vuurdood gered Leiden geïnteresseerd in „vuil-kraak-wagen" Bouw rouwcentrum is (nog) niet verantwoord Nog één kans Huisvrouwen treden juin voor lustrummenu ïïrm rmmmmnm Prof. dr. J. P. van Praag aanvaardt Leidse leerstoel humanistiek NCVB Leiden-centrum koos een presidente Vier Leidse studenten zijn gister middag aan de vuurdood ontsnapt. M ij konden slechts met moeite uit •oin brandend woonblok van de Ster- "fat aan de Klikspaanweg worden LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 MEI 1965 TWEEDE BLAD De Coöperatieve Vereniging voor Uitvaartverzorging U.A. „Leiden en Omstreken", heeft gisteravond in het Gereformeerd Jeugdcentrum haar dertiende algemene jaarvergadering gehouden. Hoewel het aantal leden wederom belangrijk toenam. betreurde de voorzitter, de heer C. M. Middelkoop het in hoge mate, dat in Leiden en Omstreken nog te weinig gezinshoof den doordrongen zijn van de doel stelling van de vereniging, mede waardoor ten opzichte van het leden tal van de uitvaartverenigingen in andere grote steden, de Leidse coö peratieve vereniging nog ver achter blijft. Het was aldus spreker daarom (nog) niet verantwoord, dat de ver eniging hoewel van gemeentewege de grond in principe al werd aan geboden en het schetsplan klaar ligt overging tot de bouw van een Leids rouwcentrum, waaraan toch Bevolkingsonderzoek: Hoewel het bevolkingsonderzoek op tuberculose in Leiden volgens het oorspronkelijk plan gisteravond werd beëindigd, zijn er alsnog twee moge lijkheden voor onderzoek bijgekomen. Tijdens het onderzoek van bewoners van bejaardentehuizen, zal nog ge legenheid voor onderzoek worden ge geven aan ieder, die tot heden, door welke omstandigheid ook, niet in staat is geweest te verschijnen. Ook zij, die b.v. door recente vestiging in Leiden, nimmer een oproepkaart hebben ontvangen, kunnen zich als nog laten onderzoeken. Het is dus zelfs niet nodig een oproepkaart mee te brengen. Iedereen kan terecht. En wel: op dinsdag 25 mei a.s. van 9.00 tot 11.30 uur in Huize „Rijn en Vliet", Aaltje Noordewierlaan 1, nabij de Churchilllaan; op woensdag 26 mei a.s. van 9.00 tot 11.30 uur in Huize „Groenhoven", Witte Rozenstraat 21. oorzaakt. De schade loopt zeker in de tienduizenden guldens. De brand ontstond doordat een student bij het aansteken van een gasstel in een van de gemeenschaps ruimten onvoorzichtig te werk ging. De student legde namelijk een stuk krant, waarmee hij het gasstel had Prijs-idee in alle restaurants Er bestaat maar één „Leids énu", namelijk hutspot met dapstuk. Althans, zo is de situa- ie op het ogenblik. De sleutelcommissie" van het komende Universitaire lustrum hoopt evenwel, dat die hutspot dit alleenrecht nu voor het langst heeft gehad. Er is namelijk voor de Leidse huisvrouwen en de 'rouwelijke studenten ter gele genheid van het lustrum een 'edstrijd uitgeschreven, die een eenvoudig en origineel menu kan amenstellen dat als Leids me- tu" geserveerd kan worden. Afhankelijk van het aantal deel- lecmsters zal een aantal huisvrou-- wen, die met de origineelste denk- beeiden voor de dag kwamen, worden uitgenodigd haar menu voor te ko ken de militaire Koksschool, zodat jury letterlijk proefondervindelijk an beoordelen, wie voor de prijzen in «nmerking behoren te komen. En I in die Koksschool daar hebben ze echt prima apparatuur, én daar we- ze beslist heel goed wat goed token is. Het uiteindelijk als meest smaak ut de kookpot tevoorschijn komende menu zal tijdens de „sleu- 8 teldagen" als „Leids lustrum-menu" gorden geserveerd in alle bekende Leidse restaurants. Vóór 18 juni moeten de inzendingen in het bezit van de jury zijn,. Er ^'Ijn aardige prijzen in natura be- Sïkbaar gesteld. Uiteraard kunnen nadere inlichtingen, zoals betreffen de alle lustrumfestiviteiten, via d< Universiteit worden ingewonnen daar kan men belangstellenden