^cad. Ziekenhuis opent in oord wijk buitenkliniek ZE ZEGGEN DAT DAT IS WAAR VS-ambassadeur in Moskou liep van receptie weg JAARUJKSE UITVOERING U.S.A. VOORSTELLEN AAN LEIDSE RAAD Tarieven markt- en staangelden met circa 50% omhoog Vakbeweging botst op wanbegrip en onwil ledenontmoeting in Amersfoort Kerkelijk Leven MEVR. DR. OPPENHEIMER-DEKKER GEWOON LEIDS LECTOR ANATOMIE Vliegtuig opent deur van garage LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 18 MEI 1965 grkant notarishuis is nu buitenkliniek van Leids ziekenhuis „De Lindenhof" klinken sinds enkele weken hei kinderstemmen en baby-geluidjes. Het is de jeugd van de aikliniek van het Academisch Ziekenhuis in Leiden die van het nmentale pand aan het Lindenplein bezit heeft genomen. Vol le maand zal het officieel worden geopend. ,De Lindenhof woonde in de vorige eeuw de dichteres Hen- Roland Holst, dochter van notaris Van der Schalk. Later daar het kantoor van de notarissen Binnendijk en Wagemaker it bleef het tot het gebouw enkele jaren geleden door notaris C. Punt ter beschikking van het rijk werd gesteld. Tijdens de se bezetting was het notariskantoor ,.De Lindenhof" het voor- iste centrum van het verzet in Noordwijk. Romantisch herenhuis staat op de onlangs enen monumentenlijst. Aan >rlyk van het pand is dan :ts veranderd. binnen is de romantische sfeer mogelijk gehandhaafd: de marmeren hal en gang, de en de typische opstapjes. De tzalen zijn nu echter voorzien ^gelegenheden, het pand heeft le verwarming, terwijl de keu ergroot is en voorzien van een ne outillage. De kliniek telt mers, die tezamen plaats bie- een dertigtal kinderen tot 13 jaar. Voor zuigelingen iters is er een aparte kamer, moderne opvattingen in de geneeskunde is een buiten ommisbaar voor algeheel van het kind. Het biedt een jke omgeving en rust, die de patiëntjes geestelijk en lelijk ten goede komen. «positie Miihlstaff in Deventer stadgenoot W. H. Mühlstaff irt van 22 tot en met 29 mei luntentoren in Deventer schal tekeningen en etsen. Zijn Bstelling zal vrijdagavond 22 rorden geopend door mevrouw J. Kalf. Advertentie Vriendelijk gebaar ing gebruiken is: u zelf een rast en een genoegen doen. ing presenteren is een vrien- lijk gebaar waarmee u an- ren deelgenoot maakt van iervaring: dat ituurzuivere King beste dagelijkse sddel is ter fwekking en ifkwikking. Langdurig Het gaat hier vooral om kinderen, die min of meer langdurig in een kliniek moeten verblijven. Zij wor- ln dit pand. „De Lindenhof' wachten kinderen op hun herstel (Foto LJD./Holvast) den in de Noordwijkse buitenafde ling verzorgd en behandeld, totdat zij geheel hersteld naar huis kunnen terugkeren. Het vroegere koetshuis van „De Lindenhof" is Omgebouwd tot speel- en knutselzaal. Dat zij zich daar uitstekend amuseren blijkt wel uit de glundere gezichtjes. De buitenkliniek in Noordwijk is een onderafdeling van de kliniek voor kindergeneeskunde van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, die onder leiding staat van prof. dr. G. M. H. Veeneklaas. Directrice van „De Lindenhof" is zuster B. Snoeck Henkemans, terwijl de kinderarts, dr. A. Th. Sohweizer de medische leiding heeft. Voor de verzorging van de patiën tjes werken in de kliniek zes kinder verpleegsters en veertien kinderver zorgsters. Deze staf is gedeeltelijk ondergebracht in het tot zusterhuis ingerichte pand Lindenplein 8 en verder elders in Noordwyk. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Foy D. Kohier, heeft gis teravond een Bulgaarse receptie in Moskou verlaten toen de bezoekende Bulgaarse president Georgi Traikow de Verenigde Staten beschuldigde van misdadige acties in Vietnam. „HU ging weg omdat wat gezegd werd hem niet aanstond", verklaarde een Amerikaanse woordvoerder later. Kohier heeft kortgeleden een aan tal soortgelijke gebeurtenissen, zoals de Russische herdenking van het einde van de oorlog twintig jaar ge leden, niet bijgewoond wegens de aanvallen op de Amerikaanse poli tiek in Vietnam. Dit was de eerste keer dat hy wegliep. Advertentie Zeer verdienstelijk toneelspel Het bestuur van de Leidse Gymna- siastenbond USA heeft ons zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor het feit, dat ditmaal werd verzuimd ons blad uit te nodigen voor de jaar lijkse uitvoering. Onder verzekering dat deze excuses gaarne worden aanvaard, voldoen wij tevens aan het verzoek van USA om alsnog plaatsruimte te verlenen aan onderstaand verslag, opgesteld door een der leden. Traditiegetrouw vond zaterdag in de aloude Leidse Schouwburg de jaarlijkse grote uitvoering plaats van de Leidse Gymnasiasten bond, „Uno Sumus Animo". Onder de vele geno digden bevond zich ook wethouder Sannes. Zoals men gisteren al heeft kunnen lezen, was dit keer de keuze van het bestuur gevallen op het to neelstuk „De stad, waarin zij kwa men" van J. B. Priestly. Dat dit stuk, dat in 1943 voor het eerst werd opgevoerd, ook heden nog actueel is en dat altijd wél zal blijven, werd de toeschouwers snel duidelijk. Priestly namely k stelt in dit stuk de vraag of een mens bereid is om zich los te maken van de maat schappij, waarin hy leeft, en deel te gaan nemen aan een samenleving met ideale menseiyke verhoudingen, een Utopia dus. De personen in dit toneelstuk zijn een allegaartje van mensen uit alle lagen van de bevol king, die plotseling uit hun dagelijkse bezigheden worden weggerukt. Zy ontmoeten elkaar als volkomen vreemden voor de poort van een on bekende stad. Dit alles gebeurt des nachts. En als dan 's morgens de stadspoort opengaat en de ideale samenleving voor hen toegankeiyk wordt gemaakt is de basis gelegd voor het conflict, dat tot een hoogtepunt komt wanneer de personen elkaar na het bezoek aan de stad weer by de poort ontmoeten. Hier stelt Priestly de kleinburgerlijkheid en de bekrom penheid van de gemiddelde mens scherp aan de kaak. We hebben ons afgevraagd of het i bestuur van USA met de keuze van dit toneelstuk niet te hoog heeft ge- I grepen. De spelers immers, die allen j nog vry jong waren, misten de le- I venservaring, die het stuk vereist. Toch moet worden gezegd, dat zy de portee van „De stad. waarin zy kwa-1 men" op een alleszins aanvaardbare wijze over het voetlicht hebben ge bracht. Alle lof voor deze prestatie! Het behoeft nauwelyks betoog, dat de voortreffelyke regie van mevr. E. Glastra van LoonBoon in deze van onschatbare waarde is geweest. Na afloop van de voorstelling wa ren er de gebruikelyke toespraken, waarbij de altyd en eeuwig kritiek leverende delegatie van de Leidse PANORAMA ZOVEEL ADVERTENTIES BEVAT VERSTANDIGE ADVERTEERDERS STAAN NU EENMAAL GRAAG IN EEN BLAD DAT BIJ ZIJN LEZERS BIJZONDER POPULAIR IS. NASSAULAAN 51 - HAARLEM Bouw van 36 ongeorganiseerden. Dit zei de secretaris van het „Nederlands katholiek vakverbond". Joffers door de praeses van USA ste- j de heer P. J. J. van Hout, gistermid- vig op haar nummer werd gezet, dag tijdens de algemene vergadering „Lugdunum Batavorum" schitterde van de „Katholieke bond van per door afwezigheid.soneel in de handel" in Utrecht. Hy Het feest werd voortgezet in de meende dat het juist is, dat de werk- N.K.V.