V uur duiver* gegrepen ,.Het valt me best mee Scharensliep ,verrool' wagen Duitsers kochten in Venlo op 5mei... LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 MET 19C5 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Jos van der Valk over reacties op de Nederlandse inzending ^50, (Van onze r.t.v.-medewerkster J 99 (Van onze r.t.v.-medewerkster) De Nederlandse festivalinzending van K.R.O.-man Jos van der Valk is nu ook in Montreux aan bod geweest. De reacties waren redelijk, al werd hier en daar gezegd, dat deze show wel een beetje militaristisch is. Dat neemt niet weg, dat Zweden, Duits land, België en Tsjecho-Slowakije er grote belangstelling voor toonden. Opmerking van Jos van der Valk: ,.Het valt me best mee. Ik had dit filmpje nu eenmaal niet speciaal voor dit festival gemaakt. Nee, ik ben echt niet ontevreden, al vallen we natuurlijk buiten de prijzen". Opvallend is dit jaar. dat de pro- dukties uit de verschillende landen wat gelijkmatiger van peil zijn, dan 2465 vorig jaar het geval was. Dieptepun ten zoals die in 1964 voorkwamen en die zo intreurig waren, dat één en- ■a kele uitzending slechts door één en- ^TT kele man werd bekeken, terwijl de maker ervan wanhopig door de kof fieruimte liep, komen nu niet voor. Voor de hors-concours-inzending 0 I) van A.B.C.-New York, de „Shindig- show", toont de AVRO grote belang stelling liever gezegd: al bij voor- baat heeft getoond, want er is geen enkele AVRO-vertegenwoordiger op dit festival te bekennen. De AVRO heeft zich kennelijk zó op de meters lange tenen getrapt gevoeld, doordat „Hoofdstuk III", speciaal voor Mon- j °f treux gemaakt, niet is verstuurd, dat J men dit hele festival met opgetrok- j en vergezeld van een jonge vrouw met overdadige make-up en in een bontjas gestoken. Lou van Burg, die niet verblikte en verbloosde, toen een voor hem zeer pijnlijke opmerking werd gemaakt over de onbetrouw baarheid van sommige quiz-leiders. Alleen zijn Ihanden verrieden zijn woede: driftig trommelende vingers op de rand van zijn tafel. Prognose Voor de rest houden hij en de an dere al dan niet bekende gasten zich rustig: er wordt wat gegolfd en 's avonds kijkt men verveeld naar de slechte floor-show in het Casino m Montreux. Alleen de roulette heeft hett djnuk: er wordt menig centje vergokt, terwijl buiten de regen met bakken uit de grauwe lucht wordt gegoten. Morgen worden de prijzen bekend gemaakt. Onze prognose luidt: 1. Mil- licent Martin-show, Engeland. 2. Yves Montand - showFrankrijk. 3 The old gold days, Finland. De prix-de-joke gaat volgens ons vermoedelijk naar de show van Benny Hill, de pers-prijs naar één van de Nederland zal met kleine tussen pozen de beste produktie op het scherm vertonen. Laat-middeleeuwse beeldhouwkunst Van 22 mei tot 13 juni zal in Grub- l benvorst een expositie worden ge- i houden van laat-middeleeuwse hout- I sculptuur. Van 18 juni tot 19 juli zal men deze verder ook in Nijmegen j kunnen bezoeken. Als deskundige i werd door het tentoonstellingscomité aangetrokken dr. Gorissen, stads archivaris van Kleef. 1 De heer Gorissen heeft de naam achterhaald van de „Meester van Varsseveld", aan wiens werken de tentoonstelling gewijd zal zijn. Te vens zullen er beelden te zien zijn van Kerstken van Ringenberg, van wie tot nu toe slechts een enkel werk bekend was. Omdat de beelden van origine stammen uit het gebied rond Kleef en Kalcar, verwachten de or ganisatoren ook in het Duitse grens gebied grote belangstelling. Het Comité meent hiermee een be langrijke bijdrage te kunnen leveren tot de kennis der laat-middeleeuwse beeldhouwkunst. In een begeleidingscomité hebben zitting prof. dr. J. Timmers. directeur van het Bonnefantenmuseum in Maastricht, dr. D. Bouw.', directeur van het Aartsbisschoppelijk Museum in Utrecht en de heer Jaap Leeuwen berg, conservator aan het Rijksmu seum in Amsterdam. Advertentie NEDERLAND 1 AVRO: van De Ondergang Het boek „De ondergang" hande lend over de jodenvervolging 1940- j '45. geschreven door