VLEES ,K O' KarelI Leiden krijgt nieuw reddingsmateriaal 20 jaar Kasten met vverpgordeJ Leidenaars in finale van Brasem-concours Bijeenkomst bij bevrijdingsboom Tien mei trekken oud-strijders naar oude stellingen terug Baldadige Vnachts jongens op pad LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 3 MEI 1965 TWEEDE BLAD (Advertentie) Zorg wordt toevertrouwd aan brandweer Leiden krijgt nieuw reddings materiaal. Er komen in totaal achttien nieuwe reddingskasten op door de politie vastgestelde plaatsen in de stad, terwijl de oude aan brugleuningen e.d. bevestigde reddingshaken worden ver nieuwd en aangepast aan de ge wijzigde behoeften. Zoals bekend zijn in de stad op ver schillende plaatsen door de ge meente dreggen geplaatst. Reddingsbrigade Tot voor kort was daarnaast aan de Leidse Reddingsbrigade het aan brengen van kastjes met reddings middelen en het onderhoud ervan toevertrouwd. De brigade beschikt over voortvaren de bestuursleden en leden, die met opoffering van vrije tijd en met Eervol ontslag N. A. Commandeur In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd is aan onze stadgenoot, de heer N. A. Comman deur, eervol ontslag verleend uit 7ijn functie van inspecteur van de volks gezondheid, in het bijzonder belast met het toezicht op de naleving van de Vleeskeuringswet en tevens in specteur van de Veeartsenij kundige Dienst. DAMMEN Bronstring leidt in LDDB-strijd De uitslagen en de standen van de strijd om het damkampioenschap van de LDDB luiden: Hoofdklasse: Van der ZwanVar- kevisser afg.; HeemskerkKlein jr. 11BronstringSlingerland 11 Van HoveVan Leeuwen 11; Pas- schierImming 11Klein'Slin gerland 02; Van LeeuwenVan der Zwan 20: ZwetslootZwaan 11; SlingerlandVarkevisser 2—0. Stand: 1. E. P. Bronstring 711; 2. Th. Zwetsloot 47; 3. en 4. J. van Leeuwen en J. Slingerland 57; 5. W. Heemskerk 56; 6. en 7. A. van der Zwan en A. van Hove 66; 8. W. Klein 76; 9. J. Passchier 4—5; 10. J. Zwaan 64; 11. N. B. J. Im ming 72; 12. C. Varkevisser 31; 13. H. Klinkenberg 41. Eerste klasseLemmersBrunt 0—2; Slingerland— Masurel afg.; Vati Marle—Pijl 2—0. Stand: 1. Van Marle 3—6: 2. J. Masurel 23; 3. C. Brunt 33; 4. P. Pijl 32; 5. C. Slingerland 21; 6. S. Lemmers 31. Jeugd: Zonneveld—Verwey 2—0; Van der KroefVan der Leek 0—2. Stand: 1. en 2. A. Zonneveld en P. v. d. Kroef 3—4; 3. P. v. d. Leek 3—3; 4. T. Verwey 3—1. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Wedvlucht vanaf Vilvoorde. In concours 218 dui ven. Aankomst eerste duif 12.13.23 uur. Uitslag: 1. A. Siera. 2. T. v. Duuren, 3. W. Doesburg, 4. N. v .d. Dop, 5. H. d. Haas, 6. W. Tolboom, 7. K. de Febre, 8-9 K. Passchier, 10. S. Koster. (Advertentie) V Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f30,— en f40.—. Of het allerbeste van f 200.en f 400. Horlogcr v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het. Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. Officiële publikaties bliek toegankenjKe verguwuixi verlol'slokaliteiten gelegenheid 1 veel enthousiasme het materiaal verzorgden. Aangezien de Leidse Reddingsbri gade niet meer over de noodzake lijke geldmiddelen en een redelijke werkplaats beschikte, heeft het gemeentebestuur, na overleg met de commissaris van politie, het vervaardigen en het onderhoud van alle in de stad aan te brengen red dingsmiddelen aan zich getrokken. De vervaardiging en het onderhoud van