LEIDSCH DAGBLAD DONKERE TOEKOMST KOLENMIJNEN „Zesmaal was het goed gegaan - daarom deed ik het nu ook..." Margriet in ziekenhuis Alphense katten dood na kluiven op botjes iloemplanten EIGENLIJK GESCHIKTE TIJD VOOR SLUITING Door chemie maakt Staatsmijnen winst Chauffeur van rampbus reed in tweede versnelling; Lufthansa wil nog meer K.L.M.-piloten Hij maait het gras voor Uw voeten weg alles (f)uct Qlü teuwo Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 25 MEI 1965 No. SI574 Directeur: fii. A van DlsDoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Het ziet er donker, zo niet pikzwart uit voor de kolenmijnen Het toekomstbeeld biedt weinig lerspectief. Het koolwinningsbedrijf van de Staats- nijnen in Limburg werkt nu al drie jaar met ver- ies. Dit verlies was in het afgelopen jaar groter lan in 1963, zij het nog niet zo groot als in 1962, oen bet 37 miljoen gulden bedroeg. Zoals de zaken nu staan, ziet et er niet naar uit dat de mijnen jnder verlies zullen kunnen aan werken. Drs. A. C. J. Rot- president-directeur van de taatsmijnen, verklaarde dat de conomische uitputtingsgrens ïeller naderbij is gekomen, dan erd verwacht: zelfs op langere rmijn is 'n kolenmijn niet meer tndabel te maken. Hij zei dat et thans eigenlijk een geschikte jd zou zijn om de mijnen te uiten. Het personeel zou, als evolg van de krappe arbeids- arkt, nu gemakkelijk elders ge- laatst kunnen worden. Gat gedekt Maar het is beter met een besluit wachten totdat er een gecombl- icrde (Europese) energiepolitiek is ■komen. Bovendien is het natuurlijk nogelijk van vandaag op morgen mijnen te sluiten. Er dient een i te komen, waarin de toekomst de mijnen is uitgestippeld. Nu ordt elk jaar gedacht: „Ziezo, dat is weer gedekt'. Dit kan niet blü- doorgaan, aldus drs. Rottier. Het gat dat de grote verliezen op kolenmijnen in de kluis van de taatsmijnen slaan, wordt nu gedekt n heel goed) met de forse en sta mde winsten, die het snel groeiende mische bedrijf van de Staatsmij- oplevert. Dankzij deze expansie de chemiscre produktie behaalde et gehele concern over 1964 een be- ijfswinst van 54 miljoen gulden (in ls de winst f 37 miljoen)Maar blijft ver onder de resultaten van jaren 1960 (93.5 miljoen) en 1961 Bijlage Beroepskeuze In dit nummer is een uitvoe- rige bjjlage opgenomen, welke geheel gewijd is aan de beroeps- keuze. Zij kan U t.z.t. van pas komen. Ook al heeft ze wellicht dit jaar niet nodig, maar eerst in 1966 of volgende jaren, dan nog j= adviseren wij U deze bijlage te bewaren. iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiii perk en border. Mooie planten met potkluit. Dagelijks voorradig feratum, Afrikanen, Dwerg Afri- len. Nemesia, Alyssum Mlddag- em (IJskruid) Matricaria, Herfst- chrysanthen. Per stuk f 0,20. llvia, Mignon dahlia en Gazania, per stuk f 0,30. f. SE6AAR ZH. iADHANDEL - DIEFSTEEG 8 WEERBERICHT WISSELVALLIG Het KNMI verwacht van heden- t morgenavondOver het algemeen el bewolking met plaatselijk en- Ie buien. Weinig verandering in mperatuur. Zwakke tot matige ind uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 MEI 1 op: 04.32 uur; onder: 20.43 uur. aan op: 30.03 uur; onder 15.04 uur. ögwater te Katwijk te 11.58 uur; «water te 07.15 en 20.03 uur. Ut nummer bestaat uit 20 pagina's (bijna 71 miljoen), toen de kolenmij nen nog geen verliezen opleverden. „Maar voor een bedrijf als Staats mijnen moet een hogere winst wen selijk worden geacht, zeker wanneer men let op het niveau van de jaar lijkse investeringen", aldus de direc tie. In het jaarverslag van de Staats mijnen staat dat op een vermeerde ring van de baten door het aandeel in de Nederlandse Gasunie de eerste jaren nog niet behoeft te worden ge rekend. De activiteiten in het kader van de aardgaswinning droegen in 1964 nog niet tot het exploitatiesaldo bij. In