Zo is het huwelijk in Griekenland Ik ben niet sportief In mei trouwen alleen de ezels In de zwangerschap verstandig eten Zaterdag 1 mei 1965 Pagina 3 Wekelijks bijvoegsel Uw Wereld De komende weken zult u op deze pagina kunnen lezen over huwelijken en huwelijks gebruiken in verschillende lan den, o.a. België, Frankrijk, Is raël. We beginnen deze week met Griekenland, waar men niet trouwt in mei. V De priester moet zich soms met zijn bijbel tegen de rijst, die in zijn ogen dreigt te komen, verwe ren. Soms is er zo'n rumoerige hi lariteit dat hij moet dreigen, het „mysterie" te onderbreken. In het algemeen is een Griekse huwelijks inzegening een tamelijk chaotische gebeurtenis zonder veel plechtsta tigheid. Laatst zag ik nog ergens (W)ETENS WAARD In ons land worden jaarlijks ongeveer een kwart miljoen baby's geboren en gelukkig is het een grote uitzondering wanneer een zuigeling sterft. In andere landen is dat wel anders: in sommige arme streken wordt het gewoon ge vonden als van elke vier baby's er een kort na de geboorte of in ieder geval binnen een jaar sterft. De gunstige situatie bij ons komt onder meer door de betere voeding die de „aanstaande moeder" kè,n gebruiken en ook gebruikt. Geluk kig zien de meeste vrouwen die in verwachting zijn wel in, dat het geen verwennerij -van-zich-zelf is wanneer zij wat extra melk, vlees, kaas, eieren en fruit nemen. Het is zelfs zeer belangrijk, dat zij dit doen. In de laatste drie maanden van de zwangerschap is het dringend gewenst dat zij dagelijks 3/4 liter melk nemen (in welke vorm hindert niet, het kan bU voorbeeld in de vorm van koffie, pap of pudding en/of karnemelk of yoghurt zijn) tenminste 2 plakken kaas als broodbelegging of een stukje kaas tussendoor (ca. 35 gram) tenminste 250 gr. groente een portie vlees of vis of peul vruchten van 100 gram of 2 eieren. Dit kan ook bijvoorbeeld 60 gram vlees of vis zijn en 1 ei. Is deze portie groter dan de rest van het gezin gewend is, dan kan de aanstaande moeder ook daarvan haar „extraatje" desgewenst tus sendoor nemen. Hetzelfde geldt voor fruit: dage lijks een portie van 100 gram (het mag ook meer zijn). In het voor jaar is het goed de keuze te laten vallen op de citrusvruchten (sinaasappel, grape-fruit, citroen). Schrijft de arts of vroedvrouw levertraan voor, dan is daar een goede reden voor; wèl kan de zwangere eventueel vragen of zij in- plaats van de lepel levertraan een geconcentreerd preparaat of vita mine D-druppels mag nemen. Bij de levertraan gaat het om het vitaminegehalte en niet om het vet, daarvan heeft een aanstaande moeder echt niet meer nodig dan vóór de zwangerschap. Goed eten is belangrijk omdat iedere moeder haar kind een zo goed mogelijke start in het leven wil geven. En de ontwikkeling van het kindje hangt nu eenmaal voor een groot deel af van de leefwijze van de moeder. Maar ook voor de zwangere zelf is verstandig eten nodig: sommige klachten, waarvan gedacht wordt dat ze nu eenmaal hóren bij de zwangerschap kunnen door een goede, maar niet over dadige voeding worden voorkomen. Blanc manger 1 vanillestokje en 100 gr. ver kruimelde bitterkoekjes moeten hiervoor Vt uur in bi 1. koffieroom trekken en worden dan door een dun lapje gezeefd en 75 gr. suiker en 6 blaadjes geweekte, uitgekne pen gelatine erin opgelost. Zodra de massa gaat opstijven wordt ze in een puddingvorm, die enige tijd met water is weggezet, overgedaan. Zodra ze koud geworden is. kan ze worden gekeerd en gegarneerd. Er kunnen vanillewafeltjes bijgegeven worden. Rumpudding 1. koffieroom, 2 eetlepels rozij nen, 2 eetlepels fijngesneden gember. 