EIDSCH DAGBLAD )r. Veldkamp: „Nationaal loonbeleid blijft nodi; LOENIK V MOET „ZACHTE" LANDING OP MAAN MAKEN RAT VALT KIND IN BEDJE AAN .99 \enaat gelukkig met 3terugkeer minister "igericht 1 maart 1860 jcteur: Ei. A. Ei. van Disnoeck I ofdredacteur: J. Brouwer WOENSDAG 12 MEI 1965 No. 31563 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: '25041; Redactie; 21507 Witte Singel l, LeldeD - Giro no 57055 Geert slappen om overleg weer op gang Ie brengen (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp is van mening, dat een nationaal loonbeleid Hig blijft. Hij zei dit gisteravond in de Eerste Kamer, pe minister vindt het niet gewenst, zelf stappen te ondernemen (het overleg in de Stichting van de Arbeid weer op gang te l ngen. )ver de wenselijkheid van fondsvorming in het bedrijfsleven tl behoeve van de georganiseerde werknemers wilde de be- dsman geen uitspraak doen. Eerste Kamer behandelde gis- de begroting van Sociale Zo- sn Volksgezondheid voor 1965. ikers van bijna alle fracties gen aan op meer vrijheid in het beleid. mister Veldkamp antwoordde le Sociaal Economische Raad istantie is, waarin de discussie het loonbeleid moet plaats heb- Zelf wilde hij wel opmerken, .iet voor hem buiten kijf stond, •ei zowel uit economisch als uit so- l oogpunt een nationaal loonbe- nodig is. het economische belang be- wees de minister op de toene- je Europese samenwerking en op eit, dat de loonvorming he' eco- isch evenwicht niet in gevaar brengen. Er wat het sociale as- betreft, herinnerde hij aan de tn een rechtvaardige ictuur. Hij dacht- daarbij Nuntius in San Jomingo is zeer optimistisch ••irwijl Amerikaanse diplomatieke en in San Domingo volhouden generaal Wessin y Wessin, de naamste tegenstander van de indelingen onder kolonel Caa- o, de laan is uitgestuurd om de rhandelingen te vergemakkelij- heeft de leider van de anti-re- nregering, generaal Antonio ert Barreras, gisteren verklaard ïem over een dergelijk ontslag bekend was. bestand in San Domingo aan een zijden draad. Elk dag n er vuurgevechten plaats tus- Amerikaanse militairen, die de Idor bewaken en opstandelingen uit ramen van gebouwen en van- laken schoten lossen. De Ameri- bewaken de vluchtgang met rootste zorg omdat deze verbin- vormt tussen de veiligheidszone, in o.m. de Amerikaanse ambas- ligt, en het vliegveld, ze schietpartijen hebben tot rer aan 14 militairen het leven Kt. Er zijn 86 gewonden. Men it het aantal Dominicanen, dat het uitbreken van de ongere- heden op 24 april het leven liet I. buitengewone vredesstichter het Vaticaan, Clarizio, pauselijk is in de Dominicaanse repu- verklaarde gisteren zeer opti- isch te zijn over de kansen op regeling in de burgeroorlog. Mgr. lzio sprak met de pers nadat htf de voormalige Amerikaanse am- adeur John Bartlow Markin, ident Johnsons persoonlijke af- ardigde, teruggekeerd waren van rekingen met de leider der rebel- was het eerste gesprek tus- Amerikaanse functionaris en nel Francisco Caamano Deno deze werd geïnstalleerd als lopig president van de oonstitu- ele strijdkrachten. WEERBERICHT KNMI verwacht van heden- morgenavond: droog weer en over [algemeen weinig bewolking. {Wakke tot matige wind tussen t en zuid. Verdere stijging van ïratuur met vannacht nog en kleine kans op nacht- (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 MEI 'Dop: 4.50 uur; onder: 20.24 uur; i op: 18.05 uur; onder: 4.23 u. p-wwater in Katwijk te 1.51 en M.14 uur; laagwater te 9.51 en 22.20 Dit blad bestaat uit 16 pagina's vooral aan de positie van de werk ers in de zwakke bedrijfstakken n gebieden met betrekkelijk veel werkloosheid. Dr. Veldkamp zei te geloven, dat op langer zicht een middenweg tussen een centraal en een vrij loonbeleid moet worden bewandeld, ook al heeft dat consequenties voor de vrijheid. Overleg Met vele senatoren betreurde de minister het stroeve verloop van het overleg in de Stichting van de Ar beid en in de SER. Als het overleg demonstratie wordt van tegen stellingen is dat een stap terug meende hij. De bewindsman wilde echter niet iver gaan, dat hijzelf stappen zal ïmen om de sfeer te verbeteren. Men moet het in de eerste plaats in de Stichting zelf uitvechten. „Als men behoefte heeft aan bemiddeling van de minister, dan weet men hem wel te vinden", was zjjn bescheid. Fondsen Minister Veldkamp wilde