KarelI Ergerlijke toestanden in bejaardentehuis kunst kAleiöoscoQP uw oude camera heeft waarde, uw nieuwe ligt al klaar! camera natura Irene in ons land Zeer vele doden door ongelukken in liuLs Interessante V. Gogli- expositie in Nuenen Bikila won Treedt ook Jonas af? Engelse baanploeg verslaat Nederland Belgische ouden van dagen toerden geterroriseerd LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 10 MEI 1960 (Van onze Brusselse correspondent) Schoonmaaksters die optraden als verpleegsters, een smid die doden aflegde, zieken en ouden van dagen die, omdat zij klaagden over de behandeling, werden geterroriseerd door een voormalige Duitser en zijn vriendin. Dat moet zich allemaal de laatste twee jaar hebben afgespeeld in een „rustoord" voor bejaarden, ge vestigd in Pulderbos in de Antwerpse Kempen. Mishandelingen Eens per week kwam er een con trolerend geneesheer. Zijn recepten gooide Müiler in de prullenmand en zijn voorschriften volgde hij niet op. Met veel mooie woorden wist hij zo wel die dokter als het bestuur om de GEVLUCHT De toestanden zijn aan het licht gekomen nadat de directeur van het tehuis, de 50-jarige tot Belg gena turaliseerde Duitser Heinrich Müi ler en zijn 22-jarige vriendin, een tot hoofdverpleegster gebombardeerd Belgisch keukenmeisje, naar Duits land waren gevlucht. Er wordt thans een gerechtelijk onderzoek ingesteld, dat zich ook zal uitstrekken tot de verantwoorde lijkheid van de raad van toezicht van het instituut. De leden daarvan hebben zich blijkbaar door de direc teur alles laten wijsmaken en aan vankelijk geen geloof gehecht aan de klachten van de verpleegden en van familieleden. Toen Müiler, die in Antwerpen ook nog een handel in specerijen had, enige jaren geleden directeur werd, waren er in het tehuis 54 bedden bezet. Twintig bejaarden waren gezond en hadden zelf betaald om onderdak te verkrijgen, of waren er door officiële instanties onder gebracht. Twintig anderen waren se niel en de overigen leden aan onge neeslijke kwalen en konden niet meer in een ziekenhuis worden ver pleegd. Ontslagen Müiler bracht direct de onkosten tot een minimum terug. Hij ontsloeg de gediplomeerde verpleegsters en nam jonge werksters in dienst, die ook verpleegwerk moesten doen. De senielen kregen het voedsel dat de anderen overlieten, verwerkt tot stamppot. Werden zy onrustig dan sloeg hij hen, of hij liet hen vast binden aan him bedden, of met te- velen in kleine vertrekjes opsluiten. Ook wist hij de pensioengelden van de oude mensen in handen te krij gen en hij droeg er niets van aan hen af. Een smid uit Antwerpen, wiens vrouw in het huis was onder gebracht, heeft verklaard, dat Müi ler hem voorstelde de weekeinden er gratis te wonen. Als tegenprestatie zou hij dan wat kleine karweitjes verrichten. Het is er op neergeko men, dat de man, die graag zoveel mogelijk bU zijn zieke vrouw wilde zijn, het hele huis heeft opgeschil derd, dat hij alle boodschappen deed en de doden aflegde. De smid heeft ook aan de politie verteld, dat Müiler eens een in het huis verblijvende oud-strijder uit de eerste wereldoorlog tijdens een scherts-plechtigheid tot generaal bevorderde en hem enige ridder- order gaf, die hij op zolder tussen de oude rommel had gevonden. Deze man geloofde het en hij kreeg toen de leiding over de senielen, die hij van toen af dagelijks liet marcheren en dergelijke. tuin te leiden. Hij mishandelde de patiënten, kneep