Toch remise Politiek Suriname: een labyrint compleet met lachspiegels ,r;a i m m m gfi w, m m m M Kom er ACHT-er FLIRT-TANDEM „Men bemoeit zich te veel met onze interne verhoudingen Zaterdag 29 mei 1965 Pagina 4 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld W6R6LÖ Bridgevraag van deze week: Oost gever, NZ kwetsbaar, parenwedstrijd. Zuid heeft: H B 9 8 7 5 A B 6 O V 8 2 - Oost opent met drie Sans- atout; volgens de systeem- kaart vatn OW geeft dit bod aan, diat oost vrijwel uitslui tend beschikt over een zeer sterke lange, lage kleur, Wat moet zuid doen? Antwoord elders op deze pa gina. Het Haagse Buitenhof heeft wederom het kampioenschap ge wonnen in de hoogste afdeling die wedstrijd-bridgend Nederland kent: de meesterklasse. In de laatste, be slissende strijd tegen de Rotter damse „Bridgekring 1935" bleken de Hagenaars veruit de sterksten en wonnen met groot verschil. Het winnende team bestond uit de heren Blitzblum, Boender, mr. Nije, ir. L. Oudshoorn en Rijke. Ondanks het feit, dat de Hage naars dikwijls zeer goed bridge lieten zien, bleef er ook in die laat ste wedstrijd nog wel het een en ander te wensen over. Hetgeen overigens volkomen begrijpelijk is als men bedenkt, dat de wedstrijd reeds spoedig beslist was door het falen der Rotterdammers. Hier twee proefjes oan uw eigen be kwaamheid aan te toetsen: West Oost H 8 5 2 A B H 7 4 O A V 10 5 O V 3 O A82 A A H 9 5 B 10 8 3 Bereikt u met uw bloed-eigen partner het goede contract van zes klaveren?? De meesters boden aan één tafel: west een SA (15/17) oost twee klaveren west twee schoppen oost zes Sansajtout. Dit is een hachelijk contract waarin véél goed moet zitten en dat be paald inferieur is aan zes klaveren. Merkwaardig is te zien, a) dat west aan één SA de voorkeur geeft boven één klaveren, en b) dat oost ken nelijk geen enkel „dwamgbod" meer tot zijn beschikking had, nadat west hem op twee klaveren (Stay- man) met twee schoppen had ge antwoord. Ik geloof, dat het slembod in klaveren bijzonder eenvoudig te bereiken is, als west met één kla veren begint. Aan de andere tafel werd met diit spel geen slem geboden. Onge twijfeld een gelukkig spel voor de Hagenaars, die in zes SA van het geluk méér te verlangen had dan waarop zij volgens hun bieden aan spraak mochten maken. Moeilijker was de volgende bieden heeft meegedaan. Men wenst zich hier „vier SA" ails niet conventioneel bod te spelen, waar na slem eenvoudig wordt. Mogelijk is het ook, in oost (over drie SA) met vier harten te vervolgen, waar na west de strijd beslist niet mag opgeven. Hoe het zij, eenvoudig is het niet, behalve natuurlijk hier op dat ge duldige papier. En gebleken is óók nog, dat men best kampioen van Nederland kan worden zónder deze slems uit te bieden! Wat wil men dan nog meer?? H. W. FILARSKI. In de elfde ronde van het kortge leden geëindigde persoonlijke dam kampioenschap van Nederland 1965, ontstond tussen de Amsterdammer Wim van der Sluis en ir. Geert van Dijk uit Bennekom op moment de volgende stand: VAN DIJK West A H B 6 A H 10 9 5 O v V 7 2 Oost 5 3 9V2 AHB8Ï HB64 Het bieden ging: west één har ten oost twee ruiten west twee schoppen oost drie klaveren west drie SA oost paste. Nadat west met twee schoppen een sterk spel had aangegeven, kan oost voorlopig niet beter doen dan drie klaveren bieden. En wat moet west nu doen? Men is ge neigd, zijn bod van drie SA -iets onderboden te vinden. Tenslotte zal oost in deze situatie toch geen drie klaveren geboden hebben op een mótig spel (waarmee bijv. twee SA mogelijk was geweest). Misschien was er iets voor vier klaveren te zeggen geweest oost dan vier harten waarna zes SA langzamerhand wel in het verschiet komt. En had oost na drie SA nog iets moeten doen? By hem gaat het erom, of de