Sprookje met Shirley wilde MacLaine en Ustinov Films van deze week in Leiden IPIasticolor halen! FANFARE IS WEER TERUG Gele Rolls Royce rijdt in Lido Flasticoior! Prima! Q Vrijstelling militaire dienst voor 3500 bouwvakkers in 1966 WAMA'S OP TELEVISIE Kleur? Plasticolor! LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 APRIL 1965 DERDE BLAD Advertentie „John Goldfarb, kom terug' „Robin Hood der LXJXOR Er ivas eens een héél héél rijke oliekoning ergens in Arabië met een harem ook héél mooie meisjes en hij leefde geluk kig. Maar de olie bracht geld voort, en het geld bracht techniek voort, die in de woestijn haar in trede deed. Alles met geld te koop. Van die techniek werd olie koning Fawz van Fawzia hele maal dol. Hij speelde met gouden den treintjes, waarop hij dag en nacht allerlei dieren liet rond rijden. Zelf racede hij door zijn paleis met een soort speelgoed raket-auto uit het maantijdperk. De treintjes toerden een obsessie voor hem. Hij werd er ook nog se niel van. Dat zou men een modern sprookje kunnen noemen. Het lijkt ietwat tra gisch, maar de film „John Goldfarb kom terug" is dat geenszins. Want met geld zijn ook vrouwen te koop. Dat is ook een hobby van oliekoning Fawz. Hij laat periodiek zijn harem vernieuwen. Maar daarmee haalt hij zich wat op de hals. Een Amerikaan se journaliste wordt voor haar pikant weekblad de harem binnengesmok keld. Een kuis meisje, want ze wil niets van de avances van de olie koning weten, die juist haar voor zijn minnekozen heeft uitverkoren. Zij weet de koning te ontwijken door zich aan een uit de koers geraakte Amerikaanse piloot vast te klampen. Die piloot is John Goldfarb, een spion, naar wie heel geheim Amerika naarstig zoekt en die boven Rusland had moeten cirkelen. Hij kan wel een potje bij de koning breken, want hij formeert uit het niets een rugbyteam van woestijnbewoners. In de film wordt soms ten onrechte het woord „voetbal" gebruikt. Journaliste en pi loot willen wel naar Amerika terug, maar de koning eist dat eerst de wedstrijd tegen een befaamd Ameri kaans rugbyteam wordt gewonnen. En dat gebeurt, zy het met veel kunst en vliegwerk. Scenarioschrijver William Peter Blatty en regisseur J. Lee Thompson hebben de karikatuurvorm gekozen. Met de geheime dienst, het oosterse paleisleven, de journalistiek en de sport wordt goedmoedig de spot ge dreven. Dat levert een vermakelijk filmwerk op. Shirley MacLaine (van „Irma la Douce") als pseudo-harem- vrouw blijkt naast haar acteertalent ook nog bedreven te zijn in exotische danskunst en Peter Ustinov (twee Oscars) speelt een bijzonder grappi ge oliedomme koning met een gewel dige tic. Kortom, een plezierige ko mische film, goed voor een gezellig „uitje". In het voorprogramma ziet men in kleuren het bloemencorso. zeeën REX „Robin Hood der wilde zeeën" (The Spanish main) met Paul Henreid, Maureen O'Hara en Wal ter Slezak in de hoofdrollen, is reeds een filmisch oudje. Byna twintig jaar geleden maakte regisseur Frank Borzage deze film. Maar het genre is onsterfelijk. Grootse avonturen op de woeste golven. En dat in felle kleuren op het witte doek gebracht. Dappere mannen en mooie vrouwen in een entourage van romantiek en sensatie. Zelfs na twintig jaar zal men er nog plezier aan kunnen be leven. (iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi 1+ tlllllllllllllllllllllllülllllllllllllHIIIIIIHI .Christina" iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii niiimiiniiiinifiiiiiiiiiiuiiiiiiii Nog actueel CAMERA „Een Nederlandse feestweek met een Nederlandse film", zo annonceert het theater aan de Hogewoerd het programma. Neder- landser kan het al niet dan Bert Haanstra's eerste speelfilm „Fanfa re". Deze vrolijke komedie, die zich afspeelt in het pittoreske Giethoorn, heeft destijds een ware triomtocht langs de Nederlandse bioscoop ge maakt. De kostelijke filmische grap jes van Bert Haanstra we denken daarbij bijv. aan het verrukkelijke begin en de onstuimige