LEIDSCH DAGBLAD Aantal slachtoffers van lawineramp thans negen /jAr-U.', V echtersbazen na schietpartij gearresteerd AANTAL DODEN IN PAKISTAN: 5492 Veertien nieter dik Kouder Druk weekeinde voor prinses Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 17 MEI 1965 No. 31567 mcteur: L i EI van Dishoeck jjotdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, t. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, LeldeD - Giro no 67055 lot nu toe negen doden geborgen in Du itse Ga rniischPa rtenkirchen tl »4 k, Het is thans bekend hoeveel slachtoffers de sneeuw-lawine iterdag in de Duitse wintersportplaats Garmisch Partenkirchen eeft veroorzaakt. Tot dusver zijn negen doden (vier vrouwen, annen een klein meisje) geborgen en tweeëntwintig ge- rnden in ziekenhuizen opgenomen, waar verscheidenen van n direct moesten worden geopereerd. Zes personen zijn inmid- sls naar huis mogen terugkeren. Het aantal vermisten beloopt tgen. De kans dat men nog overlevenden zal vinden, is uiterst tring. ALS PROJECTIELEN .v-A. - De lawine raakte los vlak onder top van Duitslands hoogste berg, bijna 300 meter hoge Zugspitze. massa overspoelde op 2600 meter aogte het hotel „Schneefernerhaus" slingerde de mensen, die op de ter- ijes van de voorjaarszon zaten te nieten, als projectielen in een dal. meter lager. Bovendien werden i skiërs, die nog ongewoon laat in seizoen de hellingen afgleden (na winter met meer sneeuw dan tevoren) bedolven. Het hotel zelf d bijna niet beschadigd. Korte tijd na de ramp begonnen aderden redders koortsachtig aan Grimond contra pres. De Gaulle Grimond, de leider van de Britse lerale partij verklaarde zaterdag, it generaal De Gaulle „een slechte mdgenoot in de Westelijk* allian- 1 Ie is, die al het mogelijk doet om J et Amerikaanse aanzien in andere van de wereld te ondermijnen" Gaulle, zo zei hij, „vormt het rootste struikelblok op de weg naar roter vertrouwen en samenwerking asen de Westelijke landen". Grimond betoogde dat president tonson geen grote belangstelling x>r de Europese problemen getoond eeft en bereid schijnt te zijn de Eu- tpeanen maar te laten begaan. .Onder deze omstandigheden be- *at er een gevaar voor de NAVO de gehele groeiende eenheid van Westen", aldus Grimond. WEERBERICHT De Bilt verwacht van heden- tot genavond: overwegend zwaar be- "Urt met nu en dan regen. Kouder *rdag. Zwakke, later matige, naar «ordelijke richtingen draaiende tod. (Opgemaakt om 11.15 uur). 18 MEI Zon op: 4.42 uur; onder 20.32 uur. &&n op: 23.55 uur; onder 6.34 uur. rwater te Katwijk te 4.58 uur 17.20 uur, laagwater te 0.47 en Ü08 uur. het bergingswerk. Duitse en Oosten rijkse soldaten (de grens loopt over de Zugspitze). leden van de berg- wacht en Amerikaanse soldaten poog den de slachtoffers uit de betonhard samengeperste sneeuw te bevrijden De eerste drie overlevenden werden gehaald uit de gondel van 'n stoel- tjeslift, die met vier personen erin door een uitloper van de lawine was verrast. Diepe val De redders vonden zelfs nog men sen die de 150 meter diepe val van de terrasjes hadden doorstaan. Zij waren wel allen zeer zwaar gekwetst. Een man was aan de rand van de toe rust gekomen sneeuwgolf blij ven liggen. Hij bond zelf zijn ver pletterde been af en wachtte rus tig tot hulp kwam opdagen. Een an der werd onder vijf meter dikke sneeuw gevonden Hij leefde nog om dat hij met zijn hoofd onder een meegesleurde