Verrassende K. en G.-show Kinderfeesten succes door stralende zon 1 Muziek Oran j e wandeltocht en sportief hoogtepunt Turnen op het Stadhuisplein Hond(s) Zilveren onderwijs jubileum Leidse huiseigenaren 70 jaar verenigd LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 1 MEI 1965 TWEEDE BLAD KONINGINNEDAG VOOR DE LEIDSE JEUGD Genietend van een zuurstok o[ intens gespannen voor de voorstelling: zo genoten duizenden Leidse kinderen hun Koninginnedag. (foto LDHolstvast) KOEKHAPPEN is een wissel vallig spel. Laaiende vreugde slaat om in doffe teleurstelling als het ge hapte stuk koek losschiet van het touwtje en als een onverteerbaar brok voor de mond blijft steken. Wanhopige pogingen van schouders, ja zelfs van voeten mogen niet baten: uiteindelijk moeten de ver boden handen er aan te pas komen om de ademhaling weer op gang te helpen en het brok koek naar bin nen te werken. Dan ben je „af" en daarmee vervliegt de laatste hoop op een pocketboek, een zuurstok of een reep chocolade. Koekhappen was een van de vele bezigheden die gistermiddag op de hoek van de De Laat de Kanter straat en de Cobetstraat de sfeer bepaalden. Onder honderden wappe rende oranje en rood-witrblauwe vlaggetjes streden jongens en meisjes van 4 tot 14 jaar om de eer: wie kan er het beste dribbelen met de bal, wie is de snelste driewielrenner, wie mag zioh de Stirling Moss op de step noemen en wie raapt het rapst blokjes? Dat waren de proble men waarmee de jeugd uit de Bur gemeesterswij k zich in de stralende j zonneschijn bezighield. Een attrac tief programma, samengesteld door een actief comité „Koninginnefeest Burgemeesterswijk", bezorgde honder den jongens en meisjes een dolle dag. Spanning Een bijzonder attractie daar op de hoek van de De Laat de Kanterstraat was ook het rad van avontuur dat met grote regelmaat goklustigen een ogenblikje van spanning verschafte. ..Dat is dan nummer 42 twee prach tige knotten wol", en een 10-jarig jongetje springt juichend op en ziet zich in zijn verbeelding al parade ren in zijn nieuwe trui. Taarten, si garetten, wol, er was van alles te winnen en de loten waren steeds in een oogwenk uitverkocht. Een karos, met twee schimmels er betekende dolle pret tijdens de ritjes, die af en toe werden gemaakt. Het programma vermeldde in de middag uren ook een optreden van de poppen van „Oom Wim", als steeds een be levenis voor de kinderen. Leven Ook 's ochtends was er volop leven in, de brouwerij. Een lange kinderop tocht trok veel belangstelling, waar aar. naast de fleurige aankleding ook de muzikale steun van „Jong K en G." niet vreemd zal zijn geweest. Het pleintje op de hoek van de Cob betstraat en de De Laat de Kanter straat was ook 's avonds het toneel van veel feestvreugde. Nu kwam de wat oudere jeugd aan haar trek. Muziek, rad van avon tuur en aantrekkelijke prijzen hiel den de stemming er wel in. Ook vele andere wijken van Leiden hebben Koninginne-dag op „jeugdige" wijze Kinderspelen Traditiegetrouw werden gistermor gen op het terrein aan de Zoeter- woudsesingel de onderlinge wedstrij den voor de schoolgaande jeugd ge houden. Ruim 600 jongens en meis jes naar gelang hun leeftijdden on derverdeeld in vier groepen, hebben zich weer enige uren uitstekend ver maakt met hinderniswedstrijden op de fiets, blokjesrapen, zaklopen, zijl kruipen en hardlopen, waarbij zo el de eer van de overwinning als en groot aantal fraaie prijzen (di- erse speelgoederen) op het spel ston den. Na afloop werden alle kinderen ont haald op limonade en spritskoek en mochten de gelukkige winnaars en hun prijzen in ontvangst Aan muziek heeft het op Ko ninginnedag in Leiden niet ont broken. „Jong K. en G." bij voorbeeld maakte 's middags een muzikale mars door de stad, waarbij op enkele plaat sen een show werd gegeven. De junioren zetten hun beste beentje onder meer voor op de Sint Jaeobsgracht, in de Von dellaan, op