KRO keurt programma van dr. Trimbos af France Gall in ons land Mr. H. Kolfschoten luidt de noodklok Film over nazitijd in Cannes geweigerd Ook communistische vakbondsleiders bij De Caulle op bezoek LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 18 ME 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. lil geboorteregeling te weinig katholieke standpunt belicht Minister Gromiko VN-commissie tegen basis Aden in Turkije De KRO heeft het programma over bevolkingsgroei, waarbij het onderwerp geboorteregeling ter sprake kwam, van de Utrechtse arts C. B. J. Trimbos afgekeurd. In tegenstelling tot wat in de programmabladen vermeld staat, zal het vanavond dus niet op het tweede televisienet te zien zijn. Het was een forum met dokter Trimbos als gespreksleider, waaraan deskundigen van verschillen de instellingen deelnamen. De voorzitter van de KRO, mr. H. I van Doorn, heeft het besluit gis terochtend aan de heer Trimbos mee gedeeld. „Ik betreur dit besluit uiter mate", verklaarde de gespreksleider tegenover journalisten, die hem op belden. „Het gesprek met mr. Van Doorn heeft wel een uur geduurd. We hebben speciaal het programma dat de vorige week reeds op de band was vastgelegd, nog eens afgedraaid, volgens de voorzitter was het de KRO moeilijk deze uitzen ding te accepteren. Hij gelooft dat het programma voor een katholieke omroep te weinig het katholieke standpunt belichtte. Ik ben het daar helemaal niet mee eens en dat heb ik hem dan ook duidelijk gezegd". Geen representanten Volgens de heer Trimbos voelt de KRO als grootse bezwaar, dat de \-k. medewerkers aan het pro gramma niet beschouwd kunnen wor den als representanten van de ka- Ton verduisterd Vier jaar geëist ontvanger tegen van Ghaam (Van onze correspondent) De officier bij de chtbank in Breda heeft gistermiddag vier jaar met aftrek geëist tegen de Chaamse gemeente-ontvanger, die in de perio- 1 1961 tot 1964 malversaties heeft gepleegd met gemeentegelden financiën van het comité de Acht van Chaam". De ontvanger bekende een bedrag van meer dan honderdduizend gulden te hebben Ferduisterd ten nadele van de ge- neente Chaam. Hy boekte onder meer valse pos- de kas c.q. dagboeken en ver- ïderde bedragen op giro-stortings- vijzen. Tegen één van diens on- rgeschikten, een ambtenaar der cmeentesecretarie van Chaam, eis- de officier twee jaar gevangenis straf met aftx-ek van voorarrest we gens valsheid in geschrifte, verduis tering en heling. De ambtenaar onder meet gelden van de ont- anger ten geschenke hebben geki-e- n betaalrol hebben vervalst en en om-echte geiixde kostwinnersver - oeding van militairen, die daarop een aanspraak konden maken, als- aede vermakelijkheidsbelasting heb- getoucheerd. tholieke opvatting over het probleem der geboorteregeling. Die twee mede werkers waren in de eerste plaats de gespreksleider zelf en pater dr. J. Godschalk. Door het afkeuren van het pro gramma komt vanavond ook niet op het scherm een volgens de heer Trimbos zeer interessante verklaring die de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels voorafgaand aan het pro gramma uitsprak. Daarin gaf hij een nadere toelichting op het regerings standpunt over geboortebeperking Staatssecretaris Bartels zou in een inleiding vertellen, dat de regering de gezinsplanning in ons land onder ogen wil zien. Men zal hierbij uiter aard met beleid te werk gaan, gezien de godsdienstige overtuigingen die in ons volk leven. Verder acht de staats secretaris het onaanvaardbaar dat de verkoop van anti-conceptionele middelen in ons land zich concen treert in achteraf-wink eitjes in ach- teraf-straatjes. Ook wilde de staats secretaris er op wijzen, dat Nederland by de ontwikkelingshulp aandacht zou moeten schenken aan punten als geboorteregeling. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromiko, is gisteren uit Wenen voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Turkije in Ankara aangekomen. Hij werd verwelkomd door zijn Turkse ambt genoot Isik. Vandaag zou de Rus sische minister worden ontvangen door president Gursel en premier Urguplu. Het bezoek van Gromiko heeft in Griekenland veel belangstelling ge wekt. Over het algemeen wordt aan genomen dat het belangrijke gevol gen zou hebben voor de Cyprische kwestie en voor het politieke even wicht in het Oosten van de Middel landse Zee. In Athene meent men, dat Turkije het vraagstuk van de- militarisatie van Cyprus en de eva cuatie van alle buitenlandse troepen van het eiland ter tafel zal brengen. De dekolonisatiecommissie van de V.N. heeft met 19 tegen 3 stemmen (Engeland, de V.S. en Australië), bij twee onthoudingen (Italië en Dene marken) een resolutie over Aden goedgekeurd waarin het heet, dat handhaving van de militaire basis schadelijk is voor de vrede en veilig heid in dat gebied en de opheffing ervan derhalve wenselijk is. In de resolutie woi-dt Engeland uitgenodigd onmiddellijk een confe rentie te beleggen waarop alle groe peringen van de Adense bevolking zijn vei-tegenwoordigd, ter voorberei ding van algemene verkiezingen, die op hun beurt leiden tot de instelling van vertegenwoox-digende lichamen en onafhankelijkheid. Voor en tijdens deze verkiezingen zou een missie van de V.N. zich in Aden mogen ophou den. Rode spionage in VS duurt nog steeds voort Bijna elke Sowjetrussische delega- die een bezoek aan de V.S. brengt, teit spionnen onder haar leden, al ius Edgar Hoover, hoofd van de fe- lerale recherche, in een getuigenis op 4 maart voor een subcommissie het Huis van afgevaardigden. In zyn gisteren gepubliceei'de ge- Uigenis zei Hoover o.m., dat de spi nnen zich voordoen als diplomaten, [eleerden, journalisten, zakenlieden, studenten en culturele deskundigen. „De spionage-aanval van het com munistische blok op de V.S. duurt oog onverminderd voort", aldus Hoo die nog de volgende bijzonder heden gaf. kussische wetenschappelijke dele ties die in de V.S. aankomen, heb- veranderlijk onder haar leden fleerden die van de Russische in- iebtingendienst speciale opdrachten lebben gekregen. Veel Sowjetrussi- uhe studenten op Amerikaanse orsiteiten fotograferen documen- en wetenschappelijke stukken zij 'oegang toe hebben of Ia- ton deze fotograferen -door hun supe- i van de Russische inlichtin gendienst. Meer dan de helft van de pussen die deel uitmaken van de handelsorganisatie Amtorg in New fork stond op 1 februari j.l. ofwel hekend om of werd verdacht van connecties met de Russische inlich tingendienst. Van meer dan de helft per Russen die als vertegenwoordi- :Sers van de pers optraden was op 1 bekend dat zij agenten van 'de Russische inlichtingendienst wa ken. Zo ernstig is ook in andere Weste lijke landen de Russische spionage, het bureau van de Franse con- fca-spionage industriëlen en fa- Ilhrieksdirecteuren in neel Frankrijk onlangs heeft gewaarschuwd voor het Bevaar van spionage. Volgens de frwise dienst heeft de Russische ge heime dienst 35.0Q0 mensen in dienst en de Amerikaanse zestienduizend tot zeventienduizend. Bovendien wor den beide diensten nog geholpen door 'alrijke andere agenten, aldus de j franse contraspionage. „Das Haus in der Karpfengasse" Van onze speciale verslaggever) Een film, die niet naar het filmfestival in Cannes mocht, is de Duitse speelfilm ,Das Haus in der Karpfengasse". Deze Kurt Hoffmann-film, die de nazitijd in Duitsland tot onderwerp heeft is door het selectie-comité gewei gerd. Op artistieke