Uitstoel was terecht gekomen en dus ruimte had om te ademen. Noodweer Ondanks hevig noodweer (sneeuw en hagelbuien) werd dit werk bij fukkels en schijnwerpers voortgezet. Gisteren groeven ongeveer 400 man nen verder in de 80 meter lange en 200 meter brede sneeuwlaag. In het dal staan nog tiefschroefvlieg- tuigen gereed voor het geval tegen alle verwachting in nog overlevenden worden gevonden. De mannen wor den bij hun werk geholpen door 25 lawinehonden. Wt nummer bestaat uit 20 pagina's Spanje staan. Spanje staat aan Arabische zijde De Spaanse minister van voorlich ting en vreemdelingenverkeer Iribar- ne heeft gisteren nogmaals uiting gegeven aan het feit, dat zijn land in het geschil van de Arabieren met Israel voor 100 pet. aan Arabische zijde staat. „Spanje is het enige Europese land, dat geen politieke, diplomatieke, con sulaire. economische of culturele be trekkingen met Israël onderhoudt", De minister legde deze verklaring af op de tweede dag van zijn bezoek aan Irak. Hü heeft gesproken met hooggeplaatste Irakese functionaris sen onder wie president Aref. Hü sprak voorts woorden van lof voor het feit, dat de Arabische landen in de kwestie-Gibraltar oprecht achter Reddingsploegen op de enor me sneeuwmassa's op zoek naar sporen van overlevenden na de lawineramp op de Zugspitze. Een van de dieren wees de plek aan, waar op een meter diepte het handje van een kind werd vrijge maakt. Spoedig daarna waren het kind en zijn moeder onder de sneeuw vandaan gehaald. De moeder bleek al te zijn overleden, het kind, een zesjarig Duits meisje, stierf later in het ziekenhuis. Levensgevaarlijk Burgemeester Schump zei: „We weten niet hoe lang we door gaan met zoeken. Het ls er nog steeds levensgevaarlyk, omdat een stuk van een overhangende sneeuw laag is blyven hangen, ook nadat wy hebben geprobeerd om het met springstof te verwyderen. Misschien zullen pas na vele jaren de laatste stoffelyke overschotte kunnen wor den geborgen, want 14 meter sneeuw kan op deze hoogte in de zomer niet wegsmelten". Reeds gisterochtend werd door de justitie in Munchen begonnen met eer. onderzoek naar de schuldvraag, vooral of het zonneterras van het hotel niet had moeten worden geslo ten. Meterologen zyn van oordeel dat dc temperatuurstyging van de laat ste dagen de voor de tüd van het jaar ongewoon dikke sneeuwlaag los gemaakt heeft. Enkele uren na de ramp werden in het Oostenrijkse Vorarlberg vier Duitse skiërs door een lawine over vallen. Drie konden worden gered, de vierde wordt nog vermist. WASHINGTON NEIGT NAAR CAAMANO In Washington voltrekt zich, naar het schijnt, een verandering ten opzichte van de tegenover el kaar staande partijen in de Do minicaanse republiek. Leek het er tot nu toe op, dat Amerika meer sympathie koesterde voor de burgerlijk-militaire junta van generaal Imbert Barreras, thans schijnen de kansen van kolonel Caamano gestegen te zijn. Presi dent Johnsons reizende ambassa deur Averell Harriman, ver klaarde gisteren voor de t.v., dat de communisten, die aanvanke lijk de opstand trachtten te lei den, nu op de achtergrond zijn gedrongen. Harriman verklaarde nadrukkelijk dat de regering van Caamano niet communistisch is. Rode agitators heb ben het eiland verlaten en proberen nu elders in Latynsamerikaanse lan- op de Amerikaanse luchtmachtbasis dpn onlusten op te wekken. Het gaat Bien Hoa bjj Saigon. Volgens Ameri- hierbij