hoofdrol vertolker in vlak na oorlog ür. H. J. van Mook overleden een STERK STAALTJE LANGE HEREN SHORTS 14.50 ZOMER HEREN PANTALONS v.a. 16.75 Levende baby tussen huisvuil gevonden ELISABETH BAS "PARAAT" ,HET BEZOEK": terugkeer vol I Films van deze j 1 week in Leiden LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 MEI 1965 VIERDE BLAD De op 70-jarige leeftijd in Frankrijk overleden dr. H. J. van heeft vooral vlak na de tweede wereldoorog in Indinesië zeer belangrijke rol gespeeld. derhandelingen met de republiek on der de auspiciën van Sir Archibald Kerr, waarbij de regeringsverklaring van 10 februari 1946 als grondslag diende gebruikt te worden en die uitliepen op de mislukking van de Hoge Veluwe. Intussen leidde Van Mook in juni in Malino de vorming van de fede rale deelstaten in. En dan volgden weer in een belangrijke reeks de onderhandelingen onder Killearn, en conferenties in Pangkal Pinang, Linggadjati en Den Pasar, waar oost- Indonesië werd gevormd, later dooi de totstandkoming van de andere deelstaten gevolgd. Ondanks de aan vaarding van de overeenkomst van I Linggadjati in maart 1947, volgde dan de politionele actie (juli), de na j tussenkomst van de P. v.d. A en van de Veiligheidsraad gesloten wapen stilstand op 4 augustus en Van Mooks reis naar Nederland en Amerika om alsnog te pogen een doorstoten naar Djokja mogelijk te maken. Onderhandelingen Terwijl de vorming van de deel staten werd voortgezet hadden an dere gebeurtenissen, waarbij Van Mook de leiding moest geven, plaats. In december werden de onderhan delingen op de Renville gehouden, in januari 1948 kwam de voorlopige fe derale regering tot stand en in mei van dit jaar begonnen de besprekin gen van de federale conferentie in Bandoeng, die doorkruist werd door de actie van de staatshoofden, waar door Van Mook het initiatief uit handen werd genomen. In september 1948 kwam Van Mook naar Nederland en tegen het eind van de maand ging hfj naar aanleiding van Moeso's staatsgreep weer naar Indië. Op 25 oktober 1948 werd aan dr. Van Mook op de meest eervolle wijze ontslag verleend als J. van Mook werd op 30 1894 in Semarang geboren. In en Delft studeerde hij en in Leiden Indisch recht, legde hij in februari 1928 ook examen af in de Indolo- che wetenschappen. Na een amb- lyke carrière in de Oost werd hij 1937 benoemd tot directeur van t departement van Economische ken, in welke functie hij de pre- ire laatste economische onderhan- met Japan leidde, die duur- van 12 september 1940 tot 17 KAKI - D. BLAUW KAKI - BEIGE - GRIJS OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 MIDZA juni 1941. Ze liepen op niets uit, om dat de Japanners uitsluitend econo mische voordelen voor zichzelf trachtten te bemachtigen. Reeds in zijn studententijd had hij de aan dacht op zich gevestigd door zijn progessieve houding jegens Neder- lands-Indië, een houding, waarin hij in woord en daad volhardde tijdens zijn ambtelijke periode. De rechtsho geschool van Batavia verleende Van Mook in 1940 het doctoraat honoris causa. luitenant-gouverneur-generaal. Het feit, dat hij bij de besprekingen in Bandoeng en Den Haag op de twee de plaats werd gedrongen, was voor Van Mook aanleiding geweest zijn ontslag te verzoeken. Na zijn ontslag heeft Van Mook enige tyd in Nederland gewoond. Hij aanvaardde een leerstoel aan een universiteit in Californië en was in 1951 directeur voor de onontwikkel de gebieden bij de Verenigde Na- Zeer deskundig Dr. Van Mook werd bij de Ver enigde Naties in New York als bij uitstekdeskundig op het gebied van de sociografie van de landen in Z.O.