v. en O.-expositie van „bescheiden" allure DE FAAM WA Jeugd parlement komt; met concreet voorstel Wij zijn voortaan geopend: Foto (ine Jan Wolfslag N.V. aank. verkoper een verkoper Padvinders exposeren Gevangenisstraf feu voor automobilisten Laatste kans \n< LEID9CH BAGBIAB VRIJDAG 14 MEI 1965 TWEEDE BLAD [fi de Boerhaavezalen 't/m morgenmiddag) „Een expositie van bescheiden Allure". Zo karakteriseerde mevrouw Jansma Van Schouwenburg, rtid van de sectie werkcursussen >an K. en O. de tentoonstelling lie t/m morgenmiddag in de ioerhaavezalen wordt gehou- len. De tentoonstelling omvat ve- erlci werkstukken van de deel- lemers aan de creatieve cursus- len van de Leidse Volksuniver- liteit. De expositie is gisteravond loor burgemeester mr. G. C. van ei Ier Willigen geopend. Mevrouw Jansma, die de burge- neester met een enkel woord inleid- |e, bracht vooral het enthousiasme, raarmee de cursisten in het afgelo- wi seizoen aan deze vorm van vrije ijdsbesteding gestalte hebben willen gi pven, onder de aandacht van de modigden. Zij twijfelde er niet aan f deze tentoonstelling zal voor vele eidenaars een stimulans zijn hun luimerende talenten bij K en O te uitwikkelen. zoveel mogelijk gestimuleerd behoort te worden. „In al dit werk ligt im mers een stukje zelfuitbeelding", zo vervolgde mr. Van der Willigen. Het speet hem, dat de tentoonstelling in een dergelijk ..zielig" zaaltje gehou den moet worden. Toch rekende hij op heel wat belangstellende bezoe- Enthousiast Op de tentoonstelling 7-ün bijzon der aardige schilderstukjes te zien, evenals een aantal vlotte tekeningen en foto's in zwart-wit. Voorts fraai keramiek, prachtig kunstnaaldwerk en allerliefste bloemstukjes. Met veel enthousiasme is er de afgelonen win ter op de cursussen van K en O ge- Burgemeester mr. Van der Willigen en mevrouw Jansma Van Schouwenburg bij een van de opvallendste ..werkstukken bestaande uit een afgedankte autoped. een oud elektrisch kacheltje, een stoffige luiwagen en een knalrode stationchefspet, alles opgebouwd rond een ..gam mele" trap. (Foto LD./Holvast) werkt en met evenveel zorg is deze expositie opgebouwd. Zij is 'n bezoek zeker waard. De tentoonstelling is vanavond van acht tot tien uur en morgenmiddag van twee tot vjjf uur De „Prinses Irene" groep in Leiden bestaat 20 jaar. Daarom organiseren deze actieve padvinders een grote tentoonstelling van tekeningen en handenarbeid in het gebouw „Kan- hiwara" op het buitencentrum van de Prinses Irene groep aan de Haar lemmertrekvaart 137 (achter de spoordijk). Het materiaal voor deze tentoonstelling is verkregen door het uitschrijven van een wedstrijd voor alle padvinders en padvindsters van het district „Rijnland" van het NPV. De tentoonstelling omvat meer dan honderd werkstukken en tekeningen met als onderwerpde volken der aarde. Daarnaast zijn vele foto's te zien. Deze werden beschikbaar ge steld door verschillende ambassades. De tentoonstelling wordt zaterdag 15 mei om half drie officieel geopend en ze blijft open tot 's avonds 8 uur. Om vier uur worden de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Dat zijn: Groep I: 8 t/m 11 jaar: 1. Jannie Vervoorn (11), Maria Goretti groep; 2. Airie Teel (9), Waigunga groep; 3. Tjeerd Roosjen (9), Bestevaer groep. Groep II, 12 t/m 17 jaar: 1. Pieter van der Neut (16) Prinses Irene groep; 2. Annie Veldhuyzen (12), Maria Goretti groep; 3. Leo van Leeuwen (15), Prinses Irene groep. Groep III, vanaf 18 jaar: 1. Peter Vöge (19), Dorus Rijkersgroep. Herdenking van Albert Verwey Ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van Albert Verwey, hoogleraar An de Nederlandse letter kunde aan de Leidse Universiteit van 1924 tot 1935, zal prof. dr. K. Heero ma op donderdag 20 mei a.s. om 20.00 uur een rede uitspreken in het Klein Auditorium van het Academiegebouw Prof. dr. P. Minderaa