om een communistische sa- kaanse autoriteiten zjjn daarbij 21 menzwering, waarbij niet alleen Fidel Amerikanen en één Zuidvietnamees Castro is betrokken maar ook de gedood. Andere zegslieden menen Sowjet-Unie. Thans schijnen Vene- echter, dat het aantal doden tot zue,a en Columbia aan de beurt te hoger dan dertig zal stijgen, wanneer zÜn. aldus Harriman. het bergen van de lichamen uit de onvoorstelbare ravage is voltooid. Ruim 80 militairen (Amerikanen en Zuidvietnamezen) werden gewond, van wie negen ernstig. Het is de grootste ramp. die een Amerikaanse basis in Zuid-Vietnam ooit heeft getroffen. Tweeëntwintig militaire vliegtuigen werden vernield, twaalf van de Amerikaanse en tien van de Zuidvietnamese luchtmacht. De Amerikaanse commandant van de basis heeft meegedeeld, dat de ramp moet zijn veroorzaakt door het ont ploffen van een bom aan boord van een der vliegtuigen, hetgeen tot een kettingreactie heeft geleid. Uit niets zou blijken, dat de Vietcong er de hand in heeft gehad. De Amerika: ONTPLOFFINGEN OP VS-BASIS IN VIETNAM Vervol» pagina 2 'Van onze A'damse correspondent, yj ye r(J l»e Amsterdamse politie heeft za- P I terdagnacht vyf Jongelui gearres- Toen de politie-auto op de O.Z.- teerd, die kennelijk behoren tot de- Voorburgwal arriveerde werd de weg genen, die er de laatste tijd een ge- door de knapen versperd. Zjj trok- wotinte van maken voorbijgangers Ren de deuren open met de bedoeling lastig te vallen en in ernstiger ge- dp inzittenden een pak rammel te vallen dronken mannen te beroven, geven. Maar de agenten trokken hun De agressieve houding van de kna- pistolen. Voor de geweldplegers was pen maakten het nodig, dat er drie dU het teken op de vlucht te slaan, p stoolschoten werden gelost. F.en 21- De be velen „politie" en „sta of ik jarige dekkneeht werd daarbij in de schiet" en zelfs het waarschuwings- arm geraakt en een 18-jarige ma- <-chot lapten zjj aan hun laars, troos in de schouder. Daaiop vielen twee gerichte schoten. Het begon allemaal met een 16- Slechts de scholier Kon terplaatse jarige scholier, die na afloop van het worden aangehouden. De gewonde sc.ioolboekenbal door de stad slenter- desknecht en de matroos werden de en op het Rokin eer fiets stal even later aangetroffen in het Bin- D:t werd gezien door de politieman- nengasthuis. waar zy zich lieten ver- nen H. Halsema en J. Vuile, die ge- binden. Zij werden hier gearresteerd kleed in burger en gezeten in een evenals hun metgezel, een 18-Jarige onopvallende politieauto op pa- plaatwerker. In de vroege zondag- trouille waren. De jongen werd ochtend werden een 15-jarige dek- acntervolgd in de richting van de knecht en een 24-jarige houtbewer- Oudezüds-Voorburgwal De scholier kwam niet ver. want op de gracht stuitte hü op vüf jon gelui. die hem vastgrepen en hem bü wüze van „grapje" ir. het water wilden smüten De jongen vertelde, dat hii werd nagezeten door twee mannen in een auto en daarmee kreeg hü onmiddellük het vüf tal op zün hand. hun bed gelicht. Gevolgen vein wervelstorm Het Pakistaanse persbureau heeft vandaag bekendgemaakt, dat het aantal doden als gevolg van de wer- se Inspecteur-generaal van de Lucht- velstorm, die jongstleden woensdag onderzoek gedurende negen uur acht districten van oost-Pakistan heeft geteisterd, thans is vastgesteld op 5.492. Slot pag. 2 De dood van 4.017 van deze slacht offers is eerst de laatste 