KarelI Internationaal koorfestival den Bosch: 3400 deelnemers kunst Waardering ook tonen Men is thans over dieptepunt heen VVD: verzuiling leidt vaak tot verstarring pleegvaders te Naessens ten derde male voor rechter Meniclielli weerstaat liet Russische geweld heeft over Zeven miljoen schade bij brand in Tilburg LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 17 MEI 1965 Grote wapenschouw Aan het eerste Internationaal Koorfestival dat de Federatie van [ederlandse zangersbonden van 20—30 mei in 's-Hertogenbosch j| houden, nemen 3400 personen uit binnen- en buitenland deel, 177 koren, waarvan er 16 van over de landsgrenzen komen. Het gt in de bedoeling, afhankelijk van de successen van dit eerste tstival, om de 2 of 4 jaar een soortgelijke manifestatie te houden. CHARMANT Naast de concours worden 5 con- rlen gegeven en kerkelijke ere [listen opgeluisterd. Het geheel be jft, volgens de voorzitter van de deratie, de heer A. J. W. Janmaat, wapenschouw te worden van de jrganiseerde koorzang met mede rking van de overheid. De jury jr het concours wordt gevormd ir Felix de Nobel, prof. dr. Sieg ed Borris uit Berlijn en Vic Nees Mechelen. iet openingsconcert op 25 mei rdt verzorgd door het Kon. 's Her- enbocsh Mannenkoor, Lodölako- uit Göteborg, het residentie juwenkoor, het Rijswijks en Schie- as Vrouwenkoor, het Kon. Man- ikoor „La bonne Esperance" uit idhoven en het Brabants Orkest. )p 26 mei wordt hedendaagse mu- vertolkt door Boxmeers Vocaal smble, het Zwols Madrigaal Koor, iKralingsch Vrouwenkoor, de Ge- zangvereniging ZIOS uit ihoven en door Pohjan Laulu Finland. nelvaartsdag worden in Geref. Herv. en r.k. kerken diensten ouden met medewerking van ko- 's Middags is er een folklore- dat gegeven wordt door Inieke kunstactie voor paartjes Brabantse Stichting voor beel- de kunst en edel-ambacht heeft byzonder sympathiek initiatief omen om jonge mensen interes bij te brengen voor de kunst, rtjes, die op het punt staan te if en, kunnen bij de stichting in urg kunstvoorwerpen kopen in variërend van f30,- tot f500,-. op verleent de stichting een kor- van 35%, wat mogelijk is ge ien door een subsidie die het bterie van cultuur, recreatie en schappelijk werk heeft toegezegd deze in Nederland unieke actie. amerorkest Moskou in Holland Festival jdens het Holland Festival 1965 bet Kamerorkest van Moskou concerten geven en wel in de steden: Amsterdam (22 Scheveningen (23 juni), cht (24 juni) en Nijmegen (25 Het orkest, bestaande uit 23 ici, speelt onder leiding van zijn ent Rudolf Barsjai. Het zijn jonge kunstenaars die hun iding aan het conservatorium Moskou ontvingen. Enkele zijn winnaars van wereldmuziekcon- sen. Van het begin af aan heeft gestreefd naar een solisten tling van hoog gehalte, zodat tan de spelers als solist kan (den. kern bestaat uit 16 strijkers; ie instrumenten worden toege- naar gelang de te vertolken en. Het ensemble heeft een breid repertoire met o.a. werken Bach, Handel, Corelli, Vivaldi. Mozart, Purcelli, Albinoni, olesi, Couperin, Rameau, Bac- en Bortnianski. Ook spelen moderne werken van Ravel, vinski, Prokofjief, Sjostakowitsj, Sviridov, Hindemith, Mar- Poulenc en Britten. Vele Sowjet- Ische componisten hebben wer- aan dit ensemble opgedragen. child er ij van an Scorel Mannergesangverein „Euterpo" uit t Duitse Hornau, het Delfts Madrigaal Koor, de Ljouwerter Skotsploech uit Leeuwarden, „Blaue Jungs aus Bre- merhafen", Lodölakoren Götebox-g, de boerendansgroep „De Tukkers",' en Junge Chorgemeinschaft Wanne- Eickel uit Duitsland. Een promenadeconcert wordt op 28 mei gegeven in het Oasiino door het Promenade Orkest van de Ned. Radio Unie met medewerking van de sopraan Marilyn Tyler. Aan het sluitingsconcert op 29 mei werken mee het Vlaardings Mannenkoor