1 eetlepel blgarreaux, 3 eetlepels rum. 6 blaadjes gelatine, 1 pakje vanillesuiker, 3 eetlepels basterdsuiker en zout. M» liter room een kwartier zacht jes verhitten met de rozijnen. Gelatine weken in koud water. Daarna de gelatine oplossen in de room. De gember, bigarreaux, sui ker en vanillesuiker hieraan toe voegen e i een weinig zout. Dit dril- lig laten worden. Als de pudding drillig is de rum of cognac er door roeren en overdoen in een met water omgespoelde vorm en stijf laten worden. Garneren met Ik. zei natuurlijk weer precies het verkeerde en nu zit ik eraan vast: hij krijgt zijn pak en straks zijn speciale trainings schoenen en trainingssokken en trainings-embleem en wat er nog meer nodig is om zijn spie ren soepel en sterk te maken. Dit pakje van het huis Dior zou best als bruidstoilet kunnen dienen. Langs heupen en polsen is nertsbont gezet. Het pakje zelf is van witte organdi. bruidegom en bruid, als symbool van de komende eenheid. De tekst van de huwelijksinzege ning is zeer bloemrijk en fraai Zelf hoeft het bruidspaar niets te zeggen: wel moeten beiden een slok nemen uit de gemeen schappelijke wijnkelk. Het hoog tepunt is de „dans van Jesaja", de wandeling ivaarbij de pries ter het paar driemaal om het altaar leidt terwijl de „koumba- ros" („best man") meeloopt om de kransen boven de hoofden te houden. Intussen wordt dan door het koor de fraaie Jesaja- hymne gezongen en gooien de omstanders rijst naar de stoet. de vader van de bruid bij de in gang van de kerk met zijn buren praten, terwijl zijn dochter werd ingezegend. Het was een erg warme De receptie vindt onmiddellijk in de kerk en meestal tamelijk haastig plaats. Vaak staat er al weer een nieuw paar te wachten. Er worden rijkelijk „koupheta" (verzoete amandelen) uitgedeeld in bruidssluier-achtige netjes. Vrijwel de hele Griekse amandel- oogst gaat naar de huwelijksfees ten. In gewone taxi's rijden vervol gend bruidspaar en intimi naar de nieuwe woning (of vertrek ken in de woning van de ouders van de bruid) om deze te bezich tigen. In het bruidsbed wordt vaak tijdelijk een baby van een ander paar gelegd, om dit te „ze genen". In de dorpen is het huwelijk nog omgeven met talloze andere gebrui ken. zoals het scheren van de brui degom door zijn vrienden, het aan kleden van de bruid door haar vriendinnen, het openlijk rondbren gen van de bruidsschat op een vrachtauto door het dorp. Het feest moet na afloop minstens een et maal doorgaan. In de stad is veel hiervan verloren gegaan, het is een sterk conformistische aangelegen heid geworden, waarbij de sfeer vaak eerder opgeprikt dan feeste lijk valt te noemen, vooral bU het zitten na afloop in het nieuwe huis. De bruid kan haar „prika" terug krijgen wanneer het huwelijk bui ten haar schuld spaak loopt. Schei den kan men in Griekenland drie maal, ongeveer op dezelfde gronden als in Nederland. Een priester kan echter slechts eenmaal scheiden, en daarna dus geen tweede vrouw meer nemen.- Dit laatste kan hij ook niet doen als weduwnaar en zijn weduwe kan evenmin hertrou wen. Dit verleent de priestersvrouw (de pappadia) een ietwat boven maatschappelijke status. De „koumbaros' blijft bij elk hu welijk een belangrijke figuur. Vaak ook is hij het die later de kinderen ten doop houdt en in persoon als het ware 't huwelijk belichaamt. Hij zal ook het zijne moeten doen, om, als er een scheiding dreigt, te pro beren de partijen weer bijeen te brengen. Het echtpaar van zijn kant zal de „koumbaros" altijd met egards moeten behandelen. Hij is in het Griekse bestel zo'n belangrijke figuur dat het