vijfhonderd gewonden bij ontvangst van Liverpool Ed Hoppe sterkste in Valkenstrijd Adembenemend boord-aan-boord-gevecht met Laga paar(| „Vijfhonderd meter voor de finish pakken we ze Conditie Kost een bom duiten Turnkring Leiden opnieuw geklopt Twee nationale titels voor Mary van Ruiten LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 3 MEI 1965 VIERDE BLAD Hielp niet... Instructie voor de toeschouwers stuurlieden" stond er op de zhterpagina van het Varsity- rogramma te lezen. „Pas nadat 2 winnaar van de Varsity gefi- ished is en de overwinning he md gemaakt is, mogen wij ons zorzichtig te water begeven \mperatuur van het water 9 gra- m celsius". Het heeft zou iemand iets xders verwacht hebben? wei- geholpen bij het enerverende van de oude vieren. Toen de ereus Vier nog zeker een tiental van de finish verwijderd as, sprongen de meest-enthou- aste Amsterdamse supporters al water. Enkelen van hen kiva- zelfs in de baan van de terecht, die de te zwemmers slechts met kon ontwijken.. Valse starts Opvallend In de 82st« Varsity was het hoge aantal valse starts. Zelfs by het hoofdnummer moest de starter, die volgens de roeiers beslist zijn beste dag niet moet hebben gehad, driemaal in actie komen. I>e senior achten van Njord, Nereus en Triton zorgden in het slotnummer met vier valse starts zelfs voor een f ry race van Nereus-slag -TVA A AA y Maarten Kloosterman J* EEEE=====E Rijkspolitieman op Varsity- volgweg tegen teleurgesteld hin- nekend paard: „Nee, het is hier het Elinkwgkveld niet". Tot de omstanders: „Daar is (Van onze sportredacteur) Jutphaas, zondagmiddag „Vijfhonderd nieter voor de finish pakken we ze Nereus-slag Boeieild Maarten Kloosterman twee jaar terug nog Ne derlands beste B-skiffeur heeft zijn belofte gis termiddag op het Amsterdam-Rijn-kanaal waar ge maakt. Even voorbij de Galecopper-brug, precies daar waar hij had „gepland", kwam het grandioze moordende eindschot van de formidabel roeiende Amsterdamse Oude Vier. Het knakte Laga's bron zen Tokio-formatie afgemat reeds in het adembe nemende boord-aan-boord-gevecht met de Amster dammers, afgemat ook door de dodelijke tussen- sprints van routinier Kloosterman. Conditie was in deze „eerlijke" Varsity er was geen boeienvoor- deel doorslaggevend. En routine. Nereus had beide. Na de Galecop per-brug, waar Laga nog een kwart lengte voorsprong had, sprintten de hoofdstedelingen weg van de wan hopig vechtende Delftenaren. Naar Varsity-goud en naar een schitterend nieuw baanrecord. Terwijl Amster dam zich feesteüijfc juichend in het water wierp om de helden te huldi gen, liet op het wandelterrein de roodgejaste Laga-aanhang zich moe deloos geslagen in het modderige gras vallen en borg het Collegium van het Leids Studenten-Corps zwij gend de officiële blauw-witte linten zorgvuldig op, want ook kanshebber ten onder gegaan. Geen rol De „tempobeulen" uit Leiden heb ben dit jaar in het hoofdnummer van deze 82ste Varsity geen rol van betekenis kunnen spelen. Zij eindig den op de derde plaats, waarvoor zij op het tweede plan nog geruime tijd strijd hebben moeten leveren met Triton, de ditmaal teleurstel lende winnaar van 1964, en Aegir. Een pleister op de Leidse wonde was de zege in de Stuurmanloze Vier, het tweede deel van de Head of the River-Acht. In een boord-aan-boord- gevecht, al even enerverend als het hoofdnummer, versloegen de Leidse studenten, bij wie Koch op drie zat, Nereus met enkele centimeters ver schil. Een onaangename verrassing Zoals gezegd maakten bij de Oude Vieren Nereus en Laga de show. Zel den heeft een Varsity-hoofdnummer