SCHRIJVEN? Vrije dag van de arbeid Duitse jongeman gaat kamer nood bestrijden SPORT Trekker wordt Toer Zaterdag 1 mei 1965 Er iXrèh tijd geweest eu die ligt iiog niet zoïeel lang atditec ons ijiit feimis werd ijeschouwtjals een sport \oba.- tleftige. geforluneertle lieden,;die tijdens het spgFfepn voor de leek niet te door gronden Engelft' geheimtaal hanteerden. Dat is niet langer zo, maar dat wi 1 niet ^<rggen, <l;i| tei nis nu het odium van deftigheid geheel van heeft afgeschud. Nog altijd is er wel een enkeling op de banen te vinden die er ge woonte van maakt 'n aardig mond je Engels tussen de slagwisselingen te gooien, zelfs al heeft het hoogste orgaan op dit gebied, de Konink lijke Nederlandse Lawn Tennis Bond, al vele jaren geleden be paald, dat men waar mogelijk, de Nederlandse taal en telling dient te volgen. Men spreekt dus niet meer van umpire, maar van scheidsrech ter en men telt van vijftien-nul, dertig-nul, veertig-nul en „spel" in plaats van fifteen-love, thirty-love, forty-love en „game". Wie het an ders doet, houdt zich niet aan de regels, afgezien van het feit, dat de man-met-de-EngeLse-ziekte zich wat in het oog lopend aanstelt. Er zijn echter termen in deze sport die eenvoudig niet te vertalen zijn. Wie tennis speelt, laat zich ech ter wel in met een spel, waarin hoge eisen worden gestéld aan goede sportieve manieren. Juist omdat het een individueel spel is, valt hier on juist gedrag des te meer en des te pijnlijker op. Bij voetbal of een an dere teamsport kan men zich mis schien nog eens iets veroorloven, zonder dat dat al te veel bekend heid krijgt, bij tennis is dat veelal onmogelijk. Dat heeft natuurlijk niets met deftigheid, maar uitslui tend met hoffelijkheid te maken. Een ander punt, waardoor jonge ren nog wel eens schichtig om deze sport willen heenlopen, vormen de kosten. Men kijkt zeer benauwd bij de aanschaf van het materiaal en denkt ook in deze tijd nog dat er een onnoemelijke hoop geld voor komt kijken. Dat valt best mee. Tennis is niet zo heel veel duurder dan andere sporten. Aan de hand van gegevens, ver zameld bij een firma in sportartike len en bij één van de grootste ten nisverenigingen in Leiden, hebben wij die kosten eens nagegaan. Een wit tennisshirt voor een meisje: ongeveer zes gulden en duurder; hetzelfde voor een jon gen voor om en nabij de acht gulden. Witte gymschoenen van onge veer zes gulden af. Rackets ook hier kan men het zich zo goedkoop en zo duur mogelijk maken. De prijsklasse loopt van 2590 gulden. Een be ginner kan met een racket (in clusief besnaring) van 35 gul den zeker zijn eerste jaren doorslaan. De kosten van het lidmaatschap. De door ons gevraagde vereni ging rekent een contributie van voor 12-18-jarigen van 40 gul den per tennis jaar (april-okto- ber). voor ouderen komt dat op 60 gulden. Voor dat bedrag kan men elke werkdag spelen (in ver gelijking met voetbal of een an dere teamsport betekent dat een heel wat grotere uitgaaf, maar ook aanzienlijk meer speel mo gelijkheden). Bovendien is voor de jeugd in die prijs enkele klassikale lessen begrepen. Is men even door de eerste aan schaf heen, dan kan men tennis dus rekenen tot een voor iedere jongere bereikbare sport. K al os/ 'l Een wit tennisrokje kan aansohaffen voor ongeveer 14,50 gulden en verder kan men het natuurlijk zo duur maken als men zelf wil. Een wit tennis- broekje eist een uitgave van on geveer 10 gulden. Van student tot ondernemer Elke keer als er aan de universiteit van Bonn een nieuw semester begint, beginnen de studenten een verbitterde wedren om gemeubi leerde kamers. Voor een groot gedeelte van de dakloze studenten, eindigt de strijd echter teleurstellend: in de Duitse hoofdstad ont breken namelijk minstens vier duizend studentenkamers tegen redelijke prijzen. Met grote vreugde werd daarom in universiteits kringen het bericht begroet, dat in Bonn als eerste stad in Duits land, een hotel zou worden gevestigd, dat uitsluitend ter beschik king van studenten staat. Opmerkelijk bij dit project is, dat de initiatiefnemer, de 25-jarige Peter Reichardt zelf nog het stu denteninschrijving sbewijs in de zak draagt. Blond Ondanks zijn jeugdige leeftijd be hoort de student nu al ongeveer drie jaar tot de grootste onderne mers van Bonn. Met blonde haren, optimistisch en geladen met ener gie, zit hij achter zijn bureau en voert het commando over twintig employé's, twaalf zware personen auto's en een zaak in onroerende goederen. Oorspronkelijk