Coopvaett STOP'N TIJGER IN UW TANK! u D u [ëj Tot nu toe gunstige aspecten verzekeringsmaatschappijen 3eeren Formidabele groei van inflatieproces LICHT- EN SCHADUWZIJDEN Kerkdiensten Leiden en omgeving Ontrouwe man gestraft m na - m ba pH9 i i De Britten vergokten vorig jaar in totaal negen miljard gnlden LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 MEI 1965 (Van onze financiële medewerker) Het jaar 1964 is voor de levensverzekeraars weer gunstig ge- eest. De produktie overschreed volgens het Centraal Bureau voor Statistiek voor het eerst de tien miljard, en was ruim 25 pet. Dger dan in 1963. Voor een deel is dit te danken aan speciale ctoren in het fiscale vlak, maar voor een belangrijk deel hangt fze formidabele groei samen met het inflatie-proces dat zich ook irig jaar in ons land zo duidelijk heeft gemanifesteerd. }p het eerste gezicht ls het nog- rreemd om de groei van de levens- jekeringsproduktie tot te schrijven de inflatie, want men zou juist der het omgekeerde verwachten: innate het besef doordringt dat inflatie een welhaast permanent schijnsel is, zodat erop gerekend worden dat de guldensbedragen men btf het tot uitbetaling ko- van de verzekering zal ontvan- een stuk minder waard zullen dan thans het geval is, zou de eidheid om verzekeringen te slui- moeten afnemen. Het is eigenlijk nogal paradoxale ontwikkeling vele beleggers steeds min- entJhousiast worden voor beleg- in obligaties maar dat de „be ging" in verzekeringspolissen rk in betekenis toeneemt. Stijgende inkomens *n prikkel tot vergroting van indi viduele verzekeringen. De reeds ge signaleerde verhoging van de aftrek bare premie van f3600 tot f5000 zal dit jaar stellig opnieuw zo'n stimu lans vormen. Naast individuele zijn collectieve verzekeringen, gesloten door ondernemingen ten behoeve van hun personeeL Het behoeft geen be toog dat de aanzienlijke stijging van het loonpeil op zichzelf automa tisch gepaard gaat met een verho ging van de pensioen-toezeggingen dus van de collectieve produktie de verzekeraars. Twee kanten [u is het uiteraard zo dat hij die verzekering sluit in feite twee gen doet: een deel van zijn pre- kan worden beschouwd als het richten van een besparing, maar niet via een spaar- of handels tk doch via een verzekeringsmaat- appij. Een ander deel kan gezien den als een vergoeding voor het dat de maatschappij gaat dra- Ook zij die niet geporteerd zijn het beleggen in de „guldens- ir" kunnen besluiten toch een zekering te nemen, omdat het rhevelen van het risico van kort lang leven in het algemeen ge- >peld is aan het sparen in gul- aan „koopkrachtbederf" on hevig zijn. Slechts bij één maat- appij, „De waerdije" doet zich dit niet voor. Deze belegt uit- tend in aandelen Robeco, maar keerzijde hiervan is dat noch de gte van de toekomstige premieën :h die van de uitkeringen tevoren tstaat, daar deze afhangen van koerspeil van genoemde aande- Prikkels tok al is het dus zo dat hy die mg is van belegging in obliga- s beslist niet afwijzend behoeft te an tegenover het sluiten van ver eringen, nog niet verklaard is hoe komt dat de inflatie zelfs een mulans kan vormen voor de pro fetie der verzekeraars. De verkla- dat inflatie niet alleen in een stijging van het prijspeil, ku ook van de inkomens. Dit be ent tweeërlei. Ten