Een broekrok Henks langspeelplaat Voor onder de dertig Voorjaarsgroenten Zaterdag 29 mei 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld Henk was op zijn vrije mid dag plotseling verdwenen, stadwaarts. Het was niet de eerste keer, en ik wachtte vol spanning af met welke verras sing hij zou thuiskomen. Want altijd kwam er een verrassing wanneer hij zo geheimzinnig naar het Westen uitkneep. Niemand had er een flauw idee van wanneer hij zou terug keren, wat hij ging kopen, of doen, of verdienen. En Henk die als zestienjarige gauw pijn aan zijn persoonlijke vrijheid had, zou liever zijn tong af knippen dan zéggen wat zijn plannen waren; we zouden het vanzelf wel merken. Adriaan kwam eens in het uur in formeren: Henk al terug? en dan schudde ik het hoofd. Ook Marian werd nieuwsgierig. Wat gaat-ie doen in de stad? Iets kopen? maar ik haalde de schouders op. Henk's De rabarber schoonmaken, was sen en in stukjes van plm. 2 cm lengte snijden. Het water met de citroenschil in de suiker aan de kook brengen en zachtjes laten doorkoken. De stukjes rabarber in de hete suikerstroop zacht laten worden en ze voorzichtig in een schaal overdoen. Het vocht binden met het aan gemengde aardappelmeel en bij de stukjes rabarber schenken. De compote koud laten worden. De pudding storten en garneren met wat rabarbercompote. De rest van de compote er apart bij geven. Koffiedesert 2 dl slagroom, 1 eiwit, 1 dessert lepel oploskoffie, 25 gr suiker of meer naar smaak, 1 nootje natte gem be of meer (te vervangen eventueel door droge, gekristalli seerde gember), 4 waaierwafels. Klop het eiwit zeer stijf. Klop daarna de room stijf en roer er de poedersuiker en de oploskoffie door. Vermeng het mengsel daar na met het eiwit en schep het da delijk in hoge glazen. Leg boven op een stukje gember en presen teer er een waaierwafel by. boodschap kon van alles zijn. Mis schien ging hij doodgewoon naar de bioscoop, of had hij een af spraak met een meisje; het was ook mogelijk dat hij straks het pad zou opstuiven met een gitaar op de rug, of met een opvouwbare schil dersezel in zijn fietstas, of dat hij over ons heen zou vallen met de mededeling: Ik ben gekozen in het Nederlands Elftal. Wanneer Henk uittrok op één van zijn ge heimzinnige, in stilzwijgen gehul de expedities, kon je élles ver wachten. Hij bleef lang weg. We gisten en keken elk kwartier naar de klok. Een meisje? dacht ik. Hij heeft we kenlang ijverig gespaard. Of toch een gitaar? Daar praat hy al maanden over. Maar het kon ook een hockey-stick zyn, of een com plete judo-uniform waarmee hy straks binnenviel. Éindelijk, eindelijk verscheen de schim van Henk bij de ach terdeur géén gitaar, consta teerde ik. Wat dan? Hij stapte stralend binnen en zwaaide met een groot, plat pak en toen wisten we het: een langspeelplaat. Zijn eerste! Langspeelplaten zyn niets bü- zonders hier in huis, we hebben er stapels van. Brahms en Beetho ven en Mozart en Schumann en Orff en Ja, dank u, allemaal klassiek. Ze zyn van pa en van my en we houden ze in hoge ere. Zo'n grote ronde schyf in je han den, met het fyngekerfde zwarte oppervlak geeft je telkens weer een rilling van biyde opwin ding. Het zyn tover-platen, en met behulp van een minuscuul dia mantje haal je er pure schoonheid uit. De kinderen verzamelen wel iswaar ook grammofoonplaten, maar dat zyn van die vermaledy- de single'tjes: tophits en crooners en combo's en lawaai. Geen m u- z i e k, als u begrypt wat' ik bedoel We laten hen rustig hun gang gaan want een mens zyn lust is een mens zyn leven en een beetje spektakel kan geen kwaad. Maar onze halve minachting voor dat soort amusement hadden we nooit helemaal kunnen verbergen. Zó naïef waren we vader en ik dat we het begrip L.P. on- middeliyk vereenzelvigden met Muziek. Maar al konden we van Henk alles verwachten, dat hy met Muziek zou thuiskomen was vol slagen onmogeiyk. Dus eer hy tyd had gehad de plaat uit te pakken en de rooskleurige hoes onder onze ogen te houden wisten we het al: dit was een Beatle-plaat. Ten voe ten uit. in zes kleuren stonden ze grynzend op de hoes, geflankeerd door gitaren, lawaai-apparaten en wuifende fans. Veertien num mers! Duur van de plaat: op de kop af vyf-en-vyftig minuten. De gouden tyd van de singles die nooit langer duurden dan