-Azië beschouwd. Hij heeft dan ook jaren lang een leidende functie gehad bij i de adviserende en organiserende ta- 1 ken op bestuursgebied van de Ver- enigde Naties. Op een van zyn rei zen in Afrika liep dr. Van Mook een levensgevaarlijke infectie op, waar van hij weliswaar herstelde, maar die voor hem, mede gezien zijn leef tijd, aanleiding was zijn functie neer te leggen. Hij bleef evenwel als ad viseur verbonden aan de Verenigde Naties en in deze tijd organiseerde hij ook een cursus bestuursweten schappen aan de universiteit van New York. Ongeveer een jaar gele den heeft di-. V. Mook zich terugge trokken in l'Isle sur la Sorgne in Frankrijk, maar ook hier werden hem nog bestuurlijke adviezen ge vraagd door de Verenigde Naties. Enige weken gelden heeft dr. Van Mook nog gastcolleges gegeven aan het Instituut for Social Studies in Den Haag. Dr. Van Mook was drager van het Grootkruis van de Orde vaai Oranje-Nassau en Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. Hij bezat voorts een aantal buitenland se onderscheidingen. KZHRM krijgt een nieuwe reddingsboot Blykens het verslag over 1964 van de Koninklijke Zuid-Hollandsche Mij tot Redding van Schipbreukelingen, bestaan er plannen eind 1965 de bouw van een zusterschip van de moderne reddingsboot „Koningin Ju liana" aan te besteden. De ervaringen met de „Koningin Juliana' opgedaan, zullen in dit nieu we schip worden verwerkt. Wat o.m. betekent, dat de motorkamer een betere luchtcirculatie krijgt en het loopdek van een anti-sliplaag zal worden voorzien. Het motorreddingsschip „M. C. Blan- kenheym" werd in het verslagjaar van de sterkte afgevoerd. Proeven met een zodiac rubberboot werden voortgezet. Een beslissing over het gebruik is nog niet genomen. Ook werd aandacht besteed aan de kle ding van de bemanning en aan een nieuw soort zwemvest. In 1964 werd 69 maal alarm ge maakt, waarbij in 23 gevallen daad werkelijk hulp werd verleend. In to taal werden 116 mensen veilig aan land gebracht. Echte moeilijke of gevaarvolle reddingen werden niet vermeld als gevolg van de redelijk goede weersomstandigheden. Kon. landgoederen weer opengesteld De koninklijke landgoederen „De Horsten" en „De Seringenberg" in Voorschoten zijn van 17 mei tot en met 7 juni weer voor het publiek toegankelijk. Op zon- en feestdagen is de ingang aan de Papenlaan en op de overige dagen bij de portiers woning Rijksstraatweg 557. Men moet er rekening mee houden, dat honden niet worden toegelaten. Siamese tweeling buiten gevaar Dr. Solerio, die de zesjarige Itali aanse Siamese tweeling afgelopen maandag heeft geopereerd, heeft verklaard dat de twee thans van el kaar gescheiden kinderen „buiten gevaar zijn", na de kritieke periode van drie dagen na de operatie. Dr. Solerio liet echter daarop volgen dat hij zijn oordeel over een uiteindelijk slagen van de operatie pas morgen wil uitspreken. Tot dan zullen Giu- seppina en Maria Santina Foglia in zuurstoftenten blijven Liggen. Bijna vermorzeld in vuilnis wagen 29ci Onze melangeur gaf u. het beste! Een pasgeboren baby werd gisteren in Londen tussen het afval in een vuilniswagen aan getroffen. Het kind moet in een afvalkoker van een flatgebouw zijn geworpen, vanwaar het in de vuilniswagen kwam. Bijna was de baby door de hydrau lische pers in de wagen vermor zeld. Een der vuilnismannen vertelde, dat hij een vreemd geluid in de wa gen hoorde. Toen hij het vuilnis doorzocht, vond hij de baby. Het kind werd naar een ziekenhuis ge bracht. Het zal waarschijnlijk in leven blijven. De politie stelde naderhand een on derzoek in bij de bewoners van het flatgebouw. Ook werd rekening ge houden met de mogelijkheid dat iemand, die niet in het gebouw woont dit is binnengegaan en het kind in de vuilniskoker heeft