ZE ZEGGEN DAT DAT IS WAAR Soekarno: voor Irian „Plebisciet overbodig NAVRANTE ANOUILH MET ARDELE: GROOT TONEEL Zerkouden? AS PRO AS PRO' Somber geluid over de Franse economie Maar feiten wijzen in andere richting weedse nazi Lundahl gisteren in staat van escliuldiging gesteld Ook Amerikaan uitstapje in de gaat binnenkort ruimte maken LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 25 MEI 1965 Arrestaties in Arrestatie van west-Frankrijk parlementslid in Wisconsin Volwaardige bezetting over de gehele linie De laatste Schouwburgabonnementsvoorstelling werd gister- ond verzorgd door de Haagsche Comedie met „Ardéle ou la arguerite", comedie in drie bedrijven van Jean Anouilh. Nog maar korte tijd geleden verscheen in ons blad een uitvoerige ensie over de première in de Kon. Schouwburg Den Haag, zodat ons ontslagen mogen rekenen van een gedetailleerde beschrij- ig van dit meest wrange en wrede werk van deze veel gespeelde anse auteur. i het rijke van fijne smaak getui de décor, ontworpen door Hen ft deed de Haagsche Comedie zich (tetétout* lillerig Onprettig? as dan op! leem bijtijds AS PRO'. ISPRO'bevat alles om Uw erkoudheid snel en doel- reffènd te bestrijden. UeVftoM* cf> uschwitz-proces het Auschwitz-proces in Frank- heeft de nevenaanklager dr. Ormond gisteren tegen de alige kampapothekcr dr. Ca- dertigduizend maal levenslang wegen moord in evenzoveel ge- Dr. Ormond, die in het pro- de nabestaande van de slacht- i van het kamp vertegenwoor- noemde de 57-jarige Capesius duivel in mensengedaante". Te- de 44-jarige voormalige SS-offi- Pery Broad eiste hij achtmaal ilang. De openbare aankla- had tegen beiden a1 levenslang eisen van dr. Ormond is equisitoir nu officieel geëindigd. :nde week maandag komt de ïdiging aan het woord. De uit- worden niet voor begin juli acht. van haar beste zijde kennen in voor de gehele linie volwaardige be zetting. Dat Georgette Hagedoorn als Ame- lie, Anny de Lange als de gravin, Paula Petri als Nathalie en Joris Diels als de generaal, Frans van Lingen als de graaf en Eric van gen als Villardieu uitblonken be hoeft, gezien hun antecedenten, geen verwondering te baren. Frans van der Lingen voerde de regie. De vaak navrante humor, de bittere ironie en het bijtend sarcf waarmee Anouilh deze comedie heeft gekruid kwamen onder zijn leiding ondanks de lidhte boventoon, volko men tot hun recht. De vlot lopende vertaling was var Elise Hoomans. Lisette van Meeteren ontwierp de stijl- en smaakvolle kostuums. Hoe men ook over de inhoud dit toneelstuk mag oorddelen, werd een avond van groot toneel Duizend gulden voor forse sprong van kikvors De Amerikaanse kikvors Hops heeft gisteren met een sprong van 4A9 m het eeuwfeest kikvors- springen gewonnen dat in de Ca- lifornische plaats Angels Camps werd gehouden. Hops versloeg vijftig deelnemers, waaronder één uit Afrika. Twee Zweedse in schrijvingen werden niet geaccep teerd, omdat de beesten padden bleken te zijn. De eerste prijs van ruim 1000 gulden ging naar de eigenaars van Hops, twee make laars in onroerende goederen, die kikvorsen kloeken, omdat wij van deze beestjes houden bij de maal tijd. „Maar", zo zeiden ze± „we eten ze niet op als we winnen". Ruim 50.000 personen woonden de wedstrijd bij die honderd jaar ge leden door Mark Twain onsterfe lijk werd gemaakt. Een scène uit Anouilhs „Ar- dèle"dat gisteren als laatste abonnementsvoorstelling in de Schouwburg door de Haagse he Comedie werd op gevoerd. V.l.n.r. Eric van Ingen, Anny de Lange en Frans van der Lingen. (Foto L.D./Holvast) Na