DAGBLAD EU van twee junta s in Dominicaanse republiek J éw Qlu Noodweer in Nederland BIERMAN N.U EKIIAKI) CONTRA >RES. DE GAULLE UITGERUST! namano wijst plan i)an Imbert Barreras verontwaardigd DROOG WEER Drie doden Russische „Loenik" met onbekend doel op weg naar maan pjericht 1 maart 1860 MAANDAG 10 MEI 1965 No. 31561 A. ft. van LUsnoeck J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, t. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no 57055 De strijd in de Dominicaanse republiek gaat thans tussen de juwe militair-burgerlijke junta van vijf man onder leiding van Antonio Imbert Barreras en de „grondwettelijke rege- g'' van kolonel Francisco Caamano Deno. Imbert verklaarde steren, dat zijn troepen thans gereed zijn op te trekken tegen de in het zuidoostelijk deel van Santo Domingo, die om- hgeld zijn door Amerikaanse strijdkrachten en de Caraibische le achter zich hebben. Imbert maakte bekend, dat acht hoofd- met uitzondering van generaal Wessin y Wessin het welzijn van het land uit hun functies zijn ontheven. Deze worden beschouwd als een brond van ernstige ontstem voor de jongere officieren, die de opstand leiden. Waarne- trs beschouwen dit ontslag als een concessie van de kant van neraal Imbert Barreras. lAmerika rekent I op meer onrust mbert heeft de rebellen uitge- llgd de wapens neer te leggen, gewenst kunnen zij het land zon- moeilijkheden verlaten. Maar mano heeft dit aanbod veront- irdigd van de hand gewezen. Over «nlslagen officieren zei Caamano: bert heeft de vliegen gedood, de muggen geen haar ge- Die „muggen" zijn i y Wessin en generaal De los Cespedes, hoofd van de lucht- fht, die verantwoordelijk zyn r de bombardementen in de eer- week van de strijd, waardoor het leven zijn merika heeft in een officiële no de secretaris-generaal van de anisatie van Amerikaanse Sta- dr. Jose Mora, de beschuldiging it dat de opstandelingen in de ,anse republiek zeven maal bestandsovereenkomst op het nd hebben geschonden. Bij een ietpartij kwam zaterdag een lerikaanse marinier om het le- drie parachutisten werden rond. Er zijn tot dusver dertien lerikaanse militairen gesneuveld 75 gewond. en wordt een inter-Ameri- strijdmacht van de OAS ge- md, die vermoedelijk uit militaire politie-eenheden zal bestaan. Deze strijdmacht zal met Ameri kaanse vliegtuigen naar de Domini- kaanse republiek worden overge bracht. De commissie voor de ge loofsbrieven van de Organisatie van Amerikaanse Staten heeft zaterdag besloten, dat de zetel van de Domi nicaanse republiek als vacant moet worden beschouwd. De commissie heeft drie leden, namelijk Chili, Ecuador en El Salvador. Het besluit is met twee stemmen tegen één ge nomen. Chili en Ecuador behoren tot de vijf landen die zich hebben uitgesproken tegen het zenden van een inter-Amerikaanse troepenmacht naar de Dominicaanse republiek. De ministersconferentie van de OAS moet de beslissing van de commissie nog goedkeuren. Nieuwe moeilijkheden Vice-president Hubert H. Hum phrey en Jack H. Vaughn, onder-mi nister van Buitenlandse Zaken voor inter-Amerikaanse aangelegenheden, hebben nieuwe moeilijkheden voor speld omdat de communisten de Amerikaanse vastberadenheid en de Amerikaanse bedoelingen op de proef willen stellen en de Ameri kaanse acties in de Dominicaanse republiek en in Vietnam willen uit buiten. Vaughn zei, dat de communisten evenveel uitgeven om in Latijns- Amerika revoluties teweeg te bren gen als de Verenigde Staten spen deren aan economische ontwikke ling in dat gebied. Senator Robert F. Kennedy meent dat de Ver. Staten de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) had den moeten raadplegen alvorens troepen naar de Dominicaanse repu bliek te sturen, aldus de New York Times. In een interview uitte Ken nedy grote bezorgdheid over de een zijdige interventie van de Ameri kaanse regering in de Dominicaan se republiek. Hij herinnerde er aan dat zijn broer, president Kennedy, de instemming van de OAS had toen hij overging tot maatregelen tegen Sowjetrussische raketten in de Cu baanse crisis van 1962. Hij meent dat er vooraf overleg