Kleuren -t.v. binnen lichaam men selijk Vanavond prijzen in uitreiking Montreux TELEVISIERECHTE AN K Een sterk staaltje ZIJDEN DAMES SJAALS NYLONDAMES SJAALS DAMES HANDSCHOENEN Eis 3 maanden tegen hoofdagent Algerijnse politie foltert psycholoog Boxtelse LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 7 MEI 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. WERELDPRIMEUR IN NIJMEGEN 'WINSTPUNT iVOOR MEDISCH ONDERWIJS Het gisteren in Nijmegen be gonnen congres voor radiologen zal een wereldprimeur opleveren, wordt verwacht. Voor het eerst zal worden getracht met kleuren televisie opnamen te maken bin nen het menselijk lichaam en de weer te geven op een bonitor. Bij een patiënt, die zich hiervoor heeft gemeld, wordt via de -jnond een sonde naar binnen ge- foracht. De 80 congressisten in Nij- Vegen, uit alle werelddelen afkom stig, zullen op het t.v.-scherm de in fleuren overgebrachte beelden kun- j Rootie-Tootie wil tv-zendtijd 1 voor jongeren j. Een groepje jonge mensen, ver- in de N.V. Rootie-Tootie in Hen- jelo, die o.m. jazz-concerten en disco- vonden organiseert, wil een poging Üoen t.v.-zendtijd te krijgen speciaal foor jongerenprogramma's. De N.V. Jieeft een omzet van enkele tonnen ier jaar. De jongelui hebben reeds pet autoriteiten contact opgenomen 4n willen deze maand een blad op ^et gebied van de lichte muze in een Iplage van 55.000 laten verschijnen, flat gratis onder de jongeren in het posten van het land zal worden ver spreid. Initiatiefnemer is de directeur de N.V., de 22-jarige T. Elschot Hengelo. De N.V. is ontstaan uit een jeugd- lociëteit, die jazz en dansavonden organiseerde. De uitkomsten waren to goed, dat de geestelijke vaders van de sociëteit besloten de bijeenkomsten op zakelijke basis te zetten. Zij richt ten toen de N.V. Rootie-Tootie op, die in tal van plaatsen in het oosten disco-avonden houdt, die een eigen Kist, bestaande uit scholieren, op >een bracht en jazz-concoursen niseert in Nederland en ook in Duitsland. uit Eindhoven, die als lector verbon den is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, zal het experiment ieiden. Hij houdt er daarbij terdege rekening mee dat de proef kan mis lukken of tegenvallen, omdat de ap paratuur eigenlijk pas over een maand gereed zal zyn om te worden gedemonstreerd. Het ontwikkelings programma is door Philips versneld, omdat men de gelegenheid niet onge bruikt wilde laten, de buitenlandse gasten in kennis te stellen met deze nieuwe mogelijkheden op het gebied van de radiodiagnostiek. nen aanschouwen. Behalve van de maag, kunnen op deze wijze ook en- doscopisohe opnamen worden ge maakt van o.a. het strottenhoofd, de luchtpijptakken, de slokdarm en de endeldarm. Het was al eerder mogelijk, opna men in het lichaam te maken, doch dit was echter een vrij lastige in greep, waarbij bovendien slechts zwart-witte beelden konden worden verzameld. Kleurenbeelden worden voor het bepalen van de aard van een aandoening (ontstekingen, bloedin gen) van grote waarde geacht. Kleurentelevisie kan slechts voor het opsporen van een beperkt aantal aandoeningen worden gebruikt. Daarnaast zullen de traditionele röntgenfoto's hun plaats behouden. De endoscopische kleurentelevisie wordt een groot winstpunt geacht voor het medisch onderwijs. Vooral waar het gaat om het onderricht aan een groot aantal studenten, die in de collegezaal nu via kleurentelevisie een onderzoek in het lichaam van de patiënt tot in de finesses kunnen vol gen. De kleurentelevisie die vandaag in de katholieke universiteit van Nij megen wordt gepresenteerd aan ra- I diologen uit de gehele wereld, is ont wikkeld door Philips. Dr. Wiebenga I een grote verrassing uit de bus Alimpo N.V. in Den Haag, importrice van de BMW auto mobielen, is het een genoegen U te kunnen berichten, dat met ingang van 1 mei 1965 is aangesteld als BMYV-dealer voor Leiden e.o. AUTOMOBIELBEDRIJF E.N.Z.A.B. NV Hoge Rijndijk 278280, Leiden, telefoon 01710—40697 i 40698 Met de opening van het eerste gedeelte