EIDSCH DAGBLAD eer schakering in rede an Johnson over Vietnam Per 1 augustus hogere premie ziektekosten Haagse politie penetreert in nozembenden Bloemplanten Poging een wig te drijven tussen de rode bondgenoten W. SEGAAR Zn. Teveel vitamine d ui onze margarine 9 Vi aandr gewond (p)uc/ ^)lLe, LericHt 1 maart 1860 VRIJDAG 14 MEI 1965 No. 31565 its E. A. el van Dlshoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN L 10.06 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Washington) Twee dingen vielen op in de gisteren in Washington gehouden Je van president Johnson over Vietnam. In de eerste plaats, dat probeerde een wig te drijven tussen Peking en Noord-Vietnam de opmerking, dat China alleen maar uit is op overheersing geheel Azië en dat de huidige communistische afwijzing van lerhandelingen over Vietnam aleen die overheersing te doel ift. In dit verband zei Johnson zelfs, dat de meeste communis me staten er voor zijn op het Amerikaanse aanbod voor onder- idelingen in te gaan. on kreeg in tien jaar zeven miljard gulden tweede was opvallend dat de ident over de communistische |ders In Vietnam zei dat ztf ten vechten voor een betere toe- t en levensstandaard. Daarmee (Johnson voor het eerst merken, hü erkent dat de Vietcong ge- teljjk legitiem nationalistisch is liet alleen maar een organisatie door Hanoi beheerste com- istische agenten. laatste betekent overigens nog dat Washington al bereid is de »ng als onderhandelingspartner sluiten in zijn aanbod tot over- Nog eergisteren namelijk zed de rikaanse onderminister van Bui- andse Zaken Bundy dat de Viet- alleen maar psychologische on zakelijkheid bezit, maar dat de Vietnam door Hanoi wordt lerst, zodat alleen onderhandelen Noord-Vietnam zin kan hebben, ihnsons uitweiden over alle eco- lische hulp aan Zuid-Vietnam, uiteraard ten doel de Noordviet- iezen te doen beseffen, dat zij ilaats van dagelijkse bomschade de Amerikaanse luchtaanvallen, arsteun zouden kunnen krijgen him wankele economie op de 1 te helpen. Men gelooft in Wash, on, dat dit moet aanslaan bij nannen in Hanoi en wel omdat chten uit Noord-Vietnam erop regering en bevolking be- d zijn, dat nog heviger Ameri- e bombardementen met nog schade boven hun hoofd han- Genuanceerd ierkwaardig is overigens dat pre- fnt Johnson nu plotseling Noord een onafhankelijke listische staat blijkt te beschou- die Washington met aanlokke- e politieke zetten los kan weken j de Chinese buur, met wie de pnamezen niet altijd even goede Ingen in het verleden hebben aandenlang hebben de critici van Amerikaanse beleid in Vietnam belyk al beweerd, dat door éen anceerde politiek een herenigd kunnen worden gescha- dat weliswaar semi-communis- zün, maar dat door de litionele antipathie tegen China inkelijk van Peking zou kun- i blijven en een positie a la Joego- |f|vië of Roemenië in Oost-Europa I kunnen innemen. de jaarlijkse hoeveelheden aardap pels, mais en varkensvlees sterk steeg. Daarnaast werden 12.000 me dische centra opgericht, er worden scholen gebouwd, waarin nu een kwart miljoen Zuidvietnamese kinde- n onderwijs krijgen. Onze taak en ons doel is, aldus Johnson, aan te tonen dat vrijheid onafhankelijkheid de weg vormen ir een dergelijke vooruitgang. Als dat duidelijk is zullen ook diegenen, die nu tegen ons strijden en die dat doen omdat zij denken daarmee voor een betere toekomst te vechten, gaan beseffen dat juist het beëindigen van de bloedige strijd de deur naar een betere toekomst opent. Johnsons rede was de vijfde die de president in de afgelopen drie weken voor radio en televisie uitsprak. Slot pag. 2 DR. VANMOOK OVERLEDEN Dr. H. J. van Mook, oud-mi nister van Koloniën in het Lon- dense kabinet en oud-luitenant gouverneur-generaal van het voormalige Nederlands-Indië is maandag op 70-jarige leeftijd na een ziekbed overleden in l'Isle