24 uur vast gesteld. Het zwaarst getroffen dis trict is Barisal, waar 4.692 lichamen zün geborgen. Een deel van het district is van de buitenwereld afgesloten en grote stukken staan onder water; 50.000 stuks vee zün eveneens omgekomen. De schade wordt voorlopig geschat op achthonderd miljoen gulden. Tus- sen de vyf en zeven miljoen per so - Ook Soedan heeft naar aanleiding Pen zijn dakloos geworden. In de van het aanknopen van diplomatieke Golf van Bengalen zün vierentwintig betrekkingen tussen West-Duitsland schepen met voor miljoenen aan jute en Israël de diplomatieke betrek- en andere goederen aan boord, ver- kingen met de Bondsrepubliek ver- gaan. broken. Dit werd gisteren bekend- I Het Rode Kruis van Pakistan heeft gemaakt na een büeenkomst van het het Internationale Rode Kruis in Ge- Soedanese kabinet. nève met de grootste spoed om melk- De Egyptische havenarbeidersvak- poeder, kleding, waterzuiverende ta- bond heeft gisteren in een telegram bletjten, geneesmiddelen en andere aan premier Sabri gemeld besloten noodzakelüke voorraden gevraagd, te hebben alle Westduitse schepen in In oost-Pakistan wonen zestig mil- Egyptische havens te boycotten. joen mensen. Het is een van de Ook Soedan breekt met Bonn Prinses Margaret en lord Snow- don hebben het er maar druk mee. De Britse week in Amster dam is het afgelopen weekeinde voortgezet met allerlei festivitei ten. Zaterdagochtend waren de prinses en de lord weer in het Rüksmuseum en bezochten zü de tentoonstel ling van Engelse gebruiksvoorwerpen in het instituut van industriële vormgeving. Daar stapte lord Snow- don plots in een voortdurend door draaiende lift en verdween voor de hoge ogen van het gezelschap ergens in he< plafond. Lord Snowdon scheen de liftvaart zo vermakelük te vin den. dat hü van boven afdaalde naar de kelder en toen weer naar boven zoefde om zich na dit spel bü zün wouw te voegen. Door feeërik verlicht Amsterdam maakten prinses en lord 's avonds om ell uur een rondvaart door de grachten. Bü de brug onder het Muntplein ontstond even oponthoud, omdat de boot er net niet onderdoor Ken. De kapitein verzocht de gasten zich voor in het schip te verzamelen, waaraan de prinses als eerste gevolg gaf. Toen ging het net wel. Nadat de Britse gasten gisteroch tend een kerkdienst hadden büge- woond vlogen zü 's middags in een knalrode Britse helikopter naar Soestdük waar ze met de Koningin theedronken. Glazen zoek Het Engelse café, dat In het kader van de Britse week op het Amster damse Museumplein is ingericht heeft op de dag van de opening, vrijdag reeds 40.000 bezoekers ge trokken. Het publiek nad niet alleen belangstelling voor het bier, maar ook voor de glazen. Aan het eind van de dag miste men 875 glazen Prinses Margaret en lord Snow don hebben gisteren een dienst bijgewoond in de Engelse kerk in Amsterdam. Bij hun aankomst werden zij verwelkomd door kanunnik Marland dichtst bevolkte gebieden op aarde. Ds mensen zün eraan gewend hun huizen opnieuw te moeten opbouwen. Elk jaar wordt het land door wervel stormen geteisterd. In '63 kwamen büna 10.000 en in 1960 meer dan 14.000 personen om het leven. Prinses Beatrix ziek Prinses Beatrix ligt sedert vrijdag met een keelontsteking in bed, zo heeft de R.V.D. meegedeeld. Prinses Margriet zal in haar plaats de fees telijkheden büwonen in de Britse ambassade, waar vanavond ter er© van prinses Margaret en