Maak je niet kwaad in Spanje: de Spanjaard wordt nog bozer EDGAR Melk uit politiek vaatje metaalbewerkers, tandartsen, tuinders... LFIDSCH DAGBLAD DONDERDAG G MEI 1965 Soekarno zingt ofüed op zichzelf «resident Soekarno heeft op een lenkcmst van Indonesische inge- lirs gezegd dat hij zichzelf als „de h'tect van de nieuwe wereld" be- ouwt. ty drong er bij de congressisten aan spoedig de hoofdwegen in ikarta te herstellen evenals de ©weg tussen Djakarta en Ban ing. een afstand van 170 km. oekarno bracht een variatie aan de tekst van een populair Indo- isch liedje en zong: „Wie beweert Boeng Kamo een gewoon archi- is, Boeng Kamo is de bouw- ttr van de nieuwe wereld", e Indonesische president heeft bij reet besloten, een orgaan in het te roepen, dat hem moet assis- n bij het oefenen van toezicht op activiteit van politieke partijen. dit orgaan zyn enige mi- Iers. Ie Indonesische stafchef en ml- nationale Veiligheid, ge- ial Nasoetion, is aan het hoofd een kleine Indonesische mili- 6 missie naar Moskou vertrok- Nasoetion is door maarschalk lnowsky uitgenodigd om de 20ste aardag van de Russische over- aing op nazi-Duitsland bij te wo- londerd liedjes (van Cole Porter het Waldorf Astoria hotel, waar Porter heeft gewoond, zijn 100 gepubliceerde liedjes van de in toer overleden compinist gevon- Dr. Albert Sinmay van de mu- nitgeverij Chappell and Co. zei, 'dit voldoende goed materiaal be- of twee Broadway-mu- Onder de composities bevin- zich tientallen uitstekende lied- lirmay sprak van een rijke mu- erfenis. aantal van de liedjes werd naar niet gebruikt voor Iway successen als „Ki sme, „Anything goes". Andere bestemd voor een film die gemaakt werd. erug uit Egypte feneinde zich te orienteren over jraagstukken, die zich in een ont- kelingsbegied en in het bijzonder Egypte manifesteren, - heeft een prlandse studentendelegatie een weeks bezoek gebracht aan pte. De Nederlandse delegatie, Izonden onder auspiciën van de prlandse Studenten Raad bestond nde „Nederlandse Staat- flige Studenten Federatie" en zy ïn afkomstig uit de universiteits- en Amsterdam, Leiden, Utrecht tVageningen. In september zal Egyptische studenten-delegatie 'tegenbezoek aan ons land bren- füj sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de jtaaiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit veie spaarvormen en (in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij fcij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen A\ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Niet verder vertellen! lie Leuk idee om de Edgar j.) ontdekking even voor je- pr zelf te houden. Laat ande ren zélf maar uitvinden dat r het een aparte sigaar is. Edgar laat je tenminste I weer merken dat je róókt j een prachtige sigaar 14 soorten van 7 tot 42 ct. n Ook Uw Edgar is erbij. De eerste Spaanse motorrijdier, die rechts houdt moet nog geboren worden (Van onze correspondent Jan van Beek) „Spanje is anders". Dat is een opmerking die met veel succes is gebruikt om het toerisme- naar Spanje te bevorderen. Het Iberisch schiereiland is één grote smeltkroes van verschillende culturen en volkeren waaruit het Spaanse karakter is samengesmolten. Naast paleizen, waarin de Moorse kaliefen die het land hebben over heerst, hun exotische leven leidden, bestaan burchten van onver draagzame, feodale middeleeuwse despoten, die in de zestiende eeuw het Spaanse wereldrijk hebben gevestigd. Naast de kleine rappe zwartharige afstammelingen van Iberiërs en Moren, leven er de grote krachtige Basken die de Westghoten tot voorouders hebben. Het ts een land van tegenstellin gen en tegenstrijdigheden. Bizar-ryk en bit ter-arm wonen er naast elkaar inet als enig gemeengoed hun on stuimige bloed dat door alle invloe den heen onvervalst door het Spaan se hart is blijven stromen. De grote steden hebben de frivole sfeer van een bonte internationale wereld, om geven door al het klatergoud van een schrandere commercie. De dor pen in het binnenland zyn witge- biakerde nesten van armoede, waar elke moderne voorziening ontbreekt en waar de dorpelingen nog geheel in een middeleeuwse sfeer leven. Deze soms bittere tegenstellingen zyn op hetzelfde moment de charme en het grote probleem