eerste gaan gende inkomens gepaard met een centage-gewijs nog grotere stij- ig van de inkomstenbelasting ogressief tarief). Daar een zeker irag aan premies voor lijfrenten hiermee vergelijkbare verzekerin- in aftrek mag worden gebracht het belastbaar inkomen, houden gende inkomens tevens een stij- ïde betekenis in van de toegestane rekpost, welke in 1964 nog maxi- f 3600 bedroeg maar die dit voor het eerst f5000 zal bedra- Als iemand over de laatste i van zijn inkomen 50 belas- betaalt. kost de premie dus chts „netto" f2500. Maar stijgt n inkomen, mede door de inflatie,, ianig dat over de laatste f 5000 belasting verschuldigd is, dan .v.. de netto-kosten tot f2000. Dat beide gevallen ten tijde van de kering der lijfrente over het be- ag der uitkering belasting verschul- ?d is doet hier niet ter zake. Rentewinst de van bijna 50 miljoen gulden tot 48.4 miljoen gulden, maar al te tra gisch mag men dit niet opvatten, daar volgens de in Nederland gebrui kelijke conservatieve boekingsmetho den een groei van de produktie juist :n druk op de winst uitoefent. De beleggingen van het concern zijn in 1964 met een kleine 350 mil joen toegenomen, d.L 5 a 6% van het totale aanbod op de Nederlandse ka pitaalmarkt. De helft van de nieuwe beleggingen nam de vorm van hypo theken aan. Melding wordt gemaakt de introductie van polissen die de mogelijkheid bieden tot periodie ke verhoging van de verzekerde som men, hetgeen kennelijk bedoeld is als een alternatief voor het welvaart- vaste pensioen. Op de beurs werd de emissie van de 5 3/4% lening Bank voor Ned. Gemeenten als een slechts matig succes gekarakteriseerd. De koersont wikkeling zal moeten uitmaken in hoeverre zelfs dit nog als een te opti mistische opvatting beschouwd zal moeten worden. De lagere resultaten van Philips gedurende het eerste kwartaal lieten niet na de koers van dit aandeel onder druk te zetten. Voorts trad in Wall Street een zeke re reactie op, vooral onder invloed van de minder rooskleurige visie die enkele Amerikaanse economisten, die kennelijk eens iets nieuws wilden brengen, ten beste meenden te moe ten geven ten aanzien van vooruit zichten voor een verdere economi sche groei. DOUWE EGBERTS Er is nog een andere reden waar- n de inflatie voor de verzekeraars :n gunstige factor is. Inflatie leidt nl. tot een verhoging van het rende ment op obligaties en andere gul denswaarden, daar beleggers die nog bereid zijn in deze waarden te beleg gen en daarom vrijwel zeker een koopkrachtverlies zullen lijden, hier voor een hogere rente gaan eisen, terwijl het bedrijfsleven zich juist graag met „leenkapitaal" financiert, omdat de reële schuldenlast dankzij de inflatie steeds kleiner wordt. Nu zijn de premiën gebaseerd op de 'achting dat de verzekeraars op de te beleggen bedragen een rente zullen maken die veel lager is ge steld (3 a 3% dan het feitelijke rendement. Het voordelig verschil tussen de feitelijke en de z.g. „cal- culatorische rente" is dus voor de verzekeraars een belangrijke winst bron, die mededankzij de inflatie steeds belangrijker is geworden. Een en ander betekent niet dat de inflatie voor de verzekeringmaat- schappijen louter voordelen biedt. Er zijn ook schaduwzijden. Daar zij een arbeidsintensieve activiteit bedrijven betekent loonstijging