Jong en Jolig „op tournee" „Buschauffeurs rijden te hard GEN. NASOETION OVER DE INDONESISCHE POLITIEK Torenuurwerk van Petruskerk verlicht? Geen duidelijk beeld maar voor de jeugd van betekenis Vrijspraak gevraagd in Auschwitz-proces In 1966 Weense show ASPIRIN ff)BAYER Koeien mikpunt van schietgrage jongen Wernink plaatste aandelen LETDSCH DAGBLAD DIN8DAG 18 MEI 1965 Maleisië en communisme ter sprake Op vragen over de Indonesische politiek ten opzichte van Maleisië heeft generaal Nasoetion, de Indone sische minister van Defensie, gister middag by zyn terugkeer van een officieel bezoek aan Polen op Schip hol verklaard: „Zoals u weet erkent Indonesië Ma leisië niet, want volgens onze opvat tingen is de totstandkoming van Ma leisië een verkrachting van de over eenkomst van Manilla van 1953, waar onder ook de handtekening staat van president Soekamo. Daarom houden H-y Indonesische vrijwilligers niet te- pen, wanneer zij guerrillastrijders in Maleisië willen helpen". „Staan deze vrijwilligers onder uw ipperste leiding?" „Indonesië is een land-in-revolutie en in zo'n land kan geen scheidings lijn bestaan tussen volk en staat apparaat van deze revolutie. Daarom is de strijd der vrijwilligers tegen Maleisië geen staatszaak, doch een zaak van de revolutie." Op de vraag of in zijn land het communisme steeds meer invloed krijgt, antwoordde de generaal: „In donesië is niet communistisch en is ook niet van plan dat te worden. Wij hebben onze eigen staatsfilosofle, die op de volgende vijf als „pantjasi- aangeduide pijlers rust: geloof in God humanisme, nationalisme, de mocratie en sociale rechtvaardigheid. De communisten hebben in Indonesië een legale positie en spelen hun rol in de revolutie mee. Als zodanig hangt het van hen zelf af wat ze, ir wedijver met de andere partijen kun nen bereiken om deze revolutionaire koers uit te voeren". De minister achtte het „theoretisch 1 niet uitgesloten", dat de communis ten in Indonesië geleidelijk de gehele macht aan zich zouden kunnen trekken, maar het zou onzin zijn ten aanzien daarvan enige voorspel lingen ten beste te geven. „Alle revo lutionaire krachten moeten samen werken of onderling wedijveren in de opgave om de revolutie uit te voe ren en tot een goed einde te bren- streven", aldus de minister. „Een par tij, die deze principes zou schenden, wordt ontbonden, zoals in enkele ge vallen al is geschied". Het betrof hier volgens de minister gevallen waarbij president Soekarno zich ge noopt had gezien partijen, die zich met rebellie hadden ingelaten, te verbieden. De generaal vreest niet, dat door het wegvallen van partijen, die door een verbod zouden worden getroffen, de invloed van de resterende partij en te groot zou worden. Wij hebben immers het systeem van de geleide democratie", zo besloot hij.„Dat is een constellatie, waarbij zo'n ontwik keling weinig gevaar oplevert". Rode invloed In dat revolutionaire streven die nen alle partijen zich te houden aan de in het manifest vastgelegde grond beginselen en besluiten, zoals die door alle partijen destijds zjjn aanvaard. „Zoudt u zich verzetten tegen een al te grote toeneming van commu nistische invloed?" De generaal pareerde deze vraag door te zeggen, dat alle partyen zich in een nationale competitie bevon den, waarby zy als allereerste plicht hebben de pantjasila niet aan te „Maar als nu eens een van de partijen deze pantjasila zou gaan tanvallen?" „Het is verboden een ander pro gramma door te voeren of een ver andering van de staatsbeginselen zo als neergelegd in het manifest na te Fusie van r.