't is weer tijd voor KEES BUURMAN EXPOSEERT IN NIEUWKOOPS REGTHUYS Boekenweek zet in met film van Weisz LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 MEI 1965 VIJFDE BLAD Stijg' interesse in Toen wij drie jaar geleden naar Rotterdam kwamen, hebben wij ..Laten wij het drie jaar proberen, wat geduld hebben en hoe het uitpakt. Nu die drie jaar voorbij zijn hebben we met aagte bijgetekend en we zijn verheugd te hebben mogen consta- dat het schouwburgbezoek ..enorm is gestegen". Dit vertelde Robert de Vries, algemeen directeur van het Nieuw jtterdams Toneel ter inleiding van een uiteenzetting van de plan- li voor het komende seizoen. Het is de bedoeling in de toekomst het aantal voorstellingen in jitterdam zelfs op te voeren, wat o.m. mogelijk zal zijn omdat het Dtterdams Philharm. Orkest een eigen thuis krijgt. Vitaly zal als gastregisseur een stuk van Molière brengen, welk is nog niet bekenci. Ko van Dijk, na februari gedurende een vol seizoen vast aan het NRT verbonden, zal in een klas siek stuk een belangrijke rol spelen en daarnaast staan nog enkele Fran se stukken, o.a. „La balcon" en „Match" op de lijst. Een nieuw ex- periment is dat het NRT enkele „ge nerale repetities met publiek" wil gaan geven voor een beperkt aan tal belangstellenden (200 300). Repertoire NRT Bouw pas Electra", „Incident in fhy", „Obsessie" en „Op blote voe- in het park" zullen ook het vol- id seizoen op het repertoire blij- Het seizoen wordt geopend met too late" een blijspel en buitenland een groot succes de hier (nog) onbekende Ame- schrijver Arthur Sumner- g. Luc Lutz voert de regie. Verder van Miller „Van de brug af ge- in reprise worden gebracht, je Jan Teulings. „Luther" van Os- onder regie van Richard staat op de lijst en „Billet regie Robert de Vries. Georgy V. Beeren conservator Stedelijk Museum Opvolger van dr. L. Gans )e 33-jarige heer Wim Beeren, iservator van de afdeling moderne ist aan het Haagse Gemeente - iseum maakt sinds 1 mei j.l. deel van de staf van het Stedelijk eeüm in Amsterdam. Drs. W. A. Beeren heeft met ingang van die fde datum ontslag gevraagd uit k functie, welke hy sedert 1962 in 0 Haag bekleedde. Hij is nu in (sterdam dr. L. Gans opgevolgd als kfdconservator van de afdeling derne kunst. De heer Beeren heeft in Den Haag verworven door de orga stic van exposities als „Nieuwe „Zerd" en „Kinetische Hij werd algemeen aange- voor de opvolger van dr. Jos de die op 1 september het Gemeentemuseum verlaat als Het schijnt, dat p vertrek een gevolg is van moei- [heden met de directeur van dit jseum, mir. L. J. F. Wijsenbeek. Expositie Ter Braak en het faseisme In het Lambert ten Katehuis te Amsterdam (Herengracht 330-336) wordt van 14 mei tot 5 juni de ten toonstelling Menno ter Braak en het fascisme gehouden. Deze is opgezet en ingericht door H.E.L.I.O.S. vereniging der studen ten in de Nederlandse letteren aan de Universiteit van Amsterdam. In foto's, citaten en artikelen zal te zien zijn, hoe Ter Braak rea geerde op de politieke ontwikkelin gen onder het nazi-regime tussen 1933-1940, hoe zijn houding was te genover het antisemitisme, de boek verbranding: kortom al die feiten en gebeurtenissen die hem noodzaakten „partij" te kiezen tegen het natio- naal-socialisme in binnen- en bui tenland. Aan de opening, die verricht zal v/orden door de heer Arthur Lehning, zullen twee lezingen voorafgaan in de aula van de Universiteit (Lutherse kerk aan het Singel) door prof. dr. F. A. J. van Lier en de heer H. A. Gomperts. Advertentie r North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronic a. 11.15 en 18.45 i 10.30 en 18.45 li kunst Voor de in het „Regthuys" in Nieuwkoop geopend expositie van Leidse kunstschilder Kees Buurman bestond grote belangstel- De voorzitter van het .Kunstgenootschap 't Regthuys dokter J. Bremer sprak een kort welkomstwoord waarbij hij zijn vreug- uitte over de grote opkomst. De heer J. L. Logger, sfudent in de kunsthistorie in Leiden, hield \rvoIgens een inleiding tot deze expositie van schilderijen en no's van de heer Buurman, die in Niewkoop geen onbekende is verband met de schilderscursus, die door hem in deze plaats tt veel succes gegeven wordt. pe heer Logger wees er op, dat de fostenaar Buurman vooral de laat- i jaren explosief schoksgewijs is Drgestoten naar de wereld, waarin zijn werken heeft vervaardigd, rvolgens gaf hij een uiteenzetting 5r de betekenis van de werken van urman, waarin vooral de figuren plal in elkaar overgaan, waardoor Ee om beurten tot leven komen. De [•men zijn