grond Laatste paal de in voor Klaproosschool BRYLCREEM j Voorlopig geen zorg w Jaarvergadering van Brunliilde „ONS BELANG" BELOONDE KWEKERS Zeer loffelijke poging van de Timdelerclub LAST VAN fx) EEN^V KATER? Geen verruiming van Leidse arbeidsmarkt Voor hem...voor haar Tuinfeest voor eigen clubhuis Leidse bejaarden met vakantie PRINSES BEATRIX OPENT LEIDSE LUSTRUM EXPOSITIE UNIVISIE 65 ZWO-subsidie voor Maya-studie „Natuurvriend" stelt bak van de maand in LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 MEI 1965 TWEEDE BLAD Leidse kleuteronderwijs wordt verrijkt n| Nog geen maand nadat wet- louder S. Sannes de eerste paal jeeft geslagen voor de bouw van »*n hervormde kleuterschool aan "jet Meerhof, joeg hij gistermid- .ajag aan de Telderskade, even- fens in Leiden—Zuidwest, de jatste paal voor de bouw van in openbare kleuterschool de kond in. IZoals WÜ al eerder schreven ver- |zen er dit jaar in de Sleutelstad zes euterscholen in systeembouw, waar- totaal bedrag van ruim drie (iljoen gulden is gemoeid. Elke liool bevat drie werklokalen, één ellokaal, een personeelskamer, een lakentje en een aantal toiletten, jpvendien krijgen al deze nieuwe leuterscholen een speelplaats met in zandbak. De bouw van elke jhool duurt ongeveer twintig weken, lat ook de Klaproos-kleuterschool dit jaar onder de pannen i Feest leerlingetjes van deze school, tijdelijk zijn ondergebracht in de jienbare lagere school aan de Tel- ikade, hebben er overigens wel van gemaakt, gistermiddag. kwamen bij het slaan van deze latste paal feestmutsen, ballonnen li draaiorgelklanken aan te pas. De Wters dansten onder het nieuwsgie- trotse oog van vele moeders lang na de „plechtigheid" vro- in het rond. ZOEKT U EEN 8CHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE, HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. v?lsSlVan. Vreu«de Wethouder Sannes sprak naar aan leiding van al deze vrolijkheid de wens uit, dat de school tot in lengte van jaren én voor de kleuters én voor de ouders een bron van veel vreugde mag zijn. Hij bracht nogmaals in herinnering, dat het heel wat moeite heeft gekost om deze serie van zes scholen tot stand te brengen, temeer omdat het kleuteronderwijs niet ver plicht is. „Maar gelukkig zijn we nu voorlopig uit de kleuterzorg", aldus ce wethouder. Tijdens de bijeenkomst van geno digden in de aula van het schoolge bouw bood de voorzitter van de oudercommissie, de heer D. J. van Leeuwen, aan het hoofd van de Tel- derskade-school een attentie aan „voor de inwoning", terwijl de hoofd leidster van De Klaproos, mej. T. La- man met bloemen werd verrast. Zij tot slot nog gemeld, dat de zes Leidse De jaarvergadering van de Leidse dames gymnastiek- en atletiekvereni ging Brunhilde heeft geen wijzigin gen van de bestuurssamenstelling op geleverd. De aftredende bestuurs leden G. de Groot en N. Sloos werden bij acclamatie herkozen. Nadat de presidente, mevr. W. MansveldDieben in haar openings woord de ere-presidente van de ver eniging, mevr. Dieben—Konings had verwelkomd, memoreerde zij de acti viteiten van het afgelopen vereni gingsjaar. Speciaal de festiviteiten zij het op bescheiden schaal ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan, werden nog eens voor het voetlicht Het verslag van de secretaresse gaf een weerspiegeling van de vele activi teiten van de vereniging en het ver slag van de penningmeesteresse liet een ruim batig saldo zien. De jaar lijkse wisselprijs ging naar Nel Kop pers. Wethouder Sannes slaat, met assistentie, de laatste paal voor de Klaproos-school. (Foto L.D./Holvast) kleuterscholen worden gebouwd door de Gebr. Van Heeswjjk N.V. te Eind- Ter gelegenheid van de prijsuitrei king van de potplantkweek- en tuin- wedstrjjden hield de woningbouwver eniging „Ons Belang" een feestavond in het St.