Orpheus", het Nijmeegs Vrouwen koor, het Groot Mannenkoor Zwolle, „Kleine zaal" produktie Nieuw Rott. Toneel „Het Nieuw Rotterdam Toneel heeft zaterdagmiddag een nieuwe .kleine zaal'-produktie geïntroduceerd die als de kritieken niet te slecht zijn in Amsterdam in De Kleine Comedie van 9 tot 14 juni te zien zal zijn. Het programma bracht „Een avond in de herfst" van Friedrich Dürren- matt in een vertaling en onder re gie van Leo de Hartogh. Deze speel de zelf de hoofdrol waarin hij werd bijgestaan door Sacco van der Made. Na de pauze werd „zeg 't nog eens in mijn goeie oor" van William Heley in regie en vertaling van Niek van der Meulen gebracht, waarin Richard Flink en Luc Lutz speelden. De de cors waren van Johan Greter. Met deze kleine zaal-produkties probeert het Nieuw Rotterdams to neel te experimenteren omdat men zich in het gezelschap op het stand punt stelt dat het toneel in Neder land nieuwe banen opmoet. Het Z.H. orkest naar Zwitserland Het Zuidhollands orkest vertrekt woensdag 20 mei voor een week naar Zwitserland om onder leiding van Jan van der Waart in het „Deuxieme prmtemps musicale de Neuchatel" een tweetal concerten te verzorgen. In het eerste programma zullen o.a werken van Nederlandse moder ne componisten worden gespeeld, zo als „Primavera" van Hans Henke- s en „Het trio per orchestre" van Lex van Delden. Het tweede concert bevat uitslui tend werken van L. van Beethoven. het Pforzheimer Konzertchor en het Brabants Kamerkoor. Aan het eigenlijke concours nemen deel: gemengde mannen-, vrouwen-, militaire en eenstemmige en meer stemmige jeugdkoren. De heer Janmaat verwacht dat het Festival in 's Hertogenbosch op vocaal gebied zal zjjn, wat in Kerk- rade op instrumentaal gebied voor amateurs gebeurt. Hy maakte gewag van een toenemende belangstelling voor koren, nadat de interesse in 1958 en 1959 een dieptepunt had be reikt. Hy weest op de tekorten aan dirigenten en aan kader in de ver enigingen, toonde zich voorstander van het opnemen van meer jonge ren in de besturen, terwijl de koor leden eveneens een groiere offerbe reidheid moeten tonen dan doorgaans het geval is". De Noordhollandse V.V.D.-kamer centrales hebben zaterdag in het Concertgebouw zeer uitvoerig en ge animeerd gediscussieerd over „open heid in zuilenland". Deze discussies waren gebaseerd op inleidingen van de kamerleden Van Dijk en Portheine en van het hoofdbestuurslid Vonhoff. Congres- voorzitter mr. J. van Someren vatte tenslotte de conclusies samen. De vraag of verzuiling vaak leidt tot verstarring van de intermense lijke relaties werd bevestigend beantwoord. Men treft deze al op scholen aan en later in verenigingen, vakorganisaties, radio, t.v., enz. Liberale zuilen werden door de grote meerderheid van het congres Vuilnismannen geven k<\lGl ÖOSCpQP ieder 50 cent per week Non-fictionprijs '65 voor dr Sohulte Nordholt Een door de Vereniging van Let terkundigen ingestelde jury, bestaan de uit de heren W. de la Court, C. J. Dinaux en dr. C. van Rijsinge, heeft „De Bijenkorf non-fictionprijs 1965" toegekend aan dr. J. W. Schul- te Nordholt voor zijn boek „Ameri ka, de weg van een wereldmacht". De jury baseert haar aanbeveling op de keuze van tekstfragmen ten, die de sociaal politieke en cul turele ontwikkeling van de Ver. Sta ten van Amerika sinds hun onaf hankelijkheid kenmerken en op de gedegenheid en veelzijdigheid van zijn kennis, de constructieve geest waarin hij de delen samenvoegde tot een karakteristiek geheel. Het be kroonde werk spreekt levendig tot de verbeelding en beantwoordt ten vol le aan de behoef to van tallozen om deskundig te worden voorgelicht om trent de ontwikkeling van een we relddeel, dat van zo medebeslissend_e betekenis is geworden voor de toe komstige verhoudingen in het we reldbestel