Na politieke salto is de fut eruit...j Schroder is bereid de „fïallstein - doctrine" te laten vallen.... 7' dingen die n weten wilt als u naar GROOT-BRITTANNIE gaat J PERSOONLIJKE LENIN LETOSCH DAGBLAD ZATERDAG 22 MEI 1963 NOORD-VIETNAM heeft ge meend de pauze in de Ameri kaanse bombardementen door Washington bedoeld om Hanoi zon der „gezichtsverlies" in staat te stel len vredescontacten aan te knopen ongebruikt voorbij te moeten laten gaan. Gelet op de vastbeslo tenheid van president Johnson lijkt deze weigering van president Ho Tsji-minh niet verstandig. Misschien rekenen hij en de opperbevelhebber van de Noord Vietnamese strijdkrach ten, generaal Giap de „architect" van de Franse nederlaag bij Dien Blen Phoe! op een herhaling van de Franse debftcle in 1954. Dit zou een ernstige vergissing van de com munisten betekenen. Want afgezien van de onvergelijkbaar veel grotere macht van de V.S. ten opzichte van het Franse militaire vermogen van elf jaar geleden zijn er nog andere factoren, die Hanoi dan over het hoofd heeft gezien. Zo lag Dien Bien Phoe op een militair zeer kwetsbare plaats. Het werd zonder veel moeite omsingeld en van de buitenwereld afgesneden. De Amerikaanse bases daarentegen liggen alle dichtbij de kust en kunnen over zee gemakkelijk versterkingen ontvangen. Bovendien zijn Johnson en zijn adviseurs uit ander hout gesneden dan de Franse premier Laniel, op wiens schouders destijds de politieke verantwoorde lijkheid rustte en die er al heel spoedig onder bezweek. Ook in de aard van het Amerikaanse volk ver gist Hanoi zich blijkbaar. Zou er zo iets als een Amerikaans Dien Bien Phoe dreigen wat militair-tech nisch dus is uitgesloten dan zou den alle Amerikanen, van welke party ook, te hoop lopen. Heeft Hanoi de pauze dus uitgelegd als een teken van zwakte, dan is dit een dwaling, diie pas by een volgende pauze aangenomen dat Washing ton daartoe bereid is hersteld kan worden. Maar misschien is Hanoi ook dan nog niet bereid tot praten, indien de pro-Chinese groep in de Noord Vietnamese regering de boven toon zou voeren. Intussen heeft Amerika al duideiyke successen ge boekt met zyn optreden tegen de oorlog-der-gluiperds, niet alleen in Zuid-Vietnam zelf, maar ook in naburige landen als Laos en Siam, waar de bereidheid om zich tegen de infiltratie der communisten te ver zetten belangrijk sterker is gewor den. Daar heeft men gezien, dat Amerika zich de grootste inspannin gen wil getroosten om Zuid-Vietnam voor de vrye wereld te behouden. En dat niet alleen op militair gebied, maai- ook, zoals president Johnson kortgeleden nog eens heeft onder streept, door krachtige financiële steun, waardoor de kansen op een gemoderniseerd, democratisch land in Zuidoost-Azië met de dag beter worden. Er gloeit weer geloof onder de door een langdurige oorlogstoe stand geteisterde Zuidvietnamezen, Gesteund door de enorme militaire en financiële macht van Amerika gaat ook de Jeugd weer perspectief zien. Een duidelijk teken daarvoor is de sterk verminderde neiging tot desertie en de grotere tendens vrijwillig dienst te nemen. Grote verrassing uit Bonn (Van onze correspondent in Bonn) Gerhard Schroder, West- duitslands minister van Buiten landse Zaken, is bereid de zoge naamde Hallstein-doctrine, die zijn land verbiedt diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Oosteuropese staten, te laten vallen. In een televisie-interview verklaarde hij gisteravond: „Theoretisch is het zeker mo gelijk dat wij diplomatieke ban den aanknopen met Oosteuro pese landen, net zoals wij tien jaar geleden met de Sowjet-Unie hebben gedaan". Bonn en Mos kou onderhouden diplomatieke betrekkingen sinds Adenauers bezoek aan de Russische hoofd stad in 1955. Schroder wees erop, dat het aan knopen van diplomatieke betrekkin gen met landen achter het Uzeren gordUn wel risico's met zich mee kan