Dubieuze Duitse treffer velt Oranje in Muhlheim UVS-VUC nog een scherp' due Inzinking na rust werd hockeyteam f ataal Tiemen Groen neemt revanche op Ursi Roy Emerson favori NCS - zwemdriekamp in Leidse Overdekte Ronde va Woerdei ITwee treffers van Sjoerd Teske LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 17 MEI 1965 (Van speciale verslaggever) In de Nederlandse kleedkamer stond zaterdag na afloop van het hockeyduel met West-Duitsland in Muhlheim, een duidelijk opge wonden, uiterst blote hockey-er. Joost Boks, de doelverdediger van de Nederlandse ploeg, had zich ontdaan van alle kleding, maar nog niet van de teleurstelling over de gang van zaken rond het doelpunt dat de Duitsers de winst bracht. „Maar lieve man" „Maar lieve man", riep hij te gen de Belgische scheidsrechter Manneback, „dat kan helemaal niet. Er was nog geen doelpunt toen je floot. Sloma schoot op de paal en een bal die op de binnen kant van de paal komt, kan nooit het veld inspringen. Schachner maakte dat doelpunt, maar daar na pas". De Franstalige, voorna melijk uit buikpartijen samenge stelde Manneback luisterde aan dachtig en sprak toen: „Verstaan niet" Zijn collega Asselman bracht hem op de hoogte van Boks' gedachtengangHet com mentaar van Mannebach was kort: „hij hoeft er niet zeker van te zijn, maar ik. Sloma schoot op de binnenkant van de paal: doel punt uit". En dat is dan in het kort de wat ongelukkige manier waarop Neder land in Muhlheim door de Westduit sers naar een nederlaag is gedreven. Een treffer van Schachner (volgens Manneback van Sloma) was de enige m dit harde, snelle en felle, maar slechts bij uitzondering fraaie tref fen. Nederland moet zijn eerste hockey-zege in West-Duitsland nog steeds verwezenlijken. Twee ploegen, die sinds vrij korte tijd een kern van sterke gerouti neerde spelers kwijt zijn, hebben za terdag met inzet van alle energie getracht tot een goed resultaat te komen. De wapens in deze slag wa ren een enorme dosis strijdlust, con- MERKWAARDIG Na de interland Duitsland-Neder- land speelden de B-elftallen van bei de landen tegen elkaar. Het nicricwaardig genoeg een afspiege ling van hetgeen daarvoor te was geweest. Ook nu een sterker spe lende Nederlandse ploeg, die na rust 0) snelheid, adem en stootkracht te kcrt kwam. Michael Krause, de Keulse middvoor en rechtsbinnen Suhl brachten de score kort n£ kaar op 20. De 2? sterkste Nederlandse hockey spelers hadden samen in 140 minu ten hockey geen enkele treffer kun nen plaatsen. Zondag was het in Essen de beurt aan de jeugd. Ook daar was Nederland weinig succes weggelegd en bleef onze hookeytop zonder c winning. De meisjes verloren in uitstekende wedstrijd met 21 onze oosterburen, de jongens red den de schamele vaderlandse eer door West Duitsland een gelijk spel (3—3) af te dwingen. HOCKEYDAMES VERLIEZEN IN ZWOLLE (Van onze correspondent) De 31 overwinning, die de Duit se dames hockeyploeg zaterdag in Zwolle op het Nederlands elftal heeft behaald, is gezien de krachts verhouding, de verdeling van 't aan tal reële doelkansen en het verschil ln technische vaardigheid veel te royaal uitgevallen. Toen de BDHC- speel8ter Liesbeth Lieve ver in de tweede helft het langdurige Neder landse overwicht eindelijk met de verdiende gelijkmaker bekroonde, gloeide er bij de ruim duizend toe schouwers een rechtvaardigde hoop, dat de oranjeformatie in de resteren de twaalf minuten