van dit moderne en goed geoutilleerde BMW automobielverkoop en -onder houdsbedrijf, weet Alimpo N.V. U, BMW-bezitter of toe komstige BMW-bezitter, te allen tijde verzekerd van de perfecte parate BMW-service. Den Haag, 29 april 1965. NEDERLAND 7.00 ui 7.35 uur 8.20 uur 8.45 uur 9.25 uur 10.15 uur 10.45 uur 10.55 i 10.58 i 11.03 1 VARA: Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters Sportcommentaar De Flintstones Journaal en weeroverzlcht Achter het nieuws Mei '65 K-wartaal, studentencabaret Gouden roos van Montreux, NTS Actueel humanisme Toeristische tips, NTS Journaal Sluiting. I NEDERLAND 2 8.00 uur NCRV: Nieuws in het kort, NTS TM, voor en door tieners Geheime brigade, NTS, film Abebe Bekila Attentie eh cfiótereti (Van onze rtv-medewerkster) MONTREUX. Er is toch nog vanaf 2.95 vanaf t .45 vanaf 2.10 IETS VOOR MOEDERDAG NODIG Te kust en te keur bij Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA gekomen: De show van C.B.C. Ottawa. Deze vertoning was een ware verfrissing, na dagen van grauwe gelijkmatigheid. De sterren in het Canadese pro gramma zijn John Wayne en Frank Ghuster. Onder het motto: „Wees lief tegen elkaar" worden kleine, grapjes uitgehaald. Johnson en Gold- water bijv. staan kwaad met de rug gen naar elkaar toe en veranderen na het motto binnen een tel in twee elkaar stralend toelachende, vrien den. Eddy Fischer en Richard Bur ton, twee uit de reeks echtgenoten van Liz Taylor, doen hetzelfde, maar Advertentie VERLOVINGSRINGEN DES IR EE CONSTANT klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. - TEL. 26670 Mevrouw mr. Anita Leeser Gassan heeft voor de televisie rechtbank van aanstaande dins dag als opvolgster van mr. Erika van Dijk de voorbereidende werkzaamheden verricht. Teza men met Milo Anstadt koos zij het onderwerp (ditmaal de kin derrechtspraak). de mensen jeugdige verdachten van 13. 16 en 18 jaar) en bereidde hen voor po hun rol. Niet woordelijk, want de uitzendingen vinden hun kracht juist in de spontane levendigheid waarmee de zaak wordt behandeld, maar door hen Vijf maanden voor Duitse antisemiet Wolfgang Kirschstein, lid van i fascistische organisaties, is gisteren in Bamberg wegens antisemitische activiteiten tot vüf maanden gevan genisstraf veroordeeld. De 27-jarige Bamberger werd schuldig bevonden aan het verspreiden van lectuur van antisemitische aard, die hij uit Ame rika en Zweden ontvangen had. De officier van Justitie liet een pak brieven zien, die Kirschstein ge schreven had aan neo-nazis en anti semitische organisaties in Amerika, Engeland, Frankrijk, Algerije, Tur kije, Zweden en Zuid-Afrika. De officier zei. dat Kirschstein uit Amerika 100 reprodukties had ont vangen van Der Sturmer, het blad van de jodenhater Julius Streicher. Deze reprodukties had hU verzonden naar adressen in Duitsland en Tur- kije. Verder had Kirchstein 300 pam fletten ontvangen uit Zweden, in die pamfletten werd beweerd, het anti semitisme een gezond instict van de mens was. Bovendien werd aangetoond, dat beklaagde in 1963 een artikel had geschreven waarin de liquidatie van de joden geelst en Hitier geprezen werd. De officier van Justitie zei, dat het werk van Kirschstein door de Ame rikaanse nazie-party gehonoreed was 'met een ere-lidmaatschap. zich volledig te laten inleven in de figuren die zij moeten ..zijn". Mevrouw Leeser zal tijdens de uitzending de rol van griffier vervullen. Boekenbal op tv De NTS zal op donderdagavond 13 mei van 23.10 tot 24.00 uur een direc te reportage geven tc verzorgen door VARA) van het boekenbal dat in het RAI-congrescentrum in Amsterdam wordt gegeven in aansluiting op de galaavond ter opening van de der tigste boekenweek. De kijkers zullen wat te zien krijgen van de pop-art versleringen die Metten Koornstra voor dit bijzondere boekenbal heeft gemaakt en verder zal de can over de boekenbalvierder dwalen. Raad van Europa over joden in Sowjet-Unie De raad van Europa heeft gisteren een beroep gedaan op de Russische regering ten behoeve van de