LEIDSCH DAGBLAD WANKEL BESTAND IN SAN DOMINGO SPORTIEF DEFILE IENCO Donderdag debat over nationalisering van de Britse staalindustrie 'tHoogeHuys Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 1 MEI 1965 No. 31558 plrecteur: El A EL van Dlshoeck hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Rebellen hebben liun eigen aanhang niet in de hand Dotlen Door het vu zyn gisteren Amerikaanse gekomen van scherpschutters San Domingo twee riniers om het le- n 25 gewond. De slachtoffers vielen toen een gecom bineerde Amerikaans-Dominicaanse strijdmacht (van generaal Wessin) langzaam door de stad trok om een internationale veiligheidszone van 30 km te vormen, waarin o.a. de Amerikaanse en Britse ambassade liggen. De marinierskolonne opereer de met tanks en amfibievoertuigen. De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) had de zone eerder op de dag als toevlucnt voor de slacht offers van de strijd voorgesteld. De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de OAS, Bunker deelde de raad mee, dat de ontwikkelingen in San Do mingo elkaar zo snel opvolgden, dat de VS genoopt waren zeer snel te handelen. De V.S. hebben volgens Bunker het recht maatregelen te nemen om hun onderdanen te be schermen „in deze op anarchie ge lijkende toestand". „Wij moeten het WEERBERICHT WARMER Blijkens het weeroverzicht, dat het K.N.M.I. om tien uur verstrekte, blijven wij vandaag onder invloed van een groot hogedrukgebied met wat warmer lenteweer. Maar 'n sto- ringsgebied, dat nu in Frankrijk re gen en onweer veroorzaakt, zal mor gen in ons land van het zuiden uit meer bewolking brengen. Daarbij zullen later mogelijk ook enkele lo cale buien kunnen voorkomen. Het noordoosten van het land zal er waarschijnlijk vrij van blijven. De winden ruimen geleidelijk van oos telijke richtingen naar zuidelijke, waarbij nog wat warmere lucht wordt aangevoerd. De kar»c op nachtvorst is thans verwaarloosbaar klein ge worden. 2 MEI Zon op: 05.09 u.; onder: 20.06 uur. Maan op: 05.51 u.; onder: 21.35 u Hoogwater in Katwijk te 03.47 en 16.07 uur. Laagwater te 11.57 uur. 3 MEI Zon op: 05.07 u.; onder: 20.08 uur. Maan op: 06,18 u.; onder: 22.59 u. Hoogwater in Katwijk te 04.22 en 16.43 uur. Laagwater te 00.12 en 12.36 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's l>... cd een bijvoegsel hoofd bieden aan het probleem van orde en gezag, niet alleen om de bui tenlanders te kunnen evacueren, maar ook om een eind te maken aan daden van vandalisme" aldus Bunker. Gisteren waren 2260 buiten- Na zes dagen strijd is vannacht in de Dominicaanse Republiek een wapenstilsand afgekondigd, aldus heeft de Amerikaanse am bassadeur Bennett in San Domingo meegedeeld. Bennett ver klaarde dat er desondanks nog op tal van plaatsen wordt gevoch ten, omdat de rebellen het nieuws nog niet aan hun gehele aanhang hebben kunnen doorgeven. Zij erkennen trouwens hun mannen niet volledig in hun greep te hebben. Hun strijdkrachten omvatten zowel gewapende burgers als jonge officieren, die over hoop liggen met de militaire leiding van de Republiek. De militaire junta en de rebellen hebben besloten het geschil ter arbitrage voor te leggen aan een commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten, die binnen 24 uur in San Domingo wordt verwacht. Geen akkoord Bennett wees er nadrukkelijk op, dat met de rebellen slechts over een wapenstilstand en niet over een de finitief akkoord is gesproken. Hij zei echter ook, dat de V.S. de nieuwe junta op het ogenblik als het enige georganiseerde gezag beschouwen. In een rede voor radio en tv heeft president Johnson gezegd, dat de kansen op vrede en democratie in de Dominicaanse Republiek worden bedreigd „door het gewroet van bui tenstaanders". Amerikaanse autori teiten in San Domingo hebben een lijst vrijgegeven van 52 leden van Dominicaanse communistische orga nisaties, die naar zij zeiden, een be langrijke rol spelen in de rebellie Naast de naam van elke man staat de naam van het communistische land, waar