wilde hij theologie studeren, koos toen echter staathuishoudkunde aan de univer siteit van Bonn, vond de regerings- matropool echter nog steeds ver schrikkelijk vervelend en reisde tenslotte met geleend geld naar de VS. In de volgende zeven maanden voorzag hij met niet minder dan 42 verschillende baantjes in zijn le vensonderhoud zoals het een echte „selfmade man" betaamt, na tuurlijk ook als bordenwasser en keerde met ongeveer 100 dollar en een grondige kennis van het zaken leven naar Bonn terug. hier niet meer te doen. De student, die vóór alles de praktische kant van de economie interesseerde, zocht naar een nieuwe mogelijkheid om zijn bekwaamheid te bewijzen en vond die in „Immopit". „Onroe rende goederen en kredieten" staat op het bordje op de deur van het kantoor. Vermetel Taxi ,,Toer" is de naam van het nieuwe maandblad, dat de „Neder landse jeugdherbergcentrale" in mei gaat uitgeven. „Toer" zal het maandblad „De Trekker" vervangen. „De Trekker" heeft 36 jaar bestaan als officieel orgaan van de N.J.H.C. Het bestuur is van oordeel dat dit maandblad in zijn huidige opzet niet meer aan de behoeften van jeugdherbergtrekkers voldoet. De nieuwe opzet van het blad voorziet in een ruimere toeristische voorlich ting over binnen- en buitenland. De feitelijke mededelingen over de activiteiten in en om de jeugdherbergen zullen in de laatste twee pagina's van „Toer" worden samengebracht. Aan het nieu we blad, dat dezelfde omvang zal hebben als de verdwijnende „Trekker" zullen o.a. meewerken Bert Garthoff, Keimpe Sik- kema, Caspar de Groot en dr. L. van Egeraat, Zijn eerste schrede op de weg naar ondernemer was de aankoop van een taxi. Deze investering werd spoedig door andere aankopen ge volgd, daar de jonge econoom in spé in Bonn de juiste weg vond om zijn groeiend wagenpark winstge vend te maken. Bij de regerings bureaus was het spoedig bekend, dat Reichardt niet alleen over re presentatieve wagens voor buiten landse gasten beschikte, maar dat zijn chauffeurs tevens uitstekende tolken waren. Een goede onderne ming moet natuurlijk ook een goe de naam hebben. Peter Reichardt door vrienden kortaf Pit genoemd gaf zijn taxi-centrale de naam „Autopit". Na de eerste kinderziek ten liep „Autopit", zoals dat in za- kentaal heet. Veel nieuws was er WIE KAN ER I „Jouw wereld' 'ontving een !|j noodkreet uit Amerika: zeker tienduizend Amerikanen zoe- J ken correspondentie met ij mensen in Europa, vooral i met jongelui. Er is een orga- nisatie, die zich heeft belast met het hi contact brengen van mensen met de zelfde hobby's of belangstelling. Deze instelling "People to people" - hoofdkantoor Kan sas City voerde in de Ver enigde Staten een campagne tot bevordering van de brief- schryverij tussen Amerika nen en Europeanen. Gevolg: een schreeuwend tekort aan Europese adressen. Remedie: schrijf naar Letter Exchange Program, People-to-people, Inc., 2401, Grand Avenue, Kansas City Missouri, USA. I Over correspondentie ge sproken. Een Japans meisje schreef aan „Jouw wereld" om een correspondentie- I vriendje of -vriendinnetje in Nederland. Ze heet Junko Maekawa en ze is 14 jaar. „Al heel lang wilde ik een Neder- j lands correspondentievriend - je of -vriendinnetje hebben, maar ik wist niet hoe ik dat voor elkaar moest krijgen" i schrijft ze. Nu weet ze het: ze schreef naar „Jouw wereld". Haar adres is Junko Maekawa, 27 Suchiro-cho, Takefu-shi, Tukui-ken, Japan. Hobby's van dit Japanse meisje: brie ven schryven, lezen en mu ziek. Ze schrijft keurig En gels. Tenslotte aandacht voor een andere instelling op het gebied van correspondentie: Letters Abroad Inc. Ook deze twaalf jaar oude organisatie wil graag in contact komen met correspondentieadressen in Europa. Adres: Letters Abroad, 18 East 60th street, New York 22, N.Y., USA. JW Top-Tien De tien platen die deze week in Leiden het best werden verkocht: 1 Ticket to ride (The Beatles) 2 A heart of stone (The Rol ling Stones) 3 Rock 'n roll music (The Beatles) 4 Het stel kaarten (Cowboy Gerard) 5 Hallo Josephine (The Scor- 6 Go now (The Moody Blues) 7 The last time (The Rolling Stones) 8 Poupee de cire, poupee de son (France Gall) 9 Goodbye my love (The Sear chers) 10 Just another guy (Cliff Ri chard) VANDAAG is het de Dag van de Arbeid. Er wordt dan ook weinig gewerkt. Het is jam mer dat deze arbeidsdag op een vrije zaterdag valt, want anders had er voor velen nog een extra vrije dag van de arbeid ingezeten. Nu niet. Ach, met