als het ware een con- tering, waarbij de elementen niet elkaar staan, maar deze onontwarbaar met elkaar Dat is dan ook het voor de werken van Men vindt er in een grens- waarin feitelijk alles in bewe is en waar onzekerheid en ver heersen. „Wij kunnen dit", de heer Logger „verstaan als beeldwording van die wereld, die sh bevindt tussen ons en de buiten- rreld en tussen ons zijn „nu en de cd". Dit spanningsveld waarin wij De voorzitter van het Kunst genootschap, dokter Bremer, vond. dat de haren van Buurman poor een kunstenaar véél te net jes zaten. Vandaar dat een van 'm zijn vrienden bereid was. daar m verandering in te brengen! (Foto Leldisch Dagblad) wij de ander ont- ,t ons ook fundamen- doet zijn, ziet Buur man als een onzeker grensgebied dat chaotisch en in hoge mate angstaan jagend is. De heer Buurman heeft Hierboven het werk van Kees Buurman ,,Om te 'oordelen de levenden en de doden", dat gro te belangstelling trok. (Foto Leidsch Dagblad) echter de moed gehad het om te zet ten in voorwerpen van een fascine rende kwaliteit. Zo zich zelf en ons de kans gevend „er inzicht-in en vat op te krijgen", aldus de heer Logger. Zowel de schilderijen in de bene denzaal als die litho's in de bovenzaal werden vervolgens tijdens die rond- gang met bijzondere interesse be zichtigd. De expositie is dagelijks tot 24 mei a.s. van 2 tot 5 uur geopend. ïrw Auteur Howard Spring overleden De bekende Engelse schrijver Ho ward Spring is in de ouderdom van 75 jaar overleden. Zijn gezondheid was reeds geruime tijd niet goed, maar hij is tot het laatst van zijn leven blijven schrijven. Spring, die zijn carrière begon als dagbladjour nalist, schreef romans en kinderboe ken Hij begon met verhalen voor zijn eigen zoons te schrijven. Tot zijn bekendste romans behoren: „Fame is the spur" en „My son, my son". Boek van Dylan Thomas wordt verfilmd De Amerikaanse filmregisseur Nicholas Ray heeft een contract met de Joegoslavische Avala filmstudio's getekend voor de regie van een film, die „De dokter en de duivel" wordt genoemd en gebaseerd is op een boek van Dylan Thomas. De mannelijke hoofdrol wordt gespeeld door Maximilian Schell en de vrouwelijke door Jane Fonda of Ge- raldine Chaplin. Miljoenste bezoeker in Schouwburg Tilburg De Stadsschouwburg in Tilburg heeft gisteravond bij een opvoering van „De meeuiw" door Ensemible zijn miljoenste bezoeker feestelijk ont vangen. Dank zij het zeer hoge ge middelde van circa 79% bezoekers per voorstelling sedert de opening op 1 maart 1961 kon deze mijlpaal wor den bereikt. De gelukkige was de Til- 'burgse mevrouw H. W. Louwerse, die een aantal geschenken kreeg aange boden. Ook de andere bezoekers deelden in de vreugde: zij ontvingen een cor sage en de dames kregen na afloop een gevuld bonbonsohaaltje, vervaar digd door de pottenbakker Henk Pot ters uit Oistenvijk. Int. koorfestival in 's Hertogenboseh Van dinsdag 25 t.m. zaterdag 29 mei wordt in het Casino in 's-Her- togenbosch voor de eerste maal een internationaal koorfestival gehou den. De organisatie berust bij de Federatie van Ned. Zangersbonden in samenwerking met de stad 's-Herto- genibosch. Er nemen koren aan deel uit Nederland, de Scandinavische landen, Duitsland, Amerika en België. Jules Hamel naar Centrum De toneelgroep Centrum heeft voor het volgende seizoen de acteur Jules Hamel Kunstenaarscongres in Amsterdam De Vereniging van beoefenaars der gebonden kunsten (GKF) houdt op 7 en 8 mei haar tweejaarlijkse con gres in het Stedelijk Museum in Am sterdam. Het congres is deze -keer ge wijd aan de opleiding van de ont- er per en zijn plaats Rollen voor bekende auteurs (Van onze Amsterdamse correspondent) De opening van de Boekenweek op 14 mei vermeldt op het fees telijke programma de première van de film ,,Een zondag op het eiland van de grand Jatte". De film is gemaakt door Frans Weisz naar een scenario van Anton Koolhaas en kwam tot stand met sub sidies van het ministerie van O. K. en W. en de 150-jarige Vereni ging ter bevordering van de belangen des boekhandels In het Aühambratiheater in Amster dam had gistermiddag de voorver toning plaats voor o.a. de circa 100 medewerkers, die het resultaat na af loop met een langdurig applaus waar deerden. De titel van de film is ontleend aan het schilderij van Seurat 'Un dimanche sur l'ile de la grande Jat te', een groot idyllisch tafereel, dat de filmmaker inspireerde tot een idyllisch begin, dat zich afspeelt in een park. Maar er is ook een onderti tel, „Zeven schrijvers op zoek naar een lezer". En