eilen i ópel Boot hoeft niet duur te zijn FASCINEREND HET ke het van hef strand vertrekken en aankomen op een andere plaats dan het verenigingstrand verbie den. Maar ondanks deze beperking neemt het aantal boten jaarlijks toe. De drang naar avontuur, het verlangen naar het open water en de wens om de overbevolkte plassen en meren te ontvluchten wordt steeds sterker Het zeezeilen vanaf het strand behoeft geen al te dure sport te zijn. Natuur lijk kan men het duur maken, maar indien men geen twee linkse handen heeft, hoeft dat beslist niet. Van de ruim tachtig schepen, die deze zomer weer vanaf het Katwijkse en Noordwijkse vereni- gingsstrand zee kiezen, is een aanzienlijk gedeelte zelf gebouwd of herbouwd. Deels naar eigen ontwer pen, deels naar aangepas te en originele tekeningen. De kosten van een zelf gebouwde moderne boot (b.v. de Engelse Fireballs zijn in vergelijking met de „winkelprijs" natuurlijk bijzonder laag. Voor de romp is ongeveer driehon derd gulden aan hout no dig, terwijl daar nog de kosten van tuig, dek etc. bijkomen. Wel gaat er bij zonder veel tijd in het bouwen zitten. De kosten van het on derhoud zijn, in vergelij king met het zeilen op binnenwater, laag, omdat de boten niet de gehele zomer in het water liggen waardoor het wegrotten bij de waterlijn wordt ver meden. Zon, wind en een wat onrustige zee. Met verlangen kijken zo'n driehonderd zeilers naar deze ideale omstandigheden uit. Want, is het eenmaal zover, dan komt er weer bedrijvigheid op de nu nog stille stranden van Katwijk en Noordwijk. Dan heerst er op het mulle zand een koorts achtige activiteit. Op tweewielige karren worden de vreemdste en meest uiteen lopende hoten naar het strand gesjord. De laatste kale plekjes krijgen nog vlug een verfbeurt. De stagen worden gespannen de vallen nagekeken. Het spel kan weer be ginnen. Het opwindende, enerverende en vaak ook harde duel van mens en boot tegen branding, tij en golven. is het bij niet al te zware boten een koud kunstje de boot weer recht te trekken. Natuurlijk is één van de dringendste voorschriften dat men de zwemkunst machtig moet zijn. De techniek van het zeilen op zee is niet gemakkelijk en wijkt ook sterk af van het varen op plassen en meren. Een binnenvaar der loopt wanneer hij zonder enige aanwijzing of ervaring zee kiest, grote kans om te slaan. Men moet vanaf het strand kun nen schatten wat er gebeurt wan neer men de branding bereikt. De zeiler moet de zee en haar grillen goed kennen. En deze kennis ver krijgt men alleen door ervaring op te doen, te lezen en te luisteren naar mensen, die weten wat en hoe de zee is. Moeilijk De moeilijkste ogenblikken van het kustzeden zijn de werking van het ty daargelaten het door de branding gaan en het terugke ren naar het strand. Vooral wan neer de omstandigheden van wind en water niet onverdeeld gunstig zijn, is het geen eenvoudige taak. Voor het eerste zee kiezen geldt: de branding moet in de kortst mogelijke tijd en via de korst mogelijke weg worden genomen. Alleen wanneer dit lukt, is er een kans om niet al te nat door de branding te komen. Aan het lan den is de nog grotere moei lijkheid van het stuurloos zijn ver bonden, wanneer men boven op een golf naar de kant raast. En het is juist dit stuurloos zijn, dat geva ren met zich meebrengt. Niet voor de bemanning van de boot. Die weet waar hij zich aan heeft te houden. Het zijn juist de argeloze baders en zwemmers, die gevaar lo- Magneten Ondanks de waarschuwingsbor den, welke er aan het begin van het verenigingsstrand