als strijdig met de goede zeden geldt wanneer twee kinderen trouwen die door één en dezelf de „koumbaros" ten doop zijn gehouden. De instelling van het (vaak wederzijds) koumbaros- schap heeft in Griekenland een heel netwerk van verhoudingen geschapen naast de bloedver wantschapsverhoudingen. Vaak zijn parlementsleden koumba ros" (om de vriendschap met het kiesdistrict te handhaven) en vormen zo een merkwaardige schakel tussen familie en poli tiek, een band waarop men in Griekenland steeds stuit. paar: ,,dan trouwen alleen de ezels." Meest gangbare dag om te trouwen: zondag. Meestgangbare uur: 6 uur 's avonds. Het Griekse paar trouwt altijd in de kerk. Dat schrijft de wet voor. In 98 procent van de gevallen is dat de orthodoxe, in één procent de katholieke en in het resterende procent de protestantse kerk. Wel wordt elk huwelijk latei- in de burgerlijke stand bijgeschre ven, maar dat is geen plechtigheid. Een van de meest opvallende instellingen in Griekenland is de bruidsschat („prika"), die de fami lie van het meisje moet betalen om haar „kwijt te rakendat wil zeg gen aan de man te brengen. Een jongeman overtreedt een morele wet wanneer hij trouwt zolang een van zijn zusters nog zonder bruidegom is, hij moet eerst haar bruidsschat meebetalen. Wee de jongeman met vier zusters wiens vader reeds over leden is. Pas veel later kan hij zijn schade inhalen. De bruidsschat bestaat op het platteland vaak uit schapen, olijf bomen of „stremmata" (aren grond), voorts goudmunten en de voorraad textiel die de bruid in haar leven reeds bij elkaar gebreid en geweven heeft, in de stad bijna altijd uit de woning of kamers waarin het jonge paar gaat wonen en/of winkel, het kantoor of labo ratorium van de echtgenoot, bene vens menigmaal diens studiegeld. De vader van de bruid is tot het uitkeren van een „prika" bij de wet verplicht. Velen, ook mannen, wil het afschaffen, weinig mannen trouwen er zonder. Alleen in geval van schaking (en dat zyn vaak de meest „romantische" huwelijken uit ware liefde gesloten) verliest de bruidegom zijn recht op prika. Hij pleegt dan ook zo'n schaking om te bewijzen dat het hem ernst is. maar hij riskeert er een breuk met zijn familie mee; hij heeft er zijn gewicht, dat hij in goud waard is, mee verloochend. Huwelijk heet hier „stephano- ma", dat betekent bekransing. De priester houdt de twee kleine kransen (het enige waarvoor de bruidegom zorgen moet) afwis selend boven de hoofden van Deze opgewekte jongedame is Cathy McGowan, gastvrou- we van een Engels tv-program- ma. Zij was uitgenodigd voor een première in het deftige Sa voy in Londen, maar zij werd niet toegelaten in deze bijzon dere combinatie van jumper met pantalon. Cathy legde uit dat dit een hoogst modieus avond-ensemble was maar het hielp haar niet: ze mocht niet naar binnen. „Ik weet wel dat je uit je vel springt wanneer ik bezwaren maak", breng ik hem onder de ogen, „maar je vergeet wat Jouw voetbaluitrus ting me vorig Jaar heeft gekost, en de atletiek-spullen en Marians gympakje voor de uitvoering", hakt hij af. Ook dó,t nog „Mams, je bent niet sportlef", bromt hij en daarmee slaat hij me dood, want ik vind het vreselijk wanneer ze mijn sportiviteit in twij fel trekken. Ten eerste omdat ik inderdaad niet sportief ben, ten tweede omdat ik het onmiskenbare feit van mijn gemakzucht conse quent blijf ontkennen. Elke verwij zing daarnaar snijdt dus verdere protesten af. Adriaan heeft ook zijn zorgen. Naast de sportattributen, die hij nodig heeft, tobt hij met zijn litera tuurlijst. „Ik kan wel boeken uit de biblio theek halen", zegt