-k. en openbare bibliotheken (Van onze correspondent) De gemeente Deventer is de eerste stad in ons land, waar een openbare leeszaal en bibliotheek en een rooms- katholieke een fusie zyn aangegaan. Het afgelopen weekeinde werd dit besluit genomen. Door de samenwer king zal het mogeiyk zijn het oprich ten van filialen in de buitenwijken 't bevorderen. In de katholieke kerken in Deven ter is zondag een boodschap voorge lezen, waarin een motivering werd gegeven van het fusie-besluit. Op gemerkt wordt, dat een zo goed mo gelijke lectuui*voorziening voor ka tholieken thans het best gewaar- is door een volledig samengaan van beide leeszalen en bibliotheken. „De ontwikkeling van de lectuurvoor- ïlening heden ten dage, de verdere emancipatie van de katholieken en het gewijzigde inzicht in de nood zaak van een eigen lectuurvoorzie ning heeft het bestuur tot deze stap gebracht, maar ook het besef dat wij katholieken ook positief hebbeh by te dragen tot een echte openbare tal en bibliotheek". B. EN W. ROTTERDAM OVER „HAVENSTAD IN FRONTLIJN": (Van onze Rotterdamse correspondent) „Toen ln de pers en by sommige dierecteuren en hoofden bezwaren tegen de tekst rezen, hebben wy ons ernstig beraden over de vraag of deze be zwaren inderdaad zo zwaar wogen, dat van verdere uitreiking moest worden afgezien. Wy zyn daarby alsnog tot de overtuiging gekomen, dat de keus van het boekje minder gelukkig is geweest. Het geeft de oudere school jeugd egen duidelijk beeld van het leed dat in de oorlogsdagen en de be- zettingstyd over onz estad en haar bevolking is gekomen. Het is met weinig overtuiging geschreven, terwyi op de formulering van verschillende passages aanmerking valt te maken". Fransen en Britten akkoord over vliegtuigproduktie Aldus B. en W. van Rotterdam in hun antwoord op vragen van enige raadsleden over het boekje „Haven stad in de frontlijn". B. en W. vervolgen echter: „Wij betreuren dit, doch hebben daarin onder de gegeven omstandigheden Staat van beleg in Bolivia De militaire junta in Bolivia heeft gisteren in het gehele land de staat van beleg afgekondigd in verband met heftige betogingen tegen de ver banning van de mijnwerkersled der en voormalige vice-president Juan Lechin Oquendo. Verscheidene mijnen zijn door ge wapende mynwerkers overgenomen en ingenieurs en directieleden zyn als gijzelaar gevangengenomen. In alle genationaliseerde mynen ligt het werk stil. Bij ongeregeldheden, zich gistermiddag in de hoofdstad La Paz hebben voorgedaan, vielen één dode en 19 gewonden. Lechin, die zaterdag in Paraguay aankwam, verklaarde naar zijn land terug te zullen keren zodra dit moge- ïyk zou zijn. Hij verweet de Bolivi aanse regering de economische pro blemen van het land niet te hebben kunnen oplossen. REL ROND ROLLING STONES Een menigte van bijna 15.000 schreeuwende tieners heeft in Long Beach (Californië) een rel ontketend, na een voorstelling van de Britse Beatgroep de Rol ling Stojies. Dertig politie-agen- ten hebben langer dan een uur nodig gehad om de orde te her stellen buiten de „Long Beach- arena", waar de beatgroep voor een volle bezetting van 13.000 mensen een voorstelling had ge geven. Het vijftal werd voor de afloop van de voorstelling snel per heli kopter weggevoerd. Toen degenen die de voorstelling hadden bijge woond zich echter mengden tus sen honderden tieners, die buiten stonden te wachten, begonnen de moeilijkheden. Een imperiaal werd van de auto van de manager van de Rolling Stones gesloopt en een aantal flauwvallende meisjes moest uit het gedrang worden gesleurd. Verscheidene politiemannen liepen gescheurde uniformen op. Een agent werd licht gewond toen de menigte hem van zijn motor duwde. Zes tieners hebben lichte verwondingen opgelopen. Tot nu toe vijftien keer levenslang geëist In het Auschwitz-proces in Frank fort heeft