Ook in Leiden en omgeving is het badseizoen geopend Kikkerbad verbeterd Bejaarden op reis naar Limburg Leidenaartjes zien spannend stuk LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 17 MEI 1965 TWEEDE BLAD „De Vlietzesduizend bezoekers De Does" Ook in Leiden en omgeving is J taterdag het badseizoen geopend Het stralende zomerweer heeft «i op deze dag én in het zwembad ,De Vliet" in Leiden én in het U Leiderdorpse zwembad een enorme drukte veroorzaakt. De kassa's van het openlucht- trtmbad aan de Voorschoterweg, lit vorig jaar op 17 juli in gebruik «rd genomen, registreeerde in het fgelopen weekeinde een totaal aan- kl bezoekers van zesduizend. Zater- iag waren er vierduizend baders en In ondag het zonnetje liet het groot- 2J it« deel van deze dag verstek gaan Invitatie-concert Leids Toonkunst Orkest Maandagavond 24 mei a.s. om acht geeft het Leids Toonkunst Or kest onder leiding van Chris Ver koog het jaarlijkse invitatieconcert In de Grote Pers in het Museum De Lakenhal. Het programma brengt werken van Henry Purcell, G. P. Telemann (con cert in G voor altviool, solist R. de Vries); Chris Verhoog (Concertino toor cello en strijkorkest (1964). so E. van Ham, Béla Bartök (Suite uit deel 3 Mikrokosmos) en Antonio Caldara: „II giuoco del quadriglio) met als solisten Vera Verstrijden (mezzo sopraan)Maria Boender (so praan), Lucienne de HoogBouw man (sopraan) en Johanna Verkade I (fluit). Zoekt- U een goed ANKER HORLOGE voor f 30,en f 40.Of het allerbeste van f 200.en f 400. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het. Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. burgerlijke stand van leiden GEBOREN Louise Henriëtte, dr van I. Zlrkzee C. de Vries; Hendrlka, dr van H. t en A. Glasbergen; Inge Marjan, dr T&n J. G. Kriek en G. Jacobse; Petrus tozeph Cornells, zn van N. W. J. van Women en A. J. G. Paardekooper; Pru- Bentlus Martlnus Leonardus Johannes, I® van M. H. Zandbergen en E. L. M. Dobbe. GETROUWD 0. J. Bos en C. Honsbeek. OVERLEDEN C. Cassi, 70 Jr, w.v. L. Berk; K. W. Wit, 51 Jr, man; A. Los, 75 Jr, 8- Oostlander, 9 Jaar, zoon; R. B. wse, 1 dag, zoon; H. Bos, 67 Jr, man H. Vink, 62 Jr, man. tweeduizend. Op beide dagen was het vooral de Leidse jeugd, die een duik in het water nam of zich heerlijk uitleefde op de grote zonneweide. Niettemin bracht ook een respecta bel aantal volwassenen dit weekein de een bezoek aan het nieuwe Leidse openluchtbad. Veranderingen Overigens zijn er in dit zwembad sinds vorig jaar enkele veranderin gen tot stand gekomen. Het tegel plateau bij het kikkerbadje bijvoor beeld is verbreed en er is ook aan dacht besteed aan de drainering, zo dat het rond dit badje geen modder poel meer zal zijn. Zoals men zich misschien nog kan herinneren ont stond er het vorige zwemseizoen door het heen en weer geren van de peu ters dikwijls een blubberige massa aan de grasrand, hetgeen weer een minder frisse toestand in het badje tot gevolg had. Wij vroegen ons in die tijd verder af waarom er voor de toekijkende moeders deze moesten genoegen nemen met een plaatsje op het gras geen bankjes waren neer gezet. Deze zitbankjes zijn nu inder daad rond het kleuterbad geplaatst. Het zal vele moeders bovendien ver blijden, dat er een oplossing is gevon den voor het kinderwagenprobleem. Tot nog toe konden er namelijk geeft kinderwagens door de smalle door gang bij de loketten. Er is nu Het badseizoen is geopend: de Leidse jeugd staat in lange rijen voor de loketten van het open luchtzwembad „De Vliet" aan de Voorschoterweg. (Foto L.D./Holvast) speciaal voor moeders met een kin derwagen een apart toegangshek ge maakt. Kleedhokjes Wat de kleedhokjes