Vat. socialisme dekmantel van gruwelijk bewind "NATIONALE DANKSTOND IN PIETERSKERK ïïVie zich aan t recht vergrijpt ontbindt het leven t .GIJ ZIJT VRIJ! FOTO'S VOOR KONINGIN VEEL JEL'GD BIJ HERDENKING IN RIDDERZAAL Jongetje gestikt [P4M)& EAU DE COLOGNES GEPENSIONEERDEN: „DANKBAAR, MAAR NIET VOLDAAN" Bezetting door de Leidse schooljeugd in beeld gebracht Het is de jeugd eigen om liet bestaande niet direct te aanvaarden LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 MEI 1965 VIJFDE BLAD "IU |Dc Pieterskerk kerk van historie en traditie - was gisteren derom het middelpunt van een nationale plechtigheid: twintig bevrijding werd herdacht. In een kerk, waar in het verleden ere-promoties van Koningin Wilhelmina, een Winston Jhurchill en een generaal Smuts plaatsvonden en waar in 1574 de leidse burgerij samenstroomde om God te danken voor de bevrij- ing van het Spaanse juk, waren ook nu weer honderden de prk was geheel bezet samengekomen om bij vernieuwing uiting geven aan hun dankbaarheid voor de in 1945 ontvangen vrijheid. tlkiOver die vrijheid en de daaraan tpaard gaande vreugde sprak deze Chlend prof, mr. W. F. de Gaay prlman. Op 5 mei 1945, aldus de oogleraar, hing Nederland op eens vlaggen. Zij bleven hangen, één ieek, twee weken, tot in de derde eek. Toen kwam er een vriendelijke inmaning van de gemeentebestu- jn: men gaf in overweging het merkwaardig hoeveel er in dit tnd in overweging gegeven en in ierweging genomen wordt de laggen in de halen; het leven moest (jn gewone loop hernemen. Het in keurige bewoordingen ge lelde verzoek smaakte mij. aldus preker, niet en ik was blij dezelfde ag een vriend te ontmoeten, die verontwaardigd was. „De vlag- Wkn inhalen? Ze zijn gek. Dit is iets m je hele leven voor te vlaggen!" Inderdaad, de overwinning op het jfttionaal-socialisme was en is een pbeurtenis om er je hele leven voor p vlaggen. De vlaggen van de eerste rieken na 5 mei 1945 hingen er niet o maar. Zij verbeelden wat Ger- pandy vanuit Londen op de avond te an die dag onder woorden bracht: •oik van Nederland, gij zijt vrij! Oorlog tegen het ie- P iar nat. socialisme Vervolgens wees prof. mr. De Gaay fortman er op, dat de tweede we- rceldoorlog geen oorlog om ko- ftniën, grenswijzigingen, eeonomi- fche machtsposities of bevrediging ElNfan nationalistische aspiraties was. Bet was een oorlog voor of tegen het kationaal-socialisme. Dat gaf hem Tegelijkertijd een afschuwelijk en ïen eenvoudig karakter. Want het Dationaal-socialisme was in uit gangspunt en praktijk een goddeloze, ?eter een anti-goddelijke macht. Op (wee punten in het bijzonder is dat ïuidelijk. In zijn houding tegenover ie joden en in zijn gebruik van het recht. Het nationaal-socialisme was geba seerd op een afgodische rassentheo rie. Het ontkende, dat ieder mens van onschatbare waarde is. Slechts de zgn. ariër achtte het de moeite V/aaid. Maar de minachting voor de tuet-ariër zette zich ten aanzien van éen volk om in haat, een haat, die dreef naar zijn uitroeiing en die af grijselijk vindingrijk maakte voor wat betreft de daarvoor te bezigen öiiddelen. In zijn hardnekkige ijver de joden uit te roeien onthulde het bationaal-socialisme zijn anti-godde- lyk karakter, want het joodse volk draagt de eeuwen door met zich het grote geheim van Gods bedoeling met deze wereld. Onmisbare voorwaarde voor een menselijk samenleven van volken, groepen en enkelingen is het recht. Het dient de vrede, omdat het be schermt. toedeelt en ordent. Het is waar. dat niet alle recht goed recht is. Vaak is het gebruikt om belangen 'te bevoordelen, die dat niet verdien den; vaak is het aangewend tot be scherming van niet hun volk. maar Bich2elf dienende heersers. Wat de nationaal-socialisten echter met het