het Schuttersveld en op de Kaasmarkt. Zij trok ken met hun lichtblauwe broe ken, hun felrode jasjes, hun zwarte baretten en hun popu laire nummers heel wat aan dacht. Gezellig druk was het gister middag ook in het Van der Werf park, waar de harmonie- kapel „Werkmans Wilskracht" een openluchtconcert gaf. De ouderen zaten opeengedrongen op de bankjes rond het stand beeld van Van der Werf en de jongeren dansten spontaan de jenka. Zo was er tijdens dit vrolijke concert voor „elck wat wils". De Muziekvereniging „Nieuw Leven" tenslotte, marcheerde ook door de stad. Deze muzi kanten begeleidden de deelne mers aan de Oranje-wandel tocht van de Hoge Rijndijk, via de Hogewoerd en de Breestraat naar het Burcht-terrein. NSR lid ISC (Van onze correspondent) De Nederlandse Studentenraad zal het lidmaatschap aanvragen van de International Student Conference. Dat is het gevolg van het feit dat het nationaal congres gistermiddag in Groningen het charter van het ISC onderschreef. Het bestuur van de NSR meende, op grond van opge dane ervaringen, een negatieve hou ding ten opzichte van het Interna tional Union of Students sterk be ïnvloed door de communistische po litiek aan te nemen. De Oraniewandeltocht, geor- [honderden vlaggen opgeluisterde j jj stoet achter het muziekgezelschap ganiseerd door de vereniging Nleuw Levm.. mar DeIf Burcht.? „Koninginnedag in samenwer- waar <je uitreiking van de medailles, king met de Wandelkring-Lei- jaarcijfer en extra groepsprijzen den, de Leidse Jeugdactie en de PJaats vond- Voor het echter Gemeentelijke Schoolsportcom- Advertentl» HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN Traditiegetrouw was het Stadhuis plein op Koninginnedag het toneel grote gymnastiekdemonstraties, wan vele honderden toeschou- hebben kunnen genieten. Er werd aan meegewerkt door de vereni gingen Brunhilde, DOS, Excelsior, Groen Wit en de Prof. v. d. Leeuw Het programma was te be schouwen als „Het Beste" uit de uit voeringen, die de verenigingen dit winterseizoen in de Stadsgehoorzaal hebben gepresenteerd. Verrassend was de deelneming van een grote springploeg van de Prof. v. d. Leeuw Ulo; men zou wensen, dat elke (middelbare) school over zo'n uitstekend demonstratieteam be schikte. Het programma werd beslo ten met Nieuw Brunhilde's befaamde „We take five", dat helaas niet zo tot haar recht kwam als wel mogelijk was, doordat het carillon zich meng de in de bandrecorder-muziek, of schoon de turnleiding een dag tevo ren had verzocht het klokkespel ge durende deze periode stil te leggen. Een primeur tijdens de Leid de Oranjewandeltochtenvoor iet eerst liepen twee hondjes de tocht uit. Zij deden dat on der begeleiding van hun baas, resp. bazin. Molly en Trix heet ten ze en na afloop kreeg Molly een medaille aan de halsband omdat zij met haar bazin, Coby Eradus (15) de 15-kilometer- tocht had volbracht. Trix lweeg hetzelfde eerbewijs omdat hij de lijn van Tony Niehot neens 15 kilometer had ge tippeld. missie vormde voor de elfde maal in successie weer één van de hoogtepunten in het middag programma van Koninginnedag. Nadat de laatste deelnemers (sters) vanuit ae grote zaal van „Den isurcht" voor ae afsianaen km i start, hadden met minaer aan jumoien- en senioren, wandeisport- neineooers zich op pad begeven met welk aantal het record van vorig jaar Uioo deelnemers (sters; nage noeg werd geevenaard. Onaer hen oevond zich haast vanzelfspre kend wederom de Leidse wandel sportnestor, de ruim 77-jarige heer C. W. Oostveen, die voor de achtste maal de 15-km-tocht uitwandelde. Daar de heer Oostveen deel neemt aan de monsterwandeltocht of wel „De Ronde van Walcheren", van 8 t/'m 22 mei a.s. wordt gehouden, beschouwde hij de 15 km- Oranjetocht terecht als een leuk „trainingstochtje". Na hun sportieve feestwandeling te hebben gemaakt, verzamelden al le deelnemers zich op de Hoge Rijn dijk teneinde