naa de juiste adressen dirigeren. aangestoken, boven op een houten kastje, dat kort daarop vlam vatte. Het vuur breidde zich snel uit over het gehele „palet" (woonblok) en vond gretig zijn weg in het trappen huis. De hitte van het laaiende vuur was zo groot, dat van de ijzeren leuningen in dit trappenhuis niet veel meer dan een hoop verwrongen staal overbleef. De vier studenten, die op hun vlucht de uitgang versperd zagen door de vlammen moesten met behulp van een ladderwagen van de brandweer naar beneden worden ge holpen. Een van de studenten zag kans om van de bovenste verdieping via een geopend venster naar een lager gelegen etage te komen, waar van twee van de hierbij afgedrukte foto's een beeld geven. De brand, die omstreeks vier uur uitbrak, werd in korte tijd door de gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. zo'n grote behoefte bestaat. In dit verband wekte hij de leden op om het ledental te helpen opvoeren, zo dat het rouwcentrum zo spoedig mo gelijk tot stand kan komen. In het Jaarverslag van de secre taris, de heer C. Ph. F. Zeiler, kwam tot uitdrukking, dat de coöperatieve uitvaartgedachte ook in Leiden en omstreken steeds meer toeneemt, waardoor het ledental met 260 toe nam en eind 1964 ruim 3700 be droeg. Het jaarverslag van de penning meester, de heer W. G. J. v. d. Lin den, gaf blijk van een goed finan cieel beheer. Er kon weer een saldo aan het reservefonds voor de bouw van het rouwcentrum worden toege voegd. De bestuursverkiezing verliep weer vlot, daar de periodiek aftredende heren Middelkoop, Zeiler en W. F. v. d. Leek (alg. adj.) bij acclamatie werden herkozen. De aftredende le den van de raad van commissarissen, de heren J. Ent en G. W. Monné, j werden eveneens bij acclamatie her benoemd, terwijl de heer J. J. Stik- kelorum tot lid van deze raad werd gekozen als opvolger van wijlen de heer A. F. Wickel. Heerlijk strandgenot - Het Festival van België met schitterende kunstmanifestaties (toneel en muziek) - België. Eldorado voor de fijnproevers - Stavelot, modelstad r cultureel toerisme - 150e Herdenking van de Slag bij Waterloo (1815-1965) - De onvolprezen Ardennen - België: Ideaal c a ruitersport. GRATIS VERKRIJGBAAR: Hotelgids 1965 Nieuwe brochures Ardennen - Maas, Kunststeden, badplaatsen, schilderachtige streken, folklore Camping-Caravanning (nieuwe lijst der terreinen) Brochure Vakantie voor Allen (adressen van ruim 200 pensions met schappelijke prijzen) Kalender der Merk waardige Gebeurtenissen. Voor vakantie die verkwikt is België het meest geschikt Burgemeester en reinigingsdirecteur woonden „krakende" demonstratie bij Krakend en knersend verdwenen gistermiddag tientallen kubieke meters huisvuil in de gulzige mond van een grote, zilvergrijs geschilderde vrachtwagen. Die mond verslond ruim driemaal zoveel huisvuil als een conventionelevuilniswagen en deze wagen betekent dan ook een be langrijke besparing aan tijd en arbeidskrachten voor een vuilophaaldienst. Dat is de reden, waarom het Leids gemeentebestuur geïnteresseerd is in deze „vuilkraakwagen"die gistermiddag in de De Sitterlaan proef- draaide voor burgemeester Van der Willigen en de directeur van de ge meentereiniging, de heer H. Hoorn. pi e Leidse brandweer geblust. De brand weer was uitgerukt met een nevel spuit, een autospuit en een ladder wagen. De brand heeft overigens veel bijkomend ongerief veroorzaakt, ze ker 56 studenten zitten op het ogenblik of zonder licht of zonder (Foto L.D./Holvast) Ingesteld door Stichting Socrates „Jong Leiden" De ohristelijke jeugdvereniging j j «Jong Leiden" bestaat in november j jaar. De vereniging, waarvan de teden tussen de zestien en vijfentwin tig jaar zijn, maakt deel uit van het J Jeugdwerk in de Boshuizerwijk. 