Beatle - haar uiting van Individualisme Engelse geestelijke vat op de „br om-nozems kreeg PLATEN •>r> I\ederlanders bah! JEUGDPARLEMENT O O O -o O N3IJ1d01LMJN3IW0J1fWfN3IId01Ml T~\ E fantastische haardrachten van Britse jongelui en -U hun buitennissige kledij, waarmee zij zich van an deren willen onderscheiden, zijn miudelen waarmee deze jongelui hun individualisme willen proclameren. Dat is de mening van de Engelse hoogleraar Sir John Maud, master van het University College Oxford. Hij zei dit vorige week tijdens een bijeenkomst in het kader van de Britse week in Amsterdam, waar o.m. ook Koningin Juliana, prinses Margaret en de ex-hoffoto- graaf lord Snowdon aanwezig waren. De hoogleraar vindt dat idealisme nog steeds één van de kenmerken is van de Britse jeugd, zij het niet het voor naamste kenmerk. Dat is individualisme: ,,De jonge man nen en de jonge vrouwen willen zichzelf zijn en blijven". ,,Wij ouderen", aldus Sir John Maud", moeten de jongelui tonen, dat wij hun unieke identiteit als personen eerbiedigen. Dit betekent, dat wij moeten weigeren de jongelui te behandelen als een groep, bestaande uit niet van elkaar te onderscheiden eenheden" De in de laatste tijd zoveel op vallende successen boekende Su- premes hebben zich aan een LP gewaagd: "Where did our love go", waarop ook hun hits „Baby love" en „Come see about me" prijken. Dat een aantal hoog in de hitpa rade zetelende liedjes nog geen ga rantie is voor een goede LP, wordt met deze opname weer eens bewe zen. Zodra de Supremes geen goed in het gehoor liggende wijsjes zin gen en het accent dus meer op hun voordracht valt komen hun zwakke punten duidelijk aan het licht: een wat vlakke, eenzijdige presentatie en een bepaald niet feilloze close-harmony. Onder de album-titel „Tenderly" heeft het orkest van Los Mayas een verrukkelijke LP gemaakt met fijnzinnige, originele bewerkingen van een aantal liedjes, die nimmer zullen vervelen: „Autumn leaves", „Over the rainbow", „Early in the morning sunrise", „Tenderly" e.a. Een verademing in deze wereld vol commerciële, schreeuwerige straat deunen. Wie een rustige, smaakvolle plaat wil hebben, welke tevens kan dienen als sfeervolle achtergrond muziek, dient deze opname van Los Mavas zeker in overweging te ne- Zijn haren mogen dunnen, zyn tred mag wat minder veerkrachtig zijn geworden, hy is toch nog altijd een figuur van de allereerste orde in de wereld van de lichte muziek: Francis Albert Sinatra. Artone heeft er goed aangedaan om enkele nummers van zijn LP „Sinatra i EP te brengen: zurse of an aching love with love (de vier) en Granada. Sinatra wordt hier begeleid door 't orkest van Billy May met Alex Stordahl en Nelson Riddle de beste Sina tra-begeleider uit heel zijn carrière. Met Stordahl maakte Si natra de weergaloze LP „Point of no return". swings op eei Granada, The heart, Faling ir beste van de Vergelijkbaar met de f Nederlandse brom-no- f terns" zijn in Engeland groepen jongelui, die op a motorfietsen hun vermaak toeken. Hoe een geestelijke er in deze „ongrijpbare jeugd" te grijpen, wordt hierbij uit de doeken gedaan: „The story of the 59 Club", a Vele jonge motorrijders in Londen en ook op het platteland van Engeland dragen op hun kleding insignes met het getal 59. Dat zijn de insignes van de ,,59 Motor Cycle Club", die geleid wordt door een Anglikaans geestelijke Rev. W. F. Shergold. De meestal kortweg "59 Club" genoemde organisatie was al meermalen in de publiciteit, maar de man achter de schermen, de oprichter en leider van de club houdt zich zo zorgvuldig op de achtergrond, dat maar weinig men sen hem als zodanig kennen. Er wordt wel eens gezegd, dat de kerk tegenwoordig het meeste aantrekkingskracht uitoefent op vrouwen. Die stellig wordt gelogenstraft door deze man, die er niet alleen zelf van houdt zich met „stevig" werk bezig te houden, maar ook gezien is bij jonge mensen, die graag „stoer" doen. Rev. Shergold kreeg zijn op leiding in Mirfield en kwam daarna op zijn eerste stand plaats in Hackney Wick. Er was daar een jeugdclub, die echter niet al te goed liep. In 1959 werd besloten de club door een re organisatie nieuw leven in te blazen. Er werd een koffie-bar ingericht, rock 'n' roll groepen samengesteld en Cliff Richard werd tot beschermheer gekozen. Rev. Shergold kocht zelf een kleine motorfiets en dit ver voermiddel was het eerste van een hele serie van steeds groter en zwaarder wordende motor rijwielen. Aandacht Dat de Nederlanders niet erg populair zijn bij de leerlingen van de hoogste klassen van de Antwerpse middelbare scholen blijkt uit een onlangs gepubliceerd