er zijn er in totaal zestig betreft, de zitplank- jes, die wanneer zij worden neerge klapt de deur van het hokje gesloten houden, kunnen nu dank zij een constructiewijziging niet zo gemak kelijk meer worden beschadigd of vernield. Verder zijn de open kleed ruimten voor de kleintjes ommuurd. Dit in verband met het feit, dat sommigen aanstoot hebben genomen aan het „frank en vrij" verkleden van de jongens en meisjes Maar in elk geval, het zwemgenot in dit prachtige bad is dank zij de talrijke verbeteringen, die in de afgelopen maanden zijn aangebracht, nu aan zienlijk verhoogd. En als het deze zomer even druk wordt als vorig jaar dan mag de chef van het zwem bad, de heer J. W. Rompers, beslist niet mopperen. De inwoners van het Bejaardentehuis „Herengracht" in Leiden zijn vier dagen op stap geweest door Nederland. Het zijn vier bijzonder plezierige dagen geworden. In de eerste plaats omdat het weer zich van zijn beste zijde liet zien en in de tweede plaats omdat een prachtig programma was opgesteld. De eerste dag stond een rit naar het doel van de trip Valkenburg op het programma. Via Alphen, Utrecht en Den Bosch ging de reis naar Vught, waar koffiepauze werd gehouden, terwijl in Valkenswaard de lunch werd gebruikt. De bejaar den konden in de middaguren ge nieten van 't natuurschoon, dat Lim burg juist in deze tijd van het jaar volop heeft te bieden. Na de over nachting in Valkenburg konden de bejaarden de tweede dag een kijkje nemen in dit bekende toeristencen trum, waar het om deze tijd van het jaar nog heerlijk rustig is. Ook de middag van de tweede dag leverde weer vele prachtige kijkjes in Lim burgs natuurschoon op. De derde dag ging het gezelschap waarvan de leeftijd varieerde van 69 tot 93 Jaar, de grens over. De Eifel in Duitsland was het reisdoel. Voor 90% van de bejaarden betekende dit het eerste buitenlandse uitstapje. In deze bijzonder mooie streek van Duits land, raakten de Herengraohtbewo- ners haast niet uitgekeken op de prachtige natuur. Na een bezoek aan Monschau en de keizerstad Aken keerde het gezelschap boordevol In drukken in Valkenburg terug. De vierde dag betekende afscheid van Limburg en dat was wel het minst plezierige feit van deze zonder één enkel incident verlopen trip. Alge meen was men zeer ingenomen met deze geste van regenten. 9? Het uitgebreide Leiderdorpse zwem bad „De Does" is ook op zaterdag morgen geopend. Officieus, want de officiële opening zal geschieden op 19 juni. Een groot aantal leden van „De kleine Does" wijdde het nieuwe vijftigmeter bad in onder het toe ziend oog van het college van B. en W. en een aantal raadsleden. Zeer vele Leiderdorpers volgden daarna hun voorbeeld. Er bestond zaterdag en ondanks het minder gunstige zwemweer ook zondag grote be langstelling voor een „fris" bad. Over de uitbreiding, die dit fraaie zwem bad heeft ondergaan schreven wij reeds eerder zeer uitvoerig. Vermelding verdient, dat men het laantje, dat toegang geeft tot het bad genoemd heeft naar de voorzitter van de zwemvereniging, de heer H. van der Horst. Dat was een welver diende waardering voor de grote ac tiviteiten, die deze zwemliefhebber ontplooid heeft voor het bad en de vereniging. Ds. J. H. Baas in geref. kerk beroepen In de vacature van wijlen dr. H. J. Westerink is gisteren tot gerefor meerd predikant alhier beroepen ds. J. H. Baas uit 's Gravenhage. Ds. Baas, die in 1914 werd geboren en de evangelie bediening in de Geref. Ker ken in augustus 1946 aanvaardde, is thans in Den Haag werkzaam als evangelisatie-predikant. Lassen, smeden, bankwerken: zijn leven heeft de heer Zeegers de me taalbewerking beoefend. Woensdag a.s. herdenkt de heer