geworpen. Het kind was ongekleed toen het in de vuilniswagen werd gevonden. De vuilnismannen die volslagen over hun toeren waren door het gebeur de, hulden het in een zakdoek. Een ambulance verscheen spoedig, ver leende eerste hulp, en bracht de ba by naar het ziekenhuis. Minister Nadat minister Welter in novem ber 1941 was afgetreden als minis ter van Koloniën werd dr. Van Mook als zodanig benoemd. Hij bleef ech ter in de Oost. Gerbrandy nam zijn ambt in Londen waar. Op verzoek van de toenmalige gouverneur-gene raal van Nederlands- Indië jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer werd Van Mook een maand later tevens luitenant gouverneur-generaal. In die functie reisde hij naar de Verenigde Staten om aan te dringen op speodige le vering van beïtolde en reeds betaal de vliegUüawn. Hij maakte van deze gelegenheid tevens gebruik om vurig te pleiten voor een gezamenlijk op treden van Landen met belangen in het Verre Oosten. Na de capitulatie ging Van Mook in opdracht van Tjarda naar Au stralië. Vandaar reide hij in mei 1942 naar Londen, waarhij zijn ambt van minister van Koloniën aan vaardde. Op 14 september 1944, toen de bevrijding van Nederlands-Indië te verwachten, werd dr. Van Mook opnieuw luitenant-gouverneur generaal. In oktober 1945 arriveer de hij in Tandjong Priok om aan de bouw van het nieuwe Indië te beginnen. Maar zo simpel ging het niet, want de Britse luitenant-gene raal Christison had inmiddels de re gering-Soekarno de facto erkend. Besprekingen Na de moeilijkheden van de eerste tijd, waarin zich het conflict met Christison en de onderhandelingen met Soekarno (eind oktober) voorde den, gevolgd door besprekingen, die hij met de Nederlandse ministers hield, zag hij zich gesteld voor on- VROUW ACHTER HET STUUR nationale dienst LUXOR AZs het om pure ka rakterrollen of uitgesponnen veelzijdigheid gaat is slechts een handjevol actrices in staat te wedijveren met de ingetogen Zweedse filmster Ingrid Berg man. Van haar kunnen in dra matisch opzicht legt zij eens te meer met grote indringingskracht getuigenis af in „Het bezoek". Daarin speelt zij de rol van de schatrijke weduwe (Karla) een olie-miljonairdie terugkeert naar haar afgelegen geboortedorp (Guéllen), waar men haar twin tig jaar geleden, toen zij zeven tien was, op de meest botte en ge voelloze wijze had verjaagd. Jaarlijks verdwijnen vele schepen spoorloos Jaarlijks verdwijnen ongeveer 15 grote vrachtschepen en tientallen kleinere schepen spoorloos op zee, aldus kapitein Waters van de afde ling opsporings- en reddingswerk zaamheden van de Amerikaanse kust wacht. Kapitein Waters zei dat alleen al bij het vergaan van wachtschepen ongeveer 600 bemanningsleden om het leven komen. Twee factoren dragen bij tot de verdwijning van grote vaartuigen: de abruptheid van het zinken en de onmogelijkheid om de vermoedelijke positie van de schepen te bepalen. „Het wordt tijd dat reders en ei genaars hun schepen nauwkeuriger blijven volgen, waarbij op zijn minst een radiocontact per dag wordt ver eist om de positie van het schip op I te geven", aldus Waters. hadden. Daar is dan allereerst de in goede doen zijnde Serge, op wie destijds innig verliefd was en haar door enkele formidabele schur kenstreken tot aan de rand vai afgrond had gedreven; daar is der de van alle moraal gespeende politiechef, die haar het dorp had uitgeschopt en voorts de leraar, die toen zo overijverig oorvijgen had uit gedeeld. Er is twintig jaar overheen gegaan, zo denkt de gemeenschap, Karla's gevoelsleven is bij haar zeventiende blijven stilstaan. Haar huwelijk met de olie-miljonair om een belachelijke reden gesloten en kon dan ook haar ziel niet beroe