In dertiende eeuw deed men bijna 3 jaar over pauskeuze IN ROME BEZINT MEN ZICH OP KIEZEN VAN „DE ZWARTE PAUS" Kerkelijk Leven ROME EN DE TOLERANTIE Rijksweg 4A wordt verbeterd Brand in Laakkerk: nu -ll2 jaar geëist Libanese president bij Paus Paulus Oostduitser in West-Berlijn gearresteerd Bonn moet streven naar betrekkingen met Oost-Europa FRANSE STEUN AAN LIBANON? DAMES TEGEN DUITSLAND NKS-j eu gd toernooi Italiaanse titels j Bueno en Mulligan winnen LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 MEI 1965 (Van correspondent) JEZUÏETENORDE MACHTIGE ORDE Dat het geen overbodige maatre- ij was, bleek een halve eeuw later, en na de dood van Clemens IV kardinalen in het pauselijke litis te Viterbo bijeen kwamen. Na- it zij zeventien maanden hadden rjaderd, ging men er, op raad de later heilig verklaarde Bona ura, toe over hen op te sluiten, i ze nog niet opschoten kregen zy eeds minder te eten en tenslotte >t men het dak van het paleis breken, zodat zij aan weer en waren blootgesteld. Na twee negen maanden en twee dagen wg de kerk een nieuw hoofd: Paus regorius X (1271-'76). Niet veel verschillend is de keuze n de generaal-overste der Jezuiten 4e. Deze week wordt zoals wij reeds het kort hebben gemeld, te Rome >r de keuze van een Een paus, dat weet tegenwoordig ieder wel, wordt gekozen door Je kardinalen in een conclaaf, dat laatste woord betekent ,,met jeutels" afgesloten ruimte. Het is een gebruik, dat dateert uit het aar 1218, toen de kardinalen in Perugia bijeen waren gekomen „neen nieuwe paus te kiezen en daarbij zoveel tijd verspilden, dat |e ongeduldig geworden bewoners van Perugia de kerkvorsten waarop vrij snel Honorius Savelli tot hoofd der kerk l'ekozen werd. nieuwe generaal der machtige orde gehouden. Op 5 oktober jl. stierf Jean Baptiste Janssens, die gedurende bij na dertig jaren aan het hoofd van de orde stond. De Belgische „zwarte paus" (dit is de naam, waar mee de volksmond de generaal der Jezuïeten pleegt aan te duiden) is 75 jaar oud geworden. De stemgerechtigde paters, 234 in totaal begonnen hun algemene con gregatie op 7 mei in het grote, som bere gebouw in de onmiddellijke na bijheid van de St. Pieterskerk, waar zij sedert enkele tientallen jaren hun hoofdkwartier hebben. Een der be langrijkste punten is de vraag of de generaal ook in de toekomst, zoals tot nu toe steeds gebruikelijk was benoemd moet worden voor het le ven dan wel voor een periode van bijvoorbeeld twaalf of vijftien jaar. Een deel der paters is van oordeel, dat wanneer de generaal te oud wordt hij niet langer in staat is de ontwikkeling der maatschappij vol doende te begrijpen en te volgen en dat hij dan nalaat net werk van de orde aan te passen aan de tijds omstandigheden, voor zover natuur lijk als zulks gewenst is. Tegen die opvattingen bestaat echter een ster ke oppositie. Leven op water en brood De keuze van de generaal gaat nog steeds volgens de oude voor schriften, zoals die zijn vervat in de regel der orde, opgesteld door de stichter Ignatius van Loyola. Op de grote dag krijgen de pa ters, nadat zij allen hun dagelijkse mis hebben opgedragen, een wat uit gebreider ontbijt en verenigen zich daarna in de zaal, die met sleutels wordt afgesloten en die zij niet meer zullen verlaten voor zij de nieuwe generaal hebben gekozen. Als levens- nr.ddelen staan hun alleen water en brood ter beschikking. De