LEiDSCH DAGBLAD Johnson wil rode revolte in S. Domingo voorkomen Twee taxichauffeurs Amsterdam overvallen m Drommen toeristen naar kust Veiligheidsraad op Russisch verzoek- OAS is ontevreden Vredesmissie van vijf OAS-leden AUTO OVER DE KOP BIJ ALPHEN Cambodja breekt met Ver. Staten Dader van Tilburgse roofoverval gegrepen Twintig gewonden De 100.000 eruit Nederlands elftal JONGETJE (11) GEDOOD DODENHERDENKING VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST (9uc/ QUt Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 3 MEI 1965 No. 31556 Directeur: A van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse volkeren kunnen niet toelaten dat er op het westelijk halfrond een tweede Cuba ontstaat. Dat heeft president Johnson gisteravond voor de tv gezegd, nadat hij had aangekon digd dat er nog eens 4500 Amerikaanse militairen zullen worden ontscheept in de Dominicaanse republiek. Het is steeds duidelijker, dat de Amerikaanse troepenzendingen naar de Dominicaanse republiek totnutoe 14.000 man een nieuwe schakel vormen in de buitenlandse politiek van Johnson. Dat er een ernstige situatie is, blijkt niet alleen uit een Russisch initiatief om de Veiligheidsraad vandaag bijeen te laten komen „wegens een nieuwe agressieve daad van het Amerikaanse impe rialisme", maar ook uit het feit dat de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, een op zijn agenda staande reis naar Europ; heeft afgezegd. Hij wordt nu George Ball. De Latynsamerikaanse leden van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) zijn niet opgetogen over het zenden van Amerikaanse troe pen. De OAS heeft als vredestichter een groepje van vijf gedelegeerden naar het onrustige eiland gezonden. Maar men is nogal verstoord dat president Johnson troepen heeft ge vervangen door onderminister Bestuurder overleden De 41-jarige ongehuwde metaal bewerker G. van Rijswijk uit Al- blasserdam is gistermiddag na e'n verkeersongeluk op de Steekterweg, de Rijksstraatweg tussen Alphen en Zwammerdam, overleden. Een 70- jarige heer uit Rotterdam is ernstig gewond geraakt en moest naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden Korden overgebracht. Het ongeluk gebeurde om 4 uur. Een Daf-personenauto raakte door nog onopgehelderde oorzaak van de weg. De wagen sloeg enkele malen over de kop. Hierbij werd de be stuurder, de heer V. Rijswijk, met portier en al uit de wagen geslin gerd, terwijl een inzittende door de achterruit vloog. Drie andere inzit tenden, onder wie een kind, werden licht gewond. Om enkele minuten over 4 wer den politie, ambulance en een dokter in Alphen gewaarschuwd. Om 5 mi nuten voor half 5 arriveerde de po litie, de ambulance nog 7 minuten later. Cambodja heeft vandaag besloten de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten te verbreken. Dit heeft het staatshoofd, prins Norodom Sihahoek, in 'n radio-uitzending be- bendgemaakt. WEERBERICHT ONBESTENDIG Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later enkele opkla ringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 4 MEI Zon op: 5.05 uur; onder: 20.09 uur. Maan op :6.51 uur; onder: -.— uur. Hoogwater in Katwijk te 4.58 en 17.23 uur; laagwater te 0.50 en 13.16 uur. ij Dit bestaat alt 18 pagina'» zonden zonder een woord van over leg met de andere leden van de or ganisatie. Hoge ambtenaren in Washington zeggen openlijk, dat de Amerikaanse troepenzendingen mede bedoeld zijn om maohtsovememing in de Domi nicaanse republiek door communisten of vrienden van Castro te voorko men. Aanvankelijk werd gezegd dat de mariniers slechts tot taak hadden Amerikaanse staatsburgers en andere buitenlanders te evacueren. Later zou gebleken zijn, dat de communisten de leiden van de pro-Bosch-groep had den overgenomen. Volgens een let terlijke verklaring van president Johnson hebben