het afgelopen jaar werd aan Toestand beter in San Domingo De V.S. zouden op het ogenblik contact zoeken met een zo groot mo gelijk aantal vooraanstaande Domi nicanen voor het vinden van een oplossing die voor alle partijen aan vaardbaar is. De V.S. werken daar bij samen met de Organisatie van Amerikaanse Staten, die in de eerste plaats de taak heeft de crisis op te lossen. De toestand in San Domingo is be ter geworden sinds het 24-uursbe- stand van het afgelopen weekeinde voor het verwijderen van de doden uit de straten en het helpen van zieken en gewonden. een groot aantal belangrijke projec ten gewerkt. In de chemische indus trie, die een geweldige vlucht neemt, vond de verdere omschakeling op nieuwe grondstoffen voortgang. Be staande capaciteiten werden uitge breid en met de bouw van pieuwe produkten werd een begin gemaakt. Thans zijn drie dochterondernemin- Boliviaanse junta wijkt geen stap Boliviaanse militairen hebben gisteren het 25 km. van de hoofd stad La Paz gelegen mijnwerkers centrum Milluni bezet. Hieraan ging een schermutseling met de stakende mijnwerkers vooraf. Het Boliviaan se leger voert thans zuiveringsopera ties uit. De militairen worden daar bij bestookt door stakers, die zich in de omliggende heuvels hebben ver schanst. Tot nu toe zijn als gevolg daarvan zes doden gevallen, terwijl 28 personen werden gewond. Zoals bekend zijn arbeiders in de Boliviaanse tinmijnen (90% vormend van 's lands uitvoer) in stakinge ge gaan uit protest tegen de verban ning van een van hun vakbondslei ders, Lechin. De andere leiders van de mijnwerkensvakbond zijn duide lijk verrast door de bijzonder krach tige houding van het militaire be wind in deze aangelegenheid. Men heeft de induk dat de regering geen stap zal wijken voor de eisen van de stakers. De voormalige gouverneur van de Braziliaanse staat Pernambuco, Arraes, tegen wie een arrestatiebe vel is uitgevaargdigd, bevindt zich in de Algerijnse ambassade in Rio de Janeiro, waar hij als politiek vluch teling wordt erkend. Arraes die al een paar keer in hechtenis werd genomen en vervol gens weer vrijgelaten, heeft een klei ne groep militairen ervan beticht samen te werken met een radicale politieke groepering, die het congres naar huis zou willen sturen. Het Bra ziliaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld dat Arraes een vrijgeleide krijgt om het land te verlaten. één in de Botlek en tWee in de V.S. Een vierde onder neming is onlangs opgericht in Enge land. Er bestaan verder plannen voor de stichting van een kunstrubber fabriek in Limburg. Sanering Al zijn de totale bedrijfsresultaten van de Staatsmijnen behoorlijk te noemen, toch zullen er ongetwijfeld verdere maatregelen tot sanering van de kolenmijnen komen. De stillegging van schacht IV van de staatsmijn Emma en de samenvoeging van de mijnen Emma en Hendrik zijn er de eerste symptomen van Koningin Juliana wordt bij haar aankomst in Boskoop be groet door burgemeester G. W. baron van Dedem. De vorstin bezocht een aantal gemeenten in Zuid-Holland. (Foto Leldsch Dagblad) ..Ik was die slingerende en sterk dalende weg reeds zesmaal af gereden, altijd in de tweede versnelling en steeds was het goed gegaan. Daarom deed ik dat nu ook". Dit vertelde Jochem Groe nenboom, 52 ja^r, uit Rotterdam, chauffeur van de bus met va kantiegangers die zondag in Zirl bij Innsbruck verongelukte. De man heeft een drievoudige fractuur aan het rechterbeen, een her senschudding en schaafwonden. Groenenboom zei dat hij het grotebrengen door op zijn waarschuwingsbord, had gezien, dat aangeeft dat automobilisten in de eerste versnelling dienen te rijden. Maar hij vertrouwde op zijn ervaring van vorige reizen en liet de motor in de tweede versnelling, gedurende de afdaling van meer dan 20 procent. De chauffeur vertelde dat de auto