Ondanks I healers enorme tot nok prijzen sconcer in Stadsgehoorzaal DE NIEUWSTE PANTALON: TS-Quality van? gevuld kunst Prachtige Gluck en avond met Beethoven MOEDERDAG DE N,E EXPOSITIE THERESIENSTADT IN JOODS HIST. MUSEUM Samen naar Opera voor.150 gulden! LETDSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 MEI 1965 v.V' - i\T PUBLIKATIE VAN A.K.U.. ARNHEM Cultuurhonger in Duitsland iEen welhaast onlesbare dorst naar het „hogere" in de vorm van jneel en muziek heeft voor zover zij er niet reeds waren, in de (eden van de Duitse Bondsrepubliek ware toneel-, opera- en con- jrtpaleizen doen verrijzen en herrijzen, die veelal aan duizenden lldtuurliefhebbers plaatsbieden en die avond aan avond uitverkocht [n, ja, waar zelfs weken voor een uitvoering of voorstelling geen patsen meer is te krijgen. Tijdens een bezoek aan enige grote steden, hebben wij ons enigs- een beeld kunnen vormen van het Duitse cultuurleven. )r Nederlandse begrippen fa- i koop? te rang ichtige hoge toegangsprijzen bly- ter kost toch nog >r het Duitse publiek geen iderpaal te zijn, de concertzalen, operatheaters en de schouwbur- I tot de nok te vullen. De toe- ïgsprijzen voor de opera lopen bij gewone voorstellingen al gauw tot 40, 50 gulden, maar wil men bij wat feestelijke uitvoering op de ste rand zitten met zijn Gebrek aan goede acteurs s, dan kost zo'n avondje uit frdige 150 gulden! V/aarbij n echter een opera-uitvoering 1 Er heeft zich, wat de eigen produk- tie op het gebied van toneel, muziek, opera en literatuur betreft, in de laatste 10 15 jaar in West-Duits- land een zekere renaissance voorge daan. Er verschenen nieuwe gene raties van componisten (de muziek- produktie herstelde zich het eerst), van toneelschrijvers en van opera componisten. En hieraan is ook wel benoef te in een land met wan neer men zich tot het theater be perkt ongeveer 180 schouwburgen, die jaarlijks door bijna 20 miljoen toneelliefhebbers worden bezocht, en ongeveer 60 operagezelschappen. De ze grote aantallen laten zich verkla ren uit het feit, dat het theater in de rangorde van het Duitse cultu- Dit ontbreken van goed spelersma- lerieel is de oorzaak van middelma tigheid van verreweg het grootste deel der toneelvoorstellingen. Zo groot is echter in Duitsland de be hoefte aan toneel, dat ook de volks theaters druk worden bezocht. Ook hier is het applaus van het talrijk publiek langdurig en hartelijk. Gossaerts ..Kruisafneming" naar Rotterdam Naar Rotterdam is het schilderij „De Kruisafneming" van de Neder landse schilder Jan Gossaert, 'die in de 15de en 16de eeuw leefde, uit Le ningrad overgebracht waar het later deze maand zal worden tentoonge steld. Het schilderij is afkomstig uit de verzameling van Koning Willem II en kwam 115 jaar geleden in het bezit van het Hermitagemuseum in Leningrad. Het doek zal later ook in Brugge te zien zijn, waar de kunste naar woonde en werkte. Het schilderij zal te zien zijn op de Gossaert-tentoonstelling die van 15 mei tot 27 juni in het museum Boymans-Van Beuningen wordt ge houden. Deze tentoonstelling omvat in totaal 46 schilderijen, 24 tekenin gen en 10 prenten. Vondst koninklijke schat in het Midden-Oosten Het oudste ivoren miniatuurbecld Een Franse oudheidkundige expeditie onder leiding van prof. André Parrot heeft in Noord-Oost Syrië een 5.000 jaar oude koninklijke schat opgegraven, waarbij zich het oudste ivoren beeld bevindt dat tot dusverre in het Midden-Oosten is gevonden. De ontdekking, officieel een van de grootste oudheidkundige vondsten genoemd die in de 20ste eeuw in Syrië zijn gedaan, is door prof. Parrot op een persconferentie wereldkundig gemaakt. Hij verklaarde dat de schat was stig van Koning Mesannipadda, de