afloop werden de spelers her haaldelijk voor het voetlicht geroe pen. Het schouwburgbestuur over handigde Georgette Hagedoorn en Anny de Lange een verdiende bloe menhulde. Hedenavond laatste voorstelling. de vorige week een twaalftal le den van het „Nationale Verzetsco- mité" aangehouden. Bjj hen thuis zijn pamfletten en wapens gevonden. Onder hen zijn de hoofdcommissaris van de contra-spionage, Bigorre, en de inspecteur van politie Castellane. Het „Nationale Verzetscomité" (CNR) staat sinds het vertrek van Bidault uit Europa onder leiding van oud-kapitein Sergent. Het onderzoek heeft maanden geduurd. Men is be gonnen met het schaduwen van een koerier van Sergent, die meestentijds in België is. Een sociale werkster bij het gevangeniswezen onderhield het contact met gevangengezette leden. Zij is ook gearresteerd. Uit de gevonden papieren blijkt, dat de organisatie zich slechts met propagandawerk bezighield en geen aanslag voorbereid had op president De Gaulle. Zij had haar werk nog lang kunnen voortzetten als de vei ligheidsdienst geen naspeuringen had gedaan in verband met het bezoek van het staatshoofd aan dit gebied. Goldfinger wil schadevergoeding (Van onze A'damse correspondent) De Rotterdamse familie Goldfin ger heeft de Amsterdamse advocaat, mr. R. P. Kokosky, verzocht maatre gelen te treffen, die een einde kun nen maken aan de narigheid, die zij ondervindt van de film „Goldfinger". Mr. Kokosky heeft inmiddels een brief aan het filmverhuurkantoor Nova geschreven en gevraagd of de ze bereid is deze narigheid en e tuele schade te vergoeden. „Ik geloof, dat er juridisch heel weinig in zit", aldus zei mr. Kokosk; sgevraagd. „Wat ik er vai heb gehoord, moet het voor de fa milie Goldfinger wel heel vervelend zijn. De film kan wel 2 jaar blij ven draaien en de narigheid zal voorlopig dus wel blijven. Men zou de naam van de film kunnen wijzi gen, maar denk niet dat de film maatschappij daartoe bereid zal zijn. Zoiets zou in een kort geding afge dwongen moeten worden. Misschien is echter alles in der minne te schik- B. H. ken". Gisteren zijn in Milwaukee, in de Amerikaanse staat Wisconsin, een negerlid van het parlement van deze staat en tien andere voorvechters van de opheffing der rassenscheiding in de V.S., gearresteerd. Dit geschied de tijdens een betoging, waarbij werd gepoogd het per autobus overbren- van leerlingen van een school negerkinderen naar een school en andere wijk van Milwaukee te verhinderen. In verscheidene Amerikaanse ste den worden thans leerlingen van de school naar de andere overge bracht om op deze wijze op de ver schillende scholen zoveel mogelijk evenwicht tussen blanke en zwarte leerlingen te krijgen. In de praktijk is echter gebleken dat de ouders van zowel neger- als blanke kinderen zich tegen dit overbrengen verzetten. DE RUBRIEK „HOOGACHTEND" IN v PANORAMA DE MENSEN VAAK RAZEND MAAKT. Premier Zwakke groei bedrijfsleven Van onze Parijse correspondent) Bijna op hetzelfde moment, dat president De Gaulle, op zijn jongste propaganda-tournee door de provin- juichend loflied zong op alle blijde resultaten die de politieke stabiliteit van zijn vijfde ■Dubliek had opgeleverd, liet de >mmissie voor de boekhouding der natie, een soort Franse Rekenkamer, heel wat minder opgewekt ge luid nen doen keren. De grondstoffen liggen thans overal hoog opgehoopt en zolang die niet zijn aangespro ken blijft een fundamentele wijzi ging in het economische beeld tot de illusies behoren. Sedert de magere jaren '52, '53, '58 en '59 heeft