l* Volksdansen trokken veel belangstelling Gevallenen in Leiden geeercl Spanje's probleem is politieke apathie omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is. daarom liever lucky GIVE A MAN A LUCKY Jeugdige speurders trokken door Leiden Bevrijding herdacht in Professorenwijk LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 MEI 1965 TWEEDE BLAD Advertentie gistermiddag een veertigtal leden van deze groep achtereenvolgens op het Stadhuisplein, het Bevrij dingsplein en op het schoolplein aan de Oppenheimstraat een ge slaagde demonstratie gegeven van een aantal nationale en in ternationale volksdansen. Dat voor het tot in de perfectie uit voeren van deze specifieke, over wegend folkloristische dansen zo wel ensemble als individueel da nig moet worden geoefend en ge repeteerd bewezen de jeugdige le den van de groep onder meer in een Schotse-, Russische- en Griekse volksdans, die de hoogte punten van het circa 45 minuten- durende programma vormden. Onder het grote aantal toeschou wers, dat de drie genoemde plei nen omzoomden, bevond zich steeds een aantal jeugdige enthousiasten, die het goede voorbeeld volgden en onder grote bijval aan enkele (uiteraard niet al te ingewikkelde) dansen nee- deden. (Foto L.D./Holvast) Elke maandagavond vormt het gymnastieklokaal aan de Boom- markt in Leiden het trefpunt van ruim 60 meisjes en jongens, die onder leiding van de heren Dries Touw en Thijs Loosjes de volks danskunst beoefenen. Hoewel deze groep geruime tijd geleden het koetshuis en terrein van kas teel „Oud-Poelgeest" noodge dwongen moest verwisselen met de zeer beperkte oefenruim te in de Boommarktschool bleef zij de naam volksdansgroep Oud-Poelgeest" voeren en wel omdat onder deze naam sinds de oprichting in 1954 de nodige be kendheid werd verworven. In het kader van het Leidse be- vrijdingsfeestprogramma heeft Leidse Jeugd Aetie in actie „NIKS MOEILIJK", was 't nuchtere commentaar van een acht-jari- ge in oranje crêpe-papier gewikkelde dreumes op de listen en lagen die Leidse Jeugd Actie hem en duizenden andere Leidse kinderen heeft trachten te spannen. Met z'n vierduizenden gingen ze gister ochtend op pad om te proberen de traditionele 5 mei speurtochten tot een goed einde te brengen. Hoewel ze niet allemaal zo gewiekst waren als de oranje dreumes zijn ze allemaal aangekomen bij het eindpunt van de speurtochten: het UVS-terrein in de Kikkerpolder Met muziek over Leidse wateren Muzikale rondwandelingen worden er op elke feestdag in Leiden ge maakt. Muzikale rondvaarten komen in deze stad zelden of nooit voor. Het was daarom een bijzonder aar dige gedachte van het Leidse bevrij dingscomité om het R.-K. Harmonie- gezelschap op de avond van 5 mei in een rondvaartboot te doen plaats nemen. Vrolijk musicerend voer dit gezelschap over de singels en de wa teren in de binnenstad. De rondvaart trok op deze stille bevrijdingsavond slechts hier en daar wat aandacht. Gouden bruiloft in Trompstraat Glunderend haalt de heer F. J. van der Pluijm, Trompstraat 1 In Leiden, een vergeelde foto voor de dag. Op de hoge bok van een tankwagen met twee paarden er voor zit een jonge man. „Dat ben ik, in 1914", vertelt de heer Van der Pluijm, die graag her inneringen ophaalt uit zijn loopbaan als koetsier, later chauffeur en ter reinbaas bij de Mij. Esso Nederland. De heer Van der Pluijm (73) her denkt dezer dagen het feit. dat hij 50 jaar geleden in het huwelijk trad met mej. A. M. Weeda. Mevrouw Van der Pluijm—Weeda (71) is evenals haar man kerngezond en doet nog steeds alleen de huishouding. Vol trots toont de heer Van der Pluijm de verschillende onderscheidingen die hij in zijn leven gekregen heeft. Zo hij ontving in 1914 een medaille voor het uit het water redden van een kind. „Dat was een mooie dag", vertelt de heer Van der Pluijm. ,,'s Morgens redde ik dat kind uit het water en 's middags werd mijn elftal kampioen". Want ruim twintig jaar verdedigde de heer Van. der Pluijm als halfspeler in het eerste elftal de kleuren van LFC. De heer Van der Pluijm werd ook onderscheiden met de bronzen eremedaille in de orde van Oranje Nassau. Verder kreeg hij van de Esso de z.g. „service button" voor meer dan veertig jaar trouwe dienst. In 1958 verliet de heer Van der Pluijm de Esso en ging hij met pensioen. Het echtpaarVan