hen, sloeg hen, bond hen aan een stoel of hun bed enz., enz. Nog kort geleden moet een vrouwelijke patiënt zijn overleden, cmdat het toestel voor bloedtrans fusie onoordeelkundig door een werkster was opgesteld en had op gehouden te functioneren. Toen de politie eindelijk een in val deed, bleken Müiler en zijn ■vriendin gevlucht. Van de patiënten die ogenblikkelijk naar een zieken huis zijn overgebracht, zijn er in middels twee gestorven. Schilderende bisschop Zevenenveertig schilderijen, geschil derd door de Anglicaanse bisschop van Coventry, dr. Cuthbert Bardsley, zün na te zyn tentoongesteld ver kocht voor 40 guineas per stuk. De totale opbrengst van 1.974 pond sterling f 19.740) zal worden verdeeld tussen de kindergemeenschap van de kerk van Engeland en de inzameling voor de herbouw van een gedeelte van het door de oorlog gehavende ziekenhuis in Dresden in Oost-Duits land. Verscheidene van de schilderijen zijn gekocht door enkele van de Ame rikaanse episcopaalse dekens, die dit jaar hun jaarvergadering hebben ge houden in Coventry. F eltrinelüprijs voor sir John Davidson Beazley De Italiaanse Nationale Academie heeft zaterdagavond de Feltrinelli- literatuurprijs voor wetenschap en geschiedenis toegekend aan sir John Davidson Beazley, klassiek archeo loog aan de Universiteit van Oxford. Deze jaarlijkse prijs bedraagt 120.000 gulden. De Italiaanse Na tionale Academie kiest de winnaars uit voor de Antonio Feltrinelli Stichting, die gesticht is ter nage dachtenis van een bekend uitgever. Sir John is 80 jaar oud. Hij heeft uitgebreide onderzoekingen gedaan naar de beschaving der Etrusken in het gebied van Florence. Engelse kunstenaars in Stedelijk Museum In het Stedelijke Museum in Am sterdam wordt van 13 mei tot en met 20 Juni een expositie gehouden van werk van vier Engelse kuste- naars: Roger Hilton (schilderijen), Gwyther Irwin (collages), Bernard Meadows (plastiek) en Joe Tilson constructies)Het geëxposeerde werk vormt de Engelse inzending op de biennale te Venetië in 1964. De conservator van de Tate Gallery in Londen. Ronald Alley, opent donderdagmiddag 13 mei de ten toonstelling. Charles de Wolff opvolger dr. Anthon van der Horst De heer Charles de Wolff in En schede volgt wijlen dr. Anthon van der Horst op als dirigent van de Ned. Bachvereenigmg. De nieuwe dirigent is 32 jaar oud. Hij was leerling van zijn voorganger dr. Van der Horst. De heer De Wolff verving zijn leermeester reeds bij de Bachvereeniging sedert mei van het vorig jaar. Expositie bij Heuff Zaterdagmiddag 15 mei om vier uur wordt in Kunstzaal Heuff, Hof- laan 7, Wassenaar, door de heer M. Weggemans, voorzitter van de Drent se Vereniging een expositie geopend van nagelaten werken van de Drent se schilder Arie van der Boon. Te vens zal de tentoonstelling van siera den van Marijcke Visser worden ver lengd. De expositie duurt tot en met 3 juni. A<1vi Camera-lnruil-actie tot 5 Juni. Voor de oude J f 7.50, f 10.- of f 15.- terug. Met nieuwe camera meedoen aan Nationale Foto- en Filmwedstrijd. Prinses Irene en haar echtgenoot waren dit weekeinde in ons land. In Rotterdam waren zij zaterdag gasten van de vriendin van de Prinses, Pe tra Brussard. Zaterdagavond is Charta naar SoeotdUk gereden zon-bij cvenveel dodelijke der zijn echtgenote. Hy heeft in het paleis gelogeerd tot gistermiddag, onqelukken als in het verkeer. J x.;; het Rietveld-paviljoen in gebruik genomen In de beeldentuin van het Kröl- ler-Muller-museum in het Nationale Park De Hoge Veluwe heeft ir. W. van Tyen namens ongeveer 200 ar chitecten zaterdag het Rietveld-pa viljoen overgedragen aan het Rijk. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk, aanvaardde officieel het pa viljoen, waarmee de Nederlandse ar chitecten de overleden architect G. Th. Rietveld willen eren. De Britse ambassadeur sir Peter Garran opende vervolgens in het pa viljoen een tentoonstelling van werken van Barbara Hepworth. De tentoonstelling, die werd ingeleid door prof. dr. A. M. Hammacher, oud-directeur van het Kröller-Mul- ler-museum, omvat 45 beeldhouw werken en 24 tekenmgen van de Britse beeldhouwster. De expositie duurt tot en met 18 juli. Renato Capecchi zingt in Holland Festival Op 11 juli zal Renato Capecchi in het komende Holland Festival in het Concertgebouw te Amsterdam, een recital geven van Italiaanse volks liederen uit Piemonte, Lombardije, Venetië, Romagna, Toscane, Abruzzo, Napels, Sardinië en Sicilië. Hij zal worden begeleid door Antonio Bel trami. In het kerkje van de Ned. Herv. Gemeente in Nuenen heeft mr. dr. Kortmann, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant zater dagmiddag de tentoonstelling geopend van werken uit de Nuenen- se periode van Vincent van Gogh. Deze expositie, die in het ge meentehuis wordt gehouden, blijft de gehele maand in Nuenen. De commissaris was van 's-Hertogen- bosch over de kleine binnenwegen naar Nuenen gereden en daarbij had hij, zo vertelde hij, iets ondergaan van wat Van Gogh heel diep heeft ervaren en heeft teruggegeven in de kunst die hij hier heeft gecreëerd. „Van Gogh heeft ons Brabantse volk diep gezien en ervan gehouden, want anders, aldus mr. Kortmann, zou hij deze kunst niet hebben kunnen voort brengen. „Het schilderij „De aardappeleters" zo vervolgde hij, „laat Brabant zien zoals het in zijn wezen was en nu nog is. Hij meent dat het niet hele maal waar is, wanneer gezegd wordt, dat 't de bedoeling van Van Gogh is geweest met dit werk alleen maar de ellende van de mensen uit te beelden. Volgens hem heeft de schilder aller eerst willen presenteren de eenvoud t en tegelijkertijd het geluk, de armoede I en tegelijkertijd de rijkdom van een gezin dat geduldig aan tafel zit. zou willen", aldus mr. Kortmann, „dat Brabant op de dag van vandaag nog aan dat beeld zou beantwoorden". Dr. L. Gans uit Amsterdam had eerder een inleiding gehouden over Vincent van Gogh. Hij kwam hierin tot de conclusie dat de Nuenense pe riode er een voorbeeld van is, dat het geïsoleerd leven van de schilder ten nauwste samenhangt met zijn opvat tingen over het kunstenaarschap. Burgemeester jhr. mr. J. Smits van Oyen had in zijn begroetingstoe spraak bijzonder verwelkomd de heer P. Monin, onderburgemeester van Herblay, een gemeente in de buurt van Parys, waarmee Nuenen speciale contacten heeft in het streven naar meer internationale toenadering en verking. Première werk van Norman Sherman Woensdagavond as. zal het Resi dentie-Orkest onder leiding van Wil lem van Otterloo het tiende concert van de serie A geven in de Kurzaal in Scheveningen. Met solistische me dewerking van Jeannette van Dijck zal het volgende programma worden uitgevoerdSherman - Two pieces for orchestra, Handel - Concerto grosso op. 6 no. 6 en Maihler - Vierde symfonie. Jeannette van Dijck. jarenlang verbonden aan de Ned. Opera, trad ook vele malen in binnen- en bui tenland op als