talloze aanhangers van ex-president Bosch een toevlucht gezocht in buitenlandse ambassades nadat communistische samenzweer ders zich van de opstandige beweging tegen de Dominicaanse autoriteiten meester hadden gemaakt. V.S. zenden hulp President Johnson verklaarde ver der dat het optreden der Amerikaan se strijdkrachten heeft voorkomen dat onder de Amerikanen èn andere buitenlanders in de Dominicaanse re publiek mensenlevens verloren zijn gegaan. Meer dan 5.000 buitenlanders, onder wie 1.500 Amerikanen, wach ten nog op evacuatie en deze zal on middellijk ter hand worden genomen. De Verenigde Staten steunen nie mand in het bijzonder, ook geen en kele groepering, aldus de Amerikaan se president. Hun doel is slechts de levens van de Amerikanen en andere buitenlanders te beschermen. Voorts moeten de Amerikaanse strijdkrach ten verhinderen, zo mogelijk zonder bloedvergieten, dat zich op het wes telijk halfrond een nieuwe commu nistische staat vestigt. Het is de taak der Amerikaanse volkeren het Domi nicaanse volk te helpen bij het zoe ken naar de weg naar vrijheid, recht vaardigheid en vooruitgang. De pre sident deelde nog mede opdracht te hebben gegeven voor het zenden van levensmiddelen en medicijnen naar de Dominicaanse republiek. De bovengenoemde vredesmissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten is vandaag haar werk begon nen terwyl in San Domingo nog he vig door sluipschutters werd gescho ten. De leden kregen bescherming van Amerikaanse parachutisten. De rebellen hebben gisteravond met automatische wapens het vuur ge opend op de versterkte Amerikaanse troepen, die tevens met handgranaten bestookt werden. Het vuur werd weer geopend, toen de Amerikanen op de achtste dag van de revolte in de frontlinies vermoeide loyale troepen aflosten. De strijd werd heropend on danks de wapenstilstand, waarmede beide partyen ingestemd hadden om de weg te banen voor een grote In- teramerikaanse vredespoging. Slot pag. 2 Net uit cle gevangenis (Van onze Bossche correspondent) Een 41-jarige opperman vorig jaar vrij gekomen na een gevan genisstraf van 12 jaar wegens doodslag is zaterdagavond in zijn huidige woonplaats Delft ge arresteerd, verdacht van het ple gen van een roofoverval op de 23- ONTPLOFFING IN GRONINGEN Een hevige ontploffing heeft zich vanmiddag even voor half twee voorgedaan in de Friesch-Groning se coöperatieve beetwortelsuikerfa briek aan de rand van de stad Groningen. Er zyn 20 licht tot ern stig gewonden. Een enorme blauwe steekvlam schoot van de eerste tot de zesde etage van het zeefgebouw, waarin zich 100 personen bevonden. Tien am bulancewagens brachten de slacht offers, die dringend doktershulp behoefden, in allerijl naar het Aca demisch Ziekenhuis. De ontploffing ontstond op de eerste etage. De mannen, die-daar werk ten, werden door de klap een flink eind omhoog geworpen. Deuren werden weggeslagen. De stroom viel uit. Arbeiders zochten veiligheid in kelder en onder suikerzakken, terwijl het vuur omhoog schoot door de verbindingstunnel. Op het fabrieksterrein heerste direct na de geweldige ontploffing een enor me chaos. Van alle kanten schoot hulp toe. Brandweer ging het vuur te lijf. jarige mevrouw R. de Kok—Van de Ven uit Tilburg. Het slachtoffer echtgenote van een bouwvakarbeider en zelf over dag als dienstbode werkzaam bij een Tilburgse familie werd woensdag, op haar vrije middag, in haar woning aan de Veemarkt straat door een man neergeslagen. Ze liep daarbij zo ernstige hoofd wonden op, dat voor haar leven werd gevreesd. Toen mevrouw De Kok zaterdag in het St. Elisabeth- ziekenhuis in Tilburg even ont waakte uit een coma, noemde zij de naam van de man, die haar zou hebben aangevallen. Op dat moment waren twee van de vijf Tilburgse rechercheurs, die vier dagen onafgebroken met de oplossing van het