Koningin bij opening van de dertigste Boekenweek kunst NOOIT WAS HET BOEKENBAL ZO N UITBUNDIG FEEST! Concert in Kasteel DUIVENVOORDE twetei A Minister VroIijk opent Boekenmarkt U-HMEi m blijf jong, blijf fit: fiets! GOUVERNEUR IN KONGO BESTAL ZIJN LAND Ex-kanselier Figl als een vorst begraven SCHUDEL GESTOOKTE CITROEN LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 14 MEI 1965 ZESDE BLAD ,De wijze leest boeken In het RAI-gebouw in Amsterdam heeft? de minister van Cul- ur, Recreatie en Maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk, gister middag de Nationale Boekenweek '65 geopend, die gehouden wordt ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan der Vereniging bevordering van de belangen des boekhandels en samenvalt met de 30ste boekenweek. „Bij een goed georganiseerde we- reid van het boek is ieder van ons •baat", aldus minister Vrolijk. Hij herinnerde er aan, dat ook 50 jar geleden, toen de Vereniging tot bevordering van de belangen des boekhandels haar eeuwfeest vierde, lid van de regering werd uitge- gd. Toen viel deze eer te beurt aan de minister van Landbouw, han del en nijverheid. Dat de keus nu valt bij het kersverse departement ïan Cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk achtte hij zeer gelukkig. De vereniging werkt al anderhalve eeuw aan cultuuroverdracht en be vordert de vrije tijdsbesteding geheel de geest van de jongste regerings verklaring. „Wat in een economisch moeilijke ..jd werd opgezet als uiterste red middel voor het behoud van een waardevolle tak van nijverheid, is in anderhalve eeuw uitgegroeid tot een forse organisatie, die zich intern en extern weet te laten gelden, doch die daarnaast, of misschien juist daardoor voor het maatschappelijke en culturele leven van ons land steeds ieer veel heeft kunnen betekenen". Sprekend over de veelheid aan boe len, die tegenwoordig de drukpersen verlaat, zei mr. Vrolijk, dat „de le zer, ook de geroutineerde, zal moe ien breken met de gedachte, die elke boekenliefhebber zo lief is: alles te kunnen omvatten, te kunnen opslor pen. wat gedrukt onder zijn bereik komt". Keus maken „Hij hoopte dat de lezer juist door deze veelheid aan lectuur genoopt al worden een zorgvuldiger keus te maken, want de benodigde extra vrije tijd wordt niet bijgeleverd. Dat de fcijgd leert lezen, ook buiten de riool, vond hij van groot belang, bzou een samenhang bestaan tus- m de onwil tot lezen bij jonge Mnsen en onmaatschappelijk ge- drag Alvorens de boekenmarkt te ope ten sprak de minister zijn beste Mnsen uit voor allen, die scheppend of herscheppend voor het boek werk- zijn. Hij besloot met een ci taat van Lin Yu Tang: „De wijze leest zowel boeken als het leven zelf". Tijdens de pauze werden aan de Koningin voorgesteld de acteurs en actrices van de toneelgroep Studio, winnaars van literaire prijzen in 19C4, Metten Koornstra en de mede werkenden aan de jubileum uitgave van de CPNB „taal en teken". Film en toneel In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en een groot aantal auto riteiten is gisteravond op feestelijke (Advertentie) U kunt kopen in Europa's grootste boekhandel 30.000 boeken onder één dak elf speciale stands over inte ressante onderwerpen immense pocket-supermarkt ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf dagelijks lezingen, filmvoor stellingen e.a. evenementen 14, 17, en 18 mei 's avonds Nat. Boekenmarkt-Show Inlichtingen tel. 730641 AMSTERDAM wijze de 30ste boekenweek geopend. Tot de autoriteiten die de gala avond bijwoonden behoorden de vice ministerpresident Biesheuvel en de ministers Vondeling Vrolijk, Den Lyl, Suurhoff en Samkalden, de ambassadeurs van België en Luxem burg, de Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland mr. Kra nenburg en de burgemeester van Amsterdam, mr. Van Hall. Na het welkomstwoord van de voor zitter der commissie voor de collectie ve propaganda van het Nederlandse boek, de heer Paul