stemmin gen worden herhaald, tot één der paters de absolute meerderheid heeft verworven, in dit geval dus 118. de helft van 234 plus 1 De gekozene mag niet weigeren het amot te aanvaar den. Zijn macht is onbeperkt als die van een absolute koning en alle Je- zuieten, waar ook ter wereld, zijn aan hem gehoorzaamheid verplicht al zou dit hun leven kosten. Keurtroepen der kerk De macht van de orde, waarover in het verleden nogal eens vreemde fabeltjes werden verteld, berustte en berust grotendeels ook heden nog op hun werkzaamheid als opvoeders. De geloften, die zij afleggen (kuisheid, gehoorzaamheid, enz.) omvatten niet, zoals dat bij de bedelorden het ge- Nü •'•al meer dan 300 000 enthousiaste VW-rijders in Nederland! ZeLhem vak. NED. HERV. KERK. Beroepen te Vllsslngen, 1 buitengew. werkz., J. «ganger van J- J jz. Herv., al< Hakkesteegt) (toez.) B. Ktopman Ikwerum; te Vin/keveen J. Smit te erkendamte Nunspeet (4e pred. pl.) den Besten te Hulzen (N.-H.); te «hoven, tot pred. v. bijz. werkz.) Inilenstonderw. op scholen voor ez. onderw.) J. D. v. d. Bank. slijk pred. te Beek. genomen naar Appelscha (toez.) - - - oot te Haric 6Wvern,l buitengew. 1 de generale synode. (legerpred.) S. »ten) H. W. Ooistee te Zuidlaren. GEREF. KERKEN kroepen te Aduard en te Boorn- fpun-Kortehemmen C. v. Ommen, (Weiyk vrij gem. pred. te Hattem, BEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Rozenburg, P. Deddens CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leerdam P. Sneep, 1 te Vlaardingen. die bedankte Kïundert. Oosterbeek. Urk en voor 'erkendam. Dr. J. Wijtzes hoogleraar in Kampen De generale synode der Ger. Ker ken, die gisteren te Middelburg haar zittingen is begotnnen heeft in 't mo- deramen gekozen tot praeses ds. P. van Strien te Delft en tot assessor dr. P. G. Kunst te Amsterdam, tot eerste en tweede scriba ds. N. E. van Loo te Sneek en ds. J. R. Hommes te Groningen. In besloten zitting werden enkele zaken behandeld over de Theologi sche Hogeschool te Kampen. De synode heeft benoemd tot bui tengewoon hoogleraar voor het on derwijs in het Latijn en Grieks en tevens als hoofd van de tweejarige opleidingscursus dr. J. Wytzes, rec tor van het Marnix-gymnasium te Rotterdam. Voorts heeft zij benoemd tot lector van het onderwijs in het Hebreeuws drs. J. C. de Moor te Kampen. De synode heeft besloten 'voor de moeilijkheden die gerezen zyn inzake de deputaten van de geestelijke verzorging van zeemacht en luchtmacht en het contact in overheidszaken-militair een kleine commissie te benoemen van vijf le den, die zal pogen de gerezen con troversen op te lossen. De synode zal in de tweede helft van juni bij eenkomen om deze zaak nader te bespreken. val is, de armoede. De Jezuieten houden zich bezig met studie en hun regel leert, dat stoffelijke zorgen een belemmering vormen voor de studie. Het is allerminst eenvoudig Jezuiet te worden. De eisen, die aan deze keurtroepen der kerk worden gesteld, zijn razend hoog. Uit hun colleges zijn door de eeuwen heen de op voeders voortgekomen, die aan de zonen van regerende vorstenhuizen, aan de hoge adel en in het alge meen aan de jongelui, die voorbe stemd zijn 'n leidende rol te spelen in de maatschappij, onderricht te geven Dit verklaart hun ongehoord grote invloed op de geschiedenis in de R. Katholieke landen. De orde heeft machtige vijanden gehad en werd in de tweede