verslag over een opinie-onderzoek. „Met wie gaat u het- liefste om", was één van de vragen, die de Belgisch- Nederlandse vereniging had opgenomen in de enquête ter gelegen heid van het 15-jarige bestaan. Slechts twaalf procent van de leer lingen antwoordde dat dit de Nederlanders zijn, 42 procent zei de voorkeur te geven aan Duitsers en 46 procent aan de omgang met Fransen. Een derde van de ondervraagde leerlingen treedt de Neder landers „openhartig" tegemoet, bijna de helft „voorzichtig" en onge veer 20 procent „wantrouwig". Maar bijna 70 procent vindt, dat de banden tussen noord en zuid nauwer dienen te worden aangehaald. Meer dan de helft is volgens de enquête van mening, dat de Neder landers zich te weinig voor de Vlaamse vraagstukken interesseren en 60 procent vindt Nederland een „middelmatige" Benelux-partner. Bijna een kwart van de leerlingen zei, dat de Nederlander de Vla mingen „laatdunkend" bejegent. De zuinigheid (41 procent) en de gierigheid (32 procent) worden de Nederlandse eigenschappen ge noemd, die de basis vormen van de welstand van de doorsnee Neder lander. De Nederlander wordt tenslotte wel „vaderlandsbewust" ge acht: 83 procent van de jongens en meisjes zeiden dat tenminste. Het zou in de bedoeling liggen een soortgelijk opinie-onderzoek te verrichten onder de leerlingen van een middelbare school in Neder land. Dit laatste leidde tot het werk, dat op het ogenblik sterk de aan dacht trekt. In 1961 werd een mo torrijder door vele mensen be schouwd als een soort herrieschop per. Dat was in werkelijkheid on juist, want de grote meerderheid van de motorrijders bestaat uit ge wone burgers, die zich niet aan excessen te buiten gaan. Een aan tal van hen richtte een vrijwillige hulpdienst op, maar vele rijders vonden dat nog niet voldoende. Zij besloten hun motoren aan de dienst van God te wijden en stelden zich beschikbaar voor bijv. koeriersdien sten ten behoeve van de kerk. In dat verband kwam Rev. Shergold er toe een godsdienstoefening voor motorrijders te houden, welke ge beurtenis de aandacht trok van de pers. Mede daardoor kwam hij steeds meer in aanraking met mo torrijders en ontdekte, dat het heus niet zulke arrogante jongelui wa ren als de kranten schreven. Met hun stoere helmen en meestal don kergekleurde motorkleding po gingen om die wat op te sieren maakten, dat ze er nóg vreemder uit gingen zien konden zy zich alleen maar uitleven en elkaar ont moeten in de eenvoudigste ohauf- feursrestaurants aan de wegen van en naar Londen. bleek succes te hebben. Zowel bij de betrokkenen zelf, die zo een eigen plekje vonden, als bij de res taurateurs, die een groep klan ten, dlie misschien hun zaak in discrediet zou brengen, en die toch niet zo veel te verteren had, kwijt raken, vond de gedachte een goed onthaal. Ook bleken er bij de redacties van „vakbladen" velen te zijn, die graag het initiatief van Rev. Shergold hielpen bekend ma ken. Zo ontstond in zeer korte tyd etn nieuwe club, de sectie motor rijders van de jeugdclub van Hackney, begonnen met een vijftig tal leden, maar mede dankzij de publiciteit enorm groeide tot onge veer zevenduizend leden en een toeneming van ongeveer vijftig per week. Deze groei had allerlei gevolgen. Rev. Shergold kreeg een andere standplaats, Paddington Green, waar hij meer tijd kon geven aan de clubleden. Hij maakte daar na korte tijd zijn pastorie tot een open huis voor hen, waar niet al leen jongelui van Paddington Green komen, maai- jongeren uit het hele land en ook uit andere landen (tot zelfs van Nieuw Zee land en de Fiji-eilanden) binnen vallen. Intussen wordt al weer uit gekeken naar ruimere lokaliteiten. De jongelui hebben zonder daar voor speciaal bijeen te komen toch in zes weken tijd f 15.000 bijeen weten te brengen. Dat als eerste aanbetaling voor een nieuw onder komen. Daar kunnen „duizend mo torrijders elkaar ontmoeten zonder de buren te storen of te ergeren". Juist omdat Rev. Shergold zelf een enthousiast motorrijder zich geheel heeft aangepast aan deze jongelui, heeft hij toch als geestelijke ook gezag onder hen. De schreeuwende teenagers onder hen beheersen zich als hij in de buurt is. Nadat al een paar jongeren hem hadden gevraagd hun huwelijk in te zegenen en hij ook leden van de club in zie kenhuizen had opgezocht, werd al gauw bekend, zowel onder de motorrijders als onder de auto riteiten dat er een geestelijke voor hulp bij motorongelukken was. Hij is nu echt de dominee van de motorrijders en heeft daarmee een heel eigen pasto rale taak. Hoe vreemd het ook aandoet als men leest van kerk diensten, waarbij de motorrij ders hun