de openbare aanklager gis teren voor de eerste maal voor één tan de twintig beklaagden vryspraak jevraagd wegens gebrek aan bewijs. Het betrof de nu 54-jarige voor malige SS-Unterscharführer Arthur Breitwieser, die in het Liedingmaga- van het concentratiekamp werk te en wie oorspronkeiyk medeplich tigheid aan massamoord ten laste was gelegd. Behalve het verzoek om Mlspraak voor Breitwieser hebben de openbare aanklagers :n Let Ausch- witzproces tot dusver nog slechts eenmaal ontslag van rechtsvervol- wegens geringe schuld gevraagd M. voor de vroegere SS'er Scho- berth. Breitwieser was al in 1947 door iet opperste Poolse volkstribunaal in Krakau ter dood veroordeeld. Nadat deze straf in 1948 in levenslang was gewyzigd werd hy elf jaar later op vrije voeten gesteld. De aanklager in het Auschwitz-proces baseerde zyn verzoek om vrijspraak op het feit, dat er voor de rechtbank niemand was verschenen die Breitwieser uit eigen waarneming misdaden had zien plegen. Tegen vier andere beklaagden werd gisteren levenslang geëist: te gen de 70-jarige Robert Mulka, de 53-jarige Karl Hoeker, de 57-jarige Emil Bednarek en de 54-jarige Ste fan Baretzki. De laatste zou o.a. hebben gevoetbald met een pasge boren baby tot het kind dood was en daarna de moeder hebben dood geslagen. In het proces is tot nu toe tegen vyftien van de twintig be klaagden levenslang geëist. geen aanleiding gevonden, het boekje in te trekken en verdere verspreiding stop te zetten. Het bevat zoveel ge- gevenis over de geschiedenis van Rotterdam in de oorlogsjaren, dat wy het voor kennisneming door de oudere schooljeugd van betekenis achten. Het is bovendien, voor zover ons bekend, het enige boekje dat een specifieke beschrijving van de ge beurtenissen van die jaren in Rotter dam geeft". „Wy menen dat de hoofden van de gemeentelyke scholen, voor zover dit nog niet is gebeurd, de boekjes kunnen uitreiken. Wanneer deson danks een hoofd daartegen onover- kom-elyke bezwaren heeft, zullen wij die eerbiedigen. Het ligt in onze be doeling ten aanzien van het byzon der onderwys met de vertegenwoor digers daarvan, indien zich daar moeiiykheden hebben voorgedaan, overleg te plegen". Engeland en Frankrijk hebben gis teren een akkoord gesloten inzake de gezamenlyke produktie van een straallesvliegtuig en een onderschep pingstoestel met verstelbare vleugels. Dit is van welingelichte zyde in Londen vernomen, na afloop van een ontmoeting van de Britse ministers van Defensie en Luchtvaart en de Franse ministers van Defensie en Verkeer. Men verwacht dat het in totaal om omstreeks duizend vliegtuigen zal gaan. Het onderscheppingsvliegtuig zal door deskundigen van de twee landen worden ontworpen. Het moet zowel van vliegdekschepen als van vlieg velden kunnen opereren. Engeland hoopt dat deze machine in de jaren '70 de Amerikaanse Phantoms zal kunnen vervangen. Frankrijk en Engeland zullen voorts de mogehjkheid bestuderen van gemeenschappeiyke bouw van een luchtbus voor ongeveer 200 pas sagiers, met een actieradius van 400 tot 1.500 km. Twee avonden lang Koos Kukler heeft beloofd: Sempre Avanti's ,,Jong en Jolig" zal het volgend jaar een grote; ouderwets-gezellige show in Weense stijl uitbrengen. Aan de voorbereiding van het ongetwij feld spectaculaire programma wordt nu al gewerkt, een bewijs dat het bekende Leidse mando linegezelschap dit feest van de driekwartsmaat tot een onver deeld succes wil maken. Veel meer wilde Sempre Avanti's muzikale leider er gisteren niet over vertellen. Liever kondigde hij het be gin van twee muziekavonden in eigen „familie"-kring aan, op touw gezet onder het motto „Jong en Jolig op tournee". De eerste van deze twee avonden het St.