der volkeren en de wissel werking der uiteenlopende geestelij- Vlaamse dag op de LoildeilSC baby Nat. Boekenmarkt i i Op de Nationale Boekenmarkt '65, die in het Rai-gebouw te Amster dam wordt gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Ver eniging ter bevordering van de be langen des boekhandels, is gisteren een Vlaamse dag gehouden. Er waren diverse bijeenkomsten, met o.a. een lezing van de Vlaamse auteur en hoogleraar aan de Univer siteit van Brussel prof. dr. Jean Weisgerber over: „De moderne ro man in Vlaanderen," een causerie van Godfried Bomans, en een forum van Vlaamse auteurs onder leiding van Karei Jonckheere, waaraan het publiek vragen kon stellen en waarvan een druk gebruik werd ge maakt. Voorts was er nog een bijeenkomst waarop Kees Fens de Vlaamse au teur Jan de Haes aan het publiek voorstelde en de Vlaamse auteur Bernard Kemp twee jonge Neder landse auterus Fem Rutke en Geert van Beek. Een baby van het vrouwelijk ge slacht, die vorige week in Londen werd aangetroffen in een vuilnis emmer, heeft gisteren 400 vuilnis mannen tot pleegvader gekregen. De mannen willen ieder elke week 50 cent totaal 200 gulden per week geven voor het grootbrengen van het kind. De mooie, blauw-ogige baby was pas enkele uren oud, toen de 44- jarige vuilnisman Arthur Hudson haar donderdagochtend uit het huis vuil haalde. Het kind was blijkbaar in de stortkoker van een flatgebouw geworpen. Nadat het naar een ziekenhuis was gebracht, bleek het ondanks het ge beurde in goede conditie te verkeren. Verpleegsters in het ziekenhuis hebben het meisje Jane gedoopt en de inwonende geestelijke heeft haar door het doopsel in de kerk van En geland opgenomen. „Zij is een betoverend schepseltje universiteit in Leiden voor de Noord- j bezocht. Er is reeds veel verkocht amerikaanse cultuur. op deze eerste dagen. NU VOOR DOOD DOOR SCHULD" Sinds de opening - vrjjdag - van deze •ce en politieke stromingen. Dr. Schul- tot en met zondag 23 mei durende en ik ben bang, dat wij haar grondig te Nordholt is lector aan de Rijks- markt is deze door 11.500 personen i zullen bederven", zei de hoofdzuster. - uu r-- i De chauffeur van de vuilnisauto van Hudson, vertelde, dat het plan, Jane de pleegdochter van de vuilnis mannen te maken, was geopperd door hun voorman, Bedwell. „Eerst wilden we dit alleen onder de mannen van ons depot organise ren." zei hij, „maar de mannen van de beide andere depots wilden beslist meedoen en zo hebben we nu onge veer 400 vuilnismannen die een shil ling per week willen geven om van Jane een dame te maken". Als „eerlijke vinder" werd Hudson afgevaardigd om haar 's avonds in het ziekenhuis te bezoeken om te zien hoe zij het maakt. Voor de competitie van de NeVoBo werden de volgende wed strijden gespeeld: Eredivisie: LibanonOranje Nas sau 30. OlhacoAMVJ 30. Cito Odulphus 13. (Van onze Parijse correspondent) De uitvinder van het schertsmedi- cament tegen bloedkanker, „ana- blast", de Franse amateur-bioloog Gaston Naessens, is vandaag in Pa- rys voor de derde maal voor een rechtbank verschenen. Nadat hij binnen een maand al tweemaal veroordeeld was, eerst voor zes maanden voorwaardelijk wegens de verkoop van een nog niet geheel afbetaalde auto en daarna voor 13.000 gulden vanwege onwettige uit oefening der medische wetenschap, begon vandaag het proces, dat tegen 'hem aanhangig is gemaakt door een gestolen ft schilderij ter waarde van 1500.000 is gestolen uit het imde Doriamuseum in Een man in een mon- I wordt van de diefstal ver- ippoosten van het Museum '■n, dat het werk ee'n olie- portret van een meisje, ge kt is door de 16de eeuwse Ne- schilder Jan van Sco- 't doek is van zijn haak genomen ervangen door een kopie, diefstal werd gisteravond ont- toen het museum gesloten werd. museum