hij aarzelend, maar de werken die ik nodig heb zijn bijna nooit aanwezig en boven dien is het zo gemakkelijk om ze zelf te bezitten Hun argumenten om je geld uit je zak te kloppen zijn bijzon der steekhoudend. Bovendien kent hij mij; mijn liefde voor boeken, mijn interesse zodra de literatuur ter sprake komt. Ik Al regent het soms en al kan de kachel nog niet uit, het is toch echt lente De Parijse couturier Lempereur maakte voor zijn zomer collectie dit bruidstoilet van katoen. In Griekenland wordt er bij voorkeur niet in een schrikkel jaar getrouwd. Spectaculaire uitzondering op deze regel was het vorige jaar het huwelijk van koning Constantijn en An- nemarie van Denemarken. Ook de meimaand valt buiten het boekje van het trouwlustige „Ik heb me laten inschrijven voor de schaatstraining", deelt Henk mede. „Dat kost maar een paar kwartjes in de maand, en het is reuze goed." „Wat kost het mij?" vraag ik nuchter. Hij vliegt meteen uit elkaar. „Niks", snauwt hij. „Wees maar niet bang dat ik een aan slag op je huishoudgeld doe... die paar kwartjes betaal ik zelf wel". „Allicht", zeg ik kalm. „Daar krijg je je zakgeld voor. Ik vraag alleen wat het mij gaat kosten". „Helemaal niks, zeg ik toch. Jij bent altijd zo onredelijk; je denkt meteen dat ik om géld loop te bedelen. Ik vertel een voudig iets en jij Enfin, ik heb het weer helemaal verkeerd gedaan. Nederig maak ik mijn excuses. veeg alle reserves bij elkaar die mij op dat moment ter beschik king staan, trek met Adriaan de stad in en stroop -de boekhandels af. De buit is opwindend van omvang en Adriaan is niet de enige die de nieuwe aanwinsten zal verslinden. Niettemin heeft het weer een aardig hoopje stui vers gekost. Waar is de goeie oude tijd geble ven. toen ik mijn kinderen gelukkig kon maken, met een rol drop, een lollie, een plastic autootje? Toen ze een paar Friese schaatsen als een machtige investering beschouwden en met tranen van dankbaarheid hun eerste bureaulampje in ont vangst namen? Vandaag zeurt Adriaan om een brommer over twee jaar wil hij een scooter, over vier jaar een Porche. En zodra ik zeg„Kan het niet een beetje minder?" zegt hij: «Mams Je bent niet sportief." Soms vraag ik mij verbijsterd af wat gulheid en sportiviteit eigenlijk met elkaar te maken hebben en of mijn kinderen minder aan mijn geldkraantje zouden draaien wanneer ik elke avond vijf kilometer ging hard lopen. Maar dan moet ik eerst een trainingpak kopen en hard loopschoenen en neen, dat wordt me toch te duur. THEA BECKMAN Moederlijke „Nu ja... meestal blijft het niet bij de contributie. Dat weet ik zo langzamerhand wel." Hij haalt woedend de schouders op en loopt weg. Ik zucht verslagen. Waarom is het toch zo gemakkelijk om de verkeerde dingen te zeggen? Waarom trek ik nooit de juiste toon, maar zit ik er elke dag weer precies naast? Ik ken mijn kinderen toch goed genoeg om te weten Inderdaad I Want een week later zegt Henk: „Ik zou eigenlijk een nieuw trainingspak moeten heb ben." „Zo?" „Ja, dit wordt nogal klein en dan die gestopte knieën 't is geen ge zicht." „Maar Je hebt het amper een Jaar!" roep ik uit. „Nou, ik heb het toch veel ge dragen. De jongens op de schaats training hebben wél mooie pak ken je moest ze eens zien." „Dus toch!" „Wat nou, dus toch!" „Die schaatstraining kost me een nieuw pak. En straks een speciaal soort schoenen of een valhelm of een borstkuras of weet-ik-veel. Maar jij betaalt de contributie: vier kwartjes in de maand!" „Overdrijf alsjeblieft niet zo mams. Wie traint er nu in een borstkuras

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11