zich in geen enkel opzicht uitlaten over de mogelijke omvang van toekomstige loonsverhogingen. Ook hier verwees hij de vragenstellers naar 't gereor ganiseerde bedrijfsleven, dat de eer ste verantwoordelijkheid draagt. Hij was het eens met de heer Kloos (PvdA), dat er in de economische situatie tal van elementen zijn, die er beter uitzien dan vorig jaar, maar hij onthield zich van een totaaloor deel. De heer Kloos had nogal wat kri tiek op het nessimistische karakter dat de voorspellingen van het Cen traal Planbureau pleegt te kenmer ken. Hij vond die prognoses teveel beinvloed door het regeringsbe leid en niet onafhankelijk genoeg. De minister wees deze kritiek van de hand, zonder echter de socialis tische senator te overtuigen. De minister wilde ook geen oordeel uitspreken over het streven van de Prinses Anne van Frankrijk, de dochter van de graaf van Pa rijs en Prins Carlos de Bourbon verlaten het stadhuis van Lou- veciennes na de voltrekking van hun burgerlijk huwelijk. Links de moeder van de bruid, de gravin van Parijs. vakbeweging tot oprichting van fondsen, waaruit georganiseerde werknemers hun vakbondscontributie kunnen terugkrijgen. „Deze zaak heeft mij als zodanig niet bereikt." Scherpe kritiek had ir. Louwes (VVD). „De vakbeweging probeert op rauwe manier haar monopoliepo sitie uit te buiten". Prof. De Gaay Fortman (AR sprak van een hoogst bedenkelijk streven en van een gebrek aan ver trouwen bij de vakbeweging in de eigen werfkracht. Alleen de heer KÏoos, (NVV-bestuurder) deed moei te, het vakbondsstreven te verdedi gen. Tevreden Bijna iedereen de terugkeer vai de staatssecretarissen Barteïs en De Meijer in het nieuwe kabinet, de CHU- en VVD-oppositie niet uitge zonderd. Wel wilde zij weten welke consequenties de terugkeer van dr. Veldkamp heeft voor het sociale be leid. De minister antwoordde, dat in het sociale beleid geen wezenlijke ver anderingen komen (reden voor de PSP om tegen de begroting te stem- aldus haar woordvoerder, de heer Van Pelt). Het beleid was en is gericht op verwezenlijking van vijf doelstellingen: de wet op de arbeids- Vragen aan regering Fotograferen met telelenzen „bijna huisvredebreuk" De voorzitters van vier Eerste-Ka- merfracties, de heren Geuze (CHU), Berghuis (ARP), Van Riel (VVD) en Vos (PvdA) en de sena tor Van Velthoven (KVP) hebben de regering scherpe schriftelijke vragen gesteld over inbreuken op het persoonlijk leven, zoals het zonder toestemming fotograferen van personen met gebruikmaking van telelenzen en dergelijke, en aangedrongen op aanvulling of wij ziging van de wetgeving in dit op zicht. De vijf senatoren vragen blijkens hun aan de minister-president en de minister van Justitie gestelde vragen of de regering ook niet van oordeel is „dat inbreuken op het persoonlijk leven, tenderende in de richting van huisvredebreuk, zo als tegenwoordig voorkomen bijv. in de vorm van het zonder toe stemming fotograferen van perso nen met gebruikmaking van tele lenzen en dergelijke, een toelaat bare grens ten aanzien van de „privacy" van betrokkenen over schrijden". Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, willen de senatoren weten, of de regering dan niet van mening is, dat de bepalingen in on ze strafwetgeving moeten worden aangevuld en gewijzigd. De sena toren willen tenslotte weten of de regering bereid is op korte termijn de indiening van zodanige wetswij ziging te bevorderen. ongeschiktheidsverzekering, een volksverzekering tegen zware ge neeskundige risico's, een verant woorde bijdrage tot de problematiek van de loonvorming, de totstandko ming van een nota over het volks gezondheidsbeleid, en de voorberei ding van een sociaal wetboek. Accentverschuiving treedt slechts op wat betreft de medefinanciering van de sociale verzekering uit de schatkist, maar dit betekent geen wezenlijke inbreuk op het gevoerde sociale beleid, aldus dr. Veldkamp. Hij meende overigens, dat het ook tijdens het kabinet-Marijnen moge lijk is geweest, een goed sociaal be leid te voeren. Zijn begroting werd omstreeks middernacht met grote in stemming door de Senaat aanvaard. .voningin Juliana heeft giste- i welijke Vrijwilligers bijgewoond, een in Utrecht een deel van de I Van lirtks naar rechts gravin landdag van de Unie van Vrou- I van Lynden van Sandenburg, Russische ruimteprimeur op komst