Oud-strijders e.o. bijeen in uit Leiden Dordrecht Getto-verhaal Imperium uitgebeeld É)xford mü s$iog) meer Jaloers VAV\ xidenaars toneel Leidse veiling had omzet van 18 miljoen LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 11 MEI 1965 TWEEDE BLAD »rdrecht r het 28ste Regrim. iwerkelyk in het werd betrokken (Advertentie) REÜNIE VAN HET 28ste REGIMENT -INFANTERIEW AARDIG EN GEZELLIG Na de dienst in het oude kerkje vertrok het ruim 300 leden tellende gezelschap naar een in de buurt ge legen begraafplaats, waar zich het herdenkingsmonument bevindt. Daar legde majoor C .W. E. van Hoek een krans en hield de heer Hakkaart een declamatie. Met een gang langs de graven besloot het voormalige 28ste Regiment Infanterie de sobere plech tigheid. In de middaguren bezochten tientallen oud-strüders de plekjes, waar zij man aan man gestre den hadden tegen de sterkere vijand. Vele oude herinneringen werden op gehaald en ook de band met de bur gerij uit de streek, waar vaak zo'n gastvrij onderdak was gevonden, wer den danig verstevigd. TIEN MEI 1940 Op die dag werd een lugubere N [reiging voor duizenden Nederlandse militairen ur' astbare w erkelijkheid. Onderdelen van het Neder- leger herdenken op gezette tijden de don- enirt^re oorlogsdagen toen het oppermachtige Duitse 'feger Nederland binnenviel. en: 1 W'Maar slechts weinige van die onderdelen zullen kunnen hogen op embr1 20 h.echte hand tussen de oud-strijders als het 28ste Regiment jjanterie, dat gisteren de slachtoffers van de eerste oorlogsdagen irdacht tijdens een grote reünie in Dordrecht. Het 28ste Regiment dlanterie is het z.g. „schaduwregiment" van het Vierde Regiment dat gelegerd was in Leiden, en waarin honderden militai- i uit Leiden en omgeving dienden. In 1966: fitte j Majoor b.d. C. W. E. ran Hoek legt een krans bij het mo nument ter ere van de gesneuvel den van 28 RI op de begraaf plaats in Dubbeldam (Foto Leidsch Dagblad) meer mag gebeuren. Daarin ligt naast een terugkijken voor de oude ren de zin van een bijeenkomst als deze", zei de burgemeester van Dub beldam. Fotokunst actief en passief Gnder het motto „Fotokunst zowel actief als passief" hield gisteravond de bekende kunstfotograaf de heer H. Götze in de bovenzaal van res taurant „De Doelen" een lezing voor de leden van de Leidse Amateurfoto graf en vereniging. Vooraf werden en kele huishoudelijke punten vlot afge werkt. De heer Götze gaf zijn gehoor aan de hand van enkele voorbeelden uit eigen werk allereerst een definitie van de wijze waarop z.i. de foto kunst zowel actief als passief kan v/oi den bedreven. Vervolgens illustreerde hij met een twintigtal groot formaat-foto's, dat de fotokunst inderdaad een apar te tak van kunst is, waarbij de kun stenaar zich van fotografische midde len bedient, niet om platen van „aca demische nauwkeurigheid" te produ ceren, doch om via bepaalde foto grafische ingrepen het zowel concre te als in de fantasie geziene beeld vast te leggen dan wel tot realisatie te brengen. Na zijn lezing beantwoordde de heer Götze een aantal naar voren gekomen vragen. „Vele onderdelen, die in de meidagen van 1940 hebben gestreden zijn jaloers op onze jaarlijkse bijeenkomsten" schrijft de voorzitter van het "Comité 28 RI" majoor b.d. C. W. E. van Hoek, in het keurig verzorgde boekje dat ter gelegenheid van 25 jaar herdenken van de eerste oor logsdagen werd uitgegeven. In zijn voorwoord spreekt majoor Van Hoek, de hoop uit. dat de reünie nog vele jaren zal worden gehouden. Het boekje bevat verder ano nieme en gesigneerde bijdra gen van vele oud-strijders, met vaak zeer persoonlijke herinneringen uit de tijd van voorbereiding en uit de eigenlijke strijd. Ook komt er een bijdrage in voor van me vrouw mr. M. van der Have Campagne, die als weduwe van een gesneuveld officier van 28 RI na de oorlog zeer veel nuttig werk als sociaal werkster voor oud-strijders en hun nabestaanden heeft gedaan. Met dit boekje heeft het comité, en in het bijzon der secretaris C. J. L. Hengst, veel eer ingelegd. Nederlandse bakkers in Zweden Een delegatie van 25 Nederlandse bakkers en brood verkopers is giste ren per vliegtuig in Stockholm aan gekomen. Op het vliegveld Arlanda werden zij begroet door de secreta ris-generaal van het Zweedse Rode Kruis, Olof Stroh, en een lid van het internationale comité van het Rode Kruis, mevrouw Margarete Linnan- der. Vandaag zou de delegatie pre mier Tage Erlander een „Zweedse wittebrood" aanbieden ter herinne ring aan de Zweedse voedselhulp aan Nederland in 1945. Bij diezelfde gele genheid zal zy het Zweedse Rode Kruis een gift van 50.000 Zweedse kronen (ongeveer 35.000 gulden) overhandigen. gevilHet Leidse Comité Internatio- sst Uitwisselingen heeft steeds AP°1tra aandacht besteed aan de ustrumuitwisselingen tussen ?