helft der achttiende eeuw vervolgd en door Paus Cle mens opgeheven. De toenmalige generaal, een Italiaan, pater Ricci, is in gevangenschap te Rome ge storven. De enige plaats, waar de Jezuieten in die periode nog werden geduld was het Rusland van Cathe- rina II. In 1814 heeft Paus Pius VII de orde opnieuw erkend en thans is zij bloeiender en machtiger dan ooit. OECUMENISCHE PROBLEMATIEK In de gisteren te Amsterdam ge houden vergadering van de synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk kwam o.m. aan de orde de bespreking van het door de synodale commissie het dagelijks bestuur van de kerk gevoerde beleid. Er werd uitgebreid aandacht besteed aan de oecumenische problematiek. De Lu therse kerk blijft zich stellen achter het plan, dat de synode van 1962 opgesteld had om te komen tot een intenser contact met de leiding van de verschillende kerken in Neder land. Met vreugde werd kennis ge nomen van de plannen in de Oecume nische Raad om te komen tot een nationaal beraad van kerken. De sy node achtte dit een betere weg dan dat men incidenteel in de plaatse lijke gemeente tot oecumenische een wording zou komen. Men uitte zijn reserve over plannen, die met be trekking hiertoe reeds werden toege zonden aan de plaatselijke oecumeni sche raden. In de middagvergadering werden de verslagen van verschillende raden besproken. Curatoren van het Lu thers seminarium deelden mee dat 10 studenten zich cp het predikant schap voorbereiden. In de avondvergadering werden enkele wijzigingen besproken in de ordening betreffende de proponenten. bij pij'M „Het maken van verwijten is goedkoop" Het maken van verwijten aan „Rome" met betrekking tot de tole rantie terwijl men blind is voor eigen intolerantie zoals het protestan tisme vaak heeft gedaan is goed koop, aldus dr N. J. Hommes, gere formeerd predikant te Rotterdam, op de algemene vergadering van de evangelische maatschappij in Utrecht waar hij sprak over „Rome en de tolerantie". De Rijksweg 4A is op ver scheidene plaatsen aan het ver zakken. Daartegen moeten maat regelen worden genomen. Aan de noordelijke kant van de over gang van de spoorlijn Leiden Utrecht wordt één van de rijba nen onder handen genomen. Het verkeer zal daarom over de an dere rijbaan moeten rijden. Op de foto is men bezig, de midden berm te bestratenzodat het ver keer hier over heen kan. Er is een maximumsnelheid van onbe perkt via 90 en 70 kilometer tot 50 kilometer. De werkzaam heden zullen enkele maanden in beslag nemen. Er zal rekening moeten worden gehouden met het ontstaan van files. (Foto Leldsch Dagblad) (Van onze Haagse correspondent) De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren zijn tegen de achttienjarige Haagse machinebankwerker, die in februari het vorige jaar de gereformeer de Laakkerk aan de Isingstraat in brand heeft gestoken en deel heeft genomen aan een roofoverval, ver laagd tot viereneenhalf jaar met af trek en ter beschikkingstelling. Aan vankelijk was de eis zes jaar met af trek en ter beschikkingstelling. Ook herzag de officier van Justi tie zijn eis tegen een 24-jarige mon teur, die eveneens zou hebben deel genomen aan de roofoverval op .een 63-jarige beheerster van een drogis terij aan de Hugo de Grootstraat. Hier verlaagde de officier zijn eis zes tot vijf jaar met aftrek, als mede ter beschikkingstelling. Deze laatste verdachte heeft steeds