sur la Sorgue (Frankrijk). Het stoffelijk overschot van dr. Van Mook is gisteren in Avignon ter aarde besteld. (Men zie ook elders in dit Blad) dart. de oorlog in Vietnam slechts het gevolg is van Chinese expansiezucht en dat het maken van verschil tus sen Vietcong, Noord-Vietnam en Chi na theoretisch was. Thans, nu door de politiek van gelijkse bombardementen volgens vele waarnemers in Noord-Vietnam steeds meer Noordvietnamezen geneigd lij ken Moskou's stelling te geloven, dat het met het „agressieve Amerikaan- irrrperialisme" kwaad kersen eten is, blijkt Washington tegelijkertijd oog te hebben voor de onafhanke- lijklieidsgevoelens in Hanoi. De vraag, waarmee waarnemen van Amerika's buitenlandse politiek nu worstelen, luidt: is de huidige nuancering van het Amerikaanse be leid nog op tijd gekomen en blijft Amerika's standpunt, dat „onvoor waardelijke onderhandelingen" moe ten leiden naar een onafhankelijk Zuid-Vietnam niet een definitief struikelblok voor de communisten om naar de groene tafel te komen? Nog iets anders dan oorlogvoeren Johnson weidde verder uit over de economische hulp, die de Verenigde Staten sinds 1954 aan Zuid-Vietnam hebben gegeven, kennelijk om de we reld en vooral de communisten onder ogen te brengen dat Amerika in Viet nam nog iets anders doet dan oorlog voeren. Zeven miljard gulden, aldus de president, werden aan economi sche hulp aan Zuid-Vietnam in de afgelopen 10 jaar gespendeerd, voor een groot deel in de landbouwsector, waar de rystproduktie verdubbelde en Nu ook voor vrijwillig verzekerden (Van onze Haagse correspondent) Nadat de ziekenfondsen hun pre mies al op een eerder tijdstip hebben verhoogd, heeft ook een groot aantal particuliere verzekeringsmaatschap pijen zich genoodzaakt gezien, de premies voor ziektenkiostenverzeke- ring op kostprijsbasis te verhogen. De verhoging, welke voor een gemid deld gezin van man, vrouw en twee kinderen ongeveer 15% bedraagt, zal Advertentie 'EERBERICHT Bewolking let KNMI verwacht van heden- morgenavond: In het binnenland to weer, in de kustprovincies koe- door wind van zee. Over het al- neen meer bewolking met later ns op enkele onweersbuien. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 MEI op: 4.47 uur; onder: 20.27 u op: 20.36 uur; onder: 4.57 u bgwater in Katwijk te 3.11 i 15.33 uur; laagwater te 11.17 i voor perk en border Ageratum, Lobelia, Salvia, Afrikanen, Nemesia, Mignon Dahlia's, Alyssum, Middagbloem, Matricaria, Gazania, Petunia, Portulaca, Herfst- chrysanthen. Mooie planten met potkluit. Groeien direct door. Lage prijzen. ZAADHANDEL - Diefste» Eert bijna klassiek gegeven op zomerse dagen, zoals wij nu be leven: Amsterdammers, die zon nestralen plukken op de trappen voor de beurs. STOFWOLK D00RL0ENIK Een Oostduits volgstation heeft bekendgemaakt, dat de remraketten die bij de nadering van de maan door de Loenik-V (te vroeg) zijn af gevuurd, een stofwolk van 230 km lang en 80 km breed hebben veroor zaakt. Het volgstation heeft 20 foto's van de maan gemaakt, waarop de enorme wolk duidelijk te zien is. Om 20 uur 10 min. (Ned. tijd) toen de Loenik-V de maan raakte Was de wolk volgens professor Penzel, direc teur van het observatorium in Rode- wisch, het grootst. Hij nam snel in omvang af en om 20 uur 21 min. was hij vrijwel verdwenen. lopende verzekeringen niet eer der dan op 1 augustus ingaan. De premieverhoging gaat gepaard met een verdere aanpassing van de verzekeringsdekking aan de ontwik keling van de medische wetenschap. Ook worden enkele nog beperkte uit keringen verhoogd. De premie-aan passing is een gevolg van externe kostenfactoren. Niet alleen de tarie ven van de ziekenhuizen stijgen, ook de kosten van specialistische behan deling gaan steeds omhoog. Kostprijsbasis De moderne ziektekostenpolissen bieden thans in de meeste gevallen dekking