is eigendom van Prin- Orietta Doria Pamphili. Het is Ie dagen per week voor het pu- kopie die de dief achtergelaten is redelijk goed. Een der sup- [en ontdekte echter dat het niet echte doek was. Zijn achterdocht nadat een man in monnikspij museum verlaten had. man verbleef ongewoon lange in het kabinet waar het doek en verdween vervolgens nogal R. t doek meet 37 bij 28 cm. De po 's dan ook van mening, dat het r onder een monnikspij dan on- ecn normaal herenpak te ver- Europese turnkampioenschappen De 24-jarige Italiaanse turner Francesco Menichelli was giste ren in Antwerpen niet meer bij machte de vele ter gelukwens uit gestoken handen te drukken. Overladen met bekers, bokalen en medailles stond hij op de hoogste trede van het ereplat- forrn als de grote en verrassende triomfator van de zesde Europese kampioenschappen. Lager dan hij stonden de Russen Lissitsky (tweede, evenals in Tokio) en Diamidow (derde). Voor het eerst sijids 1957, toen de Spanjaard Joachim Blume naar de top door stootte, heeft West-Europa weer de beschikking over een feno meen, dat tegen de Russen is op gewassen. Zo onvergetelijk als de dag was voor Menichelli hij zou naast de algemene titel nog op drie toestellen gouden medailles wegslepen zo triest en onfortuinlijk was hij voor de Europese kampioen 1961 en 1963, de Joegoslaaf Miro Cerar. In de mor genuren verspeelde hij zijn kans op een hernieuwde prolongatie van het algemene kampioenschap door een matige paardsprong en een ongeluk je aan de rek. De Joegoslaaf werd nu. samen met de „ontdekking" van deze kampioenschappen, de Noor Sorghaugg, vierde. En in de middag uren, toen de finales aan de verschil lende toestellen werden gehouden, bleef Vrouwe Fortuna opnieuw ver van Cerar vandaan. Bij het paard- voltigeren, waarop hij Olympisch- én wereldkampioen is, maakte hij op het laatste moment een foutje, waardoor de titel in handen kwam van de Rus Lissitsky. Ook bij de ringen greep hij er net naast, maar zonder gouden plak behoefde hij de terugreis toch niet te aanvaarden. Op de brug balde hij alle krachten tezamen en won hier met enige over macht het kampioenschap. Lissitsky, die wat moeilijk loopt- omdat hij op 12-jarige leeftijd door kinderver lamming werd getroffen, had op de brug pech dat hij bij de afsprong viei, anders was hij beslist hoger dan de vijfde plaats geëindigd. Onbeslist Gok 's middags woedde het duel Menichelli-Lissitsky in alle hevig heid. Het eindigde tenslotte onbelist. Beiden kwamen drie keer op de hoogste trede. Menichelli bij het rek en de vrije oefening en Lissitsky bij de beide paardonderdelen, het voltigeren en de sprong. Eenmaal stond het duo met de armen om eikaars schou ders geslagen, geestdriftig toege juicht door de ruim G000 toeschou wers samen op de eerste plaats. Dat was na de oefening aan de ringen, waar het tweetal een indrukwekken de demonstratie van techniek en kracht gaf. De Nederlanders Willy Jagers en Gerrit ten Bos konden zoals ver wacht in dit sterke gezelschap geen rol van betekenis spelen. Volle dig geimponeerd door de prestaties van hun tegenstanders moesten zij met een zeer bescheiden klassering genoegen nemen. Jagers kwam al leen bij het paardspringen tot een cijfer dat op internationaal aan vaardbaar niveau lag (9.00). De Ne derlandse kampioen eindigde als 34ste met 50.50 punten, terwijl Ten Bos, die zeer nerveus begonnen was, met een totaal van 47.95 39ste werd. Er waren 42 deelnemers. In Antwerpen bleek weer eens dui delijk dat het Nederlandse herentur nen op een bedroevend laag peil staat en dat bij wedstrijden in ons land de jury's meestal te hoog waar deren. Canadees, die Naessens persoonlijk verantwoordelijk stelt voor de dood van zijn 'zoon. Naessens werd vorig jaar door de Canadees Guynemer naar