ontkend iets met deze roofoverval uitstaande te hebben gehad. Zijn •dediger drong bij de behandeling Zij besloot voorts dat zij haar zit tingen zal voortzetten op 31 augustus in de "Blije Werelt" te Lunteren. Zij zal dan vier weken zitting hou- voor de rechtbank aan op een con frontatie van deze verdachte met de beheerster van de drogisterij, die niet had plaatsgehad vanwege de zwakke gezondheid van de vrouw. Ten einde deze confrontatie alsnog te laten plaatsvinden heropende de recht bank het vooronderzoek. Bij de voortgezette behandeling, die gisteren plaatshad, bleek, dat de vrouw de monteur met zekerheid heeft herkend als een van de roof overvallers tijdens de confrontatie voor de rechtercommissaris. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie, dat hij na een nader contact met de psychiaters, die de verdachten hebben onderzocht de door hem geëiste straffen enigerma te wilde herzien. Hij zei, dat rtaar zijn overtuiging de monteur de ini tiatiefnemer is geweest bij de roof overval, waarbij de vrouw met een strijkijzer ernstig werd gewond. Uitspraak op 25 mei. Ter gelegenheid van de Britse week in Amsterdam is gistermid dag deze Engelse luchtkussen boot in zes uur de Noordzee overgestoken om de festiviteiten [uister bij te zetten. Bij IJ muiden werd de kust bereikt. De Libanese president Helou is gisteren door Paus Paulus in parti culiere audiëntie ontvangen. Aange nomen wordt, dat daarbij is gespro ken over de oppositie in het Midden- Oosten tegen de verklaring van het Vaticaans concilie over joden. Uit Beiroet wordt vernomen dat in de Arabische pers berichten zijn verschenen, dat Helou de Paus zou vragen een Vaticaanse verklaring, waarmee de joden worden vrij he - sproken van godsmoord uit te stel len. Het document van de verklaring wordt thans opnieuw bestudeerd door het Vaticaanse secretariaat voor eenheid onder de Christenen, waarna het in september voor de tweede maal aan het concilie zal worden voorgelegd. Mohammedaanse en Christelijke bladen in de Arabische wereld heb ben de audiëntie van Helou bij de Paus gesteund en daarbij gewezen op het belang van steun van het Va- ticaan in het Arabisch-Israëlisch conflict. De Westberlijnse politie heeft gis teren de 36-jarige Oostduitse inge nieur Horst Stein gearresteerd, die met zijn vlucht uit Oost Berlijn de arrestatie van twee Westberlijners daar heeft veroorzaakt. Hij zal zich op 28 mei voor de rechtbank moeten verantwoorden wegens ernstige vrij heidsberoving. Stein vluchtte vorige maand uit het oostelijk stadsdeel met behulp van een dagpasje, dat hij had ontfutseld aan de 26-jarige West- berlijner Dieter Mahrhold. Deze werd samen met zijn 21-jarige vriend Jurgen Rehbein op Goede Vrijdag door de Oostduitse politie gearre steerd, toen ze het verlies van Mahr- holds bezoekerspasje aangaven. Stein had eerder aangeboden, naar Oost-Berlijn terug te keren in ruil voor de vrijlating van de twee West berlijners, maar de Oostduitse auto riteiten hebben dit aanbod genegeerd en zijn Steins uitlevering blijven eisen. Hij werd in West-Berlijn niet eerder gearresteerd, omdat men hem de kans wilde geven uit eigen beweging naar Oost-Berlijn terug te keren. voordat zij de gestalte de Roomse Kerk, voor wat tolerantie en intolerantie betreft de verkeerde weg op is gegaan. In „dwing ze om in te gaan" uit het Lucas-evangelie een noodlottige exe- dit verband dacht hij o.m. aan Augustinus, die volgens de Duitse geleerde Reuter met recht de eerste grootinquisiteur van de kerk kan worden genoemd, omdat hij aan het gese heeft gegeven. Dr. Hommes meent, dat hierin het begin ligt van de tragiek van alle intolerantie in de geschiedenis van de kerk. Naar zijn oordeel zijn hieraan zowel bet pro testantisme als het rooms-katholi- cisme schuldig. Gelukkig, aldus dr. Hommes, komt men nu zowel binnen de protestantse als binnen de R.