joodse minderheid tn de Sowjet-Unie. De raadgevende vergadering, waarin parlementaire afgevaardigden van 18 Europese landen zitting hebben, heeft unaniem een resolutie aangenomen, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de regering van de Sowjet-Unie als bijdrage aan de ontspanning tus sen oost en west een einde zal maken aan discriminatie ten aanzien van de joodse gemeenschap. De raadgevende vergadering vraagt voor de joodse gemeenschap In de Sowjet-Unie, die ongeveer 3 miljoen mensen omvat, alleen maar die religi euze en culturele rechten, waar alle religieuze en etnische groepen volgens de Sowjetrussische grondwet recht op hebben. Voorts wordt gepleit voor stopzetting van antisemitische propa ganda en opheffing van alle juridi sche discriminatie ten aanzien van joden, bijvoorbeeld bij vervolging we gens economische misdrijven. Een der Israëlische waarnemers ln de Assemblee, Zadok, noemde het bijzonder schrijnend dat de Duitse minderheid in de Sowjet-Unie, die half zo groot is als de joodse, rech ten geniet die de joodse gemeenschap onthouden worden. de combinatie: boze De Gaulle rug aan rug met boze De Gaulle veran- j dert nauwelijks. Een andere verrassing die bepaald j M ook hoge ogen gooit, is de Zweedse j 1 inzending: Yellow Dog, van SRT I g Stockholm. Verdeeld De stemming is langzamerhand g zeer verdeeld. De grote kanshebber noemt men nog steeds Millicent Mar- g tin en Averty's film over Yves Mon- tand. Er wordt vooral bij de Neder landers en de Belgen, druk gegokt over de prijswinnaar. Velen hebben twee franken in de poolpot gestort. De jury kan het best eens moeilijk krijgen met de stemming. Loopt alles mee .dan worden de prijzen vandaag omstreeks één uur bekend gemaakt. Maar het kan ook later worden. Van avond is er een rechtstreekse t.v.-uit- zending uit Montreux: dan kunnen ook de belangstellenden in Nederland de prijsuitreiking zien. Vandaag zijn er nog enkele inzen dingen die buiten mededinging mee doen: o.a. onze eigen show „Nou jij weer" met Bueno de Mesquita en Rita Corita. „Nou jij weer", waarvoor een kostelijke folder is samengesteld in alle gangbare talen, is zachtjes aan een veel gevoerd gezegde bij de Nederlandse groep. Het wordt als uit roep van verbazing of ontzetting ge bruikt, bij alles wat goed of helemaal fout gaat. Advertentie Ko van Dijk als „Hendrik de Vierde" „Hendrik de vierde" van de Italiaan Pirandello (18671936) werd geschreven in 1922. Een paar jaar geleden hebben we van Pirandello al de „Zotskap" gezien (met Jan Retèl in de hoofdrol), en de theaterbezoe kers zullen zijn bekendste werk wel kermen: „Zes personages op zoek naar een schrijver". Dit laatste stuk, en „Hendrik de vierde", mogen tot Pirandello's boeiendste werken worden ge rekend. Het was daarom ver heugend en tevens een daad van belang (het betrof immers niet een uitgespeelde toneel- groep-produktie, maar een nieu we televisie-enscenering) dat de AVRO dit meesterwerk uit de toneel-literatuur op het scherm bracht. Een en ander neemt niet weg dat „Hendrik de vier de" vooral in het nog ondoor zichtige begin de uiterste aan dacht vergt en de wil van de kijkers om even „door te zetten" zodat zij na enige tijd alle draden als vanzelf bij elkaar zien komen. Hoewel deze opvoering gehan dicapt was doordat de oorspron kelijke regisseur. Ton Lcnsink, wegens een inzinking halver wege de repetities zijn taken moest overdragen aan Ko van Dijk (spelregie) en Walter van der Kamp t.v.