Suriname Een hausse in verwachtingen Jeanne Franse Moreau redde ten dele de film over Mata Hari I HOE WERKT HET 1 DE DRIE GUYANA'S: KOLONIALE KNELPUNJEN Zaterdag 22 mei 1965 Pagina 2 Wekelijks bijvoegsel UwW^reld uitodemslong inadem- slang I hoofd- I afsluiters [40000kg automaat] M. 200atm iuchttonks De internationale behoefte aan stereotypie, die Nederland voorstelt als een land van dijken, molens, tulpen en klompen, presenteert Su riname als een vergeten land van goedlachse kotomissies, gevaarlijke bosnegers en de achterklap van een overbevolkte volksbuurt. Er zijn kotomissies en bosnegers, maar na de idolentie van Frans Guyana en het defaitisme van Brits Guyana, valt Suriname op, niet door overrompelemde bedrijvigheid, maar door een atmosfeer van (wel licht te hoog) gespannen verwach tingen. Toverwoord Toverwoord voor deze verwach tingen is Brokopondo, het stuw dam-project (overigens lang niet het enige) dat in het najaar vol gens de plannen geopend zal wor den door Koningin Juliana en Prins Bemhard. Met dit project Het stuwmeer van Brokopon doHet kerkjedat hier nu voor bijna driekwart onder wa ter staat, zal straks tientallen meters onder de waterspiegel In het vierde artikel In de reeks „De drie Guyana's: koloniale knelpunten" richt onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar, de schijnwerper op het Nederlandse gedeelte: Suriname. Ook het vijfde en laatste artikel, dat volgende week in „Uw Wereld" ver schijnt, is aan Suriname ge wijd zal Suriname een been in de twin tigste eeuw hebben gezet. Er kwam veel aan te pas. Ruim 2500 arbeiders, onder wie hon derden bosnegers die nog nooit een auto hadden gezien (nu terug gekeerd naar hun veraf gelegen dorpen, voorzien van draagbare radio's en bandopname-apparaten) bouwden ln vijf Jaar tijds ruim 1900 meter lange Afobaka-dam ter afsluiting van de rivier de Surina- Aan de zuidzijde van de dam ligt 1560 vierkante kilometer lang zaam verdrinkend oerwoud, waar alleen het nog net boven water uitreizende houten kerktorentje van de vroegere zendingspost Gan- see herinnert aan de dorpen en pri mitieve nederzettingen die nu 35 meter onder het rimpelloze water oppervlak liggen. Installatie Aan de andere kant van de dam, aan het eind van een in Parama ribo beginnende 75-kilometer lan ge weg (in 13 maanden aangelegd door heuvels en muur-dichte jung le) wordt nog gewerkt aan de in stallatie van zes turbine-generator eenheden die straks een miljoen kilowatt-uren per jaar zullen op wekken (de produktie van het nuts bedrijf dat Paramaribo en omstre ken van elektriciteit voorziet lag (Van onze Parijse correspondent Margaret ha Geertruida Zelle, die als dochter van een Friese schertsbaron onder het pseudo niem Mata Hari tijdens de eer ste wereldoorlog een wat woe lig leven leidde als courtisane met veelzijdige cliëntèle, dan seres en spionne zo geen dub belspionne staat, byna een halve eeuw na haar geweldda dige dood voor een Frans vuur peloton in het Bois de Vincen- nes by Parijs, plotseling weer in het felle licht van de publi citeit. Binnen enkele maanden zyn in Frankryk twee boeken plus een film over haar ver schenen. Naast een zoveelste spionageroman, waarvan Mata Hari de heldin is, kwam nu ook de Franse vertaling uit van de door de Nederlandse journa list Sam Waag en aar geschreven biografie, welke een internatio nale bestseller is geworden. Een boek bovendien, dat de preten tie heeft, aan de hand van on bekende bronnen en geheime documenten, de historische waarheid over deze avontuurlij ke vrouw voor eens en voor al tijd aan het licht te brengen. De beide nouvelle vague-ci- neasten Jean-Louis Richard, die indertijd assistent-regisseur was van de grote Louis Jouvet en Francois Truffaut hebben met hun Mata Hari-film wat minder hoog gemikt. Die histo rische waarheid heeft kennelijk hun koude kleren nog niet ge raakt. Al verzekert Richard dan ook. dat hij, alvorens samen met Truffaut zijn draaiboek te schrijven, eerst alle literatuur zo zoetjesaan een hele kast y0] over Mata Hari van a tot z heeft verslonden. Maar na die lezing heeft hU de stof kenne lijk weer zorgvuldig en met sue- afbeet van de strijd voor de gens goede nouvelle vague-ma- emancipatie