W einig oppositie MAAR HET REGEREN GAAT DOOR LEÏDSCH DAGBLAD VRIJDAG 30 APRIL 1965 Vervol» pagina 2 In Tweede Kanier politieke tussen K. V. P. en P. v. d. A. Behalve in zijn discussies met mr. Beernink heeft de nieuwe minister-president niet erg veel oppositie in de Tweede Kamer ondervonden. Zoals was te verwachten heeft mr. Cals met zijn financiële uiteenzetting (..geen verhoging van de belastingen, financiering van de hogere staatsuitgaven met langlopende le ningen") de kritiek van mr. Geertsema (VVD) en mr. Beernink (CHU) niet kunnen sussen. Mr. Geertsema noemde het on denkbaar, dat er alleen maar aan le ningen ter financiering van de nieu we uitgaven wordt gedacht en dat er verder geen afspraken zijn ge maakt. Htf vond het nogal kwalijk, dat het nieuwe kabinet wel de in flatie in de hand werkt, maar an derzijds niet van zins is om in de speculatiewinstbelasting een inflatie correctie in te bouwen. Zoals mr. Cals in zijn antwoord had opgmerkt. Ook mr. Beernink was over dit alles niet best te spreken. De fractieleiders van de KVP, en de PvdA, drs. Schmelzer en drs. Ne- derhorst, putten zich beiden uit een soort politieke liefdesverklaring, die bijna roerend was. De heer Schmel zer hemelde de nieuwe regerings partner flink op en praatte de ver schillen handig weg. Vriendelijk De heer Nederhorst, die evenals zijn voorganger dr. Vondeling eigen lijk een broertje dood heeft aan con fessionele partijen, gaf zich erg veel moeite om nu allerlei vriendelijke dingen te zeggen. Hij zei wel, dat deze partijen geen bestaansgrond hebben, maar wilde ni.t tornen aan het bestaansrecht. Drs. Nederhorst was ook verder in een vriendelijke stemming. Hy prees de duidelijke oppositiestyi van mr. Geertsema. Over de houding van de A.R.-frac tievoorzitter Roolvink was hy echter niet zo best te spreken. „By de heer Roolvink heb ik eigeniyk niet kun nen beluisteren, dat hy biy is met het nieuwe kabinet. Ik proef in zyn woorden helmwee naar de vorige ka binetten en ongeloof over de finan- ciëel economische mogeiykheden", Drs. Nederhorst vond dat de anti's, die met drie man ruimschoots in het nieuwe kabinet zyn vertegenwoor digd. wel wat meer vertrouwen in de nieuwe ploeg konden hebben. Afzwakken Even leek het er op, dat de politieke Idylle werd verstoord, want het anti revolutionaire fractielid Schakel in terrumpeerde daarop met trillende stem: „U bent de enige, die wan trouwen heeft uitgesproken in de grondslag van uw partners". Waar- schyniyk doelde de heer Schakel daarmee op de socialistische afkeer van confessionele party en. De heer Roolvink deed later flink zyn best om deze interruptie en zyn eigen kritiek van woensdag af te zwakken. „Sinds wanneer mag men een be vriend kabinet niet meer wijzen op gevaarlyke klippen?" vroeg hy. ,,Dat is een kwestie van loyale vriendschap. Het is geen uiting van vriendschap als je rozegeur en maneschyn voorspelt, maar ondertussen op je radarscherm allerlei klippen ziet". Bourguiba wilde Israël in het nauw brengen In de voor president Nasser van Egypte bestemde boodschap, waarin het Tunesische staatshoofd zün voorstellen inzake de oplossing van het Palestynse vraagstuk toelicht, zegt Bourguiba dat hy met zyn plan Israël in moeilykheden wilde bren gen en de steun van de wereldopinie „voor onze zaak" wilde verkrygen. De tekst van de boodschap werd gisteravond