Canada gehaald om zijn zoon, een kanker patiëntje, te verplegen, die door de officiële wetenschap was opgegeven. Volgens de vader zou het wonder middel anablast de dood van zijn zoontje hebben versneld en zelfs ver oorzaakt, terwijl Naessens zich bo vendien voor zijn „medische bij stand" nogal royaal had latén beta len. Tot dusver was Naessens nog geen dood door schuld ten laste ge legd. Het vorige proces betrof on rechtmatige uitoefening der me dische wetenschap. Evenmin was hem nog verweten, dat geldzucht een drijfveer voor zijn handelingen zou zijn geweest. Nieuw element Behalve dat het karakter van dit derde proces voor Naessens dus veel ernstiger is geworden, heeft zich ook nog een nieuw element in de proce dure gemengd. Naessens tegenpartij wordt verdedigd door de beroemde Parijse advocaat Floriot die, volgens de beschuldigde, geen recht zou heb ben die functie uit te oefenen. Naes sens heeft tegenover de rechter ver klaard, dat mr. Floriot vroeger zijn advocaat is geweest en de Franse wet vex-biedt juristen inderdaad ach tereenvolgens vóór en tégen eenzelf de persoon te pleiten. Mr. Floriot ontkent echter Naessens' voorstelling van zaken en dit conflict is nu aan een ereraad van advocaten voor gelegd. Hangende die uitspraak werd vanochtend in het Parijs' gerechts gebouw verwacht, dat dit nieuwe proces Naessens de twee vorige rechtzaken in stormachtige drama tiek nog zou overtreffen, want mr. Floriot heeft aangekondigd, dat zijn huidige cliënt in elk geval op zijn juridische bijstand zal kunnen blijven rekenen. Man - in - kist voor rechter Voor een gerecht in Jeruzalem is gisteren een begin gemaakt met de berechting van Mordechai Loek, de man die een half jaar geleden door douanebeambten op het vliegveld van Rome werd gered uit een kist, waarin hij op het punt stond met een Egyp tisch lijnvliegtuig naar Cairo te wor den ontvoerd. Na zijn dramatische redding vroeg Loek aan de Italiaanse autoriteiten hem naar Israël te laten vertrekken, al wist hij dat hij daar, na in 1961 naar Egypte te zijn uitgeweken, te recht zou moeten staan. Volgens zijn beweringen was Loek, na een heftige ruzie met zijn vrouw, naai* Egypte gegaan, waar hij zijn diensten aan de Egyptische inlichtingendienst had aangeboden, om zodoende aan een vei-blijf in een Egyptische gevangenis te ontkomen. Zijn Egyptische chefs zouden hem daarna met spionage- opdrachten naar Europa hebben ge zonden, doch begonnen hem er later van te verdenken hen te bedriegen. De akte van beschuldiging bevat zes aanklachten tegen Loek, waar onder misdrijven tegen de veiligheid van de staat en uitlevering van gege vens aan een vijandelijk land. Loek ontkende in alle gevallen schuldig te zijn. Volgens de openbare aanklager zou de 31-jarige beklaagde meer dan een jaar lang in Napels in verbinding met vijandeleijke agenten hebben ge staan. Het getuigenverhoor zal waar schijnlijk grotendeels achter gesloten deuren plaats hebben. Het proces zal vermoedelijk tien dagen duren. als geneesmiddel van de hand gewe zen. Daarbij werd de opmerking ge plaatst, dat de individualistische li beraal meer belangstelling voor al gemene zaken moet gaan tonen. Verzuiling in het maatschappelijk werk werd op grond van het argu ment, dat de werker op religieus© of filosofische grondslag meer naasten liefde zouden hebben, werd niet nut tig geacht. Wel behoort tussen orga nisatie en werker een vertrouwens basis te bestaan. Uit de discussies bleek verder, dat het liberalisme zich niet keert tegen bijzondere scholen, maar de open bare school als ontmoetingspunt voor alle gezindten krachtig moet stimu leren. Het congres keei\le zich even min tegen de bestaande omroepor ganisaties, maar slechts dan, indien voldoende duidelijke keuze voor an dere mogelijkheden