mem-mm* Frankrijk gaat wat doen aan 's werelds „achterbuurt APPARTEMENTENHOTEL PQ i' LR DE DRIE GUYANA'S: KOLONIALE KNELPUNTEN Zaterdag 1 met 1965 Pagina 2 Wekelijks bijvoegsel Uw Werell paimstammen rijst een tien meter lange zuil met daar op het borst beeld van een vrouw neergezet ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van de Franse revolutie. Er is ook een Avenue du Général r>e Gaulle. In de 17de en de 18e eeuw lag het raakpunt van de koloniale belangen van Frankrijk, Engeland en Nederland in Zuid- Amerika. Het raakpunt heette Guyana. De drie Guyana's (het Nederland se gaat onder het alias Suriname) hebben onder Departement i andere gemeen, dat zij na 4 lannp. t.iid van verwaarlo- Bij laag water liggen de boten in het binnenhaventje van Cayenne droog op het slib. (i) De drie Guyana's (Frans, Brits, Nederlands: Suriname) wor den in het 500 bladzijden tellende boek "Inside Latin America" van de wereld-inventariserende Amerikaan John Gunther met twee zinnen afgedaan: ,De Guyana's zijn de beklagenswaardigste en armoedigste gebieden in heel Latijns Amerika. Onvoorstelbaar arm, onvoorstelbaar smerig". Voor zover het Frans Guyana be treft, zegt Gunther geen woord te veel. Wat Suriname en Brits Guyana aangaat, zegt hij enkele bladzijden te weinig en maakt hij zich schuldig aan generalisatie. Gemeen hebben de Guyana's de vijfde breedtegraad boven de Evenaar die de drie landen als hompjes vlees aan het spit rijgt. Gemeen hebben zij ook een onstuimig tropische bebossing, te veel brede en nauwelijks bevaarbare rivieren, en een brok koloniale geschiedenis, waar geen der overzeese machten zich op kan laten voorstaan. Frans Guyana, tot 1949 weinig meer dan een strafkolonie' Is zo on geveer de achterbuurt van de we reld. De gedegradeerde kapitein Dreyfus mag dan dood zijn, en Duivelseiland nu een rotsachtig en onbewoond stukje grond met een vuurtoren, maar een sfeer van bal lingschap en doem is gebleven. Cayenne, met 56 procent van de gehele bevolking van 36.000. heeft meer weg van een slordig kerkhof dan van een koloniale hoofdstad. Op bet centrale Place des Palmis tes groeit het gras lang en hoog aan de voet van palmbomen met een knoet varens hoog op de lan ge. kale stam. In het midden staat een vervuild en ontheemd beeld van Felix Eboué en tussen de Staatkundig een overzees „depar tement" van Frankrijk, is Frans Guyana met 90.000 vierkante kilo meter even groot als eenderde van het moederland, of een kwart van het aangrenzende Suriname. De kolonie wordt geadministreerd door préfect René LeteUier, die zijn kantoren heeft in een voormalig Jezuïetenklooster. Daar wordt ook door de voorlichtingsambtenaar met een assistente de enige dage lijkse krant geproduceerd, „Le Ra- dio-Presse", waarvan de oplaag van duizend exemplaren gratis wordt gedistribueerd. Enige tegen-krant ls het weekblad „Debout Guyana" van de socialistische partij (.drie duizend leden). De Frans-Guyanese hoofdstad heeft één bank (met een geadver teerd kapitaal van 67 miljoen gul den), drie bioscopen, 296 telefoon aansluitingen (en 116 in de rest van het land), één modem ge outilleerd hotel enkele kilometers buiten de stad en opvallend veel Chinese winkels. Wanneer Cayen ne van 12 tot 4 uur siësta houdt en zelfs de stoelen op het trottoir terras van het Café des Palmistes verdwijnen, staan de gevels als grafzerken in de hete middagzon. Frans Guyana Is een mens-ver slindend land geweest. Van de 14.000 kolonisten die er in de acht tiende eeuw uit Frankrijk kwamen, waren enkele jaren later niet veel meer dan 2.000 over ruim 11.000 werden het slachtoffer van gele In Zandvoort wordt hard ge werkt aan een groots project, dat het centrum van deze badplaats een nieuw gezicht zal geven: het zeventig meters hoge Bouw es Palace. Een negentien verdiepin gen tellend appartementenhotel, dat aan de noordzijde ligt van een groot naar de zee gekeerd plein, dat verder zal worden begrensd door ongeveer tweehonderd luxe flatwoningen, waarachter dan weer een kleiner pleintje komt met win kels ein horecabedrijven. Appartementenhotel: een nieuw idee in de hotellerie. Het zal be staan uit honderd appartementen en 48 hotelkamers. Die apparte menten, waarvoor men een huur contract kan aangaan voor een jaar met vier optiejaren, worden lange tijd van verwaarlo- zing, gedurende de laatste jaren opnieuw in de be- a langstelling zijn komen te staan van het moederland f overzee. In bepaalde krin- f gen wordt sinds kort ge- sproken over een moge- j lijke Guyanese federatie. Onze reisredacteur. mr. Leffelaar, bezocht