twee-en-een- halve minuut was voorbyen zou nooit terugkeren. En toch wat is de magie, die uitgaat van eenl-P? De gro te, zwarte toverschijf, glanzend van nieuwheid, gaf ons even de zelfde rilling van blijde opwin ding als onze eigen platen. Henk, trots als een vader op zijn eerste zoon, zette de grammo foon aan en hief de hand op, verzoekend om aandacht. De Beatles barstten de kamer bin nen en vulden de verste hoeken met Love. We luisterden: stil, onderdanig en murw. We zeiden niet: alsjebrieft wat zachter. Op mijn tenen schonk ik voor de schatrijke zoon een kop thee in. Nederig lieten we het donderend geweld van crying, baby. honey, love me, over ons heen gaan. Dit was een Langspeelplaat, een ding van tegen de twintig gulden, een voorwerp dat by ons met zorg. eer bied en voorzichtigheid omringd pleegt te worden. Ook Henk's L.P. had recht op diezelfde eerbied en zorg. ,.Ik mag hem wel in Jouw pla- tenkoffer bergen, hè mams?" vroeg Henk toen de vyf-en-vyftig minu ten geweld voorby waren en een diepe stilte neerdaalde. „In myn koffertje past-ie niet. Dertig cen timeter middellyn", voegde hy er trots aan toe en hij keek liefko zend naar de kostbare, glanzende schynt in zyn handen. Ik knikte. Elke LP. heeft recht op bescherming en een veilig te huis. Zo werden de Beatles, keurig op gepoetst, tussen Handel en Saint- Saëns geschoven. Als naaste bu ren kregen ze de Royal Philhar monic en de Stradivarius van Gru- miaux Rlmsky-Korsakoff moest dan maar een eindje opschikken. Te veel eer? Kom nou 't Was toch een L.P.! THEA BECKMAN dernisme ten top wil voeren, een paar witte of pastelkleurige kousen. Wandel met dit moderne geheel niet het gehucht in, maar de win kelstraat van de grote stad, want het moderne rokbroektoilet is een stads wandeltenue in plaats van een landeiyke sportdracht. Zoals het Jeugdige, gestreepte pakje van Jacques Helm, een pakje van grys en witte wollen alpaca, gegarneerd met een wit kraagje en een zwarte lavallière. De broekrok is rondom geplooid en verraadt zyn dubbele functie op het eerste ge zicht niet (foto 1). Anders is het gesteld met de broekrokken van de tweede foto, die onverheeld broek zyn en die bovendien onderdeel zyn van een mantelachtige voor J aars Japon: een robe-manteau met pypen. Het eer ste model is van een zwart en witte wollen tweed, het tweede van een mauve en beige visgraattweed. Bei de modellen, creaties van het Ita liaanse huis Forquet, worden ge completeerd met een baret van de Japons tof en, zoals ook Heim's pak je, aangevuld met geklede hand schoenen, witte kousen en lage pumps met blokhak. J.V. Van de Parijse couturier Bernard Sagardoy is deze avondpantalon. De uitsnij- 1 dingen in de bijbehorende bolero zijn omzoomd met turkooise vergulde parels. We hebben eenmaal in ons leven een broekrok gehad omdat we egentien waren en de broekrok toen net mode was. Dit was vóór de oorlog. Vandaag staat er een nieuwe generatie negentienjarigen klaar, ge wapend met meer modeflair en modekennis dan wij indertijd bezaten. En vandaag is de broekrok opnieuw in de mode. Het model van nu lijkt meer op een rok (heeft plooien rondom) ofwel meer op een broek (zonder één enkele plooi) dan het model dat vijfentwintig jaar geleden mode was; voor de meisjes van nu de uitersten, waar de meisjes van toen de gulden middenweg bewandelden. De broekrok van vandaag wordt gecompleteerd met een tailleurjasje net als toen. Maar de broekrok van 1965 gaat verder, vertoont meer fantasie en bepaalt zich niet tot de tailleur. Nieuwer en aparter Is de broek rokjapon, die ochtendjapon, man teljapon of gelegenheidsjapon kan zyn. De lange avondjurk met pypen heeft de afgelopen winter al zijn seizoen gehad, de minder feeste- lyke broekrokmodellen beleven nu hun lente. Meedoen ls maar een kwestie van zelf naaien of aan laten meten, (voor zover de confectie de rok met pypen nog niet in het winkelraam heeft gezet) en er vervolgens 'n paar gezet) en er vervolgens een paax lage schoenen (pumps!, geen sport schoenen) met brede hak by aan te schaffen, alsook een paar simpele* geklede handschoenen. Daarby dan nog een hoofddeksel in het baret- 2. Ryst met lever, ui, kerrie, Sla van kropsla met radijs, Yoghurt- vla; S. Omelet, Spinazie. Gebakken aardappelen, Vanillepudding; 4. Spinaziesoep, Gebakken