aanwezig is. Eeir wettelijke regeling van het „recht van antwoord" werd unaniem ge wenst geacht. Het merendeel der deelnemers aan het congres vond het zuilenpatroon in het overleg tussen werkgevers en I werknemers ook economisch bezien ongewenst. Het toelaten van cate- j gorale, repx-esentatieve organisaties tot loononderhandelingen leek de meesten juist toe. Specifiek liberale I organisaties van werkgevers en werk- nemers werden met kracht van de hand gewezen. „Ze ziet er allerliefst uit, maar zij *n het algemeen kon worden ge- heeft wel een kleine bult op haar sesd. dat de liberalen de eenheid wil- hoofdje", rapporteerde hij. „Wat er ook gebeurt haar vuilnismannen zul len een oogje op haar toekomst hou- Wandelende rechercheur gemolesteerd De Haagse politie heeft gisteren drie jongelui aangehouden verdacht van openlijke geweldpleging. Het waren een twintigjarige machinist, een twintigjarige voeger en een ne gentienjarige plaatwerker. Zaterdagavond omstreeks tien voor half twaalf wandelde een recher cheur van politie in de Van Mus- schenbroekstraat. Daar ontmoette h\j vier jongens, van wie er één zei: „Zullen we zijn hoed eens van zijn kop slaan". Onmiddellijk openden ze de aanval. De rechercheur, die zich fel verdedigde, kwam toch op de grond terecht. Hy werd door de jon gens met schoppen en slagen flink toegetakeld. Toen een surveillance wagen hem ontzette, namen de jon gens de benen. Er werd er één aange houden, maar de rechercheur kon deze niet herkennen als een van de daders. Gisteren heeft de rechercheur zelf ln de omgeving een onderzoek inge steld en heeft toen de drie jongeman nen aangewezen. Het drietal, dat al eerder met de politie en Justitie in aanraking is geweest wegens geweld pleging, is ingesloten en zal donder dag voor de officier van Justitie worden geleid. len bevorderen en de verdeeldheid op basis van religieuze en filosofi sche opvattingen niet willen laten voortbestaan, tenzij er voldoende keus is in neutrale, algemene moge lijkheden. Laatste finalisten bekend van tweede Brasem-concours De laatste finalisten van het twee de Brasem-concours zyn bekend. De winnaar van het eerste concours De Vendelly's uit Beverwijk (vyf op gewekte meisjes) hebben zich zater dagavond met groot machtsvertoon in de eindstryd gespeeld en gezon gen. Het krachtsverschil was zaterdag avond tijdens de derde en laatste voorronde, die in een stampvolle Pancratiuszaal in Roelofarendsveen werd gehouden, overigens bijzonder klein. Evenals bij de tweede voor ronden gingen er ook dit keer vier groepen over naar de eindstrijd. Behalve De Vendelly's (33% pnt.i bereikten ook Corine (een meisje dat zichzelf begeleidt op de piano) uit Stompwijk met 30 punten, de Bar- barossa Five uit Zoeterwoude (29 p.) en Roy Bayer and the Diamonds (Leiderdorp) de finale. Zaterdag komen de elf finalisten voor de laatste maal op de planken van de Pancratiuszaal. De eindstrijd begint om half acht. (Van onze Bossche correspondent) Een felle brand, die in de nacht van zaterdag op zondag rond half twee door nog onbekende oorzaak is uitgebroken, heeft het kapitale pand van ijzer- en staalhandel P. Mercx N.V. in het centrum van Tilburg ver woest. Alleen de voorgevel bleef over eind staan. Een groot onbewoond herenhuis, dat kortelings door de gemeente voor 200.000 gulden is aangekocht, werd eveneens een prooi der vlammen. IJzer- en staalhandel Mercx is een van de grootste grossierderijen in huishoudelijke artikelen, tuin- en an dere gereedschappen in zuid-Neder land. Het grootste deel van de enorme voorraden, die in het pand lagen opgeslagen, ging verloren. De schade wordt op zeven miljoen gulden ge raamd. De brandweerkorpsen van Tilburg en Oisterwijk alsmede een aantal Tilburgse bedrijfsbrandweer korpsen, hebben een