Brand jr, werd de speciale boekenfilm „Een zondag op het eiland van de grande Jatte, zeven schrijvers op zoek naar een lezer" vertoond, die de jonge cine ast Frans Weisz in opdracht der ju bilerende vereniging heeft ge maakt. In deze film spelen een 40- tal bekende jonge en oudere auteurs mede. Daarna volgde de opvoering van de „koning komt voorbij" een drama in drie stadia van Sybren Polet, door de toneelgroep Studio onder gastrede van de Belgische regisseur Rudi van Vlaenderen. Tijdens het boekenbal, waarvoor Metten T. Koornstra de door de boekenhal-gangers de altjjd zo fel begeerde versieringen had gemaakt werd de eerste voorstelling gegeven van de nationale boekenmarkt-show, onder de titel „Een B-show" naar ideeën van filmcriticus Jan Blok ker en Jasz-musicus Boy Edgar werd een programma gebracht be staande uit muziek en dans, afge wisseld met korte satires op ver schillende soorten literatuur. De me dewerkenden waren o.a. Jan Blokker, Rinus Ferdinandusse, Arly Day en Nelly Frijda (zang), Billy Wflson (danst en de Boy's Big Band o.l.v. Boy Edgar. Gistermiddag heeft minister Vrolijk een krans gehangen aan het beeld van Simon Laurentz fansz. Koster, dat voor het im mense R.A.I.-gebouw staat op- $500 vrolijke bezoekers Veldslag om versieringen Het 30ste Boekenbal is een feest geworden, dat de Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, ondanks haar 150-jarig bestaan nog nooit heeft meegemaakt. Het internationale Congrescentrum in Amsterdam was vannacht ee ncomplex feest zalen waar op uitbundige wijze plezier is gemaakt door niet minder dan 3500 mensen. Nog nimmer was er zo'n gezellige sfeer als thans nog nooit heeft men trouwens de beschikking gehad over zo'n ideaal feestgebouw. Prinses Christina genoot van Georgiërs Prinses Christina heeft gisteravond toet enkele schoolvriendinnen, als saste van de ouders van een harer Rasgenoten, de voorstelling van de Georgiërs in Carré in Amsterdam bijgewoond en duidelijk blijk gegeven daarvan bijzonder te hebben geno- ten. De voorstelling van de Geor- Biërs worden met vijf dagen ver engd. De laatste zal plaatsvinden foterdagavond 28 mei. Het feest dreigde uit de hand te lopen toen omstreeks drie uur de feestversiering een prooi werd van de aanwezigen, een half urn- voor de plundering officieel was toegestaan. „Versierder" Metten Koornstra had zich voor dit jubileum bijzonder uit gesloofd en moet kennelijk een ruim budget hebben gehad, want tot in alle hoeken van het Congrescentrum waren bizarre maskers, collages en begerenswaardige versierselen aange bracht, zoals ridderorders, vitri nes met titels als „de bezige bijslaap" en een tweetal beschilderde orgels. Wilde tonelen speelden zich af toen enkele ongeduldige feestgangers zich van de decoraties meester wilden maken. Het hoogtepunt werd bereikt in de zaal, die was behangen met enorme foto's van naakte meisjes in de meest wellustige houdingen. He ren in rokkostuum, dames in dé colleté of avond-pyjama en jongelui in leren gewaden, wierpen zich als roofdieren op de begeerde foto's, waarvan de restanten tenslotte ver trapt op de grond bleven liggen De enkele honderden die hier een verbeten gevecht voerden, ontzagen zich niet om klappen uit te delen. De bar in deze zaal ging zelfs rin kelend aan scherven en wij zagen een jongeman die met een bebloed hoofd per ambulance naar een zie kenhuis moest worden gebracht. Een „woest" feest dus, daar in het Congrescentrum, waar bejaarde he ren liepen te wandelen met een ver overde naakte etalage-pop of een harem-dame van papier maché. Ernstig; begin O G Tevoren was de officiële première gegeven van Frans Weisz' film „Een zondag op het eiland van de Grande Jatte", die grote waardering bij de aanwezigen oogstte. Daarna ging het doek op voor een tweede première, het drama „De koning komt voorbij" van Sybren Polet, opgevoerd door le den van de toneelgroep „Studio". Het kwam ons voor dat niet iedereen gegrepen werd door de tekst van het nogal experimentele stuk, dat als thema geeft de naijver en de strijd om de macht tussen twee mensentypen, die voortdurend bezig zyn hun haan koning te laten kraaien en die ieder voor zich pro beren een eigen imperium op te bou wen. Er waren gedeeltes, die met sterk gemengde gevoelens ontvangen werden. 