zijn geplaatst werken de boten als magneten. In drommen stroomt men naar de scheepjes toe, die met grote snel heid aankomen. Het is dan ook om dit gevaar tot een minimum te beperken, dat er in Katwijk en Noordwijk verorderingen zijn, wel- Naast het zeilen op de binnen wateren heeft zich de laatste ja ren een nieuwe vorm van recreatie aangediend. Het zeezeilen met als afvaar- en aankomstplaats het strand. Het zeezeilen wordt in Nederland reeds lang beoefend. Er zijn ech ter verschillende manieren. De meest verbreide is het zeilen van uit de kusthavens met schepen, die speciaal zijn gebouwd en ingericht voor het varen in volle zee en het maken van lange reizen. Een twee de. minder bekende vorm van het zeezeilen is vanaf het strand met een daarvoor geschikte open boot door de branding heen, de zee te kiezen. Driehonderd Hoewel deze vorm veel minder bekend is en ook een klein aantal beoefenaren telt naar schatting zo'n driehonderd), kan zij de ver gelijking met het varen op meren en plassen ruimschoots doorstaan. 'Het grootste verschil tussen het varen op binnenwater en op zee is gelegen in het stilstaande (bin nen)- en stromende (zee) water. By de Zeilvereniging Noordwijk piekert men er hard over om de „vreemdelingen", die in Noordwijk komen zeilen, instructies te geven. „We kunnen wel gaan staan kijken hoe hy omslaat in de branding of op een andere manier zijn mate riaal verknoeit of brokken maakt, maar daar bereiken we niets mee. We lopen zelfs kans om aan nog meer beperkende maatregelen te worden onderworpen. Het zal daar om wel beter zijn, wanneer we hen een papiertje met enkele belang rijke aanwijzingen overhandigen." Het stromende water stelt de zei ler voor grote problemen en vooral bij minder gunstige weersomstan digheden is het bijzonder moeilijk om weer op de plaats van vertrek te landen. Gevecht Het zeilen op zee is een sport van pure individualisten. Het is soms een hard gevecht van man tegen wilde Noordzee-golven met een boot, die voor volwassen zee- zeilsport eigenlijk niet geschikt is. Toch wordt in de vaak kleine open boot een flinke Noordwester getrot seerd. En terwijl de boot dan golf na golf pareert, de bemanning het zoute water van het gezicht veegt, beseft men pas goed. dat boot en bemanning één moeten zijn. Wat drijft de zeiler naar de zee? Het kan zijn zoals bij de zeeman, die de onweerstaanbare drang in zich voelt komen de zee te ont dekken. Het kan zijn zoals bij de strandjutter, die koortsachtig het strand afzoekt. Maar ook, wanneer men eenmaal gegrepen is door het vontuur, dat kustzeden heet, zoekt en beleeft men het steeds opnieuw. Helemaal nieuw is dit spel met wind, tij. branding en golven niet. Het is zelfs een oude .sport", die teruggaat tot vóór de laatste we reldoorlog. Toen reeds lagen er op het strand van Noordwijk vier of vijf bootjes. Meestal omgebouwde zeilsloepen. Het bleef echter tot een tiental jaren geleden beperkt tot wat individuele gevallen. Wakker De laatste jaren is de ingeslui merde oude vissersgeest weer wak- 1 Deze foto-serie geeft een duidelijk beeld van het „zee- kiezen" van een boot. Met ver eende krachten wordt de boot op een tweewielig onderstel over het strand naar de zee ge reden. Daar eenmaal aangekomen, wordt de kar onder de boot De plassenmeren en binnenwateren raken in Nederland zo langzamerhand overvolleder jaar opnieuw verschijnen er steeds meer botenf scheepjes en jach ten van de meest uiteenlopende types op het water. En vooral op de echte zomerse dagen is er van rust op en om het