S.E.R. heeft huis vol brandende problemen i «Geen schouderklopjes' Zweedse neo-nazigroep door politie opgerold „Nu niet ingrijpen in de aardappehnarkt „Duitse hereniging in vrede en vrijheid Van Hall boos op studenten ,Ik ben niet langer ik' LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 MEI 1965 (Van onze Haagse correspondent). Ook de nieuwe regering heeft meer enige belangrijke beleids vraagstukken naar de Sociaal Iconomische Raad venoezen voor advies. De SER, het centrale ad viesorgaan met als leden werkge vers, werknemers en onafhanke- Ijlce' deskundigen, heeft thans een pakket aan studie-onderwer- pgtt in huis van een gewicht als hij nog maar zelden op zijn pro gramma heeft gehad. Een korte opsomming toont dit wel aan. Sociaal-economische situatie. Eind mei moet het halfjaarlijkse rapport Joodse wetsrollen naar Israël Negen wetsrollen zijn met een Is raëlisch vliegtuig van Schiphol naar Israël overgebracht. Het waren de rollen uit de vroegere synagoge van Leeuwarden, 'die enige tijd geleden bij de opheffing van deze synagoge aan de Israëlische ambassadeur wer den aangeboden ten behoeve van een jeugddorp in Israël, Kfar Batja dat staat onder leiding van rabbijn N. Dasberg. Het vervoer van dieze wetsrollen eiste bijzondere voorzorgsmaatrege len. Verpakt in hoge kisten werden ze als laatste in de El Al-machine ingeladen, opdat zij bij aankomst in Israël ook weer als eerste het vlieg tuig zouden kunnen verlaten. Boven dien eisen de voorschriften, dat wetsrollen op hun reizen worden begeleid. De voorzitter van de joodse gemeente in Leeuwarden had gezorgd toot de begeleiding van Leeuwarden naar Amsterdam. Ook was hij aan wezig bij het vertrek van Schiphol. De voorzitter van het opperrabbinale ressort Utrecht heeft zorg gedragen voor de begeleiding van Schiphol naar Israël en droeg de rollen daar over aan de vertegenwoordigers van Kfar Batja. Behalve de wetsrollen zijn ook voorhangsels, borden, een spreekge stoelte, kandelaars, collectebussen, mitswa-borden enz. van Leeuwarden naar Israël verzonden. Dat alles 1 vindt nu een plaats in de synagoge van het nieuw opgebouwde jeugd- idorp Kfar Batja. j KERKEWERK BIJ DE BINNENVAART Na drie dagen van intensief beraad over het thema „De betekenis van de structuurveranderingen in de bin nenvaart voor de arbeid der kerken'' een zestigtal schipperspredi- I tanten, diakonen, jeugdleiders en vertegenwoordigers van protestantse kerken in Duitsland, Zwitserland. Frankrijk en Nederland in kasteel Oud-Poeleeest enkele punten vast gesteld, die het verdere gemeen schappelijke beleid van de bij de Europese binnenvaart betrokken landen en kerken zullen bepalen. De kerken zullen waar nodig moderne methoden van verkondiging moeten gaan gebruiken. Er ontstaan I in de huidige situatie ook nieuwe diaconale taken. Er komt behoefte aan vormingswerk onder de jongeren en aan voorlichting inzake huwe lijks-, gezins- en opvoedingsproble men. Dit zal apart opgezet moeten worden, omdat het hier gaat om een eigensoortige maatschappelijke groe pering, die zeer mobiel is èn geïso leerd. Veel overleg en vindingrijkheid zo werd vastgesteld, zal nodig zijn om nieuwe wegen te vinden voor de be nadering van de varenden. Prioriteit moet hebben: een efficiënte werk wijze, een gericht apostolaat waarbij I beslissingen niet ontlopen mogen worden en een concreet pastoraat. In Indonesië 77-ste minister benoemd President Soekarno heeft vice- luchtmaarschalk Herlambang als "77 1 sic minister in zijn kabinet opgeno men. Herlambang werd minister