op kostprijsbasis. Dat wil zeggen, dat de gemaakte kosten van bijvoorbeeld ziekenhuisopneming vol ledig worden vergoed, op basis van de gekozen klasse van de geneeskundige verzorging. Het spreekt vamzelf, dat bij dit systeem de premies niet meer voor CHINESE ATOOMPROEF Communistisch-Chlna heeft van daag opnieuw een atoombom tot ont ploffing gebracht, aldus meldt Ass. Press uit Tokio. (Van onze Haagse correspondent) Deskundigen van de keurings dienst van waren zullen binnen af zienbare tijd een onderzoek instel len naar de hoeveelheid vitamine d, die margarine moet bevatten. Destijds werd vastgesteld, dat die hoeveelheid drie internationale een heden vitamine d per gram moet zijn, nu gaat men de juistheid van dit voorschrift nog eens na. Aanleiding voor het onderzoek is de publikatie van de internist Feen- stra en de klinisch-chemicus Wilkens in een medisch tijdschrift In dit ar tikel werd gesteld, dat de Neder landse margarine een schadelijke hoeveelheid vitamine d bevat. Men zou vitamine d door een gezonde leefwijze al ontvangen en overdaad schaadt, zo meent dit tweetal. Het staat medisch nog allerminst vast, dat de beide specialisten gelijk hebben en het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid twijfelt dan ook nog helemaal niet aan de juistheid van de destijds ge geven voorschriften over de toevoe ging van vitamine d aan de Neder landse margarine. Aan de andere kant vindt men het in Den Haag ook niet juist om een bewering twee deskundigen zonder meer naast zich neer te leggen. En hoewel resultaat stellig niet op korte termijn verwacht moet worden heeft gemeend toch een nader onderzoek te moeten instellen. langere termijn kunnen worden vast gelegd. De mogelijkheid moet be staan, de premies aan te passen, zo dra de stijging van de verpleeg- en overige kosten hiertoe aanleiding geeft. Veel hosier Vergelijkt men de verpleegprijzen in de ziekenhuizen op 1 januari met die op 1 januari 1958 dan komt men tot de conclusie, dat op dit ogenblik een verpleging in de derde klasse van een ziekenhuis 20 a 35 pet. duurder is dan een verpleging in de eerste klasse in 1958. In de afgelopen jaren zijn de pre mies al enige malen verhoogd, maar de assuradeuren achten nu een nieuwe verhoging beslist noodzake lijk Bijna een miljoen Nederlanders zijn particulier verzekerd tegen de kosten van ziekte. De Haagse politie Is overgegaan tot daadwerkelijk optreden tegen de nozembenden, die de stad onveilig maken, door te penetreren in de groepen. Ze zegt houvast te hebben gekregen in de benden, die zich „Bingo", „Plu" en .Magneetstraat boys noemen. Gearresteerd zijn in middels een 17-jarige visser en een 25 jarige visser, die verdacht van openlijke geweldpleging en ernstige mishandeling, zijn voorgeleid voor de officier van Justitie. De politie verwacht, dat meer arrestaties zul len volgen. Zij leveren slag met elkaar in grote en kleine vechtpartijen, en treden provocerend op tegen enkelingen, die uit vrees voor wraak van de groep geen aangifte bij de politie doen. Afgetuigd - Dit blad bestaat uit 30 pagina's De penetratie in de jeugdbenden is mogelijk geworden sedert op 22 april een lid van „Plu" bij de Ha ringkade in Scheveningen werd af getuigd met kettingen en stenen. Het Plu-lid werd ontzet door de politie. De politiemacht was niet groot ge noeg om meer te doen dan aandacht te besteden aan het slachtoffer, dat ernstig aan armen en benen gewond was. Er waren niet voldoende poli tiemannen aanwezig om ook nog le den van de andere aanvallende ben de, „Bingo" in de kraag te vatten. Uit de verhoren bleek, dat de •zwaargewonde jongen een van drie „Plu's was, die werden aangevallen door een groep van meer dan vijf tig Bingo's. De actie van de Bingo's werd ondernomen uit wraak voor het neerslaan van een Bingo geen aangifte bij de politie was daan enige