hij werd opgeleid. De Amerikaanse president liet zich in zijn toespraak zeer waarderend uit over het bemiddelingswerk van de pauselijke nuntius in San Domingo om een bestand te bewerkstelligen. De nuntius heeft zowel met de nieu we junta van generaal Wessin als met de rebellen gesproken. Gisteren toen de gevechten nog ln volle hevigheid aan de gang waren, hadden Amerikaanse autoriteiten er op gezinspeeld, dat het voor de Ame rikaanse troepen nodig zou zijn San Domingo te bezetten om een einde te maken aan de gevechten „en een tweede Cuba te voorkomen". In de Dominicaanse Republiek bevinden zich op 't ogenblik 4200 man Ameri kaanse troepen. landers uit de Dominicaanse Repu bliek geëvacueerd. Nagenoeg allen bevinden zich op het nabijgelegen ei land Portorico. Kritiek De aanwezigheid van Amerikaanse troepen in de Dominicaanse Repu bliek heeft in vele Latijsamerikaanse landen nogal wat kritiek uitgelokt. Venezuela en Chili noemen de actie van de V.S. een invasie en een schen ding van de verdragen van de OAS. Ook Peru toonde zich ontstemd, ter wijl Mexico hoopte dat de aanwezig heid van Amerikaanse troepen in de Dominicaanse Republiek zo kort mo gelijk zal duren. De communistische landen hebben zich in de voor hen gebruikelijke termen achter Vene zuela, Chili en Peru geschaard. (Van onze Londense correspondent) Een gisteravond verschenen wit boek over de nationalisering van de britse staalindustrie, dat donderdag a.s. in het parlement in debat zal kornen, is de buffer, welke de eerste schok voor de regering zal moeten opvangen voordat het eigenlijke wetsontwerp zal worden gepubliceerd. Het komt er op neer, dat 13 grote Britse staalbedrijven (de 14 de, Ri chard Thomas and Boldwin is al grotendeels genationaliseerd) die 90 procent van de staalindustrie ver tegenwoordigen, onder beheer zullen komen van een nationale staalcor- poratie en dat de aandeelhouders een over het algemeen gunstig ge achte schadevergoeding zullen ont vangen van 550 miljoen ponde ster ling (5,5 miljard gulden), het bedrag dat de waarde van de aandelen, ge baseerd op de beurskoersen van donderdag 120 miljoen pond te boven gaat. Het bedrag ran 550 miljoen pond is gebaseerd op de beursnoteringen over een periode van de afgelopen 61 maanden. Daling van staalaan- delen als gevolg van de dreiging met hernationalisering door de Labour- partij voor de verkiezingen van 1959 die de conservatieven wonnen en hun latere herstel en schommeling zijn hierin verrekend. Deze finan ciële regeling zal de aandelen waar schijnlijk belangrijk doen stijgen, hoewel de tegenpropaganda van de staalinustrie wel een drukkende fac tor zal vormen. De regering loopt met dit wetboek weinig of geen risico. Zelfs al zou zij met haar meerderheid van slechts 3 stemmen donderdag in het Lagerhuis worden verslagen door het toedoen van de twee Labour- dissidenten over staal Desmond Denneliy en Woodrow Wyatt (van wie de eerste zich van stemming zal onthouden doch de laatste waar schijnlijk zal tegenstemmen, dan zal dit nog geen politieke gevolgen hebben. Want de regering zal dan de situatie kunnen redden door onmod- dellijke indiening van een vertrou- wensmotie, waaraan de twee rebel len wel hun stem zullen geven, om dat ze tenslotte alleen op het punt van staal een andere mening zijn toegedaan. Indien premier Wilson voelt, dat de tegenwind al te sterk mocht zijn, kan hij de indiening van het ontwerp eventueel opschor ten totdat hij, na binnen niet al te lange tijd te houden nieuwe ver- kie'i:ivpn over een grotere meerder- co nemen van een nederlaag over het nationaliseringsontwerp zelf, maar wanneer hij zulks doet dan betekent dit dat hij in werkelijk heid de tijd gekomen acht voor nieu we verkiezingen. Hoofdargument voor de overneming door de staat van het leeuwedeel van de Britse staalnijverheid is, dat de bevoegdheden van de thans be staande toezichthoudende Raad voor ijzer en staal te negatief zijn en dat de raad niet bij machte is. de ex pansie van de industriepolitiek