Aankomst vanavond kwart over acht (Van een onzer redacteuren) De Russen zullen trachten de Loenik V, het ruimtevaartuig dat zondag in de richting van de maan werd gelanceerd, een „zachte" landing op de maan te laten maken, dat wil zeggen dat remraketten aan boord de snelheid kort voor de aankomst bij de maan zodanig zullen afremmen, dat het 1476 kg wegende gevaarte nagenoeg onbeschadigd op het maanoppervlak wordt neergezet. De Ameri kanen hebben een eerste dergelijke zachte landing met een Sur veyor voor het komende najaar op het programma staan. Een reeks zachte landingen zal nodig zijn om voldoende over de maan te weten te komen om met zo gering mogelijk risico be mande vluchten naar de maan te maken. WEER IN DE MARE NUBIUM In een mededeling van Tass wordt gezegd, dat de landing heden avond om kwart over acht Neder landse tijd moet plaats vinden in de Mare Nubium (Zee der Wolken) on geveer halverwege de afstand van maan-middelpunt tot maanrand in zuidwestelijke richting. In de omge ving van de Mare Nubium kwamen de Amerikaanse foto-Rangers VII (bij de krater Guericke) en de Ran ger IX (in de krater Alphonsus) te recht na het maken van duizenden close-ups van het maanoppervlak. Bovendien sloeg in 1959 de Loenik II in de Mare Nubium als eerste door mensenhanden vervaardigde voorwerp op de maan te pletter. De Mare Nubium is een uitgestrekte vlakte van stof of schuimachtig ge steente. Hoewel de foto's van de Rangers al onthullende details hebben laten zien van het maanoppervlak, is nader onderzoek daarvan nodig om de aard van het maanoppervlak, de ge steldheid van de bodemformaties te leren kennen. Door zachte landingen van instrumenten, die vanaf het maanoppervlak gegevens naar de aarde zenden, kan men veel meer omtrent de bodem te weten komen, zoals de aard van de bovenlaag, de gesteldheid, de hardheid en draag kracht, eventueel de dikte van de door velen vermoede stoflaag, de VERGELIJK OVER RANN VAN KOETSJ India en Pakistan hebben besloten een wapenstilstand te sluiten in het omstreden gebied van de rann (zoutwoestijn) van Koetsj, die ge volgd zal worden door onderhan delingen. Dit is gisteren in Karatsji van doorgaans welingelichte zijde De overeenkomst kwam tot stand na intensieve diplomatieke activiteit van Britse zijde. Zowel India als Pakistan hebben concessies gedaan. De bestandsovereenkomst zou voor zien in terugtrekking van de strijd krachten van beide partijen uit het ruim 8.500 vierkante km grote ge bied. Wel zouden er politieposten in het gebied gevestigd mogen worden, maar dan alleen op die plaatsen die beide partijen op 1 januari van dit jaar bezet hielden. De politie van beide landen mag echter wel in het omstreden gebied I patrouilleren. India is verder be- reid arbitrage te aanvaarden ter j vaststelling van de status quo op januari 1965. j sterkte van eventuele maan-bevin- gen, en dergelijke. Daarvoor is het nemen en analyseren van bodem monsters van belang, terwijl voorts foto's, vanaf het maanoppervlak ge nomen, allerlei onthullingen kunnen doen. De Russen hebben niet bekend ge maakt, welke instrumentarium zich aan boord van de Loenik V bevindt, dus v/elke van velerlei waarnemin gen kunnen worden verricht. Het is zelfs mogelijk, dat het hier om een landingsexperiment gaat en dat nog geen waarnemingen beoogd worden, maar dit laatste is toch onwaar schijnlijk. De Russen zullen zich niet de kans laten ontgaan, een geslaag de landing ook dienstbaar te ma ke aan (eventuele bescheiden) waarnemingen ter plaatse. Wetenschappelijk interessant Deze waarnemingen ter plaatse zijn niet uitsluitend van belang voor de voorbereiding van bemande maanvluchten, maar zijn ook zuiver wetenschappelijk zeer interessant. Wanneer men meer weet over de ge aardheid van het maanoppervlak, kunnen wellicht vele vraagstukken dichter tot een oplossing worden ge bracht, zoals de aard en oorsprong van de maankraters en zelfs de ouderdom van de maan en de wor dingsgeschiedenis. Over deze zaken bestaan al geruime tijd wetenschap pelijke controversen, die men niet door waarnemingen van de aarde of ruimte uit kan oplossen. De Loenik V bevond zich afge lopen middernacht op 30.000 km van de aarde en 46.500 km van de maan. De reisduur is zodanig, dat de oorspronkelijke snelheid veel ge ringer moet zijn geweest dan die van de Amerikaanse