een dergelijk boeiend gevecht van start tot finish te zien gegeven. Na duizend meter had Nereus een taf-lengte voorsprong, na 1500 meter waren de rollen omgedraaid. Tot 500 meter voor het einde was in dit fan tastische boord-aan-boord-duel nim mer het voordeel doorslaggevend. De geraffineerde tussensprints van Kloosterman, die, naar mate de eind streep in zicht kwam, een steeds hoger tempo ging slaan, bij de Galecopper-brug, met nog 900 meter te roeien, 38 slagen per minuut voor Nereus tegen 34 voor Laga trok ken de Amsterdamse formatie steeds weer naast de Delftse vier. Slag Mullink van Laga kon tenslotte het Nereus-geweld niet meer opvangen. Sprintend joeg Kloosterman Nereus naar de gouden plakken. Stokvis, op twee, barstte in snikken uit, toen de hoofdstedelijke vier in orkanen van gejuich de finish/toren Uitsla gi en Nieuwelingen vier: 1. Laga 7.20.4; 2. Nereus 7.34; 3. Aegir 7.38,4; 4. Njord 7.52,0; 5. Argo 8.05,0. Junioren twee: 1. Nereus 8.48,3; 2. Laga 8.51,3; 3. Njord; 4. Triton. Vier zonder stuurman: 1. Njord 7.17,8; 2. Nereus 7.18,6. Skiff: 1. Brinch (Aegir) 8.26,3; 2. Edelman (Skad'i) 8.41,8; 3. Keiler (Triton) Lichte acht: 1. Triton 7.02,2; 2. Argo 7.4,0; 3. Laga; 4. Aegir; 5. Nereus. Junior vier: 1. Triton 7.25,0; 2. Laga 7.31,0; 3. Nereus; 4. Aegir; 5. Argo; 6. Njord. Overnaadse vier: 1. Laga 8.17,0; 2. Njord 8.26.8; 3. Nereus 8.31; 4. Skadi 8.37; 5. Triton 8.42; 6. Aegir 8.53. Oude Vier (hoofdnummer 3000 meter)1. Nereus 10.28,8 (nieuw record, oude ree 10.32,6 van Argo uit 1961); 2. Laga 10.34,1; 3. Njord 10.39,8; 4. Triton 10.47,6; 5. Aegir; 6. Skadii; 7. Argo. Eerste jaars achten: 1. Nereus 6.30,4; 2. Argo 6.35,8; 3. Triton 6.36,2; 4. Aegir 6.40,6. Liverpool heeft de cupwinnaars een wilde bereid. Een menigte van 200.000 men en had zich zondag voor het stadhuis ver- ameld. Toen de autobus met de voetballers rriveerde, doorbrak de mensenmenigte de af- etting. Veertig mensen werden hierbij zo ern- tig gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten vorden opgenomen. Talrijke personen liepen en arm- of beenbreuk op. Er waren ook velen, lie flauw vielen in de drukte. Zij werden in het Het was geen fraaie match. „Ik denk dat ik volgend jaar maar niet ga", zei Leo Horn op London Airport. „Het kost een bom duiten het is het eigenlijk niet waard". al herhaaldelijk aangeklampt met de ze vraag. Men leest de honger in de ogen. En dat gaat zo maar door. de lange weg van het station naar het stadion, dat als een tempel op de heuvel wenkt. (Van onze speciale verslaggever) stadhuis weer op de been geholpen. Volgens de eerste schattingen hebben ongeveer 500 perso nen zich onder doktersbehandeling moeten stel len. Bereden politie moest ingrijpen om de me nigte in toom te houden en de orde te herstellen. Liverpool veroverde zaterdag in het Wembley Stadion de Engelse voetbalbeker door Leeds United in de verlenging na de normale speel tijd was de stand 0-0 met 2-1 te verslaan DE „JITTERS" Hij heeft het al eens eerder ge- maar ieder jaar opnieuw als e Cupfinal in zicht komit, krijgt hij e „jitters". Want wie eenmaal de :eer van Wembley geproefd heeft, een beetje een verloren man. Hoe- ei waarschijnlijk nog niet zó verlo- ;n als de Engelsen die 25 pond (250 ulden) betaald hebben om binnen te omen. „Anybody a spare ticket?" Iemand nog een kaartje over?" ip het station, waar duizenden uit e extra treinen stromen, wordt men Kleurig Ieder jaar op deze weg hetzelfde bonte schouwspel van de schuifelen de luidruchtige, kleurig uitgedoste massa, met daartussen de schreeu wende venters van programma's, bad