gronden, is er duidelijk bij gezegd, opdat maar niemand de geruchten zou ge loven, dat er een politiek bij smaakje aan deze beslissing van de festival-leiding zou zitten. ciële festival-bulletin met eer moeilijk te beantwoorden vi-aag: L' deze film vaix Kurt Hoffmann, die ir Duitsland kort geleden van „wert- voll" tot „besonders wertvoll' were gepromoveerd, artistiek slechter- dan b.v. het Egyptische melodrama, dat enkele dagen geleden in Cannes is vertoond? Vleiende kritieken Vrees De Nederlandse delegatie heeft die problemen gelukkig niet. Die kan zich voorlopig koesteren aan de zeer vleiende kritieken, die Herman van der Horsts documentaire „Amster dam" alom ten deel zijn gevallen. De „Nice-Matin" noemde de film zelfs „Le meilleur spectacle de la jour- née". En dat was voor Van der Horst reden genoeg or tc vergeten, dat ieden in het festival-bulletin onder I hoging van de uitkei*ingen uit het een foto van zijn markante kop gemeentefonds ten enen male ach- stond, dat dit nu „Le realisateur Pirn tei'blijft bij de toenemende gemeen- la Parra" was telijke uitgaven. Sprekende over de FINANCIËLE EN BESTUURLIJKE NOODTOESTAND BIJ GEMEENTEN ..Zonder overdrijving mogen wij constateren, dat niet slechts van een financiële, maar van een bestuurlijke noodtoestand spra ke is". Tot deze conclusie kwam vanmorgen mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, in zijn openings woord op het tweedaags congres in Assen van de „Vereniging van Nederlandse gemeenten". „Deze situatie", zo vervolgde bur gemeester Kolfschoten en voorzitter van de vereniging, baart het be stuur van de vereniging grote zor gen. Hij deelde mee, bij de recente I dan 55 miljoen gulden en dat het be kabinetsformatie aandacht te heb- j naderd nadeling exploitatiesaldo ben gevraagd voor „het uitzonderlij- i °P kasbasis van alle Nederlandse ke en onhoudbare" van de huidige gemeenten niet minder dan f 222 mil- noodsituatie, waarin hot gemeente- j J°en bedroeg, lijk bestel verkeert. de gemeente in het vooruitzicht gestelde additionele middelen tot bedrag van vijftig miljoen gul den. merkte mr. Kolfschoten op. zich niet te kunnen onttrekken aan de vrees dat dit bedrag niet toereikend zal zijn om de stijging der uitgaven op te vangen. Naar het oordeel van mr. Kolf schoten zal de regering meer en meer moeten gaan inzien en daarnaar handelen, dat niet alleen bij econo mische crises, maar ook bij econo mische hoogconjunctuur het rijk en de gemeenten onderdelen uitmaken van één maatschappelijk bestel. „Zowel in nood als in welvaart zijn nationale en lokale samenleving één en behoren zij lusten en lasten in een rechtvaardig samen spel te de len". Tekorten Burgemeester Kolfschoten, memo reerde dat in 1964 zeker tweehon derd gemeenten geen reëel sluitende begroting hadden, dat aan het be gin van dat jaar de tekorten op de begroting van de geeamenlyke ge- geraamd werden op Burgemeester Kolfschoten, die :i dat tal van gemeentelijke uitga- in ten nauwste zijn verweven met u maar definitief I de stijgende maatschappelijke wel- enkele dagen ge- stand, merkte o.m. op, dat de ver- Een over het paard getild meisje van 17 (Van onze rtv-medewerkster) Het populairste zangeresje van Frankrijk, France Gall, winna res van het Eurovisie-Song Fes tival, is gisteren in Nederland aangekomen. Zij maakt opna men voor de show van Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer, die zaterdagavond op 't scherm komt. Begeleid door papa Robei't, auteur van talrijke chansons, o.a. van „La mamma" en van „Sacre Charlemag ne", het liedje waarmee zijn dochter wekenlang de bovenste plaats van de Franse hitparade bezette, hield ze gisteravond een persconferentie in 't huis van de AVRO: een