£j»iden en Oxford. De jongste Iwisseling was de 20ste. In pgeland is de 21ste verjaardag ïg belangrijk. Daarom wil men lar de uitwisseling van 1966 In bijzonder tintje geven. In 1966 zullen twee groepen uit tóen naar Oxford gaan. De eerste wisseling wordt gehouden tijdens paasdagen, van 8 tot 16 april. De r-.Totiep bestaat uit ca. 35 deelnemers, sc °Wnameiyk hockeyers en bridgers. Janl tweede uitwisseling wordt eind fi georganiseerd. Op 27 mei ver- Ikken 6 schakers, 10 tafeltennis- I R, 4 jonge kunstenaars 8 tennis- eelters en spelers en 12 wielren- Met deze groep kunnen ook be of drie raadsleden mee. De kans tie ortüiet uitgesloten dat Leidens bur ineester, mr. G. C. van der Willi- ft een uitnodiging ontvangt van n Oxfordse collega om de uitwis- :N ling mee te maken. De plannen Or een uitwisseling van huis- luwen zijn nog in een pril stadium. Oxford is veel. belangstelling r een uitwisseling tussen het Leids Jeugd Kamerorkest en Oxfordse „Youth Orchestra", Moerdykbruggen. Het „28ste" was één van de onderdelen, die zich voor de nagenoeg onmogelyke taak gesteld zagen, de beter bewapende, beter geoefende en numeriek veel sterkere Duitsers te weerstaan. Dat Is toch nog enkele dagen gelukt, ten koste van vele tientallen slacht- Dreunen In de Dordrechtse Benthien-kazer- ne zagen de oude .strijdmakkers" el kaar weer eens terug. Dank zij de onvermoeibare activiteiten van het „Comité 28 RI" wordt een dergelijke j reünie al jaren gehouden. Maar voor de 25-jarige herdenking waren de reünisten nog eens in extra groten ge-1 tale opgekomen, zodat de kantine van J Dordrechts oudste kazerne dreunde van de bij hernieuwde kennismakin- I gen tussen oud-militairen behorende .schouderklopjes". Met moeite geluk- i te het de voorzitter van het „Comi té 28 RI", majoor b.d. C. W. E. van Hoek de hartelijke begroetingen te onderbreken om de oud-strijders en hun echtgenotes welkom te heten en de eigenlijke vergadering te openen. I Ook de vice-voorzitter van het co- I mité, mr. D. J. R. Buisman voerde j j daar in de kantine van de Benthien- kazerne het woord, evenals de kazer- necommandant, kapitein H. Botzen. J „Het moet wel een prima onderdeel j zijn geweest, dat 28ste", zei kapitein Botzen, „om na 25 jaar nog zó'n stemming weten te kweken". Sober I Naast al deze plezierige ontmoetin- gen werden de strijdmakkers, die in die 25 jaar overleden waren, her dacht. De gesneuvelden uit de eerste oorlogsdagen werden later op de dag tijdens een sobere plechtigheid af zonderlijk herdacht. Dat gebeurde in het uit 1773 da terende kerkje van Dubbeldam, een gemeente dicht by Dordrecht, waar de slachtoffers van de strijd tegen de Duitsers begraven liggen en waar al op 18 jurni 1940 een gedenkteken voor de gesneuvelden van 28 RI werd op gericht. In het kleine, sobere kerkje besteeg majoor b.d. C. W. E. van Hoek als eerste de kansel om zijn oude strijdmakkers toe te spreken. Hij herinnerde onder meer aan de tocht, die het 28ste Regiment Infan terie had moeten maken om van de mobilisatieplaats Breukelen naar Dordrecht te komen en aan de moei lijkheden en de primitieve omstan digheden, waaronder een en ander geschiedde. Verder dankte hy de bur gemeester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaert van Emminckho- ven, die al jarenlang gastvrijheid aan de oud-strijders verleent. „Hij is bijna één van ons geworden", vond majoor Van Hoek. Toekomst De kerkdienst werd als gewoonlijk opgeluisterd met zang van de plaat selijke zangvereniging „Soli Deo Glo- ■ria". Pastoor Moeskops sprak een herdenkingswoord, waarna burge meester Beelaert van Emminckhoven een blik in de toekomst wierp. „De zin van herdenkingsbijeenkomsten als deze ligt vooral in het bijbrengen van begrip aan de jeugd", merkte de heer Beelaert van Emminckhoven op. „De jeugd móet weten wat er is gebeurd en ze móet weten, dat zo iets nooit Korcsak en de kinderen A. Sp? De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. Spaarboekje Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,-. B. Spaarrekening.. 