gezamenlijk naar de finish te marcheren. Om circa half vijf vertrok de lange met enkele de Oranjewandeltocht 11905 zijn hoogtepunt en wel toen „Nieuw Leven" voor het stadhuis halt hield en front maakte en zowel de burgemeester en wethouders als het bestuur van „Koninginnedag op de Sladhuistrap verschenen om voorbij trekken van de fleurige stoet gade te slaan. De deelnemers (sters), die de tocht voor de eerste maal volbrachten, ontvingen een fraaie herinnerings medailles; de overigen een bronzen jaarcijfer. De groepsprijzen, waarvoor in to taal 24 groepen door een deskundige jury, gevormd door de heren C. van Laiesteyn, B. Velthuijsen, Th. Otto, R. Jansen en J. N. Plomp, werden beoordeeld gingen ditmaal naar: Schoolg-roepen1 ste pr. (wisselbe ker en lauwertak), Vakschool voor Meisjes, Galgewater, 2. de pr. (Lau wertak), Kon. Julianaschool, Leiden, 3 de pr. (idem), Pr. Margrietschool, Leiden, 4de pr. (medaille Pr. Bea- tn\school, Leiden, 5 de pr. (idem), Kon. Julianaschool, Leiden. Wandelsportverenigingsgroepen1 ste pr. (wisselbeker en lauwertak), .Oranje Garde," Schiedam, 2 de pr. (lauwertak), W.S.V. „Sparta", Leiderdorp, 3 de pr. (idem), W.S.V. „De Stevige Benen", Strijen, 4 de pr. Sassenheidm, 5 de pr. idem), W.S.V. ,\VJ.K.", Leiden, 413 ptn. L. J. Mac Lennan: Tjjdens een feestelijke samen komst in het Gymnasium aan d< Fruitlaan werd het feit herdacht dat de heer L. J. Mac Lennan op 15 april j.l. 25 jaar bij het onder wijs werkzaam was. De jubilaris werd behalve door de wethouder van Onderwijs, de heer S. Sannes, o.a. ook toegesproken door de rectrix, mej. Dr. A. M. M. Smit. Wethouder Sannes bracht in her innering, dat de heer Mac Lennan zijn onderwijsloopbaan op 1 augus tus 1939 als hoofd van een Europe se lagere school was begonnen in het voormalige Nederlands Indië. Na de oorlog kwam hij naar Nederland, waar hij op 1 september 1953 een vaste betrekking als leraar aan het Stedelijk Gymnasium aanvaardde. De rectrix sprak waarderendd wooiden tot de jubilerende leraar en wees in het bijzonder op zijn vele activiteiten buiten de schooluren. Hij organiseerde menig schoolfeest onder zijn leiding werden de de- s voor de toneelavonden gemaakt, evrouw C. G. de Jager-Galavazi dankte namens Curatoren van het Gymnasium ook voor de vele ac tiviteiten die de heer Mac Lennan in het bijzonder voor het clubwerk heeft ontplooid. Behalve de vele waarderende woorden werden de jubilaris enkele geschenken aangeboden. Kleurrijke afsluiting van Koninginnedag „Zij een zuurstok, ik m'n vinger", denkt deze jongeman. Zij keken naar een van de vele attracties voor de' jeugd, die deze zonnige koninginnedag bracht. (foto LDHolstvast) (Advertentie) gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. De Leidse Bond van Huis- Grondeigenaren bestaat vandaag ventig jaar. Van de oprichting af tot 1946 heeft de bond de naam gedragen van Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken, maar de bondstaak is van het begin af dezelfde gebleven De bond werkt namelijk tot heil en van de verhuurders en van de huur ders. De laatsten worden, zo zegt de voorzitter van de jubilerende bond, de heer J. van Iterson, door de be moeiingen van deze bond tegen zich zelf beschermd door gunstige finan ciële regelingen bij betalingsmoei lijkheden. De bond was aanvankelijk geves tigd in een primitief pand aan de Hooglandse Kerkgracht. In 1935 werd het huidige gebouw aan de Oude Vest aangekocht, waarin ook het in 1955 gerestaureerde kantoor is gevestigd. De Leidse hond is met 900 leden en 9200 ingeschreven woningen een van de grootste in het land. Dank zij een gedetailleerd admini stratief systeem, waarvan de basis reeds bij de oprichting van de bond werd gelegd, wordt voorkomen dat een lid een woning verhuurt aan een aspirant-huurder die zijn verplich tingen ten opzichte van andere le den niet is nagekomen. De Leidse bond is er