wat merk- j waardige vertoning van een meisje van 17 jaren, over het paard getild door het onverwachte succes in Na pels, door overdadige publieke be langstelling en door haar hoge hono- rai-ia, die verveeld en blasé enige I antwoorden geeft op de vragen. France Gall, die op 9 oktober 18 jaar wordt, komt uit een muzikale familie. De vader van deze pittige Parisiènne is bekend 'genoeg, haar J grootvader riohtte één van Frank- rijks bekendste kinderkoren op, haar beide broers (tweelingen van 19 jaar) I bespelen drums en gitaar. France Gall geeft toe dat haar re-1 pertoire nog maar zeer klein is. Ze heeft tot nu toe zes plaatjes gemaakt. Van haar winnende liedje „Poupee de cire poupee de son" zijn in haar vadei'land in anderhalve maand tijd al 1 miljoen platen verkocht. Haar platen doen het na Napels uitstekend j in alle Eurovisie-landen. Van „Pou pee" zijn in ons land tot nu toe 25.000 exemplaren verkocht. Nederlands vriendje France Gall heeft een Nederlands vriendje: Cces van Ende uit Utrecht. Vijf jaar geleden ontmoette zij hem tijdens een vakantie in Bretagne. Cees zingt en schrijft chansons en France heeft veel waardering voor zjjn werk. Of ze hem gaat opzoeken? „Nee, daar zal ik wel geen tjjd voor hebben", antwoordt ze vlak terwijl vader toekijkt. Met de fan-mail gaat het best, vertelt ze. France krygt 500 brieven per dag, uit alle delen vai Moeten Turkse arbeiders ons land verlaten Meer dan dertig Turkse arbeiders, die in het afgelopen weekeinde in ons land zijn aangekomen, wachten op het ogenblik in Amersfoort ge spannen de beslissing af die het ministerie van Justitie in hun zaak zal nemen. De Turken zijn namelijk op eigen gelegenheid naar Neder land gekomen zonder de vereiste vergunningen. De kans is daarom gi-oot dat zij op zeer korte termijn naar hun land moeten terugkeren. Deze vergunningen worden ver strekt door de Nederlandse wervings commissie in Turkije. De groep die nu in Amersfoort verblijft is deze commissie niet gepasseerd. De Tur ken zijn naar Amersfoort gekomen om daar in dienst te treden van de firma Van Hoesel uit Sittard. Het bedrijf houdt zich op het ogenblik onder meer in Amersfoort en de om geving van Utrecht bezig met het leggen van aai'dgasleidingen. Het bedrijf, dat dringend om personeel verlegen zit, heeft al arbeidscontrac ten met de Turken afgesloten. Maar of zij inderdaad de karns krijgen om aan het werk te gaan, is een twijfel achtige zaak. NEDERLAND 1 7.00 uur 7.01 uur 7.06 uur AVRO: Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters Weekjournaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-journaal AVRO's Televizier, actualiteiten Hoofdstuk IV, amusementsprogramma De verdedigers, film NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 KRO: Nieuws in het ko Film '65 Bill Dana show 9.45 1 10.10 i 10.35 i Solisten Onze man in Washington Paulus achterna, kerkelijk programma Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 8.05 t HILVERSUM 2: 7.30 uur 11.00 uur en cjióteren Brief encounter „Brief encounter", gemaakt in 1945, is gaan behoren tot de .klassieke" films, zeer terecht, jok al is de film de laatste ja ren in filmkringen in discrediet ?eraakt omdat de zuiverheid van de film te „zacht" zou zijn, om werkelijk nog als zuiverheid er varen te kunnen worden. We hebben deze eenakter (van Noel Coward) 'zien spelen door Paul Steenbergen en Myra Ward, wat geen al te groot succes bleek, vermoedelijk omdat „Bi-ief en- counter" (een film die jarenlang het visitekaartje is geweest van het Amsterdamse Kriterion- theater en daar een jaarlijkse hervertoning kreeg) bijzonder gebaat is bij een vex-vaging van contouren, een gedemptheid die gemakkelijker met filmmiddelen