partner wel enige aansluiting voor de lage Meuren heeft waartegenover staat dat hartenvrouw nog niet aan oosts Antwoord op bridgevraag: Zuid moet doubleren. Zijn spel is te sterk om OW on gestraft drie SA te laten spelen. Zéker is het mogelijk dat west redoubleert en dat zuid in enig eigen bod enorm veel down gaat maar is dat erg in een parenwed strijd? De kans is belangrijk groter, dat noord enige kracht heeft en dat NZ óf zelf iets kunnen spelen, of dat OW uit drie SA moeten wegvluchten naar een klave rencontract. Tegen zeer gewaagde openingsbiedingen der tegenpartij moet men, vooral in een parenwedistrijd, risico's durven nemen. In een viertalleniwedstryd zou de situatie véél onaangenamer zijn: è.ls west sterk is, kan elke actie van zuid een pats punten en de wedstrijd kos ten. De stand van die wed strijd is dan beslissend of zuid wél, of niet in actie moet komen. VAN DER SLUIS In deze, voor zwart minder pret tige stand, vervolgde wit met 3329, en hoopte nu dat zwart zou antwoorden met: 1318. Wit zou dan hebben laten volgen: 38—33 en dreigt nu met 33-28 een gewonnen stand te krijgen. Wit berekende dat na 38—33 zwart twee damcombina- ties kan nemen die beide verlies Kom er ACHT-er L hand ober 2. knoopje meer man 3. dikkere knoet 4. één lepel ontbreekt 5. oorbel vrouw is langer 6. glas man ia voller 7. bloempot links 8. armband vrouw recht» DAMMEN voor zwart opleveren. 23—28,33x24 14—19, 24x13; 12—18, 13x22; 17x48, maar nu: 34—30! 48x31; 36x27, 35X24; 26—21! wint. Ook de volgende is niet goed: 19—24, 29x9; 23—28, 33X13; 12—18.13x22; 17x48 34—29! 48X4. 26—21, 4x31, 36x27 wint. Na 33—29 vervolgde zwart echter met: 23—28, 32x23; 19x28. Wit verzuimde nu een schijf te winnen door: 27—22, 28—32; 38x 27, 17x28; 42—37 gevolgd door 37— 31 met de dreiging 27—21. Wel houdt zwart na 14—20, 13—19 en 12—17 compensatie en bereikt nog snel remise. In de wedstrijd om het jeugd kampioenschap van Nederland kwam de Zuidhollandse jeugdkam pioen, Jan Weerheijm, een punt achter de winnaar Rudi Palmer uit Amsterdam. Hij versloeg Palmer in de laatste ronde in de volgende stand: PALMER a «JJO 9 9 1 s J a ijjCj rn (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) (V en Slot) Wie zich in de Surinaamse politiek verdieptdoet er goed aan een grote dosis kalmerende middelen te slikken en zich op een dwaaltocht voor te bereiden door een labyrint compleet met lach- spiegelsdoodlopende gangen en boegeroep in het donker. Als goed petekind van Nederland wemelt het Surinaamse politieke jargon van afkortingen en partijnuances die voor de buitenstaan- der even veel betekenen als het onleesbare recept van de huisarts. Er zijn een paar algemene rich ting-aanwijzers. De Surinaam se politieke partijen zyn, ondanks veel gehoorde tegengestelde me ningen, overwegend gebaseerd op radicale groeperingen. Voorts is er ideologisch alleen een duidelijke lijn te trekken tussen hen die haast hebben om Suriname onafhanke lijkheid te bezorgen, en hen die om welke redenen dan ook zich voor lopig tevreden stellen met de hui dige staatsvorm. De regering van de Creoolse mi nister-president Pengel berust op de samenwerking van drie par tijen: de Nationale Partij Suriname (Pengel), de Verenigde Hindoe- staanse Partij van de advocaat Lachmon en de Kaum Tani Per- satuan Indonesia onder leiding de Soemita. Grootste groep Op een totale bevolking van on geveer 300.000 is de Creoolse be volkingsgroep de grootste (129.000), vervolgens komen de Hindoestanen (10.000), en de In donesiërs (45.000). Economisch, zo als ook in Brits Guyana, nemen de spaarzame en hardwerkende Hindoestanen een toenemend mo nopolistische positie in, terwijl de Creool er de voorkeur aan geeft zijn geld te laten rollen. Het ver schil hangt samen met de Hin- doestaanse