te be- invloeden, omda.t het commerciële belang volgens de regering in dit geval in strijd is met het nationale. Centrale planning, beleggingen en moderniseringen op grote schaal alsmede verbeteringen van de export zijn alleen mogelijk door gemeen- schapsbezit, aldus de regering. Ook van deze nationalisering is het voor naamste doel meer rationalisering van de structuur van de industrie. Het is echter psychologisch tevens een rationalisering van een van de belangrijkste geloofsartikelen van 't vroege socialisme, omdat in Labour kringen de zware industrie traditio neel als de citadel van het vrije be drijfsleven wordt beschouwd. Natio- lisering van staal vormt al sinds jaar en dag in feite het cement, dat de Labourpartij voor uiteenval len behoedt. Staal is natuurlijk geen gewoon produkt, maar met de pro- duktie en kwaliteit ervan staat en valt Engelands economische groei. Ook defensie en de bouwnijverheid hebben het grootste belang bij een zo efficient mogelijk functioneren de staalindustrie. Volgens de rege ring betekent ook deze nationalisa tie, dat de industrie er technisch alleen maar od zal verbeteren. Van de National Steel Corporation zullen de voorzitter en de 10 tot 16 le den door de regering worden be noemd. In het begin zal de corpora tie het karakter dragen van een holding company, maar als enige aandelenbezitster kan zij natuurlijk centrale controle op de gehele in- dustiie uitoefenen. Tegenstanders van de staalnationalisatie achten het speciaal een groot gevaar dat de corporatie de bevoegheid krijgt haar activiteiten, indien zulks commerci eel voordelig is, uit te breiden bijv. op bedrijven, die slechts zijdelings met de staalindustrie verband hou den, zoals producenten van bepaal de chemicaliën, van paraplu's en wat Duizenden trokken in Soestdijk weer langs de jarige Koningin (Van onze Hilversumse correspondent) De Nederlandse sport heeft gisteren haar stempel gedrukt op het zoi nige bloemendefilé in de paleistui van de jarige vorstin. De sport bracht voordat het défilé begon haar eigen groet: Vcrtegenw digers van 35 sportbonden lieten onder tromgeroffel hun bondsvlag- gen neigen, toen de jarige Konin gin op het bordes verscheen, gezeld van de Prins, de Prinsessen Beatrix, Margriet en Christine, alsmede van de jarige Pieter Vollenhoven! De heer Van Vollenhoven verdw na tien minuten met Prinses Mar griet naar een kamer naast het bordes, om zittend achter een open Koningin, leunend op een paraplu raam het défilé gade te slaan. De en met haar enkel omzwachteld, kreeg haar eerste gelukwensen van de Leidse studenten, die traditie getrouw het défilé openden. Bloe men, een oorkonde en het voorstel len van de delegatie was even ditioneel. Ontroeri ngr aan te bieden. Gelukwensen, de Koningin ieder jaar weer ont roeren. Het was het stille begin van een kleurrijk feest. Terwijl de De heer W. P. van Rappard. praeses van het Leidsche Stu denten Corps, biedt op het bordes van Paleis Soestdijk de oorkonde van het LSC aan, die door een estafetteploeg uit Lei den was gebracht. „Mag ik dat Een medewerker van de Mar- tha-stichting uit Alphen aan den Rijn, da heer W. M. Offrin- ga, die gisteren met zijn groep meeliep in het défilé, kreeg de schrik van zijn leven. Een kleine jongen kwamnaar hem toe en vroeg: „Mag ik dat speldje, mijnheer. Ik spaar ze". Laat het jongetje nu wijzen op de ere-medmlle in goud, die de heer Offringa de dag tevoren had uitgereikt gekregen Nederlandse sportvliegers uit Hil versum een gelukwens in de lucht brachten, muziekkorpsen en drum bands voorbijtrokken, demonstreer den de sportbonden op het grote gazon diverse sporten, waarvan de Koningin echter weinig gezien zal hebben, want het bloementapjjt groeide voor haar voeten. Mensen kwamen cadeaus aanbieden en onafgebroken beantwoordde de jarige vorstin de groeten van de voorbütrekkenden. Het jachthoorn en trompettenkorps „Eendracht maakt macht" uit Rijen, in fraaie uniformen, kreeg de volle belang stelling van het koninklijk gezin. Maar