ook nog de over winning en daarmee de revanche voor de verleden Jaar in Hamburg geleden nederlaag zou grijpen. Het zat er op dat ogenblik ook beslist in. De ontknoping voltrok zich echter geheel tegen de verwachting in. Wat enkelen al gevreesd hadden gebeurde. De gedurende de gehele wedstrijd veel te trage Nederlandse defensie werd in een paar minuten tweemaal door razendsnelle uitvallen opgerold, hetgeen de Duitse meisjes mede door twee blunders van aanvoerd- ster Len Nolte-Martens een geflat teerde 31 zege opleverde. De doelpunten kwamen als volgt tot stand: Gudrun Scheller 01 rust Liesbeth Lieve 1—1, Inge Schleicher 1—2, Inge Ketels 13. Hockeyuitslagen Heren, kampioenschap van Neder land: Hattem—HTCC 2—3: HMC Amsterdam 0—2 (A'dam kampioen); HMC—HTCC 1—1. Stand Amsterdam 6 5 0 1 10 162 HTCC 5 3 1 1 7 8—7 HMC 6 1 1 3 3 5—11 j Hattem 4 0 0 4 0 6131 ditie en een goede mentaliteit. Aan één zaak was echter te zien, dat het hier formaties betrof waarvan vele spelers nog ervaring moeten opdoen: de Nederlandse noch de Duitse ploeg vormde een eenheid. Beide teams be stonden uit een solide, behoorlijk stuwende defensie en vijf vaak slor dig spelende aanvallers, die elkaar te zelden in een vloeiende combinatie vonden. Die voorhoedes waren dan ook niet bij machte uit een normale aanval een doelpunt te produceren. Ook de treffer van Schachner kwam voort uit een strafhoekslag. Een voorhoedeprobleem dus voor coaches Piet Bromberg en de Duitsers Hugo Budinger. Piet Bromberg dient voorts nog om te zien naar vervangers voor linksachter Theo Terlingen en spil Frans Fiolet, die afscheid namen van het internationale hockey. Hoog tempo Nederland heeft zich in deze in terland wel volmaakt gegeven. Van de beginbully af wervelden de Ne derlandse aanvallers in hoog tempo naar het doel van Farnsteiner. De Keyzer, Nico Spits, Frans Spits en FRANS FIOLET Westdijk trachtten echter voorna melijk de Duitse defensie aan stuk ken te soleren. Via technisch spel gleden zy vaak langs twee, drie tegenstanders, om de bal aan de 1 de kwijt te raken. De Keyzer drong op die manier tweemaal diep de cir kel binnen, Frans Spits kon twee maal slechts ten koste van een straf - corner door de keihard spelende spil Greinert worden gestuit, rechtsbui ten Hylkema werd in de cirkel krachtdadig geveld door linksachter Jurgenbein. Solide Tegen de solide, krachtig ingrij pende Duitse verdediging was he' allemaal verspilde energie. Dit defen- sieblok was slechts via flitsende combinaties open te trekken. Aan de andere kant trachtten de Duitsers op dezelfde manier tot succes te komen, Ook zij liepen echter vast in een hechte verdediging, waarin vooral linkshalf Elffers een uitstekende wedstrijd speelde. Nederland bouw de in de eerste helft een overwicht Wedstrijden in Olympisch Stadion De jonge Fries Tiemen Groen i mo Timoner en ex-amateur wereld- heeft revanche genomen op Giorgio kampioen Jaap Oudkerk leverden in die hem by de Olym pische wielerwedstrijden in Hachio- chi de pas naar de finale van d< individuele achtervolging had afge sneden. TIEMEN GROEN revanche Meer dan een half Jaar heeft de drager van de amateur regenboog trui in dit zware nummer moeten •achten om te tonen, dal er bij -zijn nederlaag van Japan bijzondere om standigheden in het spel zijn geweest. Dat hij, Tiemen Groen, in feite toch sterker was en is dan de Italiaan. Het was een obsessie voor Groen ge