-Antonius Clubhuis in Leiden. Voorzitter W. Schouten herdacht het onilangs overleden bestuurslid Van der Voort met een ogenblik stilte. Een amusant programma werd de leden vervolgens voorgeschoteld door J. de Graaf en de Game Breakers en de conferencier-gooche laar-tekenaar Frans Eijkhof. De heer Berveling reikte in zijn functie van tweede voorzitter van „Ons Belang" de ruim 200 prijzen uit. Tweehonderd prijzen, want iedereen die had mee gedaan aan de wedstrijd kreeg een prijs. De jury, die de kweek- en plantprestaties beoordeelde bestond uit de heren Smit, Verver en Velt- huizen. Voor dat werk kregen zij (en hun echtgenotes) een aantal ge schenken uit handen van voorzitter W. Schouten. De afdeling C.U.M.A. heeft met deze avond veel eer inge legd. De voornaamste uitslagen zijn: Voortuinen: 1. S. Brouwer, mevr. Van Kooten, J. H. Saveur en A. A. de Leng: 2. J. Th. Blankensteijn, A. Cornet, J. Delfos en mevr. Van der Velden: 3. mevr. Wendt, Joh. Ober. A. Gerritsen en J. Kukler. Kleine tuinen: 1. S. Brouwer; 2. C. Baart jr.; mevr. Van Kooten; 3. mevr. Zirkzee, P. Sieval, J. G. van der Pompe, mevr. Chaudron, mevr. P. Kapaan—Veerman, C. van der Klaauw, G. Kaak, J. H. van den Berg. A. Gerritsen, Chr. Wassink. P. de Winter, J. H. Saveur, J. Delfos en mevr. Van Kooten. Grote tuinen: 1. J- Stoute, C. Streefland, C. Baart, sr., J. Vertind, A. A. de Leng; 2. L. Slegtenhorst. N, van den Berg, mevr. Bol, C. D. den Os. mevr. De Man, C. Slingerling— van der Zon, Th. van Teylingen, D. Pe't. en mevr. Onderwater. Potplanten: 1. S. M. Stdl, W. Schouten en J. v. d. Linden: 2. H. van Gniensven, mevr. Zirkzee, L. Slegtenhorst, J. Trouwee, N. van den Verg, C. Streefland en C. Baart. „SLOEP ZONDER VISSER De chr. toneelvereniging Timde lerclub heeft gisteravond in de Stads schouwburg een zeer loffelijke poging gedaan een stuk te brengen met een wat diepere inhoud dan men ge- voonlyk van amateurverenigingen te zien krjjgt: „Sloep zonder visser" van de Spaanse auteur Alejandro Casona, Het stuk werd tien jaar geleden voor het eerst op Nederlandse planken gebracht onder regie en in de be werking van Sjef van Leeuwen. In „Sloep zonder visser" voert Ca sona de gewiekste en gevoelloze za kenman Jordan (Kees Schutte) ten tonele die voor een crisis staat. Door beursmanipulaties, die hem uit de hand zijn gelopen, dreigt hij zijn gehele fortuin te verliezen. Hij is een man die alle mogelijke schurkenstre ken al heeft uitgehaald, behalve één: een moord. Op 't meest dramatische ogenblik, als zijn minnares (Hen- riette) zo ongeveer zijn zakelijke on dergang heeft voorbereid, sluit hij een verbond met de duivel om zich materieel staande te kunnen hou den. Door middel van gedachtencon- centratie begaat hij een moord op een hem onbekende visser in een dorpje ergens in het noorden. Hoewel bevrijd van alle financiële zorgen, beleeft hij nu geen rustig ogenblik meer. Zijn geweten heeft zijn gedachtenwereld in een wurgen de greep genomen. Zoals schijnt te zijn gebruikelijk bij misdadigers, zoekt hij de plaats van de moord op. Hij hoopt van de druk te wor den bevrijd door een bekentenis aan de weduwe van het slachtoffer, maar kan er niet goed toe komen. Op het laatste ogenblik blijkt echter, dat de duivel hem heeft misleid. En einde lijk gaat de storm in Jordans gewe ten weer liggen. Boven middelmaat Timdelerclub heeft met „Sloep zon der visser" getoond boven de middel maat (van blijspelen en niemendal letjes) te kunnen uitreiken. Het stuk van Casano kreeg een waardige uit beelding. Toch moet men Timdeler club een klein verwijt maken, om dat zij dit onmiskenbaar oude stuk niet in een wat actueler kleed heeft gestoken. De gedachten van Casona zijn tijdloos, zijn verwezenlijking is dat allerminst. Dat komt nog niet tot uiting in het eerste deel, de drei gende ondergang van Jordan, maar wel in de volgende bedreven. De romantische Casona laat de eenvou dige, bijna primitieve inwoners van het dorpje zich in de bloemrijke taal uitdrukken. De weduwe heeft het bijv. over „het ganse dorp" en, in figuurlijke zin, over „een handvol stenen gesmeten in een boom vol vogels". Hier is geen eenvoudige vis sersvrouw uit het noorden aan het woord, maar de zeer westelijke au teur Casona. Dat accepteerde men vroeger wellicht, nu is het in elk geval verouderd, bijna storend. Men had die tekst dienen bij te schaven. De Timdelerclub in haar geheel was gisteravond goed op dreef. Voor tref felyk waren Kees Schutte als de Advertentie Jaag hem weg met WITTE KRUIS poeders! zakenman Jordan, Bep v. d. Wijn gaard-De Vries als de doortrapte Henriette en Wim Ouwerkerk als Marko, de oude visser. Bij hen was de rolinleving en beleving het best Ook Joop Segaar, die de duivel sterk en sinister neerzette, verdient ver melding, al stak hij zijn zinnen te vaak in hetzelfde ritme. De overige medespelende waren: Wil den Heeten (Jeanne), Wim van Hoorn (bankdirecteur), Nico van Leeuwen (procuratiehouder), Gérar van Kamp (grootmoeder), Nel van Schutte-v. d. Vegte (Stella). De re gie had Wim Ouwerkerk. AANBOD MANNELIJK PERSONEEL GERING Gedurende de maand april ver minderde de geregistreerde arbeids reserve van mannen in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden van 245 tot 184. Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème I Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar! The perfect halrdressing „De Vijf Hoven" De speeltuinvereniging „De Vijf Hoven" bereidt op het ogenblik een tuinfeest voor, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de bouw van een clubhuis. Het festijn heeft het komende weekeinde in de speeltuin plaats. Er zullen heel wat attracties zijn en er wordt bovendien gelegenheid tot dansen gegeven. De tuin is vrijdag avond van zeven uur af geopend en i twee uur af. Maatstafprijs voor Kees Holierhoek Naar wij vernemen zal de Maat stafprijs, die dit jaar voor het eerst wordt toegekend, volgende week don derdag tijdens de Nationale Boeken markt worden uitgereikt aan onze stadgenoot, de jeugdige schrijver Kees Holierhoek, Naar men weet, ontving deze onlangs ook de Reina Prinsen Geerligsprijs. Zijn bijdragen aan het letterkundige tijdschrift Maatstaf werden aangewezen als de beste van de jaargang. 'BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Incrid, d.v. G. Smeenk en T. Brons- "k. Olaf G.. z.v. C. G. Trojan en G. Waast. Thomas J. M„ z.v. H. J. tarok en G. M. A. Hoek. Hendrlkus, D. J. Fasseur en A. W. Brands. Jo- ames W. M.. z.v. J. W. Kret en W. Zillstra. Herman, z.v. E. Wilileme en J. vam Breen. Wilhelmus Th. C. J., G. L. de Zwart en J. M. T. de suw. Onno, z.v. A. Borst en A. P. oubo6. Ronald, is en O. de Jong. GETROUWD: de WILde en E. Kreuk 9 lerUnig, 65 Jr., man. H. Jansen, 50 Jr., D. A. van der Drift, 04 jr Bo. D. van der MelJ, 62 Jr., vrouw den Berg. 76 Jr., man. G. van i. 85 Jr., w.v. H. van Egmond weid, 82 Jr., w.v. M. Arnoldois Wijk, 85 Jr. •den, 67 Jr. J. de Boer, P. S. Landzi man. O. A. C. Taffijn. 