belangstelling voor de handel en de Creoolse neiging ambtelijk emplooi te zoeken. In vergelijking met Brits Guya na, heeft Suriname het aanzien lijke voordeel dat de tegenstellin gen tussen de rassen (Hindoesta nen versus Creolen) passief en latent zijn een factor die op het credit komt van de huidige coalitie-regering, waarin het Creoolse overwicht genivelleerd wordt door de samenwerking tus sen Hindoestanen en Javanen. Volkse stijl Premier Pengel een geboren ora tor die er niet toe kwam zijn juri dische opleiding te voltooien, heeft het voordeel dat hij politiek een vrijwel algemeen onderschatte fi guur is. Zijn volkse stijl verbergt een intuitief politiek instinct, dat een tegenstander ruiterlijk deed opmerken: „Hij steekt met kop en schouders boven de andere politici uit". In zijn werkkamer in het weinig indrukwekkende ministerie van Al gemene Zaken (het zou van bui tenaf gezien een grote politiepost kunnen zijn), krijgt het bureau van normale afmetingen de pro porties van een schoolbank wanneer minister Pengel erachter zit. Erop staan een vaasje met plastic bloemen, een witte en vier zwarte telefoons, een brok ijzer houdend erts uit de Tapaje-kreek, en een bordje „think" dat echter naar de bezoeker is gekeerd. Vragen De bosnegers gaan geheel of gedeeltelijk gekleed in een mengelmoesje van kleren, waarbij de mannen vaak zijn uitgerust met vilten hoed en paraplu. Het vraaggesprek dat ik met hem had, begon zittend en eindigde staande voor een land kaart van Suriname, waarop pre mier Pengel met een aanwijsstok een aantal projecten aanwees. Vraag: „Wat heeft het bezoek van Prinses Beatrix voor u voor betekenis gehad?" Premier Pengel: „Als lk moet beginnen, los van het formele, dan heeft het bijgedragen tot de goede verstandhoudingen tussen Surina me en het Koninklijk Huis". V: „In emotionele of staatkun dige zin?" P: „Ik moet voorzichtig zyn deze vraag te beantwoorden, om dat het onjuist zou zijn het Ko ninklijke Huis in de politiek te be trekken. Trekt u zelf de conclusies V: „Kan ik uit de manier waar op u uw antwoord formuleert, con cluderen dat er staatkundig een zekere verwijdering is tussen Su riname en Nederland?" P: „Er is inderdaad een verwij dering, maar niet tussen Surina me en het KoninMyke Huis. Er is hier wel een situatie ontstaan, dat men het hinderlijk vindt dat de Nederlandse pers zich te veel be moeit met onze interne verhoudin gen. Dat zou wel eens een pro bleem kunnen worden. De pers draagt tot een verwijdering in staatkundige zin bij, want de ge middelde lezer hier neemt aan dat de Nederlandse pers het Neder landse denken reflecteert. Men Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. door: 28—23, 19x48; 30x10, 48x30; 25X34! en zwart kan nu niet 9—14, 10x8; 12x3, wegens 3832. WEERHEIM Het spel ging hier: 8—12, 44—40; 1015 waarna wit de partij besliste AN SILFHOUT Een heel listige combinatie nam de Bennekommer H. van Silfhout in het persoonlijke kampioenschap van Gelderland 1963. Hier vervolgde Zwart met: 1419? Zeer verras send liet wit toen volgen: 28—23! 19x30; 29—23, 18x29; 27—22, 17X28; 32x3! F. Gordijn. In Amerika wordt niet alleen de gewone fiets bijzonder populair, maar men heeft er ook sinds kort een zogenaamde flirt-tandem gedan. ceerd. Een ideaal vervoermiddel voor verliefden (en niet voor hen alleen): de jongen en het meisje ziibben niet achter, maar naast el kaar op deze tandem. Een fiets- snufje, dot zeker niet alleen tot Amerika beperkt zal blijven. bemoeit zich in de Nederlandse journalistiek te veel met onze bin nenlandse politiek zonder de moei te te nemen de berichten te veri fiëren. De samenwerking met de Nederlandse regering is over het algemeen vrij goed". Onafhankelijk V: „Wat zijn de hier heersende meningen over de