worden, een nare droom die hij al die tijd niet van zich kon afschud den. Zelfs toen hij enkele dagen ge leden op de Stadionbaan kwam trai- en daar Ursi op een bankje van zon zat te genieten kon Groen zulk een lange tijd zijn wrok nog niet overwinnen. Ei kon geen hand af, hij zag Ursi niet eens. Aftakeling De langzaam startende Groen liep de eerste ronden een achterstand tn een paar meter op. Hij kwam eenter in zijn eigen tempo en begon ystematisch aan de aftakeling van de glorie van Ursi. Het werd 10,20, ,40,50 meter alsof het niets was. Een kwart baan en in de allerlaatste ronde, toen Groen in volle spurt op het rechte eind de Italiaan voor zich uit zag rijden, zelfs bijna 150 meter. Het uur der wrake had geslagen. Voor Groen werd een tijd van 5.00.2 afgedrukt, bij dit drukkende weer op deze zware cementen baan tyd van groot formaat. Ursi, de onttroonde Italiaan, deed ruim 14 seconden langer over de 4.000 m: 5.14.4. twee ritten een aantrekkelijke strijd, waarin geen der anderen zich kon mengen. Beiden wonnen één rit, maar omdat Timoner met 25 meter minder verschil verloor dan Oudkerk van. hen werd de Spanjaard de uit eindelijke winnaar. De sprint ten slotte leverde volgens de verwachting een zege op voor de Eelg Patrich Secru, die zowel tegen Piet van der Touw, Aad de Graaf als de Austra liër Ronald Beansch zfjn grote kwa- kwaliteiten ruimschoots demons teer de. THEO TERLINGEN op. Er kwamen slechts strafcorners uit voort. Schoten van Nico Spits en Fiolet reikten tot doelman Farnstei ner, maar werden gaaf gestopt. In andere gevallen hadden de Duitsers al een stick voor de bal vóór een schot kon worden afgevuurd. Spelend als in de eerste helft had Nederland de Duitsers zeker kunnen bedwingen. Een inzinking in het be gin van de tweede helft werd ech ter fataal. Aarzeling Nederland startte na rust zwakker, wat aarzelend. West-Duitsland zag de mogelijkheid en rukte op naar Boks. Geordend boog Nederland terug. Maar toen de reeks aanvallen bleef aanhouden, ging er wat van die or delijkheid verloren. Duitsland kreeg een lange corner: naast. Een straf - corner: via de vingertoppen van Bok vuurde Sloma tomeloos hard tegen de paal. Vlak voor een vergeefs naar de bal grijpende Terlingen stond Schachner, die de terugsprin gende bal flitsend hard inschoot 1—0 na zes minuten in de tweede helft. I>e Nederlandse ploeg was hevig aangeslagen. Terlingen maakte bij voorbeeld een van zijn weinige fou ten en plaatste de bal op de rand van de cirkel naar de Duitser Keiler. Fiolet kon erger nog net voorkomen. Pas na een kwartier vond de Ne derlandse ploeg zichzelf terug. Het werd weer aanzienlijk drukker in de buurt van Farnsteiner, maar ook nu bleven de Nederlandse aanvallers, van wie Hylkema op de rechtervleu gel zwak speelde, aanzienlijk te veel met de bal aan de stick lopen. Het aantal strafcorners dat Nederland mocht nemen, groeide wel gestaag. Vrij kort voor het einde van het treffen mocht Fiolet naar voren voor Nederlands zevende hoekslag. Het re sultaat was gelijk aan dat van het •urige slotoffensief dat Nederland in de laatste vijf minuten ontketende: nihil. Wielernieuws I Franse tenniskampioenschappen De twintigjarige Wybe Boon stra uit Opende heeft het interna tionale wieleroriterium van Hanno ver gewonnen. Na een fraaie solo, waarin hij 25 punten verzamelde, was hij onbereikbaar voor zijn tegen standers. De Nederlanders Dick