der Pluijm heeft vier zoons en zes klein kinderen. De trouwdag is 19 mei en het echtpaar is al ruim 50 Jaar ge abonneerd op het Leidsch Dagblad. Haex bevorderd tot generaal-majoor De oud-staatssecretaris van Defen sie (landmacht) J. C. E. Heax is met ingang van 1 mei bevorderd tot ge neraal-majoor. Gewapend met een boekje met een routebeschrijving trokken ze in groepjes door Leiden vanaf vier start plaatsen: Kaasmarkt, Bernhardkade, Ten Katestraat en het Van der Wrrfpark. In dat boekje stonden ook verschillende opdrachten, want zo'n speurtocht is niet voor de >poes: je moet echt even opletten. Maar de be loning voor dat opletten was er dan ook wel naar: op het UVS-terrein ontving de organisator van de speur tochten, LJA-bestuurslid J. F. van ZINVOLLE DAAD" ,.Een uitermate zinvolle daad" noemde Leidens burgemeester de herdenking, die elk jaar op bevrijdingsdag door de buurt- en speel tuinvereniging ,,De Professorenwijk" wordt gehouden. Bij de be vrijdingsboom in de Zeemanlaan herdacht de Professorenwijk tijdens een sobere plechtigheid de meidagen van 1945. der Blom zijn jeugdige speurders met een fijn programma: optreden van de SL. Franc isc us drumband en „Jahn" en een voorstelling van het Warmondse kindercircus Atleta. Ze hadden nauwelijks tijd voor het ont vangen van de laatste stempels van de controleurs, zo verlangend wa ren ce jongens en meisjes naar de voorstelling. Het weer zat mee, al hadden verschillende jongleurs van het kindercircus nogal wat moeite om de borden, ballen en knotsen in de straffe wind te laten gehoorzamen. Handen vol werk hebben ze gehad, de heer Van der Blom en zfjn tien tallen helpsters en helpers, maar ze kregen loon naar werken in de vorm van een voetbalveld vol uitgelaten kinderen. GEEN SPOOR IN JUWELENROOF Het onderzoek naar de maandag ontdekte inbraak in de juwelierszaak Siebel aan de Rotterdamse Coolsin- gel, waarbij sieraden ter waarde van ongeveer fl 250.000 zijn buitgemaakt, wordt met kracht voortgezet. Maar de recherche heeft nog geen spoor gevonden, dat zou kunnen leiden naar de mogelijke daders van de in braak. Het onderzoek is thans vooral afgestemd op de tips, die bij de poli tie zijn binnengekomen. Voorlopig is gebleken, dat de in braak naar alle waarschijnlijkheid in de nacht van zaterdag op zondag is gepleegd. Zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook In briljant. ALTIJD VOORDELIG. Dansen in Kraaienest Met Ingang van zaterdag 8 mei worden onder auspiciën van de Stich ting Ned. Herv. Jeugdzorg wekelijks in „Het Kraaienest" dansavonden ge organiseerd. Op de<ze eerste avond zullen „The Keystones" optreden, terwijl de an dere zaterdagavonden in de maand mei verzorgd zullen worden door o.a. The Black Silhouettes en Ronny and his Colls. Vrijheid geen bezit doch geschenk erking met het dekenaat had de Oecumenische Raad Leiden gisterochtend een korte herdenkings dienst in de Doopsgezinde kerk be legd. Ds. P. Kloek gaf in deze sa menkomst een terugblik op bezetting en bevrijding, waarbij hij om. wees op de leugen en de kwade trouw van het nationaal socialisme (tirannie, rechteloosheid, Jodenvervolging, gas kamers van Dachau). Gelukkig was er in die jaren een kerk, die einde lijk ontwaakte en ging spreken. In die jaren was er een tinteling van eenheid. Met de bevrijding kwam aan een oneindig grauwe tijd een einde. Het is goed, dat wij eenmaal in de vijf jaar het feit van de bevrijding op bijzondere wijze herdenken en God bidden, dat de grauwe tijd van de bezetting en de daarop gevolgde be vrijding blijven leven onder ons volk. De vrijheid zullen wij echter niet moeten zien als een bezit, het is een van God ontvangen geschenk. Een vrijheid, die ook een roeping en op dracht betekent. Wij zullen moeten waken waar recht, vrijheid, mense lijkheid en liefde bedreigd worden. Ds. H. van Bilderbeek verzorgde in deze dienst, die besloten werd met het zingen van Gezang 301 14 en 15. de liturgie. Ook in Leiden zijn aan de vooravond van het bevrijdings feest de doden uit de tweede wereldoorlog herdacht. Na een sobere samenkomst in de Marekerk, waar zeer velen getuigden van hun eerbied voor de gevallenen, trok een stille stoet langs het bevrijdingsbeeld bij molen „De Valk". Aan de voet van dit monument werden een aantal kransen gevoegd bij de honderden