brengen. Oost-Duitsland zou een en ander kunnen gebruiken om de West duitsers inconsequentie te verwyten flames.Tere huid? Babyderm-zeep BIJ Babyderm-zeep (dubbel stuk),-poeder, •crème, -olie, -ihampoo en -haarlotlon, voor de kinderen tijdelijk sierlijke wereld-delen speldjes. Oorlog is afschuweiyk, maar de behoefte van sommigen om al leen tegen Amerika's optreden protest aan te tekenen en byv. Chi na's tweede atoombom zonder meer te laten passeren, is ergerlyk en ver dacht. Men leze in dit verband het artikel in het Amerikaanse week blad „Time" van 14 mei J.I., over „Vietnam, de juiste oorlog op de juis- to tyd". Daarin worden zes argu menten tegen Amerika's „inmen ging" in Vietnam ontzenuwd. Zo zegt men. dat het hier om een burger oorlog gaat, waarmee Washington niets te maken heeft. Dat element zit er zeker in, maar zoals elders is die stryd door de communisten „overgenomen." Hetzelfde argument hoorde men trouwens ook tydens de oorlog in Griekenland en in Malak- ka. Maar toen de rode invloed daar was lamgelegd, stortte het „verzet" ineen. Vergeten wordt, dat het com munisme zich nog altyd van in filtratie bedient om de macht in een bepaald land te verwerven. En zo is het ook in Zuid-Vietnam. Jawel, maar het kan de Zuidvietnamezen niet schelen onder welk regime zy leven. Dit is onjuist: hun leger vecht nog altyd door en zoals hierboven gezegd zyn de deserties verminderd en is er een groot „aanbod" van jonge militairen. Een derde punt: kan Amerika wel vechten voor de democratie door min of meer onde mocratische regeringen in Saigon op de been te houden? In de eerste plaats is een volledig democratisch bewind in een door oorlog verscheurd land ondenkbaar. Maar bovendien kan een slecht nlet-communistisch bewind vervangen worden. Een ro de regering echter laat zich nooit meer verdry ven. Vierde argument: Ho Tsji-Minh zou als heerser over een ongedeeld Vietnam een soort Aziatische Tito kunnen worden. On juist, want de vergeUjking gaat niet op. Joego-Slavië kan zich de weelde van „zelfstandigheid" veroorloven, omdat- het ver van de Sowjet-Unie verwyderd is, maar Noord-Vietnam heeft Rood-China als buurman. Bo vendien zyn Ho's medewerkers veel al pro-Peking, zodat Vietnam een volledige satelliet van Rood-China zou worden. Als vyfde punt noemt „Time" het argument, dat Moskou en Peking door de Amerikaanse aan vallen tot elkaar worden gedreven. Maar ook dit is onjuist. Moskou windt zich schynbaar op, maar steekt in feite geen hand uit, omdat het wel weet, wat de werkeiyke plan nen van de rode Chinezen zyn. Ten slotte: Azië is niet van vitale bete kenis voor Amerika. In deze tyd van verdragende raketten gaat dit niet meer op. Bovendien: waarom komt men daar nu mee aandragen? Had Amerika zich aan deze uitspraak ge- houder in 1940, dat had het geheel Azië aan de Japanners moeten over laten! En Europa aan Hitler! Tot tover „Time". De werkeiyke vraag Brand in trein In de derde wagon van de trein van Amsterdam naar Alkmaar is gis termiddag om half vijf brand uitge broken ter hoogte van het station Heiloo. De brandweer van Heiloo en de politie waren spoedig aanwezig. Er was een geweldige rookontwikke ling. Twee wagons zyn uitgebrand. Persooniyke ongelukken deden zich niet voor, wel ging wat bagage van de passagiers verloren. De brand is ontstaan door kortslui ting in een snelschakelaar. Het zwaar beschadigde treinstel is naar Alk maar gesleept. en opnieuw te pogen de Westduitse stelling in West-Beriyn te ondermij ncn. Verder liet Schroder doorsche meren, dat zyn politiek steeds gericht ls op soepelheid ten opzichte Oost-Europa. In de afgelopen jaren zyn er economische missies uitgewis seld met landen als Polen, Roeme nië en Hongarye. Met Tsjecho-Slo- wakye wordt op het ogenblik hierover onderhandeld. De Westduitse minister van Buiten- landse Zaken legde er de nadruk op dat hy het van groot