erg lang kon men er niet naar kijken, want meteen daarna kwamen de traditionele geschen- Een koek van 1 meter lang uit Hoo- gezand, twee smeedijzeren kande laars van de Martha-stichting uit Alphen aan den Rijn, een kistje aardbeien van de plattelandsvrou wen uit Rossum, een vla uit Weert, een Groninger koek en een enorme houtsnede van Wichman, geschon ken door de Koninklijke Harmonie uit Thorn. Uit Leerdam was er na tuurlijk kristal en uit Groningen echte babbelaars. Het rooms-katho- lieke vrouwengilde uit Oegstgeest bracht een ets en de bond voor ge reformeerde jeugdorganisaties in Utrecht bood een geschilderde plaat aan voor het .Zilveren Schor'. Draaiorgel Een nieuw element in het défilé was het beroemde draaiorgel ,De Turk', dat in 1908 in Parijs is gebouwd en gepresenteerd werd door de heer J. v. d. Beid. Wat kon, om in eigen stijl te blijven, hij anders geven dan een koperen mansbakje? „Enig is dit" zei de Koningin tegen de heer Van der Beid, die „De Turk" uit liefhebberij heeft gekocht. Hij gaf ook twee grammofoonplaten aan de vorstin met deunen van zijn De Koninklijke familie, staande voor een zee van bloemen, neemt op het bordes van Paleis Soest dijk de hulde van duizenden land genoten in ontvangst. Van links naar rechts Pieter van Vollen hoven, Prinses Margriet, Ko ningin Juliana. Prins Bernhard, Prinses Christina en Prinses Beatrix. In nationale klederdrachten kwamen Italianen, Spanjaarden, Turken, Grieken en Portugezen met ge schenken uit hun geboortelanden. Trots overhandigde de 19-jarige Irasmo Digeo uit Apulië zijn ty pische trullo (huisje), dat hij zelf had gemaakt. Een boek over Spaan se kunst kreeg de grote belangstel ling van de Prins, maar ook het door een Griekse vrouw geweven kleedje, waarin bet portret van de Prins was verwerkt. Onafgebroken trok het défilé van de tienduizenden juichende mensen voorbij, met fraai gekostumeerde muziekkorpsen en spandoeken. Eén spandoek vermeldde „Leve de ja rige Koningin en de heer Van Vol lenhoven". Slot pag. 2 Mevr. Churchill in de adelstand De tachtigjarige weduwe van wjj- n Sit Winton Churchil is gisteren de adelstand verheven. Zij is „ba tnesse voor het leven" geworden. De titel is dus niet erfelijk. Dit houdt in dat zij een eventuele benoe ming tot lid van het Hogerhuis kan aanvaarden. Sir Winton zelf heeft nimmer een verheffing in de adel- siand willen aanvaarden, omdat hij er de voorkeur aan gaf lid van het Lagerhuis te blijven. Het is niet de bedoeling van Lady Chruchill actief aan het werk van het Hogerhuis deel te nemen, wan neer zij mocht besluiten zittingen bij te wonen, zal zij waarschijn lijk plaatsnemen op de dwarsbanken om te laten uitkomen dat zij poli tiek neutraal is. In totaal zijn elf personen in de adelstand verheven teneinde te voor- zien in de vakante zetels in het Ho- ge» huis. Tot hen behoren Lady Bae- j trice Pummer, weduwe van de vroe- I gere Labour-afgevaardigde Sir Leslie j Plummer en Sir Harold Caccia, de vroegere Britse ambassadeur in Was hington. Het ONAFHANKELIJKE ij Familie- en Televisie- weekblad met binnen- en I buitenlandse televisie- en radioprogramma's. J Doe wat honderdduizenden reeds deden, neem óók een abonnement. (per week f 0.50 - per kwartaal f 6.50) Schrijf een briefkaart aan: Administratie Televizier Postbus 2 - Leiden of bel 01710 - 26741 (toestel 65) Advertentie LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Advertentie (lllIIIIIIIHililllllillll VOLAUTOMATISCHE (9uc/ Qlu ten tvo Uit het Leidsch Dagblad van 3 Mei 1865: De Belgische gemeente Zoutenaey in West-Vlaande ren is de minst bevolkte ge meente van dat rijk, daar zij slechts 27 inwoners telt, n.l. 13 mannen en 14 vrouwen Het jaarlijkse budget beloopt m ontvangsten 358 francs en in uitgaven 312 francs. Men vermoedt dat de moordenaar van president Lincoln, Booth naar Enge land zal trachten te ontsnap pen; waarom dan ook nauw acht wordt gegeven op alle schepen, komende van de Vereenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1