's Nachts om 1 uur, toen de Ko ningin en enkele autoriteiten reeds waren vertrokken, stond men wat vrijer tegenover de scherpe teksten, die Nelly Frijda en Rinus Ferdinan dusse in hun mede door Boy's Big Band opgeluisterde boekenbal-show de zaal inwierpen. Het was een zeer geslaagde cabaret-voorstelling die ge lukkig de komende week nog enige malen wordt herhaald. Feest tot zes uur Het Boekenbal dat op de gala- avond volgde bleek zich na de aan vankelijke huisvesting in de Stads schouwburg en la/ter in het Con certgebouw eerst thans in het con- I grescentrum geheel te kunnen ont plooien. In de zeer ruime foyer was plaats voor zes orkesten, terwijl over al bars en eetgelegenheden waren ge creëerd, waar de feestgangers snel op hun wenken werden bediend. Zoals altijd was het aantal schrij vers zeer klein, maar er was toch weer een groep min of meer excen trieke jongeren die zorgde voor een aardig kijkspel. Dat het dit jaar bij zonder gezellig werd op het bal is wel duidelijk, als men bedenkt, dat het om 4 uur nog ei-vol was in het Congrescentrum, en de laatste feest vierders pas om zes uur op straat stonden. Tot de volhouders behoor den o.a. de ministers Vondeling en Den Uyl. Hun plaatsen werden onmiddellijk ingenomen door een ploeg van 11 man personeel van het RAI-gebouw, die de enorme chaos van sigaret tenpeuken, resten van vertrapte ver sieringen. kapotte glazen e.a. rommel, die de duizenden balbezoekers had den achtergelaten, moest opruimen. Zij hadden voor de schoonmaak beurt, alsmede voor het uitruimen van de foyers, precies 3'4 uur tijd. Vanmorgen vroeg n.L moest in het Congrescentrum door Prinses Mar- gareth, in tegenwoordigheid van Ko ningin Juliana, de Britse week wor den geopend. Maar vanavond gaat Metten Koornstra. wiens voorwerpen zo'n jammerlijk einde vonden, weer aan de gang. Morgenavond immers, zal er opnieuw feest zijn, als de middel bare scholieren er hun schoolboe kenbal gaan vieren. "Hoe gaat het er mee "Best, ik fiets immers weer Uitgever verliest proces De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft in zijn uitspraak in een kort geding tussen de Brusselse uitgeverij A. Manteau en mevrouw Angèle Closset-Manteau (eiseressen) ener zijds en de uitgeversmaatschappij Polak en Van Gennep in Amsterdam anderzijds bepaald, dat laatstge noemde zich onverwijld moet ont houden van de verdere verspreiding van het boek „Scheppen riep hij gaat van au" voor zover daarin een door eiseressen bestreden fragment voorkomt. Voor iedere overtreding zal gedaagde een dwangsom van f 1000 moeten betalen. Inzet van het geding was een vraaggesprek met de auteur G. K. van het Reve in het bij de Amster damse uitgeverij uitgegeven genoem de boek van H. U. Jessurun d'Olivei- ra. Volgens de Brusselse uitgeefster was in het interview de inhoud van een tussen haar en Hugo Claus jaren geleden gesloten contract voor de uitgave van diens roman „De Met siers" beslist onjuist weergegeven, waardoor de uitgeverij bij het pu bliek een slechte naam kon krijgen. Bovendien achtte mevrouw Closset zich beledigd door het feit dat Van het Reve haar in het interview be titelde met, zoals de raadsman van eiseres, mr. A. Mout het noemde. „Een woord van hoogst obscene af komst in de betekenis van sufferd". Mr. Stheeman concludeerde dat het boek vraaggesprekken bevat waarin volgens de omslag de nadruk valt op het creatieve proces en de werkmethode van de ondervraagde schrijvers, maar dia-t dit in de ge wraakte passages geheel uit het oog is verloren. Hierin wordt kritiek ge leverd op de zakelijke houding van de Brusselse uitgeverij, welke