ges, souvenirs, ijsjes, hot dogs, Ham burgers. Zelfs de strijdkreet van het Leger des Heils weerklinkt, met de waarschuwing „God ziet op u neer". Plotseling een gejuich en ge schreeuw van jewelste als een auto bus luid toeterend zich eer. weg baant tussen de menigte. Het gejuich komt van de „witten", de Leeds-supporters, hot geschreeuw van de „roden", de aanhangers van Liverpool. Voor een raam een ietwat verbaasd, ver schrikt gezicht van de donkere Zuid alrikaner Johanneson. die dit voor de eerste keer meemaakt. The Saints Juichend tilt Liverpool-■ voerder Ron Yeats de boven het hoofd. Cup In het stadion gaan beide partijen pas goed tegen elkaar te keer. De strijdkreten van de „witten", die naar het schijnt minder in getal zijn, worden overstemd door het strijdlied van de „roden": „The Saint are marohing in". Zelfs onder de community singing kunnen de Li- verpool-aanhangers zich niet inhou den, hetgeen Frank Rea, die telken- jare de massa tot de zang begeestert, niet leuk vindt en hem een beetje korzelig zonder applaus het zanggestoelte doet verlaten. Dan breekt een donderend gejuich los: de ploegen marcheren het sta diën binnen en stellen zich voor de koninklijke loge op, waar Koningin Eh/abeth glimlachend toekijkt hoe Prins Philip de spelers de hand drukt en een babbeltje met hen maakt. Het is dit alles, die sfeer van Wembley, dat het ogenschijnlijk zo koele Engelse publiek een dag in zijn I greep heeft. Vraag niet V'-aag nu niet aan een witte of een rode hoe hij de wedstrijd ge vonden heeft, want de eerste helft heeft alleen maar afschuwelijk de smoor in en de laatste kan zijn ge luk niet op. Denk maar aan die malle Beatle, die na het eerste doel punt, een kopbal van Hunt in de tweede minuut van de verlenging, door vier koele bobby's van het veld moest worden gedragen. Hij lag nog te kronkelen van uitzinnige vreugde. Denk aan het vreugdegezang, dat uit de rode hoek opsteeg na dat doel punt, na de gescandeerde kreet „St. John, St. John", aan het plotseling wegsterven daarvan toen in de elfde minuut Bremner gelijk maakte, waarna een storm opstak in de witte hoek. Dat zijn de emoties van de supporters Die van de Liverpool aanhangers bereikten in de 20ste mi nuut van de verlenging een hoogte punt, toen St. John de afgod van Liverpool zijn club naar de Cup kopte, het heerlijkste, het dier baarste sportsymbool van good-old England. Heilig De cupfinale is heilig en aller mid delen zijn geoorloofd. Harde tackles, de tegenstander geen decimeter ruim te geven, dat is „all in the game". Het gaat er alleen maar om; wie mag straks van de Koningin de Cup in ontvangst nemen. Over hard spel gesproken: alle 22 spelers hebben de wedstrijd uitge speeld, maar wij hadden na afloop hun benen wel eens willen zien. smak met zijn schouder, dat hij de Het moeten stuk voor stuk land- I gehele wedstrijd zijn rechterarm ter- kaarten zijn geweest. Maar dat is het nauwernood durfde bewegen. Die moderne voetbal. Zo hard moet je hing er maar zo'n beetje bij. Maar werden. zolang hij kon voetballen, werd er Byrne, de linksback van Liverpool gevoetbald Na afloop bleek, dat hij sleutelbeen had gebroken maakte al in de eerste minuten Overnaadse twee: 1. Laga 8.52,5; 2. Nereus 8.59,0. Lichte vier: 1. Argo 7.26,8; 2. Aegir 7.28,6; 3. Laga 7.29,8; 4. Triton 7.30,6. Achten: 1. Nereus 6.18,3; 2. Triton 6.23,3; 3. Njord. Het traditionele beeld na het hoofdnummer van de Varsity: Nereus-supporters huldigen hun prachtige Vier. (Foto L.D./Holvast) Toch geen uitzichtloos resultaat Turnkring zaterdag in de Gymnas- 371.90) Alleen Martin