dan via toneel en televisie te be reiken is. Boeken weekforu 111 Op Nederland II had de VARA de Boekenweek als thema ge kozen. Helaas had men besloten de voorgenomen opnamen van de Boekenmarkt-show van Jan Blokker en Rinus Ferdinandus- se, met muzikale intermezzo's van Boy's Big Band, te laten vervallen omdat de teksten zo laat klaar waren dat men het niet verantwoord had geacht er opnamen van te maken. Ten on- - rechte overigens, want deze Boe kenmarkt-show boekte veel suc ces op de avond van het Boeken bal en bevatte, ondanks het im proviserende karakter van de voordracht, veel uitstekende grapjes op schrijvers en boeken, soals de karakteristiek van Si mon Vinkenoog die de Jacob van Lennep van de hedendaagse literatuur werd genoemd. In claats daarvan kregen we nu een aflevering van „East Side-West Side", nogal een groot verschil. Inmiddels hadden we wel een li terair forum kunnen zien, waar voor Henk de By niet minder dan 7 schrijvers en 2 schrijfsters had uitgenodigd om onder lei ding van Max Dendermonde in een half uur tijd enige zinnige dingen te zeggen over het schrij ven. De negen auteurs hadden gemeend dat zij allen minstens ?en kwart miljoen boeken ach ter hun naam hadden staan. K. Norel was van hen de meest verkochte (2.250.000), Theun de Vries met 250.000 de minst ver kochte, al moet er daarbij re kening mee worden gehouden dat alleen de cijfers van Neder landse uitgaven waren verwerkt, want met de vertalingen achter het IJzeren Gordijn mee haait Theun de Vries waarschijnlijk het hoogste oplagecijfer van al lemaal, terwijl ook Johan Fabri- cius (1.918.000) en WUly Corsari (1.876.000) nog kunnen bogen op vele honderdduizenden vertaalde exemplaren in andei-e, vooral Scandinavische landen. De nog niet genoemde bestseller-auteurs warenHella Haasse, Harry Mu- lisch, Jan Mens, A. den Doo laard, Anthony van Kampen. Het hoeft verder geen betoog dat er door zovelen weinig ge- segd kon worden in zo weinig tijd, maar het was wel aardig om deze „literatuurbonzen" eens bij elkaar te zien. niiiyiiiiiiimiiiiii lll!llllllllllll|l!llllll!llllllllll!l!lllllll!IIIQIlllIl!llllllll|lillll|IIIIII|i:illl!l|| MiiiiiinnniiiiiiiinmillNi VOOR DINSDAG 18 MEI Hilversum I, 402 m. KRO: X8.00 Musicerende dilettanten. 18.20 Uitzending van de KVP. Kaarten op tafel. Een uitzending Van klanten liteitenprogr. voor en over het midden- en kleinbedrijf. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Kapel van de Kon. Luchtmacht. 20.05 Nieuw Ned. pianotrio: klass. muz. 20.25 Omroeporkest: moderne muziek. France had het zioh al Jaren haar hoofd gezet om een goede z geres te worden. Een nobel streven, dat overigens door haar ouders niet met al te groot enthousiasme werd begroet. Die hadden liever gezien dat zij het lyceum had afgemaakt. Lief hebberijen heeft Blonde France met haar nauwelijks opgemaakte gezicht je en haar bruine ogen genoeg: ze zeilen, muziek Play-back In de show van Johnny en Rijk zal France Gall play-back zingen. „Ik zie geen kans om in een kleine studio net zo goed te zingen als op de plaat: het is onmogelijk om pre- dezelfde ideale omstandigheden In het raam van zijn ontmoetingen met de leiders van de Franse vakbon den zal president De Gaulle volgende week enkele vertegenwoordigers van de communistische CGT ontvangen. Het zal de eerste keer zijn, dat het Franse staatshoofd communistische vakbondsleiders in het Elysée ont moet. De officiële bedoeling, die de president der republiek met de au diëntie heeft, is zich een volledig beeld te vormen van de gevoelens en bezwaren, die in de vakverenigingen heersen ten aanzien van de econo mische en sociale politiek van de re- I gering, die onder de arbeiders aanlei- i ding tot steeds