staatkundige toekomst van Suriname?" P: „Het standpunt van mijn partij is dat elk land ernaar moet streven onafhankelijk te worden, maar wij stellen daarbij geen ter mijn. De Verenigde Hindoestaan- se Partij zegt dat de onafhanke lijkheid geleidelijk aan moet ko men. Wij gaan daarmee akkoord, maar wy willen nu zelfstandig on derhandelen met het buitenland over handelsaangelegenheden. Het via Den Haag werken in deze za ken werkt remmend op de econo mische ontwikkeling". V: „Een dergelijke structuur le vert binnen het huidige staatkun dige bestek juridische moeilijkhe den op". P: „In het internationaal recht is het gewoon een kwestie van al gemene aanvaarding. Er zyn naar myn mening geen echte soevereine stater, meer. De EEG, bijvoorbeeld, heeft een groot deel van de soeve reiniteit van de Westeuropese lan den geabsorbeerd". V: „Moet ik uit uw woorden op maken, dat uw partij eerder onaf hankelijkheid wenst dan de Hin- doestaanse partij?" P: „De onafhankelijkheid is niet te stoppen en er zijn in Nederland genoeg wijze mannen om dit in te zien. Laten wij in elk geval begin nen met de behartiging van onze eigen buitenlandse belangen". V: „Heeft u ooit aan een moge lijke federatie met de twee andere Guyana's gedacht?" P: „Ik heb myn licht daar niet over laten gaan, maar ik zou zeg- PRINSES BEATRIX gen dat de bevolking van deze drie landen te veel van elkaar verschilt. Wel zou Brits Guyana kunnen worden opgenomen in een econo mische belangengemeenschap met Trinidad, Jamaica, de Nederlandse Antillen, en andere delen van het Caraibische gebied. Ik heb daar wel bepaalde plannen en ideeën over. Ik heb onderhandeld met dr. Williams van Trinidad over deze kwestie. Het resultaat was dat er een werkgroep werd opgericht ter bestudering van dit probleem". Geen siësta Premier Pengel, die in tegen stelling tot de landelijke gewoon te geen siësta houdt maar zich naar huis laat rijden met een la ding dossiers om die in de middag uren door te nemen, onthulde plannen voor een tweede stuwdam in de Suriname-rivier. ten noor den van de Afobaka-(Brokopon- doJdam. die de irrigatie van een groot stuk land in het district Commewyne mogelijk zal maken. Hoewel daarover nog geen bespre kingen zijn gevoerd, zei de premier dat hij hoopte de Nederlandse Hei demaatschappij te interesseren voor de aanleg van de irrigatie. Verrassend was de opmerking WBË PREMIER PENGEL van de premier dat de liquidatie van het tien-jarenplan niet vol doende rekening had gehouden met de infrastructuur van Surina me (openlegging van grote arealen, inventarisatie van de landelijke produktiefactoren, wetenschappe lijk onderzoek), en dat het land in een financieel probleem was „ge stort" omdat er geen voorzienin gen waren getroffen voor wat pre mier Pengel „de nazorg van het tien-jarenplan" noemde. Levendigst Het onafhankelijkheids-verlan gen in Suriname is evenredig aan de numerieke sterkte van de radi cale groeperingen. Het levendigst is de gedachte onder de jonge in- tellectuele (veelal in Nederland afgestudeerde) Creolen, die zich aangetrokken voelen tot de Partij van de Nationalistische Republiek van mr. E. Bruma. Het minste er voor voelen de Hindoestanen die een Creoolse overvleugeling vrezen, en in 1962 een demonstratie orga niseerden tegen onafhankelijkheid enkele duizenden deelna- 5? In de partyen-wedloop om de grootste ruif met stemmen te ver overen, heeft premier Pengel een begin gemaakt de bosneger politiek te interesseren. Het resultaat is voorlopig dat zij de ronde plastic speldjes van de Nationale Partij Suriname als een sieraad gebrui ken, maar in de toekomst zal de gang naar de stembus in het oerwoud een even groot status symbool zijn als het partij-insigne

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 12