-SECRETARIS De Nederlandse vakbeweging s Het kiin Wet fout zijn als de gever botst tegenwoordig telkens op een van die vr«e leeuze duidelrjlteï- i rv j dan t®1, nu t®0 °®k m de bedrijf s- wanbegrip en onwil. Uit demon- gemeenschap zouden gaan blijken streert zich op het ogenblik het j en het is teleurstellend, dat de werk- duidelijkst bij de oplossing van j geversorganisaties dit tegenhouden, het vraagstuk georganiseerden-1 Te^en de ^tergrond van deze aula van het Gymnasium, waar tot twee uur gedanst kon worden op mu ziek van de „Sunny Side Jazz Band". en 18garages in het Morskivartier Gelet op de financiële positie van de gemeente, aldus B. en W. in een voorstel aan de Leidse raad, is aanpassing van de tarieven van de markt- en staangelden aan het huidige kostenpeil nood zakelijk. Uitgaande van de cijfers, waarmede in de gemeentebegroting voor 1965 reeds rekening is gehouden, en van de werkelijke op brengst over 1963, betekent dit. dat de tarieven gemiddeld met 50% dienen te worden verhoogd. Voor de markt- en staangelden zou dit naar raming tot een hogere jaarlijkse opbrengst leiden van circa f 50.000,-. De tarieven voor de markt- en i ten oosten van het gebouw op kortea^e gemeentelyke zwembaden dient B. en W. zyn van mening, dat aan dit verzoek kan worden voldaan door verstrekking van een geldlening, groot f 15.000, rentende naar een zelfde percentage als geldt voor de rente-omslag van het gemeenteiyk financieringsfonds, thans 4%%. De Zijl in exploitatie bij Sportstichting In artikel 3 van de statuten van de Sportstichting is bepaald welke be staande en nieuw te stichten ge meentelyke sportterreinen, speelvel den, zweminrichtingen enz. by de Stichting worden ingebracht. Het beheer en de exploitatie van staangelden dateren voor een deel 1 nog van 1957. Dit is met name het I geval ten aanzien van de veemarkt- tarieven. Hoewel de kostenstijging sedertdien aanleiding zou kunnen ge ven deze tarieven met meer dan 50% te verhogen, hebben B. en W., met het oog op de huidige accommodatie van de veemarkt, gemeend voors- hands te moeten volstaan met de ook voor de andere tarieven aangehouden verhoging van gemiddeld 50%. De z.g. Veemarktcommissie, bestaande uit een aantal belanghebbende veehan delaren, heeft verklaard geen bezwaar te hebben tegen de voorgenomen ver hoging van de veemarkttarieven. B. en W. zyn met de Commissie voor de Markt- en Havendienst van iter dag a de jaarlykse stedenontmoe- lussen Leiden. Amersfoort en die zaterdag in Amersfoort fehouöen, zullen dit jaar on- 9160 Leidenaars deelnemen, sporten die dit keer op het pro- Sia staan, wijken bijna niet af 'Wrgaande jaren. Dit zijn: bad- basketball, handbal, judo, «1> tafeltennis, turnen en voet- termijn een verbinding tot stand te naar het oordeel van B. en W. te be- brengen tussen de Burggravenlaanrusten by de Sportstichting. Alleen en de Van Volenhovenkade. De aan op deze wijze kan een goed en ver te leggen verbindingsweg twaalf antwoord beleid, o.a. met betrekking meter breed zal te zUner tyd wor-j tot de gehele personeelsbezetting van den doorgetrokken als uitvalsweg de baden, worden bevorderd, naar het ten zuiden van het Rijn- i By raadsbesluit van 27 augustus oordeel, dat de verhoging voor deze j f 125.000. Schiekanaal gelegen gebied. De thans hieraan verbonden kos ten worden geraamd op f 62.000. Pand voor directeur Gemeentewerken Aan de gemeente is te koop aange boden het huis en erf, staande en ge legen aan de Witte Singel De koopsom van het pand bedraagt Bouwen nabij Hoge Morsweg Nationaal Grondbezit N.V. 