Filmidool ...gedeponeerd james handelsmerk... IAN FLEMING Voor wie de levensgeschiede nis van Ian Fleming kent is het mogelijk na te gaanwaar en wanneer hij zijn verschillende ideeën heeft opgedaan. In het Casino van Esteril bijvoorbeeld verloor hij eens zijn laatste stuiver aan de speeltafel; in Casino Royale daarentegen (de eerste Bondroman, welke in 1953 verscheen, toen Fleming 45 jaar was) haalt James Bond de - volle buit binnen. „Veel liefs uit Moskou" is geïnspi reerd op de jaren, welke Fle ming als journalist in Rusland doorbracht. Zelfs de herkomst van de naam James Bond is be kend: de schrijver „leende" deze van een bekende Ameri kaanse vogelkenner. Fleming overleed op 12 augustus 1964 op Jamaica, waar James Bonds avontuur tegen Dr. No begon. Veel pleegt er voor James Bond niet verborgen te blijven, maar één ding is hem nog ontgaan. In zijn onschuld is hij er heilig van overtuigd, dat hij zijn succes als geheim agent 007 te danken heeft aan zijn handigheid, en dat hij in zijn strijd tegen Goldfinger, Dr. No en Red Grant geen andere orders heeft af te wachten dan van ,,M" van het hoofdkwartier. Groter ver gissing kon hij niet begaan. Want zijn faam dankt hij aan de public-relationsexperts en zijn werkelijke bazen zijn de mannen, die hem elke keer opnieuw in het vuur sturen om méér boeken, méér films en méér overhemden, dassen, schoenen, broeken, grammofoonplaten, levensmiddelen en prentbriefkaarten te verkopen. Dat zijn de ware Goldïingers, waarvoor zelfs een James Bond zich gewonnen moet geven. wérkelijke held dan met schimmige figuren van de zelfkant, of met zwaar moedige nozems vol afwijkingen en problemen. In Bond vindt de volwassen man weer aansluiting met de jongens boekenromantiek uit zjjn jeugd, al is deze romantiek naar de els van de tijd ook keihard geworden. De tonnen recla mekosten werden slechts besteed om de mannen te wijzen op het bestaan van een nieuwe held, naar wie reeds onbe wust werd uitgekeken. Het heeft ertoe geleid, dat James Bond nu reeds die zeldzame eer ten deel is gevallen, die sinds Pickwick en Sher lock Holmes door het grote publiek nauwelijks meer werd toegekend: het als écht en bestaand aanvaarden van een verzonnen figuur. Aan de scheppers denkt niemand meer. In een pas verschenen, royaal uitgegeven boekwerk „James Bond in focus" wordt precies nagegaan wat James Bond het liefste drinkt, wie zijn opdrachtgevers zijn, hoe het komt dat Bond en zijn baas „M" bij zoveel ver schil in karakter zo goed met elkaar kunnen opschieten, waar zich de ge heime kontakten In Turkije of op Jamaica bevinden en welke kostuums departement „Q" voor hem heeft ont worpen. Daarom kunnen we er rustig om lachen, als „M" zijn beste geheime agent dreigt, dat hij eventueel ook 008 op pad kan sturen. Want we weten toevallig, dat die 008 een kleine man is met een ingevallen borstje, die al een kleur krijgt wanneer een vrouw als Pussy Galore maar naar hem kijkt! Daarom zal „M" nooit 008 een opdracht geven. „M" kijkt wel uit! Hij weet veel te goed, dat alle „Gold- fingers" dadelijk ..No" zouden zeggen. AMES BOND is een rage geworden. Ian Flemings boeken behalen duizeling wekkende oplagen: in de Pan- pocketboek editie overtroffen de Bondboeken in oplage die van alle andere in dat jaar bij die uitgeverij verschenen boeken tezamen en in Frankrijk draaiden de Editions Pion in één jaar tijd twee en een half miljoen exemplaren eruit. Uit zichzelf ontstaat zoiets nooit. De basis was goed, want lan Fleming schreef zijn Bond-verhalen uit een enorme ervaring als journalist (o.a. vier jaar voor Reuter als correspondent te Moskou), als assistent van de chef van de geheime dienst van de Engelse marine en als leider van commandotroepen in de tweede wereldoorlog. Zijn boeken werden bestsellers, maar de films deden de rage pas goed ontstaan. Vóór het zover was werd evenwel een enorme publiciteitscampagne ontworpen, die ervoor moest zorgen dat de naam Bond op ieders lippen kwam en dat zijn codenaam 007 een begrip zou worden. VOOR EUROPA belastte zich hiermee een firma in Parijs. Vertegenwoordigers werden er op uit gezonden om fabrikan ten te bewerken op de films in te haken. Blauwdrukken voor het inrichten van etalages werden ter beschikking gesteld. Alles moest reeds klaar zijn vóórdat de grote successen kwamen: manchetknopen met 007 erop; speciale zakdoeken, kos tuums met die speciale Bond-lijn, die een kruising lijkt tussen Saville Row en conferencierjasjes Dat is de achtergrond van alle reclame, die van 007 een zeven met een heleboel nullen erachter moet maken. Ieder, die de bioscoop verlaat, loopt een paar hon derd meter anders dan anders, nét als James Bond. De handel heeft naar mid delen gezocht om de mannen ook in de maanden na het avondje-uit wat rech- terop te krijgen door hen iets tastbaars uit de Bond-cultus mee te geven. De James Bond-fanclubs in Amerika, Australië en Frankrijk zijn evenmin spontaan opge richt; het maakt allemaal deel uit van een weloverwogen planning. Nu is het ook weer niet zo, dat alles centraal wordt geregeld: voor de public relations-experts is het voldoen de als zij een bepaald punt bereiken in de publieke belangstelling, waar na het verschijnsel niet langer ge negeerd kan worden. Dan komen de fabrikanten zélf vragen om de naam Bond te mogen gebruiken en dan voelt iedere journalist zoals deze zich verplicht om over de cultus te schrijven. Voor de reclamemensen slechts de taak de sneeuwbal naar het topje van de heuvel te rollen, daarna is er geen houden Handschoenen en bretelles, hemden en brillen: in Frankrijk wéét men al niet beter en Nederland staat op het punt veroverd te worden. Het juiste moment voor de grote invasie wordt afgewacht tot de mond-tot-mond reclame in deze Goldfinger-periode een climax heeft be reikt. Intussen werken zelfs de Oostduitsers mee aan de opbouw van de James Bond- mythe. Ongetwijfeld is men daar nog niet vergeten, hoe eens president Ken nedy verklaarde voor ontspanning het liefst 007-verhaIen te lezen. De afge lopen week hebben verscheidene Oost- duitse kranten zich ingespannen om uit te leggen, waarom de Bond-stories „kapi talistisch en reactionair" zyn, en ook in Nederlandse beschouwingen Wordt over fascistische tendenzen in deze films ge sproken. Het is allemaal koren op de molen van de mannen achter de schermen. Verborgen verleiding? Wij kunnen het zo ernstig niet nemen. Er wordt ge- spekuleerd op de behoefte tot identifi catie, maar het is nog altijd honderdmaal beter dat men zich identificeert met een Hierboven enkele voorbeelden van de artikelen, die in massa verkocht worden sinds James Bond zijn leven in dienst van Het Recht en de Re clame heeft gesteld. V.l.n.r.: tijd schrift, grammofoonplaat, overhemd met Bond-strikje; daaronder: pocket boek en manchetknoop

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7