liederenzangeres, en zong rollen in oratoria. Met het Re sidentie-Orkest zong zij onder direc tie van Willem van Otterfoo en Carl Schurioht o.a. in de Tweede symfo nie van Mahler en liederen van Mahler. Norman Sherman, le fagottist van het Residentie-Orkest, is geboren ln Boston. Hij was eerste fagottist in het Symfonieorkest van Kansas City en het Symfonieorkest en het Ra dio-orkest van Winnipeg. Sherman is een leerling van Olivier Messiaen. Sherman schreef en bewerkte veel muziek in Amerika en Canada en hield zijn eigen Sinfanda concertante voor fagot en orkest ten doop in Winnipeg. De „Two pieces for or chestra" werden volgens strenge se riële principes gecomponeerd, alhoe wel de componist bewust een melo dische lijn heeft ontwikkeld. De uitvoering van Shermans werk Is de eerste in ons land. Er gebeuren in en om de wo- Van Soestdyk werd hy kasteeltje Warmelo in Diepenheim gereden, waar Prinses Irene sinds zaterdagmiddag verbleef.) stormachtige weer gisteren voor het eerst in dit seizoen met enkele vrien den en vriendinnen uitvoer met haar jacht „De groene draeck" op het IJsselmeer op, heeft zaterdag morgen het huwelijk bijgewoond van haar scnoolvriendin Louise Hasse- ley-Kirchner (25) met G. A. baron Sirtema van Grovestins (39). Bij de huwelijkssluiting in het Baamse ge meentehuis was de prinses een van de vier getuigen. Zij kwam gearmd binnen met een andere getuige, de heer L. M. Pahud de Montagne. De huwelijksinzegening in de Ned. Her vormde Kerk in Baam werd ook bij gewoond door Koningin Juliana. Advertentie Dr. J. F. de Meijer, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, vroeg hiervoor de aandacht in iieraagmiaaag ver-nee! toesprak, die ht) vanmonjen hield Prinses Beatrix, die ondanks het dTopening van de sesde bedrtjfs- veiligheids beurs in Amsterdam. Op de beurs wordt vooral de bedrijfsvei ligheid beklemtoond, maar de staats secretaris vond het jammer, dat zo weinig de nadruk word gelegd op de veiligheid in de privésector, dus de veiligheid voor de mens thuis en in zijn vrije tyd. Want daar vallen, door onveilige situaties en onveilige han delingen, vele malen meer slachtof fers dan ln het bedrijf. Volgens het C.B.S. was het aantal dodelijke on- gelukkien in en om de woning in 1962 al gestegen tot 1870, of bijna vijf per dag. Dit cijfer nadert het aantal do delijke verkeersongelukken, dat in 1962 2082 was. Het aantal dodelijke ongelukken in het bedrijf bedroeg in dat jaar 370. Bejaarden en jeugd Het had de staatssecretaris getrof fen, dat in en om de woning het voor namelijk de bejaarden en de heel Jeugdigen zijn, die het slachtoffer worden (in 1962: 73 pet. van de^do- delijke ongelukken trof de groep van 65 jaar en ouder, 10 pet. de kinderen tot 4 jaar). De meeste dodelijke on gelukken hier komen voort uit val len, nl. 129 door val van trap of lad der, 81 door val van hoogte, 53 door val op gelijk niveau en 1082 door niet nader gespecificeerde vallen. Droevig vond dr. De Meijer het te moeten constateren, dat in 1962 nog een hon derdtal meest jonge mensen omkwa men door verstikking meestal door voedsel in keel en verstikking in bed of wieg. Het lijkt dr. De Meijer, dat de mens eenmaal thuis aan het opmer ken van onnodige risico's gewend, ook in het verkeer en in het bedrijf minder ongevallen zal veroorzaken of krijgen zoals het dan heet. Daarom moedigde hij het veiligheidsinstituut aan om op dit nogal opvoedkundige terrein meer te