kritiek bovendien op het wezenlijk punt der contractvoorwaarden een met de waarheid strijdig beeld geeft. De ge wone rechter zal, aldus de president, ongetwijfeld een dergelijke publika- tie jegens de uitgever onrechtmatig verklaren evenals de term waarmee mevrouw Closset wordt aangeduid. De gedaagde werd veroordeeld In de kosten van het geding ten be drage van f 350,-. Boeken, boeken In het reusachtige RAI-ge- J bouw is het een opeenstapeling van boeken, een waar doolhof! f Prachtig gerangschikt evenwel In een keur van uitgelezen stands, waar de portretten van schrijfsters of schrijvers U toe lachen of toegrijnzen, al naar de expressie van hun gezichten is. De bezoeker, wie het bij al d boeken begint te duizelen, vraagt zich af: „Hoe raken alle uitgevers, die hier hun pracht exemplaren ten toon stellen, toch al die boeken kwijt?.... Een gesprek met enkelen van i hen leert me, dat het heus wel gaat. Er wordt, ondanks televisie i en radio, nog altijd veel gelezen. Een nog gelukkiger uitspraak: „Speciaal de jeugd leest veel". Het lijkt wel, alsof de televisie juist stimulerend werkt. Over bepaalde onderwerpen, die even aangetipt werden, wil men méér weten. Vandaar Toch moet ook nog veel drem- pel vrees overwonnen worden.. Er zijn nog te veel mensen, die een zekere angst hebben, een boekwinkel binnen te gaan. En er zijn ook nog te veel winke- liers, die onmiddellijk vragen: „Welk boek zoekt U?" Nee: de mensen moeten rustig de gelegenheid krijgen, hun keuze te doen. Er moet niet „aangedrongen" worden. Op elk gebied U kunt het zo gek niet verzinnen! is een onvoorstelbare stroom boeken voorradig. Iedere uitgever heeft zo zijn „specialiteiten" en hij demonstreert ze verantwoord en met een artistiek geweten, Onder die uitgevers zag ik ook de verzorgde stands van drie ge- i renommeerde Leidse firma's (de drie S-en)Sijthoff, Stafleu en i Stenfert Kroese. Zij maken on- der al die onnoemelijk veel an- deren, een uitstekend figuur. Laat U niet weerhouden de boekenmarkt te bezoeken. Er is beslist ook voor U iets bij ter leerzame of afleidende bezig- heid voor vrije uren. En die zijn, ondanks deze haastige tijd, nog wel te vinden! Maar laat U het hoofd niet op hol brengen en bepaal zorgvul- dig wat U lezen wilt. Denk aan Vondels woord: „Veel lezen kan niet altijd ba- ten, doch veelszins schaden". Weet dus, wat u kopen gaat en U kunt er niet anders dan het grootste plezier van beleven! FANTASIO I Romantische omgeving Contrast voor- en na de pauze Kasteel Duivenvoorde in Voor schoten ligt temidden van prach tig zwaar geboomte en waterpar tijen. Een lange oprijlaan voert ex heen. Op deze wandeling zou men paradijselijke dromen kun nen hebben, ware het niet dat die oprijlaan met een laag kiezel was voorzien. Voor gevoelige voeten een ware kwelling! Maar een maal over de slotbrug gekomen, was er plotseling de sfeer van vervlogen eeuwen. In de grote zaal (Lodewijk de XIV-zaal) brandden kaarsen en belichtten vele voorvaderen aan de wand. De solisten waren gekleed in de kledij van de 17e eeuw. Romantiek genoeg dus! Ook de muziek was uit de 17e en 18e eeuw. Ellen Mac Gillavry (fluit) en Jaap Spigt (klavecimbel) waren de solis ten. Beiden zijn artiesten op hun in strument. Maar aan het samenspel ontbrak wel wat. Daarbij waren in de eerste helft van het program over het algemeen de tempi te laag. Het werd alles te ernstig, te breed ge nomen. Zo was het bij Handel de Sonate in A voor fluit en klavecim bel en ook bij Hasse's Sonate hl G. Bij Hasse was ook de strengheid van uitvoering verdwenen. Romanti sche trekjes verbraken het metrum. Jaap Splgt speelde op het klave cimbel de Toccata in D van Bach. Hoewel stijlvol gespeeld, hadden wij ook hier weer het verschijnsel van de traagheid. Bach is niet zo ernstig als velen denken. Op deze wijze de Barokmuziek ge speeld, wordt het voor de luisteraars vermoeiend een hele avond daarnaar te luisteren. De Kongolese minister van