creatie van de inmiddels overleden Hans Kaart, de geestige ontknoping van de op zichzelf niet zo bijster imponeerde ruzie tussen twee fanfarekorpsen en vele andere facetten garanderen een gezellig uurtje. Voor hen, die destijds deze Nederlandse produktie niet heb ben kunnen zien, bestaat er thans dus de gelegenheid dit verzuim als nog goed te maken. Maar ook voor een tweede keer zal Haanstra's maaksel niet vervelen. Gedenkteken voor joodse kinderen Een gedenkteken voor de meer dan één miljoen joodse kinderen, die het slachtoffer zijn geworden van Hitiers jodenvervolgingen, is gisteren op de Zionsberg in Jeruzalem inge wijd. Dit is een van de vele hoogtepun ten geweest van de Dag der marte laren en helden, die dit jaar in het bijzonder gewijd was aan de bevrij ding van de dodenkampen der nazi's, nu 20 jaar geleden. In sommige synagogen hebben theologische studenten de gehele nacht in gebed doorgebracht. Op een begraafplaats in Tel Aviv heeft minister-president Levi Esj kol een gedenkteken onthuld voor de 800.000 joden, die'in het kamp Tre- blinka zijn omgekomen. SVB loopt uit NSR-congres De vertegenwoordigers van de Stu denten Vak Beweging hebben het nationaal congres van de Ned. Stu denten Raad in Groningen verlaten omdat zy het niet eens waren met de gang van zaken bij de bestuurs samenstelling. De progressieve Stu denten Organisatie en het Neder lands Studenten Akkoord hebben ge tracht de SVB van haar stap te doen terugkeren doch zyn daar tot dus ver niet in geslaagd. De Ned. Stu denten Raad zet de vergadering voort uit de overweging dat men niet mag zwichten voor ondemocra tische acties en chantage van de zy- de van de SVB. .3TUDIO De vierde film in de Garbo-reeks, „Koningin Christina", heeft ondanks de onmiskenbare ouderdom in zekere zin nog een wonderlijke actualiteit. Het behandelt het probleem van een nog betrekke lijk jonge vorstin, die in een pure privé-zaak als het huwelijk in een be paalde richting wordt gedreven, die zy om geen prijs wenst in te slaan. Daar Christina een vrouw is van ka rakter en grote persoonlijke moed, weet zy een echtverbintenis met de bij het volk zo gevierde prins te voor komen. In een afgelegen herberg komt zij op een dag in contact met de speciale afgezant van de Spaanse koning en tussen hen vlamt een gave liefde op, zonder dat de Spanjaard weet wie en wat zy is. Dat komt tot zyn verbijs tering pas later als hy zijn delicate (en nu voor hemzelf ook uiterst pijnlijke) missie vervult. Hun roman- che dreigt door het geintrigeer aan het hof in scherven te worden gesla gen. Men eist van Christina, dat zij de Spaanse gezant zal terugzenden, hetgeen tenslotte tot haar grote en onverwachte beslissing leidt. De hernieuwde kennismaking met „Koningin Christina" is zeker de moeite waard, al is er veel verouderd en al blijft dan van de geheimzinnig heid, waarmee Garbo destijds haar spel en naam omkranste, niet zo heel veel over. Wellicht heeft „Ko ningin Christina" vroeger velen ont roerd. Dat is nu niet meer zo het ge val. Daarvoor is de toon in de dia loog (voor deze tyd) veel te styfjes en het slot te dik aangezet. LIDO De levensgeschiedenis van een Rolls Royce is inspiratie geweest voor een hele film. De be- wuste Rolls hééft dan ook een le ven achter de rug, dat alle moge lijkheden biedt voor een meesle pende film. De opvallende gele wagen begint zijn leven in de kringen waarvoor hy ontworpen werd: de eerste eigenaar is een steenrijke Engelse markies (Rex Harrison). Fijn is de typering van het Engelse milieu zoals niet- Delgado's koffer gevonden? In een hotel in de Spaanse stad Badajoz is een koffer gevonden, die daar in februari was achtergelaten door een man en een vrouw. Het paar was nimmer teruggekomen en men gelooft thans dat de koffer aan de Portugese opstandelingenleider Delgado en diens secretaresse toebe hoorde. Delgado werd sinds enkele maanden vermist en men meent on langs zijn lichaam te hebben gevon den. Engelsen dat