Bronger en Henk Hoekstra eindigde als vierde en vijfde. Henk Nieuwkamp uit Borne eiste in München Gladbach de eerste plaats voor zich op in een 94 kilo meter lange wegwedstrijd. Hij won de spurt van het gesloten peloton. Zijn tijd was 2 uur 10 min. en 15 sec. De Rotterdammer B. Kanse laar heeft de Ronde van Tilburg amateurs gewonnen. Hij reed de 100 kilometer in 2.25.30. De Hage- Gijs van Noord werd tweede, van Amsterdam (Leiderdorp) eindigde op de zeventiende plaats. De Nederlandse amateur-kam pioen Evert Dolman heeft gisteren beslag gelegd op de eerste plaats in de Ronde van Helmond. Hij won de eindsprint van een kopgroep van ze- nan, die een ronde voorsprong hadden veroverd, vóór Ad van Keme- nade uit Eindhoven en Gerard Min- neboo (Heenvliet). Dolman had voor de 100 kilometer 2.32.10 nodig. In de 108 km. lange Ronde van Breda voor amateurs viel de slag gistermiddag reeds ver voor de eind streep. Onder aanvoering van de Vlaardinger Arie Drop, de Braban ders Cees van Brugel en Tonie Bar- :n de tempo-rijder Nol Kloos terman uit Leiden ontsnapten zestig kilometer voor de finish een groep zeventien renners. Kloosterman kon het in de sprint niet verder brengen dan de zesde plaats. De Bre- danaar Snoeys greep de eerste plaats. Wimbledonkampioen Roy Emerson Is de grote favoriet voor de interna tionale tenniskampioenschappen van Frankrijk, die vandaag in Parijs zijn begonnen. Oorspronkelijk was de de Spaanse titelhouder Manuel San- tana eerste geplaatst, maar deze zal de titel niet kunnen verdedigen we gens een blessure, die hij opliep tij dens de internationale kampioen schappen van Italië. Het internationale kampioenschap in Frankrijk was de enige titel van de grote vier toernooien (Australië, Wimbledon, Parijs en Forest Hills), die Emerson vorig jaar tijdens zijn jacht op het „groot slam" ontging. Hij werd in de kwartfinales uitge schakeld door de Italiaan Pietrangeli. Bij de dames zal Margaret Smith haar titel verdedigen. Haar op papier sterkste tegenstandster is de finaliste van het vorig jaar, Wimbledonkam- pioene Maria Bueno, die onlangs het kampioenschap van Italië op haar naam bracht. In totaal nemen bijna 200 spelers en speelsters deel uit veer tig landen. Nederland is vertegen woordigd door Trudy Groenman, Bet ty Stöve, Elly Krocké en Tom Okker. Zij werden direct tot het nooi toegelaten. Roland GarüJ algemeen wordt erkend als langrijkste kampioenschap 0p harde banen, heeft de sterkst- lijke bezetting. Met uitzonder^ acte de presence geven. De Mexicaan Rafael Osuna heeft het internationale toernooi van Florence gewonnen. In de finale ver sloeg hij de Roemeen Tiriac met 2—6, 9—7, 6—3, 6—4. Maria Esther Bueno (Braz) werd winnares van het dames enkelspel door in de eindstrijd de Zuidafri- kaanse Annette van Zijl te verslaan met 6—4 6—3. Door in de beslissingsronde op terreinen van de Hilversumse Golfclub zijn rivaal Van Domme len te verslaan is M. Brandt voor een Jaar in het bezit gekomen van de „Golf'-beker. De NCS-zwemdrlekamp, die zater dagavond in de Leidse Overdekte is gehouden en waaraan de Amster damse-, Utrechtse- en Leidse Water- vrienden deelnamen, is in een ruime overwinning voor de sterke Amster damse ploeg geëindigd. AWV, dat op elf van de veertien nummers zege vierde, bezette in de einduitslag met 113.4 punten voorsprong op LWV de eerste plaats: 1561.1 punten1674.5 punten. Utrecht bleef met 1802.4 pnt ver