de reddingskasten en red dingshaken is nu toevertrouwd aan de brandweer. Er komen, zoals gezegd, In het ge heel achttien nieuwe reddingskas ten, voorzien van een werpgordel met op een haspel gewonden ny- lonkoord. Morgenmiddag om twee uur wordt de eerste reddingskast,, van een serie van vier, geplaatst aan de Kanaalweg bij de dekenfa- briek van Van Wijk. Mensenlevens Aan het publiek wordt dringend ver zocht het reddingsmateriaal niet te misbruiken en bij het constate ren van vernieling of beschadi ging onverwijld de politie hiervan in kennis te stellen. „ONDERONS VIERT FEEST In de „Kleine Burcht" in Leiden vierden bestuur en leden van de buurtvereniging „Onder Ons" het 20-jarig bestaan. Na een kort ope ningswoord van de voorzitter van de feestcommissie, de heer P. Hel- versteijn werd het bestuur gehuldigd. De bestuursleden kregen een en veloppe met inhoud en hun dames een bloemetje. Voorzitter A. van der Velden gaf een overzicht van het tijdperk 1 mei 1945 tot 1 mei 1965. De heer Bik werd onder grote bijval tot beschermheer van de vereniging benoemd. De leden P. Bol en A. Arnoldus boden wisselprijz'en aan. Het huidige bestuur van „Onder Ons" bestaat uit de heren A. van der Velden, J. Rietkerk, J. Heus, H. Dogelmans en G. Linschoten. De feestcommissie bestond uit de heren P. Heiversteijn, J. van der Zeeuw en H. Kijk i. d. Vegte. Het trio „Tire Rijnsons" zorgde voor veel vertier. BEVRIJDINGSDAG IN LEIDEN Het programma voor de vie ring van de Bevrijdingsdag ziet er als volgt uit: 8.30 uur Massazang Stadhuis plein (ontsteking bevrijdings vuur) 8.30—9.00 uur Doopsgezinde kerk. Interkerkelijke dankdienst 8.45—9.45 uur Stadhuisplein sportdemonstratie „Jahn"; 9.0012.00 uur Speurtochten voor jeugd (Kaasmarkt, Bern- hardkade, Ten Katestraat, v. d. Werfpark). Daarna in Kikker polder kindercircus „Atleta"; 11.30 uur Herdenking bevrij ding in Professorenwijk (Zee- manlaan) 2.00 uur Volksdansen Stad huisplein; 3.00 uur Volksdansen Bevrij dingsplein; 4.00 uur Volksdansen School plein Oppenheimstraat; 8.00 uur Bevrijdingsconcert Stadsgehoorzaal 9.00 uur Muzikale rondvaart R.-K. Harmonie. Op 5 mei in Professorenwijk: Ook in de Professorenwijk zal de bevrijding van ons land op 5 mei worden herdacht. Om half twaalf 's morgens is er een plechtige samenkomst bij de bevrijdingsboom op de Zee manlaan, waar de burgemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, een herdenkingsrede hoopt uit te spreken. Onmiddel lijk daarna heeft de kranslegging plaats. Het christelijk muziekgezelschap „Concordia" heeft zich bereid ver klaard om aan deze plechtigheid me dewerking te verlenen. Na deze samenkomst bij de bevrij dingsboom is er een gekostumeerde optocht voor kinderen van zeven jaar< of ouder. De optocht, waaraan prij zen zijn verbonden voor de mooiste en origineelste kostuums, gaat naar de speelweide. Daar wacht de kinde ren een leuke verrassing. Het bestuur van de buurt- en speeltuinvereniging „De Professoren wijk" hoopt, dat alle wijkbewoners op deze feestelijke herdenkingsdag de vlag zullen uitsteken. Oecumenische dankdienst •erking met het Dekenaat belegt de Oecumenische Raad Leiden woensdagochtend om 8.30 uur in de Doopsgezinde kerk een oecumenische REÜNIE 28 R.I. DORDRECHT De eerste drie finalisten van het tweede Brasem-concours zijn be kend. De Haagse gitaarband „The Stars" eindigde zaterdagavond tfj- dens de