graag zien. De rol van de wagen is ditmaal echter niet zo n beste. Hij dient als trefpunt voor de overspelige vrouw van de markies (Jeanne Moreau) en haar minnaar (Edmund Purdom 1Onderdak voor geüefden is een functie die de Rolls Royce ook in de beide andere delen van deze plezierige film te vervullen krijgt. In het tweede deel is de wagen in handen van een gangster geraakt, die er zijn vakantie in Italië mee doorbrengt. Ook zijn verloofde ont moet haar minnaar achter de zedig neergelaten gordijntjes van de in middels al wat op leeftijd geraakte Rolls. De klinkende namen in de cast van deze film worden wel waar ge maakt: Shirley MecLaine, Alain De- Ion, Ingrid Bergmann en Omar Sha rif maken de Gele Rolls Royce tot een film, waaraan U veel plezier zult beleven. I NEDERLAND 1 NTS: 10.20 1 10.25 i 11.45 1 4.00 1 4.20 1 10.45 1 10.50 1 10.56 1 Gelukwens namens de regering Reportage défilé Soestdijk - Sluiting Masjenka en de beer, voor de jeugd Jopie en de draak, voor de jeugd Sluiting Nieuws in het kort NTS Barend de Beer, voor de kleuters Een rondedans door Nederland De Flintstones, tekenfilm NTS-journaal Een tegen allen, tv-spel 1909, amusementsprogramma Dagsluiting NTS-journaal Sluiting. AARDBEVING IN VER. STATEN Een kraentige aardbeving heeft gisteren het noordwestelijke deel van de Verenigde Staten en Canada getroffen. Volgens de eerste berich ten is in het gebied van Seattle, in de staat Washington, zware schade aangericht. In de vergaderzalen van de Se naat en het Huis van Afgevaardig den vielen de lampen op de lesse naars van de wetgevers. Dc zalen waren leeg op het moment van de aardbeving. Het blijkt dat tenminste een man om het leven is gekomen. Deze werd in Seattle getroffen door neervallend puin. In deze stad zouden meer do den zijn gevallen. Er zyn talrijke gewonden, eveneens voor het meren deel in Seattle. De aardbeving had een kracht van zeven op de schaal van richter (maximum twaalf. De beweging van de aardkorst werd in een gebied van 965 km lang en 640 km breed gevoeld. In Tacoma, 50 km ten zuiden van Seattle, waren de straten in de-benedenstad bezaaid met stenen en ander puin. De beving die ongeveer 45 secon den duurde, was zo hevig dat de seis mograaf in Vancouver in Brits-Co- lumbia onklaar werd. Vancouver ligt op 240 km ten noorden van Seattle. NEDERLAND 2 NTS: 7.30 uur Samenvatting van het défilé 8.00 uur Nieuws in het kort NTS 8.01 uur De oude draaidoos 8.30 uur De verdwenen dode, speelfilm 9.45 uur Ontmoeting tussen mens en dier 10.10 uur Feestjournaal 10.25 uur Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 8.40 uur Feestprogramma HILVERSUM 2: 8.30 uur Kind 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiii'iiiiiiiTiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiüinuiiniiiiniiiinniiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Holland, hoorspel. j= iiKiimniimifaBniii'inüiüiiüiiiiuminiiiiiiiiiiiiioiioniiiEiDUB „GOLDFINGER": derde week TRIANON „Goldfinger", met James Bond, biyft als een magneet trekken. Dit is 'n kasfilm zonder weer ga. Alsof er op deze wereld al niet genoeg spanning is. komt de dosis spanning in deze film er extra bo venop. James Bond lijkt wel een „be grip" te zijn geworden. Voor wie zijn opwindende avonturen nog niet mee beleefde, bestaat daartoe voor de -der de week gelegenheid. Laat hy u maar geen slapeloze nacht bezorgen Advertentie VERLOVINGSRINGEN DESIREE - CONSTANT klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN kinderen 1900 Koninginnedag ..Ein Morgen, eln Mittag. ein Abend in j Wien". Philharm. Orkest van Londen o.l.v. Georg Soltl. IV. Johann Strauss Jr. G'schlchten aus dem Wiener Wald. wals op. 325. Symphonie Orke6t van Wenen o.l.v. 20.40 Vier maal feest in zestig minuten: amus.progr. 21.40 Ver van huis. klankb. 22.05 Lichte ork.muzlek. 22.30 Nws. 22.40 Act. uit binnen- en buitenland. 22.50 Toppers voor twens. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 in. progr.: 17.00 Conc. door Noord hollands filharm 18.15 Lichte f Act. 19.30 Bel 19.00 Nws. 19.10 solistoude 22.10 Pianoduo: moderne muz. 22.30 Nieuws 22.40 Avondoverd. 22.55 Vlaamse volks liedjes. 23.20 De zot die de waarheid spreekt: de vermakelijke levensgeschie denis van Tyl Uylensplegel. 23.45 Mo derne kamermuz. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de lUn 18-) I. Franz Léhar. „Das Land des L&- chelns". Operette in 3 bedrijven op tekst van Herzer en Löhner. Elisabeth Schwarzkopf, sopraan (Lisa); Erich Kunz, barfton (Gustav)Nlcolai Ged- (Sou-Chong) i Emmy Loose, Li); Andre Mattoni. spreekrol (Bedien Phllharmonlsch Orkest v. Clemens Krauss. von Suppé. Ouverture UI. Franz L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Ten behoeve van de woning bouw in Nederland zal de mi nister van Defensie aan 3500 bouwvakarbeiders van de lich ting 1966 vrijstelling van mili taire dienst verlenen. Reeds eer der was een vrijstellingsregeling getroffen voor bouwvakarbei ders van de lichtingen 1964 en 1965. Voor het verlenen van de vrijstel ling zullen dezelfde voorwaarden gel den als in 1964: betrokkene moet zijn goedgekeurd voor de militaire dienst en werkzaam zijn in de nieuwbouw van woningen in Nederland; hij moet werkzaam zijn in één van een aantal met name genoemde functies in het bouwvak en hij moet in het bezit zijn van een voor dat beroep geldend diploma of getuigschrift van een LTS, centrum voor vakopleiding voor volwassenen of leerlingenstelsel, hij moet een verklaring van zijn werkgever overleggen waaruit blijkt dat hy bij voortduring in de nieuw bouw van woningen in Nederland werkzaam zal zyn. Het aantal functies in het bouwvak waarvoor vrijstelling kan worden verleend is met één uitgebreid: cen- traleverwarmingsmonteur. De andere functies zyn: metselaar, voeger, be tonwerker, betonvlechter, heier, op perman, stukadoor, steengaaswerker, tegelzetter, terrazzowerker, timmer man, schilder, loodgieter, elektriciën, dakdekker. De aanvragen voor vrijstelling moeten via de burgemeester van de woonplaats worden ingediend. De vrijstelling wordt aanvankelijk voor t.wee jaren verleend. Desgevraagd wordt de vrijstelling nog twee maal voor twee jaren verlengd, indien de betrokkene aan de gestelde voor waarden blijft voldoen. Na zes jaren tijdelijke vrijstelling krijgt de betrok kene desgevraagd voor goed vrijstel ling, als hij nog aan de voorwaarden voldoet. Amerikaanse kustwacht naar Zuid-Vietnam Bloemenweelde in de Bollenstreek Het is nu lente in de bollen streek en overal ziet men grote velden hyacinten en tulpen in bloei. Zij vormen één groots kleu renpalet. Op de Keukenhof prijken thans de narcissen, hyacinten en vroege tulpen in een rijke verscheiden heid van bloempartijen, vormen en kleuren tussen de bloesemende krentenboompjes, Japanse kers en forsythia's van het voorjaars- bos. De Verenigde Staten hebben beslo ten, zeventien patrouilleschepen va±. de Amerikaanse kustwacht naar Zuid-Vietnam te zenden om de Zuid- vietnamese marine te helpen, een einde te maken aan de infiltraties van communisten over zee. Dit is gisteravond in Washington meege deeld door het ministerie van De fensie. De schepen, die een lengte hebben van vijfentwintig meter en zyn uitgerust met 20 mm-kanonnen, zullen worden bemand door twee honderd leden van de Amerikaanse kustwacht en in de Zuidvietnamese wateren opereren onder bevel van de Amerikaanse Zevende Vloot. Ruim 50 Amerikaanse en Zuidviet namese vliegtuigen hebben gisteren wegen, een veerboot en militaire in stallaties in Noord-Vietnam gebom bardeerd en met boordwapens be schoten. De aanvallende vliegtuigen ontmoetten weinig of geen lucht- afweervuur. Alle toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. Miss wereld even naar Amsterdam Daags voor de opening van de Britse week in Amsterdam, die ver richt zal worden door Prinses Mar- gareth, zal de kortgeleden uitverko ren miss wereld naar ons land komen en wel als oharmante omlijsting voor de Britse meubelinzending. Zjj is de Britse Ann Sidney, die op donderdag 13 mei op Schiphol wordt verwacht. Nog dezelfde avond keert miss wereld naar Londen terug. „Zeilen" bekroond Op de zevende jaarlijkse Ameri kaanse filmfestival van New York is de eerste prijs in de categorie sport films toegekend aan de film „Zeilen" van Hattum Hoving. Deze film werd in 1963 vervaardigd met een subsidie van het toenmalige ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- I pen. Beatle-invaller Jimmy Nicol nn in de schtdd Gewijde koorzang. 