in Tunis gepubliceerd. De bedoeling was geweest dat de Tunesische ambassadeur in Cairo, Badra, de boodschap aan president Nasser zou overhandigen maar dit ging niet door wegens dt felle anti- Tunesische relletjes in de Egyptische hoofdstad. Bourguiba zegt dat zyn plan in feite niet verschilt „van de mening die u kortgeleden naar voren bracht" De Egyptische president weet vol gens Bourguiba beter dan wie ook. dat er geen verschil van mening be staat over het uiteindeiyke doel: de Paiestynen de middelen te verschaf fen om het hun wederrechteiyke ontnomen vaderland weer in bezit te nemen „De Arabische landen kun nen onder de huidige omstandigeden onmogeiyk oorlog tegen Israël voe ren, omdat zij daarop niet voldoende voorbereid zyn, en omdat de interna tionale conjunctuur daarvoor niet geschikt is", aldus de Tunesische president. Hy had zyn plan naar voren gebracht in de verwachting, dat Israël zyn voorstel betreffende het nakomen van de VN-resoluties terzake van de hand zou wyzen. Daarmee zou Israël ongewild „onze positie, die van verdedigers van het VN-recht, versterken", zo zegt Bour guiba, die in zyn boodschap ook nog de solidariteit bevestigt van zyn land „met de broederlanden" in geval van een oorlog met Israël. Hy verklaart bereid te zyn president Nasser te ontmoeten „om de zaak op te helde ren". De heer Roolvink was gisteren overigens flink op dreef. Hy versloeg boer Koekoek met vele lengtes in een felle discussie over dwang-organisa- ties en organisatie-dwang. Na af loop kreeg hy een stevige handdruk van zyn voorganger Smallenbroek. Om de vrede weer helemaal te beze gelen gaf hy midden in de Kamer zyn socialistische collega Nederhorst een joviale schouderklop. Met al deze vriendelykheden om zich heen had mr Cals niet veel moeite om aan zyn eerste optreden een goed slot te geven. Met een pakkend betoog over de vryheid en de komende Bevry- Nauwere samenwerking Parijs - Moskou (Van Paryse correspondent) dingsdag besloot hij zyn eerste op treden als premier. Maar de na smaak van de ruzie met mr. Beer nink kon hy niet meer verdryven. Over een goede twee jaar zyn er waarschynlyk minstens veertien intelligente Nederlanders goed overwerkt. Dat zyn dan mr. Jo Cals en al zyn mede-ministers, die de afgelopen dagen een program hebben opgesteld, dat zo ambi tieus is, dat het alleen kan wor den uitgevoerd als het hele kabi net iedere minuut in de komende 24 maanden energiek regeert. Deze week was dat al goed te mer ken. Toevallig moest het kabinet op dinsdag, woensdag en gisteren een regeringsverklaring afleggen en verdedigen, maar wie gedacht had, dat de ministers tydens de lange discussie-uren wat uitgezakt in de stoelen zouden luisteren had het helemaal mis. Het regeren ging gewoon door. Alle ministers zaten met dikke sta pels dossiers voor zich en waren druk aan het werk. Het politieke praatwerk lieten zy aan premier Cals over, die overigens ook hele maal geen hulp nodig had. Als de ministers eventjes afzwakten in hun regeertempo, stond mr. Cals steeds direct klaar om met een zachte aansporing of een verma nend handgebaar de ploeg weer tot nieuwe spoed aan te zetten. DE WIND ERONDER De nieuwbakken minister van Bin nenlandse Zaken Smallenbroek probeerde eventjes wat foto's te bekyken, maar hield er snel mee op, toen mr. Cals hem met ge fronste wenkbrauwen aankeek. Mr. Luns, voor