zal een ope ningswoord spreken. Weg vuil Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd J. Bennebroek Gravenhorst, arts, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de Ver loskunde; A. H. van Bolhuis, arts, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de Keel-, Neus- en Oorheelkunde; mevr .drs. L. C. Brutel de la Rivière-van Delft, tot wetenschappelijk ambtenaar le klas se in tijdelijke dienst bij de Kinder geneeskunde; drs. J. A. van de Griend, tot wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij het Cen traal Rekeninstituut; mej. drs. H. Nieboer, docente in tijdelijke dienst bij de faculteit der Letteren, tot we tenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; dr. M. G. van Nieuwenhuijzen, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in tijdelijke dienst bij de Sociale Geneeskunde; dr. H. van Rees, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in vaste dienst bij de Far macologie; P. Stibbe, arts, tot we tenschappelijk hoofdambtenaar in tij delijke dienst bij de Kindergenees kunde; dr. M. J. van Toorn, tot we tenschappelijk hoofdambtenaar A in tijdelijke dienst bij de Microbiële Ziekten; R. C. Schokker, arts, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Inwendige Ge neeskunde, 2e leerstoel; A. P. Seters, arts, tot wetenschappelijk hoofdme dewerker in tijdelijke dienst bij de Inwendige Geneeskunde, 2e leerstoel: drs. J. D. Speckmann, tot weten schappelijk ambtenaar le klasse bij de Culturele Anthropologie, in vaste dienst. Bang voor bekeuring Een 21-jarige chauffeur uit Leiden reed met zijn auto tegen een gepar keerde vrachtauto en ging er snel vandoor. ,,Ik was bang voor de be keuring", zo bekend hij voor de Haagse politierechter. „Maar op die manier maakte u het nog erger", I stelde de rechter vast. Er was voor f 170 schade aangericht. De officier eiste f 50 voor de aanrijding en f 100 boete voor het doorrijden, plus voor- j waardelijk 8 maanden ontzegging der rijbevoegdheid. De rechter veroordeelde tot f 50 boete voor de aanrijding, f 150 boete waarvan f 75 voorwaardelijk, voor het doorrijden en voorwaardelijke ont-1 zegging der rijbevoegdheid gedurende 6 maanden met proeftijd van drie jaar. Exp iressie >v De burgemeester op zijn beurt, zei el waarde te hechten aan de vrije ^pressie zoals die door de Volks- fljmiversiteflt wordt bevorderd. „Je nensen erg gelukkig mee maken", aldus mr. Van der Willigen. |0ok hij noemde de creativiteit een elangrijke vrijetijdsbesteding, die De andere werkdagen van S (In tegenstelling tot vroeger dus i NOORDEINDE 30: dinsdags van 1 tot 6 uur n.m. Wo., do., zat. van 9 tot 12.30 uur v.m., 1.30 tot 6 uur n.m. ('s Maandags en dinsdagsochtends gesloten). Enkele weken geleden heeft in de Leidse dagbladen een artikel gestaan over de stadsvervuiling. Enkele be woonsters uit de omgeving van de overweg aan de Herenstraat, waar veel rommel lag, hebben vorige week een brief gestuurd naar de reini gingsdienst in Leiden met het ver zoek deze „vuilnisbelt" op te ruimen. Wij verzochten dat cm vier redenen: het losse vuil waait dikwijls onze tuinen en de straat in, wij hebben last van vliegen en ander ongedier te van deze vuilnisbelt, treinreizigers krijgen geen nette indruk van Lei den en wij hebben de hoop, dat de publiciteit rond deze maatregelen van de reinigingsdienst andere men sen ervan zal weerhouden hun vuil maar overal neer te gooien. Wij ho pen, dat zij het aan de reinigings dienst zullen meegeven. Tot onze grote vreugde namelijk heeft de rei nigingsdienst aan ons verzoek vol daan, want woensdagochtend begon een ploeg de rommel op te ruimen. Omwonenden van de Herenstraat en de Leeuwkenstraat. der informele kleding. Vandaar de Engelse snit colbert. Vandaar de strepen en ruiten. Vandaar de flannels en de tweeds. Het colbert links de klassieke