bloemen, die er 's morgens al door leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere scholen waren gelegd. Het beeld zelf stak scherp af tegen de donkere, drei gende lucht, als een lichtend symbool van vrede en vrijheid. De vrijheid, waarvoor zo onnoemelijk veel landgenoten hun leven hebben gegeven. Nabestaanden van deze gevallenen liepen in de zwijgzame stoet mee, evenals vertegenwoordigers van de Vereniging „Expogé", de Vereniging van Militaire Oor logsslachtoffers en de Bojid van Oud-Strijders. Aan het eer betoon namen ook de burgemeester en de wethouders van Leiden deel, die namens de gemeente een krans legden. Tijdens de herdenking in de kerk vertelde de acteur Paul Steenbergen „Het Geheim", een verhaal van Willem Brandt. Het verhaal, dat zich afspeelt in een Japans gevangenkamp op Sumatra, paste, juist door zijn ontroerende eenvoud, ge heel in de sfeer van deze dodenherdenkingHet werd met in tense aandacht door het stampvolle bedehuis aangehoord. Aan deze stijlvolle bijeenkomst, die door burgemeester mr. G. C. van der Willigen met een enkel woord werd ingeleid, verleende behalve Paul Steenbergen het Leids Jeugdkamer orkest onder leiding van Henk Briër medewerking. Het bracht muziek van Bach en Vivaldi ten gehore. Met het zin gen van twee coupletten van het Wilhelmus en het in acht nemen van twee minuten stilte werd de plechtigheid in de kerk besloten. K0UDE-PI0NIER FLIM 90 JAAR Vandaag viert de heer G. J. Film, een van de Leidse pioniers bij de ontwikkeling van de methoden om zeer lage temperaturen te bereiken, zijn negentigste verjaardag. Hij was degene, die de ideeën van professor dr. H. Kameringh Onnes vorm wdst te geven. Door zijn grote technische bekwaamheid en zijn theoretische scholing was hij lr staat, met de in het begin van dez< eeuw nog, naar huidige maatstaver gemeten, primitieve hulpmiddelen, d< toestellen te verwezenlijken waarmet in het Leidse Natuurkundige Labora torium (het tegenwoordige Kamer- lingh Onnes laboratorium) in 190( waterstof vloeibaar werd gemaakt er waarmee in 1908 voor het eerst ooi vloeibaar helium kon worden gepro duceerd. Padvinders hesen de Nederlandse vlag waarna de christelijke muziek vereniging „Conccxrdia" koraalmuziek speelde. Na een kort herdenkings woord van voorzitter J. P. A. ae Vrind wees burgemeester Van der Willigen nog eens op het belang van een herdenking als deze voor de jeugd, die de oorlogsjaren niet heeft meegemaakt. „Het moet voor de jongeren een moeilijke zaak zijn de bezetting en de bevrijding in het juiste perspectief te plaatsen en er een moraal uit te destilleren, die bruikbare uitgangspunten levert voor hun eigen toekomst", zei mr. Van der Willigen. „Veel zal daarbij afhangen Tijdens de traditionele her denking van de bevrijding in de Professorenwijk legt mr. G. C. van der Willigen een krans. (Foto L.D./Holvaat) van de vraag of wij ouderen er in zullen slagen de Jeugd bij te brengen om welke wezenlijke waarden het ging". Voor deze herdenking, welke ge volgd werd door een muzikale rond gang door de wijk, bestond bijzonder grote belangstelling, niet alleen van bewoners van de Professorenwijk, maar ook van vele anderen. Naar aanleiding van Uw publika- ties over Spanje zend ik U hierbij de vertaling van een brief, die ik dezer dagen uit Barcelona ontving. Aan gezien de zaak van het studenten- verzet voorlopig nog wel in het nieuws zal blijven, kan het nuttig zijn ook deze visie eens te publiceren. Mej. L. v. d. Reijden, LEIDEN. ,.De zaak van de studenten heeft inderdaad aanleiding gegeven tot veel rumoer. Mijn zoon is afgevaar digde van een studentengroepering en was in de gelegenheid alle bij eenkomsten en vergaderingen bij te wonen. Ik kan dus inlichtingen ge ven uit de eerste hand. In Spanje bestaat een Spaans Uni versitair Syndicaat (Sindicato Espa- nol Universitario», gewoonlijk aan geduid met SEU. In deze organisatie werden niet alle functionarissen door vex kiezing aangewezen, maar de meeste, en natuurlijk de belangrijk ste, door benoeming van hogerhand. De studenten verlangden vrije ver kiezingen door de studenten zelf voor alle functies en toen dat moeilijk heden gaf besloten zij tot een sta king, die werd goedgekeurd, en zelfs gesteund, door de meeste professo ren. Zoals, gezien de grote belang stelling voor alle