had moeten wor den gepleegd alvorens tot actie in de Dominicaanse republiek over te gaan en dat de Amerikaanse regering zich niet heeft bezig gehouden met de gevolgen van wat we deden. Een van die gevolgen kan zijn de ondermij ning van de betrekkingen met be vriende Latijnsamerikaanse landen. Bosch ontevreden Oud-president Juan Bosch van de Dominicaanse republiek heeft ver klaard, dat door de Amerikaanse in terventie in zijn land in één week meer Latijnsamerikanen tot het communisme zijn bekeerd dan de Russen, Chinese communisten en Cubanen in vijf jaar hadden kun- Juan Bosch beschuldigde de Ame rikaanse ambassadeur in Santo Do mingo, Tapley Bennett, opnieuw er van met voorbedachte rade verwar ring gesticht te hebben om zijn bu reaucratische zonden te verbergen. Op die manier heeft de ambassade door het verstrekken van onjuiste inlichtingen de Amerikaanse rege ring ertoe gebracht een grote fout te maken. In Washington weigerde het de partement van Buitenlandse Zaken officieel commentaar te leveren op de aanval van Bosch op Bennett. Een hoofdambtenaar zei: ..Ik heb altijd een hoge achting gehad van de kunde en integriteit van ambas sadeur „Bennett. Mijn opvatting :s aJbsoluut ongewijzigd". Ferm applaus voor Stalin Ruim 6.000 Russen hebben zater dag heftig geapplaudisseerd toen par tijsecretaris Brezjnew op een bijeen komst in het congrespaleis in Mos kou over Stalin begon te spreken. Brezjnew had het over Stalins „lei ding" in oorlogstijd, maar legde er toch de nadruk op dat de communis tische partij bij de oorlogsinspanning de voornaamste leiding had gegeven. Het was de eerste keer dat Stalin zonder bijklank van spot genoemd werd op een openbare bijeenkomst na Ohroesjtsjows „ontmaskering" van de Russische alleenheerser in een ge heime toespraak in 1956. Een overzicht van de militaire op het Rode Plein in Moskou ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de overwinning op Duitsland. In de parade reden deze reusachtige raketten mee. Landbouw in nood door drijfnatte leute f v" ,,v r&Zfl* Europa niet FransDuits of Russisch D« Westduitse bondskanselier Lud- Erhard heeft gisteren opnieuw beroep gedaan op een verenigd jpa waarvan de lidstaten hun na- nalistische ambities moeten be- lingen voor het welzijn van het mtinent en de rest van de wereld. Sprekend op de twaalfde jaarverga ring van het Actiecomité voor de tenigde staten van Europa, zei de nselier dat de twintigste verjaar- het einde van de tweede reldoorlog een passende gelegen- im de verwoestingen te ge- nken die het super-nationalisme tft nagelaten. ,Toen hebben wij op bittere wijze ieerd dat machtspolitiek, gebaseerd overdreven nationalistische gevoe- is, gedoemd is te mislukken omdat ke hegemonistische eis van een iropees land een tegenreactie uit- 3 van alle anderen", aldus Erhard. «Wij allen weten maar al te goed 't Europa niet Duits, Frans of Rus- WEERBERICHT Bilt verwacht van heden- tot orgenavond Droog weer met opklaringen. Over zend matige noordwestelijke wind iddagtemperaturen. om 11.15 uur). 11 MEI Zon op: 4.53 uur; onder: 20.21 uu Maan op: 15.31 u.; onder: 3.52 Hoogwater in Katwijk te 1.29 uu Laagwater te 7.56 en 20.43 uur. Di\ blad bestaat uit 16 pagina's sisch kan zijn maj denken in termen en gelijkheid". Hoewel Erhard Charles de Gaulle niet met name noemde, was het dui delijk dat zijn beroep rechtstreeks was gericht tegen de wens van de Franse president voor een door Frankrijk geleid Europa. De kanselier verwees ook in enkele woorden naar de Franse tegenkan ting in verband met nauwe banden met de Verenigde Staten toen hij zei dat Europa alleen zijn vooroorlogse status kan terugwinnen als het .,is verbonden door vertrouwen met zyn Atlantische partners". „De instelling van éen nieuwe orde in Europa, het verstevigen van de economische en culturele contacten met Oost-Europa maar bovenal de nauwe samenwerking met onze At lantische partners zal de vrije wereld versterken en Europa zijn historische plaats terugggeven". In verband hiermee herinnerde Er hard die vier bondgenoten uit de tweede wereldoorlog aan „hun ver