3j5°/0 Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. C. Spaardeposito Eerste storting tenminste f. 1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f.5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. Algemene Bank Nederland (Nederlandsche Hsndel-MaatechappiJ Do Twontsch® Bonk) Het was gisteren 10 mei, de dag, waarop een kwart eeuw ge leden de Duitse troepen ons land binnenvielen. De christelijke toneelgroep Imperium" heeft deze zwarte dag in de Nederlandse geschie denis niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Vijf jeugdige leden van deze Leidse groep gaven namelijk gis teravond in de sfeervolle omge ving van het oude Waaggebouw een opvoering van Erwin Sylva- nus' ..Korczak en de kinderen", welk stuk op schrille wijze de ..definitieve oplossing van het jodenvraagstuk" in herinnering roept. Het verhaal van Janusz Korczak, dat Erwin Sylvanus heeft verteld in „Korczak en de kinderen", berust op authentieke gegevens, zo vermeldde het sobere, maar byzonder kunstzin nig. in zwart uitgevoerde programma. By opruimingswerkzaamheden, na de oorlog, in het voormalige getto an Warschau werden metalen kisten met documentatiemateriaal gevonden over de laatste maanden van de Poolse joden in het getto. Dr. Ema nuel Ringelblum, een joods histori cus, heeft, met enkele medewerkers, alles genoteerd wat er tijdens de laatste periode in het getto is voor gevallen. Van dag tot dag werd elke •belevenis gehaast, in telegramstijl, genoteerd. Dank zij het Ringelblum- archief is de geschiedenis van de neuroloog en kinderarts dr. Henrijk Goldszmidt, die onder het pseudo niem Korczak enkele delen proza publiceerde, bekend geworden. De geschiedenis van een man, die een leven zonder leugen leidde, geheel gewijd aan de hem toevertrouwde (wees)kinderen, tot in de dood. Er win Sylvanus heeft het stuk zo opge bouwd, dat het afwykt van het ge bruikelijke patroon. Hij laat spelers op het toneel verschijnen, aan wie gevraagd wordt gezamenlijk de ge schiedenis van Janusz Korczak te doen herleven. Op een „naakt" po dium, zonder enig décor, wordt het verhaal van de ten dode opgeschre ven Korczak en zijn zesenzestig kin deren verteld. Hoewel geen bepaal de rollen zijn voorgeschreven krijgt het getto-verhaal, dat uit losse frag menten is opgebouwd, al spoedig zyn vorm. Er komen een verteller in voor (bij „Imperium" vertolkt door Wout Anker), die bij deze vormgeving een belangrijke rol speelt, een eerste to neelspeler (Bert Dronkert is hier commandant bij de Wehrmacht), een tweede toneelspeler (Hans v. d. Kwaak als de kinderarts Korczak) een toneelspeelster (een Duitse Staande v.l.n.r. Hans van der Kwaak als de Poolse JoodBert Dronkert als de Duitse com mandant en zittend rechts Wout Anker als verteller. Alle spelers hebben Erwin Sylvanus' stuk gisteravond In het Waaggebouw treffend ver tolkt. (Foto L.D./Holvast) vrouw en Joodse ziekenzuster ge speeld door Ans Alting/Maartje Ren- sink) en een kind (Johannes Mul der). Scherp wordt in dit verhaal de figuur afgetekend van de in liefde en waarheid gelovende jood tegenover die van de Duitse commandant, voor wie het bevel als realiteit geldt. Het stuk is treffend door zyn een voud en waarachtigheid en een groot aantal opvoeringen zeker waard. Opening nieuwe werkplaats De nieuwe werkplaats aan de Ga- triël Metzustraat van de Stichting Leidse Werkplaatsen zal vrijdagmid dag 28 mei door de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, worden ge opend. Toenemend ledental bij de Kunstkring De Leidsche Kunstkring „Voor Al len" heeft gisteravond in restaurant Van der Heyden de veertigste alge- e jaarvergadering gehouden. De voorzitter, dr. J. de Nobel wenste in openingswoord zijn medebe stuurder, de heer P. Brouwer namens de kring van harte geluk met diens benoeming tot Ridder in de Orde in Oranje Nassau. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J. H. Th. van Beest, kwam duidelijk naar voren, dat de kunstkring weer op een in velerlei opzicht geslaagd boekjaar kan terug- Zowel de vyf georganiseerde en eer hoog niveau staande concer ten als het toenemend ledental (ul- i december '64 811 tegen 781 eind december '63) gaven reden tot •ote voldoening. Dat het jaar 1964 in financieel opzicht minder gunstig is verlopen, bleek uit het verslag van de pen ningmeester, de heer L. Gerverdinck, een nadelig saldo van bijna f 2300 aangaf als gevolg van de ster ke kostenstijgingen van de concert- den. Mede naar aanleiding hier- ging de vergadering met een contributieverhoging volledig ak koord. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op, daar de periodiek aftredende leden, mevrouw L. v. d. Vorm-Becherer, en de heren Brouwer. J. H. Th. van Beest bij acclamatie werden herkozen. Nadat de begroting voor 1965 on veranderd was goedgekeurd, en de penningmeester décharge was ver leend, werden mevrouw J. de Roo- Gijselaar, en de heren G. W. Dee en W. G. van Katwijk kot leden van de kascommissie 1965 benoemd. Groot gezin redt dorpsschooltje (Van onze Bossche correspondent). De uit Rotterdam afkomstige reclameschilder De Wit ls met zijn dertien pleegkinderen een bijzonder enthousiaste ontvangst ten deel gevallen ln het nauwe lijks 400 inwoners tellende Bra bantse plaatsje Babyloniënbroek het Land van Heusden en Altena. Tienvan de kinderen het Rotterdamse echtpaar zijn namelijk leerplichtig en zfj zullen het aantal leerlingen van het zestig jaar oude openbare schooltje in het geheel van 24 op 34 brengen. Daardoor is het voortbestaan van deze twee leer krachten tellende openbare la gere school nagenoeg verzekerd. Burgemeester en wethouder van Eethen de gemeente, waartoe Babyloniënbroek be hoort waren namelijk van plan de school op te heffen. Zeer tot ongenoegen van de ouders van de 24 kinderen, die hun kroost in dat geval elke dag naar een meer dan drie ki lometer verder gelegen school zouden hebben moeten sturen. Dlerenvrtendje omgekomen Een jongetje van tweeëneenhalf laar uit do Beierse plaats Reltenberg ls bi) een speurtocht naar zijn poes van uitput ting om het leven gekomen. Zijn grootmoeder, by wie hy ln huls was, had de kat weggedaan zonder dat adj Onder voorzitterschap van de heer B. van Vliet werd in de Stadsgehoor zaal de algemene jaarvergadering gehouden van de Coöperatieve Groente-, Fruit- en Bloemenveilings vereniging „Leiden en Omstreken" G.A. In zijn openingswoord heette de voorzitter de vele aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder de ere leden en de voorzitter van de Coöp. Raif felsen bank in Leiden, tevens herdacht hij het overleden lid der vereniging de heer Krutz. Hy liet het jaar 1964 de revue pas seren en merkte op dat de slapry- zen in het algemeen slecht geweest waren, en dat het buitenland tegen zeer lage prijzen bloemkool en andij vie invoerde. Door een plotselinge vorst trokken de prijzen even aan. Vervolgens stond hij stil by de ont wikkeling van de E.E.G. Momenteel is er vry veel handel naar de landen Frankrijk, Duitsland en Zwitserland. Engeland is momenteel niet zo'n grote afnemer, maar daarentegen gaat België steeds door met tuin- bouwuitbreiding. De voorzitter achtte het van groot belang, dat er op wordt toegezien hoe de produkten op de markt ko men (1ste kwaliteit) en dat by de aanvoer rekening wordt gehouden met de vraag. Aan het jaarverslag van de heer Jacobs ontlenen wy het volgende: in 1964 bedroeg de omzet f 11543.000, van deze omzet was 63.9% voor ex port, 11.1% voor de Groothandel, 24.4% voor de Kleinhandel en 0.6% voor de Industrie, de omzet van de terreinhandel bedroeg in 1964 f 6.490.000 zodat een totaal omzet van f 18 033 000 werd behaald. Bij monde van de heer N. van Schie, lid van de Raad van Toe zicht werd de vergadering voorge steld de balans en exploitatierekening over het boekjaar 1964 goed te keu ren en het bestuur over het afgelo pen boekjaar décharge te verlenen. Hierna werden de nieuwe statuten en huishoudelyk reglement, welke ge heel zyn aangepast aan de privaat rechtelijke veilplicht alsmede aan de op komst zynde nieuwe belastingwet ten op de Coöperatie, vastgesteld. Na enige mededelingen betreffende nieuwbouw van de neerzethal en de produkten volgde een geanimeerd^ rondvraag.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3