eerste van de drie voor ronden op de eerste plaats. De vier man sterke jury kende de rustig spelende Hagenaars 29 punten toe. The Rickey's uit Leiden, twee muzi kale clowns, (foto) legden met slechts anderhalve punt ach terstand op de tweede plaats be slag. The Sparks (Grotebroek), een beatle-groep, ging met 27 punten als derde naar de eindstrijd over. Voor deze eerste avond van het Bra sem-concours bestond reeds veel belangstelling. De Pancratiuszaal in Roelofarendsveen, waar deze ta lentenjacht onder auspiciën van de tafeltennisvereniging De Tref fers wordt gehouden, was met ruim tweehonderd toeschouwers zeer goed gevuld. Lustrumconcert „Kunst en Ontspanning" Dinsdag 11 mei vindt in de Stads gehoorzaal een lustrumconcert plaats, ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van K. en O. Het Rott. Philh. Orkest zal dan onder leiding I van Frans-Paul Decker uitvoeren j George Gershwins „Am American in j Paris", enkele hoogtepunten uit diens „Porgy and Bess", n.l. „Sum mertime" en „It ain't necessarly so", alsmede vele hoogtepunten uit „Westside Story" van Leonard Bern stein. De opnamen, die Cees van Zijtveld (Radio Veronica) van de gehele avond heeft gemaakt, zullen waar schijnlijk reeds vrijdagmiddag worden uitgezonden. Ook van de overige avonden worden opnamen gemaakt (Foto Leidsch Dagblad) Rectificatie In ons verslag de turndemonstraties op het Stad huisplein is een regel weggevallen over het aantal deelnemende vereni gingen. Aan de demonstraties werd meege werkt door Brunhilde, DOS, Groen Wit, Jahn, Excelsior, Nieuw Brun hilde, Victorie en de Prof. v. d. Leeuw Ulo. uit Leiden en omgeving, zullen de oudstrfjders ook weer een bezoek brengen aan de stellingen, welke zij in die bange dagen betrokken. .Tegen half één lag ik in de nacht van 9 op 10 mei 1940 onder de dekens. Niet erg gerust, maar toch ook niet vermoedend, dat ik er om vier uur uit zou rennen, om te zien wat al dat plotselinge lawaai betekende, 't Was gauw begrepen. Tientallen vuilgrijze vliegtuigen. Neerdalende parachutisten. Onophoudelijk blaffen van het afweergeschut, 't Was duidelijk. De tweede grote wereldoor log was voor ons begonnen. Ik ga er niet over uitweiden, wat er in de dagen en de jaren daarna gebeurd is. Het ligt alles nog vers in ons geheugen. En ieder van ons kreeg zijn deel. Wij hopen zoiets nooit meer mee te maken. Toch blijf ik altijd één licht punt zien in al de ellende die wij moesten doormaken. Wij hebben elkander gevonden. Wij zijn beter gaan begrijpen. Wij zagen dat ivij elkaar nodig hadden. Een veldprediker zei eens tegen mij: „Dat er nu toch een oorlog nodig was om ons bij elkaar te slaan". Ja, inderdaad, wij leefden zo stroef langs elkaar heen. Normaal contact tussen andersdenkenden scheen zo goed als onmogelijk te zijn. Dat is Gode zij dank veranderd. Dat 28 R.I. nu al zoveel jaren bij eenkomt in de kerk in Dubbeldam en daar wordt toegesproken door een oud-veldprediker en oud-aalmoeze nier is voor ons allen normaal. Wfj denken op zo'n dag nauwelijks aan godsdienstige verschillen. Het oor logsleed heeft ons gemaakt tot één grote familie. Moge het altijd zo blij ven. Dikke scheidingsmuren zijn af gebroken. Mogen wij ze nooit meer opbouwen!", aldus schrijft een zich niet-noemende aalmoezenier in het gedenkboekje van 28 R.I., dat ter ge legenheid van de komende reünie van oudstrijders (10 mei in Dordrecht) is verschenen. an 28 R.I.