motoren in de kerk mee mogen brengen, gezien in het kader van de arbeid van Rev. Shergold zoals die ontstaan en gegroeid is, mogen velen dankbaar zijn, dat deze enthou siaste motorrijder zijn liefheb berij met zijn ambt heeft weten te verbinden. Het Leidse Jeugdparlement heeft zijn koers gewijzigd en is van de nationale en soms inter nationale politiek in het ge meenteleven gedoken. Het zoekt het dichter bij huis. Terecht. Wij hebben het jongerenparle- ment steeds trouw verslagen en daarbij veel het woord „zwe vend" gebruikt. Dat slaat meer op de mistige discussiestof dan op de jongeren, die uiteraard nog veel moeten leren. In het „grote politieke spel" hebben de verschillende partijen eigen bureaus voor onderzoek en in de fracties hebben de grote partijen voor verschillende ter reinen specialisten. Toch het kan niet anders zijn ook som mige kamerleden onbevoegd tot oordelen over bepaalde zaken. Zij mengen zich dan over het algemeen niet in een discussie en volgen, als het op een stem ming aankomt, het voorbeeld van hun deskundige. De jeugdparlementariërs in Leiden zijn allemaal amateurs dat is hun uiteraard niet kwalijk te nemen; zij hebben hun normale werk en hun hob by's. Intussen zouden ze dan nog moeten studeren op bepaalde problemen, willen ze werkelijk met enige deskundigheid kun nen discussiëren. Studeren zóu misschien nog kunnen, maar daarvoor heb je materiaal nodig, inzage in ambtelijke stukken. En lang niet alles dringt van Den Haag naar hier door. Er zijn heel wat problemen waaraan de jeugdparlementariërs alleen maar aan de buitenkant kunnen en mogen ruiken. Het is misschien wel verleide lijk zich met de Grote Politieke Levensvragen bezig te houden, maar dat kan inhouden, dat de jongeren te vaak in de verkeer de richting wandelen, fouten maken. Dan schiet het jeugd parlement zijn doel voorbij daarmee wordt de blik vernauwd in plaats van verruimd. Een gemeenteraadsvergade ring nabootsen lijkt minder ple zant, maar dat hoeft het niet te zijn. Het heeft zijn grote voorde len. De leden zijn vertrouwd met plaatselijke toestanden. Kunnen zich beter in gemeen telijke situaties verplaatsen en zouden meer stukken ter inzage kunnen krijgen. Is het veel van B en W (de échte) gevraagd, als ook aan de leden van het jonge- renparlement de preadviezen en andere stukken die de échte raad bereiken (die dus openbaar zijn) zouden worden gezonden? Een paar exemplaren extra la ten stencillen, om meer gaat heit niet. Groot voordeel van de jeugd- gemeenteraad (Het Leidse Jeugdparlement zou zijn naam kunnen veranderen) is, dat de grote raad er wellicht iets aan kan hebben. Misschien klinkt de stem van de jongeren zo luid en resoneert zij zolang, dat die blijft hangen als de echte raad vergadert. Neem nu het punt dat de KVP-jongeren tijdens het laatste jeugdparlement hebben aangeroerd: men wil wat meer uitgaansmogelijkheden in Lei den. Hierover zou men een hele avond kunnen vergaderen en tot slot een motie opstellen en aan de grote raad sturen. Een motie, die uiteraard niet meer mag en kan zijn dan een heel beschei den advies. Dan „spelen" de jongeren niet meer parlemen- tariërtje, maar dan spelen ze méé. JWTOPTIENJWTOPTIENJWTOPTIEN Oh e-h w ÈP Ph E- 1 A ticket to ride (The Beatles) 2 The last time (The Rolling Stones) 3 Rock and Roll music (The Beatles) 4 Bring it home to me (The Animals) 5 Goodbye my love (The Seachers) 6 Heart of stone (The Rolling Stones) 7 Poupee de cire, oupee de son (France Gall) 8 True love ways (Peter and Gordon) 9 For your love (The Yard Brods) 10 Goodbye to leve (Margie Ball) M 2 -3 XI Onderzoek Rev. Shergold stelde een onder zoek naar de omstandigheden van deze jongelui in, vooral naar aan leiding van een aantal pogingen tot zelfmoord door in razende vaart zich te pletter te rijden tegen de pijlers van een viaduct op de weg naar de Midlands. Hij kwam tot de conclusie, dat het goed zou zijn een „rendez-vous" voor motorrij ders te stichten om hen op te van gen. Een rit langs de wegrestaurants om aan kondigingen van het openen van deze gelegenheid rond te delen Deze olijke blik over de rechterschouder is afkomstig van JACKY ROSS, 'ii donker meisje uit Amerika, dat een van de meest opmerkelijke ver schijningen in dc Amerikaanse hitparade is. In genoemde hitparade stond zij zelfs nummei een met haar typische „Selfii one". Maar met een goede stem alleen kom je tegenwoordig in Amerika niet meer. Jacky hee dan ook nog w ivat meer in hac mars, zoals de Nederlandse televisiekijkers deze week geivi konden ivorden een uitzending i de AVRO.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7