doen en hiervoor nog meer hulp in te roepen. Een geheel uit blanken be staande jury is niet tot een eens luidend oordeel kunfien komen over het al of niet schuldig zijn van de 21-jarige Collie Leroy Wilkins aan de moord op de strijdster voor rassengelijkheid in Amerikamevr. Liuzzo. Wil kins werd na dit onverwachte einde van het proces bestormd door journalisten. Naar instituut voor radio-visuele communicatie? De hoofddirecteur der Staatsdruk kerij. de heer Th. H. Oltheten, heeft als zyn wens voor de hervorming van het onderwijs in vormgeving genoemd de instelling in ons land van een op leidingsinstituut voor audio-visuele communicatie. Hij bepleitte de instel ling daarvan in zijn openingswoord der expositie „Ulm, hogeschool voor vormgeving" in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam. In het instituut zou een afdeling moeten komen voor de opleiding van „vormgevers" op visueel terrein ten behoeve van de moderne communica tiemiddelen, voor het gehele gebied van het perswezen, aldus de heer Oltheten, inol. de advertentie, de toe gepaste grafiek, film, televisie en de symbolencommunicatie op technisch gebied. De tweede afdeling zou volgens hem moeten worden gevormd door de opleiding van schrijvende en spre kende redacteuren voor pers, radio en televisie, incl. de reclametekst schrijvers, wier arbeid zi. evenzeer behoort tot het domein van de jour nalistiek en de informatie. Naar de mening van de heer Oltheten zou de in voorbereiding zijnde hogere school voor de journalistiek uitstekend pas sen in dit opleidingsinstituut voor audio-visuele communicatie, en uit gebouwd kunnen worden tot een het geheel van de communicatie omvat tende vorming. Festival voor de werkende jeugd Voor het Festival voor de werken de jeugd dat op 20, 21 en 22 mei in de Schouwburg Orpheus in Apel doorn wordt gehouden, bestaat nog weinig belangstelling. Ruim 50 jon geren, afkomstig o.m. uit Den Haag, Rotterdam, Den Helder, Arnhem, Zwolle en Deventer gaven zich op. Opvallend is dat onder hen geen Apeldoornse jongeren zijn. Toch gaat het festival door. Donderdag morgen, 20 mei om 11 uur verricht burgemeester Des Tombe van Apel doorn de opening, waarna Jan Mie- chels van de culturele raad Gelder land een algemene inleiding houdt 114%3%, over het verschijnsel „kunst". Abebe Bikila, winnaar van het O.yinpische goud op de Marathon tijdens de Spelen van Rome en To kio heeft zaterdag in Otsu de 20ste Mainichi Marathon gewonnen. De Eliopiër behoefde nauwelijks strijd te leveren en legde de 42.195 km on der moeüijke omstandigheden het was warm, drukkend weer af in 2 uur 22 min. 55.8 sec. Bikila had een kleine drie minuten voorsprong op de Japanner Hirokazu Okabe, die tweede werd. Ruim 200.000 toeschou wers waren getuige van de overwin ning van de tweevoudige Olympische kampioen. CLAY-LIST0N IN LEWISTON De strijd om de wereldtitel zwaar gewicht tussen Cassius Clay (houder) en Sonny Liston (uitdager) zal op 25 mei niet in Boston maar in Le- wiston (Maine) plaatsvinden. Lewis- ton is sinds 1923 de kleinste plaats waar ooit een gevecht om de belang rijkste bokstitel wordt gehouden. In '23 boekte de legendarische wereld kampioen Jack Dempsey in Shelby (Montana) een zege op zijn lange- noot Tommy Gibbons. Er waren toen in Shelby 3000 inwoners, 7202 mensen woonden de strijd bij. De revanche Clay-Liston krijgt van Maine, dat plaats biedt aan ongeveer 5500 per- Sports plinters Van Dommelen