het voortschrijden der jaren is de room van al die her denkingsdagen afgeschept. Wij kunnen ons nog van vroeger her inneren, dat wij als kleine pukkies voor de lol tussen de grote dikwijls fcorse mannen huppelden, soms ge wapend met een amper te tillen stok met rode lap. (wisten wij veel Dat waren nog eens demonstraties, in die eerste naoor logse jaren, 's Avonds was er dan voor de kleintjes gewoonlijk een optocht met lampionnen (rooie). En overal op de pleintjes gloedvolle redevoeringen van gebarende en vuistenballende kerels. Veel vroeger moet het nog erger geweest zijn. De voorbereidingen voor de viering van de (eerste) 1ste meidag in 1890 veroorzaakten een splitsing onder de arbeiderspartijen en kwesties met werkgevers gaven aanleiding tot wilde stakingen. En niet zelden speelden zich op die feestdag voor de arbeiders bloedige tonelen af. Daarvan is nu weinig meer over gebleven. De Dag van de Arbeid is het gevolg van het besluit van het internationale arbeidscongres, in Juli 1889 gehouden, en gold als demonstratie voor de achturige werkdag. Die hebben we nu (bijna allemaal), De „vrijmaking" van de arbeiders is thans in een redelijk ver gevorderd stadium en de ont wikkeling verloopt nu ook wat soe peler, minder geëmotioneerd. De jus is ook bij dit festijn schraal ge worden; aan de tand des tijds zijn de vetoogjes blijven kleven. Wat doet het de jongeren nu nog, zo'n Dag van de Arbeid? Er zijn allerlei voorzieningen om de jongeren zo zachtkens mogelijk de maatschappij te laten inglijden, „opvangen" heet dat. En al kan hier en daar nog iets worden ver beterd, slecht heeft de jeugd het zeker niet, vergeleken met zo'n vijftig, zestig jaar geleden. Maar juist déarom zou de jeugd deze dag in herinnering kunnen houden, als dank aan de voorvechters van tóen voor de verworvenheden van thans. Vroeger was met geld alles te koop. De werkdagen waren lang, het loon naar verhou ding gering. Kinderen van tien, twaalf jaar werkten soms óók tien, twaalf uur per dag. Dat is gelukkig verleden tijd. Een Spaanse copla zegt: In de hemel is God gebieder, in de hel wie gebieden kan; en op deze wereld buigt ieder voor de meest vermogende zaam. De jeugd buigt niet meer zo diep als vroeger voor geld of macht en zij lijkt l evens minder buigzaam. Maar dat de jeugd hier, in de Westerse we reld, zich een redelijk bestaan kan verwerven zonder al te grote in spanning, betekent nog niet dat dit overal elders ook het geval is. Er zijn nog talryke „ontwikkelings landen" (de hoopgevende term voor onderontwikkelde landen) waar grote armoede heerst, waar jong en oud nog veek te lang moeten wer ken om met mondjesmaat in leven te kunnen blijven, laat staan om brommers. draagbare radio's, auto's, t.v.'s en koelkasten te kopen. Met behulp van „Immopit" wil Reichardt zijn jongste en tot nu toe vermetelste idee verwezenlijken: de bouw van het twaalf verdiepingen tellende studentenhotel. Driehon derd studenten zullen hier in mo derne comfortabele eenpersoonska mers kunnen wonen. Een deel van de ruimte zal voor buitenlandse studenten gereserveerd worden. „Die hebben het bij het zoeken van een kamer altijd bijzonder moeilijk" vindt ondernemer Pit. Op het dak van het gebouw wil hij een mensa inrichten, „van waaruit je 's mor gens de universiteit kan zien, als je er niet heen gaat". De bouw wordt gedeeltelik gefinancierd met open bare gelden. Totale kosten: 4.5 mil- lioen Duitse mark. Met 25 jaar een miljoenen project op touw zetten, is moe dig, maar in dergelijke harde transacties heeft hij plezier. „Een bepaald risico moet je nu eenmaal nemen" meent Rei chardt gelaten. „In mijn leven blijf ik vrije ondernemer, ook al bezat ik maar een ivorstjes- kraam!" En de studie? Hoe kan men als grootondernemer ook nog door het examen ko men? Peter Reichardt wil het proberen. Nog dit jaar zal hij trachten af te studeren. hij duikelde deze week uit de Leidse top tien, maar daar zal hij wel niet erg om treuren want zijn "Goodnight" staat landelijk nog hoog genoteerd. Het is een beetje vreemd met die Roy Orbi- son. Hij is de leeftijd die tienersterren doorgaans hebben ruimschoots gepas seerd (28), maar hij boekte desondanks geweldige successen, onder meer met zijn "Pretty Woman". Roy Orbison is ge trouwd en heeft twee zoontjes, die hij overigens maar weinig ziet. Voort durend is hij op tournee, want hij is populair over de hele wereld. PETER REICHARDT

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7