belang acht, dat zyn land economische en cultu rele bruggen bouwt naar de Balkan- landen, waar de Duitsers van oudsher belangen hebben gehad. De opmerking van Schröder, dat het theoretisch mogeiyk is diploma tieke betrekkingen met landen van het Oosteiyke blok aan te knopen, komt overigens niet meer onver wacht. Verrassend ls echter Schrö- ders bevestigend antwoord op de vraag van een Journalist of er ir geval ook sprake ls van een nieuwe politiek. Minister Schröder is er tyd een voorstander van geweest de Oostduitse staat van Walter Ulbricht diplomatiek te omsingelen. In dit streven ondervond hy steeds de grootst mogeiyke tegenwerking h eigen party. Op dit moment echter, zo vlak voor de parlementsverkiezin gen van 19 september, zou het begry- peiy-k zyn als de veel geplaagde SQhröder het vizier opent en, gezien de geweldige sympathie in eigen ge lederen, het waagt voor zyn privé- opvattingen uit te kamen en die te gebruiken in het toernooi van de ver- kiezingsstryd. Nu had minister Schröder tot nu itoe nimmer de Hallstein-doctrine af gezworen. zy paste echter weinig in de zlenswyze die hy op de Oosteuro pese politiek had. De Hallstein-doc trine zou, volgens Schröders verkla ring van vorige week, „fragmatisoh en soepel" toegepast moeten worden. Over het opnemen van diplomatieke betrekkingen met bepaalde Oostblok landen verklaarde Schröder vorige eek nog dat „openlijk st-ellingnemen ver deze kwestie niet aanbevelens waardig" was. Het ging er veel meer om of „aftasten van een randge bied" mogeiyk zou zijn, vond de mi nister. Inmiddels is het in Roemenië's hoofdstad Boekarest minder „tas tend" toegegaan. Daar heeft de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken Lahr deze week de Westduitse industrie-tentoonstelling geopend met enige kernachtige opmerkingen, die algemeen de aandacht trokken. De staatssecretaris verklaarde dat men ook onder verschillende sociale en politieke systemen „met elkaar leven elkaar helpen" kan. Lahr noemde de Westduitse tentoonstelling een brug, een myipaai en een teken van een Europese gemeenschappeiykheid. Zo ver was een zo hoge Westduitse ambtenaar in een Oosteuropees land nog nooit gegaan. MET EEN ENKEL WOORD handicapte) meisjes mlndervallde Jongeren drijfsleven. Gift van f75.000.- - De stichting „Nederlands comité voor kinderpost zegels draagt 75.000 gulden bij in de bouw van het nieuwe kleuterdagver blijf van kleuterzorg in Arnhem. Deze al Jarenlang bestaande instelling zal door een grondruil met de Johanna- stichting verplaatr' 1 Juni '65 16 aan Jkvr. S, van Boetzelaer op haar i meest eervolle wijze ontslag als hofdame van de Koningin. de ln deze functie bewezen Russische onderscheiding Twet Nederlandse broers, die door het re geringsblad Izwestla worden aange- dergelijk feit gekregen. De gebroeders hadden gedurende 7>/2 maand de soldaat Skriptsjenko. die Duits kamp was gevlucht, on Nederlandse bromfiets ook ln het bui tenland een gewaardeerd vervoermid del ls, werd onlangs opnieuw aange toond door een Nederlandse brom- fletsfabrlek ln Venlo. Deze fabriek werd uit een internationale inschrij ving van 's werelds meest bekende mer ken uitverkoren om bromfietsen te leveren aan de Amerikaanse lucht macht. ter oplossing van het ver voersprobleem voor het personeel op de uitgestrekte luchtmachtbases ln de Verenigde Staten. Prinses Beatrix Prinses Beatrix heeft gisteren een werkvergadering tieraad ln het gebouw van de sociale de Herengracht èsê het sociale werk ln zijn vele fa- Verbrand In zijn woning ln Venlo waarom het gaat, zowel in Vietnam als elders waar de Amerikanen hun macht laten gelden, is deze: gelooft mei. al of niet in een „vrije wereld". Zo ja, dan ls het de moeite waard ervoor te vechten. En dan moet Washington dankbaar zyn, dat het bereid is zo'n „dirty job" (smerig karwei) op te knappen! elektrisch kacheltje