aangetroffen in een vdas in het ko- [grondlegger van de eerste dynastie ninklijk paleis van de oude stad Mari, van het beroemde koninkrijk Meso- een vroegere Alkadische hoofdstad in potamië. noordelijk Mesopotamië. De schat dateert uit het derde mil- lenium voor Christus. Zij verkeert in r li een vrijwel perfecte toestand en heeft Vaas JllCIt ^CSCiieinJAeill niet van de tijd te lijden gehad, al- Prof. Parrat heeft Mari bU de Sy- j dus prof- Parrot- risch- Irakese grens gelegen in 1933 ontdekt. Sindsdien heeft hij er voort- i Vele DC el CU CS durend graafwerk laten verrichten i met steun van het Franse centrum voor wetenschappelijk speurwerk. bevatte geschenken aan Een Koning Gansud, de grondlegger Mari's tiende dynastie na de zond vloed. De geschenken waren afkom- dergelijk thea ien tientje en dan ziet men doorgaans nog maar uc 11U1KU1UC VMJ ilc„ ^Ulli>c uuitu_ een zeer middelmatige voorstelling reje ieven de eerste plaats inneemt, van een derderangsgezelschap. j grote moeilijkheid voor het J*ebben. &rote steden als Duitse toneelleven is niet gelegen Berlijn resp. 12 en 20 jn gebrek aan financiële mid- enke!.e delen. De circa 400 miljoen gulden subsidies voor toneel en opera, Hamburg schouwburgen, >p-klasse" te zien en horen krijgt. denken, dat deze zeer hoge gangsprijzen het operagezelschap staat zouden stellen zichzelf fi- ïcieel te bedruipen, dan is men er h naast. Alleen al het stadbe- r van Hamburg moet jaarlijks plaatsen te krijgen miljoen mark neertellen om de voorstellingen. m tra staande te houden. n toneel van het peil, dat we in onze grote steden gewend zijn. Wij hoeven dan ook niet ja loers te zijn op de kwantiteit van de schouwburgen in de Duitse ste den. Eist men kwaliteit, dan is het, gezien de zeer grote belangstelling en het zeer kleine aantal in aanmer king kqmende gezelschappen veel moeilijker voor een toneelliefhebber aan zijn trekken te komen dan in ons land, waar het vrij eenvoudig is eerste-klas In Holland Festival: "8 Nederland is nog goedkoopte-eiland" „Mlltter Courage und ihre Kinder" at wy in Nederland ook wat de luwburg betreft nog steeds op goedkoopte-eiland leven, blijkt men de toegangprijzen van het idere soort theater ziet: de goed- Besprekingen met de „Bühnen der Stadt Köln hebben thans tot het po sitieve resultaat geleid, dat dit en semble in het a.s. Holland Festival bereid is een tweetal opvoeringen te geven van een van zijn belangrijkste produkties, n.l. van Bertolt Brechts „Mutter Courage und Ihre Kinder". Deze voorstellingen die behoren de meest representatieve die de overheid jaarlijks verstrekt, voorkomt dit wel. De grote moeilijk heid is het gebrek aan goede acteurs. De 180 schouwburgen van de Bonds republiek moeten het, samen met de Oostenrijkse schouwburgen en de schouwburgen in het Duitstalige ge deelte van Zwitserland, doen met de nauwelijks meer dan honderd krach ten van de eerste rang, die er be schikbaar zfjn. Hier voelt men zeer duidelijk de gevolgen van de uitroei ing van het joodse bevolkingsdeel. Leidse koren werkten samen Callas schuldig? De openbare aanklager heeft de rechtbank in Milaan verzocht de operazangeres Maria Callas schuldig te bevinden aan het verbreken van haar huwelijk met de steenfabrikant Meneghini in 1949. De uitspraak in deze zaak kan nog wel enkele weken op zich laten wachten. Meneghini, die nu 67 is, trouwde Callas 15 jaar geleden. In 1959 werd Duits- wettige echtscheiding uitgesproken de belangrijkste voorwer pen is een miniatuur klein ivoren beeld van een naakte vrouw. Volgens hem moet dit het oudste ivoren beeldje zijn dat ooit in het Oosten is opgegraven. Het beeldje is ongeveer 8 cm. hoog. Andere voorwerpen in de vaas waren een beeldje van goud en