„De Ronde is het grotere werk" Brundage ontslaat Jonas Krantenbezorger 0[e Vyth zet streep onder Zwarte Schapen-periode Geregeld Sporttoto CVV in eindstrijd hvan Zilveren Molen Pauline Fontein (17) behaalt zwarte hand Verrassende zege van Alice van Hagheweyde Zwitser tartte halfgod van LO.C" LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 MEI 1965 VIERDE BLAD SPORT, VAN 'El VANDA% «V. S fyerard Bakker Tspeelt tegen Indonesië Dinsdagavond 18 mei wordt in de taal van de Haagse Academie lichamelijke opvoeding aan de van Poot in Den Haag de in- land-tafeltenniswedstrijd gespeeld ;n de dames- en herenploegen Nederland en Indonesië. Nederlandse damesploeg be- kat uit Ria Bogmans, Ursula Stule- tójer en Anne-Marie Wijnants. -lFrans Schoofs, Gerard Bakker en Bkrel Deken zullen het Nederlandse Jndonesië, dat bij de wereldkam- e genschappen in Ljubljana zowel bij laq dames als de heren op een lagere Lts dan Nederland eindigde, maakt ■pmenteel met veertien spelers en ^feelsters een tournee door Joego- kfcvië .Hongarije en Tsjecho-Slowa- jV an Gorp (NAC) naar Feiienoord? hoó J n«aar wjj vernemen heeft Feijenoord a^&prekingen geopend met de NAC- lslaliterspeler Van Gorp. erdj elREAL MADRID 3 BENADERT JOIW MEESTER rf-1 (Van onze correspondent), a. ®e ontmoeting die Frans Bouw- 3- jester gistermorgen in Breda zou eAben met de manager van een dpanse voetbalclub is niet doorge- Mnean. De Bredanaar, die thans in 51, benoord speelt, was benaderd en lentrvoor was een bijeenkomst gear- ;neJ>geerd in hotel „Kosmopoliet". De hipreking kon niet doorgaan, omdat julkj manager zich op dat moment nog Parijs bevond. Als nieuwe plaats ex _p samenkomst is Brussel gekozen. imWins Bouwmeester verklaarde dat i« *4 een eerste oriënterende bespre- 3 Ag met de Spaanse club betrof. Hij |de de iriiiet noem ke^drid. Vyth wil Ronde van EEG-landen (Van onze speciale verslaggever) Kurt Vyth is gisteravond, wat moeizaam, op een wielrennersfiets gestapt. Er was een fotograaf bij, en die riep: „en nu even opletten, meneer Vyth'' En „attention, meneer Anquetil". De lieer Kurt Vyth is in die ogenblikken een groot man gewor den. Voor zichzelf uiteraard en voor velen die hadden gedacht, dat hij dat toch niet voor elkaar zou krijgen: een echte Ronde van Nederland en vijfvoudig Tourwinnaar Jacques Anquetil daarin. Kurt Vyth is in de afgelopen nacht zeer moe naar bed gegaan, maar wel met de gedachte, dat er althans aan de vooravond van de Ronde van Nederland niets was misgegaan. Nu slaapt de heer Kurt Vyth, die accufabrikant is, en al eerder in de - z- ff*# De ontmoeting Meidericher SV Miinchen, de achtste wedstrijd op het totoformulier voor bet komende weekeinde, vindt reeds op vrijdag а.s. plaats en komt voor de toto te vervallen. Voor deze ontmoeting in de plaats komt de eerste reserve wed strijd, Servette tegen Grasshoppers. Ronde van Spanje De Spanjaard José Colmenarejo heeft dinsdag de dertiende etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Hij legde de 190 km van Letrda naar Zaragossa af in 5 uur 7 min. 33 sec. Colmenarejo, die samen met zijn landgenoot Manzaneque een voor sprong van ruim 5 minuten op het peloton had opgebouwd, won de sprint. De Duitser Wolfshohl heeft de leiding in het algemeen klasse ment behouden, maar Rik van Looy, die met de zevende plaats genoegen moest nemen, heeft