Spaanse zaken van alle links-georienteerde elemen ten, die aan de beweging een poli tiek en anti-Franco karakter wilden geven. Vastgesteld moet worden, dat j de studenten toen een politiek begrip en een gezond verstand toonden, gro- ter dan kon worden verwacht van jongelieden, die in het algemeen van I opstootjes houden. Zowel bij de in- gangen van de Universiteit als van i de bijzondere scholen waren het de studenten zelf, die bewakers aanstel- I den die van ieder die binnen wil de gaan vertoon van zijn identiteits bewijs als student eisten. Er waren wel enige relletjes en opstootjes op straat, maar de studenten zelf zet ten de zaak door, zonder enige in menging van buitenaf. En zij triom feerden glansrijk. Er verscheen een decreet, waarbij de SEU zodanig werd hervormd, dat alle functies voortaan door vrije verkiezingen zul len worden vastgesteld. En zo, te be ginnen met dinsdag 20 april hebben alle colleges in alle universiteits cen tra weer normaal voortgang gevon den. Zelfs ons, Spanjaarden, schijnt het onmogelijk toe dat een dictato riaal bewind de eisen heeft ingewil ligd, maar het is de waarheid, en misschien is het de eerste stap naar democratisering van het land. Jammer dit alles is, dat de rege ring enige maatregelen heeft geno men, die onbegrijpelijk zijn. Het was immers onnodig foto's en berichten te confisqueren, die overigens langs andere wegen toch het land zijn uitgekomen. De werkelijkheid is zoals zij hier boven is geschetst, maar een bezwaar is dat het Spaanse volk, na zoveel ja ren van dictatuur, voor deze pro blemen geen belangstelling meer heeft. De levensstandaard is enorm gestegen en in het bijzonder de jon ge mensen (ik veronderstel dat het ook zo is met de Russische jeugd) leggen zich bij het bestaande regime neer en hebben geen lust zich druk te maken om tot een beter (of mis schien slechter?) te komen. En hier kernen wij tot het ergste, waartoe een volk naar mijn mening kan ko men: onverschilligheid voor het po litieke regime, dat aan de macht is en voor de politiek als zodanig. Volgens mijn bescheiden mening is, na de godsdienst, de politiek in de zin van de kunst om volkeren te besturen) datgene, wat de mensen 't allermeest zou moeten interesseren. En in Span je heeft bijna niemand er belang stelling voor, behalve de kleine ex tremistische minderheden. Al vele jaren is er sprake van ziek te van Franco, maar hij leeft verder en toont grote activiteit. Hij mag dan wat vermagerd zijr. en verou derd, maar de ziekte schijnt in elk geval niet van ernstige aard. In Spanje spreekt niemand erover. De moeilijkheden liggen in Spanje, zoals bij alle dictaturen, in de op volging. Het is waar dat de sym pathie voorheen uitging naar Juan en Sophia, maar de laatste tijd schijnt dat te zijn veranderd, het is niet duidelijk waardoor. Hugo Car los daarentegen heeft nooit veel aan hangers gehad, en die heeft hij nog niet, maar Irene heeft het Spaan se Volk voor zich gewonnen. Dit on geacht de onverschilligheid waarmee ons volk in het algemeen tegenover dynastieke aangelegenheden staat. Het erge is dat Spanjaarden, als goede zuiderlingen, warmbloedig zijn en de problemen meestal met geweld willen oplossen. Daarom heb ben de ouderen onder ons, die zich de tragische week van Barcelona (1909), de republiek (1931—1939) en de burgeroorlog (1936-1939) herin neren, een panische angst als er sprake is van opstand en revolutie. God hebbe medelijden met Spanje en geve een oplossing voor ons poli tieke probleem" Deze toestellen doen hoewel er ge durende meer dan een halve eeuv een revolutionaire technische ont wikkeling heeft plaats gevonden, be- halve wat de capaciteit betreft, ii vele opzichten nog niet in belangrijk! mate onder voor de moderne instal laties. De heer Flim geniet nog steedi een goede gezondheid. Bevrijdingsconcert Swing College Band De Dutch Swing College Band on der leiding van Peter Schilperoor geeft morgenavond een bevrijdings concert in de Stadsgehoorzaal. Dit concert is in de eerste plaat; bestemd voor alle Leidse jongerer vanaf 14 jaar, maar ook in jazz-ge- interesseerde ouderen zijn welkom. Het concert wordt georganiseerd door de Commissie Jeugdvoorstellin gen van de Leidse Volksuniverslteil K «Sc O en de Leidse Jeugdactie.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3