's-Gravenhage heeft verzocht van de gemeente te mogen kopen enige per celen bouwterrein, gelegen naby de Hoge Morsweg. De N.V. is voornemens op deze gronden een bouwplan, omvattende woningen volgens het systeem Smit II en 18 garages, te realiseren. Met de bouw van twee blokken, elk van 12 woningen, is reeds een aan vang gemaakt. Omtrent de verkoopprijs van f 293.160 in totaal is met adressante overeenstemming bereikt. Naar de mening van B. en W. be aat tegen deze verkoop geen be zwaar. Aanleg van weg bij Vredeskerk By raadsbesluit van 27 augustus 1962 is aan de Hervormde Gemeente, j van materialen werd" een besparing alhier, ten behoeve van de bouw van verkregen van f 22.000, zodat de kos- een kerk (de Vredeskerk) een perceel I ten konden worden teruggebracht tot bouwterrein aan de Burggravenlaan, f 30.000. tegenover de Van den Brandelerkade. „Fluks" is in staat uit eigen mid delen de helft daarvan te bekostigen. Het ligt in de bedoeling de woning, na aankoop, te verhuren aan ir. II. H. Vos, directeur van Gemeentewer ken, zulks voor de duur, dat hij ge noemde functie in dienst van de ge meente Leiden vervult. De koopsom achten B. en W. aan vaardbaar. Het perceel verkeert in een zeer behoorlyke staat van on derhoud, hetgeen de verwachting wettigt, dat het pand de eerste jaren weinig onderhoudskosten zal vragen. Geldlening Fluks Aan de als vaste bespeler van de velden op het sportterrein aan de Zoeterwoudsesingel aangewezen Leid se Korfbalclub „Fluks" is toestem ming verleend tot het plaatsen van een clubgebouw op dit terrein. De verplaatsings-, bouw- en inrichtings kosten van dit houten verenigings gebouwtje, dat op korte termyn door de club kon worden aangekocht, wer- den aanvankelyk geraamd op f 47.000. Als geval van enkele onverwachte te genslagen is deze raming echter f 5.000 te laag gebleken. Door zelf werkzaamheid van de leden en het tegen verminderde prijs verkrygen 'opstelling van het Leidse jeugd- 'voetballuidt: Roedoe (LFC), ^ld (Roodenburg)Schouten 'tonum), Oppelaar (Lugdunum), (DOCOS), Kühn (Rooden- Petit jean (ASC), Disselveld Montanus (DOCOS). Bekooy en Wempe (ASC). Reserves: |top (Lugdunum), Veenstra 1 en Roodenburg (Roodenburg). ^V..V1V. j* van het regionale jeugdteam verkocht. JV8 zyn i.vjn. degradatiewed- Nu de bouw van de Vredeskerk en doet voor de financiering van°het J niet beschikbaar. zyn voltooiing nadert, is het gewenst restant een beroep op de gemeente. 1962 is het instructiebad onder de Louise de Coligni-h.bs. reeds in be heer en exploitatie gegeven aan de Sportstichting. Zodra het zwembad „De Vliet" geheel gereed is gekomen zal ook deze inrichting aan deze Stichting worden overgedragen. De gemeentelyke zweminrichting „De Zijl" wordt sinds 1925 beheerd door de Leidse zwem- en polo ver - cniging „De Zyl". Hoewel het beheer by de vereniging in goede handen is en B. en W. van hun erkentelykheid jegens de vereniging gaarne gewag willen maken, achten zy het niette min om bovengenoemde reden ge wenst, dat thans ook het beheer van „De zyi" door de Sportstichting wordt overgenomen. Dit zou kunnen ingaan per 1 Januari 1965. Voorts komt in de zitting van as. maandagmiddag een voorstel aan de orde om in het belang van de volks huisvesting een perceel grond aan te kopen, gelegen in het Morskwartier te Oegstgeest, idem om te bepalen, dat de cursus voor hulpmonteur in het centrale verwarmingsbedrijf aan de Ambachtsschool reeds met ingang van 1 oktober 1963 is ingegaan en voorts het brengen van een wyziging in de begroting 1965, zulks in verband met de inwerkingtreding van de Al gemene Bystandswet. Benoemingen en ontslag By de benoemingen die deze mid dag aan de orde komen, zal voorzien moeten worden in de vacature van drs. J. W. J. Wiertz in de commissies Endegeest, onderwys- en rechtskun dige commissie, idem van mr. F. Portheine in de rechtskundige com- In verband met het ove.iyden van de heer P. J. M. Hocks, lid van de Zuider-commissie tot