van Spanje. De armoede van de landbouwer steekt scherp af tegen de rijkdom van de industrieel. De ontginning van het dorre, ongenaakbare land vergt nauwelijks te becijferen inves teringen, terwijl met een gemak overal langs de kust een winstge vende toeristenindustrie ontstaat. Verschillend De vreemdeling die in Spanje con tact met de bevolking zoekt, ont spant zich oprecht, omdat hy kennis maakt met een wereld die in alle opzichten verschillend is van de zijne. Wij Nederlanders, heten zwaartillen- nensen te zijn, die bijzonder veel waarde hechten aan de kleine din- van het leven. De Spanjaard is al duidelijk tevreden als hy merkt dat hij vrij kan ademhalen. De rest is voor hem minder belangrijk. Hij beziet de dingen van de dag met een groot gevoel voor betrekkelijk heid, waar hij graag over spreekt met mensen die uit een andere wereld komen. Hij heeft een zeer filosofi sche kijk op zfjn bestaan en vindt daardoor andere zaken belangrijker dan wij. Een nurks, die dit niet wil begrijpen, noemt hem lui en onbe trouwbaar ,maar dat is hij beslist niet. In Spanje werkt men, ondanks de verzengende hitte van de bran dende zon, altyd minstens twaalf urn- per dag en als men zijn vertrouwen heeft gewonnen, bestaat er geen be trouwbaarder vriend dan hij. Zang en dans De Spanjaard zingt graag en hij danst graag, maar toch kijkt hij I met een grote reserve naar de dui- j zenden flamengozangers die in de toeristencentra optreden. Hy heeft daar zo zijn eigen gedachten over. I Voor hem zyn de zang en de dans een heel persoonlijke uiting van een eigen opgekropt gemoed, en niet be- doeld als een voorstelling voor an dere Een zigeunerin zingt met haar diepe keelgeluid om haar geliefde op te zwepen en die geliefde raffelt zijn hartstocht voor haar alleen uit in de cadans van zijn hamerende hak ken op de grond. Toch laat de Spanjaard zijn bui tenlandse gast graag in zijn rijke folklore delen. Men beleeft een on vergetelijke avond, niet zozeer in de nachtclubs van de grote steden, maar in de kleine tavernes in de dorpen, waar altijd wel een jongen met zwarte haren en dromerige ogen u op zijn gitaarspel en zyn zang zal vergasten. Sta open voor dit land: vergeet dat men er met de gulden alles kan kopen en luister naar wat de Spanjaard u van zijn levens vreugde weet mee te delen. Stierengevecht En als u zich dan voorgenomen heeft dat u beslist niet naar een stie rengevecht zult gaan, omdat u bij voorbaat aanneemt dat het een wre de orgie zou zijn van lieden die het bloed willen zien van een weerloze stier, laat u dan toch eens meene- in die mensenstroom die elke dag, als er een stierengevecht is, iar de arena trekt. Ook als u het niej, begrijpt en het schouwspel u met afgrijzen vervult, moet u dit brute feest van kleur, vau zon. van hartstocht, en erotiek primitiviteit hebben gezien. U zult de Spanjaard beter door begrijpen. Vergeet niet dat hij tot voor kort. voordat toeristen hem met geld gin gen overladen, op de naakte grond sliep en in zijn droom de mysteries de aarde onder hem beluisterde. Hij staat anders tegenover het leven dan u en daarom ook anders te genover de dood. Als u dit wilt be grijpen, wordt een Spaanse vakan- e een ervaring voor het leven. In andere huid Pas op voor het verkeer In Spanje. De keuriggedresseerde perfecte au torijder, die zich aan elke verkeers regel houdt en dat ook van ieder an der verwacht, zal zich, wanneer hy de Spaanse grens passeert in een ndere huid moeten steken, wil hy weer heelhuids thuiskomen. Hy zal er rekening mee moeten houden dat uit elk landweggetje auto zo maar de grote weg op kan schieten en dat degene die voor hem rijdt, zyn linkerhand uitsteekt rechtsaf te gaan. De eerste Spaanse motorrijder die niet midden op de weg blyft zwalken maar net jes rechtshoudt, moet nog geboren werden. Wielrijders vinden het ken- nehjk zonde om op hun oude fiet sen een nieuw achterlicht te zetten. De boeren gaan ervan uit dat hun ezels de weg beter kennen dan zy- zelf en zitten dus op hun karretjes meestal te slapen, terwyi het trek dier voortsukkelt waar het hem het beste uitkomt. Op het Japanse na, is het Spaanse verkeer het onveilig ste van de gehele wereld. Maar wie de onbetrouwbaarheid van de Spaanse