zijn derde plaats n het algemeen klassement aan de Fransman Thieiin moeten afstaan. De uitslag van de etappe luidt: 1. José Colmenarejo (Sp.) 5.07 33 (met bon. 5.6.33)2. Jesus Manzane que (Sp.) z.t. (met bon. 5.07.03); 3. Puschel (Did) 5.12,39; 4. Verbeeck (B.) 5.12,47; 5. Cazala (Fr.) 5.12,48; Gomez del Moral (Sp.) z.t. als Cazalla. Het algemeen klassement na de dertiende etappe luidt: 1. Rolf Wolfshohl (Did) 67.33,4i2: 2. Ray mond Poulidor (Fr.) 67.41,21; 3. Gerard Thieiin (Fr.) 67.42,12; 4. Rik van Looy (B.) 67.42,35; 5. Fernando Manzaneque (Sp.) 67.44.33: 6. Carlos Echeverria (Sp.) 67.45.48. RCH met 3-2 verslagen Voorsprong (Van één onzer verslaggevers) pntredderd, maar toch ook opge- verliet de RCH-rechtsachter gisteravond na het laatste ignaal van scheidsrechter Van het fel door schijnwerpers be- LFC-terrein. De aalve fina- het Zilveren Molen-toernooi hem een verschrikking ge- "be forse Haarlemse achterspeler S| zich de half eindstrijd tegen toeifidskampioen CVV nog héél lang Jtt%inneringen. Vooral de schim van enp „ongrijpbare" tegenstander, opeèateur-international Roggeveen, ana met twee voortreffelijke doelpun- ^eDjh een groot aandeel had in de 32 y jfce van de Rotterdammers. Rotterdams tweede Coentje een H*gelyking met Bergholz zou beter n2 zyn plaats zijn, want de lange 'gariksbuiten moet het meer van zijn iteyjorme snelheid hebb dan van een 248ljtsende dribbel had er tegen bijzonder veel zin in. Dikwijls o'uianceerd door de andere helft van oranje-linkervleugel, Vermeulen, hij het de Haarlemse achter- ïl moeilijk. dook de „onberekenbare" -er plotseling op en daarmee be- hij niet alleen zijn directe Brouwer, die hem ver- efs als een trouwe hond probeerde volgen, maar ook doelman Geuts- Qs de nodige hoofdbrekens Nadat rechtsbinnen Poot via de ig van De Vreede CW spoedig de leiding had gegeven (10) en de naar binnengezwenkte rechtsbuiten Van Werven nog geen twee minu ten later de Haarlemse gelijkmaker zijn rekening had genomen, was het Roggeveen, die de Rotterdam- 5 opnieuw een voorsprong gaf. Voordat RCH-doelman Geutskens rustig een vrije trap van Smit in stijl uit de lucht kon plukken, tikte de blonde beatle-kop van Roggeveen de bal langs hem in het net (21). Ook het tweede doelpunt van de CV V-linksbuiten, waarmee hü na de hervatting de strijd besliste een „verdwaalde" voorzet van rechtsbui ten Van Pelt werd ineens als een kanonskogel langs de totaal verraste Geutskens gekopt was een ju weeltje. In de resterende speeltijd heeft de Rotterdamse defensie, met doel man Kutterink en international Van Dijk aan het hoofd, de 31 voorsprong zonder al te veel moeite verdedigd. Het hinkende RCH-speer- punt Enzler verkleinde nog wel de Haarlemse achterstand tot 32, maar erg belangrijk was dat niet meer. Het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Van Veen klonk de moegestreden rechtsachter Brouwer trouwens veel aangenamer in de Leeftijd 1650 jaar. sportwereld naam maakte, omdat hij de omstreden Amsterdamse voetbal vereniging de „Zwarte Schapen" tot merkwaardige prestaties inspireerde, slechts drie uur per nacht. En van die korte spanne tijds is hij in deze dagen bereid geweest nog wat af te staan als „zijn" Ronde dan maar ond kwam. Anquetil Dat grote ogenblik kwam gister avond, toen dan eindelijk de heer Jacques Anquetil persoonlijk arri veerde