wering van schoolverzuim, bieden B. en W. de Diamanten paar in Herenstraat Welke loerknemer ziet op het ogenblik nog kans 53 jaar bij één bedrijf vol te maken? Die prestatie leverde de heer H. Verhoeven (81) uit de He renstraat 59 in Leiden. Het echtpaar Verhoeven-Bouman is op 31 mei zestig jaar ge trouwd. Vandaag gaan de bruidsdagen in en dat be tekent groot feest in de He renstraat, waar het diaman ten paar al meer dan dertig jaar woont. De heer Verhoe ven ging op 12-jarige leeftijd naar de Koninkijke Neder landse Grofsmederij, waar hij werkzaam was op de gie terij. Als vormer en later als onderbaas heeft hij 53 jaar lang de ontwikkeling in dit bedrijf meegemaakt. Voor zijn trouwe diensten werd de heer Verhoeven bij zijn pen sionering in 1949 onderschei den met de bronzen ere-me- daille in de orde van Oranje Nassau. Een groot verschil met vroeger vindt de heer Verhoeven de massa-fabri- cage, die op het ogenblik in de metaalindustrie wordt toegepast. Het echtpaar Verhoeven heeft 2 kinderen, 2 kleinkin deren en 2 achterkleinkinde ren. Op 29 mei is er een recep tie in hotel „De Wekker" aan de Herengracht, 's middags van 3 tot 5 uur. Het echtpaar Verhoeven is al meer dan zestig jaar geabonneerd op het Leidsch Dagblad. nemers vrij blijven in de keuze zich wel dan niet te organiseren, maar als zij de keuze van niet-georgani- seerd zyn gedaan hebben, plaatsen zich daardoor in een bepaalde groep, die naar zyn oordeel minder dan de gorganlseerden meedoet om van de ondernemings-gemeenschap meer een echte arbeidsgemeenschap te maken. NED. HERV. KERK Bedankt voor Hulzen (N.-H.) (vac. G. H. v. Kooten) W. Chr. Hovlus te Nieuw-Lekkerlana. Benoemd tot bij stand ln het pastoraat te Hilversum C. v. d. Wal, em. pred. te Muiden, die deze benoeming ook aannam. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Krallngen (vac. J. Ytsma) S. de Vries te Benne- kom te Gorlnchem (vac. W. G. Scheeree) R. Strijker te Dieren te Voorburg (vac. dr. J. M. Vlijm) G Rang te Haarlem-Z. te Enumatll P. M. Veldhuljzen te Westbroek. Bedankt voor Leeuwarden R. Petersen te Ber- gum (Fr.). Benoemd tot legerpred. ln CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Artesla (Californië) (Old Chr. Ref. Church) J. Brons te Bunschoten. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Paus naar Polen? Van rooms-katholieke kerkeiyke zyde zouden, naar uit r. katholieke bron in Warschau werd vernomen, voelhorens zyn uitgestoken naar Poolse autoriteiten omtrent de mo gelijkheid dat Paus Paulus volgend jaar een bedevaartreis naar Polen onderneemt. Volgend jaar viert Po len zyn duizendjarig bestaan als staat. In gewoonlijk welingelichte krin gen in Vaticaanstad hecht men even wel geen geloof aan dit gerucht. Tevens voor de embryologie Bij K.B. is mevrouw dr. A. Oppen- heimer- Dekker, wetenschappe- lyk hoofdambtenaar by de anatomie, benoemd tot gewoon Leids lector in de faculteit der geneeskunde om onderwys te geven in de anatomie en embryologie. Mevrouw Oppenheimer, die in 1926 te Rotterdam is geboren, studeerde medicynen aan de Leidse universi teit, waar zy in 1952 het artsexa men aflegde. Van 1952 af is zy ver bonden aan het anatomisch-embryo- loglsch laboratorium te Leiden en doorliep verscheidene wetenschappe- ïyke rangen. In 1957 promoveerde de nieuwbe noemde lector, die in 1962 en 1963 voor studiedoeleinden in de Verenig- raad de volgende aanbeveling aan voor de benoeming van een lid van genoemde commissie: 1. J. A. L. van Oudenhoven; 2. J. J. Berendsen. Eervol ontslag wensen B. en W. te verlenen aan de heer J. W. J. Diebeis uit zyn functie van ambtenaar van de burgerlykestand. de Staten