wie het meemaken van regeringsverklaringen langza merhand routinewerk is geworden zat af en toe stiekum te bladeren in een tydschrift, maar dan was mr. Cals er steeds als de kippen by om hem aan zyn plicht te her inneren. De nieuwe premier heeft de wind er stevig onder dat was goed te zien. Vooral de nieuwkomers in de ploeg hebben als een nyver klasje steeds maar zitten doorwerken. Mr. Vro- lyk heeft by na aan één stuk door zitten regeren. Dr. Diepenhorst u weet wel „links van my, voor u rechts en rechts van my, voor u links" deed alle drie 'dagen net of de Kamer één grote studeerka mer was. Hij keek niet op of om. Alleen mr. Bot kwam niet zo goed tot werken. Hy keek nu en dat wat draaierig om zich heen. Maar Ja. over hem werd er heel wat on- vriendelyks gezegd en zoiets leidt natuurlyk af. KWIKZILVER gadeslaat ziet al gauw, dat by elke venynige tirade van een Kamerlid zyn linkerhandje naar het knopje van de interruptie-microfoon gaat. Dan komt er meestal een opmer king. die beheerst, maar wel erg scherp wordt toegediend. Mr. Cals heeft er een soort boosaardig ple zier in om sommige Kamerleden af te drogen. Vergeleken met zyn voorganger is hy eigeniyk hele maal niet zo erg vriendelyk. Maar hy is wel een stuk strijdbaarder en af en toe ontwapenend door zyn zelfspot. „Meneer, de voorat ter, ik zal me inhouden. Ik ken mezelf". Daarom was het eigeniyk zo jammer, dat mr. Cals dinsdag be gon met een rede, die de hele Ka mer net had gelezen. De versprei ding vooraf van de regeringsver klaring was een vergissing, waar voor Kamervoorzitter Van Thiel later verontschuldigingen maakte. Voor mr. Cals, die zo graag het hoogste woord heeft en niets lie ver wil. dan dat de hele Kamer aan zyn lippen hangt, was het een ongelukkig begin. Boer Koekoek, die deze week weer goed op gang was, wist te melden, dat mr. Cals als fractielid altyd een hoop her rie wist te maken. „Wel meer dan zo'n 25 anderen. De KVP-fractie heeft hem nu ingeruild tegen mr. Marijnen en dat komt de rust wel ten goede". DEBUTEN Behalve dat van mr. Cals heeft de Kamer deze week nog een paar andere debuten meegemaakt en wel die van de heren Nederhorst en Roolvink als fractievoorzitters van de PvdA en de ARP. Drs. Ne derhorst is een vriendelyke man. die heel goed is als leider van een regeringsfractie. Hy lykt een oudere, wyzere broer van dr. Von deling en is altyd op zoek naar het milde in de mens. Deze telg van een Goudse aannemersfamilie hield een lang maar knap betoog. Het was goed doordacht en bevatte een aantal aardige politieke door- ldjkjes. De heer Nederhorst had ook een paar aardige grapjes meegebracht. „Tegen de achtergrond van het kampioenschap van de sportclub Cambuur moet het mogelyk zyn om van de minister van Finan ciën meer geld voor de sport los te krijgen". Helaas maakte het grapje geen overweldigende indruk. Meer gelachen werd er om zyn spontane verspreking: „onthuppe- lingswilk" in plaats van „ontwik kelingshulp". De heer Roolvink, de hoekige anti revolutionair met de luide brom stem, had ook een grapje. „De premier heeft gisteren gesproken van de politieke frigidaire. Dat is reclame en nog wel reclame voor de t.v., want frigidaire is een be paald merk koelkast. Als de pre mier nu toch reclame voor koel kasten maakt was het aardiger ge weest als hy aan de naam van de afgetreden premier had gedacht". De