van staat. Hij zal als speciale raadgever ia militaire zaken optreden. Herlam bang staat bekend als gematigd. Het is hem als militair niet toegestaan lid te zijn van een politieke partij. De 77 Indonesische ministers behe ren tezamen 85 ministerportefeuil les, daar verscheidene ministers meer dan één portefeuille onder hun hoe de hebben. Zware luchtaanval Veertig Amerikaanse vlieg tuigen hebben gisteren een aanval gedaan op kazernes, boten en vracht- Wagens ongeveer 300 kun ten zuiden van Hanoi. Zy ontmoetten hevig iurhtafweervuur. In de wateren bij de Noordvictnamese kust werd een i schip geraakt, waarop een enorme I ontploffing volgde. j Elf kazerneblokken werden getrof- r fen, zes werden geheel vernield, twee goederenwagons opgeblazen en een lonk werd tot zinken gebracht. Vier straaljagers va het Amerikaanse I Fiiegdekschip Oriskaney maakten drie voltreffers bij de haven Thanh Hoa, 130 km ten zuiden van Hanoi. Pij Da Nang werd een Amerikaanse j marinier gedood en vier werden ge wond tijdens een zuiveringsoperatie in omringende dorpen. Ongeveer 600 mariniers ontmoetten vuur van sluip- i schutters en vallen van scherp ge punte bamboe. gereed zijn. Daarvan hangen o.m. af de verhoging van de kinderbijslagen voor grote gezinnen en de eventuele uitkering-ineens, beide per 1 juli. Het loonvormingsadvies, zojuist aan de S.E.R. gevraagd, zal de basis vormen van een mogelijke ingrijpen de verandering van het loonsysteem. Er zal snel een beslissing moeten vallen, want voor men het weet zit men in de loonperiode van het einde van het jaar. Het rapport-Verdam, ingewikkelde en stekelige materie rondom ven nootschapsrecht, raden van commis sarissen al of niet met arbeiderscom missarissen, en de bevoegdheden van de ondernemingsraden. Vermogensaanwasdeling, een al even netelig vraagstuk, waarvoor op lossingen moeten worden gevonden voordat de „drang der omstandig heden" gaat meespreken. Strekking is, zoals bekend, een soort obligatie houderschap van de werknemers in de ondernemingen. De huren. De wijze van uitvoering van de totale huurverhoging van 30 procent is een onderwerp dat ondanks de regeringsverklaring ook nog bij de S.E.R. ligt. Zware geneeskundige risico's, met eventuele volksverzekering. Een zaak waarvan de regeling in het geheel van de wetgeving dringend is gewor den. Het advies hierover zal in juni gereed zijn. Arbeidsmarktpolitiek. Onderwerp, waarvoor een studieconclusie zeker niet overbodig is. Inflatiebestrijding. Poging om - ook met het oog op de ontwikkelin gen in de rest van Europa wat steviger te staan in de strijd tegen het achter elkaar aan hollen van lonen en prijzen. Publiekrechtelijke bedrijfsorgani saties. Een studie over -en eventuele modernisering van het bedrijfsleven - overleg binnen de „schappen", waar over de kritiek meestal niet stil staat. Zo bij elkaar een „zware lijst", vol onderwerpen, die haast hebben en waarover al uitvoerig meningen zijn uitgesproken. Zodat de adviezen op korte termijn zullen moeten worden uitgebracht, willen de desbetreffende regeringsmaatregelen niet worden vertraagd. C.B.T.B.-voorzitter: De aardappelen zijn de laatste we- zijn redenering, hebben de Neder- ken erg duur geworden. Het koude voorjaarsweer, zowel hier al elders in Europa, is daar de oorzaak vatn. De produktie van vroege aardappe len is vertraagd, niet alleen bij ons, maar ook in de landen rond de Mid dellandse Zee. De eerste partijen uit die landen zijn nu pas onderweg. Duitsland, België en zelfs Italië heb ben nu grote belangstelling voor Nederlandse aardappelen. In het verleden is er is een situatie van aardappelschaarste wel eens in de markt ingegrepen. Drs. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse chris telijke boeren- en tuindersbond, die gisteren enkele mededelingen over de toestand van dit ogenblik deed, zou het absoluut onjuist vinden als dit nu weer gebeurde. In de afgelopen najaars- en wintermaanden, zo is landse aardappelproducenten bijzon der lage prijzen ontvangen. Dat de huisvrouwen met zorg naar de.prijs stijging kijken begrijpt hij zeer wel, maar hij stelt daartegenover, dat zij het hele najaar en de hele winter hun aardappelen zeer goedkoop heb ben kunnen kopen. Drs. Zijlstra deed nog enkele ande re mededelingen over de achter stand, die het koude en natte weer in de voorjaarswerkzaamheden in de landbouw heeft veroorzaakt. Die achterstand is vooral groot in het noorden van het land. In ieder ge val moet daar zeker nog de helft van de aardappelen uitgepoot wor den. In het zuidwesten en midden van het land is het beeld gunstiger. De meeste koeien staan nog op stal, terwijl ze normaal om deze tijd al enkele weken in de wei lopen. Van Boven (r.-k. werkgeverscontra Mertens (NKV De algemeen voorzitter Nederlands Katholiek Werkgevers verbond, mr. P. NL H. van Boven reageert in „De katholieke werkge ver" van deze week op een artikel van de voorzitter van het Neder lands Katholieke vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, dat onlangs in het orgaan „Ruim zicht" van het NKV is verschenen onder de titel „vakbeweging heeft niets aan schou derklopjes van werkgevers". Een vreemde uitspraak noemt de heer Van Boven dat. De indruk wordt gewekt of de werkgevers by voorkeur zoeken naar het twijfel achtige middel van het schouder klopje. „Het is mijn diepe overtuiging, dat de werkgevers, door in de Stichting van de Arbeid niet toe te geven aan de verlangens van de werknemers om voor de georganiseerde arbeiders de contributie geheel of ten dele te betalen, de werknemers een grote dienst bewijzen. Een dienst vooral daar, waar de een van de eigen or ganisatie iemand nog het I de arbeidersbeweging, in zekere Erfgoed De arbeiders zijn begonnen met him organisaties om het hoofd te bieden aan een reeks van, voor het individu kwalijke nevengevolgen van het industrialisatie-proces in zijn beginperiode. Die beginperiode heeft van de arbeidsleiders en van hun eerste volgelingen moed ge vraagd, offervaardigheid en beziel- i de inspiratie. Het is het erfgoed van Dagblad bracht zaak aan het rollen De Zweedse veiligheidspolitie heeft gisteren een overval ge daan op het hoofdkwartier van de neo-nazi's in het centrum van Stockholm. De politie arresteer de vijf personen, onder wie de 30-jarige leider van een onder grondse militaire organisatie. De politie, die ingreep op aanwijzin gen van het dagblad „Expres sen", vond verder twee geheime wapenopslagplaatsen. Uit de in beslag genomen docu menten is gebleken, dat de honderd leden tellende organisatie de rege ring omver wilde werpen. De poli tie deelde mee van het bestaan van de neo-nazigroep te hebben geweten, maar geen idee van de activiteiten te hebben gehad tot de verslagge vers van „Expressen" materiaal had den geleverd. Volgens het blad be hoorden een majoor en een kapi tein, die tot voor kort by de Zweed se defensiestaf werkten, tot de orga nisatie. De leider van de Zweedse nazi's, Lundahl, zou als Egyptisch agent in Zweden hebben geopereerd. Hij zou zijn opdrachtgevers tot in bij zonderheden gegevens hebben ver strekt over