weggebruiker van te voren als een vaststaand feit aan vaardt, waar hy beslist geen veran dering in aan kan brengen, en bo vendien voldoende gevoel voor hu mor heeft om de vrolijke kant van veel vreemde verkeerssituaties te aanvaarden, mag zich rustig in het verkeer op het Iberisch schiereiland wogen. Smal maar goed Langs de kust, in de bekende toe ristencentra, zyn de wegen over het algemeen smal maar goed. Meer naar het binnenland worden zy slechter en ik zou alleen bezitters van auto's met sterke veren willen aanraden een zwerftocht te maken buiten de rode wegen van de Miche- linkaarten. Het verkeer in de grote steden, zo als Madrid, Barcelona, Valencia en Sevilla maakt op degene die er voor het eerst komt, een chaotische in druk. Alles rijdt schots en scheef door elkaar en niemand schynt zich aan een verkeersregel te houden. Als men hier een beetje aan gewend raakt, ontdekt men dan de Spanjaard maar één regel kent. en die luidt: wie er het eerst is, heeft altyd voor rang. Advies j Iedere toerist die naar Spanje gaat moet de volgende punten goed in zyn hoofd prenten: vertrouw meer op uw ogen dan op de verkeersregels. maak u nooit kwaad, want de Spanjaard wordt ongetwijfeld veel bozer. ezelwagentjes, fietsers, motorry- ders en oude auto's rijden des avonds meestal zonder achter licht. rydt vooal 's avonds niet te dicht langs de berm, deze is over het algemeen zeer slecht afgewerkt, Wegafbakening ontbreekt meest al geheel. benzinepompen zyn er genoeg, maar zy zijn in Spanje vee! dun ner gezaaid dan elders, houdt dus altyd voldoende reserve. vergeet niet een goed onderdelen- pakket mee te nemen als uw auto van een ander merk is dan 2cv, Renault Dauphine of r-4, Fiat 600 en 1500 (deze merken wor- cfrn in Spanje geassembleerd). laat uw wagen in Spanje eerder doorsmeren dan u gewend bent. de wegen stellen hoge eisen en door de grote hitte verbruikt uw auto meer smering. parkeren in de grote steden is misschien nog moeilyker dan in Amsterdam. Let goed op, want in de stadscentra mag men niet lan ger dan anderhalf uur zyn auto cp één plaats laten staan. wees vriendelyk tegen de politie, zij is zo kwaad niet en ziet van de goedwillende, hulpolze toerist veel door de vingers. Voorbeeld leizen en kastelen, zoals Spanje er zoveel kent. Men logeert er als een vorst tegen redelyke prijzen. De herbergen van het ministerie van Toerisme, de „albergues de carre- tera", zyn van een mindere klas se, maar de reiziger krygt er een uitstekend onderdak en kan er zeer goed eten. Deze hotels en herber gen zyn gebouwd op strategische punten langs de wegen die de toe ristische plaatsen verbinden. De De Spanjaard krijgtzodra hij een autostuur in handen heeft, een soort meerderwaardigheids- complex, hetgeen hij demonstra tief op de weg botviert. adressen kan men opvragen bij het Spaans Verkeersbureau in Den Haag aan de Laan van Meerder- voort 88a. Proces begonnen in zaak-Liuzzo Een geheim agent van het fede rale recherchebureau (FBI), die zich in de Klu KIux Klan genesteld had. heeft een dramatische beschrijving gegeven van een achtervolging met snelheden van 160 km/uur die ein digde met de moordaanslag op de de-.uonstrante voor gelyke burger rechten, mevrouw Viola Liuzzo. Als getuige in het proces tegen de 21-jarige Leroy Wil kins, lid van de Klu KIux Klan, die van de moord aanslag wordt verdacht, zei FBI- agent Rowe voor de jury van het district Lowndes: .Wilkins stak een geweer door een raampje en toen wij op gelyke hoog te met de voorruit van de andere auto, waren, keek de vrouw die chauffeerde, naar ons. Wilkina loste toen twee of drie schoten". Enkele ogenblikken later reed de Klan-auto met grote snelheid ver der. Mevr. Liuzzo zat toen dood ach ter het stuur van haar auto. Volgens V/iikens zei Rowe op dat moment: „Jongen, ik mis niet. Die ls mors dood". Aan het stuur van de Klan-auto zat Eugene Thomas (42 jaar). Naast Tnomas zat de 41-jarige William Eaton. Rowe zei, dat hy en Wilkin achterin zaten. Alle vier inzittenden van de auto woonden in Birmingham en toen zy na de moordaanslag naar die stad terugkeerden had Thomas volgens Rowe gezegd: „Laten we naar het huis van de draak (de leider) gaan en hem vertellen, dat wy een goed werk