LEIDSCH DAGBLAD C.H.U. weigert na debat Cals geluk mr. te wensen Nu ook parachutisten naar San Domingo BOUWSCHANDAAL IN FRANKRIJK HARTSTOCHT EN WOEDE IN TWEEDE KAMER dubbel Beernink van spel beschuldigd WIJZE RAAD (Sud teuwo Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 30 APRIL 1965 No. 31554 Directeur; A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per Kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze parlementaire redacteur) Heeft de christelijke historische fractieleider mr. Beernink tij dens de formatie een dubbel spel gespeeld of probeert premier Cals hem in het openbaar voor leugenaar te zetten? Dat is de vraag, waar gisteren in de Tweede Kamer met harts tocht en ingehouden woede over is gediscussieerd. Een afdoend antwoord op de vragen werd niet gegeven, maar buiten de CH-fractie hecht bijna niemand veel geloof aan de woorden van mr. Beernink. De welles-nietes-discussie tussen premier Cals en mr. Beer nink vormde het onplezierige slot van het overigens zo vriendelijke debat, vxiarin de regeringsfracties het nieuwe kabinet een goede vaart toewen sen en de oppositiepartijen een gematigd tegenspel gaven. MISTIGE FASE Het had er gisteren op de derde en laatste dag van de debatten over de regeringsverklaring van het nieu we kabinet-Cals alle schijn van, dat de mistige fase uit de kabinetsforma tie met de mantel der liefde bedekt eou worden. Noch mr. Cals noch mr. Beernink beten fel van zich af, Bei den leken bereid om het uittreden van ae CHU tijdens de formatie op rekening van een aantal misverstan den te schuiven. Er werd vriendelijk gezegd, dat blijkbaar verschillende mensen te goeder trouw aan een verklaring verschillende uitleg kun nen geven. Met deze constatering zou de de zaak waarschijnlijk afgehandeld zijn, ware het niet dar mr. Beer nink gistermiddag na het antwoord van mr. Cals verklaarde, dat zijn fractie zich gegriefd voelde over de woorden, die formateur Cals in de regeringsverklaring aan het beleid van mr. Beernink en zijn fractie heeft gewijd. Britse poging tot bemiddeling India-Pakistan India heeft gisteren de beschuldi ging uitgesproken dat een Pakistaan se brigade dieper het land binnen dringt en door Indiase kanonnen met granaten beschoten wordt. De trekt op in Zuidwestelijke richting van de oase Biar Bet in de an Koetsj, maar de officiële woordvoerder die dit meedeelde wei gerde te zeggen hoever en in welk tempo. Er is contact tussen de legers op [de grond, aldus een Indiase woord voerder. die eraan toevoegde, dat de lopmars niet beschouwd kan worden als een „aanval". De brigade, onge veer 3.000 man schijnt zich echter 'voor te bereiden „op verder offenr (sief optreden". In Nieuw-Delhi is gisteren mede gedeeld, dat India en Pakistan thans, ivia tussenpersonen, besprekingen (houden over een staken van de tijandelijkheden in het omstreden gebied van Koetsj. Betrouwbare kringen in Londen irklaarden gisteren, dat premier 'ilson aan India en Pakistan heeft voorgesteld alle troepen uit de terug te trekken en een be- itand af te kondigen. Van Britse ambtelijke tijde werd bevestigd, dat besprekin gen met beide landen gaande zyn de poging van de Britse rege- om tot een vreedzame regeling Un het conflict te komen. (niet „afhandeling") van het omroep- punt, voordat men verder zou gaan. Hij houdt verder vol. dat uit niets bleek, dat het omroepvraagstuk geen vrije kwestie zou mogen zijn. Mr. Cals zegt, dat mr. Beernink in het begin van de formatie zelfs niet over het punt „vrije kwestie" heeft gesproken. Mr. Beernink beweert pre cies het tegendeel. Behalve deze twee hoofdvragen zijn er nog een tal klei ne strijdpunten Onder meer over de vraag of mr. Beernink na afloop van het beslissende beraad met zijn fractie de formateur onnodig lang heeft laten wachten. Ook is het de vraag of mr. Beernink tegelyk met de andere fractievoorzitters of pas later op de hoogte werd gesteld van de details van het plan-Cals. Ook op deze vragen werd gisteren geen beslissend antwoord gegeven. De eni ge conclusie, die valt te trekken, is dat iemand tijdens de formatie een bijzonder duister spel heeft gespeeld en dat de goede sfeer tussen mr. Beernink en zijn collega-fractievoor zitters voor lange tijd is bedorven. Slot pag. 2 Kenia weigert wapengift van Moskou De regering van Kenia heeft be sloten een zending Sowjetrussische wapens, gift van de regering in Mos kou aan