in een motel aan de rand van Amsterdam, om mee te bouwen aan iets, dat Vyth als „meer nationaal, r „het grote werk" dan die „Zwarte Schapen" achtte. .Geef, zo stelde de heer Vyth luid, geef de heer Anquetil en meneer Sta- blinksi eens wat te drinken van mij", daarachter "het kan me niet sche len wat". Later, toen in het Olym pisch Stadion de „big bosses" uit de wielersport, de ploegleiders van de grote extra-sportieve merken, hadden vergaderd, was hij ook daar weer. ,De tijd van de „Zwarte Schapen" is definitief voorbij", en zijn armzwaai betekende een dikke streep onder zijn ophefmakende activiteiten als voetballeider, waar hij gisteravond nog slechts vertederd om lachte. Intussen: Kurt Vyth heeft het wel geregeld. Want aoa de vooravond van de Ronde van Nederland kon zijn manager Ton Vissers met een breed „voila" de laatste, herziene deelne merslijst aan de verzamelde interna tionale pers overleggen en daarop prijken inderdaad de aangekondigde groten uit het wielervak. Vissers ver bond er in intieme kring meteen een prognose aan: „Arie den Hartog gaat deze ronde Den Hartog mag dan favoriet zyn, meer dan dat is hij echter niet. Want Maurice Demuer, alom beschouwd als „de echte heer tussen ploegleiders, wilde bepaald tussen al zijn zwijg zaamheid door wel laten weten, dat Jan Janssen „het zeer op prijs zou stellen deze ronde te JIJDONIEUWS De zeventienjarige Pauline Fontein heeft als derde vrouwelijk lid van de sportschool Luiten de zwarte band (eerste dan) in de wacht gesleept. Het Leidse meisje was in het begin van dit jaar voorlopig afgewe zen door de Nationale gradencom- missie van de FNJB omdat haar partner (geblesseerd) het tweede (en laatste) gedeelte van het examen niet kon afleggen. PAULINE FONTEIN zwarte band Deze week werd in Leiden het laatste gedeelte van het examen af genomen. Pauline Fontein slaag de en is nu evenals Els Zwartelee en (zus) Nelleke Fontein in het bezit van de eerste dan. Pauline Fontein beoefent reeds ze ven jaar de judosport. In Utrecht slaagde zij in januari voor het eerste gedeelte van het eerste dan- (Nage-no-kata). Daarvoor had >ekt ,onmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1. Leiden I nale hockey. Terlingen en Fiolel stoppen met interlands Het Nederlands B-elftal, dat na de hockey-interland tegen West Duitsland zaterdag 15 mei in Muhl- heim tegen de Duitse reserves speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Brederode (HHIJC), achter: Polstra (DSHC) en Zijlstra (Kievi ten), midden: De Muinck Keyzer (SCHC), Temmerman (Breda) en Brauckman (Venlo), voor: Dalhuizen (HHIJC), Annema (Gron. Studen ten), Eikelboom (Hattem), De Lanoy Meyer (Laren) en Van Duyvenboode Varkevisser (HDM). Reserves: Offers (BMHC) en Ter Haar (Hilversum). Voor Frans Fiolet en Theo Terlin gen, die resp. 46 en 44 interlandwed strijden op hun naam hebben staan, betekent de wedstrijd tegen Duits land een afscheid van het internatio- reeds de eerste graad jiu-jitsu be haald. Met het behalen van de eerste dan is zjj automatisch lid geworden van de Nederlanlse Judo Raad, het col lege van zwarte bandhouders. Naar Grenoble De Leidse judoscheidsrechter Wim Luiten zal vrijdagavond in Grenoble de judo-interlandwedstrijd tussen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije lei den. Tevens zal Luiten als arbiter fungeren tijdens de