ren. Zij heeft er rijkdom van over gehouden, maar dat is dan ook alles. Zij biedt de gemeenschap twee mil joen aan, in ruil voor Serge's dood en dat dan op legale wijze. Aanvankelijk wijst de burgemeester het onmense lijke voorstel verontwaardigd van de hand, maar hoe groot is zijn inner lijke sterkte en die van de gemeen schap? Karla wacht af. Zij toont de doodarme mensen wat zij allemaal wei'kunnen krijgen op krediet. Nu de bevolking de weelde van dichtbij bekakt, wordt de weerstand minder en minder. Men gaat piekeren op welke wijze aan Karla's wens tege moet te kunnen komen. Serge voelt de dreigende ondergang in hoog- tem po op zich afkomen, maar de stem ming is al zo ver tegen hem gekeerd INGRID BERGMAN Guellen is een stervend plaatsje; armoede en werkloosheid nemen hand over hand toe. Er is niet veel nodig meer om een totale ineenstor ting van het sociale en economische leven te veroorzaken. De autoritei ten in het dorp willen de miljonaire feestelijk binnenhalen om zo moge lijk een flinke lening van haar los te krijgen. Bij de ouderen van de gemeenschap staat nog messcherp in het geheugen, waarom Karla destijds werd verstoten, maar men vertrouwt er op, dat de enorme rijkdom van nu haar herinnering wat zachter heeft gestemd. Dat blijkt geenszins het geval te zijn. Karla weet nog tot in details wat men haar destijds heeft aange daan. Zij is, met heel haar overvloe dige weelde en rijkdom, ook niet naar Guellen gekomen om het dorp te helpen, maar om grondig af te re kenen met de figuren, die in deze zaak bij ponden boter op het hoofd BONJOUR TRISTESSE Open vraag CAMERA Het is geen gemak kelijke opgave geweest voor Otto Preminger om het boek „Bonjour Tristesse" van Framjoise Sagan in filmbeelden vast te leggen. Toch is hij er met Mylene Demongeot, David Niven, Deborah Kerr en Jean Se- berg in geslaagd om er een bijzonder sterke rolprent van te maken. Preminger regisseert. Hij probeert geen antwoord te vinden of te ge ven op de onbeantwoorde vraag van FranQOise Sagan. Otto Preminger laat in aanvaard- Da,re vorm zien (kleurrijke flash backs van een bewogen vakantie aan de Franse Rivièra) hoe men komt tot de beklemmende vraag: kan men vergeten en kan men verder leven door het verleden te begraven? Bonjour Tristesse is een aaneen schakeling van „plezierig bezig zijn", waardoor er geen tijd overblijft om zichzelf vragen te stellen. Er wordt voortdurend voor gewaakt, dat het leven niet saai wordt. Doelloos is het echter reeds lang. De film (gedeeltelijk kleur, ge deeltelijk zwart-wit) volgt het dolce- far-niente-leven op de voet. Er is geen plaats in voor serieuze liefdes. Het nioet spel blijven. Eén keer is het dit niet. De afloop is tragisch. Maar het leven gaat verder. dat hij niet eens meer kans krijgt te vluchten. Het einde is onverwacht en bikkelhard: Karla breidt haar per soonlijke leed uit tot het geestelijk bankroet van de gehele gemeen schap. „Het bezoek" behoort zeker tot de betere films. Hij toont op frappante wijze de kracht en de machteloos heid van die enkeling ten opzichte van een (kleine) ten prooi is enerzijds sche ontreddering, gevaarlyke bekrompenheid. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiniHi ïiiiiiiii in i i in i I I inn (Tfiminn in n Derde week Rolls Royce STUDIO „De gele Rolls Royce" begint aan de derde week. Een uitzonderlijke rolbezetting, een plezierig verhaal en een originele vondst (de hoofdrol) hebben deze film tot een succesfilm gemaakt. Hoofdrolspeler is een auto, die in drie verschillende scènes vreemde avonturen beleeft. Bezoekers kun nen hun hart ophalen aan voortref felijk spel van Ingrid Bergmann, Rex Harrison en Jeanne Moreau. Al geprobeerd? Doe het nul „Onverwoestbare Molly" Humor uit VS LIDOEuropa staat nog altyd wat gereserveerd ten opzichte van de Amerikaanse humor, die in celluloid vei pakt de Oceaan overkomt. Hij is naar onze smaak een tikje te la waaierig, te hoekig en te dik aan eezet. Een typisch voorbeeld daarvan is „De onverwoestbare Molly" (Deb- by Rlynolds). Het is ontegenzeg lijk een film vol vaart en levendig heid en er zit, naast een hoop ple zierige onzin, een enkele pikant-rake milieiischets tussen. Maar dat alles maakt toch van deze dolle komedie geen boven de middelmaat uitstekend stuk. Daarvoor ontbreekt toch te veel fijnzinnigheid, daarvoor mist men te veel de lichte toets wapens waar op de Engelsen en Fransen zulke meesters kunnen zyn. Molly is een vondelingetje, dat in eeti woest berglandschap opgroeit bij een oude jager. Zij is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en op een dag verlaat zij de hut om naar Denver te gaan en een rijke man te trouwen. Dat doet zij inderdaad, maar op een heel andere wijze dan haar fantasie haar had voorgeschreven. Haar echtegenoot is een jongen die kan baden in zijn geld, maar toch zoveel mogelijk in de bossen wil leven, ver van het ru moer van de stad. Maar de van le venskracht bruisende Molly zal en moet zich in de society-kringen van Denver dringen. Dat lukt niet zo want Molly's spontane manier doen is de locale aristocratie gruwel. Zij trekt naar Europa om cultuur te vergaren en keert dan terug naar Denver. Zij krijgt tenslot te haar (geheel eigen) plaats in de stad, maar op een geheel andere wy- ze dan zy zich gedroomd heeft. t t t t De lucht- en ruimtevaart krijgt j maandelijks honderden brieven van kinderen die belangstelling i koesteren voor de ruimtevaart. Sommige van die brieven zyn f, niet alledaags, zoals deze van Mike N. uit Oceanside in Cali- f fornië t „Mijnheer, Ik geloof, dat de start van uw t Geminiraket erg goed was. Maar t f ik geloof, dat u een vrouw naar f de maan moet zenden, want f pappie zegt, dat een vrouwelyke f f chauffeur alles kan raken". f Het boerenpaard sterft uit Het goede, oude, trouwe boeren paard sterft in Duitsland uit. In Keulen is bij de opening van de Rijnlandse landbouwtentoonstelling verklaard, dat 't aantal boerenpaar den van 1950 tot 1964 gedaald is van 919.600 tot 373.800 stuks. De daling is een gevolg van de motorisering van het landbouwbe drijf. In 1950 waren op de Duitse boerenbedrijven 120.000 trekkers voorhanden. In 1964 was dat aantal gestegen tot 1.080.000. Ook het aantal combines is toege nomen. In 1950 waren er 500, in 1964 107.000. Steve Reeves in een spannende avonturenfilm REX Deze kleurenfilm op het brede doek is er een van het onver gankelijke genre: romantiek in een kleurrijke omgeving (Ceylon) met spannende gevechten in uiterst ge vaarlijke situaties en met aantrek kelijke vrouwen voor een zeker te genwicht. Regisseur Lenzi kent het recept door en door en heeft het tempo goed volgehouden. Voeg daar bij, dat Steve Reeves de hoofdrol vervult, dan is het duidelijk, dat aan alle voorwaarden voor een boeiende avonturenfilm is voldaan. Mooi weer of geen mooi weer: films van dit t blijven de aandacht trekken omdat ze de behoefte van de moder- stadsmens aan avontuur tenvolle bevredigen. ,Goldfinger" handhaaft zich nog steeds —TRIANON. Hoe kan 't an- dfcis? Goldfii ;r handhaaft zich door de weken heen. Er is dan ook in deze film zoveel ongeloofwaardige span ning, dat steeds meer liefhebbers daarvan er getuige van willen zijn. De film „Goldfinger", met James Bond in het centrum, beantwoordt in het genre volkomen aan de hooggespannen verwachtingen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7