Kenia, te weigeren en terug te sturen. Dit werd gisteren in Nai robi bekendgemaakt. De regering van Kenia zegt de zending zorgvul dig onderzocht te hebben. Daarbü is gebleken dat de wapens „ver ouderd, gebruikt en geheel onge schikt zün voor een modern leger zoals dat van Kenia", zoals president Kenjatta aan de pers meedeelde. Vijf dagen geleden arriveerde een Russisch schip met wapens in Mom basa. Zij zouden gebruikt worden om het leger van Kenia te „moderni seren" Het Russische schip had een deel van zijn lading in Dar- es-Salaam (Tanzania) gelost voor het naar Mombasa voer. De lading zou onder andere uit tanks uit de tweede wereldoorlog bestaan. Deze klacht deed by mr. Cals de emmer overlopen. „Als iemand zich gegriefd moet voelen, dan is het de I de 0pSp0rjng wel", zei hy met ingehou- in Ludwigsburg Meer personeel voor „Centrale" in Ludwigsburg den woede. „De heer Beernink heeft gedane beloften niet gehouden en slaat essentiële punten over" ver zekerde mr. Cals onder instemmend geknik van bijna alle leden van het nieuwe kabinet en van vele kamer- Mr. Beernink interrumpeerde om zijn standpunt te herhalen, maar in de rumoerige discussie gingen zijn woorden verloren. Geagiteerd raad pleegde mr. Cals zijn honderd pagi na's tellende dagboek ever de forma tie om zijn stellingen kracht bij te zetten. Mr. Beernink kreeg later in derde termijn de gelegenheid om zijn visie op de zaak nog eens uiteen te zetten, waarna mr. Cals tenslot te punt voor punt de stellingen van mr. Beernink bestreed. In een moeilyke sfeer eindigde tenslotte de vergadering. Terwül ve le kamerleden, ook de liberale frac tieleider mr. Geertsema, het nieuwe kabinet geluk wenste met de afloop van het debat, verliet de fractie van de CHU-zwygend de vergaderzaal. Tegenover het woord van mr. Beer nink staan de woorden van forma teur, nu premier Cals, die wordt ge steund door de drie andere deelne mers aan het formatiegesprek: de toenmalige fractieleiders van de PvdA en de ARP, de heren Vonde ling en Smallenbroek, en de frac- tieleidei van de KVP, drs. Schmelzer. Bewijzen, die de waarheid onomsto telijk vastleggen zijn er niet. De fel- omstreden fase uit de formatie zal dus altijd mysterieus blijven. Het meningsverschil gaat vooral om de volgende punten. Heeft mr. Beernink „Ja" gezegd toen mr. Cals hem aan het begin van de kabinetsformatie roeg of hij in beginsel bereid was nee te werken aan een regerings combinatie van KVP, PvdA, ARP en CHU? Mr. Cals zegt van wel. mr Beer nink houdt vol, dat hy gezegd heeft bereid te zijn om mee te werken aan een onderzoek naar de vraag of zijn fractie bereid zou zijn om in be ginsel mee te werken aan een com binatie van de vier partijen. „Vrije" kwestie? Wist mr. Beernink, dat de oplos sing van de omroepkwestie een we zenlijke voorwaarde was voor het verder gaan met de formatie en dat de oplossing niet gevonden mocht werden in de vorm van een „vrije kwestie"? Mr. Cals zegt van wel. Mr. Beernink houdt vol, dat hij inge stemd heeft met de behandeling Het personeel by de Centrale voor oorlogsmisdadigers .1 worden uitgebreid ellicht verdubbeld. De Centrale werkt in opdracht van alle staten van de Bondsrepubliek. Na de opsporing van een oorlogsmis dadiger wordt zijn geval verder ge leid naar het juridische apparaat van de staat waarbinnen hij zijn woonplaats heeft. De ministers van Justitie van alle elf staten zijn deze week in Bonn bijeengekomen om over een versnelling en daarmee sa menhangende rationalisering van het opsporingswerk te beraadslagen. Na afloop van het overleg verklaarden zij met alle middelen te willen ver hinderen, dat in 1969 opnieuw de vraag over een noodzakelijkheid van een verlenging van de verjaringster mijn zou opkomen. In Wiesbaden is gisteren de 53- hoofdcommissaris van politie, Christ, gearresteerd. Hü wordt er van be schuldigd in 1941 en 1942 in Rus land zes Russische mannen en een meisje om geringe redenen te hebben laten doodschieten. By een andere gelegenheid zou Christ, die toen een politiebataljon leidde, in het wilde weg zijn pistool op een groep joden hebben leeggeschoten. In München is de voormalige SS- bataljonscommandant Paul Lieber- mann gearresteerd. Hij zou in Rus land aan terechtstellingen van joden, vrouwen en kinderen hebben mee gewerkt. De naar aanleiding van de vele inbraken in Haarlem door de plaatselijke kranten geplaatste waarschuwingen van