grotere ongerustheid vormt. De fractie leider van de christen' Naast dat informatorisché doel kan democraten in de Westduitse Bonds- aan het onderzoek echter zeker ook I dag, Kamer Barzel, heeft in een wel enig politiek gewicht worden toe- vraaggesprek met het tijdschrift landse front, die van zijn herverkie zing in de eerste ronde zou garande ren. Die binnenlandse wapenstilstand met de communisten zou niet geheel onlogisch voortvloeien uit zijn toena deringspolitiek tot Moskou, die in het Kremlin steeds hoger wordt gewaar deerd. Barzel wil Westduitse atoomwapens andgewesten tot Benelux- :d IVdocumi gramma. 21.25 Pianorecital: ziek. 22.05 Gewijde muz. 22.20 Act. of gram 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 EpUoog. 22.45 Liedjesprogr. 23.25 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Ned. gitaardag, opnamen van liet jaar lijkse gitaarfestival. 19.30 Gamelan, In donesisch progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Leg eens aan in Loosdrecht, gevarieerd progr. 21.40 Land der Muzen, wekelijkse J< opera 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 19 MEI wijde 1 morgen: platen en praten. zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 V huisvrouw. 10.10 Klassieke gram 10.30 Morgendienst. 11.00 Geestelijke liede- 16.00 Jeugdland. 17.15 Eurojazz 17.50 Overheidsvoorlichting: De politie nu. Hilversum II, ?n« m. VARA: 7.00 Nws., ochtendgym. en sue strijdlied. 7.20 Lichte gram' (7.25- 7.30 Van de voorpag.). 8.00 Nws. 8 10 (verv.). 9 00 Van alle praatje, 9.05 Oude markten VARA1 11.02 V. d. vrouw. 11.40 Planorecitali moderne muz. 12.00 Ritmisch strijkork 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw! Voor het platteland. 12.35 Licht gekend. Na de heroriëntatie buitenlandse politiek in Oosteuropese richting, ziet het er nu naar uit, dat de generaal zijn relaties met de Franse comm misten eveneens wil pogen te verbeteren. De Franse com munisten hebben hun houding ten opzichte van de presidentsverkiezin gen in december a.s. nog altyd niet defintief bepaald, terwül hun kritiek op de socialistische kandidaat Gasten Defferre bij de dag feller wordt. Het lijkt daarom niet uitgesloten, dat het Franse staatshoofd via een gedachtenwisseling met CGT de communistische leiders wil polsen over de mogelijkheid van een poli- 12.55 i 13 00 Nws. 13.15 Metro- 1.25 Oude wijsjes - tijdens de opnamen te scheppen", tieke wapenstilstand op het binnen- „Quick" Duitse deelneming aan de atoombewapening bepleit. Het vraag gesprek is vandaag gepubliceerd in het nieuwe nummer van dit blad, dat m München verschijnt. In een door levlsle-acadi het blad beschikbaar gesteld uittrek sel zegt Barzel ten aanzien van ge ruchten over terugtrekken van Ame rikaanse tactische aroomwapens uit Europa in verband met de crisis in Vietnam, dat een dergelijk besluit nog niet is genomen. „Wanneer wij de Duitse veiligheid zonder deelne ming aan atoombewapening kunnen garanderen, akkoord. Wanneer de Duitse veiligheid door ons alleen kan worden gegarandeerd door deelne ming aan de atoombewapening, dan is deze deelneming noodzakelijk". woorden, muz klankb. 14.55 Kalender, praatje. 15 00 V. d. Jeugd. 16.50 V. d. 17.20 Semi-klass. muz. 17.50 ie. NCRV: 17.00-17.35 V. a. jeugd NTS: 17.35-1740 Jan en Joke in het verkeer. NTS: 19.00 Nieuws ln het kort. _19.01 Barend de Beer 19.06 VARA: 21.45 De adem Rijnmond progr. over' de luchtvervui ling ln het Waterweggebied, 22.15 Zo het toevallig ook nog ederland IT: NTS: 20.00 Nieuws ln kort. NCRV: 20.01 Dokter tegen wil dank (Le médicln malgré lui) TV- spel. 21.05 Literair kijkschrlft 21.35 Hootenanny. 21.55-22.10 Attentie.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5