prof. dr. J. Pres- j ser, hoogleraar aan de universiteit I in Amsterdam, dat 22 april ver scheen. was maandan 26 april reeds I uitverkocht. De tweede druk is thans ook al geheel voltekend. Een derde druk wordt voorbereid. Het eerste j deel zal begin juni verschijnen, het I tweede eind juni. Achttienjarige jongen hield nauwkeurig djn activiteiten bij boekhouding van 99 voorbijloopt. Geen grote gasten Grote gasten zijn er dit jaar niet op het festival aanwezig, of het moe ten dan zijn Peter Kraus, die jaren lang de zang-partner van Conny Fro- boess is geweest en nu tv-producent is, Lou van Burg, inmiddels ook tv- producent, Jean Christophe Averty, de maker van de „Yves Montand- show", en Miohele Amaud, hoofdrol speelster in „Les raisins verts", een Franse producente en artieste in de Zwitserse inzending van dit jaar. Als opvallendste Nederlandse gast loopt hier rond, één van de Teleac- directeuren, de heer H. Schaafsma. „Die komt hier om iets bij te leren en om na „Dokter Oosterhuis" een nieuw komisch nummer te kopen," gniffelt de Nederlandse ploeg. Lou van Burg, Nederlander en be roemd en berucht quizleider bij de Duitse t.v., is overigens een beziens waardigheid: een wat oude. moede man met een opgeplakte lach, blasé (Van onze Nijmeegse correspondent) Er is goede hoop dat de .Vuurduivel van Groesbeek" zich in politiehanden bevindt. De man die aansprakelijk wordt geacht voor meer dan honderd bosbranden in de omgeving van Nijmegen (schade minstens honderdduizend gulden) en waarschijnlijk ook een boerderijbrand in Niftrik bij Wychen, is een achttienjarige ma gazijnbediende uit Nijmegen. Hoewel hij al vorige week werd aan gehouden, ontkent hij nog steeds. Er is echter zo'n overvloed van belastend materiaal tegen hem verzameld, dat de rijkspolitie vol komen zeker is dat de jacht, die bijna twee jaar heeft geduurd, thans is afgelopen. De premie van 750 gulden, die staatsbosbeheer vorig jaar uitloofde voor aanhouding van de brandstich ter, zal waarschijnlijk voor een be langrijk gedeelte terechtkomen bij een onbezoldigd ambtenaar van de rijkspolitie uit Wychen. Kockliouding Bonn geeft nu eindelijk officieel toestemming De Bondsregering heeft in zijn kabinetszitting van gistermiddag zijn definitieve toestemming gegeven voor het aangaan van diplomatieke be trekkingen met de staat Israël. Op de officiële diplomatieke erkenning kan echter de eerstkomende dagen nog niet worden gerekend. „Er is nog steeds een aantal klei nere vraagstukken op te lossen", ver klaarde de regeringswoordvoerder na afloop van de kabinetszitting. De woordvoerder wees de beschuldigin gen van de hand, dat de Bondsre gering een vertragingstactiek zou hebben toegepast. De Israëlische premier Esjkol had het aarzelen van Bonn „irritant" ge noemd. „Wanneer de Duitsers meer tijd willen om de woede van de Arabieren te bezweren, moeten ze dat openlijk zeggen", had Esjkol er aan toegevoegd. Een woordvoerder voor de Arabi sche liga heeft meegedeeld dat de regering van Libië besloten heeft zijn ambassadeur, Gaddafis, voor overleg uit Bonn terug te roepen. Hij zei, dat dit besluit genomen was in overeenstemming met .de aanbe velingen die de Arabische ministers van Buitenlandse Zaken in maart op hun conferentie in Cairo hebben op gesteld. Gaddafis is een van de drie am bassadeurs van de Arabische landen Libië, Tunesië en Marokko die ln Bonn bleven toen de andere Ara bische ambassadeurs werden terugge roepen, nadat West-Duitsland beslo ten had diplomatieke betrekkingen met Israel aan te gaan. De drie Arabische staten zijn, naar men meent, tot matiging gentogd in het geschil tussen Bonn en de Ara bische wereld. Dat het gelukt is de brandstich ter te grijpen, is voor een niet ge ring gedeelte te danken aan het feit dat de vermoedelijke dader zo zeer in zijn liefhebberij opging, dat hij een nauwkeurige boekhouding van zijn activiteiten bijhield. Toen de po litie hem als vermoedelijke dader in het politiebureau van Groesbeek ondervroeg en ondertussen een kijkje in