de politie om minder zorgeloos met geld om te springen en geen ramen en deuren open te laten, hebben re sultaat opgeleverd. De directeur van 'n handelsmaatschappij aan de Nieuwegracht in Haarlem, heeft dat duidelijk ondervonden. De brandkast in zijn bedrijf werd gisternacht namelijk open gebro ken. De buit was echter gering, omdat de man een geldkist met 20.000 gulden niet in de brand kast had opgeborgen, zoals zijn gewoonte ivas, maar de avond er voor mee naar huis had genomen. De buit bedroeg nu slechts 160 gulden. Dit bedrag bevond zich in een doosje in de brandkast. Het gehele kantoor werd doorzocht. Dat leverde nog slechts 135 gul den op, die zich elders in de zaak bevonden. Kleine spaarders de dupe (Van onze Parijse correspondent) De bouw van vijftien belangryke woningcomplexen in en rond Parijs is deze week plotseling stil komen te liggen, doordat de justitie de on dernemer als oplichter heeft ontmas kerd en daarna ingerekend. De 63- jarige J. Tisseyre had, sinds zijn te rugkeer uit Algerye. in enkele jaren kans gezien zich een hoogst belang- ryke positie in de Paryse bouwwe reld te veroveren. Onder zijn leiding werden in en rond Parijs al tientallen grote flat gebouwen gebouwd en zyn onderne ming nam steeds geweldiger propor ties aan. Hij leende de benodigde miljoenen voornamelijk van gefortu neerde mede-repatrianten, die hij dan beloofde later in natura en in de vorm van appartementen te zul len terug betalen. Naast die geld- Op maandag geen brood in Den Haag (Van onze Haagse correspondent) Met Ingang van 10 mei zullen de 400 broodbezorgers van de Haagse bedrijven Hus en Lensvelt Nicola op maandag geen brood bezorgen. De winkels van deze grote bakkerijen blijven op maandag open voor de verkoop van vers brood. Het personeel van de bakkerijen en de bonden enerzijds en de directies anderzijds zijn tot een akkoord ge komen over de „bezorgloze" maan dag. De bezorgers, beducht voor om- zetvermindering, krijgen financiële garanties. In het communiqué dat de bak kerij-directies en de bonden geza menlijk hebben uitgegeven staat, dat men vertrouwt dat ook de andere bakkerijen zich aansluiten bij deze In het raadhuis van Zand- voort is gisteren de cabaretier Toon Hermans onderscheiden met het ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Burgemees ter mr. H. M. van F enema (zelf benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau) reikte hem de versierselen uit. schieters zijn het echter vooral de kleine spaarders, die Tisseyre hun duiten hadden toevertrouwd om la ter een eigen woning te kunnen be trekken, die het kind van de reke ning zijn geworden. Voorlopig wordt de totale schade op bijna twee mil joen gulden geschat, maar de reke ning zal vermoedelijk nog wel vele malen hoger zijn. Tisseyre was in het bouwbedrijf overigens wel ran alle markten thuis. Behalve als financier met an dermans geld, trad hü ook nog op als zyn eigen architect, aannemer en tenslotte makelaar. Door al die functies in eigen handen te concen treren wist hü zich ook aan elke ernstige controle te onttrekken, zo dat hü zün malversaties jaren on gestoord voort heeft kunnen zetten. De architect-oplichter, dienen fami lie met tien kinderen te onderhouden had, leefde ook voor zichzelf op een büzonder royale voet. Zowel aan Frankrüks kusten als in de Parüse nachtclubs moet Tisseyre met bank biljetten hebben rond gestrooid. Over zün levenswandel zal hü binnenkort nu voor de rechter rekening en ver antwoording mogen afleggen. Prins Bern hard in gesprek met de echtgenote van wijlen generaal Spoor tijdens de bijeen komst in Huis ten Bosch ter ge legenheid staan van orde. van het 150-jarig be de Militaire Willems- Advertentie Boutique Stijl Vionnet DAMESMODE Jong Breestraat 112 Exclusief „VOLSLAGEN ANARCHIE" De Verenigde Staten hebben in de afgelopen 24 uur aanzienlijke versterkingen gestuurd naar de Dominicaanse Republiek, waar de strijd om de macht nog altijd in alle hevigheid voortduurt. Behalve de 500 mariniers, die al eerder voet aan wal hebben gezet, zijn er gisteren nog eens 1000 aan land gegaan. Bovendien heeft het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt, dat 2500 parachutisten naar San Domingo zijn gezonden. De strijd- krachtens hebben, volgens Washington, uitsluitend tot taak de evacuatie van de Amerikaanse en buitenlandse staatsburgers in goede orde te laten verlopen. Ook Frankrijk heeft voor dit doel twee schepen naar San Domingo gezonden. WEERBERICHT Vrij veel zon Het beloven plezierige dagen te 'orden. Volgens het weeroverzicht an het KNMI zal er vandaag en ildens het weekeinde vrü veel zon Ön. Met bovendien weinig wind. Dit ergroot wel de kans op nachtvorst, naar de middagtemperaturen zullen het algemeen wat hoger worden n in de afgelopen dagen. Aan de ust kan er echter ln de middag nige instroming van koelere lucht Ij zeewind voorkomen. De lucht die zich thans boven onze ingeving bevindt, is tamelyk droog, «dat er langdurige opklaringen zijn t verwachten. (Opgemaakt om 10 uur). 