recht hebben uitgehaald, ging deze en dergelijke misbruiken ver te bo ven. Stelselmatig hebben zij, aldus spreker, het recht gebruikt als dek mantel en hulpmiddel voor de uit voering van hun gruwelijk bewind. Systeem leidde naar volstrekte chaos Wie zich aan het recht vergrijpt, ontbindt het leven. Het nationaal- sociahsme pretendeerde een nieuw recht te brengen, dat de naar zjjn oordeel verziekte Europese maat schappij zou omvormen. Het liep uit OP een systeem, waarin geen men selijke waarde veilig was en dat via concentratiekampen, roof, moord, marteling, oorlog, verraad en chan tage naar een volstrekte chaos leidde. Aan het einde van zijn rede wees prof. De Gaay Fortman er op, dat bij iedere viering van de bevrijding het getal van ons, die er bij waren, kleiner, dat van onze kinderen en kleinkinderen, die oorlog en bezet ting niet hebben gekend, groter wordt. Alleen als wij luisteren naar hun vragen en hun kritiek aanvaar den zullen wij er in slagen samen met hen telkens opnieuw inhoud te geven aan de idealen, waarvoor wij in de oorlog stonden. Maar er is meer nodig. Hoe moeilijk het ook is en het zal naar mate de jaren verglii- den steeds moeilijker worden wij zullen aan onze kinderen en klein kinderen moeten blijven vertellen van de strijd, die ons leven gestem peld heeft en van de onvoorstelbare wijze, waarop wij er doorheen zijn gekomen. Behalve deze zo inhoudrijke rede was er voortreffelijke zang van het Heldria meisjeskoor uit Den Haag en In de Pieterskerk. Koningin Juliana en Prins Bernhard vol gen in het tekstboekje de volg orde van de dankstond. Geheel rechts de minister-presidentmr. J. M. L. Th. Cals. (Foto L.D./Holvast) las Ingeborg Elzevier het verhaal van Simon Carmiggelt „Hongerwin ter in de oorlog" voor en decla meerde zij het ontroerende gedicht „Dodenherdenking" van Gerrit Achterberg, gevolgd door „Na de be vrijding" van J. C. Bloem. Muzikaal werd deze dankstonde omlijst door orgelspel van Adriaan Blankenstein en de Brass Band o.l.v. Meindert Boekei. Met het zingen van de eerste en zesde strofe van het Wilhelmus werd deze indrukwekkende nationaale bij eenkomst besloten. Ons volk had op waardige en zinvolle wijze twintig jaar bevrijding herdacht. Drie kwar tier nadat Koningin Juliana en Prins Bernhard in de Pieters kerk waren gearriveerd, vertrokken zij naar de „Vlasakkers" om daar de militaire show bij te wonen. Drie kwartier nadat Ko ningin Juliana bij haar aan komst in de Pieterskerk door burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, was verwel komd, was zij reeds in het bezit van enkele foto's, die van dat moment door onze fotograaf ivaren genomen. De Prins nam de foto's hem door de burgemeester aange boden lachend in bezit, terwijl hij ze daarna onmid dellijk doorgaf aan de Ko ningin. Ook zij stelde dit snelle werken kennelijk bij zonder op prijs. Opvallend veel jeugd was dinsdag middag in de Ridderzaal in Den Haag onder de meer dan 700 Nederlan ders, die deelnamen aan de plech tige nationale bijeenkomst, die de voorzitters van het „Comité natio nale herdenking" en van het „comi té nationale herdenking militaire ge vallenen" organiseerden. De bijeen komst werd bijgewoond door de Ko ningin en Prins Bernhard. Medewerking aan de herdenking verleenden het nationaal jeugd orkest. het „Christelijk Haags Kna penkoor". het Koninklijk mannen koor „Die Haghe sanghers", de „Ko ninklijke militaire kapel", enige solis ten en de acteurs Jules Royaards en Jules Croiset. De minister van Staat dr. W. Drees, hield een herdenkings rede. Overal in het land werden op 4 mei herdenkingsdiensten gehouden. Alle treinen stopten om acht uur voor twee minuten stilte. Toen de familie Scholten uit Di- dam laat van de kermis thuis kwam, heeft