behalve automa tische produktie-vergroting ook auto matische kostenverhoging, welke slechts door toenemende rationalisa tie, automatisering en vergroting var de bedrijfsomvang geheel of ten de le kan worden opgevangen. De stijgende rentewinst heeft voorts tot een toeneming geleid van ver schillende vormen van winstdeling, waarbij met name bij collectieve con tracten, bijv. een korting op de pre mie gegeven wordt die gekoppeld is aan het rendement op bepaalde obli gaties. Het voordeel van de rentewinsf wordt dus ten dele ongedaan gemaakt. Een structureel gevaar bedreigt de verze keraars voorts ten gevolge van het veld winnen van de welvaartvaste pensioenen. Zoals bekend dragen zo wel enkele sociale voorzieningen (.zoals A.O.W.) als de ovexiheidspersi- oenen tegenwoordig een welvaartvast karakter, d.w.z. hun hoogte is gekop peld aan de algemene loonindex. Het moet welhaast onvermijdelijk worden geacht dat in de voorzienba re toekomst ook tot het welvaartvast maken van particuliere pensioepen zal worden overgegaan, maar in dit geval zal het moeilijk zijn het hui dige systeem van verzekeren, waarbij voor iedere verzekerde afzonderlijk een stukje kapitaal wordt gevormd, te handhaven. Eerder zal men dan tot de uitbrei ding van het „omslagstelsel" moeten komen, waarbij» evenals geldt voor de AOW, alle werkenden ieder jaar genoeg premie moeten opbrengen om de pensioengerechtigden in dat jaar aan hun trekken te helpen. Maar invoering of uitbreiding van het omslagstelsel zou zeer ernstige consequenties hebben voor de verze keringmaatschappijen. Nationale-Nederlanden Men ziet de verschillende aspecten die de revue passeerden duidelijk weerspiegeld in het jaarverslag 1964 van de grootste Nederlandse verze keringsmaatschappij, Nationale-Ne- derlanden N.V. De ontvangen levens- verzekeringpremiën stegen met ruim 10% tot 426 miljoen. Over de rente marge treft men geen mededeling aan maar wel blijkt, dat de aan polishou ders uitgekeerde winst steeg van 12.4 miljoen gulden tot 18.6 miljoen gul den. De zichtbare netto-winst daal- Nieuwe sporen van „De rechtvaardige rechters" (Van onze Brusselse correspondent) Er is een nieuwe figuur opgedoken die meent, dat hjj sporen heeft ge vonden naar „De rechtvaardige rechters", van het sedert bijna 40 jaar verdwenen paneel van het al taarstuk „Het lam Gods" in de Slnt- Baass-kathedraal in Gent. Volgens een in Gent verschijnend dagblad is het een wichelroedeloper uit Antwerpen. Volgens deze be vindt het paneel zich onder de ste nen vloer van een gemeentegebouw in de buurt van de kathedraal in Gent. Hij heeft reeds enige mede werking van de gemeente gekregen, men heeft plattegronden van het pand ter beschikking gesteld. Thans zal echter die stenen vloer moeten worden opgebroken en daarvoor zijn enige ambtelijke vergunningen nodig. Daarop is nu het wachten. „Man met hark" in Rijksmuseum De tekening „Man met hark" van Vincent van Gogh, zoals bekend de hoofdprijs in de jubileumactie van het 25-jarige Prins Bernhard Fonds, is gedurende de actieperiode te be zichtigen in de voorhal van het Rijksmuseum te Amsterdam. Dinsdag 8 juni zal mevrouw M. G. Schroder-Van Gogh, een nicht van de schilder, in een lezing voor de radio over Vincent van Gogh, bij zondere aandacht besteden aan deze tekening. Gebroeders