achter. Hennie van der Vet, die met rug' slagzwemster Irene naman en di jongensestafette ploeg op de 4 x 50 meter schoolslag voor de drie Leidse overwinningen zorgde, leverde op de 100 meter vlinderslag een behoor lijke prestatie door als eerste in 1.28.3 sec. aan te tikken. Op de 100 meter sdhoolslag moest zij echter met ruim verschil haar meerdere erken nen in de Amsterdamse Jannde Th ijs- meijer. De belangrijkste uitslagen luiden: Meisjes: 4 x 50 m schoolslag est.: 1. AWV 2.54.1; 2. UWV 3.15.3; 3. LWV 3.19. 3 x 50 m wisselslag est.: 1. AWV 2.05.4; 2. 2.30.8; 3. LWV 2.32 Jongens: 4 x 50 m schoolslag est.: 1. LWV 2.45.1; 2. AWV 2.45.7. 3 x 50 selslag est.: 1. AWV 1.53.2; 2. UWV 1.54.2: 3. LWV 1.55.3. Dames: 100 m rugslag: 1. I. Fla- an (L) 1.25.4; 2. W. Prins (A) 29.1; 3. J. Teunenbroek (A) 1.30.3. 10 m schoolslag: 1. J. Thijsmeijer (A) 1.30; 2. H. van der Vet 1.34.6; 3. C. de Vos (A) 1.35.7. 100 vlinderslag: 1. H. van" der Vet (L) 1.28.3; 2. J. Thysmeijer (A) 1.33; 3 S. van der Vliet (L) 1.42.3. 100 meter vrijeslag: 1. W. Prins (A) 1.14.1; 2. H. van der Vet (L) 1.18.9; 3. A. van der Raam (A) 1.20.5. 5 x 50 meter vryeslag est.: 1. AWV 3.01.2; 2. LWV 3.05.5. Heren: 100 m rugslag: 1. J. Maas (A) 1.14.4; 2. P. de Zeeuw (U) 1. 3. J. de Ryken (L) 1.22.5. 100 meter schoolslag: 1. J. Kuiper (A) 1.2 2. B. van der Broek (A) 1.25.7. B. de Zwyger (L) 1.32.8. 100 meter vlinderslag: 1. P. Goos (A) 1.20; 2. H. Jachtenberg (A) 1.25.4. 100 meter vrijeslag: 1. J. Kuiper (A) 1.06; 2. H. Pieneman (U) 1.07; 4. P. Pynaken (L) 1.10.6. 5 x 50 m vrijeslag est.: I. AWV 1 2.33.3; 2. AWV II 2.36.1; 3. LWV 2.42.2. De Brit Jeff Smith heeft zyn positie in de strijd om het wereld kampioenschap motorcross 500 cc.- kiasse opnieuw verbeterd. Zondag won hy in Haelsingborg de Grote Prijs van Zweden motorcross, waardoor hy met ruime voorsprong het klas sement van de competitie om de wereldtitel aanvoert. De tweede plaats was voor de En gelsman Vic Eastwood. SVL gelijk met Herinei SVL heeft het tegen het Hermes, waarvan in de vrü gemakkelijk werd geff) niet ver kunnen brengen dan Dc roodwitte supporters zullen dat resultaat zeker niet ten huiswaarts zyn gekeerd. iDt) deel. SVL maakte geen gebrul de grotere individuele technic loopsnelheid. Inplaats dat men ln de aann hard ingrijpende Hermes-d# trachtte te omzeilen door binaries werd veelal mei gewerkt en dat was natuurlij kolfje naar de hand van Cor H] diens mannen. Met de sterke in de rug nam Hermes een nib verdiende 4—2 voorsprong. Hoe het spel intussen was gew( biykt uit het feit, dat de ovei bepaald niet teveel fluitende i Westphal drie strafworpen Hermes moest geven en twee SVL. Daarvan benutten de ro ten en de Hagenaars er ieder Na de hervatting speelde SVI hoger tempo. Dat resulteerde serie razend gevaariyke aai,, die de stand wyzigden via 2-4 en 64 in 75. Als Frank Boni zyn mannen zo waren doorga dan was de winst zeker in handen gebleven. Maar de r ten vervielen weer in het j verk" van de eerste helft nes maakte daar dankbaar gd van door even voor tyd -] stond met 8—7 voor de een vrije worp geiyk te WIELRENNEN De dertiende Ronde van Wos heeft by de amateurs een over ning opgeleverd voor de sterk rj de Wim Emo. De Utrechtenaai in de eindsprint zyn vluchtma Kettenis (Den Haag), Koevei (Vlaardingen), Liebrechts dingen) en Vianen (Kocka versloeg, legde de 100 km af uur, 29 minuten en 38 seconds Leidenaar