Frankrijk geen periode meer gekend, waarin het economisch tot een zó laag peil als thans is af gezakt. Buitenlandse Zaken ont vangen. Ohlpembere verdween nadat hij het vorig Jaar zijn IN DIE RUBRIEK MOGEN DE LEZERS ALLES ZEGGEN WAT ZE OP HET HART HEBBEN. MAG DE REDACTIE DAT DAN OOK ALSTUBLIEFT! NASSAULAAN 51 - HAARLEM President Soekarno van Indo nesië is van mening dat het over eenkomstig de bepalingen van de Verenigde Naties in 1969 te houden plebisciet onder het volk van het voormalige Nieuw-Gui- nea overbodig is geworden door dat het gehele volk van West- Irian voor de Indonesische repu bliek is. Dit verklaarde de presi dent in een vraaggesprek met dr. P. G. J. Korteweg van de NCRV, reizend diplomatiek commentator, dat gisteravond in het radioprogramma ..Wereld- panorama" werd uitgezonden. Dr. Korteweg herinnerde de pre sident aan de uitspraak over West- Irian, die het Indonesische staats hoofd onlangs in een van zijn laatste redevoeringen heeft gedaan en waar in Nederland enige deining is ontstaan. Zoals bekend heeft Soekar- ten vervallen van het zelfbeschik kingsrecht van het Westiriaanse volk. Op de vraag of de president zijn uitspraak in deze nog eens duidelijk zou willen malen, gaf Soekarno ten antwoord: „Het is waar dat wij zijn overeengekomen om na de o dracht van West-Irian een plebisciet te houden om het volk zelf te la ten beschikken over zijn toekomst. Maar hoe is de situatie nu? Het ge hele volk heeft verklaard tot de re publiek van Indonesië te willen ho ren". De president trok hieruit de conclusie dat het „verspilling van moeite en geld zou zijn, wanneer men nu nog een volksstemming wil de houden". Bovendien liep men dan het risico van politieke verwikkelin gen. „Voor onze verstandhouding met Nederland is beter, dat Neder land aanneemt, dat het volk van West-Irian tot de republiek wil ho- 1", legde dr. Soekarno uit. Dus eigenlijk vindt u het plebisciet niet meer nodig?" „Nee, niet meer nodig, het gehele gezinspeeld op het eventueel la- bestuur in West-Irian is nog pro-In- Lundahl, de 30-jarige leider Zweedse neo-nazistische or- itie, is gisteren officieel in staat leschuldiging gesteld. Hij zal te- staan op beschuldiging van ge ilde bederigingen tegen de open orde en de wet. organisatie, „de Carl En- Carlbergs stichting", zou van zjjn geweest de Zweedse rege- r te werpen en de joden leden te doden. Lundahl wordt 'eschuldigd van het leiden van llegale organisatie. De tegen shl uitgebrachte beschuldigin- vallen onder „hoogverraad", 'P gevangenisstraffen van twee t en jaar staan. Er 's voor het igeen datum vastgesteld. .tfidahl verklaarde onschuldig te lan het hr-n ten 'aste gelegde, ïaf hij toe leider 'van de stich- zijn. ivragpn van de openbare aan- zei Lundahl dat de door de 5 in beslag genomen wapens „slechts een verzameling vormden". „Ze waren vernageld en onbruikbaar. Ik had er vergunningen voor. Over de aanwezigheid van munitie zei hij: ,Dat is iets wat in mijn afwezigheid is gebeurd". Volgens hem had het hof ongelijk door de orga nisatie te beschuldigen van het hou den van militaire oefeningen in ver schillende delen van Zweden. „Dit had te maken met een sportvereni ging die een deel van de organisatie vormde". Lundaihl werd op 11 mei gearresteerd nadat twee Stockholmse journalis ten hadden gezegd documenten te hebben ontdekt waarin de stichting de- Verenigde Arabische Republiek om middelen voor chemische oorlog voering vroeg. De pr1itie deed daarop een overval waarbij wapens, muni tie, documenten en ander belastend materiaal in beslag