behalve Suriname ook Frans- en Brits-Guyana en vergeleek het onder linge politieke en econo mische beeld van deze drie kolonies. Zijn eerste artikel in de serie druk ken ivij hierbij af. koorts en rampzalige overstromin gen (de* Fransen bouwden geen dijken, zoals de Nederlanders in Suriname). Dan zijn er de 80.000 goud- en gelukzoekers die tussen 1853 en 1949 omkwamen of spoor loos in het oerwoud verdwenen. Economie gedeeltelijk gestoffeerd opgeleverd. In alle appartementen (met één of twee slaapkamers) bevindt zich een keukentje. Men moet dit zien als een tweede, vakantie- of week- eindewoning. Voor permanente ves tiging krijgt men trouwens geen vergunning. Eigen appartementen dus In een hotel met verder alle service van dien. Direct in verbin ding staand met dit Bouwes Pala ce komt er een overdekt en ver warmd zwembad voor de hotelgas ten. «5Ji; TP- Gedurende de siesta is de Place des Palmistes, in hel hartje ua/j Cayenne, verlaten als een kerkhof. Gevraagd om een overzicht van de economie, produceert de rege- rmgs-ambtenaar een rapportje van vier getikte pagina's over de sinds 1961 op gang gekomen garnalen visserij (men hoopt in 1965 twee duizend ton te exporteren). Schrijvend over een industrie v/aar 350 mensen bij betrokken zijn, eindigt het: „Deze industrie heeft reeds, behalve het benodigde kapitaal, een coördinatie van dien sten vereist. Tenslotte markeert zij voor Guyana het begin van de ver wezenlijking van plannen". De plannen, krijgt men het gevoel, zijn luchtkastelen. Van een nationale economie is in Frans Guyana geen sprake, ten zij in termen van import (voor een waarde van ruim 3% miljard gul den in 1962). Naar schatting im porteert het land een jaar voor acht miljoen gulden aan levens middelen die het zelf zou kunnen produceren. Maar anno 1964 is er in Frans Guyana niet één tractor, en voor de 1937 particuliere auto's is een wegennet beschikbaar van nog geen 300 kilometer, waarvan 1C4 kilometer geasfalteerd is. Spoorwegen zijn er niet, en zowel de haven van Cayenne als die van St.-Laurent is ongeschikt voor schepen met een diepgang van meer dan vier meter. Kentering Toch zijn er tekenen van kente ring. Nog wat ongelovig praten de Cayennezen over Frankryks plan in Frans-Guyana een rakct-lance- ïingsbasis te bouwen. De construc tie, waarvoor 225 miljoen gulden werd gereserveerd, zal vijfduizend man aan arbeidskrachten vereisen. Onder de bepalingen van de over eenkomst in Evian moet Frankrijk het huidige proefterrcin in de Sa hara tegen juli 1967 ontruimen. Volgens de plannen zal de verhui zing naar Frans-Guyana eind 1966 plaats hebben. De nieuwe basis zal 60 kilometer buiten Cayenne komen te liggen bij het stadje Kourou, op een 15 kilometer brede strook langs de kust. In navolging van Amerika's Kaap Kennedy, heeft men het in Cayenne nu over Kaap De Gaulle. „En weet u wat het verschil is tus sen beide kapen?" luidt de inlei ding tot het geijkte lokale anti- gaullistische grapje. Antwoord „Kaap Kennedy wint het toch met een neuslengte". Bodemschatten Een andere gunstige ontwikke ling is, dat Frankrijk voor het eerst een systematisch onderzoej heeft ingesteld naar de bodem schatten van Frans-Guyana. Hier. voor werd de helft gebruikt val het door het „Fonds d'investissej ment des departements d'Outrt Mer" (Fidom) in de kolonie ge stoken kapitaal van ongeveer e'J miljoen gulden. Een .van de voor! spelbare vondsten (gezien de er va ringen in Suriname) waren bauxiet lagen in de bergen van Kaw, ooi als is het aluminiumgehalte aan) zienlijk minder hoog dan in Surli name. Het is waarschijnlijk, dat Frank- ryk in de komende Jaren zich mee gelegen zal laten liggen aan haai enige kolonie in Zuid-Amerika daj tot nog toe het geval is geweesj Frans Guyana is, in vele opzich) ten meer nog dan sommige Afri kaanse staten, een onderontwik keld gebied. In vergelijking mé Brits Guyana en Suriname is hé land een paria in gezelschap val twee zelfbewuste omringende sta ten- Veel winkels en andere publi« ke gebouwen In Cayenne zijl voorzien van een plakaat: „Bespo ten met DDT". De moraal daaf van is, dat het zelfbewustzijn vaj een paria begint op het ogenblil dat hij last krijgt van zijn lui Bij de pescara-motor (naar de uitvinder graat R. de Pescara) bewegen R f- de zuigers vrij heen en F" weer(vrije-zuigermotor), terugverend tegen een luchtkussen. Madr de meest gebruikte toepassing is de perslucht te gebruiken om de motor hoog op te laden en dan met de verbrandingsgassen een turbine aan te drijven.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10