Zeegers het feit, dat hij vijftig jaar geleden in het huwelijk trad met mej. J. de la Rie. Dat betekende een drukke week in huize Zeegers in de Driftstraat 18 Leiden. „We zijn vooral erg ge troffen door de belangstelling uit de buurt", vindt de heer Zeegers. Die belangstelling uitte zich niet alleen in bezoekjes, maar ook in vele bloe men en geschenken. Het echtpaar Zeegers heeft drie kinderen en zes kleinkinderen. Toen hy twaalf was ging de heer Zeegers „het vak in" bij de Koninklijke Nederlandse Grof smederij. Later was hij ook werk zaam in de scheepsbouw, waar zijn collega's aanvankelijk met grote ogen naar zijn werkzaamheden keken. De heer Zeegers was namelijk een van de eerste lassers in Leiden en die bezigheid was in vele bedrijven in Nederland nog onbekend. De metaal bewerking zit hem bij wijze van spreken iri het bloed, „want" zegt de heer Zeegers. „mijn vader was het, mijn broers zitten in het vak: kort om de hele familie zit in de metaal. Behalve mijn jongste broer, die is banketbakker." BOVENBOUW BRUG OVER DE ZIJL In het Provinciehuis te Den Haag vond hedenochtend de aanbesteding plaats van het vervaardigen en stel len van de bovenbouw van een bas- culebrug over de Zijl, met bijkomen de werken in de gemeente Leiden en Leiderdorp. In totaal waren er 12 inschrijvings formulieren binnengekomen. De hoogste inschrijving was afkomstig van N.V. Kooymans Constructie te Sliedrecht (f242.650), terwijl het laagst werd ingeschreven door Lub bers Constructiewerkplaatsen en Ma chinefabriek Hollandia te Krimpen a. d. IJssel f204.200). EEN DAGJE IN HET HEEMPARK Voor (te) velen nog onbekend gebied Op deze eerste werkelijk mooie, zonnige en warme lentedag, na veel kou, regen en mist, pak ik mijn fiets en ga erop uit. De Maredijk, die van achter Poelgeest naar Lei den loopt, is een lange, smalle weg, maar erg geschikt voor het rijwiel. Ik dacht, dat ik die weg en de om trek daar wel kon dromen. Maar vlak tegenover het Zweilandbad zie ik een houten bruggetje, dat uitloopt op een erg smal pad- Dit heb ik eigenlijk nooit eerder opgemerkt en uit nieuwsgierigheid rijd ik over het Een overzichtsfoto van het Leiderdorpse zwembad op de dag van (her)opening. (Foto L.D./Holvast) Geslaagde U.S.A. opvoering In de Leidsche Schouwburg is za terdagavond de grote jaarlijkse uit voering van U.S.A.. de schoolvereni ging der Leidse gymnasiasten gege ven. Met groot en welverdiend suc ces werd opgevoerd het spel in twee bedrijven „De stad waarin zij kwa men" van J. Priestly, onder de regie van mevrouw E. Glastra van Loon- Boon en in de vertaling van mr. H. M. Planten. Daar men verzuimd heeft ons een uitnodiging te zenden, is het helaas niet mogelijk een beschouwing te geven over deze voorstelling. Wel is ons van bevriende zijde medegedeeld, dat zowel het spel als het fraaie dé cor van de heer MacLrnnan bijzonder in de smaak zijn gevallen en met een enthousiast applaus beloond werden. bruggetje en langs het pad. dat blijkt naar een soort plantentuin te voeren. De naam is HEEMPARK, waarvan ik tot mijn verwondering nooit eerder heb gehoord. Het is er eenzaam, je ziet geen wandelaars, maar als ik het park in loop, zie ik, dat het prachtig is, vol bloemen en bloemengeur. Ik zet mijn fiets ter zijde en loop het park in, op verkenning uit, want dit is voor mij een heel nieuw gebied. De aangelegde paden zijn niet breed, maar stevig met tichelstenen gepla veid, netjes en schoon en ter weers zijden strekken zich brede stroken van teelaarde uit, die met allerlei kruiden en gewassen begroeid zijn. Overal staan keurig de naambordjes bij en door het warme weer zijn veel planten en bloemen al aan het op komen. Op