'ff Het lustrum werd gisteren, in „Den, Burcht", al gevierd. Er was veel mu- er werden schetsjes opgevoerd «n spelletjes gedaan. Later op de Vond speelden de jongeren toneel. Op het programma stond een klucht -Cel 3 is vrij", waarmee men zich .kostelijk vermaakte. Het feest werd toet bal, waaraan The Rhytm Stars ard meewerkten, besloten. Gistermiddag heeft prof. dr. J. P. van Praag het ambt van bijzonder Leids hoogleraar in de humanistiek en de wijsgerige anthropologic van het humanisme officieel aanvaard met een oratie in het Groot Audito rium onder de titel „Wat is humanis tiek?". Prof. Van Praag bezet als eerste hoogleraar de bijzondere leersteoel in de humanistiek, die als eerste in Prof. Van Praag wordt geluk gewenst door de vector magnifi cus prof. dr. D. J. Kuenen. (Foto L.D./Holvast) Nederland aan de Leidse Universiteit is ingesteld door de Humanistische Stichting Socrates. me moet gezien worden als resultaat van een historische ontwikkeling die bij Socrates begint, aldus prof. Van Praag. Het komt steeds meer los te staan van een godsdienstige samenhang en wendt zich meer en meer tot het so ciale leven en de ervaringswerkelijk heid. Het ontwikkelt zich tot een levensovertuiging, gebaseerd op de mens en zijn menselijke werkelijk heid. Een theorie van dit humanis me geeft geen afbeelding ervan, maar een beschouwing, die nooit ge heel in elkaar kunnen overgaan. Een echte theorie van het humanis me is er eigenlijk nog niet. Wat er tot nu toe voor doorging, waren in feite wetenschappelijke toelichtingen op het humanisme: historische beschrij vingen. politieke, biologische of psy chologische uiteenzettingen, of wijs gerige uitwerkingen. Humanistiek is echter de doordenking van de huma nistische levensovertuiging zelf. Het gaat er om de elementen bloot te leggen die van alle humanisme de kern uitmaken. Zulke elementen kun nen bijvoorbeeld worden aangeduid in formuleringen als: de wereld be' staat, de mens bestaat, en hij weet dat, de wereld is compleet en dyna misch: de mensen zijn van dezelfde zintuigelijke structuur en organisatie: zij hebben deel aan en zijn aange legd op hun werkelijkheid. De vraag rijst of deze opsomming voor ieder humanisme opgaat, humanisme zelf is in elk geval ln voortdurende ontwikkeling en daar door moeilijk te bepalen. Een houvast biedt de vaststelling dat het steeds een eigenaardige positie inneemt tus sen conventie en nihilisme. Vanuit, deze positie aanvaardt het doelbewust het hachelijk avontuur van het be staan: de nihilisten een ergernis, de christenen een dwaasheid. Na zijn oratie, die met de gebrui kelijke toespraken werd besloten, re cipieerde prof. Van Praag in de ont vangstzaal van de Academie. De moderne vuilniswagen werd ge demonstreerd door de firma Gee- sink uit Weesp, die binnenkort deze „Leach Packmaster" in licentie gaat bouwen. De wagen is van Ameri kaanse oorsprong en er rijden in Nederland op het ogenblik veertig exemplaren rond. Om het technisch De vuilkraakwagen' in actie met op de voorgrond het mate riaal, waarmee de gulzige ,mond' gevuld moet worden. (Foto L.D./Holvast) uit te drukken: een hydraulisch :kend laadpersschot en een Indrukwekkende voordracht mevrouw D. Piets De afdeling Leiden-centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft een nieuwe presidente. Met een ruime stem- menmeerderheid werd mevrouw Z. van Joolingen-Prak in deze functie gekozen. Mevrouw Van Joolingen vervulde tot nu toe de functie van secretaresse. Deze verkiezing was een onderdeel van het programma, dat de afdeling Leiden-centrum haar leden gister avond in het wijkgebouw Rehoboth voorschotelde. Hoogtepunt in dat programma was een voordracht van mevrouw D. Piets. uitdrukschot kraken en comprimeren het vuil. In de praktijk komt dat neer op een spectaculair vernietigen van alle mogelijke soorten afval. Zelfs betonnen palen, fietsen, meubels en kisten zijn niet bestand tegen het ge weld van