-K. Kerk steeds meer tot het besef, dat elke hulp van de staat vrijwillig moet worden losge laten als men de vrijheid van het evangelie waarlijk wil beschermen. Volgens hem gaat het bij het to lerantieprobleem in wezen om de functie van de staat in de worste ling tussen waarheid en dwaling. Elke gedachte alsof hier enige dwang van de zijde van een kerkgemeen schap of van de staat heilzaam zou kunnen zijn, noemde hij een nood lottige dwaling. Geloof, aldus dr Hommes, is een geschenk Gods en daaruit volgt, dat elke uiterlijke dwang een aanval is op de soeverei niteit van God, die de enige mees ter van het geweten is. De voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Fulbright, heeft giste ren tydens een voordracht in Wenen verklaard, dat West Duitsland krach tig moet streven naar uitbreiding van zyn economische en culturele betrek kingen met de Oosteuropese landen. Van bijzonder belang zou zijn een „praktische verzoening" met Polen, tegen de prijs van erkenning van de Oder-Nelse-grens. Alleen wanneer het de Oosteuropese landen duidelijk wordt, dat ze van het Westen, en speciaal van Duitsland, niets te duch ten hebben kan men van hen toe stemming tot hereniging van Duits land verwachten, aldus de Ameri kaanse senator. Advertentie Twee Libanese dagbladen meldden gisteren, dat Frankrijk heeft beslo ten steun te geven aan het Ara bisch plan het Jordaanwater om te leiden en het aan Israël te onthou den Voorts zou Frankrijk stappen hebben ondernomen voor de verkoop van Mirage-straaljagers aan Liba non. Het Franse ministerie van I tenlandse Zaken heeft geweigerd commentaar te geven op deze berich ten. Het heeft verwezen naar h> Frans-Libanese communiqué dat uitgegeven aan het eind van het r cente officiële bezoek van president Helou aan Frankrijk. Het Nederlands dameshockey- elftal komt zaterdag 15 mei in Zwolle in de volgende opstelling in het veld tegen de Duitse dames: doel: José Stoots (Racing), achter: Marije Alsbach (Laren) en Len Nol- te (EMHC), midden: Fuus Verloop (SCHC), Jeanne Brommer (BHC) en Danke Dienske (Deventer), voor: Wien van der Oord (Quick), Geleen van Rooy (Voordaan), Liesbeth Lieve (BDHC), Trix Lemmens (EMHC) en Rietje Kuper Cs Hertogenbosch). Reserves: Betty Sybema (FIT) en Emilie Hoogeveen (BDHC). Vredeshoers De Tsjech Ladislaw Heller heeft de vierde etappe van de Vredeskoers, een rit over 134 km van Zittau naar Dresden, in de eindsprint uit een groepje van zeven renners gewonnen. Hierbij bevond zich ook de Neder lander Piet Deenen, die zich zesde plaatste. De uitslag luidt: 1. Heller (Tsjech.) 3 uur 25 min. 24 sec; 2. Kudra (Polen); 3. Michiels (België); 4. Dochliakow (Rusland)5. Benet (Fr.); 6. Deenen (Ned.); 7. Mickein (O.-Dld) allen dezelfde tijd als Hel ler; 8. Swerts (Belg.) 3.25,55; 9. Schejbal (Tsjech.) z.t.10. Ampler (O.