het personeel van de Is raëlische ambassade in Stockholm en over de hulp die de V.S. aan joden in Zweden verlenen. In ruil daar voor zouden de neo-nazi's wapens en geld hebben ontvangen. Wapens De Zweedse politie hc-eft op het midden in Stockholm gelegen hoofd kwartier der Zweedse nazi-organisa tie een grote hoeveelheid wapens, zo als machinepistolen, revolvers, hand granaten en sabotagemateriaal aan getroffen. De organisatie beschikte voorts over wapenopslagplaatsen in de bossen in de omgeving van Stock holm, die eveneens door de politie zijn opgespoord. Op alle plaatsen vond men ook portretten van Hitier en hakenkruisvlaggen. „Expressen" meldt tenslotte nog. dat de Zweedse luitenant Lars Lindh een der leden van de Zweedse nazi organisatie was. Lindh heeft indertijd deel uitge maakt van de Zweedse eenheid der V.N.-vredesmacht op Cyprus. Hij en een andere Zweedse officier moesten uit Cyprus vertrekken, toen bleek dat zij in hun V.N.-jeep voor de Turkse Cyprioten bestemde wapens smokkelden. Beiden hadden toen verklaard dat zij dat hadden ge daan om de Turken in staat te stellen zich tegen de „terrorristische aanvallen" der sterk in de meer derheid zijnde Griekse Cyprioten te verdedigen. Lindh en zijn mededader zijn later in Zweden veroordeeld. sr Een deel van de wapenen, welke de Zweedse veiligheids dienst in beslag nam en die wa ren opgeslagen door een belang rijke geheime Zweedse nazi organisatie. welke door de politie is opgerold. zoals de catacomben dart. zijn christelijke kerken en de strijd te gen Spanje voor Nederland. Dat erf goed mag niet worden onteerd. Een dienst ook aan de leiders van de vakbeweging. Wanneer het voor stel, waar de heer Mertens meent voor te moeten opkomen, door de werkgevers zou zijn aanvaard, zou de dag niet ver meer zijn waarop met recht en reden zou kunnen wor den gezegd, dat de geduchte vak bondleiders worden betaald door de werkgevers, cq. door de Industrie". De heer Van Boven vervolgt: „Zij zouden dan hun taak verrichten als gekortwiekte Samsons, die alleen nog hun stem kunnen verheffen, maar niet meer hun vuist kunnen ballen. Voor die hoon hebben de werkgevers hun willen behoeden". Misleidend Van Boven daar, waar de heer Mer tens zwijgt over het voorstel van de werkgevers om fondsen in te rich ten, die paritair zou moeten worden beheerd. „Van dit vruchtbare en op vergelijk gericht initiatief maakt de heer Mer tens geen gewag. Dit voorstel was geen schouderklopje, het waren ook geen mooie woorden het was een constructief idee, dat geld kost, geld dat de werkgevers wilden betalen". Niets van wat van werkgeverszij de over discriminatie en over sta king is gezegd klinkt door in het artikel van de heer Mertens. „Het is duidelijk", aldus de heer Van Boven, „Dat het bovenstaande geen schouderklopje is. Daar heeft de heer Mertens terecht niets aan. Waar hij en de leden van zijn or ganisatie, waar wij werkgevers, waar de Nederlandse zaak wel wat aan heeft, dat is aan waarachtige voor lichting". Oproep op NAVO- conferentie IV De Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk hebben giste ren opgeroepen tot de hereniging van Duitsland op basis van vre de en vrijheid en hun bondgeno ten in de NAVO gevraagd hun steun aan dit standpunt te geven. De Britse minister van Buiten landse Zaken Michael Stewart maakte dit standpunt bekend op de voorjaarsbijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Za ken van de NAVO in Londen. Van diplomatieke zijde is dat de gezamenlijke verklaring bete kent dat de kloof tussen de VS