en Brandt zijn gelijk geëindigd in de strijd om de „Golfbeker" waarvoor 533 deelnemers op alle Nederlandse golfclubs hebben gespeeld. Van Dommelen speelde met handicap 22 op Hattem, Brandt met handicap 22 op De Pan. Beiden boek ten een score van 4 up. zodat zij za terdag a.s. opnieuw hun krachten moeten meten om uit te maken wie bekerhouder 1965 wordt. De uitslagen volley bal competi tie: Eredivisie: OlhacoCito 32; OrawiOdulphus 30; SOSOranje Nassau 23. Promotie eredivisie: SFC HVS 23; KweekschoolHevottq 03. Kampioenschap van Nederland dames: SFCCelebes 03; Kweek schoolRapid 3—1. De Rotterdammer Piet van Soest is in eigen stad Nederlands kampioen snelwandelen (20 km) ge worden. Op een parkoers in het Kra- lingse Bos toonde Van Soest zich van de 18 deelnemers duidelijk de sterk- Een officieel, nog niet bevestig^! bericht uit Lausanne, maakt melding het aftreden van de Zwitser En Jonas als algemeen secretaris vij het Internationaal Olympische Comj. Jonas werd opvolger van Otfc Mayer, nadat deze tijdens de Olympj, sche Winterspelen in Innsbruck wai afgereisd en vervolgens zyn ont» indiende wegens verregaande 1 ningsverschillen met de 77-jarige j sident Avery Brundage. Tijdens d({ Spelen in Tokio bleek al spo» dat ook Jonas het niet met Brun.j dage kon vinden. t Atletiekfinales in Stuttgart (h) en Kassei (d) De Europese raad van de inter- nationale amateur-atletiekfederati» (IAAF), die onder voorzitterschap van onze landgenoot ir. A. Paulen ia München heeft vergaderd, heeft ali plaatsen voor de finales van de dii jaar te houden toernooien om de Europese beker voor dames- en he- renlandenploegen aangewezen Stutt- gart (heren) en Kassei (dames). De wedstrijden voor de Europese beker, waaraan 24 heren- en 18 damesploe- gen zullen deelnemen, zullen in tien verschillende steden worden gehou den. Op de op 20 en 21 november in Kopenhagen te houden vergade ring van de Europese raad zal wor den besloten of het Europese beker, toernooi eens in de twee of in de vier jaar zal worden gehouden. Ir. Paulen en de voorzitter van de Westduitse atletiekbond, Max Danz, zullen op 16 oktober van dit jaar naar New York reizen om zich te oriënteren over een mogelijke wed strijd Europa-Amerika. Vandaar vlie gen zij door naar Mexico om de di verse stadions voor de Olympische Spelen 1968 te bezichtigen. UVS-jeugd boekt nieuwe nederlaag Het regionale jeugdelftal van UVS heeft het ook in de laatste wedstrijd tegen Neptunus niet kunnen red den. De R'damse junioren ontspron gen door de 01 overwinning in tegenstelling tot de Leidse jeugd - de degradatiedans. Het sterk» Katwijk ging in de promotie/degra datie-competitie uitstekend van start door Alblasserdam met 13 te ver slaan. De schotloze voorhoede heeft UV8 zaterdagmiddag op het moeilijk be speelbare veld in de Kikkerpolder te gen Neptunus de das omgedaan. D» Leidse junioren waren wel doorlo pend ln de aanval, maar slaagden er niet ln hun overwicht in doel punten uit te drukken. Verder dan een schot tegen de paal van linksbin nen Wim van der Linden in de twee de helft kwam UVS niet. De stevige Rotterdammers grepen kort voor het eindsignaal van scheidsrechter Lefe- ber de volle winst toen Frans Kloej na eerst tegen spil Jaap Vermeuleï te hebben opgeschoten, invaller-doel man Bert Bakker kansloos passeer de: 0—1. De golfinterland BelgiëNeder land. dit weekeinde in Spa gehouden, is bij de dames met 108 door Ne derland gewonnen. Onze