gebruikt. Veron dersteld wordt, dat het slachtoffer met zijn blote lichaam in aanraking ls gekomen met het straalkacheltje. BUITENLAND. Minister te wuter Roy Mason, de Britse minister van staat voor de scheepvaart is gisteren in de Theems gesprongen op voorstel van zijn mi nisterie. HIJ droeg een nieuw reddings vest, dat een bewusteloze op de rug keert en zijn gezicht boven water houdt. Na vijf minuten kwam Mason uit het water en gebruikte een glas rum. De temperatuur van het water was 12 graden. Ondergrondse proef Een kernproef van geringe kracht, gelijk aan 20.000 ton tnt, ls gisteren ondergronds geno men op het proefterrein van Nevada van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. De proef ls de 12de die dit Jaar bekend gemaakt wordt. Canada levert China tarwe Gis teren 1b ln Hongkong een contract ge tekend voor een nieuwe levering van Canadese tarwe aan communlstlsch- Chlna. Over het akkoord is een week onderhandeld. De grootte van de leve zyn. Strop separatisten In Mon treal zyn gisteravond 1 oordeeld wegens moord. Een leden bestaande Jury achtte hen Bchul- de moord op de 56-jarige on- zullen 22 oktober steld. Rebellen veroordeeld In Pleter- marltzburg zyn dertien Bantoes ver- J--,J *-* gevangenisstraffen samenzwering te^ex zyn" aanhangers zyn gearresteerd. In Dahomey de regeri: langrljkste leiders en verscheidene m'~?rd. premier munlqué ls gezegd dat fiet onderzoek wordt voortgezet teneinde al degenen die verantwoordeiyk zyn, te ontmaa- Konlng Olnv naar Tito Koning Olav van Noorwegen heeft een uitno diging van president Tlto voor een bezoek aan Joego-Slavlë aanvaard. Een datum zal later worden bekend gemaakt. Nieuw Rhodeslsch kabinet - Pre mier Ian Smith van Rhodeslë heeft gisteren twee weken nadat zyn party na algemene verkiezingen aan de kabinet verschilt niet veel van het vorige. Onderminister vermoord De re gering van Guatemala heeft bekend gisteren ls doodgeschoten door hoofdstad reed. L Gaan er veel mensen per boot naar Engeland? Hun aantal neemt ieder jaar toe, omdat de korte zeereis een unieke belevenis is, vooral met de passagiersschepen van de Stoomvaart Mij. Zeeland en de Britse Spoorwegen die van alle comfort. 2. Hoe laat vertrekt de boot? Iedere morgen vertrekt de dagboot uit Hoek van Holland om twaalf uur, dan bent u om half negen in Londen. En iedere avond de nachtboot om 23.40 uur en bent u de vol gende morgen om kwart over negen in Londen. Van 15 juli t/m 26 augustus drie maal per week namiddagafvaarten om 17.45 uur. 3. Biedt Engeland veel variatie? Prachtige rotsstranden in het Zuid-Westen, heerlijk bebost heuvellandschap bewesten Londen, schilderachtige berglandschappen in Wales, de uitgestrekte Moors in Yorkshire en de kleurrijke boeiende Highlands in Schot land. Ideaal land voor paardrijden, vissen, zeilen en autorijden. 4. Heeft Groot-Brittannië gezellige bad plaatsen? Te kust en te keur. Er zijn rots- en zand stranden in grote verscheidenheid, wijds en wild, lieflijk en romantisch. Er is een over vloed aan gezellig vertier en modern comfort - voor ieders beurs. 5. Wat kost een reis per boot naar Engeland? Enkele reis Hoek van Holland - Londen kost slechts 55,40 (toeslag le klas aan boord 8,60). 6. Kan men ook de auto gemakkelijk mee nemen? Zeer gemakkelijk: u hoeft hem zelfs niet aan boord te rijden: we zetten hem vakkundig in het ruim. En voor de kosten hoeft u het ook niet te laten. Een kleine auto met vier in zittenden kost slechts in totaal 311,40 retour. Een grotere auto tot 4.42 m. - totaal 350,40. 7. Hoe verkrijg ik méér inlichtingen over Groot-Brittannië? Vraag het nevenstaande boekje „Vakantie in Groot-Brittannië in 1965" en het „Zeeland vakantiereizen-boekje" aan. Deze bevatten een schat aan gegevens. U ontvangt het gratis op aanvraag bij de British Travel Association, Leidseplein 29, Amsterdam, onderno.EKl3 - HOEK VAN HOLLAND HARWICH nastlekver. Victorie. 