dagen tevoren bij vechtpartij tussen Plu's en Bingo' de Fahrenheitstraat. ge- Op bro De 22-jarige vaandrig P. S. R. Wolters, afkomstig uit Utrecht, is gisteren tijdens een oefening in de omgeving van Roosendaal ernstig ge wond geraakt, toen hfj in het ondie pe water van een ven dook. Via het Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg is hb in zeer ernstige toestand ver voerd naar het „Dr. A. Mathijsen Hospitaal in Utrecht. Vaandrig Wolters, die is ingedeeld bij het 42ste infanterie-verkennings- compagnie in Assen, is door totnutoe onopgehelderde oorzaak gedoken in water van slechts ongeveer twintig centimeter diep. Het zwemmen over het ven behoorde bij de oefening. De militairen moesten hun uitrusting in zeilen met zich meenemen. Waarom de vaandrig in het water is gedoken is niet bekend. De man kan in ver band met de ernst van zijn toestand nog niet worden gehoord. Koningin Juliana heeft gister avond in de nieuwe R.A.I. in Amsterdam de gala-avond van de 30ste Nederlandse Boeken week bijgewoond. Hier ziet men de vorstin bij haar aankomst. Links burgemeestet Van Hall en rechts de heer P. Brand jr. Enorme zetelwinst voor conservatieven De Conservatieve Party in Enge land heeft bjj gemeenteraadsverkie zingen in Engeland en Wales een flinke overwinning behaald. Zij boek. te een netto-winst van 552 zetels, af gaande op de vrywel complete uit slagen van de stemming voor 356 raden. De regerende Labour-partij leed een netto-verlies van 377 zetels, ter wijl de liberalen in totaal 174 ze tels achteruitgingen. Volgens waarnemers is het op grond van deze uitslag vrijwel uit gesloten, dat premier Wilson op kor te termijn zal trachten door mid del van nieuwe parlementsverkiezin gen zijn krappe meerderheid van drie zetels in het Lagerhuis te ver groten. De stemmenwinsten der conser vatieven worden mede toegeschreven aan de voorstellen tot verhoging der belastingen en de verdeeldheid in de Labourpartij over de nationalisering; van de staalindustrie. ^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens' per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Leiden, Tel. 40447-34594" Maatregelen tegen stijging prijs van aardappelen Minister Biesheuvel (Landbouw) Doeraat de politie zelf kon in grijpen bij de Haringkade, kon zij verder doordringen in de benden no zems, die herhaaldelijk in Den Haag heeft gisteren in opereren. Het rechtstreeks ingrijpen moest tot dan toe beperkt blijven, omdat de benden bij onraad op hun brommers een zeer snel heenkomen konden vinden, terwijl zij hun werk terrein over de hele stad verspreid de schaarste len in de raad van ministers van*de Europese Economische Gemeenschap in Brussel voorgesteld de heffing op de invoer van aardappelen naar lan den van de EEG te schorsen. De raad van ministers zou vandaag een bendelid aange- besluit nemen over dit voorstel, houden dan stuitte de politie steeds De ministers Biesheuvel en Den op uitermate grote zwijgzaamheid Ujjl (Economische Zaken) vermel- zodat langs die kant geen inlich- den in aansluiting hierop, dat ver- tingen konden worden rerkregen. I dere maatregelen ter verruiming van Geschat wordt, dat ongeveer twee het aanbod en ter voorkoming van procent van de Haagse jeugd van die buitensporige prijsstijging van aard- leeftijd tot de nozemgroepen behoort. I appelen in voorbereiding zijn. teuwo Nabij Londen is dezer da gen een oude dame overleden die verschillende vreemde be schikkingen in haar testa ment had gemaakt. Zo heeft zij o.a. gelegateerd aan een jongen, die haar koekjes ver kocht 10 p. st., aan den bak kersknecht 20 p. st., enz. AdvertentieDaar onder getekende ophoudt lessen in de teekenkunst te geven, be veelt hij zich als photograaph bij zijne geachte stadgenoten en academie-burgers aan. C. H. Amerom.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1