van de vrouw. Vol- nieren weigeren deze filmma kers dus mee te zingen in het koor der schande over de zede loosheid en de immoraliteit van Mara Hari. die als spionne van twee wallen at (ofschoon zij, volgens Waagenaar, uitsluitend „werkte" voor de Fransen die haar dus ten onrechte zouden hebben gefusilleerd Die idealisering van Mata Hari heeft evenwel niet zo heel veel meer dan een vrij melo dramatisch produkt opgeleverd. Als de schilders van het portret van een vrouw, die overstelpt werd door gevoelens die zich dan wel uitsluitend richtten op de andere sekse (een soort vrouwelijke Raspoetin) zijn Richard en Truffaut toch echt wel te kort geschoten. Het is allemaal een beetje te roze van kleur en te elementair van psy chologie, dit verhaal van de schone spionne, die verliefd wordt op de mooie Franse ka pitein (Jean-Louis Trintignant) en die dan tezamen een wilde romance opzetten, waarvoor de eerste wereldoorlog en Parijs achtergrond en décor leveren. Het verhaal blijft zo aan de oppervlakte en de dialogen heb ben, net als danseres Mata Ha ri zelf, ook zo weinig om het lijf, dat men soms de indruk krijgt eerder naar een operet te te zitten ldjken, waarvoor men verzuimde muziek te com poneren, dan naar een film over het leven van een vrouw die, hoe dan ook, toch in elk geval wel een bijzondere per soonlijkheid had. Het is dan ook wel vooral het niet minder bijzondere ta lent van Jeanne Moreau die overigens uiterlijk geen spoortje gelijkenis met Mara Hari ver toont geweest, dat maakte dat men het filmverhaal zonder al te groot letsel tenminste toch nog kan uit zitten. Voor zo'n enkele glimlach van Jeanne Moreau. waardoor de lentezon over het Franse land wordt op geroepen, geeft men graag een paar honderd meters andere en waardeloze filmband cadeau. Ook haar beide voornaamste tegenspelers Jean-Louis Trin tignant en Claude Rich, die door de scenario-schrijvers niettemin maar stiefmoederlijk bedeeld werden, bewijzen, dat Frankrijk nog altijd over ac teurs beschikt, die hun man netje weten te staan. Een reden te meer om te be treuren, dat met dit materiaal en deze stof Richard en Truf faut met deze nieuwe Mata Ha ri-film (eertijds had Greta Garbo de heldin ook al eens geïncarneerd) niet heel veel meer dan een routineprodukt hebben gewrocht, zoals er, aan de lopende filmband, gemakke lijk dertien in het dozijn gaan. JEAN MOREAU ALS MATA HARI ces pogen te vergeten, om zo zjjn fantasie de vrye loop te kunnen laten. Een trouwe re constructie van Mata Hari's le ven hoeft men van hem dus beslist niet te verwachten. Voor Richard en Truffaut. die hun sympathie voor de spionne helemaal niet trachten te verbergen en waarom zou den ze ook? is Mata Hari een warmbloedige, sensuele, ge nereuze vrouw geweest, die een wat speciaal beroep uitoefende. Een beroep, waardoor zij vol gens de ciniasten zelfs de spits >,Mata Hari" en een van haar vele veroveringen (de acteur Jean-Louis Trintignant) Brokopondo is bedoeld als eerste fase van een ontwikkelingsplan met als einddoel een volledig ge ïntegreerd e Surinaamse aluminium industrie tot nog toe werd het bauxiet (uitvoerwaarde in 1962 on geveer 124 miljoen gulden, 80 pro cent van de nationale export) naar Amerika en Canada verscheept voor verdere verwerking tot alu- V ele stammen leven bijn, nog geïsoleerd in het oerwoud Toch zijn ook zij al bekend gt raakt met Westerse produktt\ als potten, pannen en coca co/a Geen windeieren Ondanks de niet geringe inves tering van de Surinaamse Alumini um Company (Suralco, waarvan de huidige gouverneur van Surina me. mr. H. L. de Vries, een der di recteuren was), zal het Brokopon- öo-project de Amerikaanse maat schappij geen windeieren leggen. Onder de met de Surinaamse rege ring aangegane overeenkomst zal Suralco gedurende 75 Jaar het recht hebben op 90 procent van de elek triciteit. Brokopondo mag dan een tover woord zijn, veel magische aantrek kingskracht heeft het op het Ne derlandse bedrijfsleven niet ge had. Ondanks de activiteit van de koninklijke adviesraad o.l.v. Prins Bemhard, de samenwerking met het Centraal Instituut voor indus trialisatie in Den Haag, en de de tachering van een Surinaamse re geringsvertegenwoordiger