zijn ouderlijke woning ging ne men, trof zy een lijst aan waarop precies gespecificeerd was, waar de afgelopen jaren bosbranden hebben gewoed. Ook de aard van de bran den was geregistreerd. De laatste tijd braken daar wel eens zes of negen branden per avond uit. Bovendien werd bij de jongen een lijst met tachtig alarm adressen van brand melding gevonden. Als hij er niet op uit trok om brand te stichten, had hij (Advertentie) er kennelijk toch behoefte aan, even met een brandweerman te spreken. Er was een recente lijst met 150 gefingeerde brandmeldingen. De jongen die zo verzet is op vuur, had van verscheidene branden foto's in zijn bezit. Hij houdt nog steeds vol, die te hebben gemaakt als hij de plaats passeerde, waar toevallig brand was. Dat toeval moet hem ettelijke malen ten deel zijn geval len. Een kwalijke zaak is, dat in zijn administratie ook een zelfgemaakte foto is gevonden van een boerderij- brand die twee jaar geleden uitbrak in Niftrik en waarvan de oorzaak tot nu toe niet was vastgesteld. De jongen, die al bij de politie bekend was in verband met enkele vermo gensdelicten, is inmiddels voor de rechtercommissaris in Arnhem ge leid. Nachtmerrie De reeks bosbranden die haast een nachtmerrie voor alle boswachters en manschappen van de rijkspolitie in het natuurgebied Nijmegen. Groes beek en Mook, is geweest begon on geveer twee jaar geleden. Eerst op bescheiden schaal: tijdens weekein den en op woensdagmiddagen. Al verder van de gemeentegrens Nijmegen en ging hij ook op andere dagen op pad. Op een maandagmiddag, vorig jaar september, liep de magazijnbediende voor de eerste maal in een politie- fuik. Een onbezoldigd ambtenaar de rijkspolitie uit Wychen kreeg in de buurt van de Hoge Hoederberg in Groesbeek een jonge man in het vizier, die zich bijzonder verdacht gedroeg en uit een richting kwam, waar even tevoren een klein brandje was uitgebroken. Terwijl de opspo ringsambtenaar nog met hem stond te praten, brak alweer een grote brand uit langs het bospad, vanwaar de jongen was gekomen. Hoewel het geen betrapping op he terdaad was, werd de jongen mee genomen naar het bureau van de rijkspolitie in Groesbeek. Men vondt hem een vreemde, wazige f;guur. die echter zeer pertinent was als hem naar de bosbranden werd gevraagd: hij was een natuurliefhebber en van brandstichteryen wist hy niets af. Toen huiszoeking werd verricht in -de woning waar de jongen samen met zijn moeder woont, werden zelf gemaakte foto's van bosbranden ge vonden. Desondanks bleef de maga zijnbediende ontkennen en moest hij op vrije voeten worden gesteld. Merk waardig was. dat in die weken die daarop volgden, geen enkele brand meer uitbrak, ook al was het kurk droog weer. In het vroege voorjaar van 1965 begon het lieve leven opnieuw en in veel ernstiger mate. Nu werd steeds doelbewust het vuur in jonge aan plant gejaagd. „Bibliotheek" Op 27 april van dit jaar vond groepscommandant van de rijkspoli- tie in Groesbeek, dat de eerder aan gehouden magazijnbediende nog maar eens op het matje moest worden ge roepen. Er werd weer huiszoeking verricht, l waarbij een overvloed aan documen tatie werd aangetroffen: Bij elkaar een bibliotheek van iemand die be zeten is door de gedachte aan vuur. i Sinds de jongen in hechtenis zit, I is een einde gekomen aan de syste- I matische reeks van meer dan hon- derd branden. 10.45 ui 10.50 ui 11.10 ui NEDERLAND Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal programma De Lucy show NTS-journaal Leven in woorden, 't ontstaan van 'n roman Stichting Socutera Hendrik IV, tv-spel AVRO's Televizier NTS-journaal Gouden roos van Montreux Sluiting. KRO: Nieuws in het kort NTS Bert Brugmans marionettentheater De permanente revolutie Het grote avontuur, documentaire Onze man in Parijs Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: Prof. Belinfante bedankt als lid Tweede Kamer Prof. mr. A. D. Belinfante in Amsterdam, die benoemd was ver klaard tot lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, zal