vis, Worteltjes, Aardappelen; 5. Komkommersoep, Gehakt, Bietjes, Aardappelen; 6. Raapstelenstamppot met kaas, Sinaasappel of grapefruit; 7. Witlof met ham, Aardappelen, Griesmeelpudding met rabarber compote. In het eerste menu is lamsvlees verwerkt, een vleessoort, die in ons land niet zo'n grote bekendheid ge niet. maar in smaak en voedings waarde niet onderdoet voor rund en varkensvlees. In het tweede menu wordt de ryst door de frisse groentesla in voedingswaarde en kleur mooi aan gevuld. Het kooknat van spinazie is rijk aan mineralen en daarom heel ge schikt om, met wat melk verdund, de volgende dag tot soep te ver werken. Behalve een sla kunt u van kom kommer een soep maken. U zult merken, dat komkommer, ook op deze wyze bereid, byzonder lekker smaakt. Voor de raapntelenstamppot kunt u de raapstelen zowel rauw als ge kookt verwerken. Op 1 kilo aard appelen rekent u ongeveer 300 g (plm. 2 bosjes) raapstelen indien ze rauw verwerkt worden en plm. 1 kg raapstelen, als ze gekookt doo de stamppot geroerd worden. Een stamppot met rauwe groente ls dus wel voordelig. Rabarber wordt by voorkeur ln combinatie met een melkgerecht gegeven. We geven u hierby wat recep ten die bedoeld zyn voor vier per sonen. Lamsvleesschotel 300 g lamsvlees (in dobbel steentjes gesneden), plm. 250 g prei, plm. 250 g uien ,4 a 5 wor teltjes, plm. 1 kg aardappelen, een klein blikje slabonen, 75 g boter of margarine, Vi 1 water of bouillon van een bouillontablet, laurierblad, foelie, zout (toma tenpuree) Het lamsvlees zouten. De boter of margarine ln een braadpan heet laten worden en het vlees bruin bakken. De ui schoonmaken en fynsnipperen. De ui aan het vlees toevoegen en licht fruiten. De bouillon en de kruiden toevoegen en het vlees een half uur stoven. De overige groenten schoonma ken en wassen. De prei in dunne schyfjes snyden de worteltjes in dunne plakjes snyden. De aardappelen schillen, wassen, in blokjes snyden en, evenals de groenten, by het mengsel doen. Het geheel zo lang laten stoven dat de aardappelen gaar, maar niet stuk zyn. (plm. 20 minuten). Op het laatste de uitgelekte slaboontjes er door mengen. Voor het opdoen het gerecht desgewenst afma ken met tomatenpuree. Komkommersoep 3/4 1 bouillon van vlees of een bouillontablet, ,plm. 500 g (2) komkommers, 1 uitje, 25 g (2 eetlepels) boter of margarine, 25 g (3 eetlepels) bloem, 50 a 10 g gehakt, beschuitkruim of pa neermeel, zout, peper, citroensap, peterselie. Het gehakt met zout, peper en beschuitkruim of paneermeel aan maken en er kleine balletjes van maken. De ui fynsnipperen en licht fruiten in boter of margarine. De gehaktballetjes erby doen en even bakken. De balletjes uit de pan ne men. De bloem met de boter of margarine vermengen. By scheutjen tegelyk, onder steeds roe ren, de bouillon er by schenken. De komkommer schillen en in klei ne blokjes snyden. De komkommer en de gehaktballetjes aan de soep toevoegen en het geheel nog plm. 10 minuten verwarmen. De soep op smaak afmaken met zout, peper en citroensap. Vlak voor het opdienen de fyngesneden peterselie er door roeren. Griesmeelpudding met rabarbercompote Voor de pudding Va 1 melk, geraspte citroenschil, 45 g (4'j eetlepel) griesmeel, 4 g (4 eetlepels) suiker, iets zout. De melk met de geraspte ci troenschil aan de kook brengen en 5 minuten laten trekken. Het gries meel met de suiker en het zout vermengen en by de melk strooien. Het megsel al roerende aan de kook laten komen en in plm. 5 mi nuten gaar laten worden. De pud dingmassa overdoen in een met koud water omgespoelde pudding vorm en laten afkoelen. Voor de rabarbercompote: 3/4 kg rabarber, citroenschil, 2 dl water, plm. 100 g (10 eet lepels) suiker, 1 afgestreken eet lepel aardappelmeel. Dit is het seizoen van de kinderen, van het buiten spelen in de zon, van het kijken naar dieren en hun jongen, van uitbundig zijn en lekker zonder jas lopen, van het dingen doen die kinderen nu eenmaal graag doen. (W)ETENS WAARD Naast de laatste wintergroenten zijn de verse voorjaarsgroenten weer overal te verkrijgen. Ook zij zijn rijk aan diverse vitamines en mi neralen. Wij geven hier enkele suggesties voor een weekmenu: 1. Witte ragoütsoep, Lamsvlees schotel, Kersencompote met cake;

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11