en Frankrijk over dit onderwerp wat minder breed is geworden. De Fran sen stemden er mee in, dat de oplos sing van het Duitse vraagstuk meer is dan een uitsluitend Europese aan gelegenheid en dat daarbij in feite de vitale belangen van de Verenigde Staten zijn betrokken. Vorderingen in kwestie-Cyprus? De ministers van Buitenlandse Za- I ken van Griekenland (Kostopoelos) I en Turkye (Isik- hebben gisteren in Londen besprekingen gevoerd over Cjprus. Zij zyn beiden in de Brit- j se hoofdstad voor de NAVOCON/ FERF.NTIE. Volgens niet-officiële be- j richten is hun gesprek goed verlo pen. Zowel de Griekse als de Turkse delegatie hebben by aankomst in I Londen meegedeeld een oplossing van de kyestie-Cyprus te willen zoeken. j Afzonderlijk hebben de Griekse en j Turkse minister daarna nog een be spreking gehad met hun canadese collega Martin, die onlangs Cyprus heeft bezocht en die, naar wordt aangenomen, een bemiddelende rol J wil spelen. Na afloop zei Martin meer hoop te hebben dan ooit te- I voren, dat een oplossing kan wor- j den bereikt. Hij wilde deze verklaring I niet. nader toelichten. Martin zei,- I nada groot belang heeft bij een rege ling van de kwestie Cyprus omdat het grootste contingent van de VN-troe pen op het eiland uit Canadezen bestaat (1100 ma). Canada draagt daarvan de kosten en is, volgens Mar tin, niet van plan voor onbepaalde tijd op het eiland te blijve. President Makarios van Cyprus, die op het ogenblik in Griekenland is. heeft tijdens een rede in Salonika gezegd, dat Cyprus nimmer zal wij ken voor de druk van Ankara om een aanvaardbare oplossing te ac cepteren. Hij zei, dat de koers van het eiland blijft gericht op vereni ging met Griekenland. De universi teit van Salonika benoemde Maka rios tot eredoctor in de rechten, ter wijl de stad hem een gouden medail le schonk. De Westduitse regering heeft haar tevredenheid betuigd over genoemde verklaring, die men in Bonn des te gelukkiger acht daar de vroegere on enigheid tussen Frankrijk en Groot- Brittannië en de Verenigde Staten er niet in weerspiegeld wordt. Er bestaat overigens nog een groot aantal meningsverschillen tussen Frankrijk en de Ver. Staten. De Fransen hebben bijv. openlijke kritiek geleverd op de Amerikaanse politiek in Vietnam en de Dominicaanse re publiek. De ministers van de NAVO besloten om gisteren niet over het delicate Vietnamese vraagstuk te praten. Vandaag zouden zij een spe ciale geheime zitting houden. Niet temin was het duidelijk dat Vietnam en soortgelijke wereldproblemen bui ten het gebied van de NAVO op deze conferentie centraal staan. Frankrijk is niet het enige land, dat zich zor gen maakt over de wijze waarop Amerika gevaarlijke situaties bena dert. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rusk, die toch naar Londen is gekomen ondanks zyn aanvankelijke vervanging door Ball, zou vandaag tijdens de speciale mid dagzitting opnieuw onderstrepen dat krachtig optreden nodig is om de communistische opmars een halt toe te roepen uit vrees dat geheel Zuid- oost-Azië anders in handen van de communisten zal vallen. Bij aankomst op het vliegveld in Londen zei Rusk dat de Amerikaanse troepen naar de Dominicaanse repu bliek werden gezonden „omdat het directe probleem een kwestie was van het redden van mensenlevens, waar onder een aantal Europeanen". „Als de Europeanen, die dit bekritiseren hun ambassadeurs hierover zouden vragen, zouden zij hetzelfde antwoord krijgen", aldus Rusk. In Den Haag heeft minister Vondeling een lunch aangebo den aan de Amerikaanse