hun achtjarig zoontje Theo op een gegeven moment een gummidop van een pas gekregen speelgoedge weer opgegeten. De jongen werd plot seling onwel en kon geen adem meer krijgen. Enkele uren mond-op-mond beademing mochten niet meer baten. Op de vergadering van de Leidse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden, die dinsdagmiddag in de Stadsgehoorzaal werd gehouden is uitvoerig gepraat over een naar mening van enkele leden nogal drastische contributieverhoging. Maar uiteindelijk kon de vergadering zich toch wel verenigen met de verhoging van twee gulden per jaar. Tijdens de goed bezochte bijeenkomst gaf het hoofdbestuurslid H. J. van Bentheim een uit eenzetting over de op 3 maart j.l. ingediende nieuwe pensioenwet. In zijn terugblik op het afgelopen verenigingsjaar kon voorzitter J. van der Molen tot zijn genoegen wijzen op enkele tastbare bewijzen van de positieverbetering van gepensioneer den. „Toch zijn er ook nu nog heel wat wensen onvervuld", zei de heer Van der Molen, die in het bijzonder de „vermaledijde 2% per dienstjaar", die wordt ingehouden op het pen sioen van ambtenaren in overheids dienst, hekelde. „Een ernstige aan tasting van de pensioenrechten", was zijn oordeel. Secretaris J P. Willems vertelde, dat het ledental van de afdeling 1186 bedroeg. Financieel zijn er blijkens het door penningmeester K.W. Wijk uitgebrachte verslag, geen al te grote problemen. De heren Van der Molen en G. L. Overdiep wer den in het bestuur herkozen. Beschouwing Dc heer Van Benthem wees in zijn algemene beschouwing over de op 3 maart j.l. ingediende nieuwe pen sioenwet allereerst op het feit, dat het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Bond van Gepension- weliswaar over het wetsont- Tentoonstelling in Boerhaavesaal In de Boerhaavezaal wordt tot het eind van deze week een ten toonstelling gehouden van teke ningen en andere werkstukken, die door leerlingen uit de vijfde en zesde klassen van vele Leidse lagere scholen zijn vervaardigd. De expositie is georganiseerd ter gelegenheid van de twintigste herdenking van de bevrijding. Op treffende wijze heeft de school jeugd de jaren 1940-A5 in beeld ge bracht. De verhalen van thuis, de vertelling van „de meester", de film en de literatuur zyn voor deze jeugd een bron van inspiratie geweest. Individueel en in groepsverband met gebruikmaking van allerlei tech nieken hebben de kinderen gewerkt onj tot deze expressie te komen. De tentoonstelling laat zien tot welke fraaie resultaten de inspanning van onze kinderen op het gebied van vormgeving kan leiden. De expositie de tentoonstellingscommissie heeft uit de vele inzendingen van de scho len een keuze moeten doer. is juist in deze dagen van herdenken een bezoek alleszins waard. Aan de lin ke; kant van de oude zaal hangen de tekeningen, die de ellende van de oorlog en de bezettingsjaren tot on derwerp hebben, terwijl aan de rech terzijde de blijdschap van de be vrijding tot uitdrukking is gebracht. De elf-jarige Joke Zeydner biedt Koningin Juliana bloemen aan. Rechts van de Koningin de voorzitter van het Nationaal Co mité. mr. H. A. M. T. Kolfscho ten. burgemeester van Den Haag. (Foto LD./Holvast) In het midden van deze zaal vindt de bezoeker een tafel met poppen, die een feestelijke bevrijdingsoptocht uitbeelden. Op andere tafels hebben kunstige plastieken een plaatsje ge vonden. Een speciale hoek is inge ruimd voor documentatie-materiaal in de vorm van werkstukken en opstellen van zesde klassers. Waardevol Deze interessante tentoonstelling is gisteimiddag officieel door de Leid- 1 se burgemeester geopend. Mr. G. C. van der Willigen achtte de vrije expressie daarom zo waar devol omdat het voor de jeugd een uitingsmogelijkheid Is, die kan bij dragen tot haar eigen ontwikkeling. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 8 mei geopend, 's-middags van 35 uur en 's-avonds van 7—9 wtrp in haar geheel zeer content is niet met alle bepalingen kan instem - Onder de vele bepalingen, die in af wijking c.q. aanvulling van de oude pensioenwet 1922 belangrijke en ook steeds gekoesterde wensen in vervul ling lieten gaan, noemde hij het recht op weduwenpensioen, indien een weduwe hertrouwt, het recht op eenzelfde pensioen na echtscheiding, indien het huwelijk op vordering van de vrouw werd ontbonden, het recht op pensioen voor weduwen van gewezen ambtenaren, die in het ver- Advertentle Energieke vriend Ieder mens is wel eens niet-zo- f it-als-anders. Maar gelukkig is er King die, als een energieke vriend, u er prompt weer boven op helpt. Natuurzuivere King: het beste J dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking! leden afstand hadden gedaan van het recht op ambtelijk gezinspensioen smeöe wijze waarop in de toekomst de rechtspraak in pensioenzaken zal zyn geregeld indien een belangheb bende van mening is dat hem be paalde rechten niet werden verleend. Na zijn aandachtig gehoor een korte toelichting op alle bepalingen in de toekomstige pensioenwet te heb ben gegeven, merkte de heer Van Benthem op, dat aan de grieven die de bond heeft tegen de 2% korting per dienstjaar t.a.v. de AOW-uitke- ring en het huidige systeem van de welvaartsvastheid helaas in de nieu we wet nog niet tegemoet wordt ge komen. „Wij kunnen", zo besloot hij zijn beschouwing, derhalve wel dank baar zijn voor wat komen gaat, maar nog niet voldaan. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen over bet besproken onderwerp werd een druk gebruik gemaakt. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met een kort opwekkend woord in het bij zonder wat betreft de individuele wer ving van nieuwe leden. Advertentie Burgemeester van Leiden i n her den kin gstoespraa k: ,,Het is de jeugd eigen om het bestaande niet zonder meer te aanvaarden. Zij wil de strijd opnemen voor het recht en naar haar inzichten wil zij de samenleving verder bouwen. Twintig jaar na de bevrijding, nu we vele verworvenheden maar al te vanzelfsperekend vin den, hebben we meer dan ooit nodig de stuwkracht van de ko mende generatie. Aan haar de taak om veel. dat nog niet af is, te voleindigen". Met deze woorden opende burge meester mr. G. C. van der Willigen gistermorgen het bevrijdingsfeest In Leiden. De burgemeester sprak van af het bordes aan de achterzijde van het Stadhuis, waar een handje vol Leidenaars zich had verzameld dp „massazang". Dit program ma-onderdeel ging vooraf aan de sportdemonstratie van „Jahn" op het Stadhuisplein. Droombee'd Mr. Van der Willigen zei in zijn herdenkingstoespraak, dat wij waarlyk reden hebben om de dag van de bevrijding te vieren". „De viering van de bevrijding zal ons moeten sterken in de wil om vrij te blijven en om die vrijheid waard te zijn". De burgemeester vroeg zich vervolgens af wat wij er in de afge lopen twintig jaar van hebben ge maakt. „Misschien niet datgene wat in 1945 als ideaal voor ogen stond, misschien niet hetgeen vele hadden gehoopt". Hy zag hierin echter niet direct redenen om ongerust te zyn: de werkelijkheid ligt nu een maal anders dan het droombeeld. .Naar ik meen hebben we in ieder geval sinds de bevrijding als posi tieve winst voor onze natie een beter samenspel tussen de verschil lende bevolkingsgroepen geboekt. Ondanks alle verscheidenheid die er is proberen we toch d? weg tot el kaar te vinden", aldus de burge- I meester in zijn herdenkingstoe spraak Het carillon in de toren van het Stadhuis liet hierna het Wilhelmus

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17