zilver, een beeldje van een onbeken de Mari-godin, een beeldje van een adelaar van goud en ultramarijn, twee halssnoeren van roze kralen en verschillende gouden, zilveren en kor nalijnen juwelen. BONNS NIEUWE SCHOUWBURG met wederzijdse toestemming. In die tijd deden geruchten de ronde over een romance tussen Callas en de Griekse reder Onassis. Later beschuldigde Meneghini zijn ex-echtgenote ervan een financiële regeling die zij bij hun scheiding getroffen hadden niet nageleefd te hebben. Hy vroeg de rechtbank daarop Callas schuldig te verklaren aan hun scheiding. Als de rechtbank een beslissing Schneider. De decors en kostuums neemt in overeenstemming met het j gevolge zijn ontworpen door Bert Kistner, I verzoek van Meneghini, zoals de I traat. d. land, zullen worden gegeven op 5 juli in de Stadsschouwburg in Amster dam en op 6 juli in de Kon. Schouw burg in Den Haag. De muziek van deze „Cronik aus dem Dreissig jahrigen Krieg" is van Paul Dessau. De regisseur Peter Pa- litzsch wordt bij zijn veelomvattende werkzaamheden geassisteerd door Johann-Richard Hansel en Horst Mr. de Ruyter de Wildt opende als voorzitter van het ..Comité Bevrijdingsdag" het Bevrijdingsconcert in de Stadsgehoorzaal, bij gewoond door burgemeester en mevrouw Van der Willigen en vele stedelijke autoriteiten. Hij vergeleek de vrijheid die wij thans weer kennen en de onvrijheid der bezettingsjaren, waarin het uiten van eigen vrije mening in een positie bracht als het plegen van ver raad. Het is goed nu na twintig jaar nog steeds te gedenken, opdat wij niet vergeten hoe het toen zonder die vrijheid is geweest. mina Matthès) de party, een inge slopen gebruik zy deed dit met een prachtig dra gende stem. zy het dat de intonatie niet altyd feilloos geschiedde. Als Amor zong de sopraan Nelly v. d. Spek, heel zuiver en fyn, zonder de expressiviteit van de alt te evenaren. Daarnaast viel de kennismaking met de Antwerpse sopraan Angèle Geerts als Eurydice niet tegen. Zy voldeed in veel opzichten en bewoog zich vooral in de hoogte met groot gemak. Enige stemverruiming Voor de pauze stond achter het Utrechts Stedelyk Orkest het Madri gaal koor opgesteld, onder de leiding van Herman Strategier, om een ver klanking te verzorgen van Gluck's opera „Orphée" in verkorte concert- Het koor zong de Franse versie en voor Parijs had Gluck, die al met zoveel operafranje en onnatuurlyk- heid had afgerekend een tenor be stemd voor de Orpheus-party. Men weet dat hy voordien in Wenen, ten en modegril, een cas- met vrouwenstem, had daarbij terzyde gestaan door Gert I Officier van Justitie nu heeft aan- moeten gebruiken. Maar in beide ge- Fleischer. De muzikale leiding berustbevolen kan dat hem aanspraken vallen stond een man ten tonele en by Josef Uj. De titelrol wordt ver- j geven op een groter deel van hun dit is beslist Gluck's wil geweest. Nu tolkt door Ursula von Reibnitz. 1 gemeenschappelijke bezittingen. vervulde toch weer een alt (Wilhel- 2eer hoge prijzen 'voor antiek zilver ~Tr blykt vooral van de zyde van irticulieren byzonder veel belang- elling te bestaan voor antiek Ne- t&rlands zilver en men is graag be- j Jid er zeer hoge prijzen voor te be- i Dit bleek op een veiling by ul Brandt in Amsterdam van een llectie zilver uit patricisch bezit Sen paar zilveren kandelaars met j de Zutfense keuren uit 1774 en het esterteken van H. J. Wolters, ictoten f 13.000 op, een zilveren lotel met oude Amsterdamse keu- uit 1662, f 9.000, voor verschei- e presenteerbladen werden bedra- 1 van f 5.400, f 3.800, f 2.600 en g eens f 5.400 genoteerd. Een zil- ren inktgarnituur, bestaande uit ee kristallen flacons, werd geveild or f 1.900, een ovale broodmand or f 1.300, een zilveren kan