water nauwelijks meer iets te bespeu ren. De plassen en meren lijken dan wel pierepotjes vol door elkaar krioelende witte zeilen. Het gijpen en overstag gaan is dan troef De watersport zal in Nederland mede door het stijgen van de welvaart, het korter worden van de arbeidstijden en de toe neming van de motorisering een tijdperk van ingrijpende ver anderingen en uitbreiding ondergaan. Het beeld van trailers achter auto's met allerlei vaartuigen raakt steeds meer vertrouwd. En het einde van deze ontwikkeling lijkt nog niet in zicht. Reportage: PETER ONVLEE 4 aan het voorschip klimt ook het overgebleven bemanningslid in de boot. De fokkeschoot. die in de eerste fasen nog zoveel mo gelijk los was. wordt nu aange haald. De branding wacht (foto 4). ker geworden in Noordwijk en Kat wijk. Het (jonge) bloed kroop waar het niet gaan kon. De vloot breid de zich langzaam uit. „Import" werd, tot voor enkele jaren, niet ge duld. Nu is de ontwikkeling storm achtig. De individualisten verenigden zich in een tweetal verenigingen (ZVN, Noordwijk en Skuytevaer, (Katwijk,) Er werden regels opgesteld en zo wel in Noordwijk als in Katwijk be schikt de vereniging over een stuk strand, waar het bij goed zeilweer gonst van bedrijvigheid. Overdag, ook bij minder goed weer. is er op de de verenigingsstranden een be waker te vinden, die daarnaast nog de functie van „walschipper" ver vult, De gezamenlijke Katwijkse en Noordwijkse vloot telt ongeveer tachtig boten. Slechts enkele zijn gelijk. De stukken strand lijken dan ook een complete uitdragerij. Zeilen langs de kust. Een ener verend spel met wind en zee. Maar ook. met tegenlicht, een prachtig schouwspel. Van de nieuwste modellen (zoals de Fireball, waarvan er in Noord wijk twee zijn gebouwd) tot de vreemdsoortigste bouwsels (opge lapte sloepen van loggers en oude aangepaste binnenwaterboten) kan men er vinden. Eén ding hebben zij echter allemaal gemeen: het zyn zwaardboten. Immers een vas te kiel of vast roer (dat onder de romp uitsteekt) breekt bij de lan ding op het strand onherroepelijk. Opmerkelijk Naast de platte romp is er nog een tweede punt. dat bij deze bo ten bijzonder opmerkelijk is. Het grote drijfvermogen (waterver plaatsing), vooral van het voor schip. Dit moet er voor zorgen dat het schip zich verheft, zodra het voorschip door een golf wordt om spoeld. Zou dit niet het geval zijn, dan steekt de boot zijn neus in de golven en baant het zich er een weg doorheen, met alle nadelige ge volgen vandien. Gevaar Wie aan zeezeilen (dus ook kustzei- len) denkt, denkt onmiddellijk aan gevaar. Maar hoe gevaarlijk dit spectaculaire zeilen ook lijkt, in dien aan alle verenigings voorschriften is voldaan, hoeft het beslist niet gevaarlijker te zijn dan het varen op binnenwater. Natuurlijk kan de boot ook op zee omslaan. Dat gebeurt zelfs vrij regelmatig. Vooral wanneer men door de branding probeert te gaan. Men wordt echter met schip en al naar de kust teruggegooid. Slaat men achter de branding om, dan 2 vandaan gehaald en is men ge reed om weg te varen, (foto's 1 en 2). Het is de kunst om in de kortst mogelijk tijd en via de kortst mogelijke weg de bran ding te passeren, dus moet de boot snelheid krijgen. Dit ge beurt door het grootschoot 3 dicht te nemen en de boot weg te duwen en te trekken. Een gedeelte van de bemanning klimt tijdens deze fase van het afvaren reeds in de boot om naast de schoten en het roer ook het zwaard te bedienen, (foto 3). Na een laatste ruk

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 8