deze benoeming niet aannemen. Hij acht het Kamerlidmaatschap veel te zwaar in verband met zyn huidige werkzaamheden. Prof. mr. Belinfante zou in de Tweede Kamer de plaats innemen van de heer J. G. Suurhoff, thans minister van Verkeer en Waterstaat. De heer J. Koopman uit Voorburg, thans verblijvende in Pakistan, die eerder in deze vacature De bezetting Dinsdag bracht de 21ste en laatste indrukwekkende uitzen ding van „De bezetting". De eindindruk is er een van dank baarheid jegens dr. L. de Jong, Milo Anstadt (die net als Hitch cock in deze laatste aflevering nog even kwam vertellen hoe hij de bevrijding beleefd had) en Ben Klokman om van de ande ren nog maar te zwijgen. In 1967 wordt de hele serie met kleinere tussenpozen herhaald. Elke aflevering zal dan worden teruggebracht tot de tijdsduur van 1 uur. De zaak Blum Dinsdagavond zagen we ook het stuk „De zaak Blum", een Duitse Dreyfuss-affaire uit 1923. opgezet als een speurdersverhaal en daarom heel genietbaar. Gerard Rekers had het stuk heel goed en in stijl geregis seerd. er werd uitstekend in gespeeld, vooral door Eric Schneider, Max Croiset, Arnold Gelderman. Wim van den Heu vel. Luc Lutz en een taart-mor sende Johan Kaart. De opzet: ons niet al te zeer te herinneren aan dood en ellende, zoals de omroepster had medegedeeld, werd ten volle bereikt. Vrijheid - blijheid Woensdagavond was het een vrolijke boel. Eerst tophits van zo'n 20 jaar geleden, daarna een programma „Vrijheid-blijheid" dat eindeloos uitliep. Eenvoudig precedé: een praatje met een bekende persoonlijkheid, daarna een liedje of een dansje. Het peil van de persoonlijkheden was beduidend hoger dan dat van de muzikale intermezzi. Wie za gen we? O.a. Lieftinck. Luns, Mansholt. Fanny Blankers, Drees, Eisenhower op film en tenslotte Cals, die weer aardig van wanten wist. Het was een wat trekkerig programma in een zaal die veel open plekken telde, zodat men als kijker steeds de vrees bleef koesteren dat ten slotte alleen het voltallige Koninklijke gezin in de zaal zou achterblijven Weinig woorden tenslotte (te veinig) over het voortreffelijke, ioor Jan Hillo geregisseerde, programma „Oogst van het ver leden". Bruin Noordam, van wie het idee stamde, bleek voortreffelijk researchwerk te hebben verricht. Drie pilolen van een neergeschoten „Halifax" waarvan we het opgraven en identificeren meemaakten, wa ren naar Nederland overgeko men, en hun confrontatie met elkaar, met de drooggevallen Flevo-polder met 't onderduik adres. met de graven van de an dere 4 bemanningsleden en met Prins Bernhard, leverden, voor al ook door de „brede" manier van filmen, een uitstekend pro gramma op. dat met een gerust hart naar televisie-festivals kan worden gestuurd, ook al, omdat het een tegelijk internationaal als 'n zeer nationaal onderwerp betreft. Wist u overigens dat er boven Nederland ongeveer 6000 vliegtuigen zijn neergestort en dat zo'n 1000 daarvan (half-om Duits, half-om geallieerd) in de Zuiderzee terechtgekomen zijn? (Van onze Venlose correspondent) Ofschoon de Duitsers via hun eigen radio- en televisie was medegedeeld, dat in Nederland op 5 mei de bevrijding feestelijk werd herdacht en dat alle winkels gesloten zouden zyn kwamen gisteren toch nog veel Duitsers naar vlaggend Venlo om daar inkopen te doen. En ze konden er ook nog terecht, met name in de grote zelfsbedienings- winkels van mensen, die zich op de Duitse kopers hebben ingesteld. Het werd een haast aanstootgevend gedoe, en velen ergerden zich aan deze handelswijze. Als een soort lokvogel opereerde daarenboven ook nog een gepensioneerde adjudant-officier van de Koninklijke Landmacht, die de Duitsers op straat aanklampte en hen, uiteraard in het Duits en op zalvende toon, de weg wees naar de winkel waarvoor de „adjudant", voor royale betaling, optrad. (Van onze Haagse correspondent). De verdachte was scharenslij per van beroep en 24 jaar. Hij had zich voor de Haagse politie rechter te verantwoorden wegens verduistering van een hem door de Haagse