met ipdeksel voor f 3.200, een kom met atte oren en deksel en oude Ba- iriase keur voor f 3.300, een huwe- ksbeker voor f 3.000, een koektrom- el f 1.409, een zilveren waterkan- rtje voor f 3.200, een brandewynKom or f 2.300, een mosterdpotje voor 1.050 en vier lepels voor f 1.600. >k een collectie zilveren kinder- eelgoed uit particulier bezit (en al rder tentoongesteld in het kasteel umenburgh in Vaassen) vond gre- 5 kopers. Voor de zeer kleine voor- srpjes legde men graag honderden lldens neer en een prijs van b.v. ¥780 voor een figuurtje voorstellende jn scharenslyper met zyn wagen geen zeldzaamheid. Zaterdagavond wordt de 100ste voorstelling gegeven van het Cabaret Pepijn in het thea ter aan de Nieuwe Schoolstraat in Den Haag. Naar men weet staat dit onder leiding van onze stadgenoot mr. Paul van Vliet. Tot nu toe heb ben 10.000 bezoekers de weg naar dit theater gevonden. Onder hen waren de Prinses sen Beatrix en Margriet. Vele autoriteiten zullen deze jubi leumvoorstelling bijwonen. Het Cabaret Pepijn is uitge nodigd het gedeelte na de pauze op het Boekenfeest in het Kur- haus (17 mei) te verzorgen. Hierboven de leden van dit Cabaretdat zich in korte'tijd een uitstekende naam heeft we ten te verwerven. V.l.n.r. Judith Bosch. Ferd. Hugas. Paul van Vliet, zijn echtgenote Liselore Gerritsen en Rob van Kreefeld. (Foto Ton Jansen, Rijswijk) In Bonn is gisteravond de nieuwe stadsschouwburg geopend in aanwe zigheid van president Liibke, kanse lier Erhard en andere Westduits® hoogwaardigheidsbekleders. De nieuwe schouwburg is naar de- drigaalkoor" en „Stem des Volks", m0cratische opvattingen gebouwd, alles onder leiding van Henk Briër, is yan alle 901 zetels zyn de gebeurte- tot een triomf geworden. nissen op het toneel uitstekend te De keuzebepaling op deze „Ode an volgen, die Freude" was, om de universele Het gebouw heeft 29 miljoen mark macht van tekst zowel als muziek, gekost. Het is een der modernste dachte komen, dat Beethovens' koor finale der „negende" ceremonieel is uitgevallen! De uitvoering ervan door US.O., solistenkwartet en een sa menbundeling van „Ex Animo", „Ma- j Strategier had beslist geluk met de leiding van de vier orkestinleidingen en zette trouwens het gehele appa raat geheel naar zijn hand. De koor fragmenten zijn zeer dankbaar voor de zangers gecomponeerd en werden door het Madrigaalkoor voor de ver wachtingen van een elite-ensemble voorbeschikt. Deze feiteUjke kantate is vrij brokkelig en soms overbeladen en dat zy niet voortdu rend tot klankschoonheid leidt, ja op de rand van de „schreeuw" komt, is Beethovens tekort. Een voorbeeldige vertolking, als door Briër tot stand gebracht, vernietigde evenwel alle bedenkingen. Aan de technische sa- mengang mankeerde hoegenaamd niets en in de passades, waar het or kest vry speelt, kon men constateren hoe Briër zakelijk en kunstzinnig ook een beroepsorkest kan inspireren en de klank tot het glanzende verzadi gingspunt gevoegd by een waarlyk j orkestraal reliëf weet te cultiveren. Het U.S.O. begrijpt hem intuïtief. Behalve Angèle Geerts en Wllhel- mina Matthès maakten de tenor ters schouwburg van Bonn ge- Chris van Werkom en de bariton schikt voor zowel toneelstukken als Herman Schey deel uit van het kwar- I operavoorst ellen. a de tenor Op de openingavond is het klas- kennen wij hier al sinds jaren en sieke Griekse drama „Oresteia" van hoe zouden wy de medewerking van Aeschylos in een nieuwe Duitse ver- Schey anders kunnen kenschetsen j taling opgevoerd. Morgenavond volgt dan als „majesteitelijk" en „bevry- de eerste opera - Mozart's „Don Glo- dend?" vanni" met de oorspronkelijke Ita- V. liaanse tekst. schouwburgen van Duitsland. De bouwkosten zyn gedragen