deze mooie ochtend baadt het hele park in gloed en licht, en een uitbundige menigte van laaggroeien- de bloemen spat in een veelvoud van kleuren uit de grond omhoog, een veelkleurig tapijt. Hoe is het mogelijk, denk ik, dat men hier zo lang kan wonen en onkundig is van zulk een landelijk klein-reservaat! Alvorens verder te gaan. ga ik naar huis terug om mijn kinderen van mijn ontdekking op de hoogte te brengen. Ik wil hun dit liefelijk plekje ook laten zien. Mijn dochter, kleindochter en haar vriendin, die toevallig bij haar is, gaan nieuwsgierig met mij mee en als wij in het HEEMPARK aanko men, komen er twee heren naar ons toe met de vraag, of zij ons ook van dienst kunnen zijn als gids door de kruidentuin. Van dit vriendelijke aanbod maken wij dankbaar gebruik en zo begint onze ontdekkingstocht in dit prachtige park onder deskun dig geleide. Het zijn de heren H. Klein en G. Smit, die hier werkzaam zijn en die ons welwillend allerlei uitleggen en vertellen. Hoe moeten wij, bezoekers, het nu wel betreuren te midden van zoveel bloemenpracht, dat wij van onze vroegere schoolles sen in de plantkunde zo weinig heb ben onthouden! Onze beide begelei ders zijn echter goed op de hoogte en jongleren met de mooiste Latijnse plantennamen, alsof het niet is, na men als: Pilipendula Ulmaria, Cyn thia Palustrus, Vinca Minor, Cori- dalis Solida, Alnus Glutinosa, Pru nella Vulgaris en nog veel meer alsof Linnaeus zelf aan onze zijde liep. Zelfs de klank van al deze mooie namens is in de loop der ja ren uit ons bewustzijn verdwenen. Het is al mooi, wanneer wij ons zo nu en dan nog een volksnaam van enkele dezer planten herinneren, zo als: melkkruid, daslook of kamille, maar veel is het niet meer en wij luisteren met ontzag naar deze twee gidsen, die de mooie, lange Linné- sche plantennamen zo maar van hun vingertoppen afschudden. Ook vertellen zij, dat dit een wer kelijk bijzondere tuin is, waarin de zeven verschillende in Nederland voorkomende grondsoorten zijn sa mengebracht; elke grondsoort in deze tuin draagt sijn eigen gewas- „Wie is de dief?" „Wie is de dief', zo luidde de titel van het toneelstuk, dat de Haagse toneelgroep „Arena" zaterdagmiddag opvoerde voor de Leidse Jeugd. De Leidse Jeugd Actie, die dikwijls op zaterdagmiddagen dergelijke jeugd - festjjnen organiseert, had nauwelijks een betere keus kunnen doen. Dit vrolijke kinderstuk, geschreven door Peter van der Linden, die twee Jaar geleden ln „Arena" de Albert van Dalsumprijs won, is bijzonder goed en enthousiast ontvangen door de vele jongens en meisjes, die ln de Stadsgehoorzaal aanwezig waren. Tentoonstelling Gem. Bedrijfstech. School In de Gem. Bedrijfstechnische school aan de Medusastraat wordt 3 en 4 juni een tentoonstelling van werkstukken der leerlingen gehouden. Resultaten zullen op deze tentoon stelling worden getoond van de afde ling metaal- en houtbewerken, schil deren, tekenen en vrije expressie. Bo vendien is in het gebouw Timorstraat 41a (ingang hek Sumatrastraatge legenheid om toekomstige metselaars aan het werk te zien. sen, zoals die in ons land voorko men; exotische komen er niet in voor. De tuin is al circa zes jaar oud en werd door het Leidse stadsbe stuur ingericht ten nutte van het onderwijs voor de middelbare en lagere scholen. Het park is op bijzondere wijze ingericht. Het geheel bestaat uit een drietal enigszins oplopende terrassen, elk met vijvertjes erin, die hun wa ter lozen van de een in de ander. Aan het eind van de tuin staat een watermolen, die voor een goed water peil zorgt. Langs de frisse, stenen paden staan hier en daar mooie ban ken, waarop men heerlijk kan uit rusten of zich in de