heer Roolvink is de vertegen woordiger van een nogal zeldzaam soort in onze politiek, de belerende soort. Af en toe praat hy alsof hy op een kadercursus van het CNV les geeft aan een aantaljonge vakbonders. Hy zegt dan: „Dat moet u maar eens rustig in uw binnenkamer overwegen". Met dit soort opmerkingen treitert hy vooral boer Koekoek het bloed on der de nagels weg. „Stil maar, me neer Koekoek, blyf maar een beetje in myn buurt, dat is het beste". Of: „Wacht nu maar eens rustig af, het antwoord komt". De heer Roolvink houdt ook van by beheksten. HJj sloeg er ir. Van Dis van de SGP mee om de oren. Het leek alsof de Ned. politiek vele tientallen jaren was teruggedraaid, helemaal tot aan de tyd van de these en de anti-these. Na al die moderne politieke jargon was het eigeniyk wel een fyn vertrouwd geluid. Met een communiqué, dat in bly- moedige termen was gesteld en waar in de Sowjet-Unie en Frankrijk ge tuigen van hun gemeenschappelijk verlangen in en buiten Europa steeds nauwer samen te werken, zyn in Pa rijs de besprekingen tussen de Rus sisch? minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko en de Franse regering gisteravond besloten. Het is in zulke gevallen natuurlyk gebruikelyk, dat in zo'n document de punten overeenstemming breder dan die var geschil worden uitgemeten. Niette min heeft het gisteren nog vele voe ten van experts, en zelfs - ters in de aarde gehad alvorens het communiqué, veel later dan eerst was aangekondigd, definitief uit de bus kon komen. Vooral op het stuk van het Duitse probleem en der Europese veiligheid wilde Gromiko harder en verder stapel lopen dan de Fransen, die j zich, vooral om Bonn te ontzien, I der heet gebakerd toonden. Er zijn zelfs nog altyd diplomatieke i nemers, die de stelling verdedigen, dat president De Gaulle de Russische minister uitsluitend naar Parijs zou hebben uitgenodigd om de Duit sers bang te maken en hen zo tot een meegaander gedragslijn jegens hem te kunnen dwingen! Wanneer het Russische vyfdaag- 1 se bezoek inderdaad niet meer dan een gaullistische manoeuvre is ge weest, dan speelt de president nu zeker wel met vuur. Die verdenking van dubbelspel scheen de Gaulle gis teren in de ogen van de Russen al op zich te laden. Maar ook in Bonn zou zo'n chantage heel anders kunnen uit pakken dan de generaal heeft bedoeld. Wanneer de Duitsers nu bang worden gemaakt, dan lyken ze, voor hun bescherming, eerder nog wat harder in de richting der Ame rikanen te willen rennen dan dat ze bereid zouden zijn met hangende pootjes terug te keren naar Parijs. Een faliekant resultaat derhalve, aan gezien het juist De Gaulle's bedoeling was met Russische medewerking de invloed van de Amerikanen in Eu ropa krachtig in te dammen! PLEZIERIG De kamerleden vinden het allemaal plezierig, dat de politiek weer be gonnen is. De bon-mots vloeiden weer over hun lippen. Hier zyn er een paar. Bakker over Cals: „De minister-president moet een dikke arm hebben van alle slagen, die er om heen zitten". Koekoek over de KVP: „De KVP-fractie is zo groot, dat er vele leden zynt die niets te doen hebben en dan maar lawaai maken als ik aan het woord ben" Roolvink over de politiek: „Waar drie Italianen by elkaar staan, heb je een zangvereniging. „Waar vier Nederlanders by el kaar staan, heb je minstens twee politieke partyen". Ten aanzien van