-Antonius Club huis is ditmaal als „feestterrein" uit gekozen kenmerkte zich in elk ge val door een enthousiaste en onge dwongen sfeer. Van het moment af dat Koos Kukler de dirigeerstok hief, overspoelde een golf van melodieuze klanken de zaal, die zich over dit -stop programma opgetogen toon de. Uit deze opgetogenheid bleek nogmaals, dat Semper Avanti het gezelschap vierde vorig jaar zyn zil veren jubileum aan populariteit niets heeft ingeboet, integendeel zelfs. Het was inderdaad, hoewel een ze kere nonchalance by de uitvoerenden af en toe te bespeuren viel, een over- tuigend-biy musiceren. Het program ma, naar een idee van de dirigent, was een aaneenschakeling van oude en nieuwe nummers. Vooral liedjes als ,,'t Was in de len-tetyd" en „Kom Carlieneke kom" beide zouden in de jaren twintig een „top" zyn ge weest sloegen gisteravond enorm in. En „Jong en Jolig" zou „Jong en Jolig" niet meer zyn, als geen aan dacht werd besteed aan de roman tiek van het Wenen van weleer. Als solisten traden weer naar voren Nel de Vries. Lyda Spaans, Tiny Arnol- dus, Jo Zuidema, Wim Brugman en Gerard Koolhaas. De verbindende meer dan eens op het koor, waarmee Koos Kukler weinig moeite mee ïyfct te hebben. Trouwens, in het gehele samenspel van vocalisten en instru mentalisten schuilt by „Jong en Jo- 'lig" voor een belangryk deel de kracht. Ook vanavond zal daar on- getwyfeld weer het bewys van wor den geleverd. Bezoek van Britse gasten ten einde Prinses Margaret en lord Snowdon hebben vanochtend hun bezoek aan de Britse week in Amsterdam afge sloten met de bezichtiging van moderne Britse beeldende kunst in het Stedeiyk Museum in Amsterdam. LEIDSE KANTONRECHTER 99 Voor de Leidse kantonrechter stond gisteren een 36-jarige aanne mer terecht, omdat hy met zyn auto op de Voorschoterweg tegen een voor hem rijdende bakfiets was ge botst. De bestuurder er van werd en kele meters door de auto meege sleurd en zo ernstig gewond, dat hy ruim zes weken verpleegd moest wor- De aannemer, een Leidenaar kon als enig excuus aanvoeren: „Ik keek naar een bouwwerk, dat langs de weg stond en lette dus heel even niet op". In een zeer scherp gesteld requi sitoir hekelde de officier, mr. H. J. F. Zandhuis, verda-chtes non chalance. Hy eiste zowel een geldboete van £150 subs. 30 dagen als do voorwaar- delyke Intrekking van verdachtes rybevoegdheid voor de tyd van drie maanden met een proeftyd va I)e kantonrechter mr. R. Bruyn was het in elk opzicht met de mening van de officier eens en von niste conform. Veel te hard Tweedehands „Ik had hem dezelfde dag gekocht en wel met de bedoeling er een en ander aan op te knappen. Ik wist echt niet, dat er zoveel aan man keerde", aldus voerde een 27-jarige orgeldraaier uit Leiden tot zyn ver dediging aan. Hy moest zich ver antwoorden, omdat de tweedehands bestelwagen, waarmee hy destyds op de Boommarkt de aandacht van de politie trok rij technisch zo slechts was, dat het voertuig een groot ge vaar op de weg inhield. Tot de voor naamste gebreken behoorden b.v. een stuurspeling van ruim 60 graden, totaal versleten banden, een defect elektrisch circuit, en een defecte gas- regeling, waardoor de snelheid vry- wel niet onder controle van de be stuurder stond. De officier eiste f200 boete subs. 40 dagen en waarschuwde verdach te ernstig voor een herhaling van dergelyke feiten. Verdachte vond de geëiste boete te hoog, temeer daar hy voor het vehi kei maar f 130 aan sloopwaarde had ontvangen. „Die lage sloopwaï bewyst al wat voor een byzonder slechte wagen het was", merkte de kantonrechter hierna nog op. Gezien de financiële strop, die ver- Aflvertentlc Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT (Van onze Zwolse