Laman (DOS) tiekzaal aan de Du Rieustraat stevige nederlaag geleden tegen de Zeeland-Brabant combinatie (Zebra). In dit geval spreken de cijfers ech ter eenzijdige taal, want de Zebra dankte haar puntenzege geheel en al aan het enorme overwicht bg de he ren en jongens. By de dames en meisjes toonde Leiden zich absoluut sterker, zg het dat het verschil hier niet zo hoog opliep. Met andere woor den: de uitslag geeft geen juist beeld van de verhoudingen. Bij de meisjes won Leiden 197.20 tegen 190.90; een zege die voor namelijk tot stand kwam door het goede werk van Marjan van Va- rick (Concordia) en Carla de Groot (Brunhilde) die tweede en derde in het persoonlijk klassement werden. Die voorsprong ging echter totaal verloren bij de jongens, waar Ze- I oor-Kaag met traditioneel gevecht Dit weekeinde is het Kaagseizoen met de Voor-Kaag-wedstrgden ge opend. En reeds op deze eerste zeil- dagen heeft de welhaast traditionele Valkenstrijd tussen Ed Hoppe en E. Rolf van der Baumen een nieuw ver volg gekregen. Het was dit keer niet Rolf van der Baumen, die met de zege ging strij- kenken. Wel won hij zaterdagmiddag de eerste wedstrijd voor F.G.W. Gou- driaan en Hoppe, maar gisteren wa ren de rollen omgedraaid. Er Hoppe was 's morgens onstuit baar (Rolf van der Baumen werd vijfde) en ook 's middags ging de Leidenaar als eerste door de finish. Hij bleef hiermee ver voor op zijn „eeuwige" rivaal. Minder fel was de strijd in de Finnjollenklasse. Daar stad Henk van der Rest met kop en schouders boven de overigen uit. Driemaal ging hij als St. John scoort in de Cupfinal tegen Leeds United het de doelpunt. eerste over de eindstreep. R. Kag- chelland en A. A. Hofland, die resp. met 4-3-2 en 3-2-5 uitslagen werden als tweede en derde geklasseerd. In de Regenboogklasse viel moei lijk te voorspellen, wie als eindover winnaar uit de strijd zou komen. Hofland begon uitstekend met een overwinning vóór Kist en Do v. d. Hulst. Gisteren liet Hofland het ech ter afweten. Van der Hulst zegevier - oe 's morgens en in de middag kwam Dick Postema als eerste aan. Hofland werd slechts zesde en vijfde. In de eindstand werd Do v. d. Hulst eerste met 42 punten, Postema tweede (35), Hofland derde (34) en Cor Kist vier- Hevig Hevig was ook de strijd in de 16 m2 Streepklasse. Daarbij komt nog de merkwaardige vergissing van ver schillende prominente zeilers, die aan een ronde van de baan begonnen, terwijl er slechts één ronde was voor geschreven. P. J. Kempeneers, die de ochtendwedstrijd had gewonnen, nam daarbij zijn kans waar door wél goed te varen en voor de tweede maal als eerste te eindigen en zodoende tevens eindwinnaar te worden voor J. v. d. Kooy, H. v. d. Kooy, G. Hegie en H. J. Worst. In de Pampusklasse gaven de deel nemers elkaar weinig toe. G. K. Pau- li won de eerste wedstrijd, H. J. Du- chateau eiste de tweede zege voor I zich op, terwijl J. v. d. Harst in de WKft I wel me^ z^n tweec*e Plaats in de laatste wedstrijd genoeg punten ver- zameld om eindoverwinnaar te wor den. Tweede werd H. J. Duchateau. De grootste deelname was in de Solo-klasse. Niet minder dan 23 deel nemers kwamen in de A-klasse aan start, terwijl de B-klasse er 17 telde In de eerste klasse kwam R. W. F. Meijer het best voor de dag met de resultaten 2-1-1. In de B-klasse zegevierde R Kühne met 14 punten voorsprong op G. F. Koning. In de Vaurienklasse won mej. R. Sarabèr vóór F. W. Lodders, M. van Berge Henegouwen en A. Pons, ter wijl de 12 Voetsjollenklasse werd ge- door M. Behrend. De winnaars in de overige klassen luiden: Olympiajollen: 1. C. A. A. Visser, 