7.55 De kerk zljt gij. Djinn: gevar. progr. (Om weggebruikers. 12.55 Licht instr. ens. en zangsoliste. 13.15 V. d. Jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Franse les. Hilversum II. 298 m. VARA: 7 00 Nieuws en ochtcndgym. gram. 8.00 Nws. 8.10 Öpe- ö.io cms strijdlied, declamatorlum. 8.55 ning van ons 1 mei-progr., praatje. V. d. vrouw. VPRO: 9 40 Morgenwij ding. VARA: Mei-Festival. progr. (Om 11.00 Nws.). 12.27 Meded.. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Sport nieuws. 12.50 Lezing. 13.00 Nws. 13.15 Melodieën-Express. 13.40 Voor de twin tigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.45 Voor nu en later, lezing. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: NTS: 10.00-11.00 Teleac: Televisie-academie (herh. van 28 april Jl.)VARA: 13.45 Reportage van de 1 mei-viering in Utrecht. NTS: 14.30 V. d. aftrap: community singing in het Wembley-stadion te Londen. 15.00 Rep. cupfinal LiverpoolLeeds United. VARA: 16.45 Op weg: adviezen en tips d. vakantie. 17.00-17.30 V. cl. kind. 21.10-23.10 Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws ln het kort. NCRV: 20.01 Detectivebureau Lynx op diplomatiek terrein. TV-film. NTS: 20.25 Drie mannen en een trein, filmdocumentaire NCRV: 20.50 Het werk onzer handen. 21.10 Acht plus de zee. amus.progr. 21.55-22.10 Attentie. Jimmy Nicol, die Beatles-drummer Ringo Star tijdens diens ziekte in Nederland verving, heeft er geen geld aan overgehouden. „Het bleek ach teraf het ergste wat me had kunnen overkomen", zei de 25-jarige drum mer. die nu voor ruim veertigduizend gulden in de schuld zit. Hij weet dit aan te veel publioiteit. „Ik vormde na myn vertrek bij de Beatles een eigen groep en de aanbiedingen stroomden binnen. De contracten vielen echter al spoedig als bladeren van een boom en in korte tijd was ik platzak", aldus Nicol. In het nationale t.v.-pro gramma van vanavond zijn ook de Wama's te zien, die zingen en gek doen. Kantverzamelinj; van Koningin O voor Rijk smuseum „Wat dit jaar op het gebied van kant voor het Rijksmuseum belang rijk kan worden genoemd is volgens dr. A. van Schendel, hoofddirecteur van het Rijksmuseum in Amsterdam, dat Koningin Juliana heeft besloten haar kantverzameling in bruikleen het museum af te staan. Dit is rijke verzameling, erzijn stukken by, afkomstig van de Koning-Stad houder. wy hopen binnen niet al te lange tajd een keuze te doen uit deze verza meling en ze in het museum ten toon te stellen. Dit zei de heer Van Schen del gistermiddag ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „40 jaar Katsalet", die samenvalt met de ingebruikneming van de tweede per manente expositieruimte voor kanten ln het Ryksmuseum. Deze tentoonstelling laat zien door welke prachtige geschenken de ver eniging in de loop der jaren de kant verzameling van het Ryksmuseum heeft verrijkt. De opening dezer prachtige expo sitie vond onder zeer grote belang stelling plaats. Akkoord tussen Bonn en Tel Aviv vertraagd De uitvoering van het tussen Is raël en West-Duitsland gesloten ak koord inzake hun diplomatieke be trekkingen wordt vertraagd, doordat men moeite heeft met het samen sl ellen van de lysten van goederen die de Westduitse müitaire hulp moe ten vervangen. Naar uit goede bron vernomen wordt zal de uitwisseling van ambassadeurs pas plaats heb ben nadat deze kwestie is geregeld.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5