Jan van Biemen, die Jan Blankenburg (Alphen), Ton der Valk (Voorschoten) en Cock der Hulst (Zoeterwoude) herhai lyk by ontsnappingspogingen betrokken, eindigde in het pek By de nieuwelingen ging Winl Karstens als zestiende streep. Zuidwyk (Koudefc eindigde als tiende. De zege ww de Amsterdammer Harrie Janss (Van onze sportredacteur) UVS' laatste wedstrijd, tegen VUC, is nog een tamelijk emo tionele zaak geworden. Ook al wiste het 2-2 eindresultaat, waarmee beide ploegen gebaat waren, op slag alle scherpe kant jes weg, zonder twijfel zullen UVS-midvoor Leo Holl en de royaal gebouwde VUC-rechts- binnen Kelfkens, die beiden ge blesseerd raakten, een plezieri ger „laatste voorstelling" in ge dachten hebben gehad. Meer nog dan voor Kelfkens, die door zyn knie ging en het Kikker- polderveld per brancard verliet, was een bittere zaak voor Leo Holl. De blauwwitte aanvalsleider, die woensdag a.s. een proefwedstrijd by Telstar mag spelen, werd in de twin tigste minuut, toen hy op het punt stond 11 te scoren, door de reeds verslagen VUC—doelman Boersma geblokkeerd op een wyze welke be slist niet door de beugel kon, maar door dt niet overtuigend leidende ar biter Rozier uit Purmerend werd ge- tolereerd. Geen doelpunt, geen straf schop, maar slechts een blessure voor de onfortuiniyke Holl, die zich in een periode, waarin UVS duideiyk het beste van het spel had, moest laten vervangen door Wally van Schooten. Onbenullig Tot overmaat van ramp werd het kort daarop op hoogst onbenullige wyze nog 02 voor de Hagenaars bovendien, doordat doelman Herman Vermeer niet reageerde op een direct door Kelfkens genomen indirecte vrye trap en, tot zyn grote schrik, het leer via de lat voor de voeten van dt Haagse linksbinnen Wolt- man, zag caramboleren, Wolt- man, voor wie enkele semiprofclubs grote interesse tonen, was ook de grondlegger van het eerste VUC- doelpunt: een prachtige pass van hem maakte voor midvoor Nölke in de derde minuut de weg vry UVS behield echter het initiatief, slikte de pech van een prachtige kop- van Aat Koren tegen de paal dapper weg, incasseerde de „sand wich", waarin doelman Boersma en Haags achterspeler even later de kleine Leidse linksbinnen werd kort voor rust beloond met eer beheerst doelpunt van Teske, di< via de binnenkant van de paal 1i scoorde. Sterker Ook na de hervatting bleef UVS, een enkele periode uitgezonderd, ster ker. In een nogal geprikkelde stem ming oefenmeester Kantebeen werd uit het veld gestuurd, nadat hy de verstandeiyke vermogens van ar biter Rozier op een wat al te op vallende wyze in twyfel had getrok ken scoorde de in het centrum gevaariyke Teske (een doorbraak in de 17de minuut, waarby hy het leer over de uit zyn doel komende Boers ma „lobte") de verdiende geiykma- ker. Daarby nleef het, want VUC had met het openstellen van de bui- tenspelval tegen de nogal breed ope rerende UVS-aanval (tempoverlies) groot succes. Aan stopper Ruisch nog steeds onmisbaar by VUC was dit wel toevertrouwd Een misluktepoging van Sjoerd Teske om de bal in het VUC-doel te koppen. (Foto L.D./Holvast) Stayers By de stayers zaten twee wereld kampioenen elkaar voortdurend in de haren. Cross-kampioen Guiller- J Een aanval van UVS op het man Broevsma, stopper Rvtt VUC-doel. V.l.n.r. Mattie Kan- en UVS-goal-getter Teske tebeen. Peter Witteman, doel- J (Foto LDi/rii

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10