gemeentelijke dienst voor sociale belangen in huur koop ter beschikking gestelde woonwagen. „Ik heb hem verrolen", zei de scharensliep. „U hebt hem wat?" vroeg de rechter. „Verruild", legde de officier uit. „O, juist. En dat is verduiste ring", constateerde de rechter. „Ik moest het wel doen: ik kon er niet mee rijden en waar ik was, in Venlo, viel geen droog brood te verdienen". „Wat mankeerde er dan aan?" „Het onderstel was helemaal kapot". „En die man met wie u ruilde, die had er dan toch een rouwkoop aan?" „Een wat?" „Een rouwkoopeen strop. Hebt u hem opgelicht?" „Opgelicht? Welnee, hij kon mijn wagen toch bekijken!" „Hij verklaart anders, dat hij het niet gezien heeft en dat de ruil zeker niet zou zijn doorge gaan als hij van het defect gewe ten had. Dus zo goed heeft hij blijkbaar toch niet kunnen kij ken". „Nou ja, het was wel een beetje öChemerig". „Aha. Nou, een mooie boel!" „Ik moest er van af" „En het kon u niet schelen hoe". „Ach, die man zat toch in de handel". „En die kon u dus wel een loer draaien". „Moet u goed luisteren, zal ik het u eerlijk zeggen „Het is hier anders niet sche merig!" „Het ivas een originele fabrieks- wagen. Maar ik kon er geen me ter mee rijden. Dat had ik zelf ook niet gezien". „En toen dacht u: hoe kom ik er vanaf". „Ja. toen heb ik hem verrolen". „Dat is dan verduisteringU mocht niet over die wagen be schikken zolang u hem niet had afbetaald. Dat hebt u zelf onder tekend". De politierechter en de ver dachte waren weer op het uit gangspunt trug. De officier van Justitie doorbrak de cirkel. „Hij verdient eigenlijk gevan genisstraf. Maar het is voor hem de eerste keer en dat zegt toch zoel iveer wat voor iemand als hij, die nooit vaste inkomsten heeft. Ik eis voor deze keer nog een maand voorwaardelijke gevange nisstraf en 60 gulden boete". „Maar ik blijf die wagen toch eerlijk betalen, meneer de rech ter. Tot 't laatste dubbeltje toe". Meneer de rechter maakte er 14 dagen voorwaardelijk van, plus de 60 gulden boete. „Dan hoeft u niet te zitten, tenzij u nieuwe stoutigheid uithaalt. Maar denk er om: als u niet betaalt weten we u te vinden!" Advertontl» Voor Moederdag naar PRONONCE De Nederlandse journalist J. H. Huizin ga ontving gisteren uit handen van prof. Zijlstra de Robert-Schumanprijsvoor zijn arbeid bij de versteviging van de Europese gedachte. De plechtig heid had plaats in de Grote Kerk in Breda. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Event, act 18.20 Ultz. van de A R. Partij. Spreker VOOR VRIJDAG 7 MEI wegeninformatie en lichte gram. (7.30 7.40 Nws. Plm. 8.00 Overweging). 8.3( Nws. 8.40 V. d. huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.05 In di platensoos: verzoekprogr. voor bejaar gram.platen. 12.27 Meded. t.b.v. land 13.10 Metropole-ork Musiësta: gevar. muz. progr. 15.(X Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.31 Pianorecital: moderne muz. 17.00 V. d 7.25 Van de voorpag. 7.30 Lichte gran: 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.13 Licht gram. 8.50 Gym. v. d. vrouw. 9.00 T land en te water, informatief progi voor weg- en waterweggebruikers. 9.3 Waterstanden. VPRO: 940 Morgenwij ding. VARA: Schoolradio. 10.20 Licht gram. 11J5 V. d. 12.17 Tentoonstellingsagen let. 12.27 Medef - - - - 12.30 Overheid d. landbouw. 12.40 AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Meded. eveni of gram. 13.25 Beursber, 13.30 Nee lezing. 16.15 Lichte gran lezing. 17.30 Voor de rijper V. d. kleuters. VARA: 19.06 Sport commentaar. 19.35 The Flintstones te kenfilm. NTS: 20.00 NTS: Jouraaa VARA: 2020 Achter het nieuws. 20.4 Mei '65, geïllustreerd tijdschrift. 21.2 K-wartaal, cabaret. NTS: 22.15 Prijs uitreiking Gouden Roos van Montreu: VARA: 22.45 Actueel Humanisme. NTS 22.55 Toeristische t-^s. 22.58-23.0 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Journaa NCRV: 20.01 V. d. tieners. NTS: 20.4 Geheime Brigade. TV-fllm. 21.35 Abeb Beklladocumentaire film. 21.55-22.1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5