Engelse twee-rij blazer; het colbert rechts: de flannel-tweed, in het nieuwe window- pane dessin, of kleur tegen kleur. f 89f 79,— Dronken achter het stuur Zoekt gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Discussies over bestemming van stuk grond langs de spoorbaan Leidenaar en Leiderdorper Hoe groot het aantal autobestuur ders is, dat onder invloed van drank rijdt, bleek gisteren weer tijdens de zitting van de Haagse politierechter. Van de zestien zaken, die werden be handeld, betrof de helft lieden, die „onder invloed" een motorrijtuig be stuurden. „Leest u dan de krant niet en weet u dan niet, dat er ste vige straffen worden uitgedeeld voor dergelijke feiten", zo stelde de offi cier van Justitie, mr. J. Lulofs, tel kens weer de vraag. Meestal volgde geen antwoord; wel jammerklachten dat men het rijbewijs toch zo slecht kan missen.. 1,5 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Raymond Bernardus, zn van G. M. Pleterse en I. M. Hoogenboom; Marco Peter, zn van A. C. Alban en E. S. Troost; Edwin Ronald, zn van A. J. Dopper en A. J. van der Werf: Mirjam dr Swiebel; S' Swiebel; Slmone Cornelia Mar) Nleèthoven; Hilde Alberdh—. Hofman; Adrianus JohannesPetru Dam Bgmond; Ronald, T. van J. Graveland Monfrooij. ONDERTROUWD Beulink en A. C. Roozendaal; A. Houwellng en J. C. A. Crama; J. T. Verst M. M. der List; Gunst Houten en P. C. A. du Prle; P. J. der Zeeuw en G. S. de Boer; P. F Gunst en A. M. Meijer; J. N. F.' Doornik: H. van der Melde j F Pennenburg; C. Sip en P. Tongeren; H Soegijarto en H. F. A. Robbers en J. T. M. Kok. GETROUWD A. G. J. Elfrink en M, J. V Kins; G. van der Geljn en J. 1 *ers; J. w. M. Livius 71 Jr, chter; •v. J. H. C. Hulsman. G. C. J. Ar- Het Leids Jeugd parlement stelt de Leidse gemeenteraad voor een stuk grondbegrensd door de spoorlijn naar Utrecht enerzijds en door de Potgieterlaan anderzijdszo spoedig mogelijk in eigen dom te verkrijgen en daar op korte termijn maatregelen te nemen, die een einde maken aan de nogal vuile boel. Dat was het con crete resultaat van een avond debatteren in de raadzaal van het Leidse stadhuis. Het voorstel was het resultaat van m door de CHU-fractie ingediende motie. Daarin werd behalve het door het jeugdparlement aangenomen voorstel ook een suggestie gedaan omtrent de bebouwing en verdeling het genoemde stuk grond. Daar- werd de CHU stevig aangevallen door PSP bij monde van Roel Schip per) en PvdA (Nico Booi), die ken nelijk andere informatiebronnen had den. Zij wisten namelijk te vertel len dat iedere vorm van bebouwing met flats, sporthal, restaurants, etc. onmogelijk is omdat de gemeente Leiden al lang een bestemming voor dit stuk terrein heeft, namelijk het aanleggen van een verhoogde spoor baan. In CHU-gelederen zaaide deze opmerking nogal wat verwarring, ,maar', vond AR-woordvoerder Dron- kert: „die plannen op zeer lange termijn hoeven voor ons geen belet sel te zijn om ook plannen te ma ken en onze visie over de bestem- dat stuk terrein te ge- Dat deden de diverse fracties dan ook: CHU verdedigde (gesteund door AR) haar motie en KVP kwam zelfs met een „droomplan": nacht club, restaurants, hotels, tennisvel den, midgetgolfbaan, enz. Maar noch PSP noch CPN noch PvdA vonden dit een basis om over te praten. Vuurwerk De bijeenkomst begon met wat vuurwerk. PSP-voorzitter Schipper wilde aantonen dat de CHU-fractie in haar motie kennelijk een ander stuk terrein bedoelde. Nadat voorzit ter Van der Kamp diverse misver standen over de plaats van het stuk grond uit de weg had geruimd, kwa men de discussies op gang. De VVD- fractie vond het ook belangrijk om de financiële kant van het plan on der de loep te nemen. De KVP frac tie greep deze kwestie aan om nog eens te wijzen op het schromelijk tekort aan hotelaccommodatie en uit gaansmogelijkheden in Leiden, van daar haar droomplan