7.45 Dr. Van Voorthuijzenschool (aula) n.m. Openbare lezing. 2.45 uur n.m. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Vogelenzang en duinen. Vertrek 9.42 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vjn. MAANDAG Extra vuilophaaldienst. Maredyk. Houtkwartier, Rynsburgerweg, Mors- kwartier. Rest. De Doelen: Leldse Amateurfoto- Schouwburg: Abonnementsvoorstel- llm* Haagsche Comedie, Ardèle". 8 uur Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. Zuidsingel 1Jaarverg. van aandeel houders N.V. Kon. Nea. Grofsmederij. DINSDAG Den Burcht: Toneelavond Luctor Emergo. Sr~ ders". 8 Extra vuilophaaldienst. Lelden Z.-W. begrensd door Witte Singel, Vliet en Rijn. Hoeksteen (Levendaal): Show-avond Stichting Huishoudelijke- en gezlns- voorllchting. 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Dienstvergadering van Jehovah's getuigen. 7.25 uur nm. Janvossensteeg 17: Volle Evangelie- zending. Spr. dhr. J. Zyistra. 8 uur ynsburgerw bestrydlng Schouwburg: Abonnementsvoorstel- lin^; Haagsche Comedie, Ardèle". 8 uur Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7-8 uur nm. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Slul- ntromiriworr Ned. Ver. v. Hulsvrouwen. Nieuwe Kamerleden Tot lid noemd werd departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, werd tot lid van de Tweede Kamer benoemd wet houder J. T. Vellenga ln Leeuwarden. Het nieuw benoemde Kamerlid mr. F ,H. J. J. Andrlessen (K.V.P.) ln Bilthoven heeft voor deze benoeming Beminnelijke man (Van onze parlementaire redacteur) De heren Bomholt, Knudsen, Jensen, Kirkegaard, Dose, Hansen, Kovoed Stetter, Larsen, Asmussen en Olsen zullen geen overweldigende indruk van de Nederlandse Tweede Kamer mee naar huis nemen. Als er in hun eigen Deense parlement, het Foketin In Kopenhagen, weer eens wordt geklaagd over de parle mentaire malaise kunnen zy met kennis van zaken zeggen, dat het iu Den Haag ook niet alles is. Dinsdagmiddag zaten de Deense par lementariërs vol belangstelling op de gereserveerde tribune van de Kamer. Kamervoorzitter Van Thiel hield een vriendelyk toe spraakje en de Kamer onder streepte dat nog eens met een wel gemeend applausje. Een vriende lyk begin dus. Maar de parlemen taire voorstelling, die daarna volg de, was geen succes. De pacifistische socialist mr. Slote- maker de Bruine, die minister Luns interpelleerde over de Neder landse houding tegenover het con flict in Vietnam liet het er leiyk by liggen. Alle kansen, die het groeiende onbehagen over de grote, uitzichtloze en gevaariyke oorlog in het Verre Oosten hem oplever den, verspeelde hy door een veel te lang, veel te eenzydig en veel te droog verhaal. De aanval, die be doeld was als een scherpe floret- aanval op onze minister van Bui tenlandse Zaken, draaide uit op een hulpeloos gewapper met cita ten. dat de Kamer alleen maar Irriteerde en mr. Luns niet de minste moeite kostte. Verdachtmakingen Met onbewezen verdachtmakingen over voorbereidingen van nu cleaire, biologische en chemische oorlogvoering krygt men mis schien wei wat rumoerige tieners op de been in onze Tweede Ka mer zyn het geen sterke argumen ten. Vooral niet als degeen, die de Amerikanen al deze afschuweiyke zaken aanwrijft, helemaal vergeet te vertellen, dat de rode Chinezen juist met veel trots vertoon weer een echte a-bom tot explosie heb ben gebracht. Tegenover zoveel eenzydigheld wa- meentedlenst zyn gisteren ln staklr gegaan voor hogere pensioenen en ar dere sociale toeslagen. De staking va 48 uur wordt geBteund door commi nlstlsche en nlet-communlstlsche val de staking drie heeft gegevens verschaft die Spionnen gepakt Een officier de Oostduitse inlichting-""" vorige week naar het W gelopi geleld verscheidene spionnen ln West-Dults- land. Dit h* ert de openbare aankla ger In Karlsruhe meegedeeld. De of