steeds sneller begon te rijden. Hij had wan hopig getracht de bus tot staan te Prinses gewond bij ongeluk Prinses Margriet heeft de afgelopen nacht in het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht doorgebracht Zij raakte gistermiddag in Bode graven licht gewond, toen zij met haar MG 1100 op de oprit naar de rijksweg Den Haag - Utrecht slipte. De groene wagen kantelde en ramde enkele paaltjes rechts van de weg. De Prinses is daarbij vermoedelijk met haar arm door het open raam langs het grint geschoven. Haar schouder werd gekneusd en uit haar arm moest in het ziekenhuis veel grint en vuil worden verwij derd. Het is nog niet bekend wan neer de prinses het ziekenhuis mag verlaten. Het ongeluk gebeurde gistermiddag toen Prinses Margriet op weg was van haar kamers aan het Rapen burg in Leiden naar het koninklijk paleis. Ze wilde even voorbij Al phen aan den Rijn gebruik maken van de nieuwe omleidingsweg om Bodegraven, die een uur tevoren was geopend en die naar de rijks weg leidt. De Prinses, die vrij snel reed, moet door de nieuwe situatie enigszins verrast zijn geweest. Op de weg lag nog vrij veel fijn grint, waar door de wagen slipte. De Prinses verloor de macht over het stuur, waarna de auto eerst naar links zwenkte en vervolgens op de zij kant kantelde en naar rechts gleed, tegen enige paaltjes met vangrails Achterin de auto zat paleisadjudant Plaatjes, die ongedeerd uit de wa gen klom en de Prinses uit haar benarde positie bevrijdde. De ad judant hield vervolgens een toeval, lig passerende militaire ambulan ce aan, waatmee de Prinses met grote spoed naar het Utrechtse ziekenhuis werd gebracht. De politie van Bodegraven, die met enkele wagens was uitgerukt, haal de direct na het ongeluk de num merborden AA-28 van de MG om de wagen van de „koninklijke sta tus" te ontdoen en zo herkenning tegen te gaan. De zwaar bescha- te gaan dat hielp niet. Waarschuwen „Het enige wat ik kon doen was claxonneren en met mijn koplichten knipperen om andere auto's te waar schuwen". De bus passeerde snel twee of drie auto's, reed daarna de krui sing met een voorrangsweg over en gleed weg, toen Groenenboom nog probeerde naar links te draaien. De bus ramde met grote snelheid een huis, met het droevige gevolg dat vier Nederlandse toeristen werden gedood. Van de 42 passagiers waren er gis teren nog 28 in het ziekenhuis in Innsbruck. Van de 18 zwaargewonden verkeert thans niemand meer in le vensgevaar. Zeven passagiers konden na behandeling worden ontslagen en drie werden niet gewond. imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir^ „Er heerste een 1 doodse stilte Een ontzettende klap niet gegil I en geschreeuw Toen was het voorhij illinium(1 De passagiers waren na het onge luk zo overstuur dat ze de eerste dag geen verklaring voor de politie kon den afleggen. Velen leden aan een shock. Een deskundige heeft ver klaard dat de remmen van de bus in orde waren, alleen waren ze erg Jan Kemper (60) uit Poortugaal bij Rotterdam, die ongedeerd bleef, ver telde dat er een „doodse stilte" in de bus heerste, voordat deze de muur ramde. Kemper zei, dat hij in het midden van de bus zat en daardoor waarschijnlijk niet gewond werd. De passagiers die rechts in de bus zaten, hadden het meest te lijden. digde auto werd met (Van onze correspondent in Bonn) De Lufthansa komt thans wegens uitbreiding van de diensten ruim dertig piroten en 350 man grondper soneel tekort. Binnenkort zullen ech ter zes pilotenplaatsen worden bezet. Als althans de besprekingen met de KLM slagen. Dit werd ons vanmorgen verzekerd door een woordvoerder van de Duitse Lufthansa op berichten als zou de Duitse maatschappij graag alle per soneel, dat de nationale luchtvaart gen naar het Bodegravense poli tiebureau gebracht. Op de voor- bank waren enkele grote bloed- j