-Dld) z.t.; 32. Den Hartog (Ned.) z.t.; 33 Fransen (Ned.) z.t. Het algemeen klassement luidt na de vierde etappe: 1. Petrow (Rus land), 10. uur 26 min. 14 sec; 2. Swerts (Belg.) 10.28,30; 3. Van Springel (Belg.) 10.29,00; 4. Peschel (O.-Dld) 10.29,21: 5. Lebedjew (Rus land) 10.29,25; 6. Heller (Tsjech.) 10.29.35, 7. Schejbal (Tsjech.) 10.30,37, 8. Hava (Tsjech.) z.t.; 9. Butzke (O.- Dld) z.t.; 10. Rtrer (Denem.) z.t.; 31. Schouten (Ned.) 10.32,44; 32. Fransen (Ned.) 10.32,56; 45. Van Middelkoop (Ned.) 10.38,10; 61. Lute (Ned.) 10.48,18; 65. Den Hartog (Ned.) 10.52,49; 80. Deenen (Ned.) 11.21,39. Algemeen ploegenklassement: 1. Rusland, 33.41,06 2. Oost-Duitsland 33.43,17; 3. België 33.46,14; 10. Neder land 34.11,50. De Afdeling Leiden van de Ne derlandse Katholieke Sportbond houdt op 30 mei het jaarlijks jeugd- toernooi om de Rector Vesterbekers. Het toernooi voor de A-junioren (16 en 17 jaar) vindt plaats op de sportcomplexen van DOCOS (Lei den) en Foreholte (Voorhout). De winnaars van beide toernooien zul len op een nog nader te bepalen plaats en datum de finale spelen. Beide winnaars zullen overigens worden afgevaardigd naar het toer nooi om de Bisschopbeker, dat op 20 juni wordt gehouden in Den Haag. De C-junioren (12 en 13 jaar) ko men op het sportcomplex van SVLV en Rouwkoop in Voorschoten bin nen de lijnen. De Braziliaanse Wimbledon-kam- pioene, Maria Esther Bueno, heeft voor de derde maal de Italiaanse tennistitel in het dames-enkelspel op haar naam gebracht. Zij volbracht deze prestatie eerder in 1958, toen zij voor de eerste maal aan de Ita liaanse tenniskampioenschappen deelnam en drie jaar later in 1961. De in Rome populaire Bueno, ala eerste geplaatst, ontmoette in de fi nale de als tweede geplaatste Ame rikaanse tennister nummer één, do 22-jarige Nancy Richey uit Dallas. In drie sets (6—1, 1—6, 6—3) maak te Bueno aan elke illusie van de Amerikaanse op de titel een einde. Martin Mulligan bracht voor de tweede maal de Italiaanse titel in het heren- enkelspel op zijn naam. In de finale versloeg hij in vier sets de als eerste geplaatste Spanjaard Manuel Santana met 1—6, 6—4 6—3, 6—1. Uniek In de strijd om de titel in het heren-dubbelspel deed zich het unie ke feit voor dat deze titel ditmaal niet toegekend kon worden. Reden hiervan was dat bij de stand 3—3 in de vijfde en laatste set het duel moest worden gestaakt wegens in vallende duisternis. Op dat moment was de strijd tussen de Australiërs Tony Roche/John Newcombe en de Brazilianen Ronald Barnes/Thomas Koch gelijk opgegaan: 61, 4—6, 6—2, 10—12, 3—3. Aangezien de Australiërs gister avond nog naar Parijs moesten om deel te nemen aan de internationale Franse kampioenschappen en de Brazilianen hun vertrek naar Mi laan, waar zij voor hun land uit komen in de tweede ronde van het Davis Cup-toernooi tegen Italië, niet langer konden uitstellen, besloot de wedstrijdleiding om de finale niet te laten uitspelen. DUIVENSPORT. L.P.V. „De Rijnklievers" Wed vlucht St. Ghislain H. (197 km.). In concours 294 duiven. Gelost 11.30 uur. Eerste duif 14.08.41 uur. Uitslag: 1. en 10. J. Wassenburg, 2. J. Zeven hoven, 3. A. v. d. Dop en Zn., 4. M. Jongeleen, 5. N. v. d. Linden, 6. H. Bonneur, 7. Chr. v. d. Pluijm, 8. en 9. A. G. Holland. De Haagse eredivisieclub ADO heeft gisteren in het Zuiderpark met 5—1 gewonnen van Norwich City. By de rust stonden de Hagenaars al met 2—1 voor.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13