-regiekregen we toch sterk samenspel te zien van de tien acteurs, van wie vooral Josephine van Gasteren een voortreffelijke Indruk maak te. De hoofdrol was in handen van Ko van Dijk. De vergelij king loopt wel een beetje mank, maar als vertolker van Macbeth enerzijds en Tanchelijn ander zijds, bleek hij de aangewezen man om deze namaak-Hendrik de vierde te spelen. Hij deed dat dan ook met alle souplesse die hij vooral in de „eenzelvige" gedeeltes en de ..Jongens-onder- el kaar-scènes" altijd zo feilloos weet op te brengen. Het merk waardige van Ko van Dijk is, dat hU als bulderaar van origine zich juist bij het bulderen pleegt te overschreeuwen en zich daar entegen in de stille gedeeltes volledig weet waar te maken. Van Dijk heeft ln deze rol be- roemde voorgangers gehad, in Nederland Louis de Vries, in Duitsland Gustaf Gründgens, in Frankrijk Jean Vilar. Pirandello zegt ergens in „Hendrik de vierde" dat men altijd moet doen alsof Iets „waar" ls, want dan alleen is de ee waarheid geen klucht meer. Dat labiele evenwicht tussen waar- heid en verdichtsel, klucht en diepe ernst, werd door Ko van ee Dijk uitstekend getroffen, zelfs ondanks het feit dat hij af en toe de souffleur nodig had, wat trouwens begrijpelijk was gezien de extra belasting van het regi- ee seurschap, dat hem zo onver- ee hoeds ln de schoot was gewor- pen. ee Het maken van een J „bestseller" I Gisteravond waren zes perso- nag es (regisseur Will Simon, camera-man William Vogler, Max Dendermonde, Guus Her- ee mus, Hans Veerman en uw ee televisiecriticus op zoek naar een schrijver. De schrijver namelijk E van het boek „Een blauwe maandag op aarde", dat onlanes van de persen is gekomen. Zij vonden hem, het was Max Dendermonde zelf, die in de serie die Will Simon tot nu toe gemaakt heeft over het ontstaan van een televisiestuk, een baliet, |j een revue etc., nu het maken van een „bestseller" uit de doe- ken deed. Voorgelezen fragmen- ten die bescheiden van daad- werkelijke illustraties waren voorzien, de schrijver vertelt over zijn boek en zijn werkwijze, de schrijver op straat en overal elders, geducht voor zich uit- j{| kijkend, de uitgever (Reinold Kuipers van Querldo) die zijn j| welgeschapen zegje doet, wat geratel van de drukpers enz., het kon niet beter. Het bezwaar j| tegen deze aanpak was wel, dat ee Dendermonde poseerde als de hoofdpersoon van het verhaal, waardoor hij voor de komende lezers de identificatie van hen E met die hoofdpersoon eigenhan- dig heeft uitgelokt. HiiiiiiiniiiciniBini'.tiiimiiiHiiniiinniniiDiiiiniiiiininiiniiiiiiniiiiiniiii.'HiniiiiiiiiiiniiLTiniiiiiffliiiiiiniiiiiiiiiifiBniiraiORi Fataal schot doodde f railkweker Amerikaan wil toch weer terug (Van onze Bossche correspondent) Drie maanden hechtenis eiste mr. M. Bruigom, officier van Justitie bij de Bossche rechtbank, gisteren tegen een inmiddels voor politiedienst afgekeurde en met pensioen gezonden Boxtelse hoofdagent (51), wegens dood door ernstige schuld. De voormalige agent heeft in de nacht van 14 op 15 december van het vorig jaar een revolverschot af gevuurd, tengevolge waarvan de 31- jarige Boxtelse fruitkweker Aart Olieslagers werd gedood. Olieslagers die in het bezit was van een jacht akte, was samen met zyn vriend Koen Voorboom, in zyn eigen boom gaard aan het jagen op schadelijk wild. Het duo zat op een goed ver lichte trekker. De hoofdagent was na een kaart avond by de Vughtse jachtopziener L. Schuurmans, met hem, het veld ingetrokken, 's Nachts rond half een speelde het drama zich af, doordat de hoofdagent naar hij steeds heeft verklaard struikelde. Tij dens de zitting, die de hele dag in beslag nam, kwam een aantal zaken aan het licht. De hoofdagent be schikte over een revolver, waarmee hy nauwelijks overweg kon. Hy kreeg nooit inzage van de afschrif ten van de in Boxtel afgegeven jachtvergunningen. Hij had al ja renlang moeilijkheden met zyn been, waardoor hij minder geschikt was voor velddienst. Tydens -'e verhoren na het fatale schot, bleef de hoofd agent zwijgzaam. De officier van Justitie achtte het primair ten laste gelegde dood slag niet bewezen. Het motief voor opzet ontbrak zijns inziens. Wel ver weet hij verdachte onzorgvuldigheid en nonchalance en een al te gemak kelijke leef- en denkwijze. Uitspraak over 14 dagen. Len 26-jarige Amerikaanse psy choloog heeft in New York verteld over „mishandelingen en folteringen" die hi1 te verduren heeft gehad van de Algerijnse geheime politie. Ge^eten in een rolstoel, vertelde dr. Ronald B. Ramsey, klinisch psycholoog uit San