in Ne derland, hebben weinig bedrijven interesse voor Suriname getoond. De meest recente vestigingen waren die van Bruynzeel en de Parbo- bierbrouwerij. T erughoudend In Paramaribo verklaart men deze terughoudendheid met: de hoogconjunctuur ln West- Europa, waardoor Nederlandse bedrijven hun investeringen lie ver in het moederland onder brengen de Industrialisatie-mogelykhe- den in Suriname liggen op een terrein, waarin het Nederlandse bedrijfsleven geen of weinig er varing heeft, zoals de verwer king van bauxiet hier tegen over staat dat in Delfzijl een aluminium-smelterjj in aanbouw is die per oktober 60.000 ton aluinaarde zal verwerken; 9 politieke onzekerheid o toekomst van Suriname. Tege lijkertijd is men in Surinam op zijn hoede. Zoals een man van het ministerie Economische Zaken het uil drukte: „Het risico is dat mei in een land als Suriname hi slachtoffer wordt van interm tionale roofridders, die gebrul) willen maken van een onder ontwikkeld gebied". Als bijna alle onderontwikkeld landen ziet Suriname zich tegell) kertijd geplaatst voor een werkloot heidsprobleem en een tekort geschoolde arbeiders en technls) personeel. Het is de vicieuze cirki van een land dat schrijlings op d barrière zit tussen het koloniale ti atoom-tijdperk. Ook in Paramaribo zijn de Brit® Guyana gesignaleerde bord jes „geen vacatures" te zien i de stad wordt de werklooshei conservatief geschat op 12 procec mede een gevolg van een bevi kingstoeneming van 3,5 procei Een regeringswoordvoerder gee toe dat men zich nooit veel heel bezig gehouden met het werkloos heidsprobleem een probleem r een economisch liohaam en i politieke staart. Bij de steigei Die staart begint zich Suriname te roeren. Sinds septeai ber 1964 bestaat een klein groeiend uit particulier initiatu ontsproten „Comité voor werkzoe kenden", dat zich voorlopig echte bepaalt tot onregelmatige bijeen komsten bij de steiger aan Pa» maribo's pittoreske waterkanl Maar er zijn aanwijzingen dat d groep het instrument kan wordei van politici, die zich op deze wija willen voorzien van een nekgreej op de regering. De enige hoogconjunctuur Suriname is een hausse in ver wachtingen en toekomst-specula ties. De meeste daarvan zijn vc alsnog even reëel als die van roulette-spelers ln het casino het luxueuze hotel Torrarica, w razendsnelle Surinaamse croupier toch altijd nog meer fiches inne men dan uitbetalen. De sport kon pas populair worden nadat Cousteau, 20 jaar geleden, een toe stel had ontworpen dat de duiker automatisch lucht levert van dezelfde druk als waaraan hij onder water bloot staat. De verschillende verenigingen voor onderwatertoerisme (met als spe cialiteiten jacht, fotografie, biologie en archeologiejtellen al 20milj. leden. Door het gewicht van het water Immers neemt de druk per m 0,1 atm(iea 100gr per cm toe, zodat een duiker op 40 m diepte een druk van ca 40000kg onder vindt. De lucht wordt meegenomen in 1, 2 of 3 stalen flessen van 5L onder 200atm. Op 2 flessen kan men oplOrrvca 30, op40m ca 10 min onder blijven. De lucht wordt in-en uitgeademd via een Ie mond geklemd „bijtstuk". inademslang I uitademslang De lucht wordt door een reduceerventiel van 30 verminderd tot bijvoor beeld 4atm. Het bij in ademing doorbuigende membraan laat, via de inademklep, naar behoefte lucht toe. De druklucht passeert eerst een voordrukklep, die open blijft zolang de druk in de fles meer dan 30atm. bedraagt. Daar onder kan men de toe voer herstellen met de veiligheidsklep. nademklep Boven het membraan neerst de van de diepte afhankelijke uit- ademdruk, waardoor bij inade ming automatisch lucht van de iuiste spanning wordt geleverd (IV) „Als je lang in Suriname blijft, hebben de muskieten de neiging olifanten te worden. En er zijn zo ontmoedigend veel muskieten". Op een nationaal vlak heten de muggen waar deze zegsman op doelde „politiek" „economie" of „rassenbewustzijn"Het is een muggenplaag, die met geen flitspuit is uit te roeien en wie Suri name wil begrijpen, doet er goed aan de muskieten voor lief te nemen, net zoals men na een paar dagen went aan het links- rijdende verkeer in dit Nederlandse rijksdeel.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10