raadsel waren bezig geweest, reeds in Delft om de opperman te arresteren. Via een intensief buurtonderzoek in Til burg leidde het spoor namelijk ook naar Delft. Het motief van de over val op de weerloze vrouw is waar schijnlijk roof geweest. De dader heeft althans een portemonnee met 100 gulden gestolen. Eenzelfde motief had de opperman ook op 31 maart 1952, toen hij de dienstbode Liesje van Breda uit Biest-Houtakker op de weg van Tilburg naar haar woonplaats van het leven beroofde. Dat gebeurde op een eenzame plaats langs het Wilhelminakanaal. De man werd toen veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Bjj de trekking van de vierde klasse der 567ste staatsloterij is de 100000 gevallen op no. 099096. De winnende loten zijn verkocht door mevrouw C. Ittman in Amsterdam, Gouda, Rotterdam, Brielle en Den Haag. Tegen Leeds United (Van onze correspondent) Het Nederlands voetbalelftal, dat woensdag a.s., aanvang twee uur het Feijenoordstadion tegen Leeds United uitkomt, is als volgt samen- Pieters Graafland (Feijenoord), Flinkevleugel, Israël en Schrijvers (allen DWS) en Veldhoen (Feijen oord), Lazeroms (Sparta) of Muller (Ajax) en Haak (Feijenoord), Swa (Ajax), Geurtsen (DWS), II. Groot en Bergholtz (beiden Feijenoord). Reserve: Doesburg (Sparta). In elk geval zal Bergholtz in plaats van de geblesseerde Moulijn links buiten spelen, terwijl de rechtsbui tenplaats door de Ajacied Swart zal worden bezet. Voorts is als „afwer ker" Geurtsen (DWS) in de v« hoede opgenomen. Prins Bernhard heeft zater dagmiddag bij het Nationaal Monument op de Dam in de hoofdstad, namens de groot meester der Militaire Willems orde, Koningin Juliana, een krans gelegd. De Kon. Militaire Kapel ver zorgde de muzikale omlijsting van deze plechtigheid, die ge houden werd in het kader van de viering van het 150-jarig be staan van de M.W.O. De prins zat daarna aan bij de lunch van een grote groep ridders MWO in Krasnapolsky. Alarmlicht op auto's? 'Van onze Amsterdamse correspondent) Twee taxi-chauffeurs zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam overvallen. Eén van hen werd met een mes in de rug gestoken en zó ernstig gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Onder de 1200 Amsterdamse taxi chauffeurs is grote ongerustheid ont staan. ZU willen voorkomen, dat hier een rituatie komt als in Duitsland, waar de laatste jaren zeer veel roof overvallen op chauffeurs zijn ge pleegd. De Amsterdamse chauffeurs willen aandringen op preventieve maatregelen. Eén van de plannen die gisteren druk werden besproken, de taxi's te voorzien van een groen zwaailicht dat in noodgevallen de aandacht van de omgeving kan trek- Betaal jij maar' - einde, vooral zaterdag: twee niet alledaag-s voorkomende verschijn selen die drommen dagjesmensen naar onze kuststrook deden trek ken. Zelfs op het strand was het genoeglijk. Lekker lui soezen onder levensgrote parasols. Naar schatting kwamen meer dan vierhonderdduizend buitenlanders ons land binnen. De drukte con centreerde zich vtoral in de bollen streek en in de badplaatsen. De door de SVV verzorgde logiesinformatiediensten hebben bijzonder hard moeten wer ken om 17.000 toeristen, die zelf geen onderdak hadden kunnen vin den, aan onderkomen te helpen. In de vier grote steden in de Rand stad, maar ook in Leiden, Haarlem, Katwijk, Noord wijk en Zandvoort was de hotelaccnrnmndatie geheel bezet. Niet bI'"-" de bollen en het strand, ook de bloeiende Betuwe be zoekers. Saterdag was het verkeer over het algemeen nog goed te verwerken, maar gisteren liep het op sommige plaatsen hopeloos vast. Velen zoch ten in hun auto's een droog heen komen, toen hun zonnige vakantie idylle werd verstoord door flinke regenbuien: gebruikelijke ellende met vervelend lange wachttijden bij het kruispunt Oudenrijn bij Utrecht en een chaos