correspondent) Met veel bravour zat een 16-jarlge jongen uit Meppel met een wind buks, by een vriend achterop de brommer. In zyn lef wilde hy best iets tonen, al wist hy nog niet pre cies wat. Toen de jongelui een wei land met koelen passeerden, zag de jongen zyn kans. Als een moderne cowboy mikte hy met de buks op een onschuldige koe en schoot. Het was raak ook. Het getroffen dier sprong byna een meter de lucht in van pyn. teksten werden zoals gebruikelyk uit- De Meppeler-Robin Hood vond dat gesproken door Wim van Ark. Be-1 een machtig gezicht. Hy wipte van halve op de solisten viel het accent de motor, om op zyn gemak de domme koeien te raken. Het was natuurlyk geen grote kunst, want de koeien hebben de gewoonte nieuwsgierig stilstaande personen te bekyken Bovendien is hun om vang van dien aard, dat missen vrijwel uitgesloten is. Welnu, na de beschieting toonden circa 20 koeien kogel wondjes. Sommigen waren zo erg, dat later de hulp van de vee arts moest worden ingeroepen. De politie slaagde er spoedig in de schurkachtige schutter in de kraag te pakken Hy had de buks van een vriend geleend. Het schiettuig werd in beslag genomen en de sohuttter kan een stevige boete te gemoet zien. ,31auwe" boontje komt om zyn loontje. Len 36-jarige buschauffeur uit Den Haag stond voor de balie om dat hy op 2 maart jl. met de door hem bestuurde bus op het kruispunt Haarlemmerstraat - Vrouwenkerk- koorsteeg geen voorrang had ver leend aan een van rechts komende bestelwagen, hetgeen een botsing tot gevolg had. „Het sneeuwde en vooral by het kruispunt was het zicht byzonder slecht", verklaarde de chauffeur zyn overtreding. „U reed ongeveer 40 km per uur en dat was gezien de omstandighe den en plaatseiyke situatie dus veel te hard", wees de kantonrechter ver dachte terecht. De officier merkte in zyn requi sitoir voorts nog op: „bus- en taxi chauffeurs rijden maar al te vaak veel te hard met alle verkeersonge lukken van dien". Dat verdachte by een sneeuwjacht met een snelheid van 40 km per uur het kruispunt was opgereden vond hy een dermate zware overtreding, dat hy een boete van f 75 subs. 15 dagen eiste. Nadat verdachte om uiterste cle mentie had verzocht liet de kanton rechter het ditmaal nog bU f40 subs. 8 dagen. Frontaal gebotst „Toen ik die auto wilde inhalen ging hy onverwacht rijden en moest ik dus naar links uitwyken om een botsing te voorkomen". Aldus de le zing van een 27-jarige machinist uit Leiden, die in de avond van 28 fe bruari Jl. met zyn auto op de Haar lemmertrekvaart by het voorbyrij den van een stilstaande auto op het linkerweggedeelte was gekomen en daar tegen een tegemoetkomende auto was gereden, zyn lezing sor teerde by de magistraten geen ef fect daar niet minder dan vier ge tuigen verklaard hadden, dat de in gehaalde auto absoluut niet had ge reden. Zy waren bovendien unaniem van oordeel, dat verdachte nogal roe keloos had gemanoeuvreerd. De officier eiste een boete van f 50 subs. 10 dagen. „Hy ging wel rijden" hield ver dachte tydens zyn laatste woord nog vol. De kantonrechter vond echter, dat het wel of niet rijden van deze auto aan het feit niets afdeed. „U had in ieder geval achter die auto motten blyven toen u die tegenlig ger zag naderen", luidde zyn con clusie waarna hy conform de eis vonniste. Vrouwen en moeders wachten in spanning bij de ingang van de steenkolenmijn in Wales, waar bij een ondergrondse explosie ruim dertig mijnwerkers zijn om- gekomen en meer dan tien wer den gewond. De resultaten over 1964 van Wer nink's Beton- en Aannemingmaat- schappy N.V. in Leiden zyn bevre digend. Het bruto saldo exploitatie rekening steeg, biykens de geconso lideerde cyfers, van f 3,30 min tot f 3,96 min. De algemene kosten na men toe van f 2,13 min tot f 2,81 min. Als winst resteert f 289.690 (v.j, f 252.337). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 11 procent dividend in con tanten over het tot f 2,2 min ver hoogde kapitaal. Vorig jaar was dit 10 procent naar keuze in contanten of in aandelen uit de agio-reserve. Ter verdere versterking van de mid delen werd in de tweede helft van 1964 een onderhandse plaatsing ver richt van f 800.000 nominaal aande len in de vennootschap tegen de koers van 175. Deze aandelen delen ten volle in de winst over 1965. De plaatsing geschiedde ter financiering van de fabrieksuitbreidingen. Vooruitzichten: de afdeling bouw werken is bevredigend van orders voorzien. Voor het natuursteenbedryf VONK hoopt men buitenlandse werk krachten aan te trekken. Ook het fa- brieksbedryf is goed van orders voor zien en, mede door mechanisatie wordt een flinke omzetstyging ver wacht. De orderpositie van de afde ling bouwmaterialenhandel is lager dan in 1964. In augustus 1964 was het zoals bekend, 150 Jaar geleden, dat de grondslag voor de bedrijven werd gelegd. Eendracht"-jeugd tweede bij NAJA-titelstrijd De jeugdjudoka's van de Judoclub „Eendracht" hebben zondag deelge- noen aan de nationale kampioen schappen van de NA JA. De uitslagen waren: Pupillen: Eendracht—La Gla Jen 31, EendrachtKen Am Ju 02; Eendracht—Guan Tsui 1—3. Junioren B: Eendracht—Ken Am Ju 3—2, EendrachtVoorburg 31; Een drachtTai-Lin 32; Eendracht— Onhujo 1—2. Eindstand Onhujo 1, Eendracht 2. Junioren A: Endrachfc Ku Komugi 30; EendrechtOn hujo 20; EendrachtKen Am Ju 32; EendrachtLu Gia Jen 03. Eindstand: Lu Gia Jen 1, Eendracht 2. 5? Indien de raad daar a.s. maandag middag mee akkoord gaat, zal een wyzerplaatverlichting worden aange bracht op het torenuurwerk van de Petruskerk aan de Lammenschans- weg. SUBSIDIE VAN GEMEENTE In een voorstel aan de raad schrij- ven B. en W. dat zy zich hebben beraden omtrent de vraag of het wenseiyk is, dat de gemeente voor dergelyke voorzieningen, voor zover deze in byzondere mate het algemeen belang dienen, een subsidie verleent. Wy zyn daarbij tot de conclusie gekomen, dat het jiaast de tydaan- wyzing door middel van de gemeen- teiyke straatklokken op een aantal punten in de stad, inderdaad aanbe veling verdient, dat in bovenbedoel de gevallen medewerking kan worden verleend aan het aanbrengen en/of verlichten van torenuurwerken. Door een ruime zichtbaarheid zal deze tydaanwyzing namely k veelal een extra dienstbetoon aan de burgerij betekenen. De omvang van een te verlenen subsidie zouden B. en W. willen bepalen op ten hoogste 60% Teneinde tot een dergelyke subsi dieverlening te komen stellen B. en W. de raad voor om richtiynen vast te stellen voor de toekenning van een gemeenteiyke bydrage voor het aan brengen van torenuurwerken, resp. van een wyaerplaatverlichting aan torenuurwerken. Een gem een telyke bydrage zal kun nen worden toegekend, indien het torenuurwerk naar het oordeel van B. en W. een zodanige functie in het stadsdeel heeft, dat daarmede het algemeen belang in byzondere mate wordt gediend. Daartoe zal het nood- zakelyk zyn: a. dat de wyze van tydaanduiding duideiyk is en de wyzerplaat op vol doende hoogte is aangebraoht; b. dat de plaats van de toren zodanig is, dat een ruime zichtbaarheid bestaat en naar verwachting zal blyven be staan; en c. dat niet reeds een zelfde voorziening op korte afstand aanwe zig is. Voor reeds aangebrachte voorzie ningen wordt geen bydrage verleend. Evenmin wordt een bijdrage verstrekt in de kosten van onderhoud en be diening en in andere exploitatiekos ten van nieuwe objeoten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9