werd genomen. Egypte heeft elk contact met de or ganisatie ontkend. Zes mannen die tezamen met Lundahl waren gearre steerd, zijn vorige week vrijgelaten. Het eerste halfjaar van 1965, deelt de commissie mee, heeft Frankrijk economisch een bijzonder slechte tijd beleefd. De Franse top- tionarissen, vakbondsleiders industriëlen, die samen deze nissie vormen, zijn tot de elusie gekomen, dat over de eerste maanden van dit jaar het natio nale bedrijfsleven slechts 2.6 procent i omvang is toegenomen. In 1964 was dit cijfer (met 5.4) eer dan het dubbele van dit per centage. Vergeleken met andere Europese landen sloeg Frankrijk toen ook al een zeer bescheiden fi guur. De voorspellingen voor tweede helft van dit jaar zijn wel iets optimistischer, maar die bood schap werd eind 1964 ook al gege- Gebleken is nu dat het stabili- satieplan van de minister van nanciën, Giscard d'Estaing, w mee premier Pompidou het niet helemaal eens is maar dat door ge neraal De Gaulle persoonlijk wordt gesteund, een duidelijke remmende invloed op het bedrijfsleven blijft uitoefenen en daarom niet te rij men valt met de expansie-politiek waarop Frankrijk zich sedert vele jaren beroept. Een bijzonder veeg teken is vooral, dat door deze malaise de investerin gen sterk worden afgeremd. En een andere consequentie van de crisis is uiteraard, dat de minister van Fi nanciën dit jaar ook op aanzienlijk minder belastingen mag rekenen, waardoor de staat zelfs in haar be wegingsvrijheid en initiatieven dreigt te worden beknot. Met het vooruitzicht van de ko mende presidentsverkiezingen (ii december a.s.) zal de regering met enkele gebaren op fiscaal gebied po gen het bedrijfsleven wat nieuwe stimulansen te geven. Niettemin Ijkt het uitgesloten dat de regering op zo korte termijn de wind zal kun- Al bijna 13.000 doden in Pakistan Het aantal slachtoffers van de wervelstorm, welke verleden week in oost-Fakistan heeft gewoed is gis teren gestegen tot 12.742. Er worden 940 personen vermist. Twaalf dagen na de ramp stromen nog berichten van slachtoffers bin- uit afgelegen gebieden terwijl reddings-en hulpverlenings werk zaamheden nog volop aan de gang zyn aldus een officiële zegsman. \olgens de officieuze schattingen aan boerderijen, vee en andere bezittingen voor meer dan 700 mil joen gulden verloren gegaan. White verlaat Gemini die op 3 juni wordt gelanceerd voor een vierdaagse vlucht De Amerikaanse ruimtevaarders Edward H. White (links) en James A. Mc. Divitt, die volgende week donderdag van Cape Kennedy in een Gemini-capsule zullen starten voor een ruimtevlucht van vier dagen. De eerste bemande Geminivlucht vond plaats op 23 maart j.L, toen Grissom en Young drie omwentelingen om de aarde maakten in bijna vijf uur. Het ligt in de bedoeling dat White en Mc. Divitt 62 maal om de aarde zullen vliegen, alvorens in het Catai- bische zeegebied te landen Het ligt in de bedoeling, dat White gedurende deze vlucht de Gemini zal verlaten om enige tijd vrij in de ruimte rond te zweven, slechts door een lijn met de capsule verbonden. Een derge lijke „wandeling in het niets" werd voor het eerst op 18 maart j.l. gemaakt door de Russische ruimtevaarder Leonow die met Beljajew een ruimtevlucht van 26 uur maakte in de Woschod II. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gele gen, dat White tijdens de komende vlucht slechts zijn hoofd buiten de cabine zou steken, maar de Russische stunt heeft het tempo van het Amerikaanse Gemini-programma iets versneld, zodat White reeds thans een voor een volgende vlucht beraamd uitstapje maken zal. De duur van het uitstapje is nog niet bekend gemaakt. Waarschijnlijk zal deze duur in sterke mate afhangen van de ervaringen van de ruim tevaarders. donesië. Alles gaat geweldig goed". „Gesteld dat er toch een plebisciet zou worden gehouden, dan maakt u zich niet de minste zorg over de uitslag?" „Nee, helemaal niet, waarom zou den wij een volksstemming houden over iets wat al helemaal duidelijk is? De feiten wijzen het uit". De waag wat die feiten waren, beantwoordde dr. Soekarno met een wedervraag: .Hoort u stemmen on der het Westiriaanse volk, dat zU niet graag in de schoot van de re publiek Indonesië zitten?" De president stelde tenslotte voor om ter wille van de goede verhou ding tussen beide landen niet meer te redetwisten over dit gebied. .Da ten we nu over West-Irian niet meer gaan bakkeleien, laten we geen ple bisciet meer houden. Het volk Is ai pro-republiek, het volk wil blijven in de schoot van de republiek, laten we dat zo aannemen. En dan be staat er tussen Nederland en Indo nesië geen punt van wrevel meer", aldus president Soekarno. Vrije Papoea's De Indonesische autoriteiten heb ben hi West-Irian verscheidene per sonen gearresteerd wegens een po ging een zogenaamde „Organisatie van vrije Papoea's" op te richten, zo meldt het persbureau „Antara". Volgens het persbureau hadden „subversieve elementen, die hadden gepoogd de organisatie in het Aja- maroe-district op te richten, ook de vlag van de organisatie willen hij sen". „De pogingen van deze contra revolutionairen waren tijdig verij deld omdat twee stamhoofden aan was verzocht tot de organisatie toe te treden, de autoriteiten hadden ngelicht". Dc commandant van de Indone- iische luchtmacht in west-Irian ko lonel Gottschalk, heeft de regering in Djakarta verzocht de correspon dent van de Australische radio-om roep „ABC" Philip Koch uit te wij wegens het maken van bevoor oordeelde reportages over Indonesië, is in Djakarta vernomen. Ie Australische radioverslagge- zou hebben gezegd dat hij niet de gelegenheid was gesteld om met Papoea's te spreken toen hij on langs in gezelschap van een Indo nesische regeringsfunctionaris een door West-Irian maakte. Misverstand Naar aanleiding van ons bericht, dat de psychopaat, die in een Rot terdams bejaardentehuis de boel kort en klein heeft geslagen en enige bewoners heeft mishandeld, weer is opgenomen in de psychiatrische in richting Endegeest in Oegstgeest, is is de volgende toelichting gegeven. De bewuste patient was namelijk niet met proefverlof. Op 7 juli van het vorig jaar werd deze patient En degeest uit proefverlof ontslagen. Dit op 12 januari daaraan vooraf gaande aan de rechtbank geadvi seerd na onderling overleg met een arts van de afdeling sociale psyohia- en geestelijke hygiëne van de en G.D. in Rotterdam. Door een misverstand is dit ont slag uit proefverlof echter nooit ad ministratief verwerkt. Daardoor ver keerde de betrokken arts van de G.G. en GD. in de veronderstelling, dat de patiënt nog steeds met proefverlof was, zoals vorige week in de kranten is geschreven. Dit is echter beslist onjuist. De patiënt moest dan ook met een nieuwe geneeskundige ver klaring na machtiging aange vraagd via de officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam opnieuw worden opgenomen. blanke Inwoners steld wegens stichting ln een deze stad waar James Farrver, ltter van het Amerikaanse „Con gres voor rassengelljkheld", zondag avond een toespraak zou houden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13