op het tra ject Ut eht Den Haag, waar de brug over de Gouwe by Waddinxveen door werkzaamheden een groot obstakel vormde. In Leiden konden de auto's gistermiddag slechts stap voets over de Rynsburgerweg „schuifelen", lot slot een bezoekersiystje: Keuken hof ruim 100.000; Madurodam 35.000; Schiphol 23.000; de pier 20.000; Wassenaars dierenpark 6.500. het Leidseplein een klant voor tuinstad Slotervaart. De man zei i de Johan Huizingalaan te willen, maar vroeg tenslotte maar enkele honderden meters door te rijden. De heer Meyer stopte tenslotte en no de het tarief. Toen hy achterom keek, zag hy een pistool op zich ge richt. „Betaal jij my maar", zei de passagier. De chauffeur raakte niet in paniek. Hij deed alsof hy zijn portefeuille wilde pakken, maar opende tegelij kertijd de deur en liet zich toen plot seling onder luid geschreeuw uit de auto vallen. Hiermee trok hij de as daoht van enkele voorby gangers omwonenden. De overvaller schrok nam de benen. De man is nog niet gevonden. De politie beschikt een vaag signalement: leeftyd circa Knaapje wilde zijn moeder tonen dat hij kon autorijden (Van onze Enschedese correspondent) De 11-jarige Harry Leusink uit Eibergen is listermiddag, toen hy een auto achteruit wilde ryden, zo zwaar gewond geraakt, dat hy in een ziekenhuis in Enschede is overleden. Harry wilde zyn moeder laten zien, dat hy de auto, die naast het huis stond, wel een eindje achteruit kon ryden. Behalve hyzelf en de moeder zat ook een zusje in de wagen. Ver- mogedelijk heeft de jongen te fors op het gaspedaal gedrukt, want plot seling schoot de auto met een be hoorlijke snelheid dwars de weg over, om vervolgens tegen een muur van de fabriek te botsen. Door de botsing vlogen de portie ren open. Harry en zyn moeder wer den eruit geslingerd. De jongen raakte bekneld tussen de auto en de muur en werd zwaargewond. Me vrouw Leusink kreeg een hoofdwond en vermoedelijk ook een hersen schudding. Beiden werden naar het ziekenhuis in Enschede gebracht waar Harry is overleden. DINSDAG 4 MEI 7.30 UUR in de MAREKERK. 8.30 UUR STILLE TOCHT. Messteken Precies vyf uur later, in de vroege zondagochtend, werd de 51-jarige taxichauffeur E. F. van Gogh het slachtoffer van een roofovervaL Hy meldde zich geheel overstuur op het politiebureau Jonas Daniël Meyer- plein, waar hy by binnenkomst het bewustzijn verloor. Hij bleek vier messteken in de rug te hebben. Toen hy by kennis kwam, vertelde de heer Van Gogh, dat hy een kleur ling had vervoerd, die hem in de stil le Plan tag edoklaan met een mes in de schouder had gestoken. De over valler scheen daarvan wel te zyn geschrokken, want hy stak nog en kele malen in het wilde weg en vluchtte daarop. Het signalement van de kleurling werd onmiddellyk aan de patrouille auto's doorgegeven. Korte tyd later werd een 18-jarige Ghanees aange houden in de Straalstraat die bleek te beschikken over een knipmes, waaraan bloed kleefde. Tydens een verhoor gaf de knaap toe de chauf feur te hebben willen overvallen. De jongeman was in april weggelopen uit het internaat Kranenburg in Dor drecht, waar hy handelswetenschap pen studeerde. Hij zou geen zin meer in de studie hebben gehad en nu plannen hebben om in Duitsland wiskunde te leren en daarna piloot in Ghana te worden. teinvo i Uit het Leidsch Dagblad van 4 Mei 1865: f Er bestaat te Deventer een j zoodanig gebrek aan kleine J ivoningen, dat vele personen t in groote verlegenheid zijn, niet wetende waai hun intrek te nemen. Voor een huisje van 70 cent huur 's weeks hebben zich 34 huurders aan gemeld. Op 40-jarigen leeftijd is dezer dagen te Parijs in de oreeselijkste ellende overle den een vrouw, die 20 jaren geleden op de openbare bals de koningin was. Zij maakte ioor kolendamp een einde aan haar leven

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1