moeilijk te realiseren doel". Na de reeds genomen beslissing om de terugbetaling van genoten bijdra gen te laten vervallen zal de regering nog een hele reeks van daarmee sa menhangende zaken hebben te rege len, aldus de bewindsman, die zich overigens onthield van een „tussen tijdse standpunt bepaling" op dit punt. Bezwaren De ministers van Financiën, van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat hebben besloten het leningplafond voor publiekrechtelijke lichamen voor de periode van 1 no vember 1964 tot en met 31 oktober 1965 met f 200 miljoen te verhogen tot f 2540 miljoen. Dit houdt in, dat voor genoemde periode het bedrag aan leningen en garanties maximaal 114% (was 105%) zal mogen uitma ken van het overeenkomstige bedrag in de basisperiode die loopt van 1 april '63 tot en met 31 maart '64. De ministers hebben bepaald, dat de verruiming van f 200 miljoen ln de eerste plaats zal moeten dienen voor de financiering van de om schakeling op aardgas en van aan kopen van onroerend goed in het be lang van de volkshuisvesting. housiasme opbrengen voor alle plan nen van de minister. Hij heeft zelfs zeer ernstige bezwaren tegen huur verhogingen van tien procent. Hoewel de heer Van Eibergen waardering heeft voor de pogingen van de be windsman om uit het slop te raken waarin de huxxrpolitiek is terechtge komen, herinnerde hij er gisteren in Nijmegen op het congres van de Ned. chr. bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid aan, dat het CNV altijd de voorkeur heeft ge geven aan periodieke kleine huur verhogingen boven enkele grote. Ver hogingen van 10 pet. tegelijk zijn naar het oordeel van de heer Van Eibergen te groot. Ook overigens werpen de plannen van minister Bogaers voor hem nog zoveel vragen op, dat hij niet zonder meer ja kan zeggen op wat de rege ring wil. Uitkering De heer Van Eibergen nam tijdens deze toespraak ook stelling tegen het bezwaar van werkgeverskant, dat een uitkering-ineens voor veel bedrijven moeilijk te financieren zal zijn. Hij herinnerde aan de verleden jaar ge maakte afspraak, dat medio 1965 over een bijzondere uitkering kon worden gesproken, wanneer de visie van de werknemers op de economische situ atie juist zou blijken te zijn. „Wij hebben gelijk gekregen", aldus de heer Van Eibergen. „Wat toen is toe gezegd, zal nu moeten worden vol daan". teuwo In de Watergraafsmeer 1 zijn 4 broeders in leven, die 1 behooren tot de strijders van 1 18131815, waaraan 3 ook de 1 slag bij Waterloo hebben bij- 1 gewoond. Allen hopen op 25 1 Junij te Leiden aan de feest- 1 viering te kunnen deelnemen. De bekende Siameesche tweelingen zijn thans 50 ja- ren oud. Een hunner is suk- kelend; men heeft dus on derzocht of zij, indien men den band, die het samen snoert, los maakte, nog kon- i den leven. Dit is echter niet mogelijk.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1