-ers. Vooraf komen zij om 10.15 uur bij een in de Benthienkazerne in Dor drecht, waar om 11 uur onder leiding van hun voormalige commandant, majoor C. W. E. van Hoek, een korte bijeenkomst wordt gehouden, gevolgd door een kerkdienst. Om 12.45 uur vindt dan een kranslegging plaats op de graven van de gesneuvelde kame raden. Oudstrijders, die aan deze reü nie wensen deel te nemen, kunnen zich in verbinding stellen met de heer R. Middelkoop, Hoge Morsweg 96 ln Leiden. Spoor van vernielingen De politie heeft in de afgelopen nacht omstreeks half twee, na een telefo nische melding van een oplettende militair, vier jongens uit Leiden aangehouden, die in de omgeving van de Morsweg baldadigheden pleegden. De jongens, resp. 18, 17 en 16 jaar oud, lieten in dit deel van de stad een spoor van vernielingen achter. Verkeersborden werden uit de grond gerukt en in het water gegooid en van geparkeerd staande auto's werden ruitenwissers, antennes en achteruit kijkspiegels moedwillig vernield. De baldadige jongens „we deden het zomaar" zijn na hun aanhouding op de Rynsburgersingel naar het politiebureau gebracht. Aanslagen in Leopoldstad In Bandaloengwa. een gemeente van de Kongolese hoofdstad Leopoldstad, zijn zaterdagavond handgranaten geworpen in een zwembad en een vermaakscentrum, hetgeen aan vier Kongolezen het leven heeft gekost. Voorts werden handgranaten geworpen in twee open-luchtbars in de gemeente Kin- sjasja. Hier en in Bandaloeng wa werden meer dan 25 personen gewond en naar een ziekenhuis ge bracht. Ln mei en juni 1964 werden in Leopoldstad herhaaldelijk aanslagen met plastiekbommen gepleegd, doch nadien is dit niet meer voorgeko men. Ook niet tijdens de vrijdag jl. geëindigde verkiezingsperiode. Urk heeft zaterdag het jaar lijkse feest ter gelegenheid vat de opening van het nieuwe pa revue gevierd. Voordat de schepen uitvoeren I de gepavoiseerde schepen. pantoffel parade plaats op de kade langs I genomen. Zijn toestand Wapenstilstand van een week in rann van Koets j In diplomatieke kringen in Nieuw Delhi werd vanochtend bekend dat voor het gebied van Koetsj een wapenstilstand van een week is overeengekomen tussen India en Pakistan. Een verslaggever meldde echter uit het gebied dat de Pakistanen vanochtend gedurende korte tijd opnieuw hebben geschoten. Premier Sjastri zei in het Indiase Hogerhuis, dat premier Wilson van Engeland zijn pogingen om tot een wapenstilstand in de rann van Koetsj te komen, voortzet. Hij verzekerde het Huis, dat hij zou blijven vast houden aan herstel van de vroegere toestand, de terugkeer van de troe pen tot hun oorspronkelijke stellin gen. De afgelopen drie dagen heb ben er geen grote gevechten plaats gehad. De Pakistanen hebben tijdens de gevechten in het gebied zware verliezen geleden, aldus de Indiase premier. Twee arrestaties na dodelijk ongeluk De 22-jarige mevrouw Veuger-Van Goor uit Hollandsche Veld is vrij dagavond om het leven gekomen, toen ze werd aangereden door een personenauto, waarin twee jongelui zaten, die Koningmnedag hadden gev.erd in Hoogeveen en onder in vloed van sterke drank verkeerden. Geen van beiden heeft een rijbe wijs. De ene jongen, uit Coevorden, nam na het ongeluk de vlucht en is zaterdagmorgen door de gemeentepo- litie van Coevorden gearresteerd. De andere, de eigenaar van de wagen, j iemand uit Hoogeveen, is ook inge- I