hebben gedaan. Wilkins is de eerste van de drie Klan-mannen die zich voor de moordaanslag moet ver antwoorden. Rowe deelde de jury mee, dat hy vier jaar geleden door de FBI was benaderd om als geheim agent in lichtingen te verstrekken over even tuele gewelddadige acties, die ge rapporteerd behoorden te worden. Hy zei, dat zyn onkosten, contri butie en kleedgeld voor de Klan wer den vergoed. Soms, zei hy, kreeg hy iets extra. Stunt van Boerenpartij (Van onze Arnhemse correspondent), wordt nog breder. geen melkboer, en de politie heeft de handen vol met bevrijdingsfestivitei ten. Wat we hier doen mag niet, dat „Wij zijn van de Boerenpartij Wij bieden u niet afgeroomde melk aan, zó van de boerderij, voor 40 cent de liter1'. Dit hoorden soms nog slaperige Arnhemmers in de prille ochtend van de be- vrijdinsdagen de meesten von den deze stunt op een melkboer- loze feestdag wel vier dubbeltjes waard. In de Arnhemse wyk Kranevelt stond Boerenparty leider Koekoek zelf glunderend toe te kyken hoe 170 liter melk uit 5 bussen snel van eigenaar veranderde. Hy toonde zich ook zelf bedreven in het tappen. „We verko pen vandaag boerenmelk in Amster dam, en alle provinciale hoofdsteden, ïn Arnhem z(jn we met drie groepen Gelderse boeren vanaf half negen be zig. Ik kom hier zelf maar even ky ken. Gelderland is mijn provincie im- Waarom deze melkverkoop? Boer Koekoek, blootshoofds handen in de zakken van zyn regenjas, zegt: „Na 20 Jaar bevrijding willen wy het Ne derlandse volk en vooral de jeugd, kennis laten maken met echte boe renmelk. We verkopen deze melk voor 40 cent, terwyi de burgers elke dag 50 tot 56 cent moeten betalen. We willen uit de wereld hebben daf ce boeren subsidie krygen. Voor vier dubbeltjes willen we elke dag melk brengen". Mag niet op deze dag? De lach lis u op uw trektochten door Spanje in het binnenland een hotelletje zoekt om er geriefelyk de nacht door t« brengen, zoek dan een van de hotels of herbergen die daar door het ministerie van toerisme zyn gebouwd. Deze hotels willen een voorbeeld geven van wat de Spaanse regering onder gastvrij heid en goede verzorging verstaat. De hotels van de vreemdelingen dienst, de „paradores", zyn on dergebracht in oude gebouwen, pa- van de leider van de Boerenpartij weet ik best. En daar neemt de party alle verantwoording voor. Maar we lopen vandaag niet zo gauw in de ga ten. En we beconcurreren de slyters niet. Demonstraties, die de be vrij dings - manifestaties zouden doorkruisen, hadden boer Koekoek en de zynen niet in de zin. Het ging er om, door deze goed voorbereide en zorgvuldig geheim gehouden bliksemactie, goed kope onafgeroomde bevrydingsmelk uit een politiek vaatje te tappen. Leopold Figl (63) ernstig ziek De 63-jarige Leopold Figl, gewe zen Oostenrijks kanselier die de na oorlogse republiek heeft helpen op bouwen en tien jaar geleden een grote rol speelde by het verwerven van de Oostenrijkse soevereiniteit, is ernstig zien. Hy lijdt aan kanker van de nieren en aan longontsteking. Hy is vrijwel steeds buiten bewust- zyn. Figl heeft zich in 1962 terugge trokken na zeventien jaar zyn land te hebben gediend als kanselier, mi nister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van het parlement. Het laatst is hy in het openbaar ver schenen op 27 april om de 20ste verjaardag van de bevryding van Oostenrijk te herdenken. Dit ge beurde in het parlement. Het was een plechtigheid vol herinneringen voer een staatsman, die in 1945 te rugkeerde van de verschrikkingen der concentratiekampen. Voor officier van justitie 2 weken cel (Van onze Haagse correspondent) Het vonnis tegen een 47-jarige Amsterdamse substituutofficier van justitie (47) staat thans vast: hy houdt de hem door het Haags Ge rechtshof opgelegde gevangenisstraf van twee weken en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De Hoge Raad heeft nameiyk zyn cassatie beroep verworpen. In de nacht van 13 op 14 juni 1963 werd verdachte ln de hoofdstad aangehouden, terwy, hy een auto onder invloed van sterke drank be stuurde. Bovendien negeerde hy be velen van de politie cm niet verder te ryden. Verdachte had zelf by de Hoge raad echter niet gegrond.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 29