jeugdontmoeting Frankrij kDuitsland. Stadsgehoorzaal De schoolkampioenschappen van Sportschool Luiten worden ook dit jaar weer in de Stadsgehoorzaal ge houden. Op zondag 23 mei wordt de strijd om de titels in de grote zaal uitgevochten. De wedstrijden begin nen om twaalf uur. KURT VYTH op de racefiets van Anquetil der van Flandria door het leven gaat, dacht in dit verband even ernstig over Willy Bocklandt. Weer diezelfde prognose dus, aan gevallen door ploegleiders en renners van andere equipes, dan die, waarvan de renners een seizoen worden rond- gewiegd van klassieker naar klassie ker, van voorname koers naar dikbe- taald criterium. De „kleine" ploegen met de „kleine" namen. In de Ronde van Nederland, die immers slechts vijf dagen duurt, zal het regime der grote niet zonder meer worden er kend. Dat, getuige de woorden van al die anderen: „We gaan er tegen aan". Wat dat betekent zal van avond al uit de eerste uitslagenlijst blijken. Afsluitdijk Vandaag wacht de Afsluitdijk dat is sinds jaar en dag een wreed betonnen lint. dat veel plezierige voornemens en gemakkelijke opvat tingen voortidijg brak. Ook Jacques Anquetil moet over die Afsluitdijk. Nog geen fusie in Rotterdam (Van onze correspondent) Van een fusie tussen Xerxes Excelsior kan dit jaar niets m komen. De tijd van voorbereiding is te kort. Beide partijen zijn het echter in principe met elkaar eens, zodat volgend jaar als de leden ermee akkoord gaan een samen gaan van beide verenigingen kan worden verwacht. I „Als deze Ronde van Ne- J t derland een succes wordt ga t ik het volgend jaar naar een t grootsere opzet werken". jt Ronde-directeur Kurt Vyth verklaarde dit temidden van de buitenlandse coureurs, die allen in het motel Amster- j dam waren ondergebracht. t Dan wil ik weer in Amster- J dam starten en naar België J (Brussel), Luxemburg en Duitsland gaan. Mijn ideaal de toekomst tot een Voetbalsplinters Het Hilversumse college van B. en W. heeft de gemeenteraad voorge steld de nieuw te vormen voetbal stichting in Hilversum (die de plaats van de verenigingen 't Gooi en Hil versum zal innemen) een eenmalig voorschot van maximaal f 250.000 te verlenen. Het Rotterdamse Xerxes heeft zich gisteravond in Utrecht ge plaatst voor de promotiecompetitie voor een plaats in de eerste divisie, door de beslissingswedstrijd tegen Wageningen met 21 te winnen. Aan deze competitie nemen verder deel DFC, AGOW en Helmondia '55. GVAV heeft in een lichtwed- strijd in Groningen een goede presta tie geleverd tegen de Engelse eerste divisieclub Leicester City. De 4500 toeschouwers zagen de Groningers in de laatste seconden een gelijk spel behalen van 11. Na twee nederlagen op Neder landse bodem heeft het elftal van Leeds United gisteravond in Eindho ven voor 7500 toeschouwers een ver dienstelijk gelijkspel van 11 be haald tegen de eredivisieclub PSV. Nieuw wereldrecord 100 m. schoolslag Hij heeft hem nog nooit gezien, was hij al eens als rallye-rijder Nederland. Bij die gelegenheid proef- j.l. al houdster de hij erwtensoep („excellente") en ontdekte hij de herkomst van bloem bollen. Jacques Anquetil heeft zijn Janine tegen zaterdag in Nederland ontbo den. Om bloembollen te kopen en om „monsieur le coureur" persoonlijk in het Olympisch Stadion te verwelko men. Wie beweert, dat Jacques An quetil in Nederland even wat start- geld