voor een uit gaanscentrum. Al met al: de discussies leverden na een amendement van de PvdA, PSP en CPN een concreet voorstel aan de Leidse gemeenteraad op. Dat is verheugend en het Jeugdparlement bewees daarmee, dat het meer in zijn element is met een plaatselijk probleem dan met zwevende beschou wingen over een nationaal vraag stuk. Voorzitter Jan van de Kamp had een zware avond: hij miste zijn „se condanten" en het kostte hem daar door vaak moeite de botsende menin gen in geordende banen te leiden Iets wat ook niet vaak voorkomt: het Jeugdparlement kwam op tijd klaar met de behandeling van het onderwerp, een argument te meer om in de toekomst meer plaatselij - le problemen te behandelen. Zangavond in kerk Ger. Gemeente In de kerk der Geref. Gem. aan de Nieuwe Rijn 76 vond gisteren een zangavond plaats onder auspiciën van de zangvereniging „Jubilate Deo" dezer gemeente. Daaraan werk ten mede de Zangver. „De Lofstem" (Lisse) en het Chr. Mannenkoor „Jubilate" (Katwijk aan Zee), al deze koren onder leiding van de heer L. Manneke. De uitvoering was een herhaling van het concert in Lisse, ons blad van 28 april verschenen is. De aanwezigen hebben met grote aandacht de verrichtin gen der verschillende koren beluis terd. Commissaris Koningin komt 31 mei in Leiden De Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz zal maandag 31 mei het nieuwe fabrieksgebouw van Shulton N.V. op het industrie terrein aan de Rooseveltstraat officieel openen. Shulton startte haar produktie in Leiden in 1955 in een oud pand aan de Oude Singel, terwijl de kantoren aan het Terweepark waren gevestigd. Het bedrijf heeft thans 160 man personeel uit Leiden en omgeving in dienst. Het nieuwe fabrieksgebouw, dat is ontworpen door ir. C. M. Bakker en de heer J. D. Postma te Rotterdam, bestaat uiit een geheel in staalcon structie opgetrokken produktiehal en een in staal en gewapend beton ge bouwd kantoorgedeelte. Met de bouw werd in oktober 1963 begonnen. Bevolkingsonderzoek De gehele Leidse bevolking van 15 jaar en ouder is thans opgeroepen voor deelneming aan het bevolkings onderzoek op tuberculose. Het groot ste deel heeft aan het onderzoek deelgenomen of de oproepkaart, met vermelding van de oorzaak van niet- verschijnen, teruggezonden. Toch zijn er nog te veel Leidenaars die niet voor het toestel zijn ver schenen en ook niets van zich heb-: ben laten horen. Deze zullen nog een herhaalde oproep ontvangen, of hebben die herhaalde oproep reeds in hun bezit. Hun wordt nog gelegenheid gebo den zich te laten onderzoeken op: maandag 17 mei van 9.0012.00 en 14.0016.30 uur; dinsdag 18 mei van 14.00—16.30 en 19.00—21.30 uur; woensdag 19 mei van 9.0012.00 en 14.0016.30 uur; donderdag 20 mei van 900—12.00 en 14.00—16.30 uur; vrijdag 21 mei van 14.00—16.30 en 19 00—21.30 uur. De onderzoekplaats is het gebouw van de Bescherming Bevolking, Middelstegracht 91. Met een alcoholpromilage in zijn bloed van 1,5 reed een 35-jarige pro curatiehouder uit Leiden met de door hem bestuurde auto op 12 maart over de Rijndijk in Voorscho ten. „Koos, je gaat teveel naar rechts", zo waarschuwde nog een mede-inzit tende. Maar het was al te laat: de auto reed tegen een boom en de in zittenden werden niet ernstig gewond. Volgens verdachte had hij maar vier glazen bier gedronken en weinig gegeten, doch een politieman, die verdachte had aangehouden, ver klaarde, dat de man „waggelend" liep. De officier eiste een week gevan- genistraf en ontzegging van de rij bevoegdheid gedurende een Jaar, waai-van vier maanden voorwaarde lijk met aftrek van de tijd waarin het rijbewijs is ingetrokken. De reohter veroordeelde conform die eis. Ant. J. M. Spronk 25 jaar priester Kapelaan Ant. J. M. Spronk van de pastorie aan de Lorentzkade in Lei den viert vandaag zijn zilveren pries terjubileum. Dat betekent een feest dag voor kapelaan Spronk, maar ook voor de schoolgaande jeugd van de St. Petrus-, de Don Bosco- en de St. Jozefschool, waar de jubilerende priester vanochtend hartelijk werd gehuldigd .onder meer met zang. 