buiten-Europese problemen hebben de beide landen hun akkoord echter kunnen beves tigen. Zowel Moskou als Parys heb ben zich uitgesproken voor confe renties der vyf kernlanden, die dan behalve over de ontwapening ook over Cambodja en, achter de scher men, vooral over Vietnam zouden kunnen spreken. Afgezien van de po litieke bygedachten, die de leiders van beide landen in hun hoofd kun nen hebben gehad, is, volgens 't woord van Gromiko. nu in elk geval van beide zyden 't bestaan erkend van 2 verschillende (communistische en ka pitalistische» sociale systemen in Eu ropa en op grond van die erkenning zal in beginsel een realistischer po litiek van toenadering en samenwer king tussen Frankrijk en de Sowjet- Unie gevoerd kunnen worden, waar- by later ook de rest van Europa j zich dan zou kunnen aansluiten. SCHUDEL'* DUBBEL GESTOOKTE CITROEN N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN MET EEN ENKEL WOOUD BINNENLAND Zeepost Met de volgende schepen :an zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie lijk ter post. moet zyn bezorgd, tussen haakjes, achter de naa he* schip vermeld. Argentinië: Cap San Augustln (2/5). Rio Quinto (8/5): Bra zilië: Cap San Augustln (2/5), Alhena (5/5), Gooiland (8/5); Canada: Fran- Oeganda, Tanganjika: Ferdinand de Lesseps (2/5); Ned. Antillen: Oranje Nassau (5/5); Nieuw-Zeeland: North- bank (2/5); Suriname: Oranjestad (4/5); V.S. van Amerika: Prinses Mar griet (6/15); Z .-Afrika (Rep.) postpakketten geven de postkan- het balkon haar" huls ln'de Utrechtse Willem Barentszstraat gevallen. Zy kwam op haar hoofd terecht. Tydens het vervoer naar het ziekenhuis overleed zij aan senbad ln Amsterdam bewusteloos ge- wljten. Het 11-Jarige broertji van het slachtoffer is hem nog nage sprongen, om te trachten hem uit het water te halen, maar zonder resultaat. Mynongeluk Tijdens 378 meter-verdieping. Is gisteren hulpbouwer door vallend gesteente ge troffen en zo ernstig gewond, dat de man korte tyd later ter plaatse ls over leden. Het slachtoffer is de heer J. pannenbakkerij by Hannover is een Nederlander, de 24-Ja- rige W. Th. van Fellus uit Oosterwijk konden worden gered. BUITENLAND van een Illegale communistische nlsatie gearresteerd, als voorzorgsmaat- communiqué van het Maleisische Afrikaanse republiek Niger ls een kro- kodllleschedel gevonden anderhalve kilogram. Het dier waarvan de schedel afkomstig is zou honderd miljoen Jaar geleden hebben geleefd. Het moet een totale lengte hebben gehad van twaalf vijftien meter. Misdadiger gepakt De politie dadlgers ln Zuid-Amerlka, gearresteerd. ongeveer vyfeneenhalf miljoen gulden Twee violen Stradivarius zijn kunstveiling ln Londen verkocht vo gezamenlijk bedrag van ongeve verdrag getekend Sowjet-Unie zal vliegtuigen, helikop- paspoortenkwestie n het Lagerhuis verklaarde, Engeland biyft by zijn besluit ae K< Ionle in beperkte mate zelfbestuur ringen die de Spanjaarden aan het personenverkeer met Gibraltar ln de weg leggen. Tsjombe niet naar Accra De pre mier van Kongo. Molse Tsjombe. heeft verklaard, dat Kongo niet zal deelne men aan de conferentie van Afrikaanse staatshoofden in Accra. In de staat Ghana. Tsjombe beschuldigde de pre cinct Ghana. Kwame Nkroemah, t van Algei t van Egyi ide activity go te hebben gericht. Geen hulp De commissie voor buitenlandse betrekkingen van Amerikaanse Senaat heeft zich ultj sproken voor stopzetting van de hul verlening aan Indonesië en Egypte. bedrag van 3,3 miljard dollard voor de eidóe ^Qcjenda tengem. „Ecclesia". 