foto-Rangers. Daardoor wordt de Loenik-snelheid ook veel kleiner dan die van de Ran gers bij het passeren van het punt waarop aarde en maan even krach tig aan het ruimtevaartuig trekken. Na passeren van dit punt „valt" de Loenik naar de maan. Door deze techniek wordt de remkracht voor aankomst op de maan tot een mini mum teruggebracht. Het „rich ten" bij de lancering dient dan even wel veel nauwkeuriger te geschieden dan bij een hoge snelheid. De Russen hebben even na het be reiken van het punt waarop zwaarte- kiacht van aarde en maan even sterk merkbaar zijn, dan ook een baancorrectie moeten aanbrengen door radioseinen vanaf de aarde. Tass deelt mee dat deze correctie is dat alle instrumenten boord normaal functioneren. Koningin Juliana, mevrouw Frie- derichWegerif. de vice-presi dente. en burgemeester De Ra- nitz van de Domstad. Grote winst voor conservatieven in Engeland De Conservatieve Partij heeft van daag bekendgemaakt dat zjj tot dus ver 75 zetels heeft gewonnen in de gemeenteraadsverkiezingen die deze week in Engeland en Wales worden gehouden. De Labourpartjj heeft 53 zetels verloren. Uitslagen van 157 van de 160 stads raden hebben voor conservatieven en door conservatieven gesteunde kandi daten 274 zetels opgeleverd (winst 95, verlies 20, netto 75 winst). Labour kreeg 247 zetels (winst 20. verlies 73, netto 53 verlies). De onafhankeljjken behaalden 308 zetels (verlies 9) en de liberalen 44 (verlies 13). De verkiezingen zjjn de eerste sinds Labour vorig jaar oktober aan de macht kwam. Plaag in Zuid-Limburg (Van onze Roermondse correspondent) De driejarige Henkie, zoontje van de familie Smeets aan de Haan- weg in Ubach-over-Worms, is gis ternacht in zyn bedje aangevallen door een rat. Het kind werd gis termorgen met enkele rattebeten aan zjjn linkerhandje met poed naar het ziekenhuis in Heerlen ge bracht, omdat de huisarts van de familie gevaar voor ernstige ver giftiging niet uitsloot. Om ongeveer twee uur 's nachts wer den de ouders wakker, doordat het jongste van hun 4 kinderen begon te schreeuwen. „Toen ik in zijn slaapkamertje kwam, zag ik nog net een kolossale rat wegrennen", vertelde de bouwvakker Smeets ons gisteren. Het zag er aanvankelijk nog erger uit, omdat Henkie ook met zijn bloedende linkerhandje door zijn gezicht en over zijn hoofd had gestreken. Gistermorgen werd de huisarts er bij gehaald, omdat het handje flink gezwollen was. De dokter liet de kleuter onmiddellijk opnemen in een ziekenhuis te Heerlen. Ook de burgemeester van Ubach-over- Worms, mr. J. G. Smeets, werd in kennis gesteld van wat zich 's nachts in de woning van de bouwvakker had afgespeeld. Nog geen half uur later trok een ge meentelijke rattenverdelgingsploeg er op uit, om het ongedierte met grote hoeveelheden vergif te lijf te gaan. Advertentie De bewoners van de Haanweg zeg gen de laatste maanden veel over last te hebben van grote groepen ratten. Niet ver van deze weg ligt de vuilnisstortplaats van de ge meente Eygelshoven. De ratten trekken van daar uit in grote groe pen over de landbouwgronden in de richting van de huizenaan de Haanweg. „Als er niet gauw af doende maatregelen worden ge troffen, zal Henkie Smeets niet het enige slachtoffertje van de ratten- plaag blijven", zeggen de bewoners van de elf huizen aan de Haan weg. „Wij doen wat we kunnen om de ratten te verdelgen, maar er is geen beginnen aan". Het geval in Ubach-over-Worms staat niet alleen in Limburg. Enkele we ken geleden is in een woning aan de Welter-Tuin-straat in Heerlen de anderhalf jaar oude baby van de familie Arntz ook door 4 rat ten in zijn bedje aangevallen en verwond. In tal van andere plaat sen in Zuid-Limburg zijn de laat ste maanden ook grote concentra ties ratten geconstateerd. Advertentie ~b ^/^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66, Lelden, Tel. 40447-34594" (Sud teuwo t In de laatste vergadering t der Mij. voor Nederlandsche t Letterkunde: de taal is gansch het volk, te Gent, is er sprake geweest om den f 50en verjaardag van den slag f bij Waterloo op 18 Junij, ook f daa.r plegtig te vieren. Vit New-York verneemt men, dat ook Jurius Brutus f Booth, de broeder van den j moordenaar des presidents, is i gevangen genomen, als ver- dacht bij den aanslag betrok- t ken te zijn.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1