ficier, •*- kr.:, ministerie ren de socialisten wel gedwongen om hun niet zo grote enthousiasme voor minister Luns te vergeten. Het slot van het debat was dan ook, dat de socialist Ruygers met een motie kwam, waarin steun aan het Amerikaanse beleid tot uiting kwam, maar waarin ook aan de regering werd gevraagd haar best te doen om de wede in het roe rige Vietnam te herstellen. De pa cifisten stemden tegen. Wie daar in een nieuw bewys wil zien voor het grote anti-Amerikanisme van de PSP en haar soms niet zo erg grote liefde voor de zaak van de vrede mag zyn gang gaan. Gelijke beloning Beter dan de pacifisten was mevrouw Singer-Dekker van de Party van de Arbeid. De Deense gasten waren toen al weer weg. Hun plaatsen waren Ingenomen door een flink aantal vrouweiykse supporters van mevrouw Singer, die net als zy zelf de geiyke beloning van mannen en wouwen ln hun vaan del hadden geschreven. De socia listische afgevaardigde had een sterk verhaal. Minister Veldkamp had weinig verweer. De nogal for mele uitvluchten van de bewinds man lieten duideiyk merken, dat deze mannen-regering de zaak van de geiyke beloning voor mannen cn vrouwen niet zo vreseiyk se rieus neemt, Maar wat doe Je als Je van de ene dag op de andere van opposante in lid van een regeringsfractie ver andert? Juist, ja. Je houdt de zaak mooi. Je legt je neer by de argu menten van de bewlende minis ter en blijft hopen op de inlossing van zyn mooie beloften. Dat deed mevrouw Singer ook zy het met veel gesputter en protest. De communist Jager greep zyn kans. „Het mag dan zo zyn, dat de ge achte interpeilante dat was me vrouw Singer zich by de minis ter wil neerleggen, by my is dat niet het geval", zei hij onder luid gegrinnik van de Kamer. De heer Jager trok daarna alle re gisters van het communistische or gel open en ging flink tekeer tegen de kapitalistische uitbuiters. Zo'n verhaal is aardig voor de tribune, maar in de Kamer maakt het geen indruk meer. Dat is het vreemde met de communisten: soms denk je. dat ze nog wel eens iets rede- lyks beweren. Maar dan ineens voelt er weer zo'n hoeveelheid bar re onzin, dat je alleen maar denkt: „Kom nou....!" De tweede voorzitter van de Kamer, Eommer, is een beminnelyk, maar o zo scherp man. Eigenlyk is hy de dryvende kracht achter de ver nieuwing van ons parlement. Als onze Tweede Kamer weer eens ontaardt in een rumoerig en on beholpen kleuterklasje is hy er al tyd als de kippen by om verma ningen uit te delen. Woensdag was het weer zo ver, toen de sociale voorzieningen voor de uitzendbu reaus aan de orde waren. Zo maar ineens werden er tydens het de bat twee amendementen Ingediend. Ket indienen van een amendement tydens de discussie is een soort on verhoedse aanval. De Kamer heeft dan weinig tyd om zich te bezin nen op de gevolgen van zo'n stunt en neemt of overhaaste beslissin gen of meer tyd om te vergaderen. Daar heeft voorzitter Bommer een broertje aan dood. Woensdag liet hy dat weer duideiyk blijken. Juffrouw Rutgers van de ARP kreeg uitgemeten te horen, dat de indiening van haar amen dement maar nauweiyks door de beugel kon. Minister Veldkamp waarschuwde trouwens in alle standen tegen het amendement en met goede argumenten. Toen tenslotte toch het amendement met nogal wat tydverlles was rondge deeld en in discussie zou komen, zei Juffrouw Rutgers, dat het eigenlyk niet zo'n erg goed amen dement was, vooral om technisch juridische redenen. Verbaasd hoor de de Kamer, dat zy het wilde intrekken. Voorzitter Bommer had weer eens het grootste geiyk van de wereld gekregen. Onwennis De salto, die onze politiek dit voor jaar heeft doorgemaakt, is duide lijk merkbaar in het parlement. De fut is er uit. De oppositiepartijen, die nog maar zo kort geleden in de regering zaten, lopen wat on wennig rond. De Party van de Ar beid neemt wat moeizaam de ka raktertrekken van de regeringspar