1 MEI Zon op: 5.11 uur; onder: 20.04 u. Maan op: 5.31 u.; onder: 20.10 u. Hoogwater in Katwük te 3.12 en 1531 uur. Laagwater te 11.17 en 23.37 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Nederlanders By de ruim 1300 personen, die on der bescherming van de mariniers tot dusver zijn geëvacueerd, bevinden zich vier Nederlanders en voorts Duitsers, Italianen en Spanjaarden. De meesten waren Amerikanen. Het zenden van de parachutisten is te verklaren uit het feit. dat de toestand in San Domingo voortdu rend slechter wordt; zelfs de evacua tie-zone werd bestookt. De Ameri kaanse ambassade heeft gisteren eveneens onder vuur gelegen. Het dodencüfer als gevolg van de burger oorlog zou, volgens Washington, al ver over de 400 bedragen. Een Ameri kaanse vlieger, die medische hulp^ middelen naar de Dominicaanse Re publiek had gevlogen, verklaarde la ter „overal branden" te hebben ge zien. Aanval Wie de aanval op de Amerikaanse ambassade heeft geleid, is niet be kend De op wacht staande mariniers reageerden onmiddellük en schoten vier sluipschutters neer Het was de eerste keer dat zü in vuurcontact kwamen met onderdanen van de Do- micaanse Republiek. De mariniers zouden daarbü geen verliezen hebben geleden. Gewapende burgers hebben in de straten van de hoofdstad barricades opgeworpen in afwachting van nieu we aanvallen van soldaten, die zich verzetten tegen de terugkeer van oud-president Bosch. De ziekenhui zen in de hoofdstad zün vol gewon den. Op straat werden twaalf perso nen doodgeschoten door een dolle menigte, die kreten uitte als „tegen de muur". De laatste berichten dui den meer en meer op een toestand van volslagen anarchie. Grote ben den trekken plunderend en vurend door de straten. Bezorgd In Washington kwam gisteren de raad der Organisatie van Ameri kaanse Staten fOAS) byeen. Hoewel de zittingen geheim waren, was wel duidelük, dat de Latüns- Amerikaanse landen ernstig bezorgd zyn over de onoverzichtelyke situa tie in de Dominicaanse republiek. Vijf Zuidamerikaanse landen ble ken verder onaangenaam getroffen te zün door de landing van Ameri kaanse mariniers. Wel bezweert de Amerikaanse regering iedereen dat de marinemannen geen partü zullen kiezen in het Dominicaanse interne conflict, maar voor vele Latijns-Ame rikaanse landen heeft elke landing van Amerikaanse mariniers ln het gebied van de Caraibische zee de oude bijsmaak van Amerikaanse in terventie. Lange tüd is het nl. ge- bruikelijk geweest dat Washington met bliksemlandlngen van troepen de kleine staten ln midden-Amerika en de Caraibische zee zün wil opleg de. Het vuurgevecht dat gisteren tus sen zeventig mariniers en Domini caanse opstandelingen plaatshad, zal deze kritiek niet milder gemaaJct hebben. Bovendien bleek gisteren ln Washington steeds duidelüker te worden, dat de sympathieën van de Amerikaanse regering aan de kant staan van luchtmaarschalk Wessin, de man die in 1963 de democratisch gekozen president Bosch afzette, onder het motto dat Bosch semi- communist was, en die nu weer in heeft ingegrepen in de Dominicaanse revolutie om te voorkomen, dat het leger en de groepen, die Bosch uit ballingschap terug willen halen, de macht aan zich zouden trekken. ^autoverhuur uitsluitend niGUW© wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Leiden. Tel. 40447-34594 Uit het Leidsch Dagblad van 2 Mei 1865: Uit Washington wordt ge meld, dat de militaire bevel hebber aldaar eene beloning van 10.000 dollar heeft uitge loofd op het vatten van den persoon die den president i Lincoln van het leven heeft beroofd. De heer Johnson, die thans door den dood van den heer Lincoln de functie van president waarneemt, is van even geringe afkomst als de heer Lincoln was.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1