die schrijvers ziet men ais onopgemerkte waarnemers tussen de mensen ln dat park. Beelden en ritmen veranderen wel als er een regenbui komt en het publiek een kasteel binnenvlucht. In het park zijn de schrijvers achtergebleven en zij zien door de ramen hoe het speel se leven in het kasteel voortgang vindt, waarbij het boek een belang rijke rol heeft, zij het dan dat het voor alles wordt gebruikt behalve om er in te lezen. „Jean Lévecq" en „De droom" tijdens Holland-Festival Twee Nederlandse opera's, die in opdracht van het Holland Festival zijn gecomponeerd en op één avond worden gebracht, „Jean Lévecq" van Guillaume Landré en „De Droom" van Ton de Leeuw, zullen onder lei ding van Bruno Maderna vijf voor stellingen beleven in het komende Holland Festival. Data en plaatsen zijn: Amsterdam (16 juni en 10 juli), Den Haag (19 juni en 12 juli) cn Utreht (22 juni). In de opera „Jean Lévecq", waar van de tekst is geschreven door Gabriel Smit naar gegevens van Guy de Maupassant, zal de titelrol wor den gezongen door Guus Hoekman. De rol van Hélène, zijn vrouw, wordt vervuld door Anny Delorie, terwijl Els Bolkestein de rol van hun doch ter Maria zal vertolken. Bijnen en Simon van Trirum zullen resp. cie rollen van Arm and en de Pastoor vervullen. Orkestrale medewerking wordt verleend door het U.S.O., de regie berust by Georg Reinhardt en de décors en kostuums zijn van Hein- rioh Wendel. De tweede opera, „De Droom", ge componeerd door Ton de Leeuw die eveneens de tekst verzorgde naar een oud Oost-Aziatisch verhaal, staat onder regie van Jac. Jacobi. Décors en kostuums zijn ontworpen door Roger Chailoux, voor de choreografie schappij. Tegelijk met het congrestekent Witaly Osins. Solistische wordt in het Stedelijk Museum een j medewerkers zijn Marco Bakker, tentoonstelling geopend van het werk j Sophia van Santé en Mimi Aarden, van de „Hochsohule für Gestaltung" Verder werkt het NCRV Vocaal in uim. Ensemble aan deze vooretelling mede. Dit filmgedeelte leende zich voor het toepassen van vele grapjes, die ook prompt zijn uitgebuit. Het sterk ste is echter als de schrijvers zich hebben terug getrokken in de be slotenheid van hun kasteel, uit vage klanken van gemompelde woor den en getypte letters groeit een ge zoem dat ons mee naar buiten voert, de stad in. Het is een stad vol le zende mensen en hun zoemen ver vult de lucht zozeer, dat het tenslotte de spelende mensen in het kasteel bereikt, die worden gewekt uit hun zelfgenoegzaamheid. Het is een geslaagde, hoewel niet zeer sterke filmfantasie geworden, die bovendien vermoedelijk slechts een klein publiek zal kunnen boeien. Tal van bekende schrijvers heb ben een rolletje in de film gekregen. Wij zagen o.a. Adriaan Morriën, Ed Hoornik, Harry Mulisch, Cees ■Nooteboom, Bert Voeten, Gerrit Kou- wenaar, Bert Schierbeeit, Gerard van het Reve, Ewald van Vugt, dr. Vic tor van Vriesland, Bertus Aafjes, Jan Crerner, Remco Campert en A. den Doolaard. Bijzonder fascinerend is de muziek van Roland Heppener, die wordt uitgevoerd door het Kunst maan d orkest. Prijsvraag over de Prijspenning De directeuren van Teylers Stich ting en de leden van Teylers tweede genootschap hebben de „Prijspen ning" gekozen als onderwerp voor hun prijsvraag voor het jaar 1965. Verlangd wordt een algemene be schouwing over de oorsprong en ontwikkeling van de „Prijspenning" in Europa tot aan het einde van de 18de eeuw. Het gebruik speciale prijs- of be- loningspenningen uit te reiken voor bijzondere prestaties op het gebied van kunst, wetenschap, landbouw e.d., schijnt terug te gaan tot het einde van de 16de eeuw. Bedoeld wordt niet een systematische be schrijving van de uitgegeven pen ningen, maar een algemene schets van de ontwikkeling van het genre in zijn cultuurhistorische samenhang. De prijs bestaat uit een gouden erepenning ter waarde van f. 400. of, zo de bekroonde daaraan de voorkeur mocht geven, uit een som geld van f. 400. De antwoorden moeten in het Nederlands, Frans, Engels, Duits of Italiaans zijn geschreven en vóór 1 januari 1968 aan de directeuren van Teylers Stichting worden inge zonden. „Klavinet" en Tubon zijn nieuwe Zweedse muziekin strumenten, die op de internatio nale muziekbeurs ln Frankfort te zien en te horen zullen zijn. De Tubon" (rechts), een pijp met klavier, produceert het geluid van een bariton-saxofoon of een elektrische bas. De „Klavinet" is een elektronisch mini-orgeltje, die de musicus in staat stelt, er staande bij te spelen

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9