antwoordelijkheid voor de eenheid van Duitsland" De Gaulle heeft voorgesteld dat de Duitse Europese buren, waaronder de Sowjet-Unie, een oplossing moeten vinden voor het probleem van een verdeeld Duitsland, zonder dat de Verenigde Staten aan een dergelijke oplossing meewerken. Slot pag. 2 De landbouw zit met de handen in het haar. Door de aanhoudende regenval zyn de zaai- en poot- werkzaamheden in het gedrang gekomen. Dit weekeinde zyn de moeilijkheden weer groter gewor den. Dat was te wyten aan een kleine, maar zeer actieve depressie, die gistermorgen langs de Wadden naar Denemarken trok. Zy bracht op de meeste plaatsen 15 tot 20 mm regen. Byna elke provincie is nu al boven de normale regenval van de gehele meimaand gekomen. In de Bilt heeft men in deze lente al 246 mm regen afgetapt. Nog staat 1903 met een lengte van 250 mm aan de natte top, maar er is nog maar een klein scheutje nodig om dit record te breken. Windstoten De genoemde depressie bracht echter niet alleen zware regenval, maar ook hevige windstoten. Op som mige plaatsen werd 100 tot 115 kilometer per uur gemeten. Het barre noodweer heeft drie slacht offers geëist. In Blerick raakte de 22-jarige J. Smedts uit Blerick door een rukwind met zyn brom- Uitgeslapen? néén... fiets van de weg en reed tegen boom. Gisteren overleed hij in het ziekenhuis in Venlo. Tydens de verschrikkelijke buien van gistermorgen vroeg gebeurde er op de Ryksweg UtrechtDen Bosch bij Jutfaas een ongeluk, dat aan twee personen het leven kostte. Er stond een meterslange waterplas op de weg. Twee auto's raakten vlak achter elkaar in deze plas in een slip. De eerste wagen vloog door de middenberm en kwam pas tegen een afrastering aan de andere kant van de weg tot stil stand. Alleen de bestuurder liep lichte verwondingen op. De andere inzittenden kwamen met de schrik vry. Minder goed liep het af met de tweede wagen, die naar rechts slipte en tegen een boom langs de weg vloog. De 42-jarige N. J. Hoe- nekamp uit Amsterdam werd van achterin de auto naar buiten ge slingerd en was op slag dood. De 54-jarige J. G. Rieker uit de hoofd stad moest door de brandweer uit wrakstukken worden gezaagd. Hm bleek te ziin overleden.-xTwee andere inzittenden werden zwaar gewond, de viïfde kwam er met lichte verwondingen af. Hevige rukwinden hebben gis teren in Amsterdam heel wat schade aangericht. Deze auto. die geparkeerd stond op het Jo nas Daniël Meijerplein, werd door een omgewaaide boom ge heel vernield. geen andere voertuigen had be schadigd, een obstakel vormde voor de vissersschepen, werd hij op last van de havenmeester verwijderd. Bomen om (Van een onzer redacteuren) 1 De Russen hebben een capsule met instrumenten in de richting van de maan gelanceerd. Het gewicht van de capsule bedraagt 1476 kg. Daarmee is eigenlijk alles gezegd wat er over een nieuw Russisch ruimte-experiment bekend is geworden. De traditie ge trouw hebben de Russen gezwegen over de plaats en het tijdstip van de lancering, de bestemming van de capsule en de aard van het instrumentarium aan boord, dus het doel van de waarnemingen. Wanneer het experiment is afgelopen, zullen we wel weer te horen krijgen, dat het volledig is geslaagd. Er zijn echter wel enige gissingen mogelijk. Op talrijke plaatsen woeien bomen en borden om. De spoorlijn Zwolle- Deventer is gisteren voor een groot deel van de dag versperd geweest door een omgewaaide boom. In Amsterdam ondervond het tram verkeer op drie plaatsen aanzien lijke vertraging doordat bomen op de bovenleiding waren terechtge komen. Ook diverse auto's werden het slachtoffer van omvallende bomen. Een dak werd van een bouwkeet afgerukt. Een caravan kwam in het water van de Kost- verlorengracht terecht. Dakpan nen en schoorstenen kwamen naar beneden. Veel schade Achtergebleven bij Amerikanen De Amerikanen, die openlijk ple gen te zeggen wat zij met een ruim teexperiment zullen trachten te be reiken en dus ook openlijk (vele) mislukkingen hebben toegegeven, hebben in de laatste jaren een op merkelijke voorsprong bereikt in het maanonderzoek met behulp van ruimtevaart. De