Krijnen „Alles is écht" De door de 21-jarige Utrechtse an tiquair Hans Krynen als vals aan gemerkte stukken zullen dinsdag niet buiten de veiling in het kasteel Gen- hoes in Valkenburg worden gehou den. De bewoners van het kasteel de heren P. en J. Krijnen staan voor de echtheid van het antiek voor de voile 100% in. „Ik wil er mijn han den voor in het vuur steken," zo verklaarde de heer J. Krijnen ons. De heer Krijnen noemde zijn neef, die zijn ooms voor falsarissen heeft uitgemaakt, een vlegel die een enorm pak slaag verdient. Het is gewoon verschikkelijk wat die knaap ons heeft aangedaan. Er is ons ernstig leed en ernstige schade toegebracht. De heer Krijnen zag geen enkele aanleiding om de 13, door zijn neef genoemde stukken, buiten de verko ping te houden. „Wij garanderen de echtheid van alles wat wordt aan geboden". De veilingmeesters J. de Waard en zonen in Den Haag, ver wachten een opbrengst van tenmin ste 2 miljoen gulden. Advertentie Rijd met nóg meer activiteit, zuinigheid, zekerheid: tank nieuwe Esso Extra! Dat kunt u óveral in West-Europa. Zonda» 30 mei Hooglandse Kerk: 10.30 derweg Wijk Hl: 10.30 u dx. G. Huls te Gouda. Martha-Stichting10.30 uur Wlka J. Breurens te Gouda. Ger. Kerk. Oosterkerk: 10 'lat. Bethlehemkerk10 u ds. Joh. Poort. Maranathakerk: 9 u en 7 u (Sluiting winterseizoen Jeugdwerk) ds. H. J. van chterberg. Bevrijdingskerk10.30 u ds. H. Bou. .Réunion Wallonne" in Delft. Acad. Ziekenhuis: 10 u dhr. A. G. Huigen. Hooftstr.: 10 te Waddinxve maakt), Gebouw Concordia: 9.30 i uur ds. H. Scholte (HA). Chr. Gerei. Kerk. Jeruzalemkerk, Grljpenstednstr. 9.30 en 5 u Dienst des Woords, Oud Geref. Gem., Van Mandersloostr.9.30 leesdlenst. Rem. Geref. Gem., Van Mandersloostr.: geen dienst. Bap- tlstengem., IJsolubgebouw10 u ds. M. Cohen; 5 u (tentsamenkomst St.-Jo- S. Laurense. Geref. Ge en 6 u ds. F. Harinck. gel.bel Petrakerk: 10 u ds. De Boer; 5 u ds. Haverkamp (Jeugddienst i.vm. sluiting Jeugdwerkseizoen 1964-'65). derdorp (Dienst voor belangstellen- Groenhoven: 10 u ds. G. L. R. Rlp- hagen. Jeugdhaven De Mirt: 10 u Ouderen- dienst) dhr. Verheul. Chr. Geref. Kerk: 10 u (ond. Vroe- 5 u (ond. Tot de dag dienst (dond. 7.45 Wegens „het opzettelijk in een hulpeloze toestand brengen van iemand, tot wiens onderhoud hij ver plicht is" is een 28-jarige Rotter dammer door het Haagse gerechts hof veroordeeld tot een gevangenis straf van vier maanden. De procu reur-generaal bij het hof haa beves tiging geëist van het vonnis van de Rotteïdamse rechtbank (zes maan den» tegen de man. die zijn gezin zonder middelen van bestaan in de steek had gelaten op het moment, dat zijn vrouw in het ziekenhuis lag om een baby ter wereld te brengen. 10.30 u gezongen H. Mis. Rem. Gem.: 10.30 u ds. J. Th. Mac kenzie. Evang. Luth. Gem.: 10.15 u Th. B W. G. Gramberg te Doorn. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel stegracht 3): 10 en 5 u dhr. Dlkkes. Christian Science (Steenschuur 6): 6.30 u openluchtsamenkomst Gangetje 7.30 uur verlossingssamenkomst o.l.v. brig en mevr H. J. Drentje. Baptlstengjm.: 10 u ds Reillng te Bllthoven; 5 30 u ds. Posthumus te De- Engelse dienst (Oud-Kth. Kerk, Zw 7.30 uur nm. Gem.: 10 en 5 u ds. H. Rijk- Singel 50) 7. Geref. Gen Gouda (dond. 7.30 u gunst te Rotterdam). Aarlanderveen Herv Gem.: 10 Alphen aan den Rijn Herv Gem Adventskerk. Jullanastr.: 9.30 u ds. P A. Lefeber; 6.30 u dhr. G. Nieuwen- huizen te Den Haag (jeugddienst) Aula Im.manuelschool. A. v. Burenlaan 9.30 u ds. M. Hanemaaijer; 6.30 u ds I Kok te Zegveld. Kruiskerk Gouw sluis: 9.30 u dhr. A J Dekker Gebouw C. Meijer. Alphen-Noord, Geref. Kerk: 9.30 i ds. J. Spoel- ).30 en 4.30 u pred. te Apel doorn. Geref. Gem.: 9.30 t naar te Woubrugge. Geref. Kerk: 9.30 en 2 u ds. Brink lïnogmade 1 Fred. J. Broeyer. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem.. >rpskerk: 10 u ds. A. Makkenze; 6 u ds. A. Baas. Kapel Nwe Duinweg: 10 u V. Tom te Alphen a/d Rijn. Chr. f. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. P. van eveld te Bennekom. Rem. Geref. 10 u ds. W. Muilwijk, luwveen Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 u dhr. H. van Veen te Loplk. Ger. Kerk: 9.30 u ds. Griffioen; 6.30 u ds. Wolthuis belden te Woerden. Noordwljkerhout Herv. Gem.: 10 u Irlk (HD); 7 u ds. W. E. Verdonk RIJnl. Lyceum (Jeugdkerk)10.30 uur E. Verdonk. Ver. v. Vrijz. Herv., W. de Zw.kerk; 10.30 u ds. D. T. Los Delft. Geref. Kerk, Maurltslaan: 10 7 u ds. Meijer. Geref. Kerk (vrij gemaakt), W. de Zw.kerk: 8.30 u on bekend; 3 u ds. J. van Nieuwkoop. Oude Wetering Hevr. Gem.: 9.30 u ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. C. A. Verhoog. Rem. Geref. Gem.: u ds. J. W. Wery te Haarlem. RIJnsaterwoude Herv. Gem.: 9.30 ar ds. C. J. Baart; 7 u ds. A. M. LLn- •nburg te Ter Aar. Chr. Geref. Kerk; u Dienst des Woords; 2.15 u dx. dienst). Bethelkerk: 9.30 u ds. J. N. de - - - ds. C. Nle- dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk: 9.30 u ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee; 5 u ds. W. Bakker te Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nwe erk: 10 u ds. W. Telleboer te Rijs- IJk; 6 u ds. Bouman. Oude Kerk: 10 Tolsma te Den Haag; ►t-Ammers. Hulpkerk 5. Stehouwer te Alphen a/d Rijn; 6 u ds. Vink. Gr. v. Pr .school: 10 u ds. De Vos. Zeehospitium: 6 u ds. Hagen. ds. De Vries. 5 u ds. Breen. Geref. Gem.: 10 t Leesdlenst. Geref. Gem. in Ned.: ds. J. Th. Quak. Geref. Kerk: 10 Lelden. Kerkzaal Zijlkwartier: 9 u ds. B. J. A. Streefkerk te Den Haag; 5 u ds. Van Drie. Ver. Vrijz. Herv., Gebouw Lindelaan 12a: 10.30 u mej. C. de Jong ds. H J. Koffrie te Spijkenls6e; 7 u ds. W. Haverkamp te Aalsmeer. Llsse Herv. Gem. Grote Kerk: 10 u ds. S Kooistra: 7 u ds. H. G. Oostlnga Helvetiakapel: 10 u ds. H. G Oostlnga Geref. Kerk: 10 uur ds. H. Schouten (HA): 7 u ds. W. v. Wijk te Haarlem Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D H. Blesma. Geref. Gem.: 10 en 4 u leesdlenst Geref. Kerk (vrijge maakt): 10 en 4 30 u ds. N. 't Hart te Stcenwijk Oud Ceref. Gem.: 9.30 en 3 u leesdienst. Ned Prot. Bond: 10 u ds. D. A Werner te Wassenaar. Oudshoornseweg Nieuwkoop Herv. Gem 9 30 u en "30 u (Jeugddienst) ds. A. Ollemans Dordrecht. Geref. Kerk: 9.30 en 7 u gemaakt)10 i Dienst des Veen te Delft; 5 u prof. dr. G. C. Berkouwer te A'dam. Rapenburgkerk en 5 u ds. BIJleveld. Maranatha kerk: 9.30 en 5 u ds. v. d. Linde. (In alle diensten HA). Valkenburg Herv. Gem.: 10 u ds. Lekkerkerker; 6.30 u ds. C. de Roos Kaag (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 i 5 u ds. Langeler (HA). Geref. Kerk (vrijgemaakt): 9 u ds. Breen; 3 u ds. R. Koolstra te Rotterdam. 