8 Wassenaar (Parochiehuis). To neelgroep „Incognito" met „Reiziger zonder bagage". 8 uur n.m. ZATERDAG Hal groenteveiling: Speeltulnver. „De vijf hoven". Kindervoorstelling Caxla Flink. 1.30 uur n.m. Schouwburg: Litteris Sacrum. Opv. van Harten twee - Harten drie. 8 uur ZomerzorgVoorlichtingsochtend „Bartimeus". 10 uur v.m. ZONDAG Dr. Van Voorthuyzenschool (aula) Pinkstergemeente. 3 uur n.m. Janvossensteeg 17: Volle Evangelle- zendlng. Spr. dhr. J. Zyistra (HA). dr. S. Kooyman. Steenschuur 6Kerk Christus van de heiligen „Haar andere Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Ned. 'er. van Hulsvrouwen. Spr. mevr. E. Pest In opmars Blijkens een rap port van de secretaris-generaal van de Wereldgezondheidsraad eisen pest. pok ken en cholera in vele delen der we reld nog duizenden doden. De pest ls i opmars, terwyi als gevolg Irun van de Fransman Rlguet heeft loleel geleld tot de ontdekking andere Ameri- I daarvan, allen Spaanse studenten, getuigen. 7.25 17: Volle Evangelie- zending. Spr. dhr. J. Zeegers. 8 uur Marekerk: Dodenherdenking. 7.30 u. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. sioneerden. 2.30 Harten drie. 8 i StadsgehoorzaalBevrijdingsconcert m.m.v. „Ex Animo". Ned. Madrigaal koor en „de Stem des Volks". 8 uur Willem de Zwygerlaan 105: Bahaï- gespreksavond. 8 uur nm. zona. i en y.io uur, wocuiuag o u „Liever nog geen bloemen". Ai. Z dagmiddag 2.30 uur „Tarza dr Avond- en nachtdienst der apotheto Geopend voor spoedeisende gevalli Apotheek Van Drlesum, Mare 110, 20406. De Oegstgeester Apotheek i Apotheek Voorschoten zyn geopend. Aanvullende regeling voor 30 5 mei. De Leldse apotheken zullen 30 april voor spoedeisende gevallen g opend zijn van 8 uur tot 1 uur. Vat 1 uur ls alleen geopendapotheek Vi „foU',?' (of diens waarnemers), fc HAAGSS AGENDI Legermuseum (Pesthulslaan) (Steenstraat 1 aags 13-17 uur. Ryksmuseum toonstelling „Opgravingen ln bybelse grond. Werkd. 10-5 uur; zon- en feest dagen 1-5 uur (t/m 20 september). Rijksmuseum van Oudheden: Dage- iyks 10-5 uur; zond 1-5 uur Ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 BIOSCOPEN Lldo: De gele Rolls-Royce. 14 Jr. Dag 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Camera: „Fanfare". A.l. Dag. 2.30. 7 Koninginnedag, zondag .30. 4.4' - i bevrydingsdag 2 4.45, 7 en 9.15 Luxor: John Goldfarb, kom terug" 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Robin Hood der Wilde Zeeën". 9.15 ls in Madrid meegedeeld. 14 jr. Dag 2.30. 7.15 zond. 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. rianon: „Goldfinger". 18 Jr. Dag. 2.30 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en Hourusthallen. 20.15 u. Köningini Kurzaal. 20.15 uur. 'Zuidhollaff Operakoor. Dillgentia. 20.15 uur. Nieuwe Colt die, Tsjechofprogramma. ZATERDAG 1 MEI Kon. Schouwburg. 20.15 - e Comedie, C Ier Schevenl plerplezler. ZONDAG 2 MEI Kon. Schouwburg. 14 uur. Comedie. Na de zondeval. Kon. Schouwburg. 20.15 u Kamerorkest. MAANDAG 3 MEI Kon. Schouwburg. 20.15 uur. Nede nds Dansthet Kurzaal. 20. dansensemble. DINSDAG 4 MEI Geen voorstellingen. WOENSDAG 5 MEI Kon. Schouwburg. 20.15 he C-**" Drie feest.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 2