daarom zo trots op, omdat dit systeem nog door geen andere huiseigenarenvereniging wordt toe gepast. Huurders die ongeregeld betalen en huurschuld hebben, worden verplicht hun huurpenningen op het bonds- kantoor te voldoen. Jaarlijks wordt ongeveer f23.000 op deze wijze be- Met huurders, die in moeilijkhe den verkeren, wordt echter dikwijls een regeling getroffen, waarbij her haaldelijk contact wordt onderhou den met de Gemeentelijke Sociale Dienst, kerkelijke sociale instellin gen en ook werkgevers. Met een glanzend staaltje van zijn kunnen heeft het Leidse muziekkorps „K. en G." ge zorgd voor een kleurrijk muzi kaal slot van de festiviteiten rond Koninginnedag in Leiden. Aan de voet van de eeuwen oude Pieterskerk zorgden de junioren en senioren van „K. en G." voor een schouwspel, dat de toeschouwers niet snel zullen vergeten. In het feüe licht van de schijnwerpers de- him vaardigheid in de excerci- monstreerden de muzikanten tie en het bespelen van hun instrument. En die was heel groot. In aanwezigheid van Lei- dens burgemeester en zijn ge zin, wethouders, raadsleden en andere autoriteiten bewees het korps, dat de faam die het heeft ivaar gemaakt kan worden. En kele veixassende nummers ont lokten het duizendkoppige pu bliek verschillende malen een daverend applaus. „K. en G." zocht het ook in de actualiteit: de nieuwe rage yenkawas één van de succesnummers. (Foto L/D Holvast) Aan de leden worden ad vie-» zen verstrekt op alle gebied welke de exploitatie van vaste goederen, raakt, ook op pachtgebied, zowel op juridisch als op bouwkundig terrein, alsmede op belastinggebied. Bestuur Het huidige bestuur wordt ge vormd door de heren J. van Iter son (voorzitter), P. C. A. ten Broek (secretaris), B. Bakels (penning meester), L. G. J. Alkemade, O. Th. J. Bik, J. A. Eichhorn, J. Ravestein, H. Verbeek en L. Zitman (leden). Postume hulde verdienen de be stuursleden J. van der Steen (35 jaar bestuurslid), H. D. van Weizen 35 jaar bestuurslid, waarvan vele jaren voorzitter), J. Zitman (35 jaar bestuurslid, waarvan vele jaren voor zitter) en B. J. Huurman (25 jaar bestuurslid, waarvan 10 jaar voor zitter). Leiden ter receptie Buitengewoon druk bezocht anderhalf uur achtereen heeft bur gemeester Van der Willigen handen staan te schudden en bijzonder geanimeerd was de receptie, welke gisteren ter gelegenheid van de ver jaardag van Koningin Juliana in de Burgerzaal van het Stadhuis werd gehouden. Vrijwel alle schakeringen uit de burgerij waren aanwezig. Zij vertegenwoordigden handel en in dustrie, Universiteit en middenstand, de geestelijkheid en het onderwijs, voorts waren er tal van raadsleden en vertegenwoordigers van openbare instellingen, van 3-October-Vereeni- ging, Koninginnedag, Leidse Chr. Oranjevereniging, militaire autori teiten, WSL en LSC, hoofden van .gemeentelijke takken van dienst, deputaties van jeugdverenigingen en uit het Leidse culturele leven. Leiden, zo kunnen wij gerust zeggen, was hier ter receptie gekomen. Concertenserie Residentie-Orkest in komend seizoen Reeds thans is de concertenserie in het Redidentie-Orkest voor het komend seizoen in onze stad bekend. Er zullen ditmaal op de dinsdag avond, dus niet op de donderdag avond. zoals tot nu toe gebruikelijk, concerten gegeven worden. Op 5 ok- ber is solist de pianist Emil Gilels (dirigent Van Otterloo), 9 november dirigeert Karl Bohm (solist nog on bekend), 23 november is solist de zanger Gérard Souzay (dirigent Van Otterloo), 7 december is solist de vio list Zino Francescatti, 18 januari dirigeert Gennady Rosjdestvensky met als soliste de sopraan Zara Da- louhanova, 15 februari is solist de violist Willme Noske (dirigent Van Otterloo), 1 maart speelt de pianist Eduardo del Pueyo (dirigent Van Otterloo), 14 april treedt op de vio list David O is tr ach (dirigent Van Otterloo).

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3