lord Snow don een diner wordt gegeven, ge volgd door een bal. Antisemitische boekhandel in Londen geopend „Het bolsjewisme is joods", „De laatste wil van Adolf Hitler", Haat zonder genade", dit zün enkele ti tels van boeken die bü een dit week einde in de Londense voorstad West- Norwood geopende „antisemitische boekhandel" verkrügbaar zün. Deze r.aak, die onder beheer staat van John Tyndall, de voormalige rech terhand van de Britse nazi-leider Colon Jordan, is de eerste van een serie propagandacentra, die de fas cistische beweging „voor Groot- Engeiand" wil stichten. Het socialistische parlementslid ko lonel Marcus Lipton zal donderdag In het Lagerhuis de minister van B-nnenlandse Zaken vragen of het niet mogeiyk is. dergelyke zaken te laten sluiten krachtens de kortgele den goedgekeurde wet waarbij ras sendiscriminatie in alle vormen ver heden wordt. Volgens een bericht van het Zweed se blad „Expressen", dat eerder ont hullingen over het bestaan van een nazibeweging in Zweden heeft ge daan die tot aanhouding van de lei der Lundahl hebben geleid, onder hield deze beweging connecties met een dergelüke beweging in Zuid-Afri- ka. die de beschikking zou hebben over twee onderzeeboten, verborgen op een „geheime basis in Algerüe". Dit zou blüken uit documenten, die in het kantoor van de Zweedse orga nisatie waren gevonden en onderte kend waren door „generaal" Ray mond Kritzinger Rudman, voorma lig Duits officier, die ln Pieterma- ritsburg een militaire nazigroep zou leiden, genaamd „Die Boerenasi". Verder zou Egypte begin dit jaar de 7weedse organisatie gevraagd heb ben een van haar leden als „toerist" naar Israel te laten gaan voor spio nage. Twee kinderen omgekomen bij scheepsbrand Twee Nederlandse kinderen hebben zaterdag het leven gelaten bij een scheepsbrand in België. Het drama voltrok zich aan boord van het Ne derlandse motorschip „Ruppelzoom" dat was gelegen aan de kade van Niel in de omgeving van Boom. Schipper Gerrit Starenberg (35) uit Rotterdam en zyn vrouw hadden het schip verlaten. Zy hadden hun vüfjarig zoontje Aart meegenomen. Drie kinderen waren aan boord ge bleven: Dirk (5), Gerrit (1V6) en Irene (zes maanden). De schipper van een nabygelegen boot kon Dirk nog uit de vlammen redden, maar voor Gerritje en Irene kwam de hulp te laat. ZU kwamen in het vuur om. Schipper Starenberg heeft nog wanhopige pogingen gedaan om zün kinderen te redden, nadat hij was gewaarschuwd. Het was helaas ver geefse moeite. De schipper brak daar- bü een pols. De stoffelijke resten van de twee kinderen zijn naar het ziekenhuis van Neil vervoerd. De schipper en zijn zoon Dirk, die brandwonden heeft opgelopen, zijn daar ook opge nomen. De vrijwillige brandweer van Nlel heeft de brand geblust. De oorzaak van de brand is nog onbekend. treken broodkuikens extra voordelig Firma VERKLEY Alphen a. d. Rijn Tel. 01720-2491 (Duci Qlie Heden Ding sdag middag i viel een dienstmeisje Lena j Brugmans, oud 17 jarenbe- zig met het schoonmaken l van een vloermat aan de l Stille Rijn alhier in het wa- l ter. Toen men haar miste, vond men haar lijk. f AdvertentieDe typogra- fen Vereeniging Laurens Janz. Coster wenscht een op- togt te organiseren, te hou- den bij gelegenheid der vie ring van het 50-jarige feest van den Veldslag bij Water loo. Aanmelden bij den secre taris P. Boekwijt. tenwö

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1