Russen hebben in 1959 vrij snel achter elkaar drie „Loenik"- capsules naar de maan gezonden. De eerste scheerde langs de maan, de tweede viel als eerste menselijke voorwerp op de maan, de derde maakte op een afstand van 65.000 tot. 68.000 kilometer afstand de eer ste foto's van de onbekende, van de aarde afgewende zijde van de maan. Deze foto's waren van slechte kwa liteit, en het vervaardigen van een „maankaart" bleek uiterst moeilijk. Sindsdien hebben de Russen nau welijks meer iets aan het maanon derzoek gedaan, in tegenstelling tot de Amerikanen die een reeks pionier en Ranger-capsules lanceerden. Ve le van deze technisch vernuftige ruimte-wonderen bereiken hun doel niet, maar vooral de laatste tyd wer den opmerkelijke successen geboekt met de Rangers VII, VIII en IX, die de eerste voortreffelijke „close- up" van het maanoppervlak maak te. De Ranger VII kwam slechts en kele kilometers van het doel in de Mare Nubium terecht na 4000 foto's naar de aarde te hebben gezonden, de Ranger VIII trof de maan 24 kilometer van het doel na 7162 foto's geleverd te hebben. De Ranger IX tenslotte maakte 6150 foto's en sloeg op 6,5 km. van het doel in de kra ter Alphons te pletter. Deze Ranger bracht de eerste maanfoto's regel recht op de TV-schermen in de Ame rikaanse huiskamers. Dit waren fan tastische successen, die de Ameri kanen op dit ruimtevaartgebied een grote voorsprong op de Russen ga ven. De Amerikanen zijn van plan De storm heeft elders veel schade 1 en ongerief teweeg gebracht. Op het strand van Schoorl werd een 1 paviljoen door een windstoot ver nield. De hoge navloed spoelde badhuisjes en strandattributeir weg. De schade liep In de duizen den gulden. i Scheveningen werd de aanhanger van een vrachtwage.i, die vijftien meter van de walkant af stond geparkeerd, de Binnenhaven inge blazen. Daar de aanhanger, die I nditie. diverse merken nog dit jaar de eerste Surveoyr naar de maan te zenden. Deze Surveyors moeten op de maan landen, „maan- bevingen" registreren, en bodem monsters nemen en analyseren. Twee mogelijkheden Het lijkt waarschijnlijk dat de Russen met hun nieuwe maancap- sule, die gelanceerd werd vanuit een „parkeerbaan" om de de, iets van de achterstand probeerde in te halen, of zelfs met een nieuw spektakel stuk bij of voor willen komen. Het vrij grote gewicht van de nieuwe Loenik (nummer zes), aan zienlijk meer dan dat van de Ameri kaanse Rangers, rechtvaardigt het vermoeden dat 't om meer gaat dan close-ups zoals de Amerikanen maakten. Het ligt ook niet in de Rus sische lijn om de Amerikanen te imiteren. Het is mogelijk dat de nieuwe Loenik een ze- gecompli ceerd en veelzijdig instrumentarium vervoert voor metingen van allerlei aard, maar waarschijnlijk is dit niet. Voor zeer uiteenlopende metingen zijn uiteenlopende optimale banen nodig en andere factoren als snel heid en doelgebied wisselen al even zeer wanneer men de meest gunstige voor een bepaalde meting wil be reiken. Dan resteren nog twee mogelijk heden: de Russen willen de Loenik in een (vrij lage )baan om de maan brengen als waarnemingsstation voor langere duur (bv een of meer weken) of zij willen de Loenik een „zachte" landing laten maken zodat het instrumentarium waarnemingen op het maanoppervlak zelf kan ver richten, iets waarnaar de Amerika nen streven met de Surveyors waar van de eerste dit najaar wordt ge lanceerd. Komen de Russen na beëindiging van het experiment met mindere re sultaten uit de bus, dan kan men gevoeglijk aannemen, dat de eerst gestelde doelen niet zyn bereikt, en dat zij een zoveelste mislukking pro beren te verdoezelen. teuwo Uit het Leidsch Dagblad van l 10 Mei 1865: Brussel is de geboortestad van den beruchten moorde- J naar van Lincoln. Zijn vader a had ook verschillende moor- den op zijn geweten, zoodat a de appel, in deze, ook niet ver a van den boom is gevallen. Bij de verkiezing van 3 J leden der Prov. Staten van f Zuid-Holland, hoofddistrict J Leiden, zijn 367 van de 1010 f kiesgerechtigden in de ge- a meente Leiden opgekomen

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1