2. T. Westen. Spankerklasse: Borsboom, 2. T. Alblas. Vrij heidsklasse A: 1. mej. M. Warmen- hoven, 2. B. R. Schotel. Flying Ju niorklasse: 1. G. W. A. Lamsvelt, 2. R. A. P. v. Leeuwen. Schakelklasse: 1. mej. M. van Wgk, 2. W. van Ber gen. Sternklasse: 1. mej. S. Hozee, 2. A. A. J. Tonino. Jeugdklasse A: 1. J. Krediet, 2. T. B. Huurman. Jeugd klasse B. 1. J. Beydals, 2. T. Kroeze. kon de beste vertegenwoordigers 1 Zebra volgen en hg eindigde in de individuele uitslag verdiend als twee de (103.30) adhter Oh. v. d. Ven (104.90). Bij de heren kreeg Leiden v v een zeer zware klap te verwer ken. Zebra, met maar liefst vier he ren van het regionale keurkorps in de gelederen, toonde zich veruit su perieur en won zoals het wilde. Hoe hard de beste Leidenaars (Henk de Vries en Henny Sieval) ook vochten, zij bleven toch wel op enige afstand van mannen als Vermandei, Ver- meersch en Meesters. De Vries eindigde als vierde, een halve punt achter Meesters en Sie val werd vijfde, ruim twee punten achter zijn stadgenoot. In de totale uitslag bij de heren bleef Leiden bij Zebra zeer veel ten achter: 514.70 te gen 487.30. Revanche De Leidse dames (Nettie van Wijk, Nel Verzaal, Anke Platteel, Mag- da Breedveld, Kitty Nieboer en Franske van Deursen) namen voor die zware nederlaag echter goed re vanche door Zebra met 345.1 tegen 329.8 te verslaan. Deze wedstrijd be tekende de officiële rentree van Fransje van Deursen in wedstrijd verband en zoals wij al bij Brun hilde's uitvoering schreven: men mag die come-back met alle vertrou wen tegemoet zien. Ze liet zaterdag beslist nog niet het achterste van haar tong zien (bij de vrije oefening liet zij nog heel wat onderdelen weg) maar dat is niet anders dan ver standig te noemen. Desondanks la gen haar cijfers tussen de 9.15 (sprong) en 9.40 (brug), waarmee zij ruimschoots eerste werd in de indi viduele stand (74.20). Op de tweede plaats eindigde de dit seizoen aan zienlijk aan kracht winnende Anke Platteel, die evenals in Sliedreoht voortreffelijk op dreef was op paard en brug ongelijk (71.30). Samenvattend: een zo op het oog grote nederlaag voor de Turnkring Leiden, maar zeker geen uitzichtloos resultaat. De voetbal interland ItaliëWa les, die zaterdag in Florence werd ge speeld is geëindigd in een 4—1 zege voor de Italianen. Bij de rust had Italië een 10 voorsprong. Tafeltenniskanipioenschappen Mary van Ruiten, het veertien- meisjes jarige Roelofarendsveense meisje, heeft gisteren in Dieren het Neder lands junior kampioenschap tafelten nis in de wacht gesleept. In de finale versloeg het Treffers-meisje de kam pioene van 1964, Mieke ten Broek. In twee games greep Mary van Ruiten haar eerste Nederlandse titel. Met 2113 en 2118 werd Mieke ten Broek, tweede bij de dit jaar gehou den Benelux-kampioenschapp, ver slagen. Lian Roodenburg (DOCOS), die met Mieke ten Broek in Luxem burg uitkwam, werd reeds in de eer ste ronde uitgeschakeld. Ook het dubbelspel leverde bij de .Treffers" overwinning op. Mary van Ruiten speelt pas vier jaar won met Nelly Elstgeest haar tweede titel. In de finale werd de combinatie Nora Broksterman (Steeds Vooruit) en Anneke van der Meer (Treffers) met 21—17, 21—14 geklopt. Bij de jongens was de afvaardiging van De Treffers minder succesvol. Kees Vesseur, titelhouder van 1964, werd reeds in de eerste ronde ge wipt door de Rotterdammer Seelaar. Ook in het dubbelspel kwam Vesseur niet in de eindstrijd. In de halve finale verloor hij met Henk van Rui ten met 2220, 25—23 van Timo Feeff en Holtz Appel.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7