vlekken te zien. I takelwa- maatschappij dit jaar in het kader de bezuinigingsmaatregelen moet afstoten, willen overnemen. De Duitse maatschappij zoekt naast een dertigtal piloten ook nog enkele honderden monteurs en ander grond personeel. Uit de vruchtbare samenwerking tussen de twee luchtvaartmaatschap pijen is reeds eerder een overeen komst gegroeid betreffende het over nemen van piloten. Eind vorig jaar waren er op deze wijze 24 KLM-pilo- ten, die op de Rijksluchtvaartschool in Eelde waren opgeleid, in Luft- hansadienst overgegaan. In de loop van dit jaar is dit aantal tot 36 uit gegroeid. Als de besprekingen slagen zullen dit er binnenkort 42 worden, die allen worden ingezet op trajecten binnen Europa. Het is de bedoeling dat de piloten op den duur ook straalvliegtuigen mogen besturen, ge heel volgens de richtlijnen, die gel den bij de Lufthansa. De omgeslagen auto van Prin ses Margriet in de berm van de oprit van de Rijksweg—Utrecht nabij Bodegraven. Prinses Mar griet werd lichtyeu ongeval, dat het gevolg een slippartij. Hebben de t/ien leden van de Alphen se familie Kraan hun leven te dan ken aan de dood van hun drie kat ten? Het antwoord op deze be klemmende vraag, die heel Alphen bezig houdt, verwacht men dezer dagen van de Keuringsdienst voor Waren in Haarlem. De heer Kraan had zaterdag een diepvrieskip mee naar huis geno men om er zjjn vroaw soep van te laten kopen. Tegen etenstijd kregen de drie katten een moederpoes met twee jongen uit de soeppan al vast een paar botjes waaraan nog wat vlees zat. De dieren begonnen er gretig aan te kluiven, „maar be gonnen al gauw erg raar te doen", Familie liet ippesoep maar koud worden aldus de heer Kraan. Nog geen half uur later lagen de katten ziel togend op de vloer. De Alphense politie, bjj wie de kip en de dode katten werden gedepo neerd, heeft gisterochtend de pan soep naar de Keuringsdienst voor Waren in Haarlem gebracht. Het onderzoek kan nog wel enkele da gen in beslag nemen. Volgens de hevig geschrokken familie Kraan zjjn hun huisdieren niet buiten de deur geweest in de tjjd dat de soep op het vuur stond. Geen paniek „Voor zover ik me kan herinneren, begon de bus harder te rjjden op on geveer 500 meter van het punt waar de botsing gebeurde. Ik dacht niet aan gevaar, evenmin als de anderen, omdat reizen op zulke steile wegen nieuw voor ons was. Plotseling hoor de ik de chauffeur schreeuwen: „Iedereen zich goed vasthouden" en ik pakte mijn stoel met twee handen. Er ontstond geen paniek. Toen vlo gen we tegen de muur. Een ontzet lende klap met gegil en geschreeuw van gewonden en stervenden. Licha men werden door de wagen geslin gerd. Sommige mensen werden onder de stoelen vooraan geslingerd, ande ren vielen tegen de ramen aan. Toen was het voorbij De stoffelijke overschotten van d« vier slachtoffers worden vandaag per vliegtuig naar Nederland overge- Of het nu een handmaaier voor de kleine gazons is of een motor- of elektr. maaier voor de grote tuint maaien doen ze (en hoe Wij maken U de keuze met 12 verschillende merken en uitvoe ringen niet gemakkelijk. V.a. 35.75. Onze vakbekwame adviseurs zul len U bij deze keuze helpen. Op ALLE machines een vol seizoen garantie. Motor- en elektrische maaiers worden vrijblijvend ge< demonstreerd. Even In de etalage kijken. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) De reünie der Leidsche J oud-studenten van 1830— x 1840 zal bij gebrek van ge- I noegzame deelneming dit iaar gedurende de feesten f niet plaats hebben. J Dingsdag namiddag te ure barsste te 's Hage een zoo hevige onweers- en hagelbui los, dat de zitting van den i gemeenteraad moest worden geschorst, omdat door het kletteren van de buitenge- 1 woon grote hagelsteenen de leden elkander niet kon ver- staan.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1