is komen halen, kon het weieens helemaal verkeerd hebben. De 22-jarige Russische zwemster Svetlana Babanina heeft in Tashkent het wereldrecord 100 meter school slag verbeterd en gebracht op 1 min sedert 3 september ■an het record met 17,2 sec. Tijdens dezelfde wedstrijden ver beterde de Rus Viktor Mazanov het Europese record op de 200 meter rug slag heren, dat met 2.12.6 sinds 22 augustus 1964 op naam stond van de Westduitser Ernst Joachim Kuep- pers. Mazanov zwom de afstand in 2 min 124 sec. Het wereldrecord staat met 2.10.3 sinds de Olympische Spe len van Tokio in oktober 1964 op naam van de Amerikaan Jed Graeff Grote Meiprijs in Hilversum (Van medewerker). Alice van Hagheweyde bracht gis teren een verrassing in de Grote Mei- prijs. Bouwhuis had de merrie direct op kop, voortdurend gevolgd door Zi- ganita. De favoriet Bruno, die steeds in minder gunstige positie lag. fou- teerde even voor het ingaan van de laatste bocht. In het laatste rechte eind werd de leidster hevig aange vallen, doch hield stand en triom feerde in 1.26.3 km tijd (w. f 14.90). De foto moest de volgende plaatsen uitwijzen. Annie Norma werd als tweede geklasseerd en Athos the Saint en Bruno liepen dead-heat voor de derde en vierde plaats. Een veel grotere surprise gaf echter X Worthy (Heyman) in de vierde koers. Toen de leidende Bajadere door een galoppade te rugviel, nam X Worthy het com mando en won in 1.25.4. De win naar gaf f 51.80 en gekoppeld met Aalscholver S niet minder dan f 105.30. Ir. Oosting triomfeerde driemaal. Met Dominica won hij van kop af de Bea-prijs voor Darling Hollandia en oen verrassende Cecilia Magowan (pl. f 12.30). In de vfjfde koers voerde hij Cecilia D in 1.23.5 met grote voor sprong op Conny Stuart en Bold Mac als eerste door de finish en in de Fazantprijs bedwong Oosting met Bonaire op zekere wijze de slotaan- vallen van Art Erebus en A Reine Kinley. De openingsdraverij werd, na uit schakeling van de met grote voor sprong leidende Dollarvogel S, een zege voor Double Six Junior (Kooy- man). De tweede koers werd een overwinning voor de stug doorzetten de Blauwe Reiger S (De Visser), waarin Baron Heny tweede en een verrassende Baronet (pl. f 5.10) derde werd. Vergay won de laatste twee koer sen. Met de grote favoriet Aristo Scotch zegevierde hij in de eerste afdeling van de Dodoprijs in een fraaie 1.23.9 km tijd voor Buziau Norton en Zamora. In de tweede af deling bleef Vergay met Bento Hol landia in 1.25.1 meester over Anton en Bertha P. Uitslagen De uitslagen luiden: Aalscholver-prijs: 1. Double Six Ju nior (Th. H. Kooyuian) (1.29.5); 2, Dora Williams; 3. Camlllo. Tot.: w. f 2,70, pl. 1.50. 4,20, 2.—, koppel 4,40. oov. 14,30. Bea-pri)s: 1. Dominica (Ir. J. Oos ting) (1.28.2); 2. Darling Hollandiaj 3. Cecilia Magowan. Tot.: w. 2.30, pi. 2.—, 1,80, 12,30, koppel 4,50, cov. 4.60. Eend-prijs; 1. Blauwe Reiger S (E. de Visser) (126.6); 2. Baron Heny; 3. Baronet. Tot.: w. 2,60, pl. 1,70, 2.40, 5,10, koppel 420, cov. 8,70, trio 366.30. Casuarisprijs, le afdeling1. X Wor thy (L. J. Heyman) (125.4); 2. Aal scholver S; 3. Yvonne Henny. Tot.; w. 51.80, pl. 4,20, 3.10, 2,20, koppel 105,30, oov. 10.80. 2e afdeling: 1. Cella D (Ir. J. Oos ting) (123.5); 2. Conny Stuart; 3. Bold Mac. Tot.: w. 5.