heren daar entegen leden een nederlaag met Gedurende de komende dagen woihen dan voorstellingen gegeven door het Ned. Mimetheater van Jan Pronk, het Scapinoballet en de to neelgroep Theater. Het Geldersch Orkest concerteert onder leiding van Yvon Baarspul, waarbij de violiste Carmensita Losada als soliste op treedt. Ook worden twee films ver toond, namelijk: „Rembrandt, schil der van de mens" van Bert Haan stra en „De ballade van een sol daat". Voorts staan bezoeken aan het Kröller-Mullermuseum en de Apcldoornse van Reekumgalerij op het programma. Centraal by het ge hele Festival staat de ontmoeting tussen kunstenaars en deelnemers, welke zal resulteren in discussies. Gespreksleiders zijn o.m. Bernard Droog. Hans Croiset, Wim Kouwen- hoven, Wülem Hielkema, Hans Wie- lek en leden van de balletgroep Sca- pino. „Driestuiveropera" bij Ned. Comedie In de Amsterdafse Schouwburg is zaterdagavond door de Ned. Come die de première gegeven van het to- neelstuk met zang van Bert Br echt, de „Driestuiversopera", op muziek van Kurt Weill, onder de regie van Ton Lutz, met decors van Ni colaas Weinberg en kostuums van Herman Gordijn. Voor de vertaling tekenden Ton Lutz en Seth Gaaikema. De hoofdrollen werden vertolkt door Guus Oster (Mackie Messer), Henk Rigters (de bedelaarskoning Peachum), Nell Koppen (mevrouw Peachum) en Wim van den Brink (politiecommissaris Tiger Brown). Cor Lemaire leidde het orkestje. De Russische gewichtheffer Evgeny Katsoera heeft in Jerewan het wereldrecord tweehandig druk ken in het lichtgewicht verbeterd en gebracht op 143.5 kg. Het record was reeds in bezit van de 27-jarige Rus sische officier, die op 17 maart JJ. 143 kg drukte. Katwijk Katwijk kampioen van de Af deling Leiden heeft in de uitwed strijd tegen Alblasserdam de eersti stap gezet in de richting van dt regionale Jeugdcompetitle. Na eer meer spannende dan fraaie wedstriji trokken de Katwijkse junioren ver diend met 13 aan het langste eind Linksbuiten Kruisten, misvoor Bin' nendijk en linksbmnen Van Duyi namen de doelpunten voor hun re kening. De 24-Jarige Rus Viktor Kurentso1 verbeterde in het middengewicht he wereldrecord drie Ol. oefeningen me een totaal van 450 kg (145—130—175) Het oude record stond op naam va) zijn landgenoot Alexander Kurynoi die 2% kg minder omhoog bracht. De Mexicaanse bokser Vicemt Salvidar heeft zijn wereldtitel in he vedergewicht behouden door in Lo Angeles zijn uitdager, de AmerikaaJ Raul Rojas, door interventie van d1 scheidsrechter in de vijftiende rond te verslaan. Sprinters doorbreken hegemonie (Van vielerm edewerker) De Engelse baanploeg onder lei ding van de Nederlandse coach Char les Ruys heeft gistermiddag op het Wassenaarse Duinhorst het verzwak te Nederlandse team met ruim ver schil verslagen. Alleen de A'damse sprinter Ruikers slaagde er in de En gelse hegemonie te doorbreken door Mc. Keown in de finale te verslaan. De afvalwedstryd, de pelotonontmoe ting en de klassementswedstrijd ein digden in duidelijke nederlagen voor de oranje renners. Dat Nederland op het ogenblik arm is aan goede amateur baanren ners ls in deze interland nog eens gebleken. Doordat de top wereld kampioen Tiemen Groen en sprin ter Bram Breur afwezig was en ook Chris Kipping en Co Oele (ge blesseerd) niet aan de start versche- moesten de B-renners het te gen de Engelsen opnemen. Alleen in de sprint hebben de Ne-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6