Bui tenlandse Zaken Godefroid Moenon- go is naar de koperrijke provincie Loealaba gevlogen en heeft daar de provinciale gouverneur, Diur, en sommige van diens ministers huls arrest opgelegd. Dit gebeurde na be richten over verduistering van grote sommen geld, welke aan de provin ciale regering behoorden. De politie heeft de kantoren van het provinciale ministerie van finan ciën overgenomen en alle documen ten in beslag genomen. Een groep financiële deskundigen wordt in Kol- wezi, de hoofdstad van de provincie, verwacht. Voorts heeft de politie van Elisa- bethstad met behulp van de recher che een aantal medewerkers van Diur, die in Elisabethstad wonen, ge arresteerd. Een zegsman van de po litie verklaarde dat zij gewapend wa ren. (Van onze Weense correspondent) Ofschoon de ex-kanselier Figl nooit staatshoofd is geweest, heeft de Oostenrijkse regering toch beslo ten om hem een staatsbegrafenis te geven. Ook werd de dag van zijn begrafenis tot officiële rouwdag ver klaard. Drie dagen van tevoren stond het stoffelijk overschot opge baard in Stephanskathedraal. De toeloop van de bezoekers, ook uit de plattelandsomgeving, was zo groot dat de mensen drie straten ver in de rij moesten gaan staan. De be grafenisplechtigheid leek op die van een vorst. Urenlang was de binnen stad voor elk verkeer gesloten. Na de requimmis droeg men de baar door de binnenstad, waar duizenden en nog eens duizenden op de trottoirs stonden, om van deze zo populaire politicus afscheid te nemen. Voor geen van de staatspresidenten van Oos tenrijk heeft de bevolking zo veel sympathie getoond als voor deze ex- kanselier, vooral ook omdat nu eerst in bijzonderheden bekend is gewor den welke folteringen hij in con centratiekampen moest ondergaan, waar hij meer dan 6!è jaar heeft doorgebracht. Als laatste teken van bijzondere hoogachting werd Figl in een ere- graf bijgezet op de algemene be graafplaats. Hier rust hij naast zijn vriend Raab, temidden van vooraan staande politici en kunstenaars. Maar waarom was dat wat wij in de eerste helft misten, plotseling in de muziek na de pauze wèl aanwe zig? Het begon al speels en luchtig te worden bij de Amsterdamse beiaar dier uit de 18e eeuw Hendrick Fo- cking. Zijn Sonate opus I no. ,6 in G is wel geen sterke compositie, -xtaaar het is muziek die het „doet". De, mu sici zaten er ineens helemaal in. Goede tempi, waardoor dynamiek ontstond, deden wonderen. Ook in de Sonate no .10 in F van Loeillet be wonderden wij voordracht en samen- sr.3i. Jaap Spigt in de 5 kleine klave cimbel werkjes van Couperin toonde dat de vele versieringen voor hem geen hinderpalen waren. Correct wer den zij genomen: toch hadden wij enkele ook iets sneller gewenst. In ieder geval stond het concert, vooral na de pauze op zéér hoog artistiek peil. Ellen Mac Gillavry is een tech nisch bekwaam fluitiste en Jaap Spigt weet terdege dat de aanslag op een klavecimbel een geheel andere techniek vraagt dan die op een vleu gel. Jammer was, dat de akoestiek veel te wensen overlaat. De klank was te droog vooral voor een klavecimbel, een instrument dat geen pedalen kent. Een kleine zaal met veel mensen en een dik tapijt op de vloer, doet aan de akoestiek geen goed. Het concert wordt op 15 en op 22 mei herhaald. Voor de 22e mei zijn nog enkele plaatsen vrij. De opbrengst van deze en andere nog te geven concerten moet die nen om dit prachtige kasteel en om geving ongerept te bewaren. Ad. Int. Advertentie }L w AML Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Advertentie N.V. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDIN Expositie „Gitaar" Onder auspiciën van de vereniging van gitaristen voor Nederland en België „Constantijn Huygens" worm van 15 tot 8 juni in het Goois Museum in Hilversum een tentoon stelling gehouden onder de titel „Gitaar". De expositie wordt op vrijdag 14 mei geopend door de heer Dick Visser,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19