verbleef, tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift ge titeld „Truncus arteriosu spersistens en atresie van een ostium arterio- sum (Pseudotruncus"). Behalve haar proefschrift heeft mevrouw dr. A. Oppenheimer-Dekker zeer veel gepu bliceerd ln binnen- en buitenlandse vakbladen. negatieve houding van de werkgevers is het verklaarbaar, dat de vakbe weging moeite krygt om te biyven geloven in de waarde van de Stich ting van de Arbeid", aldus de heer Van Hout. Orthodoxe seminarum gesloten In een bulletin van het patri archaat van Moskou is bekendge maakt, dat het orthodoxe seminarie urn te Loetzk in de Oekraïne Is ge sloten. De reden is niet bekendge maakt. Het is de vyfde godsdiensti ge erthodoxe instelling die sedert 1959 in de Sowjet-Unie is gesloten. Er zyn nu nog drie van dergeUJke In stellingen, nameiyk de academie en het seminarium van Moskou, de aca demie van Leningrad en het semi- rium van Odessa. Groot legaat (o.a. 15 huizen) voor N.-H. Kerk De Nederlandse hervormde ge meente ln het Noordgroninger dorp Lellens is aangewezen als de voor naamste erfgenaam van de op 4 april J.l. te Groningen overleden oud wiskundeleraar J. van der Warf. Da nalatenschap bestaat uit een belang rijke postzegel verzameling, een grota hoeveelheid antiek, oude munten, oud porselein, verscheidene schilderyen van de bekende Otto Eerelman, een grote map met tekeningen van de zelfde kunstenaar en een vyftien tal huizen in de stad Groningen. Het is niet bekend wat de opbrengst zal zyn van de nalatenschap als deze zal worden geveild. De kerk van Lel lens zal een deel van het geld gaan besteden aan de hoognodige restauratie van het kerkgebouw. CHR. BLOKHOOFDEN VOOR ELKE STRAAT Met kunst- en vliegwerk is de kerk niet tot nieuw leven te wekken dat is de taak van elke leek en niet alleen de taak van de dominee die daarvoor betaald wordt, zo heeft ds. Alfred Gould, de nieuwe voorzitter van de Unie van zelfbesturende ker ken in Engeland gezegd in zyn in stallatierede. De Unie houdt momenteel haar 13ste jaarcongres in de Londense Westminster. Gould, een godsdiensti ge schrijver en een bekende Britse radiopersoonhjkheid, drong er op aan dat een christeiyke vertrouwensman voor elke straat benoemd zal worden om zo nodig raad en hulp te geven. Verder pleitte hy voor scholing van ae christenen voor debatten met atheisten en de mensen, die onver schillig tegenover de godsdienst staan en die zy dageiyks in hun werk ont moeten. Lammeiischansweg Alles is gedaan om deze weg een uniek aanzien te geven. Helaas is het weer de mens, die het verknoeien gaat. De prachtige gazons worden misbruikt door de jeugd, die er kris kras overheen loopt en het balspel beoefent. Ook ouderen doen eraan mee; uit of naar de bushalte, schuin over gazons en snelwegen; alles uit gemakzucht. De politie? Och kom, de taak rust hier op de ouders en ouderen, ae taak van opvoeden. Een Bewoner. Het Federale Bureau voor Lucht vaart (FAA) heeft bekend gemaakt, dat het alleen al in Los Angeles en omgeving in een enkele week 58 ra dio-installaties voor het openen van garagedeuren heeft ontdekt en weg genomen, die de navigatleslgnalen voor vliegtuigen stoorden. De signa len voor de openers zyn sterk genoeg om op 25,6 km. afstand door vlieg tuigen te worden opgevangen. Ten gevolge hiervan zou een piloot zon der het te bemerken koers kunnen zetten naare en garagedeur, met alle gevolgen van dien Omgekeerd worden deuropeners soms in werking gesteld door signa len van een vliegtuig. Een inwoner verleide, dat de deur van zyn garage zich opende of sloot elke keer als een bepaalde vlucht over kwam.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11