sloten. Het is nog niet bekend wie i de wagen heeft bestuurd, i Het slachtoffer was met haar man ook naar Hoogeveen geweest. Ze stonden aan de kant van de weg de brommer te repareren toen de wa- gen op hen inreed. Mevrouw Veuger werd veertig meter weggeslingerd. Haar man is met enkele fracturen in het ziekenhuis in Hoogeveen op- le- Ter gelegenheid van liet 20-jarig bestaan van de Leidse volksuniversi teit „K en O" organiseert het be stuur een herdenkingsbijeenkomst in de Leidse Schouwburg op donderdag 20 mei, 's avonds om 8 uur. Daar zal prof. dr. C. W. Mönnich spreken over „Metamorfosen, culturele en geeste lijke veranderingen die zich hebben voorgedaan na de wereldoorlog". Na de pauze volgt een optreden van het Haags cabaretgezelschap „Pepijn" onder leiding van de Leidenaar Paul van Vliet. In de Lakenhal wordt een ontvangst gehouden na afloop van de herdenkingsbijeenkomst. (op maandag 10 en woensdag 12 mei zijn er lustrumvoorstellingen voor gele en groene kaarthouders in de Schouw burg, waarvoor het cabaretgezel schap Pepijn is geëngageerd. CHARMANT Scherven optle weg Op de Maresingel is zaterdagmid dag omstreeks kwart over vijf het verkeer gedurende bijna een kwartier gestagneerd, omdat van een melk- auto honderd lege melkflessen waren gevallen. Het heeft nog heel wat moeite gekost om de rijbaan scherf- vrij te maken. Kerkelijk Leven Westhem. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden R. Petersen te Bergum (Fr.). GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Zuldwolde (Dr.) J. te Grand Rapids (USA). Vrouwen kunnen in Erankrijk predikant worden De nationale synode van de Her vormde Kerk in Frankrijk heeft za terdag besloten dat allr ambten, ook dat van predikant, in het vervolg open zullen staan voor vrouwen. De synode nam het besluit met 47 tegen 38 stemmen bij drie ont houdingen na een langdurig debat waarop enkelen de vrees uitten dat een dergelijk besluit moeilijkheden zou geven bij de oecumene, met de R.-K. Kerk en de Orthodoxe Kerk. Het vraagstuk van het predikan- te/iambt is voor vrouwen jarenlang het onderwerp van studie geweest. In Frankrijk is reeds een vrouwelij ke predikant, juffrouw Schmidt, die na de nationale synode van 1949 be vestigd is. De synode had toen beslo ten dat vrouwen bij wijze van uit zondering tot het ambt konden wor den toegelaten. Na die tyd is echter geen vrouw meer als predikant bevestigd. isgevaarlijk. Rassenstrijd Zes werkers voor rassengelijkheid zijn gewond bij gevechten die uitbra ken toen een groep van ongeveer honderd personen iu Somerville (Tennessee) probeerden na te gaan of de voorschriften voor rassengelijk heid werden nageleefd in vyf restau rants en cafetaria's. Een van de gewonden werd neerge stoken, een ander kreeg een slag met j een honkbalknuppel op het hoofd. De vermoedelijke dader van de mes- I steek is gearresteerd. Het is een sla ger. De meesten van de groep waren negers. De leidster van de demon stratie heeft verklaard dat in de res- I taurants en cafetaria's de negers werden bediend. De blanken die hen vergezelden werden niet bediend. Een strijder voor de burgerrechten heeft meegedeeld, dat in Indianola (Mississippi) in drie huizen van ne gers en een „vrijheidshuis" Molotow- cocktails zijn geworpen. Twee huizen zijn door het vuur vernield, maar er |zyn geen gewonden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3