78 De tentoostelling zal faculteitsge- wijze een beeld geven van het ver band tussen universitaire weten- p en vorming en de samenle ving. De wisselwerking tussen beide gemeenschappen is tweezijdig: de samenleving houdt de universiteiten stand en de universiteiten geven de samenleving nieuwe impulsen en nieuwe krachten, waardoor haar welvaart en karakter sterk wordt be- invloed. De expositie, die tot september te bezichtigen zal zijn, geeft ook een 'I van de plaats die de univer siteit in de Leidse gemeenschap in- Onder stralend lenteweer zijn bewoners(sters) van het „Bejaardentehuis He rengracht" met vakantie gegaan. In tegenstelling met voorgaande jaren, toen men een dagje uit ging. strekt deze vakantietrip zich over vier dagen uit. Einddoel van de reis is het heuvel achtige Limburgse landschap, waar de bejaar den in een Valkenburgs hotel van een echte vakantie hopen te genieten. Van hieruit zullen ook enkele tochten worden gemaakt. Voor dat de reis hedenochtend in alle vroegte begon po seerden de vakantiegangers op de stoep van het tehuis voor onze fotograaf. (Foto L.D./Holvafit) Een van de belangrijkste manifestaties van het komende uni versitaire lustrum is de tentoonstelling ..Univisie 65", die in het Rijksmuseum voor Volkenkunde zal worden gehouden. Tijdens een hedenochtend gehouden persconferentie over de lustrumviering werd meegedeeld, dat Prinses Beatrix zich bereid heeft verklaard, op 26 juni de officiële opening van deze unieke expositie te verrichten. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft Jhr. B. C. C. M. M. van Such- telen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust en oud-intendant van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, een subsidie verleend voor de voorbereiding van een publikatie over de oud-Maya-chronologie. Deze stu die, die, naar gehoopt wordt, nog dit jaar van de pers zal komen ver schijnt in het Engels om voor een grotere lezerskring toegankelijk te zijn. Zij zal dan als titel dragen „On ancient Maya-chronology". Het Maya-volk, dat een paar dui zend jaar geleden in Midden-Ame- rika en Mexico woonde en circa 25.000.000 zielen telde, stond destijds op een zeer hoog cultureel niveau. De Maya's, die de tijd vereerden, waren geboren astronomen, en konden eeu wigdurende kalenders vervaardigen. Hun oude beschaving was reeds in verval toen de Spanjaarden naar Amerika kwamen en de laatsten heb ben „de heidense cultuur" van de Maya's zo veel mogelijk verwoest. Uit de prae-Columbiaanse Maya-boeke rijen zijn slechts drie codices over, die zich thans in Dresden, Madrid en Parijs bevinden. Door Amerikaanse, gevolgd door Mexicaanse archeolo gische expedities is echter veel van hun oude beschaving bekend bewor- den. neemt. Bij de opening zal minister Diepenhorst van Onderwijs en We tenschappen en openingsredevoe ring uitspreken, alvorens de Kroon prinses de opening verricht, daarmee de nauwe verbondenheid tussen het Oranjehuis en de Leidse Universi teit, die haar onder haar oud-alum ni telt, nog eens onderstrepend. De afneming van de geregistreerde arbeidsreserve, die zich in vrijwel alle bedrijfsgroepen in meerdere of minderde mate voordeed, was onder meer toe te schrijven aan een toene mende aotiviteit in het bedrijfsleven, het verder op gang komen van de voorjaarswerkzaamheden o.a. in de agrarische sector en de openstelling seizoenbedrijven en uitbreiding de personeelsbezetting o.a. in de horecasector. Over het algemeen is het aanbod in mannelijk personeel In de diver- beroepsgroepen thans gering. De grootste aantallen werkloze werkzoekenden bevinden zich onder de metaalarbeiders (15), zeevissers (20), scheepvaart (10), handels- en