deze vuilniswagen. Behalve huisvuil kan de wagen ook containers en industrievuil verwer ken. De voordelen zijn duidelijk: het samengeperste vuil neemt minder plaats in, het transport is gemakke- lijker en er is minder personeel nodig. De plannen van de gemeente Leiden voor de aanschaf van dergelijke wa gens zijn nog in een zeer pril stadium. De demonstratie van gisteren was eigenlijk meer een kennismaking. De prijs van de wagen ligt tussen de 60.000 en de 65.000 golden. Jubileum bij de belastingdienst Op 31 mei a.s. hoopt mr. J. D. Ph. van Batenburg, hoofdinspecteur-titu lair van 's Rijksbelastingen, toege voegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen in Leiden, 2e afdeling, de dag te herdenken waar op hij vóór 25 jaar in overheidsdienst trad. Echtpaar De Jong 0 jaar getrouwd „Ik ken mijn eigen geboorteplaats niet meer terug", vertelt de heer N. J. de Jong (79), die daarmee wil I zeggen dat Leiderdorp wel wat ver- janderd is in een halve eeuw. Een goede vijftig jaar geleden werkte d© heer De Jong daar namelijk als j boerenknecht. Vijftig jaar geleden ook trad de heer De Jong in het huwelijk en wel met mej. C. Koome. Dat gebeurde cp 2 juni 1905 en daarom ls 't deze j week feest in het gezellige huisje j aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden, waar het echtpaar nu dertig |jaar woont. Na zijn werkzaamheden bij de boeren ging de heer De Jong in de wegenbouw, waar hij voor namelijk bezig was met grondwerk. Hij was onder meer werkzaam aan de grote weg van Ypenburg naar Zoeterwoude, het gedeelte van de weg Amsterdam-Den Haag dat voor rekening van een Leidse aannemer kwam. „Alles was voor de oorlog bijna handwerk", vertelt de heer De Jong. Met schop en kruiwagen werd toen het werk gedaan. Toen hij 65 jaar was werd de heer De Jong ge pensioneerd, „maar", zegt mevrouw De Jong-Koome (80), „stilzitten kan hij niet: hij is altijd aan het wan- I aelen". De heer De Jong is al 35 I jaar lid van de woningbouwvereni ging „Ons Belang" en hi) speelde vroeger grote trom in een muziek korps in Leiderdorp. Het echtpaar De Jong heeft een zoon en zeven klein kinderen. Ruim 60 jaar krijgt de heer De Jong het Leidsch Dagblad in de brievenbus. Mevrouw Piets maakte diepe in druk op de geheel gevulde zaal van het wijkgebouw met haar voordracht „Ed, m'n jongen" In deze voor dracht schetste mevrouw Piets op aangrijpende wijze het diepe leed waarin ouders gedompeld kunnen worden door misstappen van hun kinderen. Maar naast dat diepe leed r^jst altijd de vraag: hadden wij dit kunnen voorkomen? en in deze voor dracht (van Staalman) wordt aan deze schuldvraag uitvoerig aandacht besteed. Daartoe moeten de ouders teruggaan tot in de vroegste jeugd van hun zoon Ed, die tijdens een pret-rit met een gestolen auto een kind doodrijdt en daarvoor in de gevangenis belandt. Wouden Dan blijkt dat door de oorlog het gezin is joods en moet vijf jaar lang onderduiken diepe wonden in de geest van de zoon zijn gesla gen. Pas na zijn vreselijke daad be seffen de ouders hoe hun zoon hun liefde heeft moeten ontberen. De ont roerde zaal dankte mevrouw Piets niet met applaus maar met een diep stilzwijgen. De vergadering stond onder lei ding van presidente A. A. van der Kwaak-Van den Berg, die in een korte toespraak haar opvolgster, me vrouw Z. van Joolingen-Prak een voorspoedig bestuur toewenste. Ook na de pauze was het woord aan mevrouw D. Piets, die nu wat vro lijker onderwerpen voor haar voor dracht had gekozen. Zo vertelde zij verhalen van Annie Schmidt en Gui- do Gezelle, terwijl zy ook enkele ge dichten voordroeg. Mevrouw Van der Kwaak kreeg tot haar grote ver rassing een gouden broche, als dank voor het jarenlang vervullen van het presidentschap. Officiële puklikaties Gemeentelijke Sociale Dienst op

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3