onder minister van Financiën, Deming. Op de foto van links naar rechts prof. dr. W. Drees jr., de direc teur van de Rijksbegroting, on derminister Deming, minister Vondeling en mr. De Block, staatssecretaris van Buitenland se Zaken. (Van corresponded) Amsterdams burgemeester *ir. G. van Hall heeft bijzonder fel gerea geerd op een motie, die de leden raad van de Algemene Studenten vereniging Amsterdam (Asva) op 15 april heeft aangenomen over het verbod van de vertoning van een film over Portugees Guinea. Hierin wordt betreurd dat burgemeester Van Hall geen „moediger" beleid had opgebracht. De burgemeester wijst er in zijn brief op, dat de film vertoond had kunnen worden als de organisatoren de geringe moeite hadden genomen de film aan zijn beoordeling voor te leggen, hetgeen de Nederlandse wet vereist. Mr. Van Hall verwijt de studen ten „lamlendig" en „laf" te zijn als zij „om tegen onrecht en wetteloos heid in andere landen te protesteren, de rechtsorde in ons eigen land over treden, met als enig risico dat zij misschien een blauw oog oplopen en dan nog geweldige Jeremijades aan - heffen, als dit laatste het geval is". De burgemeester zegt uit de motie te concluderen dat de Asva klaar blijkelijk vindt dat de burgemeester ziin beslissing of hij bestaande wet telijke bepalingen met de uitvoe ring waarvan hij belast is moet toepassen, moet laten afhangen van de sympathie die hij heeft voor de doeleinden die eventuele wetsovertre ders nastreven. Dit systeem van tweeërlei recht viert hoogtij in dicta toriaal geregeerde landen zoals wij zelf maar al te zeer hebben onder vonden tijdens de nazibezetting, zo vervolgt de brief, en de burgemees ter is niet van plan van het demo cratische principe „gelijk recht voor allen" af te wijken. Predikanten met verplichte vakantie De gereformeerde kerkeraad in Vlaardingen heeft besloten, dat haar predikanten in het vervolg in de maand januari een week verplichte vakantie nemen. Bovendien zal een predikant, die aan de vergaderingen van de generale synode deelneemt, in die tijd geen nieuwe preken hoe ven te maken. De toestand van de twee zesjarige meisjes van een Siamese tweelingdie maan dag in Turijn bij een zeld zame operatie toerden ge scheiden, werd gisteren als beter dan verwacht" be schreven. Zij vragen voortdurend op te mogen en willen steeds proberen voor het eerst in hun leven alleen te lopen. De meisjes Giuseppina en Maria Santina Foglia die bij het beenbekken waren vergroeidzijn maandag ge scheiden tijdens een operatie, welke ruim vijf uur heeft ge duurd. Na afloop zocht Santina onzeker naar haar zusje, maar Giuseppina lag voor de eerste maal in een ander bed. „Ik ben niet langer ik", riep Santina verbaasd uit. Gisteren hebben zij in hun afzondelijke bedjes thee en sinaasappelsap gedronken. De dokters hebben gezegd dat zij buiten verwachting f levendig zijn. Santina zei: „Ik wil op. Ik voel mij nu goed". Men vertelde haar dat het nog wat vroeg was. Hoofdchirurg Solerio van de Turijnse kliniek zei, dat het zeker nog drie dagen zou duren, voordat het succes van de operatie bekend kon zijn. De dokters verklaarden, dat de twee zusjes, die vrij wel van hun geboorte af in de kliniek hebben gewoond, psychologisch op de verande ring die hen te wachten stond, waren voorbereid. Over de opmerking van Santina „ik ben niet langer ik" zei dr. Solerio: „met al onze wetenschap en wijsheid zijn ivij niet in staat precies na te gaan welke sensatie deze ivoorden weergaven."

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9