'oorganger ds. P. D. Kuyper, gerf. pre- te Sassenheim). •boten Herv. Gem., Dorps der Gouw. Hulp en Heil: 10 ds. R. Koolstra ïonrt Herv. Gem. ds. H. L. Boonstra (HA). iar Herv. Gem., Dorpskerk B de Roest. Dorpscentrum: 10 uur jeugdkerk. Geref. Kerk. Bloem - camplaan ■teJH K.,1 H BKUH i1 - - EN REIS MET ESSO AUTOKAARTEN Wegwijzers met internationale faam. Rijk aan informaties. In voorraad bij honderden Esso dealers. Ook een speciale gids voor Europa van 62 pagina's! HKSH a Dit bord betekent óveral: welkom toerist. Wij zijn tot uw dienst 1 Wat ons zorgen maakt, aldus de commissie, is niet een gokje hier en daar, maar de gehele instelling van de mensen. Volgens de commissie spruit de nationale manie van het gokken voort uit de geesteshouding welke volgens industriëlen de oorzaak is van het Britse economische dilem ma van tegenwoordig, nl. dat de meesten meer van het leven ver geve van de staatsloterij, een lening die wachten dan zij bereid zijn geen rente geeft maar prijzen die door loting worden bepaald. Het totale pokbedrag was in 1964 veertig miljoen pond meer dan in 1963, en de Britse commissie van ker ken, die deze gegevens heeft verza meld, ziet geen hoop, dat deze ten dens zich gaat wijzigen. In 1964 hebben de Britten op zijn minst 905 miljoen pond (negen mil jard gulden!) besteed aan wedden op renbanen en aan andere kansspelen, dJ. 180 gulden per persoon per jaar als iedereen zou meegokken, óók de baby's. Hiervan was 600 miljoen pond voor het wedden op paarderennen, een bedrijf dat door meer dan 15.000 wettige bookmakerzaken wordt be oefend. Aan weddenschappen bij honderennen werd 110 miljoen pond uitgegeven. Voetbalpools eisten 130 miljoen pond op, geoorloofde bingospelen 35 miljoen. Allerlei andere gokkerijen op kermissen en andere amusementsge legenheden brachten het tot tien miljoen. Tenslotte werd er 20 mil joen pond betaald voor de obligaties Kerk 9.30 en 6.30 u prof. Nauta te A'dam. Zevenhoven Herv. Gem.: 10 uur ds. M. H. Boogert Aarlanderveen. Ger. Kerk: 9 30 en 7 u ds. A. P. Helner te Aar. Zneterwoufle Herv. Gem.: 10 uur ds, R. Hengstm angers. Zwammerilam Herv. Gem.: 10 en 6.30 u ds. C. L v. d.Broeck. Ger Kerk: 10 en 6.30 u ds. Erdmann te Gouda. BEZOEKT ONZE EXPOSITIE TE WASSENAAR Haagse caravan centrale RIJKSSTRAATWEG 179 IEL 01751-2561 10 ds. G, C. Bezichtig onze streng geselecteerde wereld-merken. Minister mr. Luns ..honorary fellow*' De minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, is Neder lands eerste „honorary fellow" ge worden. Gisteren nam hij tijdens het jaardiner in de Britse hoofdstad deze hoge onderscheiding in ontvangst van de altijd in politiek opzicht zeer vooruitstrevende Londen School of Economics and Political Science. Daarmee heeft minister Luns zich ln de rij van „honorary fellows" ge schaard bij beroemde staatslieden als Nehroe, Attlee, Lord Russell en Krishna Menon, de voormalige mi nister van Defensie van India. De London School of Economics and Political Science, onderdeel van I de Londense universiteit, heeft onze j landgenoot de onderscheiding toege- I kend als waardering voor zijn werk voor de economische en politieke een- wording van Europa.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13