ty aan. Eigenlyk is de regeringsmeerderheid veel te groot. Cals en zyn club hebben de steun van 106 van de 150 Kamerleden. De oppositie van zeven fracties is verdeeld en be schikt over 44 zetels. Dat is veel te weinig voor een aardig politiek tegenspel. Bovendien zyn goede parlementa riërs als Vondeling en Smallen- broek nu uit het parlement en Toxopeus en Witteveen zitten er nog niet in. De liberale fractie moet nu twee leden naar huis stu ren om voor deze politieke zwaar gewichten plaats te maken. Alle li berale Kamerleden doen net of ze de moed er goed in houden. Maar intussen spelen ze met zyn allen een zenuwslopend spelletje met twee zwarte pleten. Wie er mee biyven zitten moeten de comfor tabele groene bankjes verlaten. Po litiek is soms een hard bedryf. WOENSDAG Extra vuilophaaldienst. Binnen Willem de Zwygerlaan 105: Ba; gespreksavond. 8 uur nm. Zoeterwoudseweg 1: Aandeelhoud verg. N.E.M. 12 uur vm. Zoeterwoudseweg 1: Aandeelhoud verg. H.C.W. 11 uur v.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergadj van Jehovah's getuigen. 7.25 uur VRIJDAG Den Burcht: Leerllngenuiitvoerlt Balletschool Hendrichs. 8 uur n® Extra vuilophaaldienst: Lelden N< (de Kool en de Waard). Gabriel Metzustr. 4: Opening nle werkplaats. 3 uur nm. Oude Vest 13: Evangelisatie Ci tengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. St.-AntoniusclubhuisFeestavond Kon. Ned. Ver. voor EHBO. 7.30 Legermuseum (Pesthuislaan) toonstelling „Opgravingen in bill grond Werkd 10-5 uur; zon- en dagen 1-5 uur (t/m 20 septembei Rijksmuseum van Oudheden: 0 lljks 10-5 uur; zond 1-5 uur Rijksmuseum voor de geschied der natuurwetenschappen: Dag, BIOSCOPEN 7 en 9.15 i tex: „Zorro contra Samson". 14 I Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; z< 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Jamera: „Sex, moord en thrills ln verly Hllls". 18 Jr. Dag. 2.30, 1 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en steln". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 i do: ,.De wraak van een v de". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en zond. 2J0, 4.4I, Trianon: „Goldflnger". 18 7 en 9.15 vr— J 0.15 uur. Astra-theater ir; zond. 2.15, 4.3 Ï.15 VU (Under the Yum-Yum Tree). II Zondag en woensdag 2.30 uur J ker. de zoon van Rln-tln-tln". A Avond- en nachtdienst der apothl Geopend voor spoedeisende gevi (ook op Hemelvaartsdag)Zulder I theek, Lammenschansweg 7, tel. 2! De dienst van apotheek R. van Bi Smallenburg te Leiderdorp wordt t eens waargenomen do~ Apotheek. De Oegstgeesl geopend. Apotheek Voo zondag 23 mei en op 1 gesloten van 8 tot 22 ZONDAGSDIENST DER HUISARJ 20266; Van Leeuwen, Haagweg 60, 26509; Van Wingerden, Boshuizerl 28, tel. 30791; Langezaal, Witte St tel. 24855 en De Jong, Hoge dyk 15, tel. 32877. Te Oegstgeest dokter Reterlnk, op dokterstelefoon 22222. Bedragen van 100 af te lossen in maximaal jaar; per week, maant kwartaal, voor aanschi van duurzame gebruiksjf ren, worden desgewenst gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mond of schriftelijk. Vertrouwelijk! handeling. GEMEENTEL IJ DIENST VOOR KiSBEHEE KREDIETWEZ SUBMIS, LEIDEN, POSTBUS 150, HL HAAGS AG E N D ZATERDAG 22 MEI Kon. Schouwburg. 20.15 uur. HU sche Comedie, Candida. Dlllgentla. 20 uur. Haags InstrunM •g. 14 u Comedie. Galante Listen. Kon. Schouwburg. 20.15 uu sche Comedie, Ardèle. Theater Pepyn. 20.30 uur. Pepijn. MAANDAG 24 MEI Kon. Schouwburg. 20.15 uu Pepyn. DINSDAG 25 MEI Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Tobf groep Ensemble, Voerman HenscbW Kurhaus Paviljoen. 20 uur. TonU groep „De spelewaghen", Demul* val. Dlllgentla. 20 uur. Recital 40 Denver Oldham plano. Theater Pepyn. 20.30 uur Cabal Pepyn. WOENSDAG 26 MEI Kon. Schouwburg. 20.15 uur. W stuivers opera. Theater Pepyn. 20.30 uur. Cabar

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2