urenlange ver geefse strijd gestreden om de ijzer en staalhandel en het herenhuis te redden. Een grote opslagloods gevuld met hout op het teirein van de aan- nemersmaatsohappij Van der Berg en Van der Klis in Delft is geheel door brand verwoest. Als gevolg van de N.K. - voorzitter verwijt werkgevers enorme hitte spx-ongen ruiten van huizen in de omgeving. De brand weerlieden, die asbestpakken moesten aantrekken, stonden machteloos te genover de vuurzee en bepei'kten zich tot het nathouden van een nabijge legen kantoorgebouw. De schade wordt geschat op enkele tienduizen den guldens. De oorzaak van de brand is niet bekend. De voorzitter van liet NKV, de heer P. J. J. Mertens, heeft zaterdag middag tijdens een büeenkomst van propagandisten van het NKV in Utrecht de werkgevers verweten, dat zy niet de bereidheid hebben getoond een oplossing te zoeken voor het vraagstuk georganiseer - den - ongeorganiseerden. Men schermt steeds met de stelling dat men geen restitutie van vak bondscontributie wenst te geven, maar men zwygt over andex-e voor stellen, die door de vakbeweging zyn gedaan. Voorstellen, dit neer komen op het materieel erkennen van de vakbeweging. Het is nog niet zó lang geleden, dat werkne mers werden ontslagen of minder loon kregen, omdat zij vakbonds lid waren en ijverden voor sociale verbetering. Maar er heeft geluk kig een kentering plaats gehad en de werkgevers zeggen tenminste, dat zij de vakbeweging waarderen. Laat men dan nu ook eens aan het vakbondslid laten blyken, dat het getij gekeerd is, aldus de heer Mer tens. Over de zijns inziens onwaarachtige en onheuse kritiek, die de voorzit ter van het „Kath. Werkgeversver bond" op hem persooniyk heeft ge publiceerd, zei de heer Mertens, dat hij daardoor weliswaar pijnlijk is getroffen, maar dat hem deze on heuse behandeling niet aangaat. De voorzitter van de vakcentrale heeft tot taak de gevoelens te ver talen en te vertolken van zyn vak bondsleden. Het zyn die leden, die dagelijks ondervinden hoe ongeor ganiseerden profiteren van het veren van de vakbonden en de in spanning van georganiseerden. Deze georganiseerde werknemers wensen anders te woi-den gewaar deerd dan die groep van werkne mers, die thans terecht „meeeters" wox*den genoemd, aldus de heer Mertens. MONNIKEN VAN SMOKKELARIJ BESCHULDIGD De Italiaanse officier van Justitie in Velletri heeft de gebaarde mon niken van een Capucynenklooster, waar dinsdag een dode man en siga retten ter waarde van bijna 250.000 gulden zijn aangetroffe i, medeplich tigheid aan smokkelary ten laste ge legd. „De wet is voor iedereen gelijk", zei de federale officier Badali, die de zaak behandelt. „Paters vox-men geen uitzondex-ing op deze regel". Hy deel de mede, dat de beschuldigingen te gen de monniken van het Sint Fran- cisc us klooster waren ingebracht zo wel door de cax-abinieri (Rykspolitie) als de douanerecherche. Schuldigverklaring aan medeplich tigheid aan smokkelary kan leiden tot gevangenistraffen van maximaal twee jaar en boeten tot 50.000 gul- I den. De boete kan worden vervan - gen door extra gevangenisstraf tot een maximum van drie Jaar. Vier van de vyf monniken van het kleine afgelegen zeventiende-eeuws klooster zyn, nadat het schandaal bekend was geworden, overgeplaatst naar een ander klooster. Een vyfde mocht achterbiyven om het klooster te bewaken. Badali zeide dat 't onderzoek door de politie nog wordt voortgezet. Als dat voltooid is zal een rechter van instructie uitmaken, of het bewys- materiaal een proces over het ge val rechtvaardigt. Volgens de politie was het de twee de keer in vijf jaar dat grote hoe veelheden gesmokkelde sigaretten werden aangetroffen in Capucijnen- I kloosters in de omgeving van Rome.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13