zon kan koeste ren. In het midden is een mooie ronde vijver, waar midden door een voet pad loopt, dat bestaat uit rechtop naast elkaar in de bodem gezette en even boven het watervlak afgezaag de boomstammen, waar je overheen loopt. Op dit terrein werd bij de ontginning ook nog een natuurlijke wel gevonden, die men niet heeft willen dichtstoppen, maar men heeft er een stenen put omheen gebouwd, wat aan het landschap een bepaald cachet geeft. Vlak daarbij is een stenen muur gebouwd, waar muur gewassen tegenaan gezet zijn. Toen ik aan onze geleiders vroeg, hoe het komt, dat men hier zo wei nig weet heeft van dit liefelijke plekje, zeiden zij, dat er geen recla me voor gemaakt wordt, zoals met de Keukenhof gebeurt. Maar de school besturen kennen het toch wel en zij gaan er nu en dan met de kinderen heen tot hun lering. Kinderen mogen er namelijk alleen maar ln onder ge leide. Drs. W. E. Blom, Jan Klaaseen en Katrijn (Willem Wagter en Truus Dekker) ontmaske ren samen de dief Slimme Bert us Anselm van Melis), maar pas na vele moeilijkheden en komische si tuaties, waarin Jan Klaassen be schuldigd en zelfs gekerkerd werd. Hoewel de spelers door het jeugdige publiek met oorverdovend gebrul („Achter je!") op gevaarlijke situa ties attent werden gemaakt, lieten zij zich niet van hun stuk brengen. De jeugd heeft ervan genoten, en dat was het beste te mer^n aan de in tense spanning, waarmee zij de ge beurtenissen op het toneel volgde. Weg klarinet Van een twaalfjarig Leids meisje la vrijdagavond omstreeks half elf een klarinet gestolen. Het meisje, dat samen met haar vader een automatiek aan de Koore- vaarstraat had bezocht, had het in strument daar laten liggen. Toen zij na korte tijd terugkwam om het in strument te halen, was dit verdwe nen. Er is van deze vermissing aan gifte gedaan bij de politie. Gevallen in kleedhok j( Voor een twaalfjarige Leidenaar is het zwemseizoen wel heel ongelukkig begonnen. Hij kwam namelijk zater dagmiddag in een kleedhokje van het zwembad „De Vliet" zo ernstig te vallen, dat hij een diepe vleeswond in het rechterbovenbeen kreeg. De EHD heeft de onfortuinlijke Jongen naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Expositie Ab Steenvoorden De schilder Ab Steenvoorden, dis reeds herhaaldelijk in onze stad ex poseerde, houdt een tentoonstelling van zijn werken in de Boerhaave- zaal. Deze wordt donderdagavond a.s. geopend door prof. dr. F. R. Beerling. Zij duurt tot 30 mei. In Krakau heeft Polen een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen Bulgarije met 11 gelijkge speeld. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 mei Groenteveiling: waspeen per kist Al 6- 7.80, A2 2.40-7.70, BI 12 30-15.20, Cl 4-4 60. C2 1.20-2.30. andijvie 99, prei Al 39; A2 24, BI 24, rabarber 14. ra dijs per 100 bos 12-14, peterselie per 100 bos 4. Aanvoer waspeen 61.000 kg. ROTTERDAM, 17 mei Veemarkt; aanvoer totaal 1836, vette koelen en ossen 1171, varkens 665 st. Prijzen (extra, le. 2e en 3e kwal.): vette koelen (ct per kg) 440-475. 415- 435, 375-400, 350-370; varkens (levend gew.) (ld.) 196-200. 192-196. 186-191. 180-185; stieren (ld.) 405-450; worst- koelen (ld.) 340-360; slachtzeugen (ld 155-162, zware varkens (ld.) 170-172. Handel: aanvoer vette koelen groter, handel lui, prijzen Iets gedrukt ln prijs; varkens even ruimer, vlot, hoger. Echtpaar Zeegers 50 jaar getrouwd „Twaalf cent per uur verdiende ik", vertelt de heer P. Zeegers (75) „en dat vond ik te weinig, ik ben tenslotte getrouwd". Daarom begon hü 34 jaar geleden voor zich zelf en vestigde 'n metaalbewerkingsbe- drijf aan de Oude Vest in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3