—, pl. 2,—, 2,30, 3.10, koppel 8,60, cov. 4,90. Grote Mei-prijs: 1. Alice van Haghe weyde (M- Bouwhuis) (1.262); 2. An nie Norma; 3. Bruno en Athos the Saint (dead heat). Tot.: w. 14,90. ph 1,60 4,70, 1,10, 140, koppel 33,10. cov. 9.20. Fazantprijs: 1. Bonaire (ir. J. Oos ting) (1.24.8); 2. Art Erebus; 3. A Reine Kinley. Tot.: w. 2,50, pl. 1.60. 1.50, 1,50. koppel 5,70, cov. 5,10, trio 27,40. Dodoprijs, le afdeling: (M. Vergay) (1.23.f 3. Zamora. Tot.: Totailisator c Brundage, de president van het Internationaal Olympisch Comité, heeft gisteren bevestigd, dat de secretaris-generaal van het IOC, de Zwitser Eric Jonas, is ontslagen. ,,Ik heb geen ander commentaar dan de mededeling, dat de heer Jonas niet langer is verbonden aan het IOC", was de reactie van Brundage op de hem gestelde vragen over de kwestie- Jonas. „In opdracht van het bestuur van het IOC is de vorige maand het dienstverband van de heer Jonas met het Olympisch Com té verbroken. Hij is niet langer in dienst van het IOC en is hiervan op de hoogte gesteld door de penningmeester van het co mité, Mark Hadier in Bern, en door mijzelf. „Het IOC heeft de heer GEWICHTHEFFEN Tijdens de Russische kampioen schappen gewichtheffen heeft de Rus Viktor Andrejev zijn eigen wereld record tweehandig drukken in de zwaargewichtklasse met een halve kilogram verbeterd. Hij bracht 198,5 omhoog. Jonas de gelegenheid geboden ont- siag te nemen, maar dit heeft hij niet gedaan". Eric Jonas heeft naar aanleiding van deze verklaring van Brundage in Lausanne gereageerd met de mededeling, dat hem nimmer ontslag is aangezegd en dat hij nog steeds in dienst is van het IOC. Smeulend De reeds lange tijd smeulende per soonlijke meningsverschillen tussen Brundage en Eric Jonas zijn nu dus in de openbaarheid gekomen. De Zwitserse pers spreekt van de overenigbare karakters van de bei de mannen. Zwitserse kranten be schuldigen Brundage ervan dat hij het aftreden van Jonas heeft willen forceren. Het blad „Bliek" zegt in een kop over zeven kolom. „Jonas tart de halfgod van het IOC". De verschillen tussen de twee man. ncn deden zich de eerste keer voor tijdens de Spelen in Tokio, maar zij bleven geheim. De vorige maand heeft Brundage een bliksembezoek gebracht aan het hoofdkwartier van het IOC in Lausanne en zijn be trekkingen met Jonas zijn toen slechter geworden dan ooit. De „Gazette de Lausanne" schrijft dat Brundage toen hoorbaar voor journalisten Jonas toevoegde: u een gunst te doen, zal ik uw slag aanvaarden". Jonas reageerde niet en Brundage ging naar Chicago terug, terwijl Jonas de zaken van het IOC volledig bleef behandelen. Peter Post mag weer fietsen Met een wat sip gezicht stapte Peter Post gisteravond het motel Amsterdam binnen om zijn vele be roemde collega's uit het buitenland, naar do hoofdstad gekomen voor de Ronde van Nederland te begroeten. „Heb ik pech klonk het oprecht uit de mond van de lange Amstel- vener, die daarmee zijn spijt uit drukte over het feit dat de ronde karavaan zonder hem zal vertrekken. Er was een lichtpuntje voor Post: zijn blessure is nu na zes weken rus ten genezen verklaard en hij mag weer gaan fietsen. „De laatste da gen met dat slechte weer heb ik veel gewandeld in Zandvoort en ik voel me al een stuk beter", Wan de wielerliefhebbers Post weer in dp koers zullen zien? „Dat zal wel een week of drie duren". ERIC /ONAS

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7