door de stad Bonn en de staat Noordrijn- Westfalen. Verwacht wordt, dat de Bondsregering een jaarlykse subsidie van 6 miljoen mark zal verstrekken ter dekking van het tekort Het toneel bestaat uit zes delen. Vyf van die zes delen kunnen ieder afzonderlyk op en neer bewegen. Daarachter is een groot draaitoneel op wielen, dat zo nodig al draaiend kan rollen. Door een nieuw systeem kan de regisseur het toneel al naar behoefte heel klein of enorm groot maken. Evenals vele andere Duitse thea- Advertentle TOMADO De partituur zelf is in een wat ce- BRABANTIA remoniële trant geconcipieerd. Men kan liefde emotioneler uitdrukken! Roestvrij staal Geen mens zal echter ooit op de ge- K. Rapenburg 10 GESCHENKEN Telefoon 32041 Verschrikkingen uitgebeeld In het Joods Historisch Museum in het Waaggebouw in Am sterdam heeft de directeur, prof. dr. H. L. C. Jaffé dinsdagmiddag een kleine expositie geopend van werk van vijf joodse schilders, die in Theresienstadt gevangen hebben gezeten. Zij werden naar Auschwitz gedeporteerd waar vier om het leven kwamen. De vijfde overleed kort na zijn bevrijding. Al hun clandestien gemaakte teke ningen, die in Theresienstadt in beslag werden genomen, werden in Berlijn vernietigd. Van de schilderijen en tekeningen, die hun lot genoten indertijd veilig wisten te bewaren wordt nu een keuze in Amsterdam geëxposeerd. Tevens werden by de opening de eerste exemplaren uitgereikt van de in boekvorm verschenen catalogus der afdeling Oorlogsdocumentatie van het museum getiteld: „Documen ten van de jodenvervolging in Ne derland 1940 - 1945". De hierin op genomen documenten zyn beschre ven door de heer Louis Ph. Polak, daarin bygestaan door Liesbeth van Weezal. De uitgave van dit boekwerk werd mogeiyk gemaakt door een sub sidie van de „Conference on Jewish material claims against Germany" en een bydrage van mevrouw S. E. P. Polak-Schwarz te Amsterdam. Prof, dr. J. Presser schreef een „ten ge leide" voor het boek. De expositie die tot 8 juni duurt kwam tot stand met medewerking van het joods S taatsmuseum in Praag. De directeur daarvan, dr. V. Benda, schryft in zyn voorwoord in de catalogus o.m „De tentoonstel ling zal de verschrikkingen van het fascisme in de herinnering der be zoekers doen herleven. Tegen een mogelyke herleving daarvan moge de getuigenis der vermoorde kunste naars verrijzen als een dreigende waarschuwing". Prof Jaffé zei in zijn openings woord o.m.: „De kunstenaars hebben op hun manier getuigenis afgelegd van de verschrikkingen, van het leed, van de uitzinnige wreedheid, die zR met eigen ogen hadden gezien. Zy hebben niet alleen de feiten vastge legd, zy hebben gedaan wat kunste naars door tijden heem hebben ge daan: hun herinnering bewaard en zo dit gedenken vereeuwingd". De expositie omvat 83 tekeningen, gouaches en schilderijen, alsmede een aantal documenten. De heer Polak hield een korte in leiding op de in boekvorm versche nen catalogus (er komt ook een En gelse uitgave van), die begint met het gedicht van Sem Davids „afscheid der joden van Nederland". Er is o.m. een fotokopie in opgenomen van het „Wannsee Protokoll" van janua- ari 1942, de grondwet van de joden- vernietiging 1942-1945. Voorts een fotokopie van een Ne derlands krantenbericht van septem ber 1935 over de afkondiging der be ruchte Neur en berger wetten in Duitsland waardoor van toen af ook in Nederland geen huwelyken meer konden worden gesloten tuseen „Ariërs" en „niet-Ariërs" als een der betrokkenen een Duitser was. „Ras sendiscriminatie overal op de wereld, ook hier te lande, is nog aan de orde van de dag en wy lazen ook weer van gas." zo besloot de heer Polak zij inleiding.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 25