's Middags brachten kinderen van de kleuterscholen in de tuin van de pastorie een aubade. Vanavond viert kapelaan Spronk met zijn familie en belangstellenden de eucharistie. Van af 9 uur kan iedereen de jubilaris ge lukwensen in de parochiezaal aan de Lorentzkade. Zondag vindt de solem nele viering van de eucharistie plaats Celebrant is de jubilerende kape laan zelf, die ook de predikatie ver zorgt. Volgende week woensdag ten slotte wordt kapelaan Spronk gehul digd door de leerlingen van de St. Petrusschool. 2,7 Wij vragen voor direct een net ervaring. Aanmelden Foto Cine Jan Wolfslag N.V. BREESTRAAT 123 LEIOEN Heel wat erger had een 49-jarige, producer uit Leiderdorp het ge maakt. Niet minder dan een alcohol promilage van 2,7 werd in diens bloed aangetroffen, nadat hij met een door hem bestuurde auto eveneens op de Rijndijk in Voor schotentegen een andere auto was gebotst. De rechter wees er op, dat een al coholpromilage van 0,80 reeds als grens moet worden aangemerkt om nog een auto behoorlijk te kunnen besturen. Volgens deze verdachte had hij 2 k 3 borrels gedronken, doch het bleek, dat hij zich niet kon herinne ren. waar hij die avond gedurende enkele uren was geweest. De auto van verdachte was vrijwel geheel vernield en er zouden onder die omstandigheden, wel doden heb ben kunnen vallen. De eis luidde 10 dagen gevangenis straf, ontzegging der rijbevoegdheid gedurende 1 jaar en 6 maanden. Het vonnis werd tien dagen gevan genisstraf en ontzegging gedurende een jaar met aftrek van de tijd, waarin het bewijs reeds is ingetrok ken. Inbraak mislukt In de nacht van woensdag op don derdag is ingebroken in het kantoor van een boekbinderij aan de Witte Singel. De daders, die aan de achter zijde van het gebouw met behulp van een koevoet een raam hebben gefor ceerd, zijn kennelijk in hun werk ge stoord. Bureaus, kantoorkasten en een brandkast werden namelijk on gemoeid gelaten. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK GOUDEN PATERS Dit jaar is het een halve eeuw geleden, dat de paters Assumptionis- ten zich in Nederland vestigden. Zondag wordt dit 50-jarig be staan gevierd in en om het „kroondo mein" van de jubilerende congregatie het kasteel „Stapelen" in Boxtel. In 1915 nam daar pater Pouis An- toine Verhaegen, met enkele studen ten, zijn intrek. Thans staat hier de provinciaal-overste, pater Mari- nus v. d. Boogaard, aan het hoofd van 255 priesters, 35 broeders en 57 fraters, die zich bezig houden met of zich voorbereiden op taken als hereniging, onderwijs en velerlei vor men van zielzorgen en missie. De bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Bekkers, zal zondag de spre kende gast zfjn op de officiële herden kingsbijeenkomst. Tevoren zal, mgr. J. Bluijssen, een pontificale hoogmis opdragen. Ds. S. F. van Veenen 25 jaar predikant Ds. S. F. van Veenen uit Achlum herdenkt woensdag het feit, dat hij 25 jaar geleden werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat de heer Van Veenen in 1937 aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen zijn kerkelijk voorbereidend exa men had afgelegd en hij in 1939 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 19 mei 1940 door zijn broer, ds. J. Th. van Veenen uit Utrecht, toen nog predikant te Lis se, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Leimuiden in de classis Leiden. Op 2 septem ber 1951 verwisselde de jubilaris de ze gemeente met die van Ternaard in de classis Dokkum en sinds 6 sept- ber van het vorige jaar dient hij de hervormde gemeente van Achlum en Hitzum in de classis Franeker.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3