kantoorpersoneel met resp. 12 en 20 ingeschrevenen. Bij de laatstgenoem de groep werd plaatsing vooral door de leeftijd belemmerd. Het aanbod van jeugdige arbeidskrachten bleef gering. Het aantal ingeschrevenen minder- validen bedroeg eind april 41 perso nen. De pogingen tot bemiddeling van deze groep resulteerden in de plaatsing van 9 ingeschrevenen. De grote vraag naar arbeidskrach ten bleef ook in april aanhouden een verdere stijging was waar te ne men in de vraag naar bouwvakar beiders en losse arbeiders. Dat het schooljaar ten einde gaat lopen, was reeds merkbaar door de grotere belangstelling van de werk gevers voor jeugdige arbeidskrach- De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen nam sedert vorige maand slechts iin geringe mate af nl. van 54 naar 49. In het merendeel der beroepsgroepen was er maar wei nig aanbod. Slechts de beroejisgroe- pen nettenboetsters, huishoudelijk personeel en de groep minder-ge- schikten gaven met resp. 9, 10 en 10 ingeschrevenen een iets hoger aan bod te zien. Onder meer als gevolg van een da ling in de vraag naar kantoorperso neel en huishoudelijk personeel nam de openstaande vraag sedert vorige maand af van 500 tot 463. Voor vrouwen bleef er in vele bedrijfstak ken een ruime plaatsingsmogelijkheid. Een toenemende belangstelling van gehuwde vrouwen voor part-time werk was te constateren, doch on voldoende vraag naar deze arbeids krachten verhinderde de tewerkstel ling. Actieve Leidse vereniging bijeen De Leidse aquarium- en terrariumhoudersvereniging „De Na tuurvriend" gaat een „bak van de maand" instellen. Een maal in da maand zal het aquarium van één van de leden van deze bloeiende vereniging aan een kritische beschouwing worden onderworpen in het bijzijn van belangstellende leden. Op die manier komt de eige naar van de „bak" te weten wat er zoal schort aan zijn hobby (of op welke punten hij uitblinkt) terwijl de belangstellenden lering kunnen trekken uit de bak van hun collega. Op advies van de voorlichtings commissie van „De Natuurvriend" werd hiertoe gisteravond besloten tij dens een vergadering, die de vereni ging belegde in het Gereformeerd Jeugdgebouw aan de Breestraat. Voorzitter en vice-voorzitter waren verhinderd en daarom stond de druk bezochte vergadering onder leiding van penningmeester f. Geertsma. Tijdens deze vergadering legde me vrouw L. M. J. H. A. Lijten-Sengers haar functie van secretaresse neer. Voor het vele werk, dat zij voor „De Natuurvriend" heeft, verricht ontving zij onder meer een plant. Haar opvol ger is de heer A. de Jong, Van Beye- rincklaan 21 in Leiden. Feest Andere agendapunten waren een bespreking van de feestavond, die op 2 juli in de grote zaal van „Den Burcht" wordt gehouden en het be zoek aan de nationale tentoonstelling in Haarlem, terwijl verder enkele nieuwe leden werden toegelaten. In zijn functie van lid van de voorlich tingscommissie hield de heer J. Vis ser een praatje over de voorjaars werkzaamheden in het aquarium. Hij vertelde hoe juist in het voorjaar het aquarium veel aandacht verdient. Zo moeten verschillende werkzaam heden aan de planten worden uitge voerd, zoals het inkorten van de wortelharen en het opnieuw planten en inzetten. ,,De maanden maart, april en mei zijn gevaarlijke maan den", zei de heer Visser, daarmee vooral doelend op het licht in het aquarium. Het felle zonlicht moet worden geleerd, een en ander in ver band met het gevaar van bealging. De heer Visser gaf vele praktische tips en in discussies liet hij zijn toe, hoorders het fijne van de zaak weten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3