Francisco, Cali- fornië, de pers op het vliegveld Ken nedy, dat hij een fractuur heeft aan de wervelkolom ten gevolge van een mishandeling van zes uur die hem toegebracht werd toen hij opgehan gen was aan een touw van het pla fond. De dokter, een slanke man, zei dat hij woensdagochtend vroeg uit Alge rije werd gedeporteerd na 4% maand te hebben doorgebracht in een ge vangenis. op een niet bekend ge maakte beschuldiging. Hij zei niet te kunnen zeggen waarom hy gevan gen werd gezet „omdat mijn stand punt hetzelfde is als dat van de Al gerijnse regering". Ramsey, die zichzelf „zeer progres sief" noemt, zei dat hij gefolterd werd met elektrische stroom. Als ge volg vaD zijn gevangenschap .aldus Ramsey, „kon ik alleen maar met verschrikkelijke pijn lopen. Ik had voortdurend hoofdpijn en andere aandoeningen". Maar Ramsey, die zei lid te zyn van een bond voor burgerrechten, zei geen bitterheid te voelen. Bewonderiiii? gering van Ben Bella. Als ik weer gezond word ben ik bereid naar Al gerije terug te gaan", voegde hij er aan toe. Hij vertelde, dat hij verleden Jaar in oktober in Londen was toen iemand, die een hoge positie be kleedde in de Algerijnse regering en die daarna uit de gratie raakte schikkingen trof om hem naar Al gerije te sturen om daar zijn be roep uit te oefenen. Hongerstaking Hij zei. dat de Algerijnse geheime politie spoedig na zyn aankomst daar naar zyn hotel kwam en hem en een vriend van hem, een Franse onderwijzer, arresteerde en gevan gen zette. Spoedig na zijn gevangenzetting ging hij voor 12 dagen in hongersta king uit protest tegen de omstandig heden in de gevangenis. Daarom werd hy door vier man de geheime politie naar een kamer gebracht en gefolterd. De Amerikaanse consul-generaal kwam op de een of andere manier in het ziekenhuis waar ik lag en sprak met mij", aldus Ramsey. Later werd hij vrijgelaten. meegedeeld dat het zijn E lorna tieke vertegenwoordiging on- ideliyk uit Salisbury zal terugtrek- 20.15 Derde internat. /ocallsten: klass. liederen. 20.50 Mod. combo. 22.00 l 22.25 Boekbespr. 22.80 Nws. 22.40 Epi loog. 22.45 Toen had Je nooit regen. VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Gram. 1830 Ultz. van de Boeren Par N. Verlaan 18.30 Bèta, de Boeren Partij. Spr.: dhr. 18.30 Bèta, nieuws uit de de natuurwetenschappen. 18.40 Jazz-rondo. 19.00 Kiosk. Oude kamermuz. 19.30 Kunstkroniek. 19.55 Eerste kolom. 20.00 Nws. 20.05 kan tie 1965, klankb. 22.15 Lichte gram. 22.30 Nws. 22.40 Cello en plano: mod. Het levende Woord. 7.05 Oude kamermuz. 7.30 Nws. 7.40 Gees telijke liederen. 7.55 De kerk zljt gij, praatje. 8.00 DJlnn: gevar. programma. (8.30-8.40 Nws.). 12.0 Licht lnstr. strumentaal 13.15 V. weggebruikers. 12.55 Licht I zangsol lste. Jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten: Vocaal dubbelkwart. 14.30 V. d, kleuters. 14.40 Franse les. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws., ochtendgym. en soc. strijdlied. 7.20 Gram. 7.25 Van de voorpag. 7.30 Lichte gram. 8.00 Nws., postduivenberlchten en soc. strijdlied. 8.13 Lichte orkmuz. 8.20 Wegwijs, tips voor trips en vakanties. 8.30 Lichte gram;_9.00 Loon naar werken, praatje. (1). 9.55 Doe Je vrouw de deur uit, praatje. VARA: 10.00 Gram. 10.15 ZO. 135, gevar. progr. (Om 11.00 Nieuws). 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw en postduivenberlchten^ 12.30 Nws. progr. Jazzclub. 14.45 Verenl- de VARA vandaag bij- ÉMHÉ ik. 12.55 VARA-varia 13.00 toespraak. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: VPRO: 16.00-17.30 V. d. kindeern. NTS: 18.45 Nws 18.46 V. d. kleuters. 18.51 Inleiding tót het scha- kelprogr. l.vm. de herdenking van VE- Day. 19.00 VE-Day. documentair scha- kelprogr. 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Les Compagnon. 20.55 ült... goed U. 21.30 Balletprogr. 22.00 Mei kijken. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws AVRO: 20.01 Zoo Zoo. maandelijks die- renprogr. 20.25 De schone heks. TV- Mensen

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5